PDA

View Full Version : o intrebare



emilia
10-16-2006, 04:49 PM
salam aleikum dragii surori.am si eu o dilema sau mai bine zis o intrebare,ce ati face in locul meu?in perioada de eid trebuie sa plec in iordania amman in vizita la cumnatele mele care una dintre ele este vaduva si celelalte necasatorite inclusiv soacra,socrul a murit in urma cu 3 luni de cancer.sotul cumnatei mele a murit in irak intr-o explozie lasand doi gemeni.la inceput am fost incantata sa plec eu cu cele doua fetite ale mele sotul neputand calatori din cauza unei restrictii a pasapoartelor irakiene,dar acum am aflat de la sot ca minim trebuie sa stau 3 luni pt ca cumnatele mele sunt deprimate si le-ar face mare placere vizita mea,este adevarat dar 3 luni?o sa imi fie greu ca o marioneta trebuie sa rad ,sa glumesc -sa nu isi dau seama ca m-am plictisit asta a fost sfatul sotului,cand i am spus parerea mea ca eu nu contez mi-a spus ca sunt egoista ,ca trebuie sa ma gandesc la familia lui,ca pana o sa reuseasca sa le aduca aici cu noi mai mult o sa stam pe acolo,imi ia timp sa ma obisnuiesc cu ideea, ma simt folosita de propriul sot,umilita,astept parerile voastre:(

daniela_muslimah
10-16-2006, 10:57 PM
Assalamu Alaykum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!

De ce "umilita"? :( :(

parerea mea este ca ai o rasplata frumoasa pentru lucrul acesta: pentru ca legaturile de familie sunt foarte importante.. pentru ca e ca un act de caritate... (asta daca am inteles bine: ca sotul tau te roaga sa mergi sa-i inveselesti surorile, mama _ persoane foarte importante pentru el _ gandeste-te ca nu le-a fost usor: sa moara sotul / tatal de cancer.. ori tatal copiilor sa fie ucis in explozie _ daca ar fi fost vorba de Mama ta, surorile tale_cum ai fi facut atunci? de ce sa nu le aduci un zambet pe buze... )

Gandeste-te la ce rasplata frumoasa ti-a pus Allah Preainaltul in spatele acestor lucruri..

si apoi_ti-ai multumi sotul :) .. ce trebuie sa faca o femeie musulmana ca sa ajunga in Rai? 2 lucruri: sa-si faca datoriile legate de religie (rugaciunile, postul s.a.m.d.) si sa-si multumeasca sotul (bineinteles, cand e vorba de lucruri halal)...
si INsha'a Allah ... :) :)

~~~

si inainte de toate_daca ai o dilema, Allah Preainaltul ne-a lasat noua o Mare Binecuvantare (Alhamdulillah!)

rugaciunea Istikhara (de indrumare)..

e Primul lucru pe care il facem intr-o asemenea situatie_fiindca Il rugam pe El sa aleaga ceea ce e bine...




ßõÊöÈó Úóáóíúßõãõ ÇáúÞöÊóÇáõ æóåõæó ßõÑúåñ áøóßõãú æóÚóÓóì Ãóä ÊóßúÑóåõæÇú ÔóíúÆðÇ æóåõæó ÎóíúÑñ áøóßõãú æóÚóÓóì Ãóä ÊõÍöÈøõæÇú ÔóíúÆðÇ æóåõæó ÔóÑøñ áøóßõãú æóÇááøåõ íóÚúáóãõ æóÃóäÊõãú áÇó ÊóÚúáóãõæäó

(interpretarea sensului) " [...] Or, se poate [intampla] ca voi sa urati un lucru care este bun pentru voi si sa iubiti un lucru care este rau pentru voi. Dar Allah stie, in vreme ce voi nu stiti."

(Surat Al-Baqara (2):216)

~~~




ÃóÍóÓöÈó ÇáäøóÇÓõ Ãóä íõÊúÑóßõæÇ Ãóä íóÞõæáõæÇ ÂãóäøóÇ æóåõãú áóÇ íõÝúÊóäõæäó

(interpretarea sensului) "Oare socotesc oamenii ca vor fi lasati [in pace], daca vor spune "Noi credem!" si ca nu vor fi incercati?"

(Surat Al-'Ankabut (29):2)

~~

poate n-am inteles eu bine situatia ta.. tot ce pot face e sa-mi spun parerea...

cel mai bine_daca ai Indoieli in privinta plecarii.. roaga-te lui Allah Preainaltul... roaga-te sa faca in asa fel incat sa fie exact cum este cel mai bine..

insha'a Allah..

:give_rose:

~~

imanikka
10-16-2006, 11:16 PM
:006:
:salam:

Emilia nu am fost in situatia ta , dar incerc sa te inteleg. In primul rand eu cred ca-ti este foarte greu sa pleci singura intr-o alta tara ( sau poate ai mai fost). Eu una m-as gandi mult pana sa plec chiar si la familia lui. Eu fara sotul meu nu plec nicaieri :) .

Inteleg ca au trecut prin momente grele dar nici tu nu te poti transforma in cloun ( sorry). Atunci cand faci din inima totul nu o sa simti ca trebuie sa fii putin fatarnica Dar tu daca deja ai simtit nustiu... Depinde de persoane. Eu una nu pot sa zambesc cand sufletul imi plange.Cum pot sa fac pe cineva fericit , cand tu nu te simti bine? Bine poate ca sunt persoane care pot fi atat de puternice , sa-ti zambeasca in fata chiar daca se simte rau.

Familia pentru un musulman ocupa un loc foarte important in viata lui.
Ceea ce iti doresc este rabdarea si tarie. Cine stie poate o sa te simti bine si nici nu o sa vrei sa te intorci...:scenic: :)

Allah sa-ti arate calea cea dreapta.

emilia
10-17-2006, 04:22 PM
va multumesc pt sfaturile si parerile voastre,ma gandesc si razgandesc ,incerc sa ma pun in locul lor si tatal meu a murit anul trecut si nu am putut calatori din cauza vizei eu aflandu-ma in londra ,sotul refuza sa ma lase atat pe mine si fete sa imi vad familia in bucuresti si mama mea trece ---------------r-o situatie asemanatoare ca cea a soacrei,intreband mi se spune ca romania a intrat in ue si pot sa o chem aici sau in iordania,este adevarat dar daca sotul ar merge cu mine nu ar fi nici o problema:002:

daniela_muslimah
10-17-2006, 07:46 PM
Assalamu Alaykum wa RAhmatullahi wa Barakatuhu!

cum adica refuza? :(

refuza sa veniti aici, in Bucuresti.. (adica locul e o problema, nu? sau nu te lasa sa-ti vezi familia deloc?!!?)..

pai si atunci cum iti cere sa mergi la mama lui, iar la Mama ta nu?...

:( :(

Allah sa-ti usureze drumul, surioara..

Insha'a Allah..

~~~

shama
11-04-2006, 06:19 PM
Emilia, se prea poate sa fi luat o decizie intre timp sau sa te fi plictisit deja de cantarirea pro-urilor si contra-urilor... permite-mi, cu toate acestea, sa-ti impartasesc si eu cateva ganduri in legatura cu cele postate de tine.
Din cate am inteles eu, situatia pe care ai descris-o ar putea fi rezumata astfel:
1. incepi sa crezi ca sotzul tau nu se poarta cu tine asa cum ti-ai dori, respectiv cu mai multa consideratie fata de nevoile si dorintele tale;
2. te temi ca o vizita mai lunga la rudele lui te-ar plictisi si, din aceasta cauza, nu ai mai reusi dupa un timp sa manifesti aceeasi politete si deferenta pentru aceste rude prin aliantza.
Eu as aborda problemele astea de la coada la cap :) si - daca m-as afla intr-o situatie asemanatoare - as incepe prin a accepta sa merg in vizita aceasta si as lasa gandurile mai putin pozitive despre purtarea sotului meu in urma mea. De ce? Din urmatoarele motive:
1. asa cum nu exista o solutie mai buna pentru a scapa de oboseala decat actiunea - cum se scria intr-un post nu demult - tot asa cea mai buna solutie pentru gandurile care ne incarca sufletul in loc sa ni-l lumineze si limpezeasca, este tot actiunea. In acest caz, vizita pe care esti invitata sa o faci - fara sotul tau - poate fi chiar ragazul necesar de linistire, de punere a situatiei intr-o alta perspectiva si de vazut, la rece si de la distanta - cum stau, de fapt, lucrurile intre tine si el. Din acest punct de vedere, eu cred ca Dumnezeu iti ofera o sansa binevenita.
2. in aceste 3 luni - cu toate ca nu poti sti de la inceput daca vor fi chiar atatea - presupun ca nu vei fi consemnata in casa rudelor tale; poti folosi acest ragaz sa cunosti imprejurimile, sa-ti faci, poate, noi prietene, sa faci cumparaturi (micul nostru viciu ;) )... Mai mult decat atat: in aceasta perioada de timp sotului tau i se va face probabil (sigur :) ! ) dor de tine si de fete si va ajunge sa aprecieze la justa lui valoare atat gestul tau, acela de a-i vizita rudele, cat si pe tine - ca persoana.
De multe ori un astfel de gest invita la reciprocitate... Poate, ulterior, se va gandi cu mai multa tragere de inima la o vizita a ta in Romania, sa-ti vezi rudele... numai Dumnezeu stie...
Dupa mine, ar merita incercat; sigur, insa, draga Emilia ca Dumnezeu te va sfatui asa cum este mai bine.
Eu iti doresc alegeri inspirate si te insotesc cu ganduri bune :give_rose:. Fie-ti drumul lin!

Hayat
03-10-2007, 02:25 PM
nu inteleg cum un sot poate sa de-a sfaturi din cele care il tin departe de sotia sa pe care o iubeste si ar trebui sa doreasca sa stea tot timpul langa ea..

HAYAH
03-10-2007, 03:05 PM
Eu, daca m-as afla in situatia aceea, iar sotul meu, din motive pur obiective nu ar putea sa ma insoteasca, desi isi doreste... normal ca m-as duce. De ce?
1. pt. ca este dorinta sotului meu, iar el este cel pe care il respect si cu care imi impart viata, iar dorinta lui pt. mine este si dorinta mea.
2. pt. ca in viata nu ar trebuie sa ne gandim doar la noi insine, ci si la ceilalti. O raza de lumina, un zambet pe care l-as aduce eu in viata cuiva, chiar doar cu simpla mea prezenta... cantaresc cat toata lumea la un loc. Si gandeste-te la spusele profetului nostru, saws: "Uneori chiar si un zambet inseamna un act de caritate"
Probabil sunt mai multe aspecte motivante ale punctelor mele, insa nu am timp sa mai postez acum...:(

Salam alaikum.