PDA

View Full Version : Antidotul oboselii este activitatea



Sarah_Nour
09-28-2006, 08:56 AM
„ Imi măsor rezultatul muncii nu pe cīt sīnt de obosit la sfīrşitul zilei
ci pe cīt de odihnit sīnt. Dacă mă simt obosit cīnd muncesc
nu este din cauza muncii realizate ci din cauza modului īn care muncesc.”
(Daniel W. Josselyn)

Şcolile şi īntreprinderile nu au acordat nicicīnd mai multe zile libere ca acum, gospodăriile nu au deţinut niciodată mai multe aparate electrocasnice de spălat rufe, vase, ori de frămīntat aluatul, şi oraşele, atītea ascensoare şi scări rulante... Cu toate acestea, īnsă, este uimitor cīt de obosiţi sīntem! In Elveţia, scrie ziarista Anna Lietti, 28% dintre elevii din grupa de vīrstă 11-16 ani sīnt „epuizaţi” ,obosiţi cronic, potrivit studiului SMASH privind sănătatea şi stilurile de viaţă ale adolescenţilor. Iar atunci cīnd merg la medic, 20-30% dintre pacienţi se plīng de aceeaşi oboseală. Foarte adesea, după investigaţiile uzuale, medicul generalist nu descoperă nici o cauză organică a acestei stări. Tot mai mulţi oameni se plīng că se simt vlăguiţi fără motive īntemeiate, că se simt secătuiţi de energie īncă de la ivirea zorilor.


Specialiştii clasifică oboseala īn trei grupe:

Oboseala musculară - determinată de efortul muscular;
Oboseala neurosenzorială - determinată de tensiunea nervoasă a simţurilor (ochi, urechi)
Oboseala psihică - cauzată de factori de natură psihică.
Dintre toate acestea, maladia secolului nostru este oboseala psihică.

Oamenii de ştiinţă au -----strat că mintea nu oboseşte. După 8 sau chiar 12 ore de efort intelectual mintea este la fel de odihnită ca la īnceput.

Atunci ce ne face să ne simţim obosiţi?

Psihologia declară că oboseala nu este generată de efort ci de atitudinile mentale şi emoţionale. Unul dintre cei mai renumiţi psihologi americani, doctorul A. A. Brill a declarat: „īn cazul celor care realizează o muncă sedentară (care nu necesită un efort fizic considerabil), cu o stare bună de sănătate şi care se simt obosiţi după o zi de lucru, īn 100% din cazuri oboseala este generată de factori de natură emoţională.

Claude Smadja, psihosomatician francez, afirmă: „Tipul de oboseală ce pare să ia amploare, astăzi, este aşa-numita oboseală psihică…Pe baza experienţei mele clinice, am observat că oboseala pacienţilor mei a survenit īn urma unei crize personale, a pierderii unui loc de muncă sau a unei fiinţe dragi: aceste persoane s-au trezit lipsite de posibilităţile de a găsi odihna īn plan psihic”. Deci oboseala este, adeseori, rezultatul unui „conflict interior”. Exemplul simplu este acela al persoanelor care nu īşi permit să exprime nici o emoţie negativă īn relaţiile lor sociale. De īndată ce le vine īn minte un gīnd agresiv, īl găzduiesc. Aceste persoane trăiesc un conflict intern īntre două forţe opuse, iar acest conflict consumă multă energie”.

Care sīnt factorii emoţionali care ne obosesc? Bucuria? Satisfacţia? Nu, īn nici un caz! Răspunsul este: plictiseala, resentimentele, sentimentul de a nu fi apreciat, anxietatea, frica, grijile - acestea sīnt factorii emoţionali care ne istovesc, ne scad eficienţa muncii şi ne dau dureri de cap. Obosim pentru că emoţiile negative ne produc tensiuni īn corp. Aceasta este cel mai vizibil la o fiinţă furioasă la care putem observa cīt de contractat şi tensionat īi este corpul. Frica extremă poate chiar să ne facă să īncremenim. Tensiunea musculară la rīndul ei generează tensiune nervoasă iar tensiunea nervoasă generează oboseala.

Dar de ce ne producem singuri aceste tensiuni inutile cīnd muncim? Daniel W. Josselyn afirmă: „Este credinţa aproape universală ca o muncă bine făcută trebuie să ne dea sentimentul realizării unui efort.” Deci ne īncruntam cīnd ne concentrăm, ridicăm umerii, manifestam tot felul de ticuri, ne bīţīim picioarele, etc. Ne solicitam muşchii pentru a arăta efortul nostru de concentrare deşi muşchii noştri nu au nici un rol de suport sau susţinere a muncii creierului ci din contră, consumă energie īngreunīndu-i astfel activitatea. Stresul a devenit o obişnuinţă atīt de īnrădăcinată, că adoptarea unei atitudini corecte, cea de relaxare, poate fi considerată ciudată şi chiar aspru judecată de cei din jur. Păi, ce-ar spune şeful dacă ne-ar vedea mai tot timpul relaxaţi īn orele de serviciu īn loc să ne agităm? Că nu muncim. Dacă ne-ar mai şi vedea zīmbind mai toată ziua s-ar putea să ne pierdem şi locul de muncă. Şi totuşi, atunci am fi cu mult mai eficienţi.

Deci ce trebuie să facem cīnd ne confruntăm cu oboseala psihică? Sīnt 3 condiţii pe care trebuie să le respectăm pentru a ne trata de oboseală:



1. Activitate, muncă.

Compania de asigurări de viata „Metropolitan” din America recomandă īn una din broşurile sale clienţilor: „Munceşte! Rareori oboseala poate fi tratată de un somn bun sau odihnă…. Grijile, tensiunile, supărările sīnt 3 din principalii factori ce cauzează oboseala.”

Somnul prelungit nu īnseamnă neapărat sănătate şi acumulare de energie. Somnul īn exces poate provoca dureri de cap, constipaţie, lipsa poftei de mīncare şi o stare permanentă de oboseală.

Vi s-a petrecut ca la sfīrşitul unei zile de weekend cīnd aţi petrecut mai toată ziua lenevind īn faţa televizorului să vă simţiţi mai obosiţi decīt la sfīrşitul unei zile de muncă din timpul săptămīnii? Aceasta pentru că atunci cīnd privim la televizor creierul nu este foarte activ, ci este mai mult īntr-o stare pasivă de receptivitate.

Dacă ne confruntăm cu o stare de oboseală pshihică şi avem posibilitatea putem realiza 10-15 minute de exerciţii fizice uşoare. Astfel corpul nostru produce faimoasele beta-endorfine, moleculele plăcerii, care au un efect euforizant şi analgezic, extrem de puternic. Se ştie că atunci cīnd este practicată īn mod regulat, mişcarea fizica stimulează mecanismul natural al bucuriei. Din cauza asta, persoanele active sīnt mult mai des vesele şi echilibrate, decīt restul muritorilor. Bineīnţeles, nu trebuie să cădem īn celalată extremă, a muncii excesive, ci īn mod īnţelept, trebuie păstrat echilibrul dintre muncă şi odihnă.

Să nu uităm: „ne oboseşte mai degrabă ceea ce nu am realizat decīt ceea ce am realizat” (Daniel W. Josselyn)

Sarah_Nour
09-28-2006, 08:58 AM
2. Relaxarea

Intīi am spus că trebuie să muncim şi acum spunem că trebuie să ne relaxăm? Da. Ne putem relaxa oricīnd, inclusiv cīnd muncim. Cu alte cuvinte, trebuie să īnvăţăm să muncim relaxaţi pentru că atunci vom avea maximul de eficienţă īn munca noastră. Unii spun că le vin cele mai bune idei cīnd fac duş; aceasta pentru ca atunci sīnt cu adevărat relaxaţi. La locul de muncă, putem face scurte pauze pentru relaxare musculară. Cīteva minute de gimnastică, sau o plimbare de 5 minute īn pas vioi pot să reīmprospăteze creierul obosit.

Trebuie să īnvăţăm să nu contractam nici un muşchi suplimentar celor de care avem nevoie prentru a ne menţine poziţia pe scaunul de la serviciu spre exemplu. Orice contracţie inutilă a muşchilor este pe de o parte un consum inutil de energie, pe de altă parte o sursă de tensiune īn corp.

Maeştri īn arte marţiale afirma că pentru a atinge măiestria īn arta relaxării trebuie să studiem pisica. Ce vor să spună? Aţi luat vreodată o pisică cīnd doarme īn braţe? Parcă ar fi o bucată de cīrpa. Aceasta e adevărata relaxare. Nu opune nici o rezistenţă. Trebuie aşadar să ne relaxăm mai īntīi muşchii şi apoi continuăm cu relaxarea mentală. Ne putem relaxa oricīnd, oriunde am fi. Dar important este să nu facem efortul de a ne relaxa căci relaxarea este absenţa oricărei tensiuni sau efort.



3. Atitudine pozitivă

Odată eliminate tensiunile acumulate, vom urmări īn continuare, īn mod īnţelept, sa stopăm inducerea unor noi tensiuni. Şi aşa cum am văzut, sursa tensiunilor sīnt factorii de natură psihologică precum: grijile, supărările, plictiseala, frustrările, resentimentele, etc. Aşa cum pentru a scoate īntunericul dintr-o cameră nu putem acţionīnd direct asupra sa ci aprizand o lumină, la fel depăşim obişnuinţe negative cultivīndu-le pe cele opuse, pozitive. Vom putea elimina supărările īnvăţīnd să ne bucurăm mai mult, plictiseala acţionīnd cu entuziasm, grijile pentru viitor le putem depăşi trăind clipa prezentă.

Pentru a ilustra mai bine cum acţionează plictiseala īn viaţa noastră putem lua următorul exemplu: Ioana se īntoarce acasă extenuată după o zi de muncă ca secretară la o firmă. Are dureri de cap şi de spate. Este atīt de obosită ca nici nu mai vrea să cineze ci vrea să meargă să se odihnească. Telefonul sună şi noul ei prieten o invită la o seară de dans. Ochii īi sclipesc, se entuziasmează, īşi schimbă repede ţinuta şi iat-o petrecīnd o seară minunată de dans pīnă la 3 dimineaţa. Revine acasă şi e atīt de bucuroasă că nu poate dormi. A fost Ioana cu adevărat obosită? Da, dar oboseala era cauzată de plictseală, de lipsa de interes pentru munca sa. Dacă sīntem īn situaţia să avem un serviciu care nu ne conferă nici o satisfacţie avem două opţiuni: fie să schimbăm serviciul, fie să ne schimbăm noi atitidinea faţă de serviciu. Iată exexmplul soţiei lui Dale Carnegie, pe care acesta īl citează īn cartea sa: „How to stop woring and start living”: Doamna Carnegie lucra ca dactilografă şi era extrem de plictisită de munca sa monotonă. La un moment dat, pentru a găsi mai stimulativă munca sa, aceasta a īnceput să ţină evidenţa volumului muncii sale, urmīnd ca īn fiecare zi să-şi īmbunătăţească performanţa zilei precedente. In curīnd a devenit cea mai rapidă dactilografă din firma. De ce a făcut aceasta? Pentru aprecieri? Nu…. Pentru mărire de salariu? Nu... Pentru promovare? Nu… Dar īn schimb această atitudine a ajutat-o să prevină oboseala generată de plictiseală īn munca sa. Acest joc a stimulat-o mental, i-a făcut munca mai interesantă, i-a conferit mai multă satisfacţie şi fericire.

Esenţial este să realizăm munca noastră cu bucurie. Serviciul nu trebuie să fie doar o sursă de venit, ci şi una de bucurie şi satisfacţie. Pentru că dacă petrecem o treime din viaţa noastră muncind doar pentru bani, o treime dormind şi o treime făcīndu-ne griji, putem spune că ne irosim viaţa īntr-un mod ideal.

Trăim īntr-o societate īn care sīntem īnvăţaţi de mici să numărăm, să obţinem şi să contabilizam banii, să investim eficient, să obţinem profituri cīt mai mari, am devenit specialişti īn finanţe şi bănci, eficienţă e cuvīntul la ordinea zilei, dar nu ştim nici măcar cīt ştie o furnică să utilizăm eficient propria noastră energie. Să īnvăţăm de la natură: o floare īnfloreşte. Simţim īn aceasta un efort? Nu! Pur şi simplu, īnfloreşte. O pasăre cīntă. Se naşte acel cīntec din strădanie? Nu, e pur şi simplu bucurie. Natura nu se străduieşte, nu se īncrīncenează, ci celebrează…. Vibrează īn ritmul vieţii… Noi am uitat să celebrăm. Astăzi oamenii cheltuiesc mai mult ca oricīnd pentru a se distra şi petrec tot mai mult timp īn discoteci, baruri, parcuri de distracţii, am construit chiar un oraş destinat doar distracţiei (LasVegas), dar tot nu ştim să ne bucurăm căci dacă am şti cu adevărat să ne bucurăm nu am mai fi atīt de obosiţi. Nu avem nevoie de croaziere şi vacanţe īn Hawai pentru a ne relaxa şi bucura.

Viaţa este aici şi acum īn toată măreţia ei. E īn aerul care ne īnconjoară, e īn bătaia inimii, ah… e īn ochii fiinţei iubite, e īn bobul de grīu… Şi apropo, nu e nici măcar pe credit cu buletinul… e Gratis!
„Trăieşte clipa prezentă
Aceasta este Viaţa
In această clipă se află
Adevărata creştere
Gloria acţiunii
Splendoarea frumuseţii
Ieri este doar un vis
Mīine, doar o viziune
Dar trăirea clipei face din ieri un vis al fericirii
Şi din mīine o viziune a speranţei
Deci, trăieşte clipa!
Ca pe o salutare a zorilor”
(Kalidassa- dramaturg indian)


Sursa: How to stop worrying and start living, Dale Carnegie, Pocket Books, New York

gabriela guettat
10-06-2006, 11:58 PM
ANTIDOTUL OBOSELI al meu personal
este intinsul pe covor in salon timp de zece-cinsprazece minute si ma scol mama-mama, buna de activitate:36_1_21:
si intr-o forma de "invidiat"(ieftina si la indemana orcui:) )

HEI E VORBA DE ANTIDOT ....SA NU VA GANDITI LA MAI STIU EU CE:36_1_21:

Hai fiti mai vesele si haideti la o schimbare de idei si de vorbe!!!!

Mariyah
10-17-2006, 03:01 PM
e f interesanta chestia asta si vreau sa o confirm
eu lucrez lucrez full time si merg si la facultate dimineata si cand ajung seara sunt rupta de oboseala insa ca prin minune cand ajung seara acasa trebuie sa ma relaxez cu alte obligatii:incep sa spal, sa fac curat , incerc sa fac mancare, sa stau de vb cu colegii pe mess sa-mi pregatesc seminarii plus alte chestii menajere
asa ca e adevarat daca esti obosit mai fa ceva si iti revii