PDA

View Full Version : Profetul Muhammad (salla Allahu alayhi wa salam!) ~ harun yahya

daniela_muslimah
10-15-2006, 08:21 AM
Bismillah ir-Rahman ir-Raheem

Traducerea cartii lui Harun Yahya,

despre profetul nostru, Muhammad (pacea si binecuvantarea lui Allah asupra lui!)

~~~

Introducere

Dupa cum dezvaluie un verset din Qur'an:

(interpretarea sensului) "Muhammed nu este tata nici unuia dintre barbatii vostri, ci el este Trimisul lui Allah si incheietorul profetilor, si Allah este Atoatestiutor."

(surat Al-'Ahzab (33):40)

profetul Muhammad (salla Allahu alayhi wa salam) i-a fost trimis intregii omeniri ca ultim profet. A fost un exemplu viu al moralitatii sublime a ultimei revelatii a lui Allah. A fost prieten al lui Allah si a inspirat umanitatea prin apropierea sa de El. A fost reprezentatul Sau, nobil in fata Sa si un prieten al tuturor credinciosilor.

Dupa cum a revelat Allah in alt verset,

(interpretarea sensului) "Noi iti vom trimite cuvinte grele."

(surat Al-Muzammil (73):5)

Si-a insarcinat ultimul Sau profet, Muhammad (salla Allahu alayhi wa salam!) cu o responsabilitate cu greutate. Prin credinta puternica in Allah, profetul Muhammad (salla Allahu alayhi wa salam) si-a indeplinit responsabilitatea in cel mai bun mod posibil, chemand omenirea la calea lui Allah si la Islam si a iluminat drumul pentru toti credinciosii.

Desi nu l-am vazut niciodata pe Profet (salla Allahu alayhi wa salam), ne putem totusi stradui sa-i cunoastem comportamentul exemplar, spunerile sale si moralitatea incantatoare pe care a manifestat-o, prin intermediul versetelor Qur'an-ului si al ahadeeth (spunerile si invataturile Profetului_salla Allahu alayhi wa salam! - pacea si binecuvantarea asupra lui!). Putem incerca sa-i fim asemenea, pentru a-i fi aproape in Viata de Apoi. Astazi, oamenii, si tinerii in general, isi iau multe persoane drept modele, le imita in modul de a se purta, vorbi si imbraca, si incearca sa fie asemenea lor. Si totusi, din moment ce majoritatea acestor persoane nu sunt ele insele pe calea cea dreapta, duc lipsa de o moralitatea si atitudine corespunzatoare. Este astfel o responsabilitate serioasa a conduce oamenii catre adevar si catre cea mai buna etica si cel mai bun comportament. Un Musulman are nevoie sa incerce sa aiba un comportament si o moralitate ca cele ale Profetului Muhammad (salla Allahu alayhi wa salam!). Allah confirma aceasta intr-un verset:

(interpretarea sensului): "Ati avut voi in Trimisul lui Allah o pilda frumoasa, pentru cel care nadajduieste in Allah si in Ziua de Apoi si Il pomeneste pe Allah mereu."

(Surat Al-'Ahzab (33):21)

Asemenea Profetului Muhammad (salla Allahu alayhi wa salam!), ceilalti profeti au fost modele pentru credinciosi si s-au bucurat de buna multumire a lui Allah. Allah spune intr-un verset:

(interpretarea sensului): "In istoria lor a fost pilda pentru cei daruiti cu minte. El [i.e. Qur'an-ul] nu este o poveste care sa fie nascocita, ci, dimpotriva,este intarirea celor dinaintea lui si talcuirea tuturor lucrurilor, calauza si indrumare pentru oamenii care cred."

(Surat Yusuf (12):111)

Scopul scrierii acestei carti este introducerea variatelor caracteristici ale Profetului Muhammad (salla Allahu alayhi wa salam), infatisand trasaturile superioare si calitatile de care o societate se poate bucura daca adopta o asemenea moralitate, si astfel incurajandu-i pe ceilalti sa adopte aceeasi moralitate. Dupa cum Profetul (salla Allahu alayhi wa salam!) a dezvaluit intr-un hadith: "Cu adevarat, am lasat ---------------re voi Cartea lui Allah si Sunnah Apostolului Sau [practica Profetului Muhammad_salla Allahu alayhi wa salam!]." (ultima predica a profetului Muhammad (http://www.stanford.edu/~jamila/Sermon.------------). Profetul Muhammad (salla Allahu alayhi wa salam) a fost un exemplu pentru intreaga umanitate prin moralitatea sa, la care a chemat omenirea sa traiasca prin ea. A fost Profetul (salla Allahu alayhi wa salam) cel care a spus: "Am fost trimis sa perfectez caracterul bun"(Malik's Muwatta, Cartea 47, Numarul 47.1.8) si "Pe Cel in a carui mana sta viata mea: Nimeni nu va intra in Paradis, decat cel ce are o buna comportare." (Imam Ghazzali's Ihya Ulum-Id-Din (The Book of Religious Learnings), Islamic Book Service, New Delhi, 2001, Islamic Book Service, New Delhi, 2001, Volume II, p.236).

Acei Musulmani ce urmeaza felul Profetului (salla Allahu alayhi wa salam!) au nevoie sa fie cei mai de seama in moralitatea si comportamentul lor si sa-i invite pe ceilalti sa adopte aceeasi etica.

(interpretarea sensului) "Iar Noi nu trimitem profeti decat ca vestitori de bine si ca prevenitori, insa cei care nu cred, se cearta, [venind cu temeiuri desarte, incercand] sa tagaduiasca Adevarul, si iau in deradere semnele Mele si cele cu care au fost preveniti."

(Surat Al-Kahf (18):56)

~~~

Capitolele cartii:

1. Moralitatea Minunata a Profetului (salla Allahu alayhi wa salam!)
2. Stilul Profetului (salla Allahu alayhi wa salam!) de a comunica Mesajului lui Allah
3. Infatisarea Exterioara a Profetului (salla Allahu alayhi wa salam!)
4. Viata Exemplara a Profetului (salla Allahu alayhi wa salam!)
5. Ce a spus Profetul (salla Allahu alayhi wa salam!) despre Viitor

--------------
capitolul in original se gaseste

aici (http://www.harunyahya.com/prophetmuhammad01.php)

daniela_muslimah
12-10-2006, 10:33 PM
Assalamu Alaykum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu... doar o mica parte din primul capitol..

~~~

Capitolul Intai

Moralitatea Minunata a Profetului (salla Allahu alayhi wa salam!)

In Quran, Allah a revelat ca Profetul (salla Allahu alayhi wa salam!) avea cea mai buna moralitate:

(interpretarea sensurilor): Nun. Pe calem si pe ceea ce ei scriu!/ Tu nu esti, prin mila Domnului tau, smintit!/ Si tu vei avea parte de o rasplata neintrerupta!/ Si tu ai o fire minunata!/ Vei vedea tu si vor vedea si ei/ Cine dintre voi este smintit./ Domnul tau stie mai bine cine a ratacit de la drumul Sau si El ii cunoaste mai bine pe cei care sunt bine calauziti.

(Surat Al-Qalam (68):1-7)

~~~

Allah a revelat de asemenea in acel verset ca Profetul (salla Allahu alayhi wa salam!) era un truditor neobosit pe calea Sa. Aceasta -----streaza ca intotdeauna a infatisat o moralitate placuta, neindepartandu-se niciodata de pe drumul lui Allah.

Dupa cum cuvintele Profetului (salla Allahu alayhi wa salam!): Cel mai bun dreptcredincios in credinta este cel ce are cel mai bun comportament. (Sunan Abu Dawud, Book 40, Number 4665) clarifica, moralitatea este una dintre cele mai importante componente ale adevaratei credinte. Astfel, invatarea despre aceasta si practicarea celor mai bune exemple ale sale, devin o datorie religioasa importanta.

Acest capitol va discuta un numar de exemple ale moralitatii recomandate de Profet (salla Allahu alayhi wa salam).

1. Profetul (salla Allahu alayhi wa salam) a facut numai ceea ce i s-a revelat

Una dintre cele mai importante trasaturi, frecvent amintite referitoare la Profet (salla Allahu alayhi wa salam) in Quran, este ca el a facut numai ceea ce Allah i-a revelat si i-a cerut, fara a-si face griji de ce ar putea crede ceilalti. Figuri importante si membri ai altor religii in acea vreme, au vrut sa-i impuna reguli care sa le fie lor de folos. Desi acesti oameni erau numerosi si puternici, Profetul (salla Allahu alayhi wa salam) era minutios in a se tine de poruncile lui Allah si de Quran. Allah ne spune urmatoarele intr-un verset:

(interpretarea sensului): Si cand li se citesc lor versetele Noastre deslusite, zic aceia care nu nadajduiesc in intalnirea cu Noi: Adu un alt Quran decat acesta! sau Schimba-l!. Spune: Nu am eu caderea sa-l schimb cu de la mine putere! Eu nu fac decat sa urmez ceea ce imi este revelat. Eu ma tem, daca ma razvratesc impotriva Stapanului meu, de osanda unei Zile cumplite!/ Spune: Daca Allah ar fi voit, eu nu vi l-as fi citit si El nu vi l-ar fi facut cunoscut voua, caci doara eu am ramas printre voi vreme indelungata inainte de el. Voi nu pricepeti?!

(Surat Yunus (10):15-16)

~~~

Intr-un numar de versete ale Quran-ului, Allah l-a prevenit pe Profet (salla Allahu alayhi wa salam) despre purtarea oamenilor sai. Spre exemplu:

(traducerea sensului): Iar, tie, [Muhammed], ti-am trimis Cartea cu Adevarul, intarind Scriptura de dinaintea ei si intrecand-o pe ea. Deci fa judecata intre ei dupa ceea ce ti-a trimis Allah si nu urma poftelor lor, [indepartandu-te] de la Adevarul ce ti-a venit! Fiecaruia dintre voi Noi i-am dat o lege si o randuiala. Daca ar fi voit Allah, v-ar fi facut o singura comunitate, dar El voieste sa va incerce in ceea ce v-a dat. Deci, intreceti-va in plinirea de fapte bune, caci la Allah este intoarcerea voastra, a tuturor, si El va va instiinta despre cele asupra carora ati avut pareri deosebite!/ Asadar, fa judecata intre ei dupa ceea ce ti-a trimis Allah si nu urma poftele lor si fii cu bagare de seama, sa nu te ispiteasca pentru a te indeparta de ceva din ceea ce ti-a trimis Allah! Iar daca ei intorc spatele, [refuzand hotararea revelata], atunci sa stii ca Allah voieste sa-i pedepseasca pentru o parte din pacatele lor. Si multi dintre oameni sunt nelegiuiti!

(Surat al-Maida (5): 48-49)

~~~

Profetul (salla Allahu alayhi wa salam!) le-a spus oamenilor in mod repetat si hotarat sa nu faca altceva decat ceea ce Allah i-a revelat. Intr-un verset privind aceasta fire inalta a Profetului (salla Allahu alayhi wa salam) se spune:

(traducerea sensului): Spune [-le lor]: Eu nu va spun ca la mine se afla comorile lui Allah, nici ca eu as sti necunoscul si nici nu va spun ca eu as fi inger, ci eu urmez doar ceea ce mi se dezvaluie mie. Spune: Oare sunt la fel orbul si cel care vede? Voi nu va ganditi [la aceasta]?

(Surat Al-`An`am (6):50)

~~~

Alaturi de determinarea si statornicia in calea lui Allah, Profetul (salla Allahu alayhi wa salam) le-a spus oamenilor despre adevarata religie in cel mai bun si mai placut mod. O comparatie intre Profet (salla Allahu alayhi wa salam) si majoritatea oamenilor va fi de ajutor in intelegerea trasaturilor sale superioare. Majoritatea oamenilor, acum si in trecut, au fost stapaniti de dorinte, [doruri] si pasiuni. In ciuda faptului ca majoritatea cred in religie, nu sunt capabili de a depasi aceste dorinte. Esueaza in a duce la bun sfarsit o parte din indatoriri, din lipsa de grija, ca de exemplu asupra sotiilor lor, rudelor ori a prietenilor. Sau, nu sunt in stare sa renunte la obiceiuri ce contravin religiei. Si astfel interpreteaza religia dupa propriile interese, accepta niste reguli care le sunt convenabile si le resping pe celelalte.

Profetul (salla Allahu alayhi wa salam) nu a facut niciodata concesii fata de dorintele oamenilor. A dus Qur`an-ul umanitatii fara nici o alterare in ceea ce Allah a revelat, neluand interesele nimanui la socoteala si a facut acestea atat de simplu, teamandu-se de Allah. Allah vorbeste de smerenia (taqwa) Profetului (salla Allahu alayhi wa salam) in Qur`an:

(traducerea sensului): Pe steaua care apune!/ Tovarasul vostru nu este ratacit, nici nu este pe un drum gresit!/ Nu rosteste nimic dupa pofta lui!/ El [Quran-ul] nu este decat o revelatie trimisa./ L-a invatat pe el cel cu puteri deosebite,/ Stapanul intelepciunii care i s-a aratat cu infatisarea sa adevarata.

(Surat An-Najm (53):1-6)

~~~

(traducerea sensului): Si sa stiti ca Trimisul lui Allah este printre voi. Daca el v-ar da ascultarea voua in multe lucruri, ati cadea voi in pacat, insa Allah v-a facut pe voi sa iubiti credinta si a impodobit-o cu inimile voastre si v-a facut pe voi sa urati necredinta, ticalosia si nesupunearea. Acestia sunt cei care urmeaza calea cea dreapta.

(Surat Al-Hujurat (49):7)

~~~

daniela_muslimah
12-10-2006, 10:56 PM
2. Increderea Profetului (salla Allahu alayhi wa salam) in Allah: un exemplu pentru toata lumea

Acele situatii in care Profetul (salla Allahu alayhi wa salam) a fost implicat, dupa cum sunt revelate in Qur`an, stau marturie a resemnarii sale si a supunerii fata de Allah. Spre exemplu, cuvintele Profetului (salla Allahu alayhi wa salam) atunci cand el si prietenul sau se ascundeau intr-o pestera dupa parasirea Meccai, sunt unul dintre cele mai bune exemple ale supunerii sale. In Qur`an se spune:

(interpretarea sensului): Daca voi nu-i veniti in ajutor, [sa stiti ca] l-a ajutat Allah [mai inainte], cand cei care nu credeau l-au alungat, ca unul dintre cei doi. Cand ei doi se aflau in pestera si cand el i-a zis insotitorului sau: Nu fi mahnit, caci Allah este cu noi! si a pogorat Allah linistea Sa asupra lui si i-a venit in ajutor cu osteni pe care voi nu i-ati vazut si a facut cuvantul celor care nu credeau [sa coboare] jos, in timp ce cuvantul lui Allah [s-a inaltat] cel mai sus. Iar Allah este Puternic [si] Intelept [`Aziz, Hakim].

(Surat At-Tawba (9):40)

~~~

Oricare ar fi fost situatia, Profetul (salla Allahu alayhi wa salam) i s-a supus intotdeauna lui Allah, stiind ca exista frumusete si bunatate in tot ceea ce El a creat. Aceste cuvinte ale Profetului (salla Allahu alayhi wa salam) catre oamenii sai, dupa cum sunt relatate in Quran, stau drept exemplu ale supunerii sale:

(traducerea sensului): Daca ai parte de ceva bun, aceasta ii intristeaza, iar daca te loveste o nenorocire, atunci zic ei: Noi am fost prevazatori dinainte! si se indeparteaza bucurosi./ Spune: Nu ne va atinge pe noi nimc in afara de ceea ce ne-a prescris Allah! El este Ocrotitorul nostru! S i in Allah trebuie sa se increada dreptcredinciosii!

(Surat At-Tawba (9):50-51)

~~~

Profetul (salla Allahu alayhi wa salam!), prin supunerea sa fata de Allah, a fost un exemplu pentru toti Musulmanii, si a avertizat ca oamenii nu vor avea niciodata puterea de a schimba tot ceea ce a venit de la Allah:

Totul nu este decat din [oranduire] chiar si incapacitatea si abilitatea.

(Malik's Muwatta, Book 46, Number 4)

~~~

[...] cand ceri ceva nu-l cere decat de la Allah, iar de cauti ajutor, cere-l de la Allah. Ia aminte ca de ar fi fost sa se uneasca oamenii sa-ti faca un lucru bun nu te-ar putea ajuta decat in ceea ce Allah ti-a oranduit, iar de ar fi sa se uneasca sa-ti faca un rau, nu te-ar putea rani decat in ceea ce Allah ti-a oranduit. Calemurile au fost culcate, iar paginile s-au uscat.

(Tirmidhi Hadith)

~~~

Fiecare dreptcredincios care se tine de Sunnah Profetului (salla Allahu alayhi wa salam) trebuie sa infrunte fiecare calamitate cu aceeasi supunere ca a lui, si sa aiba credinta ca exista frumusete si bunatate in tot. Sa nu uitam ca Profetul Muhammad (salla Allahu alayhi wa salam), unul dintre cei mai tematori slujitori ai lui Allah, a fost de asemenea incercat cu mari dificultati si imprejurari chinuitoare.

Au fost oameni gata de a crea greutati variate in comunitatile carora li s-a adresat. Au incercat sa comploteze impotriva Profetului (salla Allahu alayhi wa salam) purtandu-se fatarnic. Politeistii au refuzat sa abandoneze religia stramosilor lor, altii i-au cerut Profetului (salla Allahu alayhi wa salam) sa le aduca un semn care sa convina cel mai bine intereselor lor, au incercat sa-l omoare, sa-l exileze ori sa-l faca pe Profet (salla Allahu alayhi wa salam!) captiv, si practic i-au pus tot felul de greutati in drumul sau.

Profetul (salla Allahu alayhi wa salam!) a fost mereu rabdator cu necredinciosii. A continuat sa propovaduiasca religia lui Allah si sa-i instruiasca pe Musulmani in Qur`an, in timp ce i-a protejat de pericol. Sursa determinarii, succesului si curajului sau rezida in puternica sa credinta in Allah, in smerenia si obedienta sa. Profetul (salla Allahu alayhi wa salam!) a stiut intotdeauna ca Allah este cu el, ca atunci cand era in pestera, si ca orice situatie era prescrisa de Allah. A avut credinta ca orice [lucru] venea de la Allah si ca va rezulta in cea mai buna infatisare posibila. Urmatorul hadith al Profetului (salla Allahu alayhi wa salam) este un exemplu al supunerii sale:

Ciudate [minunate] sunt caile dreptcredinciosului, caci este bine [pentru el] in fiece treaba a sa, iar aceasta nu este situatia altcuiva, decat numai a dreptcredinciosului, caci de este o imprejurare in care sa simta incantarea, ii multumeste [lui Allah], si astfel e bine pentru el in aceasta, iar de are necazuri arata resemnare (si indura rabdator), si este bine pentru el in aceasta.

(Sahih Muslim, Book 41, Number 7138)

~~~

Profetul (salla Allahu alayhi wa salam) s-a purtat intotdeauna cat de bine a putut, indiferent de situatie, desi stia ca rezultatul tinea de Allah. S-a sprijinit si s-a increzut in El. In schimbul acestei supuneri, Allah i-a daruit tarie si succes.

Allah l-a invatat pe Profet (salla Allahu alayhi wa salam) sa fie rabdator in fata celor ce i-au creat probleme, iar el a fost devotat acestei prescriptii de-a lungul intregii sale vieti. Intr-un verset se spune:

(interpretarea sensului): Ei zic: Supunere!. Dar de indata ce au iesit de la tine, o parte dintre ei nascocesc noaptea [in gand, pe ascuns] cu totul altceva decat ceea ce ai spus. Allah scrie ceea ce nascocesc ei noaptea [in gand, pe ascuns]. Indeparteaza-te de ei si increde-te in Allah! Si Allah este de ajuns ca protector!

(Surat An-Nisa (4):81)

~~~

Cuvintele ce i s-a poruncit Profetului (salla Allahu alayhi wa salam!) sa le rosteasca in alta situatie chinuitoare, dezvaluie de asemenea smerenia si supunerea sa:

(traducerea sensului): Daca ei se impotrivesc tie, spune-le: M-am supus in fata lui Allah, eu si cei care m-au urmat! Si spune celor carora li s-a dat Scriptura, precum si celor in nestiinta: V-ati supus lui Allah [imbratisand Islamul]? si daca s-au supus, sunt bine calauziti, iar daca nu voiesc, datoria ta este transmiterea [mesajului] si Allah este Cel care ii Vede Bine pe robii Sai [Al-Basir].

(Surat `Al-`Imran (3):20)

~~~

Un comentariu al Profetului (salla Allahu alayhi wa salam) privitor la recompensa ce-i asteapta pe cei care dau dovada de supunere este dupa cum urmeaza:

Daca iti pui credinta in totalitate in Allah, iti va aranja hrana asemenea cum face pentru pasari. Ele ies dimineata cu stomacurile goale si se intorc satule seara.

(Tirmidhi Hadith, Number 20)

~~~

Cuvintele si faptele Profetului (salla Allahu alayhi wa salam) sunt cele mai bune modele posibile pentru dreptcredinciosi. Tocmai pentru aceasta fiecare dreptcredincios care se regaseste in fata unei greutati de orice fel, sau intr-o situatie ce nu ii place, sa se gandeasca la versetele din Quran si la faptul ca Allah creeaza totul; sa adopte supunerea Profetului (salla Allahu alayhi wa salam!) si sa-si accepte destinul ce i-a fost ales de catre Allah.

~~~

sursa textului in limba engleza:

http://www.harunyahya.com/prophetmuhammad02.php (http://www.harunyahya.com/prophetmuhammad02.php)

daniela_muslimah
02-15-2007, 10:16 PM
3. Profetul (salla Allahu alayhi wa salam) a cautat intotdeauna numai sa-l multumeasca pe Allah, neasteptand nimic in schimb de la ceilalti

Unul dintre principiile fundamentale ale Islamului este ca o persoana trebuie sa-si cladeasca intreaga sa viata pe iubirea si teama fata de Allah si sa-si infaptuaisca toate indatoririle numai pentru a castiga bunavointa si indurarea lui Allah si pentru a dobandi Paradisul Sau. Intr-un alt verset, Allah le spune dreptcredinciosilor:

(interpretarea sensului): spune: Intr-adevar, Rugaciunea mea, actele mele de devotiune, viata mea si moartea mea ii apartin lui Allah, Stapanul lumilor!

(Surat Al-`An`am (6):162)

~~~

In versetul ce urmeaza li se spune credinciosilor sa-si traiasca religia numai pentru Allah, si nu pentru vreun alt scop:

(interpretarea sensului): Afara de cei care se caiesc, se indreapta, se leaga cu putere de Allah si sunt sinceri in credinta lor fata de Allah. Acestia vor fi laolalta cu dreptcredinciosii, iar Allah le va darui credinciosilor rasplata nemasurata.

(Surat An-Nisa` (4):146)

~~~

Oricine se leaga cu putere de Allah, stie ca nu exista alta divinitate in afara de Allah, isi traieste viata numai pentru a castiga multumirea lui Allah si niciodata nu-si lasa credinta in El, da dovada de adevarata credinta.

Nici un credincios devotat nu incearca sa-i castige iubirea, bunavointa si multumirea altuia decat numai lui Allah in faptele si in indatoririle sale religioase. Cele mai bune exemple de astfel de credinciosi loiali sunt cele ale Profetului Muhammad (salla Allahu alayhi wa salam!) si ale celorlalti profeti (pacea asupra lor toti!).

Profetul (salla Allahu alayhi wa salam) nu a cautat decat sa-i castige multumirea lui Allah, si si-a petrecut intreaga viata straduindu-se sa-I castige milostivirea, clementa si Paradisul, fara nici un gand pentru vreun interes personal sau castig lumesc.

(interpretarea sensului): Spune [o, Muhammad!]: Eu nu va cer pentru aceasta [pentru Quran si pentru revelatie] nici o rasplata si Eu nu sunt dintre prefacuti! [dintre mincinosi si ipocriti]

(Surat Sad (38):86)

~~~

(interpretarea sensului): Spune: Eu nu am cerut de la voi nici o rasplata pentru calauzirea voastra, caci rasplata mea nu este decat numai la Allah si El este la toate Martor. [Shahid]

(Surat Saba` (34):47)

~~~

daniela_muslimah
02-15-2007, 10:32 PM
4. Rabdarea manifestata de Profet (salla Allahu alayhi wa salam!) in fata greutatilor

De-a lungul misiunii sale, Profetul Muhammad (salla Allahu alayhi wa salam!) a intampinat tot felul de greutati. Cei care tagaduiau si politeistii, din sanul propriilor oameni (neam), l-au insultat cel mai cumplit, numindu-l chiar vrajitor sau nebun. Altii au vrut sa-l omoare si chiar au planuit sa faca astfel. In ciuda tuturor acestor lucruri, Profetul (salla Allahu alayhi wa salam!) a incercat sa-i invete pe totii oamenii, indiferent de fond sau de cultura, Quran-ul si deci despre buna moralitate si buna conduita.

Dupa cum este revelat in versetele din Quran, unii oameni nu aveau nici cea mai vaga idee despre bunele maniere, fapt pentru care nu se gandeau ca ar fi putut sa consterneze pe cineva cu o moralitate superioara. Profetul (salla Allahu alayhi wa salam!) a dat dovada de cea mai mare rabdare in aceste circumstante, intorcandu-se catre Allah si cerandu-I ajutorul in toate situatiile si incurajandu-i pe credinciosi catre rabdare si supunere.

In multe versete din Quran, Allah il sfatuieste pe profet (salla Allahu alayhi wa salam!) sa fie rabdator, in ciuda cuvintelor necredinciosilor:

(interpretarea sensului): Deci rabda ceea ce spun ei [tagaduirea de catre necredinciosi a Invierii, a unicitatii lui Allah si a Profetului] si preamareaste-L cu lauda pe Stapanul tau, inainte de rasaritul soarelui si inainte de asfintit;

(Surat Qaf (50):39)

~~~

(interpretarea sensului): Sa nu te intristeze vorbele lor! Puterea intreaga este a lui Allah! El este Cel care Aude Totul [As-Smi`, Al-`Alim], Binestiutor.

(Surat Yunus (10):65)

~~~

(interpretarea sensului): Si Noi stim prea bine ca pieptul ti se strange pentru ceea ce spun ei.

(Surat Al-Hijr (15):97)

~~~

(interpretarea sensului): S-ar putea ca tu [Muhammad] sa neglijezi o parte din ceea ce iti este revelat si pieptul tau sa fie strans la ea [la citirea acestei parti], cand ei vor zice: De ce nu s-a pogorat asupra lui o comoara? sau De ce nu a venit impreuna cu el un inger? Tu nu esti decat un prevenitor, iar Allah este a toate ocrotitor.

(Surat Hud (11):12)

~~~

Dreptcredinciosii trebuie sa-si aminteasca de felurile lucrurilor in fata carora Profetul Muhammad (salla Allahu alayhi wa salam!) a fost rabdator si sa-l ia ca exemplu cand infrunta propriile lor dificultati. Cei care dispera la cea mai mica problema, care nu sunt capabili sa duca cea mai marunta greutate, care inceteaza sa propovaduiasca religia lui Allah sau cei care-si pierd speranta cand afacerile si treburile lor merg prost sa stie ca un asemenea comportament este incompatibil cu sfanta carte a lui Allah si cu spunerile si faptele Profetului (salla Allahu alayhi wa salam!). Dreptcredinciosii trebuie sa fie mereu rabdatori, sa-L ia pe Allah ca ajutor si sa-I multumeasca, sa-si insuseasca moralitatea inalta a Profetului (salla Allahu alayhi wa salam!) si sa spere in indurarea, milostivirea si Paradisul Domnului nostru.

daniela_muslimah
02-15-2007, 10:49 PM
5. Profetul (salla Allahu alayhi wa salam!) a fost intotdeauna ingaduitor cu cei din jur

Dupa cum am vazut deja, in jurul Profetului (salla Allahu alayhi wa salam!) erau oameni cu mentalitati si temperamente variate. Insa, de-a lungul vietii sale, si-a aratat grija fata de fiecare in parte, le-a atras atentia asupra greselilor si omisiunilor lor si a incercat sa-i educe in toate privintele, incepand de la cele ce tin de curatenie pana la cele ce privesc credinta. Aceasta atitudine a lui, plina de clementa, ingaduinta, intelegere si rabdare a fost mijlocul prin care multe inimi au indragit Islamul si au dezvoltat o iubire adanca fata de Profet (salla Allahu alayhi wa salam!). Allah descrie in Quran atitutdinea incantatoare adoptata de Profet (salla Allahu alayhi wa salam!) fata de cei din jurul sau:

(interpretarea sensului): Si datorita indurarii lui Allah, tu, [Muhammad], ai fost asa de bland cu ei! Iar de ai fi fost fara blandete si aspru la inima, ei ar fi fugit din preajma ta. Deci iarta-le lor si roaga-te [lui Allah] pentru iertarea lor! Sfatuieste-te cu ei asupra treburilor, dar o data ce ai luat o hotarare, increde-te in Allah! Allah ii iubeste cu adevarat pe cei care se incred .

(Surat `Al-`Imran (3):159)

~~~

Intr-un alt verset, Allah i-a spus Profetului (salla Allahu alayhi wa salam!) cum sa se poarte fata de cei din jurul lui:

(interpretarea sensului): Noi stim bine ce spun ei [idolatrii din Mekka]. Tu nu esti pus siluitor peste ei. Si indeamna-l prin Quran pe acela care se teme de amenintarea Mea!

(Surat Qaf (50):45)

~~~

Profetul (salla Allahu alayhi wa salam!) nu i-a constrans niciodata pe cei din jurul sau sa accepte religia, nici nu le-a impus conditii. Din contra, el a folosit intotdeauna cele mai placute moduri pentru a le spune despre aceasta. A sprijinit intotdeauna comunitatea celor credinciosi cu constiinta lui puternica si le-a fost intotdeauna un binefacator. Pe baza acestor trasaturi, Profetul (salla Allahu alayhi wa salam!) este descris in multe versete drept companionul vostru (Surat Saba` (34):46, Surat An-Najm (53):2, Surat At-Takwir (81):22).

Acei dreptcredinciosi care au putut cuprinde constiinciozitatea Profetului (salla Allahu alayhi wa salam!) l-au privit ca fiindu-le mai apropiat decat oricine altcineva si s-au smerit in fata lui. Intr-un verset, Allah spune:

(interpretarea sensului): Profetul este mai milostiv fat de dreptcredinciosi decat isi sunt ei insisi, iar sotiile sale sunt mamele lor. [...]

(Surat Al-`Ahzab (33):6)

~~~

Imam Ghazali, marele savant islamic, a rezumat purtarea Profetului (salla Allahu alayhi wa salam!) fata de cei din preajma sa in lumina informatiilor gasite in ahadith (hadith-urile):

[...] Fiecare se gandea ca Profetul il onora mai mult. Oricine venea la el ii putea vedea fata.

[...] Obisnuia sa-si cheme companionii dupa numele lor de onoare si obisnuia sa dea un nume [I](nu sunt sigura aici _ celui ce nu avea nume).

[...] Era foarte afectuos si blajin in atitudinea fata de oameni.

[...] Nimeni nu putea vorbi zgomotos in adunarea sa.

(Imam Ghazzali's Ihya Ulum-Id-Din, The Book of Religious Learnings, Islamic Book Service, New Delhi, 2001, Volume II, p.240)

~~~

Dragostea Profetului (salla Allahu alayhi wa salam!) pentru oameni, gandul bland si compasiunea sa, care i-au facut pe cei din preajma sa se intoarca spre religia adevarata si le-au facut inimile sa indrageasca credinta, constituie acea moralitate superioara pe care toti Musulmanii ar trebui sa caute sa si-o insuseasca.

---------
textul original se gaseste aici:

http://www.harunyahya.com/prophetmuhammad02.php (http://www.harunyahya.com/prophetmuhammad02.php)

daniela_muslimah
02-16-2007, 04:02 AM
6. Justetea exemplara a Profetului (salla Allahu alayhi wa salam)

In Quran, Allah le porunceste credinciosilor:

(interpretarea sensului): O, voi, cei care credeti! Fiti faptuitori neclintiti ai dreptatii, martori inaintea lui Allah, chiar impotriva voastra, impotriva parintilor si rudelor voastre fie bogat sau sarac caci Allah cunoaste cel mai bine ce este spre binele lor! Nu urmati poftei, ca sa nu va abateti [de la dreptate]! Iar daca voi faceti o marturie mincinoasa sau va sustrageti, [sa stiti ca] Allah este Binestiutor a ceea ce faceti [Khabir]!

(Surat An-Nisa` (4):135)

~~~

Cu regulile pe care le-a prescris musulmanilor, cu atitudinea sa justa si ingaduitoare fata de cei de alte religii, limbi, rase ori triburi si cu felul sau de a nu discrimina intre cel bogat si cel sarac, ci a-i trata pe toti in mod egal, Trimisul lui Allah (salla Allahu alayhi wa salam!) este un exemplu maret pentru intreaga omenire.

Allah ii spune acestea Profetului Sau (salla Allahu alayhi wa salam) intr-un verset:

(interpretarea sensului): Ei asculta numai de minciuna si sunt lacomi dupa tot ceea ce este oprit. Daca vor veni la tine, atunci ori judeca intre ei, ori indeparateaza-te de ei! Daca te vei indeparta de ei, nu-ti vor putea face ei un rau, iar de vei judeca intre ei, atunci judeca dupa dreptate, caci Allah ii iubeste pe cei drepti!

(Surat Al-Ma`ida (5):42)

~~~

Profetul (salla Allahu alayhi wa salam) s-a tinut de poruncile lui Allah, chiar si cu asemenea oameni dificili, si nu a facut niciodata nici un fel de concesii in realizarea dreptatii. A devenit un exemplu pentru toate timpurile prin cuvintele:

(interpretarea sensului): Spune: Domnul meu a poruncit numai dreptatea! [...]

(Surat Al-`A`raf (7):29)

~~~

Un numar de incidente stau marturie a dreptatii Profetului (salla Allahu alayhi wa salam!). A trait intr-un loc unde oameni de diferite religii, limbi, rase si triburi coexistau. Era foarte dificil pentru acele societati sa traiasca impreuna in pace si siguranta si sa-i (impiedice) pe cei care cautau sa raspandeasca vrajba. Un grup putea deveni agresiv impotriva altuia si chiar sa-l si atace din cele mai neinsemnate cuvinte sau fapte. Si totusi, dreptatea Profetului (salla Allahu alayhi wa salam!) a fost o sursa de pace si siguranta pentru acele comunitati, intr-atat de mult pe cat era si pentru Musulmani. In timpul Profetului (salla Allahu alayhi wa salam!) crestini, evrei si pagani erau tratati cu totii in mod egal. Profetul (salla Allahu alayhi wa salam) s-a tinut de versetul:

(interpretarea sensului): Nu este silire la credinta! Razvedita este deosebirea dintre calea cea dreapta si ratacire, iar acela care se leapada de Taghut [dupa unii comentatori, at-Taghut: diavolii, idolii si toate falsele divinitati] si crede in Allah, acela s-a prins de cea mai trainica toarta , care nu se sparge niciodata. Si Allah este Cel care Aude totul, Atoatestiutor [I][Sami`, `Alim].

(Surat Al-Baqara (2):256)

~~~

explicandu-le religia adevarata tuturor, insa lasandu-i liberi sa decida ei insisi.

Intr-un alt verset, Allah i-a revelat Profetului (salla Allahu alayhi wa salam!) felul de dreptate si concilierea pe care avea nevoie sa le adopte fata de cei de alte religii:

(interpretarea sensului): De aceea, cheama-i tu [pe oameni] si mergi pe calea ce adreapta asa cum ti s-a poruncti si nu urma poftelor lor! Si spune: Cred in toate scripturile pe care le-a trimis Allah! Mi s-a poruncit mie sa judec cu dreptate intre voi. Allah este Domnul nostru si Domnul vostru. Faptele noastre sunt ale noastre si faptele voastre sunt ale voastre. Nu este cearta intre noi si voi, Allah ne va aduna pe noi, caci la El este intoarcerea!

(Surat Ash-Shura (42):15)

~~~

Aceasta atitudine nobila a Profetului (salla Allahu alayhi wa salam!), fiind in deplina armonie cu moralitatea Quran-ului, ar trebui sa fie luata ca exemplu despre cum ar trebui adeptii diferitelor religii sa fie astazi tratati.

Justetea Profetului (salla Allahu alayhi wa salam!) a dus la intelegere intre oameni de rase diferite. In multe din discursurile sale, chiar si la ultima predica, Profetul (salla Allahu alayhi wa salam) a declarat ca superioritatea nu sta in rasa, ci in evlavie, dupa cum spune Allah in verset:

(interpretarea sensului): O, voi, oameni! Noi v-am creat pe voi dintr-un barbat si o femeie si v-am facut pe voi popoare si triburi, pentru ca sa va cunoasteti. Cel mai cinstit dintre voi la Allah este cel mai evlavios dintre voi. Allah este Atoatestiutor [si] Binestiutor [`Alim, Khabir].

(Surat Al-Hujurat (49):13)

~~~

In doua ahadith (hadith-uri) se relateaza ca Profetul (salla Allahu alayhi wa salam!) a spus:

(interpretarea sensului): Voi sunteti fiii lui Adam, iar Adam a venit din tarana. Sa inceteze oamenii sa se mai laude cu stramasii lor.

(Sunan Abu Dawud, Book 41, Number 5097)

~~~

(interpretarea sensului): Descendenta voastra nu e un motiv sa (insultati) pe cineva. Cu totii sunteti fiii lui Adam. Nici unul nu este mai presus de altul decat in religie (religiozitate) si taqwa (pietate).

(Ahmad, 158/4)

~~~

In timpul ultimei predici, Profetul (salla Allahu alayhi wa salam) s-a adresat Musulmanilor astfel:

Nu este un arab mai presus de un nearab, dupa cum nici un nearab peste un arab, si nici un alb nu e mai presus de un negru, dupa cum nici un negru nu este peste un alb decat prin pietate. Cu adevarat cel mai nobil dintre voi este cel care este cel mai pios.

(Prophet Muhammad's Last Sermon (http://www.stanford.edu/~jamila/Sermon.html)

~~~

daniela_muslimah
02-16-2007, 04:04 AM
Intelegerea facuta cu crestinii din Najran, din sudul Peninsulei Arabe constituie inca un exemplu al justetii Profetului (salla Allahu alayhi wa salam). Unul dintre articolele intelegerii spune:

Viata oamenilor din Najran si din zona inconjuratoare, religia lor, pamantul lor, proprietatealor, vitele lor si cei dintre ei care sunt prezenti sau absenti, trimisii lor si locurile lor de cult sunt sub protectia lui Allah si in paza Profetului Sau.

(The Pact of Najran, Article 6, http://www.islamicresources.com/Pact-of-Najran.htm)

~~

Intelegerea de la Medina, semnata de imigrantii Musulmani din Mecca, de Musulmanii nascuti in Medina si de evreii din Medina este inca un exemplu important al dreptatii. Drept rezultat al acestei constituii, care a cladit dreptate intre comunitatile de credinte diferite si le-a asigurat protectia intereselor lor diferite, ani buni de dusmanie s-au sfarsit. Una dintre cele mai remarcabile trasaturi ale tratatului este libertatea de credinta pe care o stabilea. In articolul relevant se spune:

Evreii din Banu `Awf sunt de o natiune cu Musulmanii; evreii au religia lor, iar Musulmanii o au pe a lor [...]

(The Constitution of Madina, http://www.islamic-study.org/jews-prophet-p.-2.htm)

~~

Articolul 16 al tratatului spune:

Evreul care ne urmeaza este cu siguranta indreptatit la sprijinul nostru si la drepturi egale cu oricare dintre noi. Nu trebuie sa fie nedreptatit si nici dusmanul sau nu trebuie ajutat.

(The Constitution of Madina, http://www.islamic-study.org/jews-prophet-p.-2.htm)

~~~

Companionii Profetului (salla Allahu alayhi wa salam) au ramas fideli acelui articol al tratatului, chiar si dupa moartea sa si chiar l-au aplicat si fata de berberi, budisti, brahmani si oameni de alte credinte.

Unul dintre principalele motive pentru care Era de Aur a Islamului a fost una a pacii si sigurantei a fost atitudinea justa a Profetului (salla Allahu alayhi wa salam!), ea insesi fiind o reflectie a moralitatii Quran-ului.

Justetea Profetului (salla Allahu alayhi wa salam) le-a dat de asemenea sentimentul increderii nemusulmanilor si multi, inclusiv politeistii, au cerut sa fie luati sub protectia lui. Allah a dezvaluit urmatoarea cerere a politeistilor in Quran si i-a spus totodata Profetului (salla Allahu alayhi wa salam) ce atitudine trebuie sa adopte fata de asemenea oameni:

(interpretarea sensului): Si daca vreunul dintre idolatri te roaga sa-i dai adapost, da-i lui adapost, pentru ca el sa auda vorbele lui Allah, apoi ajuta-l sa ajunga la locul sau de adapost! Aceasta pentru ca ei sunt un neam care nu stiu./ Cum sa aiba idolatrii un legamant cu Allah si cu Trimisul Sau, afara de aceia cu care voi ati facut legamant la Moscheea cea Sfanta? Cata vreme ei sunt drepti cu voi, fiti drepti cu ei, caci Allah ii iubeste pe cei care sunt cu frica!

(Surat At-Tawba (9):6-7)

~~~

In zilele noastre, singura solutie pentru luptele si conflictele din lumea intreaga sta in adoptarea moralitatii Quran-ului si, asemenea Profetului (salla Allahu alayhi wa salam), in a nu ne indeparta niciodata de la calea dreptatii si a nu face distinctie intre diferite religii, limbi sau rase.

(interpretarea sensului): Domnul tau este Iertator [Al-Ghafur] si Datator de Indurare. De ar voi El sa-i piarda pentru ceea ce ei au agnoisit, le-ar grabi lor osanda, insa ei au un soroc si nu vor afla adapost de el.

(Surat Al-Kahf (18):58)

~~~

daniela_muslimah
02-16-2007, 04:33 PM
7. Cel ce i se supune Profetului (salla Allahu alayhi wa salam) I se supune si lui Allah

Allah le cere tuturor sa li se supuna profetilor pe care i-a trimis. Acesti trimisi au fost oameni binecuvantati care s-au tinut de poruncile lui Allah, au vestit revelatiile Sale, au reprezentat modelul uman cel mai placut lui Allah prin vorbele si faptele lor, pe scurt prin tot felul lor de a trai. Allah dezvaluie in Quran ca cei care au fost devotati trimisilor Sai vor fi salvati. Din acest motiv, supunerea catre Profet (salla Allahu alayhi wa salam) este o obligatie de cea mai inalta importanta. Allah dezvaluie in Quran importanta supunerii:

(interpretarea sesnsului): Noi nu trimitem nici un trimis decat pentru a i se da ascultare, cu voia lui Allah. Si daca, dupa ce au fost ei nedrepti cu propriile lor suflete, vor veni ei la tine si se vor ruga de iertarea lui Allah si se va ruga pentru iertarea lor si Trimsul, il vor afla ei pe Allah Iertator, Indurator [Tawwab, Rahim].

(Surat An-Nisa` (4):64)

~~~

(interpretarea sensului): Cei care se supun lui Allah si Trimisului, aceia vor fi impreuna cu cei pe care i-a binecuvantat Allah cu harul Sau, ca si profetii, adevaratii evlaviosi, martirii si cei piosi. Si ce buni toavarasi vor fi acestia!

(Surat An-Nisa` (4):69)

~~~

In mai multe versete din Quran sta scris ca cei ce le dau ascultare trimisilor Sai I se supun cu adevarat lui Allah si, pe de alta parte, cei ce se razvratesc impotriva acestor trimisi, se razvratesc impotriva lui Allah. Unele dintre aceste versete sunt:

(interpretarea sensului): Cel ce se supune Trimisului se supune, neindoielnic, si lui Allah. Cat despre cei care intorc spatele, Noi nu te-am trimis sa fii peste ei pazitor!

(Surat An-Nisa (4):80)

~~~

(interpretarea sensului): Cei care fac juramant de credinta fata de tine fac juramant de credinta fata de Allah; mana lui Allah este deasupra mainilor lor. Acela care calca [juramantul] il calca numai in defavoarea lui, iar aceluia care-si tine lagamantul facut lui Allah El ii va darui rasplata mare.

(Surat Al-Fath (48):10)

~~~

Profetul a accentuat de asemenea importanta supunerii (in ahadith _ hadith-uri):

Oricine mi se supune, I se supune lui Allah si oricine nu-mi da ascultare, nu-I da ascultare lui Allah si oricine i se supune conducatorului pe care-l numesc, mi se supune mie, iar oricine nu-i da ascultare, nu-mi da ascultare mie.

(Sahih Bukhari, Book 9, Number 251)

~~~

In Quran, Allah il descrie pe Profet (salla Allahu alayhi wa salam) ca protector si indrumator al credinciosilor. Musulmani apelau astfel la el pentru toate problemele si ii cereau permisiunea si opinia inainte de a face orice lucru. Probleme asupra carora nu puteau cadea de-acord intre ei insisi, ba chiar si probleme pe care le puteau rezolva ei insisi, sau chiar de primeau vesti privind securitatea, sanatatea ori economia comunitatii celor credinciosi, le duceau imediat la Profet (salla Allahu alayhi wa salam) si se tineau de sfatul sigur si demn de incredere sau de solutia pe care el o recomanda.

Acesta este unul dintre cele mai importante aspecte ale moralitatii, poruncit de Allah in Quran. Intr-un verset, de pilda, porunceste ca toate vestile sa-i fie inaintate Profetului (salla Allahu alayhi wa salam) sau celor ce-l reprezinta. Versetul spune:

(interpretarea sensului): Cand vine la ei o stire de liniste sau de spaima, ei o raspandesc de indata. Daca insa ei ar impartasi-o Trimisului sau carmuitorilor lor, aceia dintre ei, care cauta sa fie dumiriti, ar afla [adevarul]. Iar de n-ar fi harul lui Allah asupra voastra si indurarea Lui, l-ati urma pe Sheitan, afara de putini [dintre voi].

(Surat An-Nisa` (4):83)

~~~

Aceasta este bineinteles, una dintre cele mai intelepte si benefice porunci. Pentru un lucru, orice porunca sau lege a Profetului (salla Allahu alayhi wa salam) este garantata de Allah. Mai mult, Profetul (salla Allahu alayhi wa salam) era cel mai inteligent si mai intelept membru al comunitatii credinciosilor. In mod normal, cei mai multi consulta cea mai inteligenta persoana si cea care isi asculta cel mai bine constiinta, adica persoana in care se incred cel mai mult pentru orice problema, pentru a lua o decizie.

La fel de bine ca toate aceste trasaturi ale Profetului (salla Allahu alayhi wa salam), o alta intelepciune in faptul de a impartasi toate vestile unei (singure) persoane sta in faptul ca aceasta va da cele mai bune si mai inteligente raspunsuri, caci acelei persoane ii vor fi cunoscute toate aspectele intamplarii. Intr-un alt verset, Allah le porunceste credinciosilor sa-l ia pe Profet (salla Allahu alayhi wa salam!) judecatorul lor pentru orice neintelegeri dintre ei. Este o porunca de la Allah ca orice astfel de neintelegeri sa-i fie impartasite Profetului (salla Allahu alayhi wa salam) de indata, si acesta este astfel cel mai potrivit mod de a actiona, din punct de vedere rational, moral si in ceea ce priveste constiinta. Este de asemenea de cea mai mare importanta a da ascultare legilor precizate de Profet (salla Allahu alayhi wa salam!) cu toata inima si fara rezerve. Chiar daca decizia se loveste de interesele personale, dreptcredinciosii nu vor avea nici o indoiala si i se vor supune de indata poruncii Profetului (salla Allahu alayhi wa salam). Allah descrie acest aspect important al supunerii in Quran:

(interpretarea sensului): Insa nu! [Jur] pe Domnul Tau! Nu vor crede ei [cu adevarat] pana ce nu te vor lua pe tine ca judecator pentru cele care se isca intre ei si nu vor mai afla in suflete lor temere fata de ceea ce tu ai hotarat si nu se vor supune cu desavarsita supunere [hotararii tale].

(Surat An-Nisa` (4):65)

~~~

Unii oameni fatarnici, sau oameni cu credinta slaba n-au izbutit sa inteleaga faptul ca deciziile Profetului (salla Allahu alayhi sa salam!) sunt asigurate de Allah si s-au opus informarii lui asupra oricarei situatii, cauzand astfel neintelegeri.Allah descrie starea acestor oameni in Quran:

(interpretarea sensului): Si printre ei sunt unii care-l necajesc pe Profet si spun: El este numai ureche! Spune: O ureche pentru binele vostru! El crede in Allah si ii crede pe dreptcredinciosi! El este indurare pentru aceia dintre voi care cred! Iar aceia care-l necajesc pe Trimsul liu Allah vor avea parte de chin dureros!

(Surat At-Tawba (9):61)

~~~

daniela_muslimah
02-16-2007, 04:36 PM
Din moment ce acesti oameni nu au izbutit sa inteleaga esenta credintei si au fost incapabili sa aprecieze meritul Profetului (salla Allahu alayhi wa salam!), au adoptat abordarea gresita in ceea ce priveste informarea lui asupra fiecarei probleme. Ignorantii nu sunt in stare sa foloseasca ceea ce stiu pentru a sfarsi (incheia) bine, pentru binele si siguranta lumii. Folosesc aceasta pentru barfa (scandal) si pentru a raspandi vrajba, pentru a-i intoarce pe oameni unul impotriva altuia si pentru a vicleni impotriva lor. Profetul (salla Allahu alayhi wa salam) insa, folosea toata informatia care ii era impartasita pnetru pacea, siguranta si sanatatea Musulmanilor si a altor grupuri aflate sub protectia lui, pentru a evita posibilele pericole si pentru a zadarnici viclesugurile indreptate catre dreptcredinciosi. Recunoscandu-i pe cei a caror credinta era slaba, a luat masuri pentru a le intari credinta si a prevenit orice ar fi putut sa-i slabeasca pe crediniciosi sau sa le afecteze morala. A introdus masuri care sa le aduca binele si sa-i duca la rezultatele dorite. De aceea Allah se refera la el ca la o ureche pentru bine intr-un verset. Toate cuvintele, faptele si masurile Profetului (salla Allahu alayhi wa salam!) au dus la rezultate bune si pozitive pentru dreptcredinciosi, cat si pentru omenire.

(interpretarea sensului): Trimisul a crezut in ceea ce i-a fost pogorat de la Domnul sau, asemenea si dreptcredinciosii. Fiecare [dintre ei] a crezut in Allah, in ingerii Lui, in scripturile Lui si in trimsii Lui. [Si ei zic]: Noi nu facem nici o deosebire intre vreunul dintre timisii Sai. Si ei au zis: Noi auzim si ne supunem! Iertarea Ta [o imploram], Doamne, si la Tine este intoarcerea!

(Surat Al-Baqara (2):285)

~~~

daniela_muslimah
02-16-2007, 10:43 PM
8. Profetul (salla Allahu alayhi wa salam) i-a prevenit si le-a adus aminte oamenilor intr-un mod in care le sensibiliza constiinta

Odata ce Quran-ul i-a fost revelat, Profetul (salla Allahu alayhi wa salam) si-a petrecut toata viata chemand oamenii la religie si calauzindu-i catre calea cea dreapta. Intr-un verset, Allah ii spune Profetului (salla Allahu alayhi wa salam) cum trebuie sa li se adreseze oamenilor:

(interpretarea sensului): Spune: Aceasta este calea mea! Eu chem la Allah, eu si cei care m-au urmat, biziundu-ne pe dovada limpede! Marire lui Allah! Iar eu nu sunt dintre politeisti!

(Surat Yusuf (12):108)

~~~

Dupa cum se poate vedea din versetele Quran-ului, Profetul (salla Allahu alayhi wa salam) a intampinat mai multe greutati atunci cand prevenea oamenii si-i invata despre Quran si adevarata moralitate. Odata ce nu toata lumea era pe calea cea dreapta, oamenii i-au ingreunat viata Profetului (salla Allahu alayhi wa salam!) din gelozie, ura si invidie. Unii oamenii nu erau dornici sa-i inteleaga cuvintele si nu se grabeau (atunci cand intelegeau), altii se purtau fatarnic, zicand ca ei cred in cuvintele lui cand in realitate nu credeau. Profetul (salla Alahu alayhi wa salam) a continuat sa explice religia cu o hotarare de neclintit, neacordand atentie tuturor acestor piedici. Asemenea atitudini ale oamenilor sunt dezvaluite intr-un verset:

(interpretarea sensului): Iata ca voi ii iubiti pe ei, in vreme ce ei nu va iubesc pe voi. Voi credeti in intreaga Carte. Cand se intalnesc cu voi, ei zic: Noi credem [in Islam], dar cand raman singuri, isi musca varfurile degetelor de ciuda impotriva voastra. Spune: Pieriti cu ciuda voastra!. Allah doara cunoaste prea bine launtrul piepturilor.

(Surat `Al-`Imran (3):119)

~~~

Un alt verset analizeaza hotararea (determinarea) Profetului (salla Allahu alayhi wa salam) in fata celor care i se opuneau:

(interpretarea sensului): Si aceia carora le-am dat Noi deja cartea se bucura pentru ceea ce ti s-a pogorat. Insa unele cete tagaduiesc o parte din ea. Spune: Mi s-a poruncit sa-L ador pe Allah si sa nu-I fac Lui asociati. Eu la El chem [oamenii] si la El este intoarcerea mea!

(Surat Ar-Ra`d (13):36)

~~~

Profetul (salla Allahu alayhi wa salam) a continuat sa-i previna pe aceia care n-ar fi crezut si sa foloseasca cel mai eficient mod de a vorbi despre religie, in speranta ca ei vor gasi in final credinta si-si vor abandona ura catre el si religia sa. Atitudinea manifestata de acesti oameni in fata a ceea ce el avea de zis este descrisa in Surat an-Nisa`:

(interpretarea sensului): Nu i-ai vazut pe aceia care pretind ca ei cred in ceea ce ti s-a trimis tie, [Muhammad,] si in ceea ce s-a trimis mai inainte de tine? Ei voiesc sa-l ia ca judecator pe Taghut, cu toate ca li s-a poruncit sa nu creada in el. Dar Shaytan voieste sa-i impinga pe ei in lunga ratacire./ Iar daca li se zice lor: Veniti spre ceea ce a trimis Allah si spre Trimis!, ii vei vedea pe fatarnici cum se intorc, indepartandu-se de tine.

(Surat An-Nisa` (4):60-61)

~~~

daniela_muslimah
02-16-2007, 10:44 PM
In ciuda purtarii fatarnice a celor ce i se impotriveau, Profetul (salla Allahu alayhi wa salam) le-a vorbit in cuvinte care sa le permita sa vada adevarul si care sa le sensibilizeze constiinta. Spune un verset:

(interpretarea sensului): Acestia sunt cei despre care stie Allah ce se afla in inimile lor. Deci departeaza-te de ei, povatuieste-i pe ei si spune-le lor in privinta lor vorbe convingatoare.

(Surat An-Nisa` (4):63)

~~~

Era bineinteles o responsabilitate grea sa-i povatuiasca pe cei care-i erau potrivnici, sa le arate greseala din caile lor si sa-i cheme la calea cea dreapta. Si totusi, celui care, precum Profetul (salla Allahu alayhi wa salam), isi pune increderea in Allah, care stie ca e credinta un dar de la El si care se teme numai de Allah si nu de oricine altcineva, Allah ii va darui sprijin si-i va veni in ajutor.

In mai multe versete din Quran, Allah dezvaluie ca El si-a trimis mesagerii pentru a-i intoarce pe cei ce ratacisera inapoi pe calea cea dreapta, pentru a-i curati si pentru a-i invata versetele sfinte. Dupa cum am vazut mai sus, de-a lungul vietii sale, Profetul (salla Allahu alayhi wa salam) a staruit in sarcina (raspunderea) pe care Allah i-a lasat-o cu mare rabdare, stapanire de sine si hotarare. Chiar si in predica de ramas-bun, la foarte scurt timp inainte de a muri, a continuat sa-i invete si sa-i instruiasca pe Musulmani.

Allah stabileste aceste sarcini frumoase in cateva versete:

(interpretarea sensului): Tot astfel v-am trimis voua un Profet dintre voi, care sa va citeasca versetele noastre, sa va curateasca si sa va invete Cartea si Intelepciunea si sa va invete ceea ce nu stiati!

(Surat Al-Baqara (2):151)

~~~

(interpretarea sensului): Allah si-a aratat bunvointa fata de credinciosi, trimitandu-le un profet chiar din mijlocul lor, care sa le recite versetele Sale, sa-i curateasca si sa-i invete Cartea si Intelepciunea, chiar daca au fost mai ininte in ratacire invederata.

(Surat `Al-`Imran (3):164)

~~~

(interpretarea sensului): El este Cel care le-a trimis celor fara stiinta de carte un Trimis dintre ei, care sa le recite versetele Sale, sa-i curateasca pe ei si sa-i invete Cartea si Intelepciunea, dupa ce ei au fost mai inainte intr-o ratacire invederata.

(Surat Al-Jumu`a (62):2)

~~~

Intr-un verset, Allah descrie sfatul si prevenirile Profetului (salla Allahu alayhi wa salam) ca fiind ceea ce va da viata [voua]:

(interpretarea sensului): O, voi, cei care credeti! Raspundeti-I lui Allah si Trimisului [Sau], daca va cheama la ceea ce va da viata! Si sa stiti ca Allah se interpune intre om si inima sa si ca voi la El va veti aduna!

(Surat Al-`Anfal (8):24)

~~~

De aceea sfatul si povetele Profetului (salla Allahu alayhi wa salam) nu se aseamana cu ale nici unei alte persoane. A respecta aceste preveniri e un mijloc de salvare in aceasta viata si in cea de apoi. Fiecare dintre povetele Profetului (salla Allahu alayhi wa salam) este fundamentata pe intelepciunea ce va feri oamenii de rau, cruzime, pesimism si suferinta. Toate sfaturile lui fiind inspirate si intarite de Allah, un Musulman drept se va increde in ele si va gasi credinta.

Cuvintele Profetului (salla Allahu alayhi wa salam) care ne-au fost transmise, contin sfaturile minunate pe care l-a dat credinciosilor. Un exemplu este sfatul pe care l-a dat companionului sau, Muadh. S-a relatat ca el a spus astfel:

(interpretarea sensului): O, Muadh, te povatuiesc: teme-te de Allah, vorbeste adevarul, implineste-ti promisiunile, renunta la (neincredere), ajuta-ti vecinul, arata-le bunatate orfanilor, fii smerit in vorbire, raspandeste pacea, savarseste fapte bune, prinde-te de credinta, dobandeste stiinta despre Quran, iubeste viata ce va veni, teme-te de chemarea la socoteala ...

O, Muadh, iti interzic: Nu numi un om sincer mincinos, nu fi nesupus unei judecati drepte si nu crea confuzie pe pamant.

O, Muadh, te invat: Teme-te de Allah atunci cand treci de fiece piatra, copac sau coline de pamant. Caieste-te iarasi de fiecare data cand faci fiece pacat. Caieste-te in taina pentru pacatul tainuit si caieste-te pe fata pentru pacatul fatis.

(Imam Ghazzali's Ihya Ulum-Id-Din (The Book of Religious Learnings), Islamic Book Service, New Delhi, 2001, Volume II, p.236)

~~

In acest mod i-a educat Profetul (salla Allahu alayhi wa salam!) pe cei apropiati lui si pe Musulmani, si le-a cerut sa aiba un bun caracter.

nour al huda
02-17-2007, 02:23 AM
Daniela nu pot decat sa te felicit pentru ceea ce faci......si inshallah sa fii rasplatita...in lumea aceasta si cealalta .
Cuvintele sunt de prisos..............:give_rose: :give_rose: :give_rose: :give_rose: :give_rose:

daniela_muslimah
09-16-2007, 04:27 AM
9. Profetul Muhammad (sal Allahu alayhi wa salam) Il preamarea pe Domnul fara incetare

Oricand Profetul *salat* explica ceva, ii sfatuia pe credinciosi, predica sau se ruga Il pomenea intotdeauna pe Allah cu cele mai marete si mai frumoase nume ale Sale, conform poruncii revelate de Allah in verstul Quran-ului:

(interpretarea sensului): [] Si slaveste-L pe El, aducandu-I preamarirea cuvenita!

(Surat Al-`Isra` (17):111)

~~~

Ii preamarea puterea, maiestuozitatea si maretia. Allah i-a spus Profetului *salat* in cateva versete cum sa se adreseze oamenilor:

(interpretarea sensului): Spune: O, Doamne, Stapan peste toate! Tu dai stapanirea acelui caruia voiesti Tu si iei stapanirea de la cel care voiesti Tu. Tu il cinstesti pe cel pe care voiesti Tu si il umilesti pe ce pe care voiesti Tu. In mana Ta se afla Binele si Tu esti Cel care are putere peste toate./ Tu faci sa intre noaptea in zi si faci sa intre ziua in noapte. Tu faci sa se iveasca viul din mort si faci sa se iveasca mortul din viu si Tu il daruiesti [cu cele necesare traiului] pe cel pe care voiesti tu, fara a tine socoteala./ [] / Spune: De vei tine ascuns ceea ce se afla in piepturile voastre sau de veti da pe fata acestea, Allah le stie. El stie tot ce se afla in ceruri si tot ceea ce se afla pe pamant. Si Allah asupra tuturor lucrurilor are putere.

(Surat `Al-`Imran (3):26-27; 29)

~~~

(interpretarea sensului): [] Hotararea [in privinta aceasta] este numai la Allah. El spune adevarul si El este Cel mai bun dintre judecatori!

(Surat Al-`An`am (6):57)

~~~

(interpretarea sensului): Spune: O, oameni! Eu sunt pentru voi toti trimisul lui Allah, caruia Ii apartine imparatia cerurilor si a pamantului. Nu exista alta divinitate in afara de El! El da viata si El da moarte. Deci credeti in Allah si in trimisul Sau, profetul cel neinvatat, care crede in Allah si in cuvintele Sale! Si urmati-l! Poate ca veti fi calauziti!

(Surat Al-`A`raf (7):158)

~~~

(interpretarea sensului): Spune: Daca marea ar fi cerneala pentru [scrierea] cuvintelor Domnului meu, marea s-ar ispravi inainte de a se ispravi cuvintele Domnului meu, chiar daca i-am aduce spre ajutor o alta mare asemenea ei.

(Surat Al-Kahf (18):109)

~~~

(interpretarea sensului): Spune: El este Allah, Cel Unic!/ Allah este Stapanul!/ El nu zamisleste si nu este nascut/ Si El nu are pe nimeni egal!

(Surat Al-Ikhlas (112)

~~~

(interpretarea sensului): Si cel care se lupta nu se lupta dcat pentru sine, caci Allah este mlt prea instarit ca sa aiba nevoie de lume.

(Surat Al-`Ankabut (29):6)

~~~

Cand sfatuia un musulman, Profetul *salat* ii amintea mai intai de maretia lui Allah, spunand:

(interpretarea sensului) Nu este dumnezeu afara de Allah, El este Unul si nu are egal, Lui Ii apartin toata lauda si toata suveranitatea si El este Cel cu putere peste toate. Slava lui Allah, lauda lui Allah, nu este dumnezeu afara de Allah, Allah este Cel mai mare, nu este putere si nici forta decat numai cu Allah.

(Fiqh-us-Sunna, Volume 4, p. 114)

~~

Fiecare musulman ce ia ca model atitudinea, moralitatea, smerenia Profetului *salat* si traieste dupa Quran si Sunnah, trebuie sa foloseasca un mod de a vorbi care sa le aminteasca celorlalti de maretia si puterea lui Allah, care sa cheme la drumul Sau, si sa-i determine pe acestia sa-L iubeasca si sa fie cu teama fata de El. De fiecare data cand vorbeste, trebuie sa fie clar ca-L pomeneste pe Allah si ca intotdeauna se indreapta catre El.

Profetul *salat* i-a povatuit intotdeauna pe ceilalti sa-L iubeasca pe Allah si sa-l iubeasca pe el pentru acea iubire fata de Allah. Relateaza un hadith:

(interpretarea sensului): Iubiti-L pe Allah pentru [bunurile] pe care vi le-a dat. Iubiti-ma si pe mine, caci Allah ma iubeste.

(Imam Ghazzali's Ihya Ulum-Id-Din (The Book of Religious Learnings), Islamic Book Service, New Delhi, 2001, Volume IV, p.288)

~~

daniela_muslimah
09-17-2007, 02:38 AM
10. Profetul (sal Allahu alayhi wa salam) era un vestitor de bine

Allah il descrie pe Profet *salat* ca fiind binevestitor si prevenitor:

(interpretarea sensului): O, Profetule! Noi te-am trimis ca martor, ca binevestitor, ca prevenitor.

(Surat Al-Ahzab (33):45)

~~~

Profetul *salat* i-a prevenit intotdeauna pe ceilalti de suferintele simtite in Iad si le-a vorbit despre viitorul ravnit ce-i asteapta pe cei care fac bine in aceasta lume si despre viata eterna din Paradis. Aceasta trasatura a Profetului (sal Allahu alayhi wa salam) este revelata in Quran astfel:

(interpretarea sensului): Noi te-am trimis cu Adevarul, ca bun vestitor si prevenitor, dar nu vei fi intrebat despre oaspetii Iadului.

(Surat Al-Baqara (2):119)

~~~

(interpretarea sensului): Cu adevarat l-am pogorat pe el si cu adevarat el a coborat, iar pe tine nu te-am trimis decat ca vestitor si prevenitor.

(Surat al-`Isra` (17):105)

~~~

(interpretarea sensului): Iar el este o revelatie de la Stapanul lumilor./ A coborat cu el Duhul cel credincios/ Peste inima ta, pentru ca tu sa fii dintre prevenitori

(Surat Ash-Shu`ara (26):192-194)

~~~

(interpretarea sensului): Si Noi nu te-am trimis decat ca vestitor si prevenitor pentru toata lumea, insa cei mai multi dintre oameni nu stiu.

(Surat Saba` (34):28)

~~~

Cei ce urmeaza modelul Profetului *salat* si tin de Sunnah trebuie ca, asemenea lui, sa le vesteasca oamenilor binele si sa-i previna. Insusi Profetul *salat* a descris felul in care trebuie acestia sa se poarte:

(interpretarea sensului): Faceti lucrurile usoare pentru oameni, si nu le complicati; linistiti-i (cu vesti bune) si nu-i respingeti.

(Sahih Bukhari, Volume 8, Number 146)

~~

Odata cu vestile bune, cresc entuziasmul si moralul credinciosilor si sunt incurajati sa fie mai hotarati in mentinerea lucrului lor pe calea lui Allah. Cel ce spera la rasplata Paradisului va avea, desigur, o atitudine si o stare de spirit diferita decat cel ce-si priveste lucrul ca fiind monoton, sau il savarseste din obisnuinta sau ca o obligatie. De aceea Allah i-a poruncit Trimisului Sau *salat* :

(interpretarea sensului): [...] si indeamna-i pe drepcredinciosi! [...]

(Surat An-Nisa` (4):84)

~~~

Allah spune, intr-un alt verset:

(interpretarea sensului): Vesteste dreptcredinciosilor ca ei vor avea de la Allah mare indurare!

(surat Al-`Ahzab (33):47)

~~~

Fiece dreptcredincios care tine de poruncile lui Allah si de etica Profetului *salat* este responsabil de a le binevesti musulmanilor si de a-i incuraja. Nu se cade ca un musulman sa vorbeasca intr-o maniera negativa, incat treburile usoare sa para dicficile si sa duca astfel la descurajarea credinciosilor, ori sa uite lucrurile frumoase si vestile bune pe care Allah le-a revelat in Quran, facandu-i prin aceasta pe credinciosi sa fie pesimisti. Ceea ce este in conformitate cu Quran-ul este ca, asemenea Profetului *salat* sa amintim de lucrurile bune promise dreptcredinciosilor de catre Allah si sa le reinsufletim.

Una dintre aceste vesti ce i s-a spus Profetului *salat* sa o zica este despre iertarea lui Allah:

(interpretarea sensului): Spune: O, voi, robii Mei, care ati intrecut masura in defavoarea voastra, nu deznadajduiti in privinta indurarii lui Allah! Allah iarta toate pacatele. El este Iertator, Indurator [Al-Ghafur, Ar-Rahim].

(Surat Az-Zumar (39):53)

~~~

(interpretarea sensului): Si daca vin la tine, [Muhammad], aceia care cred in versetele Noastre, spune: Pacea fie asupra voastra! Domnul vostru Si-a prescris Sie Insusi indurarea. Deci acela dintre voi care face un rau din ignoranta, iar apoi se caieste si indreapta fapta, [sa stie ca] El este Iertator, Indurator [Ghafur, Rahim].

(Surat Al-`An`am (6):54)

~~~

O alta veste este aceea a Paradisului:

(interpretarea sensului): Spune: Pot eu sa va vestesc ceva mai bun decat acestea? Aceia care sunt cu frica au de la Domnul lor gradini pe sub care curg rauri, in care vor avea salas, si sotii curate si multumirea lui Allah, caci Allah este Cel care ii Vede Bine [Al-Basir] pe robii Sai.

(Surat Al-`Imran (3):15)

~~~

(interpretarea sensului): Deci vesteste celor care cred si plinesc fapte bune, ca ei vor avea gradini pe sub care curg paraie! De cate ori vor primi din ele un rod ca hrana, vor zice: Acestea sunt cele pe care le-am primit si mai inainte!, caci li s-au dat [lor si altele] asemanatoare cu ele. Si ei vor avea in ele sotii curate si in ele vecinic vor fi salasluitori.

(Surat Al-Baqara (2):25)

~~~

daniela_muslimah
09-17-2007, 03:16 AM
11. Profetul (sal Allahu alayhi wa salam) le amintea oamenilor ca si el era un om

Una dintre trasaturile fundamentale ale necredinciosilor este aroganta lor. Aceasta este ceea ce i-a dus la refuzul de a li se supune trimisilor lui Allah si i-a facut sa recurga la tot felul de scuze. O astfel de scuza a fost aceea ca ei le-ar da ascultare acestor trimisi numai daca ar fi mai mult decat oameni. Si totusi, Profetul *salat* le-a amintit oamenilor sai ca era om, un simplu slujitor al lui Allah, si ca toate celelalte astfel de asteptari erau nefundamentate, iar ei trebuie sa se intoarca spre Allah. Allah i-a dat Profetului *salat* urmatoarele porunci in Quran:

(interpretarea sensului): Spune: Ci eu sunt doar un om, ca si voi! Si mi s-a revelat mie ca Domnul vostru este un Domn Unic! Acela care nadajduieste sa-L intalneasca pe Domnul sau sa savarseasca fapte bune si sa nu asocieze pe nimeni altcineva la adorarea Domnului sau!

(Surat Al-Kahf (18):110)

~~~

(interpretarea sensului): Spune: Daca ar fi pe pamant ingeri care sa umble in pace si liniste, atunci le-am pogori lor din cer un inger ca trimis./ Spune: Allah este de ajuns ca martor intre mine si voi, caci El este Bine Stiutor [si este] Cel care ii Vede Bine pe robii Sai [Khabir, Basir]!

(Surat Al-`Isra` (17):95-96)

~~~

Profetul *salat* le-a spus oamenilor sai ca si lui i s-a poruncit sa fie unul dintre musulmani si sa I se supuna lui Allah, si ca este responsabil de a-i preveni pe necredinciosi, insa nu poate fi tras la raspundere pentru alegerile lor. Referitor la aceasta, relateaza versetele:

(interpretarea sensului): Mi s-a poruncit mie sa-L ador pe Stapanul acestei cetati, pe care El a facut-o sacra si ale Lui sunt toate lucrurile si mi s-a poruncit mie sa fiu dintre musulmani/ Si sa recit Quran-ul. Si acela care este calauzit este calauzit numai pentru el, iar cat despre acela care este in ratacire, spune-i tu: Eu sunt doar dintre prevenitori!/ Si spune: Slava lui Allah! El va va arata semnele Sale, iar voi le veti cunoaste! Iar Domnul tau nu este fara bagare de seama fata de ceea ce savarsiti voi.

(Surat An-Naml (27):91-93)

~~~

(interpretarea sensului): Si rabda, caci rabdarea ta nu vine decat [cu ajutorul] lui Allah! Si nu fi mahnit pentru ei si nu fi ingrijorat de ceea ce uneltesc ei!/ Allah este, cu adevarat, cu aceia care sunt cu frica [de El] si cu aceia care sunt facatori de bine!

(Surat An-Nahl (16):127-128)

~~~

(interpretarea sensului): Daca voi aveti parte de ceva bun, ei sunt mahniti, iar daca vi se intampla ceva rau, ei se bucura de aceasta. Insa daca veti fi cu rabdare si va veti teme [de Allah], viclenia lor nu va va pricinui nimic rau. Allah cunoaste prea bine ceea ce fac ei.

(Surat `Al-`Imran (3):120)

~~~

(interpretarea sensului): Si daca a venit la ei un semn, au zis ei: Nu vom crede noi pana nu ni se va da ceva asemanator cu ceea ce a fost dat trimisilor lui Allah. Insa Allah stie mai bine cui trimite mesajul Sau. Pe cei care au savarsit mari rautati ii va lovi umilirea lui Allah si osanda aspra pentru ceea ce ei au uneltit.

(Surat Al-`An`am (6):124)

~~~

daniela_muslimah
09-17-2007, 04:17 AM
12. Profetul (sal Allahu alayhi wa salam) i-a usurat pe musulmani de dificultati

Pe langa trasaturile pe care le-am infatisat deja, Profetul *salat* a ridicat poverile de la cei credinciosi si le-a fost calauza in treburi pe care nu reuseau sa le inteleaga corespunzator, care altfel ar fi fost mult prea dificile. Oamenii sunt predispusi sa-si complice vietile cu usurinta si sa-si impuna reguli asupra lor insisi, prin care in mod eronat cred ca si-au rezolvat problemele. Aceasta trasatura specific umana este unul dintre motivele pentru care religia a fost deformata de-a lungul anilor. Multe societati au nascocit legi care nu existau defapt in religie, dupa care s-au facut pe sine insesi si pe ceilalti sa creada ca vor fi sinceri cu adevarat numai daca vor adera la aceste reguli. Una dintre cele mai importante calitati ale Profetului *salat* a fost modul in care a ridicat asemenea poveri pe care oamenii si le impuneau asupra lor. Allah vorbeste despre aceasta calitate a Profetului (sal Allahu alayhi wa salam) in versetul:

(interpretarea sensului): Pentru aceia care il urmeaza pe trimis, profetul neinvatat, despre care afla scris la ei in Tora si in Evanghelie. El le porunceste ceea ce este bine si-i opreste de la ceea ce este urat, le ingaduie lor bunatatile si le opreste lor pe cele necurate si-i usureaza pe ei de povara lor si de lanturile care au fost asupra lor. Cei ce cred in el si il sustin si il ajuta si urmeaza lumina care a fost pogorata cu el, aceia vor fi izbanditori.

(Surat Al-`A`raf (7):157)

~~~

Poverile si lanturile mentionate in verset sunt dificultatile pe care oamenii si le impun sie insisi. Profetul *salat* a fost deopotriva un model pentru oameni in timplu vietii sale, cat si cel ce ridica asemenea poveri de la acestia, dupa cum indica versetul, chemandu-i la ceea ce este drept si prevenindu-i impotriva rautatii.

Unul din lucrurile in care Profetul *salat* a fost un splendid exemplu era smerenia, mai precis acel comportament menit sa castige doar consimtamantul lui Allah. S-a temut numai de Allah si niciodata nu s-a indepartat de drumul drept, niciodata nu a cedat capriciilor si dorintelor lumii. Acest aspect al moralitatii Quran-ului, este de fapt o sursa de mare usurare si frumusete pentru oameni. Incercand sa-i multumesti pe ceilalti si sa te faci privilegiat de altii, incercand sa obtii atat multumirea lui Allah, cat si a celorlati, si cautand lauda de la acestia constituie mari obstacole in orice ai face. Asemenea oameni sunt incapabili sa gandeasca si sa se comporte sincer, asa cum de altfel le-ar placea, si, avand in vedere ca nu sunt in stare sa-i multumeasca pe toti deodata, esueaza in cele din urma sa castige pretuirea pe care o cauta. Intra in panica la cea mai mica gresala, si se tem ca au pierdut increderea si respectul celor pe care incearca sa-i multumeasca, atunci cand vad ca acestia nu sunt pe deplin fericiti cu ei.

Din contra, musulmaniii care se straduiesc cautand numai sa-L multumeasca pe Allah, si care se tem numai de El, niciodata nu indura povara lucrurilor care le-ar fi daunatoare in aceasta lume si in cea de apoi. Nu sunt ingrijorati daca oamenii sunt sau nu multumiti de ei. Ei sunt astfel intotdeauna impacati cu ei insisi. Stiind aceasta, in cazul in care gresesc, trebuie sa-I dea socoteala numai lui Allah si cauta iertarea numai de la El. Ei nu simt nici o preocupare, ori vreo grija.

Prin cuvintele si comportamenul sau, Profetul *salat* i-a invatat pe drepcredinciosi sa traiasca in puritatea credintei. Astfel a ridicat povara grea a castigarii multumirii celorlalti de pe umerii intregii umanitati. Asta, bineinteles, este numai una dintre greutatile simtite de credinciosi, pe care el a alungat-o. Profetul Muhammad *salat* a fost un exemplu pentru toti musulmanii in multe privinte ce aduc bine si mari binecuvantari in aceasta lume si in cea de apoi.

Allah a revelat ca cel cu o credinta pura nu este deopotriva cu cel ce-i adora pe altii alaturi de Allah:

(interpretarea sensului): A dat Allah ca pilda un barbat [rob] cu asociati care se cearta intre ei [asupra Lui] si un [alt] barbat cu totul supus unui singur om. Oare sunt ei in aceeasi situatie? Lauda lui Allah! Dar cei mai multi dintre ei nu stiu.

(Surat Az-Zumar (39):29)

~~~

Idolatria nu a fost singura povara pe care Profetul *salat* a ridicat-o de pe umerii credinciosilor. El i-a usurat de toate greutatile ce le impovarau viata, i-a chemat la cel mai bun si mai usor mod de viata, si a gasit solutii tuturor problemelor. Pentru aceasta cei care urmeaza Sunnah Trimisului lui Allah *salat* traiesc in pace si liniste. Declara cateva ahadeeth pe marginea subiectului:

(interpretarea sensului): Profetul i-a trimis pe Muadh si pe Abu Musa in Yemen, spunandu-le: Purtati-va cu oamenii cu usurinta si nu fiti dificili cu ei; dati-le vesti bune si nu-i umpleti de aversiune; si iubiti-va unul pe celalalt si nu va deosebiti [nu fiti in contradictoriu].

(Sahih Bukhari, Book 47, Number 1.2)

~~

(interpretarea sensului): [...] El le porunceste ceea ce este bine si-i opreste de la ceea ce este urat, le ingaduie lor bunatatile si le opreste lor pe cele necurate si-i usureaza pe ei de povara lor si de lanturile care au fost asupra lor. [...]

(Surat Al-`A`raf (7):157)

~~~

(interpretarea sensului): Sau credeti voi ca veti fi lasati asa, fara ca Allah sa-i stie pe aceia dintre voi care au luptat si nu au luat ca aliat pe nimeni altcineva decat pe Allah, pe Trimisul Sau si pe dreptcredinciosi? Allah este Binestiutor [Khabir] a ceea ce faceti voi.

(Surat At-Tawba (9):16)

~~~

shama
09-17-2007, 12:29 PM
Assalaamu alaikum,

Ramadhan Mubarak tuturor.

As avea nevoie de o mica lamurire, si anume care ar fi corespondentul in limba romana (daca exista) sau macar denumirea in araba pentru locul din moschee de unde Profetul Muhammad (salla Allahu alayhi wa salaam) le vorbea credinciosilor?
Multumesc pentru mana de ajutor :give_rose:

PS Mii de scuze, Daniela, am postat din greseala aici in loc sa creez un subiect nou.

Saira
09-17-2007, 01:52 PM
Assalamu alaykum

Shama,te referi cumva la minbar?Corespondentul in limba romana ar fi amvon...;)

shama
09-17-2007, 02:45 PM
Assalamu alaykum

Shama,te referi cumva la minbar?Corespondentul in limba romana ar fi amvon...;)

Wa alaikum assalaam,

Shukran Saira, exact, la minbar ma refeream. In lipsa unui alt termen mai adecvat, presupun ca amvonul este cel mai apropiat de el ca sens in limba romana.
Ce sa ne facem cu confluenta asta dintre limbi? Sa introducem noi neologisme in lb. romana, sau sa invete toti romanii lb. araba ca sa inteleaga mai exact despre ce este vorba ;)?

Ramadhan Karim!

daniela_muslimah
11-27-2008, 11:38 PM
Assalamu Alaykum wa Rahmatullahi wa BArakatuhu...

Am decis sa nu mai postez continuarea cartii, intrucat NU am incredere in Harun Yahya :(

Un exemplu: un hadith pe care Harun Yahya il citeaza la subcapitolul: "Importanta pe care Profetul (pacea asupra lui) o atribuia curateniei" (subacapitol pe care nu l-am mai postat), care suna in felul urmator:

The Prophet also advises the faithful to be clean in one of the hadiths:

"Surely, Islam is pure, therefore be pure, because he can never enter Paradise who is not pure."
Ahmad Diya'al-Din al-Kamushkhanawi, Ramuz al-Ahadith, vol.1, 96/2

"Cu siguranta, Islamul este pur, asa ca fiti puri, pentru ca nu va putea intra in Paradis cel ce nu e pur."

Problema este ca acest hadith e considerat daif, sau chiar fabricat!!! (adica minciuna)

asadar nu se poate pune baza pe informatia din aceasta carte si nu vreau sa se ajunga la idei gresite despre Islam.

Astaghfirullah, cand am tradus & am postat nu mi-am dat seama de aceste lucruri...

Asa ca, va rog fiti precauti in ceea ce priveste cartile lui Harun Yahya, acuratetea informatiilor pe care el le ofera e de pus la Mare Indoiala!!!!!

(nu se poate lua Islamul din surse fabricate!!!!!!!!!!!!)

maryam
11-28-2008, 10:37 PM
:006:
:salam:

Ai mare dreptate, de cativa ani tot spun despre Harun Yahya si desi mi-am atras multe ...antipatii, cred ca omul atunci cand vorbeste, scrie, gandeste despre ALLAH trebuie sa aiba in functiune un sistem de cenzura extrem de strict.
Din nefericire azi, tocmai musulmanii sub aparenta deschiderii si a tolerantei iau totul extrem de usor, cum spuneam la o postare anterioara, merge si asa.
Jazaaki ALLAH khairan.