PDA

View Full Version : Are cineva timp sa-mi traduca aceste cuvinte ?



shama
09-29-2006, 04:49 PM
« Dieu, qu’il soit exalté, dit : Je suis tel que Mon serviteur M’estime, et Je suis avec lui s’il M’invoque. S’il M’invoque en lui-même, Je l’invoque en Moi-même, et s’il M’invoque dans une assemblée, Je l’invoque dans une assemblée bien meilleure encore. »

Multumesc :give_rose: .
Le-am mai intalnit pe undeva pe aici, prin site, poate chiar intr-o semnatura si de aceea mi se par atat de cunoscute...

Saira
09-29-2006, 06:58 PM
Allah,laudat fie numele lui,spune:”Eu sunt cu robul meu precum gândeşte el despre mine ,iar eu sunt cu el când mă pomeneşte, iar daca mă pomeneşte în sinea lui il pomenesc în sinea mea, iar daca m-a pomeneşte într-un grup il pomenesc într-un grup mai bun ca acel grup".

shama
09-29-2006, 10:53 PM
Multumesc mult, bebe! :smile06: :smile06: :smile06:

gabriela guettat
09-29-2006, 11:25 PM
Bebelico mashallah cum apari exact cand e nevoie:give_rose: ,of cand cresti mare sa vii sa ma ajuti si pe mine, ca batranetele ma imping din spate:) .

Saira
09-29-2006, 11:33 PM
Multumesc mult, bebe! :smile06: :smile06: :smile06:



Pentru putin,Shama :) oricand pot sa te ajut,cu mare placere :)


Bebelico mashallah cum apari exact cand e nevoie ,of cand cresti mare sa vii sa ma ajuti si pe mine, ca batranetele ma imping din spate .


Gabi,mamikule,pana la batranete tu mai ai muuuuult de mers insha'Allah!dar sa stii ca eu vin sa te ajut,pe cuvant de "pionier" :36_1_21: numai sa spui cand si am si zburat la tine! :kuzya_01:

imanikka
09-29-2006, 11:53 PM
Gabi,mamikule,pana la batranete tu mai ai muuuuult de mers insha'Allah!dar sa stii ca eu vin sa te ajut,pe cuvant de "pionier" :36_1_21: numai sa spui cand si am si zburat la tine! :kuzya_01:

Ai mai vrea tu Bebikoo :36_1_21: :36_1_21:

imanikka
09-29-2006, 11:53 PM
Gabi,mamikule,pana la batranete tu mai ai muuuuult de mers insha'Allah!dar sa stii ca eu vin sa te ajut,pe cuvant de "pionier" :36_1_21: numai sa spui cand si am si zburat la tine! :kuzya_01:

Ai mai vrea tu Bebikoo :36_1_21: :36_1_21: Insha Allah :give_rose: :give_rose:

shama
10-02-2006, 12:36 PM
Este vorba despre expresia: "radhiu Allah ‘anhu" . Nu stiu daca este transcrisa corect, asa ca va rog sa aduceti corecturile necesare si aici, daca este cazul :give_rose:.

daniela_muslimah
10-02-2006, 06:12 PM
Este vorba despre expresia: "radhiu Allah ‘anhu" . Nu stiu daca este transcrisa corect, asa ca va rog sa aduceti corecturile necesare si aici, daca este cazul :give_rose:.




Assalamu Alaykum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!..

Expresia este folosita dupa numele unui companion si inseamna "Allah fie multumit de el" (ea _ anha)

~~~

gabriela guettat
10-02-2006, 06:31 PM
Aceasta expresie "Radhia ALLAHU Anhu","CERI LA ALLAH subhanahu wa ta'ala sa fie multumiti de El" si se foloseste in general la prietenii care au trait in perioada Profetului sallALLAHU alaihi wa sallam.

Pe cand expresia "Alaihi Salem","Pacea sa fie peste El"se foloseste pentru TOTI Profetii, in afara de Profetul Mohammed pentru care se foloseste expresia "SallALLAHU alaihi wa sallam","Pacea si binecuvantarea lui ALLAH fie asupra Lui":give_rose:

shama
10-02-2006, 06:36 PM
Aceasta expresie "Radhia ALLAHU Anhu","CERI LA ALLAH subhanahu wa ta'ala sa fie multumiti de Ei" si se foloseste in general la prieteni care au trait in perioada Profetului sallALLAHU alaihi wa sallam.

Pe cand expresia "Alaihi Salem","Pacea sa fie peste El"se foloseste pentru TOTI Profeti, in afara de Profetul Mohammed pentru care se foloseste expresia "SallALLAHU alaihi wa sallam","Pacea si binecuvantarea lui ALLAH fie asupra Lui":give_rose:

Esti o comoara la casa omului, gabi :smile06: :smile06: :smile06: ! Multumesc.

shama
10-07-2006, 05:46 PM
Esti o comoara la casa omului, gabi :smile06: :smile06: :smile06: ! Multumesc.

Multumesc si danielei, careia i-am vazut mesajul mai tarziu :give_rose: .