PDA

View Full Version : Originile Islamului



huda_alrahim
11-20-2006, 07:31 PM
...Dzeu cel Neschimbator devine deodata ptr mine un Dzeu nehotarat,care nu prea stie ce face.
Care este parerea voastra despre asta?

Religia islamica este inca din vremea lui Adam - Pace asupra lui!- si a urmasilor care s-au succedat dupa el in decursul generatiilo. Atunci exista o singura comunitate. In momentul in care a aparut politeismul si devierile de la dogma, prima data in timpul lui Noe- Pace asupra lui!- Allah l-a trimis pe Noe si apoi pe ceilalti cu invataturi pentru oameni, pentru ca acestia sa-si indrepte comportamentul.
Dupa parerea mea, acea nota fie se refera la modificarile intervenite in cartile pe care Allah ni le-a trimis, fie este o forma cam nepotrivita pentru a spune ca Allah a trimis Quranul sa indrepte tot ceea ce a fost gresit in cartile anterioare...acum Allah stie mai bine...

huda_alrahim
11-21-2006, 06:37 PM
Dzeu nu ar trebui sa retrimita carti ca sa repare ce a 'gresit',daca ce a fost trimis inainte e de la El,trebuie sa ramana intact,si de neschimbat.Se pot face adaugari,cum evangheliile au fost adaugiri la tora,si apoi coranul la primele doua,dar dupa parerea mea,trebuia ca toate sa fie vesnic valabile,ca doar sunt de la Dzeu...nu? :confused:




Probabil am scris eu gresit, sau asa s-a inteles,,,,Allah Preainaltul nu a gresit in cartile anterioare, ci omul a gresit atunci cand le-a citit, atunci cand le-a transmis...
Cat despre faptul ca tu zici ca nu e adevarat ca Islamul a fost religia inceputurilor...eu asa am citit, am auzit de la mai multe persoane...Allah stie cel mai bine...Am sa ma ------------------------ez mai bine pe viitor inshaAllah si am sa revin...

P.S. Sunt fata, ca sa nu mai existe dubii :36_1_21: :give_rose: :give_rose:

Anna
11-21-2006, 06:55 PM
explicatiile dlui Munir si ale Hudei mi se par foarte simple
Dumnezeu e unul singur ,exista o singura religie si atat de la inceputurile timpurilor pana in prezent si pana la sfarsitul timpurilor
In plus nu stiu unde ai citit u Coranul tradus....pentru ca nu exista o traducere a Coran-ului ci traducerea sensurilor Coranului care este o diferenta mare si din acest motiv el nu a fost schimbat sau interpretat in alt fel etc.
Nu trebuie decat sa iti dechizi inima si vei intelege inshAllah

munir
11-21-2006, 07:38 PM
Draga anna_mrb ia sa vedem noi ce spune Biblia referitor la cele postate de tine. -,,Islamul a aparut de atunci,iar inainte,pe vremea evreilor,islamul nu exista de nici o culoare.
Geneza cap.21 vs.18( Ingerul lui Dumnezeu vorbeste cu Agar -mama lui Ismael stamosul arabilor),,. Scoală, ridică copilul şi-l ţine de mānă, căci am să fac din el un popor mare!"
vs.20-,, Şi era Dumnezeu cu copilul şi a crescut acesta, a locuit īn pustiu, şi s-a făcut vānător. "
Deci asa cum era traditia la evrei (Ismael fiind primul copil a lui Avraam) copilul pastra credinta tatalui (vezi Dumnezul lui Sem ,lui Avraam, lui Iacob etc.) chiar daca mama era de alta credinta.
Ce vreau sa d e m o n strez cu aceasta ?!?
Ca asa cum a existat o perioada precrestina ,asa a existat si o perioada preislamica .

huda_alrahim
11-27-2006, 03:17 PM
Ai foarte mare dreptate,ok,scuza-ma,dar eu nu vorbeam despre pre-islamic si nici despre pre-crestin. :confused: Putem cel putin sa spunem ca evreii sunt de cand lumea,dar atat crestinismul cat si islamismul au aparut mult mai tarziu.Si tocmai ptr ca Ismael si Isaac sunt frati din acelasi tata,ei sunt evrei,nici decum musulman si evreu...parerea mea !
P.S. Sper ca nu am fost offtopic:smile308:


Ideea mea era alta si imi pare rau ca nu am fost clara din prima postare: la inceput exista o singura comunitate, care credea in Allah Preainaltul, care nu ii facea asociati si care se ghidau dupa aceleasi reguli care le urmeaza un musulman bun...prin fiecare carte pe care Allah a trimis-o s-a incercat revenirea la drumul cel bun, caci au aparut devieri de dogma si erezii...
Nu stiu cum sa spun mai bine acest lucru...nu ai sa gasesti nici unde ca Islamul este de fapt aparut inaintea crestinismului... Daca nu apareau ereziile si devierile, nu ar mai fi aparut iudaismul, crestinismul, islamul, ar fi fost o singura religie, care nici nu avea nevoie de nume, caci era credinta in Allah...

anna_mrb
11-27-2006, 05:28 PM
Ideea mea era alta si imi pare rau ca nu am fost clara din prima postare: la inceput exista o singura comunitate, care credea in Allah Preainaltul, care nu ii facea asociati si care se ghidau dupa aceleasi reguli care le urmeaza un musulman bun...prin fiecare carte pe care Allah a trimis-o s-a incercat revenirea la drumul cel bun, caci au aparut devieri de dogma si erezii...
Nu stiu cum sa spun mai bine acest lucru...nu ai sa gasesti nici unde ca Islamul este de fapt aparut inaintea crestinismului... Daca nu apareau ereziile si devierile, nu ar mai fi aparut iudaismul, crestinismul, islamul, ar fi fost o singura religie, care nici nu avea nevoie de nume, caci era credinta in Allah...
Tocmai,aici cred ca este greseala,Nu a existat niciodata o singura religie,si nici nu va exista. Este UN singur Dzeu,dar stim ca inca de pe vremea lui Noe,oamenii se inchinau la alti dzei. Mohamed il proclama pe Dzeu intre paganii din Arabia,dar Dzeu adevarat nu avea adepti dupa nume,inafara de poprul Israel,pe care l'a ales initial sa duca mesajul mai departe ! Insa Religia Musulmana a aparut de drept in a ul 610,cand Mohamed a inceput scrierea Coranului,iar Crestinismul a inceput imediat dupa moartea si invierea lui Cristos.Iar credinta in Alah,despre care vb tu,este initiala desprinsa din evreism.Toate celelalte popoare sunt pagane...aaaa,eu sper ca nu incerci sa afirmi ca bidistii,chinezii si indienii (etc...)se inchinau aceluias Dzeu:confused: ???

Abdul Rahman
11-27-2006, 05:31 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator !

'anna_mrb', ne bucura faptul ca te intereseaza sa afli mai multe pe aceasta tema si noi vom incerca, in limitele cunostintelor noastre sa-ti raspundem.

Pentru inceput, permite-mi sa intaresc ceea ce bine a spus Huda, iar pentru mai multe informatii despre ce acest subiect, poti accesa si acest link :

http://www.forumsvibe.com/islaminromania/viewtopic.php?p=2088&mforum=islaminromania#2088

Referitor la sintagma "traducerea sensurilor Coranului", trebuie spus ca Nobilul Coran a fost revelat profetului Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui !) doar in limba araba. Deci, orice traducere a Nobilului Coran in alta limba nu reprezinta decat o traducere a "sensurilor", a semnificatiilor, Coranul neexistand decat in limba araba.

Iar in ceea ce priveste eventualele 'erori' umane raportat la Coran, ele nu exista. Coranul este singura dintre toate Cartile sfinte nemodificate de la revelatia sa si pana astazi. Este cea mai mare minune si niciun om nu a gasit nici macar o singura contradictie intre doua versete.

Orice nelamurie ai, noi suntem aici sa discutam si sa incercam impreuna sa oferim si/sau sa primim raspunsuri.

Cu respect, Abdul Rahman :)

huda_alrahim
11-27-2006, 05:45 PM
Tocmai,aici cred ca este greseala,Nu a existat niciodata o singura religie,si nici nu va exista. Este UN singur Dzeu,dar stim ca inca de pe vremea lui Noe,oamenii se inchinau la alti dzei. Mohamed il proclama pe Dzeu intre paganii din Arabia,dar Dzeu adevarat nu avea adepti dupa nume,inafara de poprul Israel,pe care l'a ales initial sa duca mesajul mai departe ! Insa Religia Musulmana a aparut de drept in a ul 610,cand Mohamed a inceput scrierea Coranului,iar Crestinismul a inceput imediat dupa moartea si invierea lui Cristos.Iar credinta in Alah,despre care vb tu,este initiala desprinsa din evreism.Toate celelalte popoare sunt pagane...aaaa,eu sper ca nu incerci sa afirmi ca bidistii,chinezii si indienii (etc...)se inchinau aceluias Dzeu:confused: ???

In timpul lui Noe existau crezi tu buddisti si sintoisti sau confucianisti??
Adam ce era? Crezi ca era iudaic???? La inceput toti se inchinau lui Allah..atat...
De la Adam pana la Noe s-au scurs 10 veacuri ( Ibn Abbas, Ibn Al Qazzim) in care erau toti in aceeasi comunitate...
Arabii au crezut in tawhid ( Allah este Unic) pana la Amr ben Luha al-Khiza'i, care a schimbat religia si a adus pe pamantul arabilor idolii si s-a raspandit politeismul. Profetul (salleAllahu aleihi we sellem i-a chemat pe oameni la credinta in unicitatea lui Allah si la urmarea religiei lui Abraham...
Si arabii nu erau pagani (in general vorbind, asa cum ai pomenit si tu) ci erau politeisti...intrebati fiind daca cred in Allah ei spunea ca DA, noi credeam in Allah, si cand avem o rugaminte cu adevarat importanta la el apelam, dar in general fiecare avea pe langa Allah si cate 7 idoli...
Muhammed (salleAllahu aleihi we sellem) nu a fost trimis la pagani ci la politeisti...
Si Muhammed (salleAllahu aleihi we sellem) nu a scris Quranul...Lui i-a fost revelat Quranul si el l-a transmis mai departe, dar el nu l-a lasat scris celor care l-au urmat...astagfirAllah sa nu spun prostii...
Ana, sincer sper sa nu interpretezi postarile mele ca o critica sau ca o corectare, intentiile mele sunt bune, dar as vrea sa explic ce stiu eu acum, caci intrebarile astea le aveam si eu inainte si altii mi-au explicat si am citit carti...inshaAllah sa gasesti raspunsuri care sa te multumeasca la toate intrebarile tale :give_rose:

anna_mrb
11-27-2006, 06:12 PM
In timpul lui Noe existau crezi tu buddisti si sintoisti sau confucianisti??
Adam ce era? Crezi ca era iudaic???? La inceput toti se inchinau lui Allah..atat...
De la Adam pana la Noe s-au scurs 10 veacuri ( Ibn Abbas, Ibn Al Qazzim) in care erau toti in aceeasi comunitate...Arabii au crezut in tawhid ( Allah este Unic) pana la Amr ben Luha al-Khiza'i, care a schimbat religia si a adus pe pamantul arabilor idolii si s-a raspandit politeismul. Profetul (salleAllahu aleihi we sellem i-a chemat pe oameni la credinta in unicitatea lui Allah si la urmarea religiei lui Abraham...
Si arabii nu erau pagani (in general vorbind, asa cum ai pomenit si tu) ci erau politeisti...intrebati fiind daca cred in Allah ei spunea ca DA, noi credeam in Allah, si cand avem o rugaminte cu adevarat importanta la el apelam, dar in general fiecare avea pe langa Allah si cate 7 idoli...
Mohamed (salleAllahu aleihi we sellem) nu a fost trimis la pagani ci la politeisti...
Si Mohamed (salleAllahu aleihi we sellem) nu a scris Quranul...Lui i-a fost revelat Quranul si el l-a transmis mai departe, dar el nu l-a lasat scris celor care l-au urmat...astagfirAllah sa nu spun prostii...
Nu draguta,ei nu au fost budisti sau confucianisti,stai linistita !
Dar uite(ptr ca am acces mai usor la bibliile online) gasim asta in vechiul testament despre paganism(adica alti dumnezei,da?)
aici (http://www.intercer.org/bible_search.php) gasesti trimiterile mele(cuvant cheie: 'alţi Dumnezei') .
Inca din a doua carte a vechiului testament,Dzeu da cele 10 porunci,prin'tre care: 'sa nu ai alti dzei,inafara de mine'.Asta este inainte de aparitia islamului.
Si spune-mi cui i se inchina Faraonul ,lui Dzeu adevarat?Lui Allah? :confused:
De ce de nenumarate ori apare in vechiul testament cuvantul Baal siAstartee??:confused: (pe situl de mai sus , cuvintele cheie: 'Astartee' si ' altarul lui Baal ')
Si uite inca o trimitere clara:Judecatorii 10.6 Copiii lui Israel au făcut iarăşi ce nu plăcea Domnului; au slujit Baalilor şi Astarteelor, dumnezeilor Siriei, dumnezeilor Sidonului, dumnezeilor Moabului, dumnezeilor fiilor lui Amon, şi dumnezeilor Filistenilor, şi au părăsit pe Domnul, şi nu I-au mai slujit.
Din cate imi amintesc eu,Mohamed provenea din Siria.Nu afirm ca el se inchina altor dzei,ci ca siria avea alti Dzei,atat politesm,cat si paganism(sunt sigura ca in multe contex'te quranice vei gasi cuvantul 'paganism'). PAgansim nu inseamna neaparat budism sau confucionism :(


Ana, sincer sper sa nu interpretezi postarile mele ca o critica sau ca o corectare, intentiile mele sunt bune, dar as vrea sa explic ce stiu eu acum, caci intrebarile astea le aveam si eu inainte si altii mi-au explicat si am citit carti...inshaAllah sa gasesti raspunsuri care sa te multumeasca la toate intrebarile tale :give_rose:

:give_rose: Sper ca nici tu nu interpretezi gresit.Si eu am citit multe,si in asta nu sunt de acord cu tine.Si daca eu stiu ceva,nu ma las cu una cu doua,mai ales cand stiu ca nu este adevarat.Imi pare rau,daca ai crezut ca am sarit la tine,draguta.:(

huda_alrahim
11-27-2006, 06:48 PM
:give_rose: Sper ca nici tu nu interpretezi gresit.Si eu am citit multe,si in asta nu sunt de acord cu tine.Si daca eu stiu ceva,nu ma las cu una cu doua,mai ales cand stiu ca nu este adevarat.Imi pare rau,daca ai crezut ca am sarit la tine,draguta.:(

Era tocmai invers...nu voiam sa crezi ca eu "sar la tine"..pur si simplu suntem aici sa facem schimb de informatii...
O sa ma ------------------------ez mai temeinic in ceea ce ai spus tu si inshaAllah am sa iti dau noi raspunsuri... Nu te lasa cu una cu doua, ci numai cand mintea si sufletul tau impreuna accepta ceea ce a citit, caci altfel am fi ca niste frunze batute de vant, care nu mai au directie si constanta... Dar sa ai mereu inima deschisa, mereu dispusa sa afli ceva nou...:give_rose: :give_rose:

anna_mrb
11-27-2006, 07:38 PM
:give_rose: :give_rose: Multumesc,astept sa imi raspunzi,cand poti :give_rose:

genan
11-27-2006, 11:05 PM
Din cate imi amintesc eu,Mohamed provenea din Siria.Nu afirm ca el se inchina altor dzei,ci ca siria avea alti Dzei,atat politesm,cat si paganism(sunt sigura ca in multe contex'te quranice vei gasi cuvantul 'paganism'). PAgansim nu inseamna neaparat budism sau confucionism :(




asslam 3laeokom!!!!

profetul mohammad :009: nu a fost nici decum din siria.... cum poti afirma asa ceva? el s-a nascut in anul 570 in MECCA.... imi cer scuze, dar faci niste confuzii f grave....

genan
11-27-2006, 11:21 PM
Tocmai,aici cred ca este greseala,Nu a existat niciodata o singura religie,si nici nu va exista. Este UN singur Dzeu,dar stim ca inca de pe vremea lui Noe,oamenii se inchinau la alti dzei. Mohamed il proclama pe Dzeu intre paganii din Arabia,dar Dzeu adevarat nu avea adepti dupa nume,inafara de poprul Israel,pe care l'a ales initial sa duca mesajul mai departe



nu inteleg..... cum adika poporul evreu facea parte din categoria "adepti dupa nume" daca zici ca dumnezeu nu avea depti dupa nume inafara de poporul evreu?

Insa Religia Musulmana a aparut de drept in a ul 610,cand Mohamed a inceput scrierea Coranului,


profetul mohammad :009: nu a scris nici un rand din sfantul qoran....

iar Crestinismul a inceput imediat dupa moartea si invierea lui Cristos.Iar credinta in Alah,despre care vb tu,este initiala desprinsa din evreism.


asta este o alta greseala! islamul nu s-a desprins din nimik./. el a existat ca religie si atata... faptul ca are elemente comune cu iudaismul respctiv crestinismul, si ca recunoastea vechiul testament, deci o parte din cartea evreilor, asta e altceva.. dar islamul ca religie nu e desprins din nimik...


Toate celelalte popoare sunt pagane...aaaa,eu sper ca nu incerci sa afirmi ca bidistii,chinezii si indienii (etc...)se inchinau aceluias Dzeu:confused: ???

huda_alrahim
11-28-2006, 04:22 AM
Nu draguta,ei nu au fost budisti sau confucianisti,stai linistita !
Dar uite(ptr ca am acces mai usor la bibliile online) gasim asta in vechiul testament despre paganism(adica alti dumnezei,da?)
aici (http://www.intercer.org/bible_search.php) gasesti trimiterile mele(cuvant cheie: 'alţi Dumnezei') .
Inca din a doua carte a vechiului testament,Dzeu da cele 10 porunci,prin'tre care: 'sa nu ai alti dzei,inafara de mine'.Asta este inainte de aparitia islamului.
Si spune-mi cui i se inchina Faraonul ,lui Dzeu adevarat?Lui Allah? :confused:
De ce de nenumarate ori apare in vechiul testament cuvantul Baal siAstartee??:confused: (pe situl de mai sus , cuvintele cheie: 'Astartee' si ' altarul lui Baal ')
Si uite inca o trimitere clara:Judecatorii 10.6 Copiii lui Israel au făcut iarăşi ce nu plăcea Domnului; au slujit Baalilor şi Astarteelor, dumnezeilor Siriei, dumnezeilor Sidonului, dumnezeilor Moabului, dumnezeilor fiilor lui Amon, şi dumnezeilor Filistenilor, şi au părăsit pe Domnul, şi nu I-au mai slujit.
Din cate imi amintesc eu,Mohamed provenea din Siria.Nu afirm ca el se inchina altor dzei,ci ca siria avea alti Dzei,atat politesm,cat si paganism(sunt sigura ca in multe contex'te quranice vei gasi cuvantul 'paganism'). PAgansim nu inseamna neaparat budism sau confucionism :(


:give_rose: Sper ca nici tu nu interpretezi gresit.Si eu am citit multe,si in asta nu sunt de acord cu tine.Si daca eu stiu ceva,nu ma las cu una cu doua,mai ales cand stiu ca nu este adevarat.Imi pare rau,daca ai crezut ca am sarit la tine,draguta.:(

Imi poti spune si mie ce cronologie folosesti? adica...pt tine Adam avea una din religiile abrahamice? Cei care l-au urmat apartineau unei religii? In ce moment se poate vorbi de religia iudaica... Faraonii sunt contemporani cu profetii...in timpul asta ceilalti ce faceau....
Poate asa lamurim impreuna acest subiect...
Si nu am putut gasi nimic pe site-ul pe care mi l-ai dat :( la cuv cheie nu apare nici un rezultat daca scriu alti Dumnezei :(

huda_alrahim
11-28-2006, 04:27 AM
Legat de religia altor popoare, anterioare islamului, cum ar fi buddhismul, religiile hinduse, taoismul... nu m-as grabi foarte mult sa exclud faptul ca s-ar putea sa aiba la baza, unele dintre ele, Dumnenezeu stie mai bine care, o revelatie divina. Nu trebuie uitat ca in Coran se spune ca au fost trimisi profeti si altor popoare in afara celor nominalizati in Coran si ca orice popor va fi judecat intrucit oricarui popor i-a fost trimis un prevenitor...Exista un hadis in Bukhari in care Profetul Muhammad (a.a.s) spunea ca se bucura de briza care adie din India intrucit e incarcata de aroma Tawhid-ului (unitatii divine). Plus multe alte anticipari ale venirii ultimului profet/Mohamad a.a.s mentionate in scrierile sacre hinduse/Vede sau in Sutrele buddhiste.
Sper ca nu se considera iar off topic...

Si acum am eu o intrebare: eu am inteles ca islamul este religia tuturor profetilor - si luam aici in considerare continutul doctrinar, adica monoteismul si obedienta in fata vointei divine - adica a lui Adam, Abraham, Moise, Isus, Mohamad - pacea fie asupra lor...Din perspectiva asta eu inteleg ca islamul A existat inainte de toate religiile, a fost religia originara intarita si completata legislativ de fiecare profet care s-a succedat de-a lungul timpului... Credinta e aceeasi, normele practice au fost adaugate in timp conform capacitatii oamenilor de a le asimila si respecta...Atunci de unde teama asta de a numi islamul ca preexistind crestinismului asa cum e el constituit in forma actuala? Ca mesajul lui Isus a.a.s e unul si acelasi cu mesajele tuturor profetilor, inclusiv cel al lui Mohamad a.a.s...nu inseamna asta ca toti au propovaduit islamul (pacea, supunerea fata de Alah, purificarea pt Alah)? Cu mentiunea ca islamul e numele dat in Coran - dupa intelegerea mea - acelei religii originare iar forma finala a islamului o avem astazi prin invataturile lui Mohamad a.a.s.

AishaA asta am incercat eu sa explic, dar se pare ca nu am fost destul de clara :( ca doar numele de Islam a aparut in timpul Profetului (salle Allahu aleihi we sellem), dar ca ceea ce el ne invata, a fost trimis si prin alti profeti....el doar a finalizat.

huda_alrahim
11-28-2006, 04:29 AM
Multumesc ca ati transferat aceasta parte de thread spre un thread separat, din momentul in care s-a schimbat subiectul, si el nu a fost inchis...dar nu i-ar sade lui mai bine la sectiunea Islam...si nu la Crestinism???
:give_rose: :give_rose:

hannen
11-28-2006, 06:18 AM
Si acum am eu o intrebare: eu am inteles ca islamul este religia tuturor profetilor - si luam aici in considerare continutul doctrinar, adica monoteismul si obedienta in fata vointei divine - adica a lui Adam, Abraham, Moise, Isus, Mohamad - pacea fie asupra lor...Din perspectiva asta eu inteleg ca islamul A existat inainte de toate religiile, a fost religia originara intarita si completata legislativ de fiecare profet care s-a succedat de-a lungul timpului... Credinta e aceeasi, normele practice au fost adaugate in timp conform capacitatii oamenilor de a le asimila si respecta...Atunci de unde teama asta de a numi islamul ca preexistind crestinismului asa cum e el constituit in forma actuala? Ca mesajul lui Isus a.a.s e unul si acelasi cu mesajele tuturor profetilor, inclusiv cel al lui Mohamad a.a.s...nu inseamna asta ca toti au propovaduit islamul (pacea, supunerea fata de Alah, purificarea pt Alah)? Cu mentiunea ca islamul e numele dat in Coran - dupa intelegerea mea - acelei religii originare iar forma finala a islamului o avem astazi prin invataturile lui Mohamad a.a.s.

Ai dreptate .Cu o exceptie, obedienta este in fata vointei divine ,dar nu a lui Avraam,Moise,Isus ,Mohammad-pacea asupra lor.
Sau poate nu am inteles eu ideea .Daca da,scuze.:give_rose:

hannen
11-28-2006, 06:51 AM
Inca din a doua carte a vechiului testament,Dzeu da cele 10 porunci,prin'tre care: 'sa nu ai alti dzei,inafara de mine'.Asta este inainte de aparitia islamului.

Si ce reiese de aici?cumva ca islamul se desprinde din iudaism asa cum ai zis in alt mesaj?
Dupa parerea mea umila asta arata "instabilitatea" evreilor in crezul intr-un singur dumnzeu.Era nevoie constanta sa li se reaminteasca:(

Si spune-mi cui i se inchina Faraonul ,lui Dzeu adevarat?Lui Allah? :confused:

Inca nu reusesc sa inteleg dar dupa cum pui problema,pt. tine Dzeu adevarat e unul,Allah e altul,adica un dumnezeu fals,istaghfirullah!Nu-i asa?
Faraonul nu se inchina nici cui,Faraonul se credea el insusi dumnezeu.Sau despre ce faraon vorbesti,asa in general?


Si uite inca o trimitere clara:Judecatorii 10.6 Copiii lui Israel au făcut iarăşi ce nu plăcea Domnului; au slujit Baalilor şi Astarteelor, dumnezeilor Siriei, dumnezeilor Sidonului, dumnezeilor Moabului, dumnezeilor fiilor lui Amon, şi dumnezeilor Filistenilor, şi au părăsit pe Domnul, şi nu I-au mai slujit.

Acum incep sa inteleg de unde ideea de Dumnezeul crestin/crestinilor.Pt. ca in Biblie se vorbeste de dumnezeii altor popoare.Si cum se impaca asta cu dogma ca ,Dumnezeu/Creatorul este doar unul?
Cred ca este o traducere gresita pe care din pacate multi o ia de "buna" fara sa gindeasca ce inseamna de fapt cuvintul dumnezeu.Uite de aia inca o data zic SUBHANA ALLAH!Pt. ca in limba araba,cuvintul dumnezeu,tradus Allah,nu are plural!!!

Din cate imi amintesc eu,Mohamed provenea din Siria.Nu afirm ca el se inchina altor dzei,ci ca siria avea alti Dzei,atat politesm,cat si paganism(sunt sigura ca in multe contex'te quranice vei gasi cuvantul 'paganism'). PAgansim nu inseamna neaparat budism sau confucionism :(

Iti amintesti gresit.Profetul Mohammad salla Allahu aleihi wa salam,nu "provine" din Syria.
Ce te face sa fii asa sigura in ceea ce priveste te`x `tul Qur`anului ?
Sensurile Qur`anului (traducerea in lb. romana) face referire la idolatrie/idolatri/politeism,dar nu la paganism.
PAGANISM s.n. 1. Credinta religioasa a paganilor; p. ext. credinta religioasa a antichitatiii greco-romane; epoca anterioara aparitiei crestinismului; paganatate, paganie. 2. P. anal. Atitudine filozofica, religioasa, artistica asemănătoare cu cea care se atribuie antichitatii greco-romane.
Ai gasit in vreun loc din Qur`an cuvintul pagan/paganism?


:give_rose: Sper ca nici tu nu interpretezi gresit.Si eu am citit multe,si in asta nu sunt de acord cu tine.Si daca eu stiu ceva,nu ma las cu una cu doua,mai ales cand stiu ca nu este adevarat.Imi pare rau,daca ai crezut ca am sarit la tine,draguta.:(

De ex,ce nu este adevarat?Adica ce consideri tu ca nu este edevarat?
P.S. am o rugaminte,nu mi te adresa cu sarcasticul draguta.

Abdul Rahman
11-28-2006, 08:33 AM
In numele lui Allah cel Milostiv, Indurator !


Multumesc ca ati transferat aceasta parte de thread spre un thread separat, din momentul in care s-a schimbat subiectul, si el nu a fost inchis...dar nu i-ar sade lui mai bine la sectiunea Islam...si nu la Crestinism???

In sha Allah, Huda. Inainte trebuie sa discut si cu domnul Munir, dar si cu Imanikka. Daca domniile lor sunt de acord cu mutarea topicului, o sa-l mutam la sectiunea 'Islam' in sha Allah.

Multumim pentru sugestie :)

anna_mrb
11-28-2006, 04:42 PM
Si ce reiese de aici?cumva ca islamul se desprinde din iudaism asa cum ai zis in alt mesaj?
Dupa parerea mea umila asta arata "instabilitatea" evreilor in crezul intr-un singur dumnzeu.Era nevoie constanta sa li se reaminteasca
In primul rand ai intrat in discutie,fara sa citesti cu atentie discutia dinainte .:) Vorbeam cu Huda ,si incercam sa ii explic ca la inceputuri erau pagani si politeisti,nu ca toata lumea se inchina lui Allah.te'xtulul era intaritor,ptr ca inainte ca Mohamed sa primeasca revelatiile de la ingerul Gabriel,legea a fost data lui Moise,si Dzeu/Allah poruncea clar oamenilor,sa nu aiba alti Dzei! ALTI! Este clar ptr mine!
Definitia DEXului despre paganism este totusi oarecum diferita :
1. S.m. şi f. Persoană care se īnchină zeilor sau idolilor; idolatru
2. Adj. Care aparţine unei religii politeiste sau cultului civilizaţiei antice greco-romane sau care se referă la antichitatea greco-romană;
POLITEIST adj.= s. v. păgān
Explica-mi si mie ce inseamna cand cineva se inchina,sa spunem,lui Dzeu(Allah) si altor zei,cum ar fi lui Vishnu ? E ok daca il include si pe Allah in inchinarea lui?Este o diferenta atat de mare,crezi tu,intre politeist si pagan,ptr ca eu nu vad diferenta.De vreme ce inchinarea nu este DOAR a lui Dzeu,un om poate fi numit pagan.


Inca nu reusesc sa inteleg dar dupa cum pui problema,pt. tine Dzeu adevarat e unul,Allah e altul,adica un dumnezeu fals,istaghfirullah!Nu-i asa?
Faraonul nu se inchina nici cui,Faraonul se credea el insusi dumnezeu.Sau despre ce faraon vorbesti,asa in general?
Nu,ai inteles gresit.Nu am spus ca Allah e un dumnezeu iar Dumnezeu e altul. Dar modul cum ma raportez eu la Dzeu este diferit.Si daca eu ma inchin lui Dzeu ,inseamna ca un budist nu i se va inchina adevaratului Dzeu,corect?
Iar Faraon era probabil Dzeu,dar ma indoiesc ca el nu se inchina nimanui.Nu uita ca era regele Egiptului,nimic mai mult.putea sa se inchine cel putin stramosilor lui,dar asta nu putem sti cu certitudine.



Acum incep sa inteleg de unde ideea de Dumnezeul crestin/crestinilor.Pt. ca in Biblie se vorbeste de dumnezeii altor popoare.Si cum se impaca asta cu dogma ca ,Dumnezeu/Creatorul este doar unul?
Cred ca este o traducere gresita pe care din pacate multi o ia de "buna" fara sa gindeasca ce inseamna de fapt cuvintul dumnezeu.Uite de aia inca o data zic SUBHANA ALLAH!Pt. ca in limba araba,cuvintul dumnezeu,tradus Allah,nu are plural!!!
Corect,Dumnezeu nu are plural,insa tu stii sa faci diferenta intre Dumnezeu si dumnezei? :36_1_21:
Ideea de Dumnezeu este de la inceputuri,cum se stie,primii oameni se inchinau soarelui si vantului(vezi mitologia si inchinarea indiana).Asta nu inseamna ca se inchinau LUI DUMNEZEU !!!

Iti amintesti gresit.Profetul Mohammad salla Allahu aleihi wa salam,nu "provine" din Syria.
Imi cer scuze,am incurcat oalele,doar stiam ca este din Mecca,dar vroiam probabil sa afirm altceva,mi-am pierdut ideea si...scuze,din nou.
Am gasit totusi un te'xt ,de pe acest site (http://arheologie.ulbsibiu.ro/publicatii/cursuri/tiplic/5a.htm) .Citez:
" In ansamblu,societatea araba preislamica se gasea in primele secole ale erei crestine,in stadiul destramarii relatiilor gentilice si al aparitiei categoriilor sociale.in aceste conditii,fiecare trib arab avea zeitati proprii,dar in ajunul aparitiei islamului,devenise tot mai puternica tendinta unificarii politice si religioase ale arabilor.Religia Arabiei vechi este la fel de risipita ca si poporul sau.Pe baza de animism ,ea supunea viata oamenilor unui numar mare de puteri,djinn-ii,care-i insotesc ,ii ispitesc,le inspira gandirea si faptele.
Centru religios al triburiloe arabe a ajuns la Mecca ,care,datorita asezarii prielnice,devenise asezarea cea mai frecventa si locul traditional de contact al lumii arabe preislamice.Oglindind tendintele de unificare politice si religioase a triburilor arabe phanteonul arab de la Mecca,templul Caaba,ridicat in cinstea celui mai de seama dintre zeii arabi,Alah,cuprindea ca principal obiect de cult o mare piatra cubica,probabil un meteorit,iar in nise sapate in peretele templului circa 360 de zeitati reprezentand zeitatea sau zeitatile fiecarui trib.In acelasi timp,sub influenta conceptiilor religioase ale comunitatilor crestine si evreiesti ,stabilite la Mecca,Yahtreb sau in Yemen,incepuse sa se raspnadeasca si in lumea araba idea existentei unei divinitati nice.In aceste conditii,in sec al VI-lea a luat nastere doctrina hanifilor,care propovaduiau renuntarea la cultul zeilor si recunoasterea existentei unei divinitati unice!"

Poftim, Q.E.D.:smile16:


De ex,ce nu este adevarat?Adica ce consideri tu ca nu este edevarat?
De exemplu,faptul ca lumea este islamica inca de la Adam.Nu trebuie sa fii de nici o culoare sau religie ca sa intelegi ca asta nu este adevarat! :)

P.S. am o rugaminte,nu mi te adresa cu sarcasticul draguta.
N-am fost destul de clara,stiu ca in mesajul anterior nu mi te adresai mie,insa tonul pe care mi s-a parut ca i-ai zis Hudei draguta ,mi s-a parut sarcastic .Am vrut sa-ti zic ca nu mi-ar placea sa mi te adresezi sarcastic.
Daca zici draga cu toata inima,e ok.Daca nu ...mmmm
Ti s-a parut? ! :confused: Avand in vedere ca nu cunosti nimic despre mine...nu ai de unde stii cat de sarcastica sau nu am fost,asa ca as prefera sa nu ma numesti sarcastica,ptr ca nu sunt. :36_1_21:


Imi poti spune si mie ce cronologie folosesti? adica...pt tine Adam avea una din religiile abrahamice? Cei care l-au urmat apartineau unei religii? In ce moment se poate vorbi de religia iudaica... Faraonii sunt contemporani cu profetii...in timpul asta ceilalti ce faceau....
Poate asa lamurim impreuna acest subiect...
Si nu am putut gasi nimic pe site-ul pe care mi l-ai dat la cuv cheie nu apare nici un rezultat daca scriu alti Dumnezei
Huda,am postat mai sus despre religia araba in perioada preislamica,nu vreau sa ma repet,daca crezi ca am gresit cu ceva,da-mi niste surse sa ma pot doc'umneta.Poate ca da,vom lamuri subiectul impreuna.
Situl dat de mine,mai sus era unul cu o biblie online,unde puteai da sear'ch... www.intercer.com dar nu mai conteaza :)

daniela_muslimah
11-28-2006, 05:56 PM
De exemplu,faptul ca lumea este islamica inca de la Adam.Nu trebuie sa fii de nici o culoare sau religie ca sa intelegi ca asta nu este adevarat! :)




Anna...

:rolleyes:

~~~




Ideea de Dumnezeu este de la inceputuri,cum se stie,primii oameni se inchinau soarelui si vantului(vezi mitologia si inchinarea indiana).Asta nu inseamna ca se inchinau LUI DUMNEZEU !!!




Poate am inteles eu gresit, insa din ceea ce-ai spus am tras cateva concluzii:

1. ideea ta privind "primii oameni" & "inceputurile".. crezi in Adam (alayhi salam!_pacea asupra lui!) ca Primul Om?.. daca da, iei crearea lui ca atare, sau o "interpretezi" _ in functie de evolutie?

intreb pentru ca din ceea ce ai scris eu am inteles asa: crezi in ideile de genul celor raspandirii triburilor s.a.m.d.... omul epocii de piatra _ religia la inceputuri etc (tot ceea ce se "spune" pe la Istorie)

~~

ideea e urmatoarea: poate nu inteleg eu ce vrei tu sa spui exact cu "primii oameni" asa ca nu vreau sa judec _ nu, intr-un mod gresit..

insa

Adam (alayhi salam!) este Primul Om... si el i s-a inchinat lui Allah (subhanahu wa Ta'ala) si numai Lui... (deci in mod clar a fost inaintea acelor "oameni de la inceput")

la fel si fiii / fiicele lui _ si toti oamenii... pana unii au luat-o pe alaturi.. "De Ce?" _ NU pentru ca Dumnezeu e nedrept, ci pentru ca Iblees (i.e. Satan) i s-a rugat lui Dumnezeu Preainaltul sa-i dea un ragaz _ sa traiasca pana la venirea Ceasului _ viata lui va fi cat viata intregii omeniri _ pentru a-i amagi pe oameni..
stim cu totii ca lumea asta nu e cea Perfecta si ca nu este decat un loc al testarii _ al incercarilor..

iar Dumenzeu este Drept _ Cel mai Drept cu putinta _ Sursa Dreptatii...

~~~

2. am impresia, de asemenea, ca pentru tine: omul a aparut (nu stiu daca tu crezi in "evolutie" / nu) dupa care au aparut si religiile _ la inceput politeiste, dupa care iudaismul... iar tu consideri ca iudaismul este prima religie monoteista .... asa este? sau ti-am inteles eu gresit ideile?

daca asta crezi: NU _ iudaismul NU este prima religie monoteista..

atunci _ de ce Islamul e de la inceput?.. & de ce fiecare om se naste Musulman?

simplu: pentru ca musulman = supus lui Dumnezeu...

ori Adam (alayhi salam!), Noe (Alayhi salam!) _ Ibrahim (alayhi salam!) - cu totii au fost musulmani....

(Ibrahim nu a fost nicidecum iudeu!!!! ori crestin :confused: cum se mai pretinde)

si tot pentru acelasi motiv orice om se naste Musulman _ adica Pur, Supus lui Dumnezeu Preainaltul...

(in Islam nu exista "pacatul originar" sau orice altceva de genul acesta)

~~~

poti, te rog, sa iti expui Mai Clar (mai Detaliat) ideile _ s-ar putea ca eu sa fi inteles gresit unele lucruri..

:give_rose:

anna_mrb
11-28-2006, 06:03 PM
Legat de religia altor popoare, anterioare islamului, cum ar fi buddhismul, religiile hinduse, taoismul... nu m-as grabi foarte mult sa exclud faptul ca s-ar putea sa aiba la baza, unele dintre ele, Dumnenezeu stie mai bine care, o revelatie divina. Nu trebuie uitat ca in Coran se spune ca au fost trimisi profeti si altor popoare in afara celor nominalizati in Coran si ca orice popor va fi judecat intrucit oricarui popor i-a fost trimis un prevenitor...Exista un hadis in Bukhari in care Profetul Muhammad (a.a.s) spunea ca se bucura de briza care adie din India intrucit e incarcata de aroma Tawhid-ului (unitatii divine). .
Da,iti dau dreptate,chiar si biblia mentioneaza ca,Dumnezeu se face cunoscut tuturor oamenilor,pt ca la urma sa ii judece in acord cu ceea ce au crezut sau...nu.
Pot doar sa mentionez,daca vine la mine o femeie,imbracat cu hainele mamei mele,si imi spune'Eu sunt mama ta' nu am sa ii spun niciodata 'Da,mama,asa e!' Cred ca e destul de clar ca modul de inchinare,modul de invatatura,al altor popoare,nu poate fi incurcat cu ceea ce vrea Dzeu de la noi. Dumnezeu,cred eu are o singura fata.Si o va prezenta pe aceea tuturor oamenilor,nu budistilor in stilul lor,si musulmanilor,in stilul lor.Dzeu este neschimbat,nu?

Si acum am eu o intrebare: eu am inteles ca islamul este religia tuturor profetilor - si luam aici in considerare continutul doctrinar, adica monoteismul si obedienta in fata vointei divine - adica a lui Adam, Abraham, Moise, Isus, Mohamad - pacea fie asupra lor...
Isus a fost de religie mozaica,iar cei dinaintea lui erau evrei...cel putin din momentul in care Dzeu a dat legea sa lui Moise.

Ca mesajul lui Isus a.a.s e unul si acelasi cu mesajele tuturor profetilor, inclusiv cel al lui Mohamad a.a.s...nu inseamna asta ca toti au propovaduit islamul (pacea, supunerea fata de Alah, purificarea pt Alah)?
Desi vb aici despre originile islamului,am sa fac doar o mica remarca...Mesajul lui Mohamed este foarte diferit de mesajul lui Isus...desi vb despre supunerea fata de Allah,pace si purificarea pt Alla,calea lui Isus este mantuirea prin credinta in jertfa de pe cruce...pe cand islamul vb despre o mantuire prin fapte,danii. Mesajul cristic spune'crede si vei fi mantuit',pe cand quranul ne spune ca numai Allah stie cand vom fi mantuiti,si daca!


Cu mentiunea ca islamul e numele dat in Coran acelei religii originare iar forma finala a islamului o avem astazi prin invataturile lui Mohamad a.a.s
Dar,totusi,religia originara,si produsul final sunt foaaarte diferite.Gresesc ?:cool:

anna_mrb
11-28-2006, 06:24 PM
Anna... Poate am inteles eu gresit, insa din ceea ce-ai spus am tras cateva concluzii:1. ideea ta privind "primii oameni" & "inceputurile".. crezi in Adam (alayhi salam!_pacea asupra lui!) ca Primul Om?.. daca da, iei crearea lui ca atare, sau o "interpretezi" _ in functie de evolutie?intreb pentru ca din ceea ce ai scris eu am inteles asa: crezi in ideile de genul celor raspandirii triburilor s.a.m.d.... omul epocii de piatra _ religia la inceputuri etc (tot ceea ce se "spune" pe la Istorie)
Nu Daniela,nu cred in evolutia omului din maimuta,daca asta incerci sa ma intrebi,dar nu vrei sa ma jignesti.:)
Insa nu putem sa dam la o parte istoria,doar ptr ca Dumnezeu a creeat pe om.Da,Dzeu(cred in Dzeu) l'a creeat pe adam si pe ceilalti oameni,dar din momentul caderii lor in pacat,ei au inceput sa invete singuri cum sa se descurce,deci,desi nu mi-au placut orele de istorie,istoria are locul ei.
Si tot istoria ne spune ca oamenii la inceput se inchinau altor divinitati(vezi de exemplu ,cand Moise a dat legea pe tablii,evreii,jos in vale,ridicau un altar unui vitel de aur)


la fel si fiii / fiicele lui _ si toti oamenii... pana unii au luat-o pe alaturi.. "De Ce?" _ NU pentru ca Dumnezeu e nedrept, ci pentru ca Iblees (i.e. Satan) i s-a rugat lui Dumnezeu Preainaltul sa-i dea un ragaz _ sa traiasca pana la venirea Ceasului _ viata lui va fi cat viata intregii omeniri _ pentru a-i amagi pe oameni..stim cu totii ca lumea asta nu e cea Perfecta si ca nu este decat un loc al testarii _ al incercarilor..iar Dumenzeu este Drept _ Cel mai Drept cu putinta _ Sursa Dreptatii...
Stiam ca legat de satan,el a fost cazut un inger cazut,quranul nu vb despre caderea omului in neascultare?:confused:



2. am impresia, de asemenea, ca pentru tine: omul a aparut (nu stiu daca tu crezi in "evolutie" / nu) dupa care au aparut si religiile _ la inceput politeiste, dupa care iudaismul... iar tu consideri ca iudaismul este prima religie monoteista .... asa este? sau ti-am inteles eu gresit ideile?
daca asta crezi: NU _ iudaismul NU este prima religie monoteista..
atunci _ de ce Islamul e de la inceput?..de ce fiecare om se naste Musulman?
simplu: pentru ca musulman = supus lui Dumnezeu...
Deci sa inteleg ca vb despre traducere,musulman =supus lui Dzeu...tot la fel,insa,pot spune ca oamenii s-au nascut ortodocsi (1. nu sunt ortodoxa,deci nu ma intelegeti gresit.2.ortodox=drept credincios)Totusi,eu nu vb despre traducere...
Si nu am spus neaprat ca iudaismul este prima religie monotesita,sunt sigura ca erau si altii care se inchinau unui singur Dzeu,dar,cum am mai spus,Dumnezeu adevarat,este unul.Nu pot sa ma inchin lui Buddha si sa spun ca de fapt ma inchin lui Dzeu.Si faptul ca budismul nu exista pe atunci,nu inseamna ca nu exista altceva.


ori Adam (alayhi salam!), Noe (Alayhi salam!) _ Ibrahim (alayhi salam!) - cu totii au fost musulmani....
(Ibrahim nu a fost nicidecum iudeu!!!! ori crestin :confused: cum se mai pretinde)
Cu siguranta crestin nu a fost,dar dupa regulile evreiesti,si dupa modelul circumciziei,cerut evreilor dupa legea mozaica,Avraam era un evreu.


si tot pentru acelasi motiv orice om se naste Musulman _ adica Pur, Supus lui Dumnezeu Preainaltul...
Pai daca ma nasc pura,musulmana,insa nu tin cei 5 stalpi ai islamului,nu inseamna ca nu mai sunt musulman? :give_rose:
Sau faptul ca eu sunt crestin si ma inchin lui Dzeu prin Cristos,ma face tot ...un musulman???:confused: :confused:


(in Islam nu exista "pacatul originar" sau orice altceva de genul acesta)
stiu asta :) :give_rose:

huda_alrahim
11-28-2006, 07:57 PM
Nu Daniela,nu cred in evolutia omului din maimuta,daca asta incerci sa ma intrebi,dar nu vrei sa ma jignesti.:)
Insa nu putem sa dam la o parte istoria,doar ptr ca Dumnezeu a creeat pe om.Da,Dzeu(cred in Dzeu) l'a creeat pe adam si pe ceilalti oameni,dar din momentul caderii lor in pacat,ei au inceput sa invete singuri cum sa se descurce,deci,desi nu mi-au placut orele de istorie,istoria are locul ei.
Si tot istoria ne spune ca oamenii la inceput se inchinau altor divinitati(vezi de exemplu ,cand Moise a dat legea pe tablii,evreii,jos in vale,ridicau un altar unui vitel de aur)


Stiam ca legat de satan,el a fost cazut un inger cazut,quranul nu vb despre caderea omului in neascultare?:confused:



Deci sa inteleg ca vb despre traducere,musulman =supus lui Dzeu...tot la fel,insa,pot spune ca oamenii s-au nascut ortodocsi (1. nu sunt ortodoxa,deci nu ma intelegeti gresit.2.ortodox=drept credincios)Totusi,eu nu vb despre traducere...
Si nu am spus neaprat ca iudaismul este prima religie monotesita,sunt sigura ca erau si altii care se inchinau unui singur Dzeu,dar,cum am mai spus,Dumnezeu adevarat,este unul.Nu pot sa ma inchin lui Buddha si sa spun ca de fapt ma inchin lui Dzeu.Si faptul ca budismul nu exista pe atunci,nu inseamna ca nu exista altceva.


Cu siguranta crestin nu a fost,dar dupa regulile evreiesti,si dupa modelul circumciziei,cerut evreilor dupa legea mozaica,Avraam era un evreu.


Pai daca ma nasc pura,musulmana,insa nu tin cei 5 stalpi ai islamului,nu inseamna ca nu mai sunt musulman? :give_rose:
Sau faptul ca eu sunt crestin si ma inchin lui Dzeu prin Cristos,ma face tot ...un musulman???:confused: :confused:


stiu asta :) :give_rose:

Eu voiam sa te intreb tocmai asta:
La mine in minte primul om este Adam...apoi vin generatiile de dupa el...apoi vine Noe...vin generatiile de dupa el...
De aici in colo se poate vb linistit de politeism si incalcarea religie initiale...aici apar toate celelalte sisteme religioase... Si in Egipt, se credea in zei...in Horus, Seth, Ra, Amon, AmonRa...apoi au venit faraoni care s-au ridicat ei la rangul de zei si au poruncit supusilor sa li se inchine...dar in general ei erau priviti ca niste trimis ai zeilor si dupa moarte se intorceau la zeii care ii trimisesera...
Apare Moise, aduce tablele, apare Isus, aduce Noul Testament...apare Mohammed (salleAllahu aleihi we sellem) si aduce Quranul (aduce este folosit generic :D)
Eu la asta ma refeream cand am spus de cronologie...si astfel la mine e clar ca a existat o singura comunitate, care se supunea lui Allah...inainte de aparitia altor sisteme...
Cat despre deductia ca Avraam a fost evreu dupa modelul circumciziei...circumcizia o faceau multe alte popoare ( ca sa evit implicarea religioasa si intr-adevar a fost privita ca o masura de siguranta, de igiena)... Crestinilor li s-a oprit circumcizia prin consiliul de la Ierusalim nu din invataturile lui Isus...

Tu te nasti musulmana...dar nu ti-a fost data de parintii tai alta religie si nu tii stalpii Islamului...inseamna ca nu esti un bun musulman si iesi din Islam prin necredinta...daca insa primesti alta religie...trebuie sa redevii musulman (daca doresti) prin shahadda....

daniela_muslimah
11-28-2006, 09:44 PM
Nu Daniela,nu cred in evolutia omului din maimuta,daca asta incerci sa ma intrebi,dar nu vrei sa ma jignesti.
Insa nu putem sa dam la o parte istoria,doar ptr ca Dumnezeu a creeat pe om.Da,Dzeu(cred in Dzeu) l'a creeat pe adam si pe ceilalti oameni,dar din momentul caderii lor in pacat,ei au inceput sa invete singuri cum sa se descurce,deci,desi nu mi-au placut orele de istorie,istoria are locul ei.



Nu, omul nu a fost nevoit sa se descurce singur...




Si tot istoria ne spune ca oamenii la inceput se inchinau altor divinitati(vezi de exemplu ,cand Moise a dat legea pe tablii,evreii,jos in vale,ridicau un altar unui vitel de aur)


Aici e diferenta _ tu crezi ca lucrurile stau astfel: omul a cazut in pacat, a trebuit sa invete sa se descurce singur.. oamenii la inceput se inchinau altor divinitati..

~~

conform Islamului: NU, nu a fost asa: oamenii au avut calauzirea de la Domnul lor (Allah Preainaltul)... dupa un timp unii au luat-o pe alaturi _ fiindca i-a amagit shaytan..

astfel a fost trimis Noe (alayhi salam!) ... dupa un timp iar au luat-o unii oameni pe alaturi _ si tot asa _ si Nu este comunitate de oameni careia sa nu-i fi fost trimis profetul sau, iar Profetul Muhammad (salla Allahu alayhi wa salam_ pacea si binecuvantarea asupra lui!) _ este ultimul profet _ si el a fost trimis nu doar unei comunitati, ci intregului univers..

ce spui tu despre Moise (alayhi salam!) _ el a fost trimis la evrei pentru a-i readuce pe drumul drept.. si se vede Clar ca iar o luat pe alaturi _ si se inchinau la Ce nu trebuia.. stii sti tu povestea



Stiam ca legat de satan,el a fost cazut un inger cazut,quranul nu vb despre caderea omului in neascultare?



Satan nu e un inger cazut _ nu exista inger decazut / inger negru in Islam.. ingerii sunt fapturi create din lumina, care se supun lui Dumnezeu... (daca vrei mai multe lamuriri _ intreaba & citeste.. acum scriu pe Fuga)

Iblees e dintre djini _ fapturi create din foc _ pe scurt: dupa ce l-a creat pe om Allah Preainaltul le-a poruncit (ingerilor si lui Iblees) sa se prosterneze in fata omului (in fata maretiei creatiei Sale) _ Iblees s-a semetit, socotindu-se pe sine mai presus de om.. si i s-a rugat lui Allah Preainaltul sa-i dea un ragaz (pana isi va primi pedeapsa) _ adica sa traiasca pana ce va veni Ziua Invierii (i.e. ziua de apoi) pentru a avea timp sa-i amageasaca pe oameni din toate partile..

(nu toti djinii sunt shaytani)

~~



Deci sa inteleg ca vb despre traducere,musulman =supus lui Dzeu...tot la fel,insa,pot spune ca oamenii s-au nascut ortodocsi (1. nu sunt ortodoxa,deci nu ma intelegeti gresit.2.ortodox=drept credincios)Totusi,eu nu vb despre traducere...


Nu, nu tine de traducere...

in con t e x t ul dat, cuvantul musulman nu se poate compara cu cuvantul ortodox.. (ci, daca vrei cu crestin, iudeu, budist etc)

cuvantul musulman tine de Religie, in timp ce "ortodox" tine de Confesiune _ si asta e altceva_ poti spune crestin ortodox, iudeu ortodox, chiar musulman ortodox (desi, personal, nu sunt de acord cu denumirea asta)

~~

e vorba de Islam.. e vorba de semnificatia cuvantului

~

2 vorbe despre Nesupunerea omului _ nu e ca in crestinism _ unde vina cea mai mare e a Evei (ea l-a ispitit pe barbat _ si fiecare se naste cu pacatul stramosesc s.a.m.d. cu mantuirea _ stii mai bine) _ conform Islamului: atat Adam, cat si Eva au gresit... insa dupa aceea Dumnezeu Cel Milostiv i-a invatat cum sa se roage, sa-si ceara iertare...

lui Adam i s-a dat calauzirea...

el (alayhi salam!) este primul profet...

~~~

sa intri in Rai nu e un lucru usor _ si Wallahi nu e om sa intre in Rai daca n-ar fi prin INdurarea lui Allah, Cel plin de Iubire..

in Rai nu intri intrebandu-te toata viata: "Oare unde am sa ajung in final?"/.. ci e nevoie de Fapte.. nu e Credinta fara Fapte......

iar pacatele se iarta prin Cainta... asta e conditia de baza ca un pacat sa fie iertat..



Si nu am spus neaprat ca iudaismul este prima religie monotesita,sunt sigura ca erau si altii care se inchinau unui singur Dzeu,dar,cum am mai spus,Dumnezeu adevarat,este unul.Nu pot sa ma inchin lui Buddha si sa spun ca de fapt ma inchin lui Dzeu.Si faptul ca budismul nu exista pe atunci,nu inseamna ca nu exista altceva.


Nu "neaparat" :D ... nu stiu de ce _ dar asta e senzatia mea: conform Islamului: Islamul exista de la inceput ca religie & toti ne nastem musulmani => de unde tu tragi urmatoarea concluzie: atunci Islamul pretinde ca cine se inchina lui Buddha era musulman ?? (pentru ca tu vezi ca religii vechi budismul, hinduismul, sintoismul _ insa faci o confuzie, pe langa ele a mai existat intotdeauna o religie Monoteista)

Nu... n-a zis nimeni asta _ ci au fost musulmani cei care i s-au supus lui Dumnezeu si l-au adorat Doar pe el_ cine s-a departat de drumul drept si a inceput sa se inchine la idoli (adica buddhism, shintoism, hinduisim _ a inceput sa se inchine la buddha, sau la vishnu sau la cati si mai cati zei.. ) in nici un caz nu mai era Musulman.... pentru ca la inceput a fost Monoteismul.. dupa care tot apareau mereu ramuri cu politeism... asta e ideea

spre exemplu: credinta in Islam: Isus (alayhi salam) a fost musulman _ cei care l-au urmat _ la fel - au fost musulmani...

partile care au inceput sa-l faca (adica pe Isus) parte din dumnezeu sau dumnezeu -> nu au mai fost musulmani



Cu siguranta crestin nu a fost,dar dupa regulile evreiesti,si dupa modelul circumciziei,cerut evreilor dupa legea mozaica,Avraam era un evreu.



conform Bibliei _ Avraam (alayhi salam!) _ a avut 2 fii _ din unul a iesit neamul iudeilor / evreilor, iar din celalalt (i.e. Ismail) _ neamul arabilor (in biblie Chedar)

asa ca de unde pana unde era el evreu? chiar si istoric luat?




Pai daca ma nasc pura,musulmana,insa nu tin cei 5 stalpi ai islamului,nu inseamna ca nu mai sunt musulman?
Sau faptul ca eu sunt crestin si ma inchin lui Dzeu prin Cristos,ma face tot ...un musulman???


Sper ca daca ai citit pana aici _ sa intelegi deja raspunsul la intrebari...
bineinteles ca Nu...

tu la ce te referi: ca daca te nasti musulmana, dar nu esti botezata si urmezi principiile unei alte religii Islamul pretinde ca esti tot musulmana? :D :D :D

cine a zis asta?..

(ce vrei tu sa vezi? :P.. in Islam nu e credinta oarba ;) )

esti musulmana atat timp cat urmezi Islamul.. insa un prunc pur _ este Musulman.. pana ce il schimba parintii....

~~~

P.S.: s-ar putea sa fi scris putin cam neclar, ori confuz.. e din cauza grabei...

sfatul meu e sa citesti in mare despre Islam (lucrurile generale_cum sunt ingerii vazuti? ce e Raiul/ Iadul? ce sunt djinii? cum e cu pacatul omului?cu ziua de Apoi, cu Profetii.. cu tot, dar in Linii Mari, macar... gasesti carti de la Liga Islamica..si online:)


http://www.islam.ro (http://www.islam.ro)

si o sa-ti fie mai usor apoi sa-ti gasesti intrebarile pe care sa le pui si sa-ti faci o idee mai clara... despre cum stau lucrurile _ dupa care poti judeca singura

Insha'a Allah

~~

:)

daniela_muslimah
11-28-2006, 09:49 PM
Sunt de acord cu Huda..

:give_rose: :give_rose:

~~~

si-mi cer scuze, fiindca vad ca s-a intamplat sa repet lucruri pe care ea le spusese deja..

:give_rose:

Ma'a Alssalamah!