PDA

View Full Version : Cuvintele_Intelepciunii ~ ahadeeth



daniela_muslimah
10-15-2006, 05:47 AM
Bismillah ir-Rahman ir-Raheem

mai jos_traducerea sensului catorva ahadeeth.. in 4 parti...

partea 1...

~~~

Cuvintele Intelepciunii _ prima parte

1. Teme-te de Allah oriunde te-ai afla si unei fapte rele urmeaza-i cu o fapta buna, caci o va sterge si poarta-te bine cu oamenii.

(relatat de at-Tabari, conform cu Abu Dharr)

~~~

2. Teme-te de Allah si poarta-te cu copiii tai in mod egal.

(relatat de an-Nuan)

~~~

3. Fereste-te de invocarea celui oropsit, caci nu exista nici o opreliste intre el si Allah.

(relatat de at-Tirmithi)

~~~

4. Feriti-va de oprimare, caci se va transforma in intuneric in Ziua Invierii. Si Feriti-va de avaritie caci i-a distrus pe cei de dinaintea voastra, ducandu-i si la varsare de sange si Fiti cu bagare de seama in a va purta corect in ceea ce priveste faptele interzise.

(relatat de Imam Ahmad, conform cu Abu Huraira)

~~~

5. Sa vorbesti despre binecuvantarea lui Allah este o expresie a gratitudinii, iar sa nu faci astfel e un act al necredintei. Cel ce nu este multumitor pentru putinele binecuvantari nu va fi multumitor pentru cele multe. Si cel ce nu le este recunoscator omanilor nu-I va fi recunoscator lui Allah. Unitatea este o binecuvantare, iar impartirea este o pedeapsa.

(relatat de al-Bayhaqi)

~~~

6. Un ipocrit are trei semne distinctive: cand vorbeste - minte, cand promite - isi incalca promisiunea si cand i se incredinteaza ceva - tradeaza increderea.

(relatat de cei doi seici, in conformitate cu Abu Huraira)

~~~

7. Evita cele sapte pacate nimicitoare. Acestea sunt facerea de parteneri in adorarea lui Allah, practicarea vrajitoriei, uciderea fara motiv a unei fapturi a carei viata a fost declarata sacra de catre Allah, camata, insusirea proprietatii orfanului, fuga de pe campul de lupta in momentul luptei si calomnierea femeilor credincioase caste si inocente.

(relatat de cei doi sheici)

~~~

8. Lui Allah ii sunt placute faptele constante, oricat de mici.

(relatat de cei doi seici, in conformitate cu 'Aa'isha)

~~~

9. Doreste-le celorlati ceea ce-ti doresti tie insuti (insati).

(relatat de al-Bukhari)

~~~

10. Allah Preainaltul iubeste un rob al Sau, care este indulgent cand vinde, indulgent cand cumpara, indulgent cand isi plateste datoriile si indulgent cand isi cere plata unei datorii ce i se cuvine.

(relatat de al-Bayhaqi, in conformitate cu Abu Huraira)

~~~

11. Oricand te duci la culcare, fa ablutiunea ca pentru rugaciune, apoi intinde-te pe partea dreapta si spune: "O, Allah! Mi-am lasat soarta Tie, mi-am incredintat toate treburile Tie si m-am bizuit pe Tine. Nu exista refugiu sau adapost de Tine decat cu Tine. O, Allah! Cred in Cartea Ta, pe care ai revelat-o, in Profetul Tau pe care l-ai trimis."

(relatat de al-Bukhari si Muslim)

~~~

12. Cand cineva indura o nenorocire sa spuna: "Ai lui Allah suntem si la El este intoarcerea noastra (Inna lillahi wa inna ilayhi rageoon). O, Allah, caut rasplata de la tine pentru chinul meu, deci compenseaza-ma pentru acesta si daruieste-mi ceva mai bun in locul sau."

(relatat de Ibn Majah, dupa Umm Salama)

~~~

13. Cand oricare dintre voi incepe sa manance, sa pomeneasca numele lui Allah Preainaltul (bismillah ir-rahman ir-raheem). Daca uita sa faca astfel la inceputul mesei, atunci cand isi aminteste sa spuna: "In numele lui Allah la inceputul (sau) si la sfarsitul (sau)" (bismillah awwalahu wa akhirahu).

~~~

14. Cand oricare dintre voi conduce oamenii in rugaciune, trebuie s-o scurteze, caci ---------------re ei sunt cei tineri, cei varstnici, cei slabiti, cei bolnavi si cei preocupati de treburile lor. Insa atunci cand se roaga singur, isi poate prelungi rugaciunea cat de mult doreste.

(relatat de at-Tirmithi, dupa Abu Huraira)

~~~

15. Cand o femeie da de pomana din casa sotului sau, chibzuit si fara risipa, primeste rasplata a ceea ce a cheltuit, iar sotul ei isi primeste rasplata pentru ca l-a agonisit, iar [magazionerul_nu sunt sigura de cuvant] va avea o rasplata asemanatoare. Rasplata unuia nu le micsoreaza pe ale celorlalti.

(relatat de cei doi sheici)

~~~

16. Cand unul dintre voi intra in moschee, sa se roage doua rakat inainte de a se aseza.

(relatat de grup)

~~~

17. Cand unul dintre voi e invitat la un festin de nunta, sa accepte invitatia.

(relatat de al-Bukhari si de Muslim)

~~~

18. Cand unul dintre voi vede un vis placut, atunci este de la Allah si trebuie sa-i multumeasca lui Allah pentru acesta si sa-l impartaseasca celorlati. Insa cand vede altceva (un vis dezagreabil), ce ii este neplacut, atunci acesta e de la Shyatan si trebuie sa caute adapost la Allah de la raul sau si sa nu-l mentioneze nimanui, caci atunci ii va face rau.

(relatat de al-Bukhari, dupa Abu Said)

~~~

19. Cand unul dintre voi vede un vis rau, sa scuipe de trei ori in partea stanga, dupa care sa caute adapost la Allah de Shaytan de trei ori. Apoi, sa se intoarca pe alta parte decat cea pe care statea.

(relatat de Muslim, dupa Jaber)

~~~

20. Femeia care isi face cele cinci rugaciuni zilnice, care isi tine postul in luna Ramadhan, care isi pazeste castitatea si care-si asculta sotul, va intra in Paradis.

(relatat de al-Bazza, dupa Anas)

~~~

21. Cand increderea este tradata, asteapta Ora Judecatii. Interpelatorul [I][cel ce adresa intrebari] a intrebat: "O, Trimis al lui Allah, cum este increderea tradata? El a spus: "Cand autoritatea le vai fi incredintata celor nedemni de ea, astepta atunci Ceasul."

(relatat de al-Bukhari)

~~~

22. Cand unul dintre voi loveste pe cineva, sa evite fata.

(relatat de al-Bukhari)

~~~

23. Cand unul dintre voi stranuta, sa spuna: "Alhamdullillah Rabbi-il-Aalameen (Lauda lui Allah, Stapanul lumilor). Si oricare frate musulman sau companion este cu el in acel moment sa-i raspunda: "Yarhamuka-Allah (Allah sa se indure de tine)". Cand ultimul spune "Yarhamuka-Allah" primul sa-i raspunda zicand: "Yahdeekum-Allah wa yuslihu balakum (Allah sa te calauzeasca si sa-ti imbunatateasca statutul)".

(relatat de Abu Daoud si an-Nassai)

~~~

24. Cand fiul lui Adam recita Sura Sajda (prosternarii) si apoi sa prosterneaza, Shaytan se da in laturi plangand si spunand: "Vai lui (i.e. shaytan), fiului lui Adam i s-a poruncit sa se prosterneze si a facut astfel si drept urmare va intra in Paradis. Si mie mi s-a poruncit, n-am ascultat si voi intra in Foc(ul Iadului)."

(relatat de Muslim, dupa Abu Huraira)

~~~

25. Cand rugaciune a inceput, nu te repezi spre ea, ci vino mergand cu calm. Alatura-te rugaciunii in stadiul la care ai ajuns si completeaza mai apoi ceea ce-ai pierdut.

(relatat de al-Bukhari si Muslim)

~~~

26. Cand copilul unui slujitor al lui Allah moare, Allah Preainaltul isi intreaba ingerii: "Ati luat sufletul copilului robului meu?" "Da", ii raspund. Allah va spune: "Ce a zis robul meu?" Ingerii raspund: "Te-a slavit si a zis: 'Lui Allah ii apartinem si la El este intoarcerea noastra.'" La aceasta, Allah va spune: "Construiti o casa pentru robul Meu in Paradis si numiti-o casa Slavirii (lui Allah)."

(relatat de at-Tirmithi, dupa Abu Musa)

~~~

27. Cand cineva moare, toate faptele sale inceteaza, exceptandu-le pe acestea trei: caritatea perpetua, o invatatura cu folos si un copil care-l invoca pe Allah pentru el [pentru parintele lui].

(relatat de Muslim)

~~~

28. Cand vreunul dintre voi vede pe cineva care-i este mai presus in bogatie si frumusete, sa priveasca atunci la altcineva care-i este mai prejos.

(relatat de cei doi sheici, dupa Abu Huraira)

~~~

29. Cand vreunul dintre voi intentioneaza sa faca ceva, sa ofere o rugaciune de doua Rakat (Nafl), alta decat rugaciunile obligatorii si dupa ce o termina, sa spuna: "O, Allah! Caut din stiinta Ta fara sfarsit si cer din puterea Ta fara margini si-Ti cer sa ma [binecuvantezi] cu mila Ta mareata, caci Tu poti, pe cand eu nu pot si Tu stii, pe cand eu nu stiu. Si Tu esti Cunoscatorul celor nevazute. O, Allah! Daca stii ca acest lucru imi este bun in ceea ce priveste religia mea, subzistenta mea si viata mea viitoare (de Apoi), atunci indeplineste-mi-l si usureaza-mi-l si apoi pogoara-Ti binecuvantarile Tale asupra mea in acel lucru. Insa, daca stii ca acest lucru nu-mi este bun in ceea ce priveste religia mea, subzistenta mea si viata mea viitoare, atunci indeparteaza-l de mine. Si tine-ma departe de el si destineaza-mi ceea ce-mi este bun, orice ar fi (acel lucru) si fa-ma multumit de aceasta." A spus: "Si apoi sa-si mentioneze nevoia sau ingrijorarea." (al-Istikhara)

(relatat de al-Bukhari)

~~~

30. Vorbiti de faptele bune ale mortilor vostri si abtineti-va de la pomenirea faptelor lor rele.

(relatat de at-Tirmithi, dupa Ibn Omar)

~~~

daniela_muslimah
10-15-2006, 05:49 AM
31. Facerea completa a ablutiunii constituie jumatate din credinta. "Lauda lui Allah" completeaza, Preamarirea (lui Allah) si Takbir (a spune ca Allah este cel mai Mare) umplu cerurile si pamantul. Rugaciunea este lumina, pomana obligatorie este o dovada (a credintei), rabdarea este stralucire, iar Qur'an-ul este un argument pentru sau impotriva ta. Si in ajunul diminetii, fiecare persoana merge sa-si vanda sufletul, vanzandu-l (lui Allah sau lui shaytan) asa incat fie si-l va elibera, fie si-l va inrobi.

(relatat de Ibn habban, dupa Abu Malek al-Ahari)

~~~

32. Tratati femeile cu blandete, caci femeia este creata dintr-o coasta si cea mai incovoiata parte a coastei este partea superioara. Astfel incat daca incerci sa o indrepti, o vei rupe. Insa daca o lasi dupa cum este, va ramane incovoiata. Asdar tratati femeile cu blandete.

(relatat de cei sheici, dupa Abu Huraira)

~~~

33. Oamenii cei mai predispusi incercarilor cu chinuri sunt profetii, iar apoi cei mai piosi, iar apoi cei ce urmeaza in piosenie si tot asa. Un om este incercat dupa taria credintei sale. Daca este credinta sa ferma, incercarea sa va fi mai grea, iar daca este credinta sa slaba, este incercat in conformitate. Un slujitor al lui Allah va continua sa fie incercat cu chinuri pana ce va merge pe pamant fara de pacat.

(relatat de al-Bukhari, dupa Said)

~~~

34. Rosteste cuvinte bune, raspandeste urarea de pace, fii amabil cu rudele de sange si roaga-te noaptea cand ceilalti dorm, apoi intra-n pace in Paradis.

~~~

35. Profita de cinci lucruri inainte ca alte cinci sa aiba loc. Acestea sunt viata ta inaintea mortii tale, sanatatea ta inaintea bolii tale, timpul tau liber inaintea preocuparii tale, tineretea ta inaintea batranetii tale si averea ta inaintea saraciei tale.

(relatat de al-Bayhaqi, dupa Ibn Abbas)

~~~

36. Cel mai bun Musulman dintre credinciosi este cel ce nu le face rau Musulmanilor nici cu limba sa, nici cu mana sa. Cel cu cea mai buna credinta dintre credinciosi este cel cu cea mai buna fire. Muhajir-ul (emigrantul) este cel ce lasa (renunta la) tot ceea ce Allah a oprit. Si cel mai bun jihad (lupta, zbucium de dragul lui Allah) este lupta impotriva sinelui pentru a castiga multumirea lui Allah, caruia ii apartin Puterea si Grandoarea.

~~~

37. Cele mai mari dintre pacatele majore sunt: asocierea altora in adorarea lui Allah, uciderea cuiva (ilegal), neascultarea proprilor parinti si depunerea falsei marturii.

(relatat de al-Bukhari)

~~~

38. Allah! Caut adapost la tine de neputinta, de lene, de lasitate, de zgarcenie si de slabiciunea batranetii. Caut adapost la tine de chinurile mormantului. Caut adapost la tine de pedeapsa Focului (Iadului) si caut adapost la Tine de incercarile vietii si ale mortii.

(relatat de al-Bukhari).

~~~

39. Allah! Iarta-mi pacatele mele, ignoranta mea si trecerea mea peste limitele justetii si iarta-mi pacatale mele pe care Tu le stii mai bine decat mine, o, Allah! Iarta-mi pacatele din trecut si pe cele pe care le-am savarsit mai apoi, pe cele pe care le-am savarsit deschis, si pe cele pe care le-am savarsit in taina, Tu esti Cel ce grabeste lucrurile si Tu esti Cel ce le intarzie si Tu esti Atotputernic.

(relatat de al-Bukhari)

~~~

40. Allah! Potriveste-mi religia mea care este pavaza treburilor mele, potriveste-mi viata mea in aceasta lume, unde imi castig existenta, potriveste-mi viata mea de Apoi, unde trebuie sa ma intorc in cele din urma, fa viata pentru mine o sursa de prosperitate pentru fiecare virtute si fa-mi moartea o sursa de alinare impotriva tuturor relelor.

(relatat de Muslim, dupa Abu Huraira)

~~~

41. Allah Preainaltul a ales aceasta religie si singurele lucruri potrivite religiei voastre sunt generozitatea si o fire buna. Daca asta e adevarat, atunci incercati sa va impodobiti religia cu acestea doua.

(relatat de at-Tabarani, dupa Umran Ibn Hussayn)

~~~

42. Allah Preinaltul va cere socoteala fiecarui pazitor despre sarcina sa. A avut grija sau a risipit aceasta incredere? Un om va fi intrebat chiar (si) despre familia sa.

~~~

43. Allah Preainaltul nu are rasplata mai buna decat Paradisul pentru slujitorul Sau dreptcredincios, care este rabdator si resemnat cand El i-l ia pe cel mai iubit din aceasta lume.

(relatat de an-Nassai, dupa Ibn Omar)

~~~

44. In Ziua Invierii, cel ce ocupa, in vazul lui Allah, cea mai rea pozitie este cel care dupa ce a avut relatii cu sotia sa se duce si-i face cunoscuta taina.

~~~

45. Allah indrageste ca cineva sa fie amabil si bland in toate lucrurile.

~~~

46. Allah v-a oprit voua sa fiti neascultatori mamelor voastre, sa va ingropati copilele de vii, zgarcenia si insusirea proprietatii altora. Si nu v-a dezaprobat trei lucruri: vorba fara de folos si barfa, intrebarile exagerate (excesive) si risipirea averii.

(relatat de al-Bukhari si Muslim, dupa al-Maghira Ibn Shuba)

~~~

47. Allah Preainaltul spune: "Sunt al treilea pentru doi partneri (doi care s-au inteles), cata vreme nu se tradeaza unul pe celalalt, caci daca unul l-a tradat pe celalalt, ma retrag de la parteneriatul (intelegerea) lor."

(relatat de al-Bukhari si Muslim)

~~~

48. Allah Preainaltul a oprit Focul (Iadului) de la cei ce fac marturie ca nu exista dumnezeu decat Allah, cautand de aici doar multumirea lui Allah.

(relatat de al-Bukhari si Muslim)

~~~

49. In ziua Invierii, Allah Preainaltul spune: "Unde sunt cei care s-au iubit unul pe altul de dragul Maiestatii Mele, in ziua aceasta le voi darui umbra Mea, ziua in care nu exista alta umbra decat a Mea."

(relatat de Muslim, dupa Abu Huraira)

~~~

50. Allah le va spune oamenilor Paradisului: "O, Oameni ai Paradisului!" Ei vor raspunde: "Iata-ne, Domnul nostru, si tot binele sta in Mainile Tale." Allah va spune: "Sunteti multumiti?" Ei vor raspunde: "De ce n-am fi noi multumiti, o, Stapan al nostru, daca Tu ne-ai daruit ceea ce NU ai daruit nici unei alte fapturi create de Tine?" El va spune: "Sa nu pogor asupra voastra ceva mai bun decat aceasta?" Ei vor spune: "O, Domnul nostru! Ce-ar putea fi mai bun decat aceasta?" Allah va spune: "Pogor asupra voastra multumirea Mea si de aici incolo nu ma voi mania niciodata pe voi."

(relatat de cei doi sheici, dupa Abu Said)

-------------------
t e x t ul original se afla


aici (http://www.pbuh.us/prophetMuhammad.php?f=Sy_Wisdom1)
:)

gabriela guettat
10-15-2006, 10:07 AM
MASHALLAH!!!!
Nu am cuvinte,ALLAH subhanahu wa ta'ala sa te rasplateasca pentru munca ta!!!!!!

JAZAKALLAH AL KHAIR!!!!!
:give_rose: :give_rose: :give_rose: :give_rose: :give_rose:

daniela_muslimah
10-16-2006, 07:17 AM
Am facut-o!!! :(
greseala de traducere (Rabbighfirli!)

Ma'a Assalama!

:give_rose:

~~~

si-mi cer scuze




Surioara am indreptat :smile16: :smile16: Sa caute greseala daca o mai gasesc:36_1_21:

Allah ma'aki surioara

:give_rose: :give_rose: :give_rose:

daniela_muslimah
10-17-2006, 07:06 AM
:006:

traducerea sensurilor altor ahadeeth :)

(Imanika, multumesc :give_rose: )

~~~

Cuvintele Intelepciunii _ partea a doua

1. Allah le iarta celor ce-mi urmeaza orice (fapte rele) pe care si le-ar sopti lor insisi atat timp cat nu le fac sau le spun in voce tare. Allah le iarta celor ce-mi urmeaza orice le-ar sugera lor propriile suflete atat timp cat nu fac acel lucru sau nu-l spun in voce tare.

(relatat de grup)

~~~

2. Allah ii da ragaz unui tiran, insa cand il va chema la socoteala, nu-l va lasa niciodata sa scape.

(relatat de al-Bukhari)

~~~

3. Allah Preinaltul spune: "O, fiu al lui Adam! Am fost bolnav, dar nu m-ai vizitat." El ii raspunde: "O, Domnul meu! Cum Te-as fi putut vizita cand Tu esti Stapanul lumilor?" Allah ii va spune: "Ai stiut ca robul meu cutare a fost bolnav si nu l-ai vizitat. Stiai ca daca l-ai fi vizitat M-ai fi gasit pe Mine acolo? O, fiu al lui Adam! Ti-am cerut de mancare, insa nu mi-ai dat." "O, Domnul meu! Cum Te-as fi putut hrani cand Tu esti Stapanul lumilor?" Allah ii va spune: "N-ai stiut oare ca robul Meu cutare ti-a cerut de mancare, insa nu i-ai dat. Stiai ca de l-ai fi hranit, ai fi gasit (rasplata) de la Mine? O, fiu al lui Adam! Ti-am cerut apa si nu mi-ai dat." El spune: "O, Domnul meu! Cum ti-as fi putut da de baut cand Tu esti Stapanul lumilor?" Allah va spune: "Oare n-ai stiut ca robul meu cutare ti-a cerut de baut si nu i-ai dat? N-ai stiut oare ca de i-ai fi dat ceva de baut ti-ai fi aflat (rasplata) la Mine?"

(relatat de Muslim, dupa Abu Huraira)

~~~

4. Allah Preinaltul are [I]Ghira (ingrijorare pentru tine _ va rog mult de tot!!! cine stie mai bine sa traduca acest cuvant! eu ma tem sa nu fac iar vreo prostie cu traducerea pentru ca NU sunt sigura de intelesul cuvantului) si asa are si credinciosul. Si Ghira lui Allah este determinata atunci cand cineva savarseste ceva ce Allah a oprit. Si numai un suflet musulman va intra in Paradis.

(relatat de al-Bukhari si Muslim, dupa Abu Huraira)

~~~

5. Practicarea religiei este usoara si oricine se impovareaza pe sine in religia sa va fi coplesit de aceasta. Asadar, fiti moderati, incercati sa fiti aproape de perfectiune, insa in limita puterii voastre si primiti vestea buna ca veti fi rasplatiti. Si cautati ajutorul lui Allah adorandu-l diminetile, dupa-amiezile si in timpul ultimei ore a noptilor.

(relatat de al-Bukhari)

~~~

6. Allah a scris faptele bune si rele, iar apoi a explicat (zicand): "Celui care a intentionat sa faca o fapta buna si nu a facut-o, Allah i-o insemneaza ca o fapta buna. Insa daca a intentionat si a facut-o, Allah i-o insemneaza ca zece fapte bune pana la sapte sute de ori si pana la de mult mai multe ori. Si daca cineva a intentionat sa faca o fapta rea si nu a facut-o, Allah i-o insemneaza ca o fapta buna. Insa daca a intentionat-o si a facut-o, Allah i-o insemneaza ca o fapta rea."

(relatat de Muslim si al-Bukhari, dupa Ibn Abbas)

~~~

7. Unui om ii poate fi refuzata hrana din cauza unui pacat pe care l-a savarsit. Numai ruga poate evita predestinarea, si numai justetea prelungeste durata vietii.

(relatat de Ibn Habban, dupa Thawban)

~~~

8. Un rob (al lui Allah) ar putea rosti un cuvant, care-l multumeste pe Allah, fara sa-i dea multa importanta, pentru care Allah ii va inalta trepte (in rasplata). Si un rob (al lui Allah) ar putea rosti un cuvant ce-l nemultumeste pe Allah, fara sa se gandeasca la gravitatea lui, pentru care va fi aruncat in Iad.

(relatat de Ahmad)

~~~

9. Un om ar putea face lucruri care sa le para oamenilor fapte ale locuitorilor Paradisului, pe cand de fapt este destinat sa fie ---------------re locuitorii Focului (Iadului). Si un om ar putea face lucruri care sa le para oamenilor fapte ale locuitorilor Focului, pe cand el este de fapt destinat sa fie ---------------re locuitorii Paradisului.

(relatat de al-Bukhari si Muslim)

~~~

10. Pentru fiecare profet a existat o ruga (speciala) prin care L-a chemat pe Allah pe cand se afla ---------------re discipolii sai, iar acea ruga a fost acordata. In ceea ce ma priveste, eu mi-am pastrat ruga pana la Ziua Invierii, pentru a interveni in favoarea discipolilor mei.

(relatat de cei doi seici, dupa Anas)

~~~

11.Cel mai bun cuvant este Cartea lui Allah si cea mai buna calauzire este Calauzirea lui Muhammad (salla Allahu alayhi wa salam). Iar cele mai rele lucruri sunt ereziile (acele lucruri noi introduse in religie_deviatiile) si orice v-a fost promis cu siguranta se va petrece, iar voi nu puteti impiedica (acel lucru).

(relatat de al-Bukhari)

~~~

12. Allah Preainaltul a prescris desavarsire in tot. Asadar daca ucideti , ucideti bine si daca sacrificati, sacrificati bine. Si sa-si ascuta cel (despre care e vorba_cel implicat_i.e. cel care sacrifica animalul) cutitul sau si sa scuteasca animalul pe care-l sacrifica de suferinta.

(relata de Muslim)

~~~

13. Unul dintre cele mai mari pacate pe care un om le poate savarsi este sa-si blesteme parintele. Oamenii au intrebat: O, Trimis al lui Allah, cum isi poate un om blestema parintii? Profetul a raspuns: omul insulta tatal altui om, iar cel de pe urma raspunde insultandu-i pe tatal si pe mama celui dintai.

(relatat de al-Bukhari)

~~~

14. Cel care ocupa cea mai rea pozitie in fata lui Allah in Ziua Invierii, este cel de care oamenii se fereau temandu-se de limbajul lui vulgar.

(relatat de al-Bukhari si Muslim, dupa 'Aa'isha)

~~~

15. Sinceritatea duce la virtute, iar virtutea duce la Paradis. Un om continua sa spuna adevarul pana ce, in fata lui Allah, este numit sincer. Minciuna duce la depravare, iar depravarea duce la Focul (Iadului), iar un om continua sa minta pana ce, in fata lui Allah, este numit mincinos.

(relatat de al-Bukhari si Muslim, dupa Ibn Masoud)

~~~

16. Manifestarea respectului fata de proprii parinti consta in a-i arata bunavointa prietenului parintelui, dupa moartea acestuia.

(relatat de al-Bukhari si Muslim, dupa al-Mughira)

~~~

17. Sa minti in numele meu [i.e. al profetului Muhammad_salla Allahu alayhi wa salam] nu este ca minciuna facuta in numele nici unui altuia. Deci oricine minte intentionat in numele meu, sa-si ocupe locul in Foc (ul Iadului).

(relatat de al-Bukhari si Muslim, dupa al-Mughira)

~~~

18. Unele dintre cuvantarile elocvente au efectul magiei si in unele poezii poti gasi intelepciune.

(relatat de al-Bukhari)

~~~

19. Una din zicalele pe care oamenii le-au retinut de la primii profeti: "Daca nu te simti deloc, atunci fa dupa bunul plac."

(relatat de al-Bukhari)

~~~

20. Lui Allah ii apartine ceea ce El ia si Lui ii apartine ceea ce daruieste, iar fiece lucru isi are termenul sau stabilit de El.

(relatat de cei doi sheici, dupa Usama ibn Zaid)

~~~

21. Priviti la cei ce sunt mai prejos de voi si nu va uitati la cei ce sunt mai presus de voi, caci aceasta va va tine de la dispretuirea a ceea ce Allah v-a daruit.

(relatat de ibn Majah)

~~~

22. Ajuta-ti fratele, fie ca este un tiran ori un oropsit. S-a spus: Cum oare sa-l ajut, din moment ce este un tiran?" Profetul a raspuns: "il opresti si-l previi de la a-i oropsi pe ceilalti. Astfel il ajuti."

(relatat de al-Bukhari)

~~~

23. In Ziua Invierii, primele cazuri ce vor fi clarificate intre oameni vor fi [revendicarile, dreptul] de sange.

(relatat de cei doi sheici)

~~~

24. Cei din intaiul grup ce va intra in Paradis vor avea fetele stralucitoare precum luna plina, iar cei ce le vor urma vor avea fetele precum cea mai stralucitoare stea de pe cer. Inimile lor vor fi precum inima unui singur om, caci nu vor avea nici neintelegeri, nici dusmanie, nici pizma intre ei.

(relatat de cei doi sheici, dupa Abu Huraira)

~~~

25. Nu v-ar placea oare sa va spun despre ceea ce va ajuta sa intrati in Paradis? Lovitura de sabie [I][cred ca se refera la lupta, la Jihad_cine stie mai bine poate explica], onorarea proprilor musafiri, tinerea timpului rugaciunilor, ablutiunea facuta de-a binelea intr-o noapte rece si daruirea hranei din iubire pentru El (Allah).

(relatat de Ibn Asaaker)

~~~

26. Sa nu va informez de cele mai mari dintre marile pacate? Sa-i faci parteneri in adorare lui Allah, sa le fii nerecunoscator proprilor parinti si sa dai marturie falsa.

(relatat de al-Bukhari si Muslim, dupa Abu Bakr)

~~~

27. Pe oricare musulman care-i daruieste altuia un vesmant pentru a-l purta, cu care sa-si acopere goliciunea, Allah Preainaltul il va acoperi cu (hainele) cele verzi ale Paradisului. Pe oricare musulman ce hraneste un musulman flamand, Allah il va hrani in Ziua Invierii din fructele Paradisului. Si oricarui musulman ce-i da unui musulman insetat sa bea, Allah Preinaltul ii va da de baut in Ziua Invierii din vinul pur, pecetluit cu mosc.

(relatat de Muslim, dupa Abu Said)

~~~

28. Orice femeie pe care moartea o priveaza de trei dintre copiii ei, va fi protejata de Foc (ul Iadului) de ei.

(relatat de al-Bukhari, dupa Abu Said)

~~~

29. Feriti-va de banuieli, caci banuielile sunt cel mai rau neadevar. Nu-i spionati pe altii, nu va uitati la greselile lor, nu tanjiti dupa ceva ce altii au. Nu va invidiati unul pe celalat, nu intretineti antipatia unul fata de celalalt si nu va opriti de la a vorbi unul cu celalalt. Si, o, robi ai lui Allah! Fiti ca fratii unul pentru altul!

(relatat de al-Bukhari si Muslim, dupa Abu Huraira)

~~~

daniela_muslimah
10-17-2006, 07:15 AM
30. Modestia duce numai la bine.

(relatat de al-Bukhari)

~~~

31. "Evitati sa stati in drumurile publice." Au spus: "dar nu avem alternativa, acestea sunt locurile unde ne intalnim si discutam." Profetul a spus: "Daca vreti [neaparat] sa stati, atunci dati-i drumului datoria sa." "Care este datoria drumului", au intrebat. "Plecarea privirii voastre, abtinerea de la a le face rau celorlalti, raspunderea la urarile celorlalti, poruncirea faptelor virtuoase si interzicerea a ceea ce este rau."

(relatat de al-Bukhari)

~~~

32. Faptele nu sunt decat dupa intentie, iar fiecare om va avea ceea ce a intentionat. Astfel, cel a carui emigrare a fost pentru Allah si Trimisul Sau, emigrarea lui a fost pentru Allah si Trimisul Sau. Si cel a carui emigrare a fost pentru a dobandi niste castiguri lumesti sau pentru a se casatori cu vreo femeie, emigrarea lui a fost pentru ceea ce a emigrat.

(relatat de al-Bukhari si Muslim, dupa Omar ibn al-Khattab)

~~~

33. Pe cand un catel se rotea imprejurul marginii unei fantani, aproape murind de sete, una dintre prostituatele Copiilor lui Israel l-a vazut, si-a scos [pantoful; incaltamintea], a scos niste apa si i-a dat catelului sa bea. Pentru aceasta a fost iertata (de pacatul ei).

(relatat de al-Bukhari si Muslim, dupa Abu Huraira)

~~~

34. Un om ce trecea pe un drum a gasit o creanga spinoasa si a dat-o la o parte. Allah i-a apreciat fapta si i-a iertat pacatele.

(relatat de al-Bukhari si Muslim, dupa Omar)

~~~

35. Unui om ce mergea pe un drum i s-a facut foarte sete. A gasit o fantana si a coborat in ea. A baut din ea, dupa care a iesit si a vazut un catel gafaind, ce lingea noroiul pentru a-si potoli setea, dupa cum o facuse si el. Omul a coborat din nou in fantana si si-a umplut pantoful cu apa, l-a tinut cu gura, catarandu-se [din fantana] si i-a dat catelului sa bea. Allah i-a apreciat omului fapta si l-a iertat (de pacate). Cand Trimisul lui Allah (salla Allahu alayhi wa salam!) a fost intrebat despre aceasta, a zis: "Exista rasplata pentru bunatatea aratata fata de fiece fiinta vie."

(relatat de Muslims)

~~~

36. Intelegerea de vanzare dintre vanzator si cumparator este revocabila atat timp cat nu au impartit. Daca ambele parti sunt sincere si au descris defectele si calitatile bunurilor, atunci tranzactia lor va fi binecuvantata. Insa daca au ascuns ceva ori au mintit, atunci [I][lipseste cuvantul.. :( cred ca "binecuvantarea"_cine stie, sa completeze; sau?] tranzactiei lor va fi stearsa.

(relata de al-Bukhari)

~~~

37. Cea mai rea mancare este aceea a unei petreceri de nunta la care cei bogati sunt invitati, pe cand cei saraci - nu. Si acela ce refuza o invitatie [la o nunta] arata nesupunere fata de Allah si de trimisul Sau.

(relatat de cei doi seici)

~~~

38. Dreptatea este buna moralitate, iar nelegiuirea este ceea ce-ti face sufletul sa ezite si pe care detesti sa afli ca-l fac oamenii.

(relatat de Muslim)

~~~

39. Sa-i zambesti fratelui tau musulman iti este socotit drept o caritate. Sa poruncesti ceea ce este drept si sa opresti ceea ce este gresit ti se socoteste drept caritate. Sa-i arati drumul unui om ratacit ti se socoteste drept caritate si sa indepartezi o piatra, spini si oase din drum ti se socoteste drept caritate.

(relatat de al-Bukhari)

~~~

40. Vezi credinciosii in mila, afectiunea si bunatatea unuia fata de celalalt, semanand cu un singur trup, asa incat oricand o parte din acest trup sufera, restul trupului ii impartaseste lipsa de somn si febra.

(relatat de al-Bukhari)

~~~

41. Cunoaste-L pe Allah in vremuri de prosperitate si El te va cunoaste in vremuri de adversitate. Ia aminte ca ceea ce te-a ocolit nu avea sa ajunga la tine, iar ceea ce te-a ajuns nu avea sa te ocoleasca. Si ia aminte ca izbanda vine cu rabdare, alinarea - cu chinul si cu necazurile.

(convenit)

~~~

42. Oricine detine aceste trei calitati simte dulceata credintei. Acestea sunt: sa-i iubeasca pe Allah si pe trimisul Sau mai mult decat orice altceva, sa iubeasca pe cineva numai si numai de dragul lui Allah si sa urasca sa revina la necredinta dupa cum uraste sa fie aruncat in Focul Iadului.

(relatat de al-Bukhari si Muslim, dupa Anas)

~~~

43. Exista drepturi ale unui musulman asupra fratelui sau musulman. Acestea sunt ca: atunci cand il intalnesti sa-l saluti, atunci cand te invita sa-i accepti invitatia, atunci cand iti cere sfatul sa i-l dai, atunci cand stranuta si-l preamareste pe Allah sa-i spui "Allah sa se indure de tine", atunci cand se imbolnaveste sa-l vizitezi, atunci cand moare sa-i urmezi procesiunea funerala.

(relatat de al-Bukhari, dupa Abu Huraira)

~~~

44. Ceea ce este permis este clar si ceea ce este nepermis este clar, iar intre ele doua se afla chestiuni nesigure, necunoscute multora. Asadar oricine evita lucrurile nesigure isi fereste religia si onoarea. Si oricine se ingaduie in aceste chestiuni incerte, cade in ceea ce este nepermis, precum un pastor ce-si paste turma in jurul unui sanctuar si in orice moment este posibil [sa ajunga] sa le pasca in interior (ul sanctuarului). Cu adevarat, fiecare rege are un sanctuar, iar sanctuarul lui Allah pe pamant consta in oprelistea Sa . Cu adevarat, este o bucata de carne in trup, care de este sanatoasa, intregul trup este sanatos, insa daca este bolnava, intregul trup este bolnav, iar aceasta este inima.

(relatat de cei doi sheici)

~~~

45. Implineste faptele bune ce-ti stau in putinta, caci Allah Preinaltul nu oboseste sa te rasplateasca, insa cu siguranta tu vei obosi.

(relata de al-Bukhari si Muslim, dupa 'Aa'ishah)

~~~

46. Doua trasaturi nu se intalnesc niciodata impreuna intr-un credincios: avaritia si raul-caracter.

(relatat de al-Bukhari)

~~~

47. Cei mai buni dintre voi sunt cei ce au cel mai bun caracter [fire etc].

(relatat de al-Bukhari si Muslims).

~~~

48. Cele mai bune lucruri pe care omul le lasa in urma sa dupa moarte, sunt un copil virtuos [cinstit] - care-l roaga pe Allah pentru el, o caritate perpetua - a carei rasplata il ajunge si o stiinta folositoare - ce ramane de folos dupa el.

(relatat de Abu Katada)

~~~

49. Cel mai bun dintre voi este cel ce se poarta cu sotiile sale in cel mai bun mod, iar eu ma port cu sotiile mele in cel mai bun mod.

[I]----------------
tradus de
aici (http://www.pbuh.us/prophetMuhammad.php?f=Sy_Wisdom2)

daniela_muslimah
12-10-2006, 08:05 PM
:salam: dupa o pauza mai lunga... partea a 3-a...

~~~

Cuvintele Intelepciunii _ partea a treia

1. Cea mai buna pomana este cea data dintr-un surplus de avere. Si incepeti prin a le darui celor ce depind de voi [se afla in grija voastra].

(relatat de al-Bukhari)

~~~

2. O femeie a intrat in Foc din cauza unei pisici pe care o legase, fara sa-i dea nici de mancare, nici sa n-o lase libera sa manance pamantului, pana ce a murit.

(relatat de al-Bukari si Muslim, dupa Abu Huraira)

~~~

3. Lasati de-o parte ceea asupra a ce sunteti cu indoiala pentru ceea ce [nu va lasa indoiala]. Caci adevarul da siguranta, iar neadevarul nelinisteste.

(relatat de Ahmad, an-Nussai si altii)

~~~

4. Ruga unui Musulman pentru fratele sau in absenta acestuia este implinita. Este un anume inger ce ramane de fata cu el, asa incat oricand acesta se roaga de un bine pentru fratele sau, ingerul insotitor spune "Ameen si la fel pentru tine."

(relatat de Ahmad, dupa Abu ad-Dardaa)

~~~

5. Religia este foarte usoara, iar oricine se impovareaza pe sine in [practicarea] religiei, va fi depasit de aceasta.

(realatat de Abu Huraira)

~~~

6. Simte gustul credintei acela care este multumit sa-L aiba pe Allah ca Dumnezeu, Islamul ca religie si pe Muhammad ca Trimis al lui Allah.

(relatat de at-Tirmithi, dupa al-Abbas Ibn al-Muttaleb)

~~~

7. Cel Milostiv isi trimite indurarea Sa asupra celor induratori. Preainaltul si Preamaritul a spus: "indurati-va de cei ce sunt pe pamant, iar Cel din cer se va indura de voi."

(relatat de Imam Ahmad)

~~~

8. Un om a plecat sa-si viziteze un frate al sau intru Islam, intr-un sat. Allah i-a trimis un inger [sa stea] sa-l astepte si sa-l intrebe: "Ce ai de gand" "Sa-mi vizitez un frate in satul sau", a raspuns omul. Ingerul a intrebat: "iti datoreaza [ceva pentru care] doresti sa-l pazesti?" "Nu", a raspuns omul, "este numai pentru ca-l iubesc de dragul lui Allah." Ingerul a zis: "atunci afla ca eu sunt trimisul lui Allah la tine pentru a-ti spune ca Allah te iubeste dupa cum il iubesti [iti iubesti fratele] de dragul Lui."

(relatat de cei doi sheici)

~~~

9. A insulta un musulman este rau, iar a te lupta cu el este necredinta.

~~~

10. Allah va adaposti sapte la umbra Sa, in Ziua in care nu va fi [alta] umbra decat a Lui; un conducator (imam) drept, un tanar ce a fost crescut in adorarea lui Allah; un om a carui inima este atasata de moschee din momentul cand o paraseste, pana ce se intoarce [in ea]; doua persoane care se iubesc reciproc, sunt impreuna si se despart numai de dragul lui Allah; o persoana ai carei ochi se umplu de lacrimi atunci cand stand singura, Il pomeneste pe Allah; un barbat care refuza apropierile unei femei frumoase de origine nobila spunand: "Ma tem de Allah, Stapanul Lumilor" si un om ce da de pomana intr-atat de tainuit incat mana lui stanga nu stie ceea ce a daruit mana sa dreapta.

(relatat de cei doi sheici)

~~~

11. Urmati calea dreapta indeaproape si cumpatat si luati aminte ca faptele voastre bune nu va vor face sa intrati in Paradis. Au spus: "Nici macar pe tine, o, Trimis al lui Allah?" A raspuns: "nici macar pe mine, decat numai daca Allah pogoara indurarea si milostivirea Sa asupra mea. Si cea mai iubita fapta lui Allah ii este cea mai constanta [si obisnuita], oricat de mica ar fi."

(relatat de cei doi sheici si de an-Nassai)

~~~

12. Cel mai inalt [mod de a cere] iertarea lui Allah este sa spui: "O, Allah, Tu esti Domnul meu si nu exista dumnezeu in afara de Tine. Tu m-ai creat si eu sunt robul Tau si ma tin de legamantul meu si de fagaduinta mea [catre Tine] pe cat de bine pot. Caut adapost la Tine de tot raul ce l-am savarsit. [Marturisesc] in fata Ta toate binecuvantarile ce le-ai pogorat asupra mea si-mi marturisesc in fata Ta toate pacatele mele. Si te implor, deci, sa ma ierti, caci nimeni nu poate ierta pacatele in afara de Tine."

(realatat de Ahmad)

~~~

13. Cel ce are grija de o vaduva sau de un sarman [sarac] este ca un Mujahid (luptator) pe calea lui Allah, ori ca cel ce se roaga toata noaptea si posteste toata ziua.

(relatat de cei doi sheici, dupa Abu Huraira)

~~~

14. Un Musulman trebuie sa dea ascultare si sa se supuna ordinelor conducatorului fie ca-i place, ori nu, doar daca nu i se porunceste vreun pacat. Asa incat daca i se porunceste savarsirea unei fapte de nesupunere [in ceea ce priveste religia [I]_ cine intelege mai bine - sa completeze], sa nu dea ascultare si nici sa nu se supuna.

(relatat de al-Bukhari si Muslim, dupa Ibn Omar)

~~~

15. Savarsirea faptelor bune il apara (il apara pe cel ce le face) de nenorociriri, pomana daruita in taina stinge mania Domnului, pastrarea relatiilor bune cu rudele mareste durata vietii. Fiece fapta buna este o pomana. Cei ce fac bine in aceasta lume, sunt cei ce fac bine Apoi, pe cand cei ce fac rau in aceasta lume, sunt cei ce fac rau Apoi.

(relatat de at-Tabarni, dupa Umm Salama)

~~~

16. Cu adevarat, stapanirea de sine si resemnarea sunt esentiale la prima lovitura a calamitatii.

(relatat de al-Bukhari si Muslim, dupa Anas)

~~~

17. "Bravo" [I](imi cer scuze, momentan nu gasesc un cuvant mai bun) celui care este umil fara a duce lipsa de respect, care se subestimeaza pe sine fara a fi supus, care cheltuieste multi bani pe care-i castiga cinstit, care se insoteste cu invatatii evlaviosi si cu cei intelepti si este milostiv cu cei blanzi si umili. Bravo celui ce se umileste pe sine, care isi castiga traiul cinstit, care este bun in gandurile sale ascunse, onorabil in public si care nu le face rau celorlati. Bravo celui care practica ceea ce a invatat, care cheltuieste ceea ce prisoseste din averea sa si tine pentru sine ceea ce este inutil sa spuna.

(relatat de al-Bukhari)

~~~

18. Puritatea (neprihanirea) este jumatate din credinta. "Lauda lui Allah" completeaza, "Slava lui Allah si lauda lui Allah" umplu spatiul dintre cer si pamant. Rugaciunea este lumina, pomana este o dovada, rabdarea este iluminare, iar Qur'an-ul este un argument pentru ori impotriva favorii (care sa ti se acorde). Fiecare isi incepe ziua si este un vanzator al sufletului sau, fie si-l elibereaza, fie si-l duce la pierzare.

~~~

19. Asuprirea va fi intuneric in Ziua Invierii.

(relatat de al-Bukhari si Muslim, dupa Ibn Omar)

~~~

20. Cat de minunata este situatia dreptcredinciosului, caci este bine pentru el in orice, iar aceasta este doar pentru dreptcredincios. Daca ceva bun i se intampla, este multumitor si aceasta este bine pentru el, iar daca greutatea vine in calea sa, este rabdator si aceasta este de asemenea bine pentru el.

~~~

21. Sunt suprins in ceea ce priveste dreptcredinciosul, caci orice i-ar hotari Allah Preainaltul se dovedeste a fi bun pentru el.

(relatat de Ibn Habban, dupa Anas)

~~~

22. Fiti sinceri, caci sinceritatea duce la justete, iar justetea duce la Paradis. Iar un om continua sa spuna adevarul si sa se straduiasca pentru acesta pana cand, in vazul lui Allah este numit sincer. Asadar feriti-va de minciuna caci minciuna duce la depravare, iar depravarea – la Foc. Pe cand, un alt om continua sa minta si sa se straduiasca intru aceasta pana ce, in vazul lui Allah, este numit mincinos.

(ralatat de al-Bukhari)

~~~

23. Cel ce isi reclama darul este asemenea celui ce si-ar reclama ceea ce a varsat.

(relatat de al-Bukhari si Muslim, dupa Ibn Abbas)

~~~

24. Milostenia (caritatea) i-a fost prescrisa fiecarui Musulman. Au spus: “O, Profet al lui Allah! Daca cineva nu are nimic?” “Ar trebui sa munceasca cu propriile maini asa incat [sa-si fie de folos sie insusi] si sa dea milostenie”, a raspuns. Au spus: “Daca nu poate?” El a raspuns: “Atunci ar trebui sa-l ajute pe cel nenorocit si nevoias.” “Daca, din nou, nu poate?” l-au intrebat. El le-a raspuns: “atunci ar trebui sa [faca [I]_ nu sunt sigura] ceea ce este bun sau caritabil.” “Daca nu face aceasta?”, l-au intrebat. Profetul a raspuns: “atunci ar trebui sa se abtina de la savarsirea raului, iar aceasta ii va fi considerata ca milostenie.”

(relatat de al-Bukhari)

~~~

daniela_muslimah
12-10-2006, 08:13 PM
25. Barfa inseamna sa spui lucruri despre fratele tau musulman, pe care el le uraste sa fie spuse.
Un om a intrebat: “daca fratele meu are acele defecte?” Profetul a raspuns: “Daca fratele tau are acele defecte, l-ai barfit, daca nu, l-ai calomniat.”

~~~

27. Allah Preainaltul a spus: “Le voi fi [adversar] unor trei personae, in Ziua Invierii. Ei sunt cel ce face un legamant in numele Meu, dupa care se dovedeste tradator; ori cel ce vinde un om liber drept un sclav si-i potriveste pretul pentru el insusi. Si cel ce angajeaza un lucrator si dupa ce a luat intregul lucru de la el, nu ii plateste [ceea ce i se cuvine].

(relatat de al-Bukhari, dupa Abu Huraira)

~~~

28. Allah Preainaltul a spus: “fiul lui Adam Ma desconsidera si nu ar trebui sa Ma desconsidere. Si el nu crede in Mine, si nu ar trebui sa nu creada in Mine. In ceea ce priveste desconsiderarea Mea, aceasta este pentru ca spune ca am un fiu, pe cand Eu sunt Allah, Unul si Singurul, Cel Etern, Absolut. Nu zamislesc, nici nu am fost zamislit si nu este nimeni asemenea Mie. In ceea ce priveste necredinta lui in Mine, aceasta este in afirmatia lui ca nu-l voi recrea asa cum l-am creat inainte, pe cand crearea [fapturii] nu este mai usoara decat recrearea ei.”

(relatat de an-Nassai, dupa Abu Huraira)

~~~

29. "Robii Mei! Mi-am oprit Mie Insumi asuprirea si am oprit-o intre voi, deci nu va asupriti unul pe celalalt. O, robii Mei! Cu totii sunteti [derutati] in afara de cei pe care i-am calauzit. Deci cautati calauzirea Mea si v-o voi da. O, robii Mei! Cu totii sunteti info----ti, afara de cei pe care i-am hranit, deci cautati hrana de la Mine si v-o voi da. O, robii Mei! Cu totii sunteti goi, afara de cei pe care i-am imbracat, deci cautati imbracamintea de la Mine si va voi imbraca. O, robii Mei! Gresiti noapte si zi, iar Eu iert toate pacatele, deci cautati iertare de la Mine si va voi ierta. O, robii Mei! Nu ma veti [putea rani si nici nu-mi veti putea aduce Mie un beneficiu]. O, robii Mei! De ar fi primii dintre voi si ultimii dintre voi, oamenii dintre voi si djinnii dintre voi pe-atat de netrebnici precum cea mai netrebnica inima [dintre voi], aceasta nu Mi-ar scadea imparatia cu nimic. O, robii Mei! De-ar fi primii dintre voi si ultimii dintre voi, oamenii dintre voi si djinnii dintre voi sa se [adune intr-un loc] si sa-Mi ceara [ceva]. Si de i-as da fiecaruia ceea ce a cerut, aceasta nu ar scadea ceea ce am mai mult decat scade un ac din ocean de este pus in acesta. O, robii Mei! Nu sunt decat nevoile voastre cele pe care le consemnez pentru ca apoi sa va rasplatesc pentru acestea, deci sa-L preamareasca cel ce afla bine pe Allah si sa nu invinuaisca cel ce gaseste altceva decat aceasta pe nimeni altcineva decat pe sine insusi.”

(relatat de Muslim)

~~~

30. Allah Preainaltul a spus: “O, fiu al lui Adam! Cheltuieste (daruieste) in calea lui Allah si Eu voi darui pentru tine.”

(relatat de al-Bukhari)

~~~

31. Allah Preainaltul a spus: “Indurarea Mea Mi-a precedat mania.”

(relatat de Muslim)

~~~

32. Allah Preainaltul a spus: “Cand un rob se apropie de Mine cat [latimea unei maini], vin spre el cat [lungimea unui brat]. Si daca vine spre Mine [cat lungimea unui brat], merg spre el [cat distanta bratelor intinse]. Si daca vine spre Mine mergand, Eu merg spre el alergand."

(relatat de al-Bukhari, dupa Anas)

~~~

33. Spune: “O, Allah! Creatorul cerurilor si al pamantului, Stiutorul celor vazute si nevazute, Domnul si Stapanul tuturor, marturisesc ca nu e divinitate in afara de Tine, caut adapost la Tine de raul sinelui meu si de raul si inselaciunea lui Shaytan.” Spune asta dimineata si seara si cand mergi [la culcare].

(relatat de Ibn Habban, dupa Abu Huraira)

~~~

34. Spune: “O, Allah! Am fost nedrept cu mine foarte mult, si nimeni nu poate ierta pacatele afara de Tine. Asadar pogoara-Ti iertarea asupra mea si indura-Te de mine, cu adevarat Tu esti Cel Iertator, Indurator.”

(relatat de al-Bukhari si Muslim)

~~~

35. Cumplita tradare este din partea ta sa porti o discutie cu fratele tau in Islam, in care ii spui minciuni, iar el te crede.

(relatat de Abu Dawud)

~~~

36. Un om obisnuia sa imprumute oamenilor si obisnuia sa-i spuna slujitorului sau ca daca un datornic in grele imprejurari a trecut peste datoria lui, este astfel ca Allah sa treaca peste pacatele noastre. Si astfel cand L-a intalnit pe Allah dupa moartea sa, Allah a trecut peste pacatele lui.

(relatat de cei doi sheici, dupa Abu Huraira)

~~~

37. E indeajuns pentru un om ca sa fie [insemnat] drept pacatos daca spune tot ceea ce a auzit.

(relatat de Muslim)

~~~

38. Fiecare fapta buna este o milostenie. Cel ce arata calea spre savarsirea unei fapte bune este rasplatit asemenea celui ce o savarseste, iar lui Allah ii place sa vina in ajutorul celor sarmani.

(relatat de al-Bayhaqi, dupa Ibn Abbas)

~~~

39. Mancati, beti, imbracati-va si dati milostenie fara risipa sau [ingamfare].

(relatat de Imam Ahmad)

~~~

40. Sunt doua [expresii] usoare pentru limba, grele in balanta si drage celui Indurator: “Slava lui Allah si Preamarire Lui, slava lui Allah, Cel mai Inalt.” [I](Subhana Allahi wa bihamdik wa subhana Allahi-l-Azeem)

(relatat de cei doi sheici)

~~~

41. Cu totii sunteti pazitori si responsabili pentru cele ce va sunt date in grija. Conducatorul este un pazitor si este responsabil pentru supusii sai. Barbatul este pazitorul familiei si este responsabil pentru grijile sale. Femeia este pazitorul casei sotul ei si raspunde de sarcinile sale. Un slujitor este pazitorul proprietatii stapanului sau si raspunde de sarcinile sale, iar un fiu este pazitorul proprietatii parintelui sau si raspunde de sarcinile sale. Caci cu totii sunteti pazitori si cu totii sunteti responsabili pentru sarcinile voastre.

(convenit, dupa Ibn Omar)

~~~

42. Toate pacatele celor ce ma vor urma vor fi iertate, afara de cele savarsite deschis. Este cu adevarat nepasare din partea unui om ca dupa savarsirea unui pacat noaptea, pe care Allah l-a tainuit fata de lume, sa iasa dimineata si sa spuna: “cutare si cutare, am facut asta si asta ieri.” Si-a petrecut noaptea tainuit de Domnul sau, iar dimineata dezvaluie ceea ce Allah a tinut [deoparte] de stiinta celorlalti.

(relatat de al-Bukhari si Muslim)

~~~

43. Pacatele majore sunt: sa-I asociezi parteneri lui Allah in adorare, sa fii neascultator fata de proprii partinti, sa ucizi, sa faci un juramant fals. V-ar placea sa va spun care este cel mai mare dintre pacatele majore? "Da, o, trimis al lui Allah", i-au raspuns. El a spus: sa spui ceva fals.

(relatat dupa Anas)

~~~

44. Cand mergea la culcare noaptea, isi punea o mana sub obraz si spunea: “Cu numele Tau, o, Allah, traiesc si in numele Tau mor.” Cand se trezea spunea: “Toata preamarirea este pentru Allah, Cel care ne-a readus la viata dupa ce ne-a facut sa murim, si la El este intoarcerea noastra.”

(relatat de al-Bukhari)

~~~

45. Este mai bine pentru un om sa ia o franghie, sa mearga in munti, sa vina inapoi cu o gramada de lemne si sa o vanda, iar astfel Allah ii va salva chipul, decat sa ceara de pomana oamenilor, fie ca acestia ii dau sau nu.

(relatat de al-Bukhari si Muslim)

~~~

46. Allah i-a blamat pe cel ce ia camata, cat si pe cel ce-I plateste, precum si pe cei doi martori si pe cel ce-o consemneaza. Cu totii sunt la fel de vinovati in comiterea pacatului.

(relatat de Muslim)

~~~

47. Nu are nici unul dintre voi credinta adevarata, pana ce nu-i doreste fratelui sau Musulman, ceea ce-si doreste siesi.

(relatat de al-Bukhari si de Muslim)

~~~

48. Nu este drept ca un om sa-si lase fratele Musulman mai mult de trei zile, asa incat atunci cand se intalnesc fiecare sa-si intoarca fata de la celalalt. Insa cel mai bun dintre cei doi este cel care-si saluta primul fratele.

(relatat de Abu Dawud)

~~~

49. Cel ce nu le este multumitor oamenilor, nu-I este multumitor lui Allah.

(relatat de Ahmad)

---
tradus de aici:


http://www.pbuh.us/prophetMuhammad.php?f=Sy_Wisdom3 (http://www.pbuh.us/prophetMuhammad.php?f=Sy_Wisdom3)

Mariyah
12-10-2006, 10:23 PM
. O femeie a intrat in Foc din cauza unei pisici pe care o legase, fara sa-i dea nici de mancare, nici sa n-o lase libera sa manance [insectele] pamantului, pana ce a murit.

(relatat de al-Bukari si Muslim, dupa Abu Huraira)

:eek: :eek: daca o intalneam , o bagam eu in alt foc aici pe pamant




49. Cel ce nu le este multumitor oamenilor, nu-I este multumitor lui Allah.

(relatat de Ahmad)

asta e o utopie daca se refera si la non musulmani , e chiar imposibil sa multumesti pe toata lumea



22. Cand unul dintre voi loveste pe cineva, sa evite fata.

(relatat de al-Bukhari)

intr-o religie a pacii astfel de sfaturi nu ar trebui sa-si aiba rostul

daniela_muslimah
12-28-2006, 11:56 PM
Bismillah ir-Rahman ir-Raheem _ ultima parte

----

Cuvintele Intelepciunii _ partea a patra

1. Un dreptcredincios [nu este inselat de doua ori]. (acesta este sensul, n-am reusit sa traduc cuvant cu cuvant, din cauza expresiei „to sting from a hole” _ daca poate ajuta cineva?)

(relatat de al-Bukhari)

~~~

2. Allah il condamna pe cel ce da sau accepta o mita, ori pe cel ce se poarta ca un mijlocitor in realizarea unei asemenea [fapte].

(relatat de Ahmad, dupa Thawban)

~~~

3. Allah le-a blestemat pe acele femei care imita sau se poarta precum barbatii si pe acei barbati care le imita pe femei.

(relatat de at-Tirmithi)

~~~

4. Pentru fiecare Profet este o singura ruga care este cu siguranta implinita de Allah. Fiecare Profet s-a grabit in a-i fi indeplinita, insa eu mi-am pastrat-o pe a mea pentru cei ce-mi vor urma, pana in Ziua Invierii, si va ajunge, prin voia lui Allah, la fiecare dintre cei ce ma vor urma ce va muri neasociindu-I pe nimeni lui Allah in adorare.

(relata de cei doi Sheici)

~~~

5. Un Musulman are sase indatoriri catre fratele sau Musulman. Acestea sunt: sa-l salute atunci cand il intalneste, sau sa-i accepte invitatia si sa-i raspunda cu o asemenea ruga precum „Sa se indure Allah de tine” atunci cand acesta stranuta. Mai mult, sa-si viziteze fratele musulman cand acesta se imbolnaveste, sa-i urmeze procesiunea de inmormantare atunci cand moare si sa-i doreasaca ceea ce-si doreste sie insusi.

(relata de Ahmad)

~~~

6. Faptele nici unuia dintre voi nu-l va salva de la Iad. Nici macare pe tine, o, Trimis al lui Allah? L-au intrebat. El a raspuns: Nici macar pe mine, decat daca Allah isi pogoara indurarea asupra mea. Deci faceti fapte bune asa cum se cuvine si cumpatat si nu va doriti moartea. Caci cineva poate fie sa faca fapte bune si sa mai adauge, ori sa faca fapte rele si sa ceara iertarea. (eu am inteles ca sensul este: ca cineva sa nu-si doreasca moartea, caci in timpul care i-a mai ramas din viata poate face fapte bune, si sa creasca astfel numarul lor, ori daca a savarsit fapte rele, i-a mai ramas timp incat sa ceara sa fie iertat)

(relatat de cei doi Sheici)

~~~

7. Oricine vine in Ziua Invierii spunand: „Nu exista divinitate in afara de Allah”, cautand multumirea lui Allah, Allah il va salva pe el de Foc.

(relatat de al-Bukhari)

~~~

8. Sa fi stiut un credincios care este intinderea deplina a pedepsei lui Allah, nu ar spera nici unul sa castige Paradisul. Si sa fi stiut un credincios care este intinderea deplina a indurarii lui Allah, nu ar deznadajdui nici unul in a intra in Paradis.

(relatata de cei doi Sheici)

~~~

9. Daca ar fi avut fiului lui Adam doua vai pline cu Aur, si-ar fi dorit-o pe cea de-a treia, caci nimic nu-i poate umple pantecele fiului lui Adam, decat [pulbere] atunci cand moare. Si Allah il iarta pe cel ce I se caieste.

(relatat de al-Bayhaqi)

~~~

10. Cel ce se satura de mancare in timp ce alaturi vecinul sau este info----t, nu este considerat un dreptcredincios.

(relatat de al-Bukhari).

~~~

11. Nu e nimeni din Ummah mea (Musulmanii) care sa intretina trei fiice sau trei surori si sa se poarte bine cu ele, fara ca acestea sa-i fie o pavaza impotriva Focului.

(relata de al-Bayhaqi)

~~~

12. Nu e nimic care sa cantareasca mai greu in balanta socotelilor in Ziua Invierii, decat a avea un caracter bun.

(relatat de al-Bayhaqi)

~~~

13. A fi bogat nu sta in a [fi instarit din punct de vedere material], ci in a fi multumit [de sine]. (cred ca sensul este de a fi multumit cu ceea ce ai)

(relatat de al-Bukhari si Muslim, dupa Abu Huraira)

~~~

14. Nu este dintre noi acela care, atunci cand se confrunta cu o nenorocire, isi loveste fata, isi rupe vesmintele in fata ori rosteste strigatele Perioadei Ignorantei.

(convenit, dupa Ibn Masoud)

~~~

15. Un om puternic nu este acela care-si foloseste puterea pentru a-i infrange pe altii, ci acela care se stapaneste pe sine atunci cand este furios.

(relatat de al-Bukhari si Mulsim, dupa Abu Huraira)

~~~

16. Cel ce se sinucide strangulandu-se, va continua sa se stranguleze in Foc pe vecie, iar cel ce se sinucide injunghiindu-se, va continua sa se injunghie in Foc.

(relatat de al-Bukhari, dupa Abu Huraira)

~~~

17. Nu a mancat nici unul vreo mancare mai buna vreodata, decat cea obtinuta prin lucrul propriilor maini. Profetul lui Allah, David, obisnuia sa manance ceea ce obtinea prin propria munca.

(relatat de al-Bukhari, dupa al-Miqdam)

~~~

18. Tot ceea ce un om cheltuieste pentru propria casa, familie, copii sau servitori, i se pune la socoteala ca pomana (milostenie).

(relatat de at-Tabarani, dupa Abu Umama)

~~~

19. Pentru orice oboseala, boala, teama, mahnire, ranire sau necaz care cade asupra unui Musulman, chiar si intepatura unui spin, Allah ii sterge din pacatele sale.

(relatat de al-Bukhari si Muslim, dupa Abu Said al-Khudri si Abu Huraira)

~~~

20. Ce imi pasa de aceasta lume, caci sunt in aceasta precum un calaret ce a stat pentru un timp la umbra unui copac, dupa care s-a ridicat si l-a lasat in urma.

(relatat de at-Tirmithi, dupa Ibn Massoud)

~~~

21. Daca un conducator, ce are autoritatea de a conduce supusi Musulmani moare in timp ce-i amageste, Allah ii va opri lui Paradisul.

(relatat de cei Sheici, dupa Maqil Ibn Yasar al-Muzani)

~~~

22. [Asemanarea] calauzirii si a stiintei cu care Allah m-a trimis este precum ploaia abundenta care cade pe pamant. O parte din acest pamant este un sol fertil ce a absorbit apa de ploaie si a produs vegetatie si iarba din belsug. O alta parte este precum pamantul dur care a acumulat apa si pe care Allah l-a facut benefic pentru oameni, asa incat sa bea din el, sa-si adape animalele si sa-si irige cu ea pamantul cultivat. Iar o portiune din acesta este neroditor si nu poate nici sa acumuleze apa, nici sa produca vegetatie. Intaiul este exemplul celui ce intelege religia lui Allah si caruia i-a fost de folos stiinta pe care Allah a revelat-o prin mine (Profetul), a invatat si i-a invatat pe altii. Cel din urma exemplu este al celui ce nu si-a ridicat fata [capul] si nu a acceptat calauzirea revelata de Allah prin mine.

(relatat de cei doi Sheici si an-Nassai, dupa Abu Musa)

~~~

23. Oricand Il invoca un musulman pe Allah pentru fratele sau musulman in absenta lui, ingerii replica: „la fel si tie”.

(relatat de Muslim si Abu Daoud)

~~~

24. Pentru oricare grup de oameni care Il [lauda] pe Allah ingerii isi intind aripile deasupra lor, indurarea lui Allah ii acopera, seninatatea se pogoara asupra-le si Allah ii pomeneste pe ei celor din jurul Sau.

(relatat de Ibn Majah, dupa Abu Said)

~~~

25. Fiecare copil se naste in credinta adevarata, care este Islamul, insa parintii lui il [trec] la iudaism, crestinism sau [zoroastrism], dupa cum un animal aduce un pui perfect, desi il gasesti [mutilat].

(relatat de al-Bukhari si Muslim, dupa Abu Huraira)

~~~

26. Nu este Musulman atins de vreun rau, precum boala sau altceva, fara ca Allah sa-i piarda [ierte] pacatele, dupa cum un copac isi pierde frunzele.

(relatat de al-Bukhari si Muslim, dupa Abdallah Ibn Massoud).

~~~

27. Nu poate un tata sa-i dea fiului sau ceva mai bun decat maniere distinse si o educatie aleasa.

(relatat de al-Hakem)

~~~

28. Orice am, nu voi [I][ascunde _ cred ca sensul este „va voi da” _ cine stie mai bine] de voi. Si luati aminte ca cel ce [nu sunt sigura _ „se retine”] de la a cersi de la altii sau de la a savarsi fapte interzise, Allah il va ajuta. Cel ce este multumit cu ceea ce are, Allah il va face pe sine siesi suficient, in timp ce acelui care incearca sa fie rabdator, Allah ii va pogori rabdare asupra-i. Si nimanui nu i se da vreun dar mai bun si suficient decat rabdarea insasi.

(relatat de al-Bukhari si Muslim, dupa Said al-Khudri0

~~~

29. Un om a trecut de un copac pe drum si si-a spus in sinea lui: „Pe Allah, voi da aceasta ramura la o parte, ca sa nu-i raneasca pe Musulmani”. Prin aceasta virtute, va fi admis in Paradis.

(relatat de Muslim)

~~~

30. Oricine doreste sa i se acorde mai multa bogatie si [sa-i fie prelungita viata], sa pastreze legaturi bune cu rudele sale de sange.

(relatat de al-Bukhari)

~~~

daniela_muslimah
12-29-2006, 12:14 AM
31. Oricine poate avea un ajutor de la fratele sau musulman, sa aiba acel ajutor.

(relatat de Muslim)

~~~

32. O parte din a fi un bun Musulman, tine in a lasa in pace ceea ce nu-l priveste.

(relatat de at-Tirmithi, dupa Abu Huraira)

~~~

33. Oricine se arunca dinadins de pe un munte si se omoara, va cadea in Focul Iadului, pentru vecie. Pe cand, oricine bea o otrava si se omoara, isi va purta otrava in mana sa si o va bea in Focul Iadului, pentru vecie. Si oricine se omoara cu o arma de fier, isi va purta acea arma in mana si se va injunghia cu ea in Focul Iadului, pentru vecie.

(relatat de al-Bukhari, dupa Abu Huraira)

~~~

34. Cel care arata calea spre o fapta buna este rasplatit asemenea celui ce o savarseste.

(relatat de Muslim)

~~~

35. Oricine ii cheama pe ceilalti la calauzire va fi rasplatit asemenea celui ce ii urmeaza, fara ca rasplata lor sa fi micsorata. Si oricine ii cheama pe ceilalti la ratacire, va duce pedeapasa unui pacat asemenea pacatelor savarsite de cei ce-l urmeaza, fara ca acestea sa li se scada lor in vreun fel.

(Taysir al-Wusul)

~~~

36. Oricui planteaza un copac care are fructe mai apoi, fiecare om sau oricare din fapturile lui Allah mananca din acesta ii va fi considerata lui ca o milostenie (pomana).

(relatat de Ahmad, dupa Abu ad-Dardas)

~~~

37. Cel ce crede in Allah si in Ziua de pe Urma sa-si trateze vecinul cu amabilitate, sa fie generos cu oaspetele si sa vorbeasca bine sau sa taca.

(relatat de cei doi Sheici)

~~~

38. Cel care i-a gresit fratelui sau sa-i ceara iertare inainte de moartea acestuia, caci in Viata de Apoi, nu va fi nici dinar, nici dirham sa compenseze. Si astfel, unele din faptele sale bune ii vor fi luate si date fratelui sau. Daca nu are fapte bune, unele din faptele rele ale fratelui sau vor fi luate de la acesta si i se vor adauga lui la socoteala.

(relatat de al-Bukhari)

~~~

40. Cand Allah ii doreste bine unei persoane, pogoara asupra sa stiinta [in religie].

(relatat de Muawiyah)

~~~

41. Un dreptcredincios ii este unui drepcredincios asemenea partilor dintr-o cladire, consolidandu-se una pe cealalta.

(relatat de cei doi Sheici, dupa Abu Musa)

~~~

42. O persoana va fi cu cei pe care-i iubeste.

(relatat de cei doi Sheici, dupa Ali)

~~~

43. Musulman este cel ce nu-i raneste pe Musulmani cu limba sau cu mainile sale. Credinciosul este cel caruia oamenii ii pot increde vietile lor si bunurile lor, iar Muhajir (cel ce emigreaza pentru a-si proteja credinta) este cel ce abandoneaza tot ceea ce Allah a interzis.

(relatat de Ahmad, dupa Abu Huraira)

~~~

44. Un Musulman ii este frate altui Musulman, nu-l oprima, nici nu-l preda dusmanului. Oricui implineste nevoile fratelui sau, Allah ii va implini asemenea nevoile. Oricui scoate un Musulman din greutate, Allah il va scapa asemenea din greutatile Zile Invierii. Si oricui [protejeaza] un Musulman, Allah il va adaposti in Ziua Invierii.

(convenit)

~~~

45. Allah sa lumineze fata acelui ce a auzit ceva ce am spus si l-a transmis dupa cum l-a auzit, caci uneori cel caruia i se transmite ceva intelege mai bine decat cel ce a auzit.

(relatat de Ahmad, dupa Ibn Massoud)

~~~

46. Multi oameni sunt pierzatori in ceea ce priveste sanatatea si timpul liber pentru a face bine.

(relatat de al-Bukhari)

~~~

47. Toti oamenii sunt copiii lui Adam, si Adam a fost creat din tarana.

(relatat de Saad, dupa abu Huraira)

~~~

48. Oare nu va sunt date voua victoria si hrana decat pentru [I](adica acesta este Motivul _ cine stie mai bine, sa corecteze) cei slabi dintre voi?

(relatat de Sad Ibn abi Waqqas)

~~~

49. Pe Allah! Viata aceasta este pentru cea de Apoi asemenea cu ceea ce s-ar aduna pe deget daca l-ai baga in mare.

(relatat de Ahmad, dupa al-Mustawrad)

~~~

50. Nu va urati ori invidati ori va departati unul de celalalt, ci fiti voi, o, robi ai lui Allah, frati. Nu-i este permis unui Musulman sa-si paraseasca fratele sau Musulman mai mult de trei zile.

(relatat de Anas)

~~~

51. Tandretea este aceea care este scoasa din inima unui om [ticalos].

(relatat de Ibn Habban, dupa Abu Huraira)

~~~

52. Nu trebuie sa-si doreasca nici unul dintre voi moartea, din cauza unei nenorociri ce se abate asupra-i. Daca cineva [trebuie] sa-si doreasca moartea, sa spuna atunci: „O, Allah, lasa-ma sa traiesc atat cat viata imi este buna si ia-mi viata daca moartea imi este mai buna.”

(relatat de grup)

~~~

53. Nu va avea nici unul dintre voi credinta pana ce nu ma va iubi mai mult decat pe proprii sai copii, (propriul) parinte si intreaga omenire.

(relatat de cei doi sheici, dupa Anas)

~~~

54. Nu are nici unul dintre voi credinta adevarata pana ce nu-i doreste fratelui sau Musulman ceea ce-si doreste siesi.

(relatat de al-Bukhari)

~~~

55. Sa nu se usureze nici unul dintre voi in apa statatoare, care nu curge, ca mai apoi sa nu se spele in ea.

(relatat de al-Bukhari)

~~~

56. Un credincios nu este un defaimator, nu blesteama, nu aduce injurii si nici nu este un om nerusinat.

(relatat de Muslim)

~~~

57. Faceti-le oamenilor simple lucrurile ce tin de treburi religioase si nu le ingreunati pentru omenire, dati vesti bune si nu-i lasati sa respinga Islamul. [imi pare rau din cauza traducerii _ nu stiu cum sa fac altfel si ma tem sa nu se inteleaga gresit sau sa se interpreteze sensul _ daca poate cineva sa dea o mana de ajutor?]

(relatat de al-Bukhari)

~~~

58. Tinere! Fii [cu bagare de seama, constient] fata de Allah si Allah te va proteja. Fii [cu bagare de seama] fata de Allah si-L vei gasi pe El in fata ta. Daca cere, cere de la Allah Preainaltul si daca ceri ajutorul, cere-l de la Allah, Caruia ii apartin toata puterea si maretia.

(relatat de at-Tirmithi)

~~~

59. Mana de deasupra este mai buna decat cea de dedesubt, caci mana de deasupra este a celui ce daruieste, iar cea de dedesubt este a cersetorului.

(relatat de Ibn Omar)

----------------
traducerea s-a facut de aici:


http://www.pbuh.us/prophetMuhammad.php?f=Sy_Wisdom4 (http://www.pbuh.us/prophetMuhammad.php?f=Sy_Wisdom4)

daniela_muslimah
12-29-2006, 12:32 AM
Bismillah ir-Rahman ir-Raheem...

din cauza traducerii "dupa traducere" (adica traducerea in lb romana dupa traducerea facuta in engleza) cu siguranta exista lipsuri... Insha'a Allah sa nu fie Greseli Mari.. sau ceva care sa duca la idei gresite _ sau neintelegeri..

daca e asa _ Ii cer iertare lui Allah Preainaltul, caci intentia mea nu a fost aceasta.... si nu am vrut sa schimb nimic in nici un fel din ceea ce s-a relatat despre Profetul Muhammad (salla Allahu alayhi wa salam _ pacea si binecuvantarea lui Allah asupra lui!)

drept pentru care.. rog pe oricine vede ceva gresit sa Corecteze... si sa completeze acolo unde sunt lipsuri Insha'a Allah...

asa incat sa fie totul clar

~~~



49. Cel ce nu le este multumitor oamenilor, nu-I este multumitor lui Allah.

(relatat de Ahmad)



asta e o utopie daca se refera si la non musulmani , e chiar imposibil sa multumesti pe toata lumea




E utopic din cauza traducerii mele... (Rabbighfirli) !!!!!

sensul nu este sa le faci tuturor pe plac, sa-i multumesti mereu pe toti (cum cred ca ai inteles) _ ci sa le fii recunoscator oamenilor... (Insha'a Allah sa nu spun ceva gresit) _ [adica, spre exemplu, atunci cand cineva te-a ajutat cu ceva, ii arati multumire, recunostinta]

~~~




22. Cand unul dintre voi loveste pe cineva, sa evite fata.

(relatat de al-Bukhari)



intr-o religie a pacii astfel de sfaturi nu ar trebui sa-si aiba rostul


Poate stie cineva mai bine contextul.. si poate explica _ cred ca iarasi este o neintelegere...



----------------------------
desi as avea de facut o precizare in ceea ce priveste Islamul = religia pacii.. parerea mea este ca se pot crea confuzii... de multe ori se face legatura intre cele 2 cuvinte: Islam & Salam.. dar din cate stiu eu, Islam nu provine din cuvantul Salam, ci atat "Islam", cat si "Salam" provin de la aceeasi radacina... Islam = supunere, obedienta din ceea ce stiu eu

si, DA, Islamul Indeamna la Pace, nu poate sa conteste nimeni asta...

dar ceea ce vreau sa spun (si sper sa nu fiu prost inteleasa) _ e senzatia ca nu e tocmai corecta exprimarea, pentru ca atunci cand cineva iti ataca familia, religia etc... nu stai cu mainile in san, (cum cred ca s-ar putea intelege din expresia respectiva) ci ai dreptul de a te apara....

~~~

Ma'a Alssalama,

:give_rose: