PDA

View Full Version : Turnul Babel



Abdul Rahman
11-24-2006, 04:16 PM
In numele lui Allah cel Milostiv, Indurator !

Ce semnificatie are 'Turnul Babel' ?

Saira
11-24-2006, 10:15 PM
Assalamou alaykoum wa rahmatullahi wa barakatouhu



Am sa dau cateva versete din Biblie in care se face referire Turnul Babel.



Facerea,Capitolul 11:


1. În vremea aceea era în tot pământul o singură limbă şi un singur grai la toţi.
2. Purcezând de la răsărit, oamenii au găsit în ţara Senaar un şes şi au descălecat acolo.
3. Apoi au zis unul către altul: "Haidem să facem cărămizi şi să le ardem cu foc!" Şi au folosit cărămida în loc de piatră, iar smoala în loc de var.
4. Şi au zis iarăşi: "Haidem să ne facem un oraş şi un turn al cărui vârf să ajungă la cer şi să ne facem faimă înainte de a ne împrăştia pe faţa a tot pământul!"
5. Atunci S-a pogorât Domnul să vadă cetatea şi turnul pe care-l zideau fiii oamenilor.
6. Şi a zis Domnul: "Iată, toţi sunt de un neam şi o limbă au şi iată ce s-au apucat să facă şi nu se vor opri de la ceea ce şi-au pus în gând să facă.
7. Haidem, dar, să Ne pogorâm şi să amestecăm limbile lor, ca să nu se mai înţeleagă unul cu altul".
8. Şi i-a împrăştiat Domnul de acolo în tot pământul şi au încetat de a mai zidi cetatea şi turnul.
9. De aceea s-a numit cetatea aceea Babilon, pentru că acolo a amestecat Domnul limbile a tot pământul şi de acolo i-a împrăştiat Domnul pe toată faţa pământului.

Abdul Rahman
11-25-2006, 09:25 AM
In numele lui Allah cel Milostiv, Indurator !


1. In vremea aceea era in tot pamantul o singura limba si un singur grai la toti.

Acest verset face parte din cap.11, asa cum bine s-a precizat.
Dar, cum explicam faptul ca anterior acestui verset, exista altul care spune :


Din acestia s-au format multime de popoare, care s-au asezat in diferite tari, fiecare dupa limba sa, dupa neamul sau si dupa natia sa. (Facerea cap. 10 - vers.5) ?

De aici se deduce rational ca inainte de construirea turnului existau deja mai multe limbi.

Saira
11-25-2006, 11:18 AM
In numele lui Allah cel Milostiv, Indurator !



Acest verset face parte din cap.11, asa cum bine s-a precizat.
Dar, cum explicam faptul ca anterior acestui verset, exista altul care spune :

?

De aici se deduce rational ca inainte de construirea turnului existau deja mai multe limbi.




Assalamou alaykoum wa rahmatullahi wa barakatouhu


Dan,m-am dus din nou la Biblia si da,am observat ca ai mare dreptate...si nu este numai acest citat care sa ne indice ca erau dinainte mai multe limbi...sunt mai multe si se revine f clar la aceeasi idee:



20. Aceştia sunt fiii lui Ham, după familii, limbă, ţări şi după naţii.
Facerea,10:20



31. Aceştia sunt fiii lui Sem după familii, după limbă, după ţări şi după naţii.
32. Acestea sunt neamurile, care se trag din fiii lui Noe, după familii şi după naţii, şi dintr-înşii s-au răspândit popoarele pe pământ după potop. Facerea,10:31-32


Si exact dupa aceste doua versete,in cap.11,apare versetul pe care l-am dat eu mai inainte:



1. În vremea aceea era în tot pământul o singură limbă şi un singur grai la toţi. Facerea,11:1

Acum eu o sa incep insha'Allah sa caut ceva "comentarii" pe acest subiect,sa ma lamuresc si eu mai bine cum sta treaba...daca as gasi un fel de "tafseer" al Bibliei...ce folositor mi-ar fi!



Assalamou alaykoum wa rahmatullahi wa barakatouhu

munir
11-25-2006, 11:15 PM
Turnul Babel
Denumirea lui vine din sumeriana (Bab-ili sau Bab-ilani)= poarta de sus sau poarta ingerilor.
A fost construit pe la 2800-2500 B.C intr-o perioada cind populatia de origine semita (Akkadienii )ocupase partea de Nord a Mesopotamiei
inceputa pe la 3000 B.C..
A fost punctul de contact intre cele doua culturi si limbi total diferite (sumeriana si akkadiana) .
Personajele biblice(Avraam) ajunge in acesta zona la 500-600 de ani dupa constructia acestui turn ,in perioada ultimei renasteri sumeriene sub conducerea regelui Urnammu.
Inaintea ridicarii acestui turn ,sumerienii mai ridicasera pe la 3000-2700 in capitala Sumerului la Uruk (biblic-Erek azi Warka)un templu -zigurat si un zid dublu de centura de 9 Km cu 80 de turnuri de aparare .
Traducerea biblica ,,Turnul Babel=incurcatura" este gresita .
Ea se datoreaza in special socului pe care triburile de nomazi semiti(evrei) l-au avut atunci cind au descoperit simbioza care incepuse sa se formeze intre cele doua culturi si popoare, precum si a rezultantei acesteia pe plan socio-economic si cultural.(