PDA

View Full Version : "America" vazuta de musulmani



Mariyah
04-03-2006, 04:32 PM
As vrea ca persoanele musulmane de pe acest site sa-si scrie propria opinie referitoare la interventia Americii in tarile arabe.
Studiez foarte multa istorie americana semestrul asta si mereu ma izbesc de conflictul America - tarile arabe. Gasesc tot felul de expliactii insa m-ar interesa si parerea unor oameni care nu sunt istorici.
Chiar nu mai poate suporta cetateanul american din California lipsa drepturilor si oprimarea arabilor in propria lor tara????Sau doar aceasta afacere miroase doar a petrol???
Ce credeti de politica interventionista a Americii????

maryam
04-03-2006, 11:05 PM
As vrea ca persoanele musulmane de pe acest site sa-si scrie propria opinie referitoare la interventia Americii in tarile arabe.
Studiez foarte multa istorie americana semestrul asta si mereu ma izbesc de conflictul America - tarile arabe. Gasesc tot felul de explicatii insa m-ar interesa si parerea unor oameni care nu sunt istorici.
Chiar nu mai poate suporta cetateanul american din California lipsa drepturilor si oprimarea arabilor in propria lor tara????Sau doar aceasta afacere miroase doar a petrol???
Ce credeti de politica interventionista a Americii????


Nu stiu sincer ce speri sa citesti aici dar cred ca in aceasta odioasa lucratura americana ai putea sa intrebi orice om de bun simt ,(ba chiar ar fi intersesant sa ne spui ceea ce crezi si tu despre asta)nu doar un musulman(pentru a nu fi acuzati fie de subiectivism fie de alte ...."ism"-uri) si cred ca ai obtine aceleasi pareri,pentru ca intr-adevar ceea ce este vizibil ,clar si adevarat are aceste atribute precum lumina zilei.

latifa
04-04-2006, 12:35 AM
As vrea ca persoanele musulmane de pe acest site sa-si scrie propria opinie referitoare la interventia Americii in tarile arabe.
Studiez foarte multa istorie americana semestrul asta si mereu ma izbesc de conflictul America - tarile arabe. Gasesc tot felul de expliactii insa m-ar interesa si parerea unor oameni care nu sunt istorici.
Chiar nu mai poate suporta cetateanul american din California lipsa drepturilor si oprimarea arabilor in propria lor tara????Sau doar aceasta afacere miroase doar a petrol???
Ce credeti de politica interventionista a Americii????

Draga Nazirah, nu ai vazut reportajele despre ceea ce s-a intamplat de fapt cu pentagonul si cu turnurile?studiul a fost facut de experti AMERICANI si s-a dovedit ca pentagonul nu a fost niciodata lovit de un avion.prin Gaura lasata nu incapea nici macar o jumatate de avion ce sa mai vb de de un 747,iar pagubele au fost minore pt asa o catastrofa.Sa nu mai vb de partea de pentagon lovita care era in renovatii si de cand cea mai sigura cladire din lume nu are decat o camera de filmat functionabila in acea parte?Cu o zi inainte de "catastrofa" federalii au mers la statia de benzinarie de langa pentagon si au luat camera care era indreptata spre pentagon.Tot asa s-a intamplat si cu turnurile care,dupa cum se poate observa cu ochiul liber s-au daramat f elegant pt un asemenea impact.De fapt s-au daramat in stil profesionist,adica o demolare oficiala si profesionista.Dar nu are rost sa incerc sa-ti explic eu prin cuvinte ,cred ca ar trebui sa vezi cu ochii tai.daca dorest iti trimit maine documentarul (video) ca acum nu stiu sigur unde il poti gasi si eu l-am sters din calc.Este impresionant,nici mie nu mi-a venit sa cred ca totul a fost planuit si infaptuit de chiar ei ,americanii,si totusi tot americanii au descoperit asta pt ca si ei erau in mare parte,si inca sunt,nedumeriti de ceea ce se intampla.Si intr-adevar ei cauta motive pt a ataca arabiipt petrol bineintels si pt suprematie si daca nu au motive ,nu-i nimic ,"construiesc" ei motive plauzibile.Si sa nu uitam cine conduce de fapt america?Evreii sunt in spatele acestor masacre.Populatia americana incepe sa nu mai aibe rabdare si poate daca s-ar trezi la realitate si dupa parerea mea asta se va intampla,atunci poate o sa se mai domoleasca lucrurile.Ai sa vezi in documentar cu sunt "invitati" la razboi pana si elevi de cls 9 de catre marina americana care le promite tot ceea ce isi dores ei Unui baiat de liceu i-au promis ca va deveni urmatorul Shaggy si saracii sunt atat de naivi si din cauza conditiilor mizere de viata accepta.PT ei nu conteaza ca esti singurul barbat din familie si ca nevasta tocmai a nascut("asta nu-i motiv").Dupa ce vei vedea documentarul te vei convinge singura.Eu una nu mi-am revenit trei zile din soc dupa ce am vazut ceea ce se intampla mai ales ca fratele meu vrea sa plece in America.

iguana
04-04-2006, 12:46 AM
Americanii vor petrol de aia intervin ca daca nu era petrol nu mai miscau un deget pentru a salva populatia Irakului. De parca le-a cerut cineva lor ajutorul?Daca tot vor sa ajute o tara musulmana sa ajute Palestina ca e chiar neajutorata.

Marian

hannen
04-04-2006, 04:53 AM
Americanii vor petrol de aia intervin ca daca nu era petrol nu mai miscau un deget pentru a salva populatia Irakului. De parca le-a cerut cineva lor ajutorul?Daca tot vor sa ajute o tara musulmana sa ajute Palestina ca e chiar neajutorata.

Marian

Bine ai zis Marian.Dar cum sa faca ei asa ceva,ar fi culmea.Ei ajuta israelul,ca deh se topesc de dragul musulmanilor.:smile308:

hannen
04-04-2006, 04:54 AM
Draga Latifa,despre ce documentar vorbesti?Informatiile pe care le-ai impartasit cu noi le-am citit,dar documentarul despre care zici n-am apucat sa-l vad.
Ai idee cum fac rost de el?

ummraschid
04-04-2006, 12:58 PM
Assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu,

Nu stiu daca Latifa se refera la acest documentar...
dar iata ce am eu...dureaza ceva download-ul, dar, inshAllah, merita!...


http://downloads1.nadeemdownloads.com/ISLAMIC SERVER 05/private/Painful Deceptions/Painful Deceptions - An Analysis of the 911 Attack part 1.wmv



http://downloads1.nadeemdownloads.com/ISLAMIC SERVER 05/private/Painful Deceptions/Painful Deceptions - An Analysis of the 911 Attack part 2.wmv



http://downloads1.nadeemdownloads.com/ISLAMIC SERVER 05/private/Painful Deceptions/Painful Deceptions - An Analysis of the 911 Attack part 3.wmv

Cu drag...:smile01:

ummraschid
04-04-2006, 02:13 PM
Assalamualaikum wa rahamatuAllahi wa barakatuhu...

un documentar BBC, despre familia Bush...afaceri si politica...dureaza cam o ora, deci, va lua ceva timp sa-l download-ati...inshAllah, sa aveti rabdare...este f INTERESANT!...

am inserat linkul prin realplayer, pt ca nu am stiut cum altfel...asa ca dati click pe linkul urmator:

http://switchboard.real.com/player/email.html?PV=6.0.12&&title=BBC%20Bush%20family%20fortunes&link=http%3A%2F%2Fdownloads1.nadeemdownloads.com%2 FISLAMIC%2520SERVER%252005%2Fprivate%2FBBC%2520pro ductions%2Fbush%5Ffamily%5Ffortunes.wmv



si in fereastra care se va deschide, in dreapta sus, dati click pe:

"Klicken Sie hier zum Starten von RealPlayer "


InshAllah, sper sa va reuseasac, pt ca este ..."educativ"...:smile33:

amal
04-04-2006, 03:12 PM
Nu mai am sursa acestui articol ( reprodus mai jos ) dar am decis ca este bine sa il postez pentru ca este bine scris si este impartial ( rara avis ). Nu il postez pentru "batrini" ci pentru ca tinerii ce forumeaza sa stie despre ce vorbim. Ce relevanta are acest articol in contextul discutiei noastre ?
Una de fond. Aceasta este teoria desprea care spuneam in postul meu anterior. A
Mentionez ca nu eu sint autorul acestui articol.

Terorismul islamic a capatat o foarte mare atentie in urma atacurilor asupra SUA din 11 septembrie 2001 (si a altor atacuri ulterioare, in special cel de la Londra din 7 iulie 2005). Desi toata lumea condamna (pe buna dreptate) terorismul, nu multi ii inteleg cauzele. In cele ce urmeaza voi incerca sa raspund la intrebarile "de ce terorism?" si "de ce islamic?"
Asocierea actiunilor unor grupari teroriste ca Al Quaeda cu islamul in general echivaleaza cu asocierea IRA (binecunoscuta grupare terorista din Irlanda de Nord care a folosit atentate soldate cu moartea a sute de civili pentru a-si atinge scopurile politice) cu catolicismul in general. Grupari teroriste ca Al Quaeda sustin ca sunt islamice si folosesc islamul pentru a recruta membri, insa prin actiunile lor teroristii incalca principiile de baza ale islamului, si deci nu se pot numi musulmani.

Coranul, cea mai importanta sursa de autoritate in Islam condamna in mod clar terorismul, spunand ca daca cineva omora un om nevinovat, este ca si cum a omorat toata umanitatea, si cine salveaza o viata e ca si cum a salvat intreaga umanitate (Coran 5:32). Deasemenea, nici in razboi coranul nu permite vatamarea civililor sau distrugerea bunurilor acestora.

Cu alte cuvinte, "terorismul islamic" nu e deloc "islamic"!
Are terorismul sutinatori in lumea araba?

Trebuie subliniat ca cei care sustin terorismul de tip Al Quaeda reprezinta o proportie infima din cei peste un miliard de musulmani din lume.

Eram in Siria cand a avut loc atacul terorist din septembrie 2001 si am avut ocazia sa ascult parerea oamenilor. In lumea araba oamenii au o parere contradictorie fata de SUA. In primul rand, multa lume priveste America cu admiratie, probabil la fel cum si romanii privesc America cu admiratie. Pe de alta parte, SUA este vazuta ca un aliat al Israelului. Lucru indiscutabil: SUA a blocat nenumarate rezolutii ONU care ar fi sanctionat Israelul si mare parte din puterea militara a Israelului se datoreaza ajutorului (tehnic si banesc) american. Acesta relatie preferentiala a Americii cu Israelul se trage din politica Razboiului Rece. Tarile arabe erau sustinute de blocul sovietic (Romania avea relatii economice importante cu lumea araba), iar America a sustinut 'partea cealalta' - Israelul. Revenind la ce impresie am avut in Siria in 2001. Siria este practic inca in razboi cu Israelul (a fost semnat doar un tratat de incetare a focului, si nu un tratat de pace), deci poate nu e de mirare ca multi oameni cu care am vorbit erau de parere ca America a "cules ce a semanat" si poate chiar le parea bine. O discutie mai serioasa insa a dezvaluit o diferenta intre 'America' si 'oamenii' care au avut de suferit in atacurile teroriste. Cu alte cuvinte, opinia era "nu e rau ca America a fost atacata, dar e groaznic ca au fost victime si suferinta". Daca nu as fi purtat o discutie mai serioasa, as fi putut ramane cu impresia ca arabii cu care am discutat sustineau terorismul, cand realitatea era ca ei erau total impotriva terorismului. Aceasta greseala este foarte usor de facut.

Concluzia: multi arabi sunt anti-americani, cum multi francezi sunt anti-americani. Aceasta nu inseamna ca ei sustin terorismul. Mai mult, anti-americanismul arab se reduce deseori doar la anti-politica-externa-americana (adica America este altfel apreciata). In timpul cat am fost in Siria am lasat de multe ori impresia ca sunt american (pentru ca vorbeam engleza foarte bine si cu accent american) insa am fost intotdeauna tratat cu o foarte mare ospitalitate.

Terorismul: Istorie

Razboiul rece a creat aliante de conevienta. SUA sustinea Israelul in peninsula arabica si gruparile fundamentaliste islamice in Afganistan. Cu alte cuvinte, multi dintre teroristii din ziua de astazi au fost ajutati si antrenati de SUA acum 20 de ani. Americanii au finantat si au ajutat in diferite feluri gruparile islamice in Afganistan pentru ca acestea erau cele mai bine pregatite pentru a lupta impotriva invaziei sovietice. Decizie corecta, pentru ca rusii au suferit o infrangere usturatoare in fata 'mujahedinilor' si au fost nevoiti sa se retraga din Afganistan. Mai mult, aceasta infrangere a fost un factor important in prabusirea imperiului sovietic.


Razboiul din Afganistan (1979-1989) a avut un sfarsit fericit.
Trupele ruse s-au retras si uniunea sovietica s-a prabusit, iar Afganistanul era liber din nou. Sau nu? In 1989 rusii au lasat in Kabul (capitala) un guvern comunist pe care au continuat sa-l sustina. Mujahedinilor le-au mai trebuit cativa ani pana sa cucereasca Kabulul. Apoi, diferitele factiuni etnice si tribale au inceput sa se razboiasca intre ele pentru controlul diferitelor regiuni. Din acest haos, in 1994 a aparut gruparea Taliban, cu o interpretare extrema a islamului, sustinuta de Pakistan. Talibanii au cucerit capitala Kabul in 1996, insa nu au reusit niciodata sa controleze toata tara (controlau cam 90%). Talibanii cu interpretarea lor extrema a islamului s-au inteles bine cu razboinicii lui Osama Bin Laden si s-au ajutat intre ei. Ramasi in cautare de o noua cauza dupa infrangerea rusilor si comunistilor, razboinicii deveniti teroristi au gasit noi conflicte in care sa se implice, din Cecenia pana in Filipine si Africa, si o baza in Afganistan. Osama Bin Laden a devenit "America's most wanted" inca din 1998, cand Al Quaeda a organizat doua atacuri majore impotriva ambasadelor americane din Kenia si Tanzania (soldate cu sute de morti, marea majoritate africani care se aflau in zona din intamplare). Presedintele Clinton a comandat atacuri puternice impotriva taberelor de antrenament ale teroristilor din Afganistan, insa acest lucru nu a afectat prea mult Al Quaeda.

amal
04-04-2006, 03:13 PM
Dar ce avea Osama Bin Laden cu America, care il sustinuse in razboiul impotriva rusilor? Fireste, Osama Bin Laden are ceva cu toti care nu sunt extremisti ca el. Intr-o caseta video din 30 octombrie 2004 Bin Laden zice "sa ne spuna Bush de ce nu am atacat, spre exemplu, Suedia". Motivele care le da pentru atacuri sunt: America sustine Israelul - in caseta el mentioneaza atacul Israelului asupra Libanului din 1982 ca moment important in hotararea sa de a ataca America; ocupatia Palestinei de catre Israel este un alt motiv des mentionat -, America are trupe in Arabia Saudita ("tara sfanta" pentru musulmani si tara de origine a lui Bin Laden) si America sustine regimuri seculare arabe (dictaturi sau monarhii) - care nu se inteleg prea bine cu fundamentalistii islamici. Sunt acestea adevaratele lui motive? Evident ca nu! Aceste 'cauze' sau 'creante' sunt populare in lumea araba (si nu numai) si Bin Laden le foloseste pentru a castiga suport, recruti si fonduri. Totodata, este de la sine inteles ca terorismul de orice fel nu castiga simpatizanti pentru o cauza, si cand teroristii cer lucruri pentru 'palestinieni' fac mult mai mult rau decat bine palestinienilor.


Palestina, Israel si Terorism - mai multa Istorie

Dar sa examinam mai indeaproape conflictul israelo-palestinian si sa vedem de ce cauza palestiniana este atat de populara in lumea araba (si in Europa). De fapt, aceasta cauza este atat de populara incat un segment important din lumea araba este dispus sa ii 'ierte' pe teroristii palestinieni, numindu-i mai degraba 'luptatori pentru eliberarea palestinei'. Dar, cum am mentionat mai devreme, terorismul nu ajuta nici o cauza, si daca cineva sustine cauza palestiniana, atunci ar trebui sa condamne terorismul, care nu a facut nici un bine palestinienilor pana acum, ba dimpotriva.

Chiar daca eliberarea palestinei nu reprezinta motivul adevarat al lui Osama Bin Laden, conflictul israelo-palestinian este in mare parte responsabil pentru aparitia terorismului modern. Israelul este o tara care lupta cu terorismul de cateva decade bune si fara prea mult succes (desi serviciile secrete israeliene impiedica majoritatea atentatelor, Israelul nu a facut nimic pentru a inlatura cauzele care ii determina pe unii palestinieni sa foloseasca terorismul, astfel incat numarul celor ce sunt dispusi sa se alature gruparilor teroriste creste pe zi ce trece).

Harta Israelului si Palestinei

Israelul de astazi avea in 1880 cam 5% din populatie evrei si se numea Palestina. Datorita miscarii zioniste, procentul creste la 12% pana in 1914. In 1923, regimul colonial britanic decide crearea unui stat evreu in Palestina, insa continua sa limiteze imigratia evreilor si cumpararea de pamanturi. In urma persecutiei evreilor din Europa, din ce in ce mai multi decid sa emigreze in Palestina. Restrictiile britanice au ramas in vigoare pe perioada razboiului si dupa aceea, insa multi imigranti au ajuns in Palestina pe cale ilegala. Acesti imigranti reusesc sa creze bazele economice si sociale ale viitorului stat Israel. In 1947, ONU adopta o rezolutie prin care Palestina (acum cu o importanta populatie de evrei) urma sa fie separata in doua state, unul everu (cu alb pe harta) si unul arab (gri + rosu pe harta). Arabii, considerand ca nu ei trebuie sa plateasca pentru crimele Europei impotriva evreilor, nu au acceptat crearea statului Israel si l-au atacat de indata ce si-a declarat independenta. Arabii insa au pierdut razboiul, statul Israel si-a extins teritoriul (anexand zonele gri) si a reusit sa expulzeze mare parte din populatia araba din teritoriul sau. Statul Arab care ar fi trebuit sa fie creat a fost practic impartit intre Israel si vecinii sai Egipt si Iordania, Egiptul ocupand Gaza si Iordania ocupand Cisiordania.

Un nou razboi in 1967 lansat preventiv de Israel ca raspuns la alte incidente militare s-a soldat cu o noua infrangere a arabilor. Un nou razboi in 1973, lansat de Egipt si Siria a avut acelasi rezultat. Dupa cum am mentionat mai devreme, statele arabe au primit arme de la URSS si Israelul de la SUA, iar superioritatea tehnologiei americane si-a spus cuvantul. Tratatele de pace cu Egiptul si Iordania au lasat Gaza si Cisiordania (pe care le numin astazi Palestina) sub ocupatie israeliana - unde sunt si astazi. Deasemenea, o portiune mica de teritoriu sirian este inca sub ocupatie (inaltimile Golan).

Rezultatul acestor infrangeri a fost ca din 1967 palestinienii din Gaza si Cisiordania s-au trezit sub ocupatie si fara nici un mijloc de a lupta impotriva Israelului. Astfel, diferite grupari palestinienene au inceput din ce in ce mai mult sa foloseasca terorismul. Initial au fost deturnate avioane pentru a atrage atentia lumii. Aceste incidente nu s-au soldat cu victime, insa lucrurile s-au schimbat in 1972, cand atleti israelieni au fost rapiti si omorati la Jocurile Olimpice de la Munich. Aceste grupari teroriste nu erau insa islamice ci mai degraba nationalist-seculare sau marxist-leniniste si erau sustinute de state arabe si URSS. Grupari islamiste apar insa destul de curand, sustinute si de noul regim islamic din Iran - cel mai bun exemplu fiind Hezbollah in Liban. Hezbollah au fost primii care au folosit atentate sinucigase in orientul mijlociu, deschizand un nou capitol in istoria terorismului. Hamas si Islamic Jihad, cele mai importante organizatii palestiniene din ziua de astazi care folosesc terorismul au la baza o ideologie islamica.

Al Quaeda si Osama Bin Laden: Concluzie

Tactici dovedite si perfectionate in Palestina, razboinici veterani din Afganistan, regim extremist care permite crearea de baze de antrenament sigure in Afganistan, banii milionarului saudit Osama Bin Laden si experienta sa de veteran al conflictului din Afganistan, armele ramase in urma razboiului rece, destui recruti si sustinatori financiari datorita frustrarii cauzate de ocupatia Palestinei, noi conflicte in regiuni ca Cecenia... toate aceste lucruri au creat Al Quaeda si terorismul 'islamic'.

Ce legatura are islamul? Pai ca sa convingi pe cineva sa se sinucida ca sa-i omoare pe altii iti trebuie ceva cu care sa-l pacalesti. Kamikaze japonezi din al doilea razboi mondial aveau loialitatea fata de imparat care ii facea sa plece la moarte cu zambetul pe buze, Osama Bin Laden are versiunea lui distorsionata de islam cu care atrage recruti si sustine terorismul.

Uite Nazirah, de pe site-ul care la-i dat tu ca si exemplu, cu ce cred romanii despre musulmani si profet, cred ca aceasta persoana-tomaso, pe care nu o cunosc, a exprimat bine situatia politica si motivele unelor conflicte.
http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t106268.html

hannen
04-04-2006, 04:00 PM
Assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu,

Nu stiu daca Latifa se refera la acest documentar...
dar iata ce am eu...dureaza ceva download-ul, dar, inshAllah, merita!...


http://downloads1.nadeemdownloads.com/ISLAMIC SERVER 05/private/Painful Deceptions/Painful Deceptions - An Analysis of the 911 Attack part 1.wmv



http://downloads1.nadeemdownloads.com/ISLAMIC SERVER 05/private/Painful Deceptions/Painful Deceptions - An Analysis of the 911 Attack part 2.wmv



http://downloads1.nadeemdownloads.com/ISLAMIC SERVER 05/private/Painful Deceptions/Painful Deceptions - An Analysis of the 911 Attack part 3.wmv

Cu drag...:smile01:

Salam aleikum,draga mea eu am dat click pe link-uri si mi s-au deschis imediat.N-a durat decit citeva secunde.De ce oare?Sunt eu mai norocoasa?
Celalat de diferit ?adica alt documentar?

imanikka
04-04-2006, 05:35 PM
Documentarele mi-au placut foarte mult.Mltumesc frumos:smile19: Poate peste vreo 10 ani se va vorbi despre aceasta clar si raspicat, fara teama. Intotdeauna adevarul iese la lumina.
Insha Allah sa vedem fata adevarata a americanilor.

ummraschid
04-04-2006, 06:20 PM
InshAllah, numai ca pina atunci, vor mai suferi si vor mai muri multi , mult prea multi , dintre fratii nostri, pt o himera, sau mai bine zis, pt interesele altora......

genan
04-04-2006, 06:44 PM
/pt Nazirah care a intrebat cum e vazuta america de catre musulmani, am numai o sinmgura intrebare care poate fi si o afirmatie: de ce in ziua cand a pikat wtc NICI MACAR UN EVREU nu venise in ziua aia la job ul lui care avea sediul in cladirile wtc!?!?!?
cred ca lucru asta zice multe.....
sper ca poate ti-l poti explica...

latifa
04-04-2006, 07:41 PM
Daca vreti sa vedeti ce s-a intamplat cu adevarat la 11 septembrie cautati pe DC++ 911 IN PLANE SITE.Am incercat sa-l pun aici,dar nu cred ca se poate pt ca este un film de 400 mega.

latifa
04-04-2006, 07:50 PM
Cred ca aici gasiti raspunsurile pt tote nedumeririle in legatura cu America

maryam
04-05-2006, 02:13 AM
Am vazut si eu documentarul Latifa pe discovery parca,mashaa ALLAH!
Cat despre aceasta idee genaw,intr-adevar s-a vehiculat aceasta ipoteza ,eu am fost socata cand am auzit asta ...dar nu putem stii ca intr-adevar asa este,ALLAH swt stie,s-a verificat oficial???????????

Ishtar
04-05-2006, 09:00 PM
Nu,Nazirah,nu miroase numai a petrol,ci si a paranoia religioasa a lui "mister Tufish"!!!

Da' acu' ,poate ne spui si tu,colegii tai americani ce parere au?Ca par sa fie tot mai multi care se dezmeticesc!Sau nu?

Mariyah
04-05-2006, 09:27 PM
Nu,Nazirah,nu miroase numai a petrol,ci si a paranoia religioasa a lui "mister Tufish"!!!

Da' acu' ,poate ne spui si tu,colegii tai americani ce parere au?Ca par sa fie tot mai multi care se dezmeticesc!Sau nu?


Nu am colegi americani , singurii americani cu care am contact sunt clientii firmei ,pt ca lucrez exclusiv pt ei insa nu pot sa-i intreb despre asta .
Colegii mei pasionati de istorie si care si-ar dori sa scrie licentze pe o tema de genul interventia americana in Golf ezita pt ca acum opinia unui istoric asupra acestui fapt trebuie sa fie : compasiunea Americii pt popoarele care au nevoie de ajutor.
Din cate stiu eu planul lor e : "renewal" in Irak(refacere) suna destul de ambitios si altruist , e o atitudine crestineasca (america mizeaza mult pe misiunea crestina) fata de un popor care are nevoie de ajutor pt a rezista si a se putea dezvolta.
Asa isi legitimeaza ei prezenta acolo, interesul pt cetateanul irakian asuprit de religie si regimuri politice aflat intr-o situatie de criza.
Iesirea din criza si implementarea democratiei de tip american cred ca fac parte din planul lor. Si daca nu o fac ei , atunci cine???
Eu cred ca americanii de rand nu sunt interesati f tare de prezenta soldatilor americani in Irak. Toata aceasta afacere le-ar putea aduce petrol, deci bani, deci o buna stare la care ei viseaza.De fapt ei sunt obisnuiti sa traiasca bine. Sa nu uitam ca un cetatean american e persoana care daca gandeste o face pt asi aminti ca trebuie sa manance si apoi poate ca mai gandeste si alte lucruri.( locul 1 la obezitate pe glob)

latifa
04-05-2006, 10:17 PM
Draga Nazirah,te rog sa vizionezi filmul pe care ti l-am propus si ai sa vezi ca nu toti americanii traiesc bine.Din contra , ei accepta sa se inroleze in armata si sa plece in Irak tocmai pt a-si dobandi un trai mai bun(dar saracii nu stiu in ce se baga).SI daca ei ar trai asa de bine si ar fi nepasatori si ignoranti in ceea ce priveste razboiul, de ce tocmai ei fac toate aceste studii meticuloase pt a afla adevarul?Sau ce i-a determinat sa faca aceste studii?Tocmai neincrederea in guvernul american,care ii minte si ii foloseste.Uita-te la documentar si dupa aceea mai vorbim.Chiar cred cai acest d ocumentar iti va raspunde la toate intrebarile tale in legatura cu razboiul:rolleyes:

Ishtar
04-06-2006, 10:06 AM
Ptiu,eram asa de sigura ca esti in State,ca nici n-am mai stat sa ma uit la locatie!;)
Acuma,sa stii ca totusi gasesti si opinii impartiale printre specialistii romani.De exemplu,eu am citit o serie de articole foarte interesante in revista "Lumea".Daca vrei sa te uiti un pic,cred ca le gasesti in arhiva lor,pe net(www.lumeam.ro)
Parerea mea este ca,aceste actiuni se inscriu intr-un plan de cucerire a lumii(vis al oricarui imperiu,de altminteri),in diferite trepte si etape.
Mai cred ca America a atins un apogeu,de unde,incepe incet,incet sa coboare...la fel cum s-a intamplat cu toate marile imperii!Se pare ca acest fapt constituie unul din numeroasele feluri in care Dumnezeu ne arata ca nimeni nu poate fi mai puternic decat El,si nici un imperiu nu poate atinge maretia Imparatiei Sale!
Acuma,sa nu crezi ca-mi imaginez cumva America la coada lumii,peste 10,20 sau 100 de ani!:D Nu chiar asa de repede!

Despre americani...nu'sh ce sa zic!Eu n-am o opinie chiar asa de proasta...anyway,nu-mi prea plac generalizarile!!!...dar daca tot m-ai provocat o sa spun ca eu le gasesc destul de multe calitati,asa,ca natiune...(ceea ce mi se pare cel putin interesant este ca,multe din aceste calitati sunt exact cele pe care ar trebui sa le aiba si musulmanii:rolleyes: ,cum ar fi spiritul de unitate,de exemplu!).E adevarat ca sunt nitel cam naivi,asta cred ca-i tot urmarea educatiei...si cam snobi.Oricum,cei pe care eu i-am cunoscut personal(nu foarte multi,recunosc),mi-au lasat o impresie foarte buna.Cam asta-i!

Mariyah
04-06-2006, 11:28 AM
Da exista o formula a istoriei descrisa de Polybius daca nu insel. El vorbea de 3 faze ale unui imperiu : copilaria sau ascensiunea , maturitatea sau apogeul si inevitabil moartea sau declinul.

Polybius e un istoric antic insa a avut dreptate , sa ne uitam la Imperiul Roman sau la cel Otoman care s-a prabusit in epoca moderna, cel Bizantin etc etc.Nici o tara nu a fost constanta in dezvoltare si ascensiune.

America s-ar situa la faza de apogeu deplin inca de dupa primului razboi mondial.

munir
04-06-2006, 02:30 PM
Ai mare dreptate Nazirah ,,Imperialismul american' este in plina perioada de dilutie ,desi privit din afara pare contrariu. Aceste actiuni in forta asupra unor state aflate in zona Golfului Persic si a Orientului Mijlociu sunt doar ultimile lui zvicniri .

amal
04-06-2006, 08:57 PM
am vazut si eu un documentar la TV despre 11sept, nu mai tin minte postul, poate Discovery...un expert in demolition=demolarile cladirilor, a spus ca doar avioanele nu puteau sa determine ca acele cladiri sa se prabuseasca asa, vertical, ci ar fi trebuit sa pice, si nu era normal ca o structura atat de rezistenta sa se prabuseasca din cauza unui avion.
Mai mult, se observa in imagini ca inainte de prabusire, a explodat nivelul de jos, ca si cum ar fi fost pusa dinamita...deci ceva e cam dubios, chiar pt expertii americani.Acuma eu nu zic nici ca arabii nu au fost implicati (anumite grupari), dar cineva totusi a mai fost implicat, nu stiu poate chiar americanii, ca doar sant specialisti in manipulare. Asa cum comunistii foloseau propaganda comunista, asa si in USA exista o anumita propaganda pt "democratie, USA=nr one" si asa mai departe.
Eu nu am nimic personal cu americanii, insa ianinte sa fie povestea asta cu arabii, pe cand tata visa sa mearga in USA, eu nu intelegeam ce e asa de grozav acolo. Din ce vazusem eu in filme si din experienta pe care am avut-o cu americanii pe care i-am intalnit aici, mi-am dat seama ca realitatea nu este totusi asa cum viseaza multi, ca in filme.

Am si fost acolo, si parerea mea s-a confirmat.Totul arata frumos, nu am ce sa zic, dar nu stiu ce sant prietenii, se uita la orice cent cheltuit, nu ies sa se distreze...si in plus negrii si hispanicii sant priviti cam rau. Cica sant lenesi si drogati...na, acuma ce sa zic, americanii "originali" au totusi alte conditii si alte joburi, un american nu o sa accepte sa lucreze chiar orice, si sant mult mai bine platiti.Ca sa nu mai zic ca animalul lor preferat, cainele, are mai multa trecere in fata lor decat un om sarman.

Ce m-a frapat a fost ca toti vorbeau f urat despre Franta, radeau si faceau glume proaste ca sant lasi si ca daca nu veneau ei in Franta, inca ar fi fost ocupata de germani...mi se pare putin cam deplasat, adica daca Franta nu prea e de acord cu ce face SUA in ultima vreme, au gasit o modalitate sa-i discrediteze.
Cum apare presedintele la TV, cum stie fiecare ce e bine de facut, pana atunci nu au o parere certa. Si nu mi se pare normal conceptul de "superputere", nu cred ca puterea asupra intregii lumi ar trebui sa fie detinuta de o singura tara. ONU nu mai are nici o functie practica, de fiecare data cand celalte tari cu drept de veto s-au opus USA, America tot a facut cea vrut, si a atacat pe cine a vrut. Na, asta nu-i normal. Oricat de "bune" intentii ar avea, e mai bine pt omenire ca razboaiele si alte lucruri serioase care au repercursiuni asupra tuturor sa fie decise de mai multe tari, nu doar de una.

Am vazut ce a facut USA in alte tari, cand le-a atacat au bombardat civili in masa...un ministru al apararii spunea ca daca pierdeau , sigur erau judecati ca si criminali de raboi.
Pe de alta parte, in Africa de exemplu, cand au izbucnit conflicte, americanii nu s-au implicat...de ce? pt ca nu castigau nimic din asta, si daca nu au de castigat, nu se baga. Oricum este interesant ca in atatea tari au infiltrat spioni si au cheltuit o gramada de bani pe arme si pt sustinerea anumitor partide sau grupari, pt ca apoi sa se intoarca totul impotriva lor.Asa au procedat si cu Al-Qaida. Poate ar trebui sa-si schimbe si ei mentalitatea si modul de a interveni...dar na, ce sa facem, puterea corupe...

diamond
04-10-2006, 12:49 AM
http://www.adevarul911.blogspot.com/

ESTE TIMPUL CA SI POPORUL ROMAN SA AFLE ADEVARUL DESPRE POLITICA AMERICANA, IAR ROMANIA, DACA SE POATE, SA IASA DIN ALIANTA NEFASTA CU STATELE UNITE. ALTFEL VOM SUPORTA SI NOI LOVITURILE DE RASPUNS ALE IRANULUI SI ALIATILOR LUI, FIINDCA AVEM MILITARI AMERICANI STATIONATI IN ROMANIA.

http://www.adevarul911.blogspot.com/

latifa
04-10-2006, 12:58 AM
Asta am incercat si eu sa explic in America vazuta...
Toate aceste descoperiri le puteti vedea intr-un film documentar 911 In plane site, unde apar si declaratiile oamenilor care au fost de fata.Uitati-va la declaratiile pompierilor,de exemplu;)

Raisa
04-12-2006, 03:06 PM
http://www.adevarul911.blogspot.com/

ESTE TIMPUL CA SI POPORUL ROMAN SA AFLE ADEVARUL DESPRE POLITICA AMERICANA, IAR ROMANIA, DACA SE POATE, SA IASA DIN ALIANTA NEFASTA CU STATELE UNITE. ALTFEL VOM SUPORTA SI NOI LOVITURILE DE RASPUNS ALE IRANULUI SI ALIATILOR LUI, FIINDCA AVEM MILITARI AMERICANI STATIONATI IN ROMANIA.

http://www.adevarul911.blogspot.com/

Am citit tot. Aceste informatii au fost facute publice la televiziunile franceze, am vazut eu reportajul, cu multe luni in urma.Ma bucur ca acum au si altii posibilitatea sa vada adevarul. Oare cand va recunoaste lumea jocul pe care il fac americanii si evreii???

Nadia
04-17-2006, 08:41 PM
Dac sunt ignoranti nu o vor face niciodata, cei destepti au facut-o deja(convertind la islam). Azi vazut filmul FARENHAY 9-11? Directorul si producatorul acestui film documentar a declarat in presa " ca nu va avea liniste pina nu va face intreaga lume sa vada adevarul despre americani si everi" iar dupa acest film, altcineva sau tot el a am facut un alt film despre 9-11. Daca cineva este interesant il poate vedea aici (http://video.google.com/videoplay?docid=-5137581991288263801&q=loose+change) este de numai o ora si 20 minute si este in engleza.

ommuhee
05-14-2006, 11:00 PM
assalamtic tuturor,vroiam sa va spun o storie care am auzit-o acum nu demult ,poate ca o stiţi daca ceva corectaţi-mă:intr-un parc din America un cīne de rasa pid bul,daca nu ma gresesc a atacat o fetita mica si un trecator a sarit īn ajutor ,sa luptat cu catel pina nu l-a omorīt ,in timpil acesta poliţia americana urmarea acesta situatie si cind se terminase tot sau apropiat de acel om sii spun :
-oooooo!mīne o sa apara in toate ziarele asa:un barbat din ştate a salvat o fetita di gura unui cīne.
la care el raspunde:
-eu nu sint din u.s.a
-bine, mine o sa apara asa:un american in vizita in New York a salvat o fetita.
-eu nu sint american si nu sint in vizita,eu sint din Arabia Saudita .
A doua zi toate ziarele scriu:
un atentat teroristic asupra unui nevinovat cine de un saudit!!!!!
sper ca va placut ,uite asa america gindeste .:p ,nimeni ca ei toti slujitori ,dar nimeni nu vrea sa observe...
va pup ,assalam !:smile01: :smile01: :smile01:

Mariyah
05-14-2006, 11:08 PM
asta e banc sau povestire adevarata?

imanikka
05-14-2006, 11:15 PM
Anamaria chiar daca ar fi si o gluma , la urma tot din realitatea e luata.:D

gabriela guettat
05-15-2006, 12:22 PM
Din realitatea care este la fiecare colt ,in special cand este vorba de musulmani!!!:( :(

Nadia
05-15-2006, 06:15 PM
assalamtic tuturor,vroiam sa va spun o storie care am auzit-o acum nu demult ,poate ca o stiţi daca ceva corectaţi-mă:intr-un parc din America un cīne de rasa pid bul,daca nu ma gresesc a atacat o fetita mica si un trecator a sarit īn ajutor ,sa luptat cu catel pina nu l-a omorīt ,in timpil acesta poliţia americana urmarea acesta situatie si cind se terminase tot sau apropiat de acel om sii spun :
-oooooo!mīne o sa apara in toate ziarele asa:un barbat din ştate a salvat o fetita di gura unui cīne.
la care el raspunde:
-eu nu sint din u.s.a
-bine, mine o sa apara asa:un american in vizita in New York a salvat o fetita.
-eu nu sint american si nu sint in vizita,eu sint din Arabia Saudita .
A doua zi toate ziarele scriu:
un atentat teroristic asupra unui nevinovat cine de un saudit!!!!!
sper ca va placut ,uite asa america gindeste .:p ,nimeni ca ei toti slujitori ,dar nimeni nu vrea sa observe...
va pup ,assalam !:smile01: :smile01: :smile01:

Wallahi am auzit si eu povestea asta. Sotul mi-a spus-o. Nu-mi venea sa cred. :smile33:

ommuhee
05-16-2006, 10:55 PM
nu sint convinsa e banc sau din viata neau spusa si noua la lectii era acolo vorba de america si mam gindit sa ma impartas si cu voi,poate a mai gresit ca nam memorat-o 100%

Mariyah
05-16-2006, 11:25 PM
in fine, nu am gasit stirea pe net am cautat-o poate e prea veche , oricum e posibil sa fie adevarat

amal
05-17-2006, 02:48 PM
pai eu nu am gasit pe internet nici stirea aratata la posturile TV din Romania conforma careia cetatenii americani din Wisconsin au votat la un referendum pentru retragerea trupelor din Irak. Nu am gasit stirea desi era "proaspata".

Mariyah
05-22-2006, 06:05 PM
am gasit eu stirea in cele din urma dar nu in engleza ci in germana si in polona deci nici intr-un caz pe vreun site american. dar eu ii inteleg pe americani de ce nu au mediatizat stirea stiind ca presa are o super influenta asupra oamenilor , nu-si permit sa riste. ei au un plan si trebuie sa-l duca pana la capat , de aia musamalizeaza multe.

huda_alrahim
06-06-2006, 05:56 PM
Wow..am vazut si eu filmuletele repsective...sunt foarte interesante!!! Auzisem toate astea de la un profesor dar e mult mai clar in reportaje. Daca pe 12 septembrie ar fi sustinut cineva asa ceva poate ca ar fi fost linsat de altii...ar fi fost un eretic, sau cine stie...as vrea ca si toate aceste sa fie la fel de intens mediatizate ca si atacul in sine!!
Eu va pot povesti despre atacurile din Kossovo si tot ceea ce stiu mi-au povestit 2 sarbi care locuiau in Kossovo. Am aflat toate acestea cand la televizor se povesteau toate neintelegerile si conflictele ce aveau loc in Kossovo intre sarbi si albanezi...Dupa cum am mai spus cei 2 erau sarbi. Si ei imi spuneau" sa nu credeti ce spun la televizor, ca nu se mai poate trai in pace in Kossovo." cei 2 erau din 2 sate diferite din Kossovo. si tot ei spuneau ca "eu nu am nimic cu vecinul meu albanez si nici el cu mine. la noi in sat dintotdeauna au fost si albanezi si sarbi si nu se intampla ce arata astia la televizor...sau credeti ca noi stam toata ziua si aruncam cu pietre unul in altul, ne otravim gainile??? cel mult ne ignoram..."
Cat despre conflictul din Palestina si mai ales rolul pe care SUA l-a avut in impartirea teritoriului, in declararea independentei Israelului si cam intreaga poveste a Israelului e scrisa in "Exodus" de Leon Uris...e scrisa din punctul de vedere al unui evreu si totusi sunt povestite la ce nivel se iau hotararile si cine are cea mai mare influenta....am impresia ca a fost tradusa si in romaneste cartea asta...oricum este f f interesanta

ibadat
05-14-2007, 09:35 AM
:salam:
Am o nedumerire. Daca daramarea turnurilor gemene, a fost o facatura a Americii, atunci de ce bin Laden a avut aparitii in care revendica atentatul? Iar daca aceste aparitii tv au fost trucate..sa zicem..atunci de ce bin Laden nu a dezmintit lucrul acesta? Ce legatura a fost intre America si Bin Laden? De ce unii afirma ca Bush este mana in mana cu Osama bin Laden? Care este adevarul?