PDA

View Full Version : Icoana in dar...



Iman3
11-01-2006, 11:18 AM
Salamu alaikum wa rahmatullah!
Sunt in dilema si va rog sa imi dati un sfat. A fost ziua fetitei mele si prietena mea (crestina ) ne-a adus in dar, a zis pentru toate fetele din casa adica inclusiv pentru mine... acest obiect, care de altfel e f dragut si sunt sigura ca intentia ei a fost chiar buna mai ales ca pediatru fiind se ocupa de fetite de mici. Eu nu stiu ce s afac... sa o ascund, va vedea cand vine pe la noi ca nu-i, sa o pun numai cand vine... as fi falsa, sa i-o inapoiez... off mi-e greu, sa ii explic... asha ar fi corect... dar e un pic greu... voi ce parere aveti?
Ea spune ca in iconita e un inger care se roaga, dar cred ca e cam amestecat in mintea ei (oare de ce!?)ca de vreme ce a spus pentru toate fetele din casa inseamna ca e "Fecioara Maria" ceea ce si cred...
http://www.dropshots.com/photos/135182/20061101/094051.jpg
Photo Sharing (http://www.dropshots.com/) - Upload Video (http://www.dropshots.com/) - Video Sharing (http://www.dropshots.com/)

Nu o mai lungesc ca ati inteles despre ce vorba. Uitati si fotografia:
Multumesc si Allah PreaInaltul sa fie multumit de voi!

huda_alrahim
11-01-2006, 11:36 AM
Salaam aleykum!
Eu am patit exact acelasi lucru cu o icoana! Gazda la care tocmai m-am mutat a vrut sa fie amabila si mi-a daruit o icoana. Pe moment nu am avut reactie, caci atunci trebuia sa ii spun ca nu pot sa o primesc, dar cum nimeni nu stie ca sunt musulmanca...am tacut!
Apoi nu am stiut ce sa fac cu ea si o tineam cu fata in jos pe frigider :36_1_21: dar eu stiam mereu ca este acolo...
Si am intrebat pe toata lumea ce sa fac cu ea....si mi s-a raspuns ca, daca nu o pot sa inapoi politicos, sa o tin in casa, dar nu afisata si evident fara sa cred in ea s.a.m.d. Altcineva mi-a spus sa nu o dau inapoi cu dispret, ca trebuie respectate celelalte religii, oamenii cartii, numai sa nu cred in ea...
Allah stie cel mai bine....

gabriela guettat
11-01-2006, 01:05 PM
Habibety,situatia este delicata si daca imi permiteti am sa va dau o sugestie destul de buna zic eu!
IN AMBAELE CAZURI SURIOARA IMAN3 SI SURIOARA HUDA,vreti sa fiti linistite si in acelasi timp sa respectati si persoanele care v-au facut asemenea cadouri;le donati la biserica,iar daca vreodata sunteti intrebate de prietenele voastre unde este "cadoul oferit de mine"?
Rspuns e cinistit si foarte frumos:
"LOCUL ACELEI ICOANE DARUITA DE TINE SI CARE ARE O VALORE SENTIMENTALA PENTRU TINE SI PENTRU MINE AM DONATO BISERICI"!

Sa nu vi se para ca e ceva rushinos,sa spuneti asta,e foarte frumos ca gest si persana care va facut acest cadou va aprecia!:give_rose:

huda_alrahim
11-01-2006, 01:26 PM
Multumim pt sugestie....am sa incerc o astfel de solutie...
Dar ea a cumparat-o de la o manastire si mi-a zis sa o pun in casa unde cred eu ca ii sta mai bine, pt ca atunci cand eu m-am mutat nu aveam inca mobila si asa mai departe....
InshaAllah sa iau cea mai buna decizie...nu vreau nici ca proprietara sa se simta jignita, dar nici nu vreau sa ma gandesc mereu la icoana care sta cu fata in jos pe dulap (nu mai puteam sa o vad mereu cand treceam prin bucatarie)..

imanikka
11-02-2006, 09:06 PM
:salam:

Eu sincer daca as fi stiut ca fie prietena mea , sau oricare altcineva care este casatorita cu un muslman ( in cazul lui Iman , cred eu :confused: ) nu as fi facut niciodata un astfel de cadou ,chiar si ingeri , eu niciodata nu am cumparat :scenic: . Spuneti-i si voi ca din neatentie a cazut jos si s-a stricat :36_1_21: :36_1_21:

Eu daca cineva imi va da in dar asa ceva , cu tot respectul ii spun ca nu o pot primi , sotul e musulman si nu agreeaza astfel de lucruri, si ca ii multumesc pentru gest. :kuzya_01:

Allah sa ne pazeasca de astfel de cadouri:give_rose:

Iman3
11-06-2006, 12:10 PM
Eu tot is in dilema... dar cred ca am s-o ofer cuiva, unei fetite crestine pe care o indragesc mult... si sper ca prietena mea sa aiba delicatetea sa nu ma intrebe unde e iconita... si gata...
Sa stii Iman ca nu toti oamenii inteleg sensibilitatile noastre ale musulmanilor si apoi chiar nu poti sa explici la fiecare parte ce are voie si ce nu... unii chiar nu inteleg. Uite mie imi place f mult subiectul tau despre cele 40 hadithuri( Allah sa fie multumit de tine) si ii eplicam unei doamne deunazi ca desi mi-a cazut in mana cartea cu cele 40 hadithuri imi place nespus abordarea in sensul ca sunt explicate si chiar am ce invata din postarile tale. Doamna respectiva desi foarte deschisa nu intelegea cum poti sa intri pe un forum in incercarea de a invata ceva? Chiar m-a intrebat: Dar voi chiar invatati? Adica vorbiti serios ca facetilectii? Pur si simplu nu ii venea sa creada ca noi ---------------re pampersi, cratite si alte indeletniciri casnice mai participam si la lectii si invatam continuu; fiecare ce si cat pate, o aya, un hadith... tafsir... si cand i-am explicat toate astea sa stii ca s-a mirat f tare si tot nu a inteles. Pur si simplu unii oamnei nu au reprezenatre in mintea lor pentru un anumit gen de lucruri... si nu poti sa ii anulezi doar pentru asta. Parerea mea!

gabriela guettat
11-06-2006, 01:34 PM
Sunt de acord cu tine habibty sunt persoane care pur si simplu nu pot crede ca ca o claviatura cu litere si un ecran servesc la ceva!
Ca sa nu mai vb cand zici ca uite acum suntem in Canada,Germania,sau in orice alt colt al lumii!
Daca o poti oferi la aceea fetita,foarte bine si frumos!

huda_alrahim
11-06-2006, 03:18 PM
Eu nu pot nici sa spun ca sotul e musulman :36_1_21: ca deocamdata el nu e deloc si nici nu am cui sa o ofer, ca dintre prietenii mei crestini...ei sunt cam certati cu biserica...Poate mi se ofera sansa sa o dau unei bisericute, cum a spus Gabi,,,inshaAllah

sara
11-07-2006, 12:47 AM
:salam:
Am si eu o intrebare , nu este haram sa oferim astefl de cadouri ? Stiu , de ex , ca daca ni se ofera bautura , sa o aruncam , este haram sa o dau si cadou . Cred ca astfel de cadouri ar trebui refuzate din strat , politicos .
Allah sa ne tina departe de alstfel de cadouri .

gabriela guettat
11-07-2006, 09:04 AM
Sara habibty,bautura e "BAUTURA",o poti arunca,si sunt de acord cu tine,dar o icoana,chiar daca noi nu credem in ea si in valoare ei spirituala,nu trebuie aruncata.Eu raman tot la ideea de a o dona.:give_rose:

munir
11-07-2006, 12:15 PM
Dragi surori :give_rose: ,va rog sa imi permiteti sa-mi dau si eu cu parere asupra acestui subiect.
In primul rind cred ca este o greseala facuta de cel (cea) care face asemenea,, cadouri" unui musulman(dar asta inseamna sa ai si putina cultura si inteligenta dar si respect pentru casa si religia acelui om) .Voi cu bunatatea si puritatea sufletelor voastre sunteti puse intr-o mare dilema si cei care doresc sa va faca un cadou (daca va este prieten(na) si tine la voi cu adevarat) ar trebuii sa evite sa va provoace asemenea nelinisti.Asta doar in cazul in care in spatele unui asemenea cadou nu se afla un gind ascuns(desi eu banuiesc ca acesta a existat),si atunci persoana respectiva nu va prea este prietena.
Acum in situatia prezentata de Iman 3 - parerea mea este ca se poate proceda si asa cum a spus Gabriele_guettat -la Biserica (aceasta nu este considerat ca redaruiesti cadoul ci ca il pui acolo unde ii este locul)explicindu-i persoanei respective ca ai facut acest lucru din respect ptr.religia ei.
In acest fel nu risti sa pierzi un prieten la care ti f.mult si sa ii dai de inteles ca acolo este locul icoanelor.
Daca iti pasa mai putin dde prietenia ei i-o poti returna facind-o sa inteleaga ca prin acest cadou a adus un afront casei si religiei tale.
Eu unul nu sunt de parere ca este bine sa o pastrezi si nici sa o faci cadou altcuiva .
Insaallah sa faci cum este mai bine

suleiman
11-07-2006, 03:39 PM
Salam .

Eu zic in felul urmator .
Trebuia in secunda in care ti-a oferit acest cadou sa-i spui in felul urmator :
Eu sunt in cautarea credintei si am auzit de la niste preoti ca icoana nu e un lucru crestin si pana cand nu sunt sigur (sigura) te rog sa-mi pastrezi cadoul la tine . (asta daca persoana respectiva nu stie ca esti musulmanca) . Ii dai argumente crestine care interzic icoanele .

Daca respectiva stie ca esti musulmanca , ii spui frumos : Religia islamica interzice icoanele in case si te rog sa-mi respecti religia .

ALLAH merita mai mult sa ne fie rusine de El si sa ne fie frica sa nu rupem relatia cu EL .