PDA

View Full Version : Ce gatim azi? _ 2



imanikka
10-22-2006, 09:05 PM
:salam:

http://img120.imageshack.us/img120/2271/ali26hh6.gifMa bucur sa va regasesc aici http://img168.imageshack.us/img168/3261/ali32nd6.gif
Ii asteptam pe toti cu retete noi , si in special pe Alialivali:give_rose:

Insha Allah voi face o arhiva a subiectului precedent ca sa fie totul aranjat ca la carte :smile16:

alialivali
10-22-2006, 11:27 PM
Imanikka, ideea ta de a pune toate retele sa fie usor de accesat este foarte buna.

Azi n-am avut timp de gatit pentru ca am fost plecata, dar va pot spune ce-am facut ieri.

Piure de cartofi la cuptor
Cam 1 kg de cartofi curatati si facuti piure se amesteca cu 250 ml smantana, un pic de sare si piper si carnati de vita. Se pune totul intr-o tava yena si pe deasupra se presara din belsug branza sau cascaval si se da la cuptor pentru aproximativ 20 min. Este foarte simplu de facut si foarte gustoasa.

huda_alrahim
10-23-2006, 11:29 PM
Vai cate retete s-au adunat!!! Multumim pt arhiva, sunt mult mai usor de gasit acum!
Alialivali, stii vreo reteta de baclava? Stiu ca sunt si pe net, dar ma gandeam ca poate ne dai tu una asa usoara, cum ni le-ai dat si pe celelalte...
Intrebarea nu este numai pentru tine, ci pentru toate fetele...numai ca Alialivali a postat muuuuulte retete usoare...:give_rose: :give_rose:

Saira
10-23-2006, 11:55 PM
Vai cate retete s-au adunat!!! Multumim pt arhiva, sunt mult mai usor de gasit acum!
Alialivali, stii vreo reteta de baclava? Stiu ca sunt si pe net, dar ma gandeam ca poate ne dai tu una asa usoara, cum ni le-ai dat si pe celelalte...
Intrebarea nu este numai pentru tine, ci pentru toate fetele...numai ca Alialivali a postat muuuuulte retete usoare...:give_rose: :give_rose:




:36_1_21: baclavale Huda? :36_1_21:


mi-ai facut o poftaaaaaaa seara asta :scenic:


alta data nu mai vorbesc cu tine despre mancare :36_1_21:

alialivali
10-24-2006, 11:43 AM
Draga Huda, reteta de baclava incercata de mine n-am, ca n-am facut pana acum. Din cate am vazut eu, este una chiar pe pachetul de foi de placinta Morarita si aia mi s-a parut usoara. Promit sa fac zilele astea si daca iese buna, iti dau reteta.

Ieri am gatit:
Taboulah (salata de patrunjel)
Cam 100 gr burgul, 2 rosii zemoase, 2 castraveti medii, o ceapa, 2-3 catei usutori, aprox. 500 gr patrunjel, ulei de masline, zeama de lamaie, un condiment grena (Sumak sau soma'a), sare, piper, doua linguri de menta uscata.

Se pune burgul intr-un castron, peste el se adauga rosiile taiate foarte marunt si se lasa un pic sa se patrunda burgul de zeama de la rosii. Se adauga castravetii tocati foarte marunt, ceapa data pe razatoare, usutoriul pisat, patrunjelul, uleiul, menta si condimentele dupa gust. Se amesteca totul si se lasa sa se patrunda de arome.

Sos Tahina
2-3 linguri tahina se amesteca cu apa rece pana devine ca o maioneza, se adauga ulei de masline, sare, sare de lamaie sau zeama de lamaie, un pic de boia de ardei iute. Daca este prea groasa, se mai adauga un pic de apa.

Shaorma cu carne de vita.
Carne de vita taiata fasii foarte subtiri, o ceapa tocata foarte fin, 1-2 rosii, patrunjel tocat, 1-2 catei de usturoi, sare, piper, zeama de lamaie, pudra de mustar, curry, mix de condimente, boia de ardei iute etc. Se amesteca toate intr-un castron si se lasa sa se patrunda de arome.
Se adauga totul intr-o tigaie cu un pic de samna sau ulei, un pic de apa si se lasa la foc mic. Din cand in cand se mai adauga apa daca este necesar, pana ce carnea devine moale.

imanikka
10-24-2006, 12:10 PM
Sos Tahina
2-3 linguri tahina se amesteca cu apa rece pana devine ca o maioneza, se adauga ulei de masline, sare, sare de lamaie sau zeama de lamaie, un pic de boia de ardei iute. Daca este prea groasa, se mai adauga un pic de apa.


Eu cand fac sos tahina adaug si usturoi.Nustiu de ce dar asa m-a invatat si pe mine.Usturoiul ii da un gust mai bun:give_rose: ( asta celor care le place usturoiul ):36_1_21: Mmmmmmmm ce-mi mai place sosul asta ..:smile16: :smile16:

alialivali
10-24-2006, 06:31 PM
Eu cand fac sos tahina adaug si usturoi.Nustiu de ce dar asa m-a invatat si pe mine.Usturoiul ii da un gust mai bun:give_rose: ( asta celor care le place usturoiul ):36_1_21: Mmmmmmmm ce-mi mai place sosul asta ..:smile16: :smile16:

Mmmmmm si mie imi place foarte mult sosul tahina. :36_1_21:
Si cu usturoi e pur si simplu delicios, ai dreptate.

alialivali
10-24-2006, 08:31 PM
Pui la cuptor

Un pui mai marisor se spala si se curata bine. 1-2 cepe tocate solzi, 1-2 rosii taiate felii subtiri, patrunjel. Se pune intr-o tava un pic de ulei sau samna, se aseaza ceapa si rosiile, deasupra puiul uns cu condimente: sare, piper, curry, mix de condimente, sare de lamaie etc. Se pune un pic de apa in tava si se da la cuptor, din cand in cand, se intoarce puiul si se pune cu lingura solutie din tava, pana devine un pic crocant cand e gata se presara patrunjel tocat. Se serveste cu legume, orez, sos tahina, etc.

Eu am facut sos tahina, din nou. :36_1_21:

alialivali
10-25-2006, 11:48 PM
Molokhia

O punga de molokhia se pune la dezghetat. Cand s-a decongelat, se adauga cu aprox 2 l apa si se pune la fiert cu Maggy, un pic de sare si piper, coriandru. Atentie, cea congelata nu trebuie sa fiarba in clocot. Se curata cam o capatana si jumatate de usturoi si se piseaza, se pune la prajit cu 2 linguri de samna sau ulei, se adauga condimente dupa gust. Jumatate din cantitate se pune in molokhia, restul se amesteca cu pasta de rosii si un pic de apa, sa iasa ca un sos. Cand se serveste, se pune molokhia in farfurie si sosul de rosii si se amesteca.

genan
10-26-2006, 02:22 AM
Molokhia

O punga de molokhia se pune la dezghetat. Cand s-a decongelat, se adauga cu aprox 2 l apa si se pune la fiert cu Maggy, un pic de sare si piper, coriandru. Atentie, cea congelata nu trebuie sa fiarba in clocot. Se curata cam o capatana si jumatate de usturoi si se piseaza, se pune la prajit cu 2 linguri de samna sau ulei, se adauga condimente dupa gust. Jumatate din cantitate se pune in molokhia, restul se amesteca cu pasta de rosii si un pic de apa, sa iasa ca un sos. Cand se serveste, se pune molokhia in farfurie si sosul de rosii si se amesteca.


am o f mare curiozitate: din ce tara e persoana care te-a invatat sa gatesti mlokhea asa...?

imanikka
10-26-2006, 03:20 AM
am o f mare curiozitate: din ce tara e persoana care te-a invatat sa gatesti mlokhea asa...?

Sotul este egiptean daca nu ma insel:)
Dar al meu tot este egiptean si eu fac altfel mlokhya:36_1_21:

Daca nu fac cu pui atunci fac cam asa:
Intr-o tigaie ( sau in ce vreti voi eu am una mai speciala) pun uleiul , iar cand se infiebinte pun usturoiul pisat. Cand se rumeneste usturoiul adaug 3-4 linguri de mlokhya uscata.Si amestec pana patrunde se patrunde uleiul in ea. Apoi adaug apa cu maggy sau supa in care a fiert puiul etc... Si las sa fiarba tot la foc mic.
Cu sos de rosii niciodata nu am facut si nici nu am auzit. :(

La noi se serveste mlokhya cu orez.
Eu pot s-o mananc si asa cu paine prospata ( yummmmii). Mai adaug si lamaie in farfurie , fiindca sotul iubeste fara :give_rose:

Genan: Stii , cate bordeie atatea obiceiuri.:scenic: :scenic:

sara
10-26-2006, 03:56 AM
:salam:
Uite Imaniko ca ne dai si reteta de moloheia . Si eu tot ca tine fac , dar prospata sau congelata nu uscata ca nu-mi place . Inca nu am incercat cu lamaie , poate data viitoare . :scenic:

huda_alrahim
10-26-2006, 04:00 AM
:36_1_21: :36_1_21:
ce este mlokhya?? :36_1_21: :36_1_21:

sara
10-26-2006, 04:21 AM
moloheia este ceva asemanator urzicilor , dar nu inteapa , si are frunzele mai mici . Din cate stiu eu nu se gaseste in Romania , poate doar congelata sau uscata . Nu iti spun cat este de delicioasa ca sa nu-ti fac pofta .:36_1_21:

huda_alrahim
10-26-2006, 12:56 PM
moloheia este ceva asemanator urzicilor , dar nu inteapa , si are frunzele mai mici . Din cate stiu eu nu se gaseste in Romania , poate doar congelata sau uscata . Nu iti spun cat este de delicioasa ca sa nu-ti fac pofta .:36_1_21:

Multumesc de raspuns...
Eh, o sa zic si eu ca vulpea care nu ajunge la struguri ca oricum erau acri :36_1_21: :smile06: :give_rose:

genan
10-26-2006, 08:17 PM
.
Cu sos de rosii niciodata nu am facut si nici nu am auzit. :(



de asta am intrebat si eu.... in fine... oricum in palestina si iordania se face ca un fel de ciorba.. mie personal nu imi place decat mancare , adika cum ati descris si voi....

referitor la ceea ce a spus sara, nu are cum sa se gaseasca in romania... ea ca si planta nu exista in romania. cel mult poti face rst de ea congelata, insa cred ca de oriunde ai aduce-o, s-ar decongela pe drum.... :)

alialivali
10-27-2006, 01:26 AM
Se gaseste si in Romania, insa numai congelata si la magazinele cu specific arabesc, cel putin eu de-acolo am luat-o. Nu stiu daca se cuvine sa dau si numele magazinului, daca se considera reclama rog moderatorii sa-l stearga, dar eu am gasit la "Family Market", in Bucuresti.
Asa este, sotul este egiptean si de la el am aflat prima data si eu de aceasta planta.
Molokhia se face separat, ca un fel de ciorba sau mancarica. Eu fac aditional sos de rosii, deoarece sotului ii place foarte mult. Noi o mancam cu lipie.

amal
12-16-2006, 01:43 AM
deoarece nu au mai fost postate retete noi, inchid subiectul, urmand ca alialivali sa deschida partea a 3-a a subiectului daca doreste sa posteze retete noi.