PDA

View Full Version : De Ce Femeile Plang?



Nadia
12-01-2006, 06:58 PM
Salam Aleikum Wa Rahmatulah Wa Barakatu,

De Ce FeMeiLe Plang?

Un baietel si-a intrebat mama, "Tu de ce plangi?"

"Pentru ca simt nevoia sa plang",a raspuns mama.

"Nu am inteles",a spus baiatul.

Mama lui l-a imbratisat si i-a spus,"Si nu vei intelege niciodata".

Mai tarziu baiatul s-a dus si la intrebat pe tatal sau, "De ce se pare ca mama plange fara motiv?"

"Toate femeile plang fara motiv",a raspuns tatal sau.

Baiatul, inca se mai intraba de ce femeile plang, si intr-un final s-a dus la un Shaikh (Invatat). "Cu siguranta el stie raspunsul", s-a gandit el.

"Ya Shaikh! De ce femeile plang asa de usor?"

Shaikhul i-a raspuns: "Cand Allah a creeat femeia, ea a trebuit sa fie speciala. EL a creeat-o cu umeri puternici, suficient pentru a cara greutatea lumii intregi, dar in acelasi timp sensibila pentru a oferi comfort. EL i-a daruit puterea interioara sa indure o nastere si respingerea, ce v-a veni de la copii ei. EL i-a daruit rabdare, care ii permite sa mearga mai departe, cand toti cei din jur renunta, si sa aiba grija de familia ei cand este bolnava si extenuata, fara a se plange. EL i-a daruit sensibilitatea cu care sa isi iubeasca copii sub orice sau din toate circumstantele, chiar si cand copilul ei o raneste foarte tare. EL i-a daruit putere sa aiba grija de barbatul ei, chiar daca acesta greseste, si a modelat-o din coasta lui pentru ai proteja inima. EL i-a daruit intelepciune pentru a realiza ca un barbat bun nu isi v-a rani niciodata sotia, dar cateodata ii testeaza puterea si ea hotaraste sa raman alaturi de el cu certitudine. Si intr-un final, EL i-a daruit o lacrima. Aceasta este al ei si numai al ei in exclusivitate, sa o foloseasca cand are nevoie. Ea nu are nevoie de un motiv sau o explicatie, este al ei."

"Vezi tu fiul meu, frumusetea femeii nu este in hainele pe care ea le poarta, in frumusetea chipului ei sau in felul in care isi piaptana parul. Frumusetea femeii trebuie vazuta in ochii ei, deoarece acolo se gaseste drumul spre inima ei - locul unde iubirea locuieste."


Dupa ce baiatul a gasit raspunsul el nu a mai pus niciodata aceasta intrebare.

suleiman
12-01-2006, 08:41 PM
In locul baiatului as mai pune multe intrebari .
Acel cheikh , pare sa fie o femeie imbracata in haine de barbati .

Femeile plang pentru ca in subconstientul lor este inregistrat :
Daca plangi obtii ce vrei .

Nu zic ca orice lacrima are aceasta semnificatie , dar spun daca nu este un motiv cert pentru lacrimi , inseamna ca este o dorinta ascunsa .

ALLAH a creat femeia pentru un rol , dar cate femei indeplinesc acest rol ? Plimbati-va in lumea occidentala , si vedeti cate femei au grija de copii lor ? Cate femei au grija de barbatii lor ?

Aici trebuie facuta o clasificare a femeilor dupa credinta lor si nu dupa sexul lor .

Mai copile , inainte sa o intrebi pe mama ta de ce plange , du-te si vezi oare nu a taiat vreo ceapa ?

Nadia
12-01-2006, 09:14 PM
In locul baiatului as mai pune multe intrebari .
Acel cheikh , pare sa fie o femeie imbracata in haine de barbati .

Femeile plang pentru ca in subconstientul lor este inregistrat :
Daca plangi obtii ce vrei .

Nu zic ca orice lacrima are aceasta semnificatie , dar spun daca nu este un motiv cert pentru lacrimi , inseamna ca este o dorinta ascunsa .

ALLAH a creat femeia pentru un rol , dar cate femei indeplinesc acest rol ? Plimbati-va in lumea occidentala , si vedeti cate femei au grija de copii lor ? Cate femei au grija de barbatii lor ?

Aici trebuie facuta o clasificare a femeilor dupa credinta lor si nu dupa sexul lor .

Mai copile , inainte sa o intrebi pe mama ta de ce plange , du-te si vezi oare nu a taiat vreo ceapa ?

hahaha:36_1_21:

Sa zicem ca acel copil este al tau, ce raspuns ii vei da?

Din asa zisa experienta mea de "baba" DA ai dreptate, femeile plang pentru a obtine ceva. Si multi poate prea multi barbati stiu asta, dar de ce nu fac nimik ? De ce o femeie trebuie sa planga pentru a atrage atentia copiilor sau a sotului sau a familiei ei?

Voi barbati v-ati intrebat vreodata, ce fac rau de nevasta mea se poarta asa cu mine?

Stii ce mi-a zis sotul odata, asta fiind in timpul tineretii noastre, ca el nu se v-a casatorii niciodata cu o femeie araba sau nici macar cu una de-a lui. Si l-am intrebat de ce. Mi-a spus ca voi(cele din EU) stiti sa aveti grija de un barbat.

Saira
12-01-2006, 09:44 PM
Assalamou alaykoum wa rahmatullahi wa barakatouhu




In locul baiatului as mai pune multe intrebari .
Acel cheikh , pare sa fie o femeie imbracata in haine de barbati .


De ce spui asta?doar pentru ca sheikh-ul i-a dat baiatului un raspuns destul de complex,la care poate un barbat n-ar fi ajuns nicicand?:36_1_21:



Femeile plang pentru ca in subconstientul lor este inregistrat :
Daca plangi obtii ce vrei .


ai fost foarte rautacios la faza asta,nu crezi?:( crede-ma,nu este fixat in subconstientul nostru faptul ca a plange=a obtine ce vrem)...nu,nici vorba...atunci voi de ce dati cu pumnul in masa?nu tot ca sa obtineti ceva?!?!

lacrimile pot fi varsate din n motive:de fericire,nostalgie,tristete si suparare sau poate fiindca...plangem fara motiv (in opinia voastra)...poate ne gandim la copiii nostri (cine are :) ) si ne dam seama cat de tare ii iubim...sau poate ne amintim de cineva drag aflat in departare,sau poate constientizam faptul ca nu ne indeplinim datoriile fata de Allah soubhana wa ta'ala atat de bine precum ar trebui si atunci sunt lacrimi de regret si de cainta...sau poateeee...e mult,mult de spus



Nu zic ca orice lacrima are aceasta semnificatie , dar spun daca nu este un motiv cert pentru lacrimi , inseamna ca este o dorinta ascunsa .


da,dar asta nu inseamna neaparat ca dorim sa va acaparam atentia prin lacrimile noastre sau ca vrem sa va "induplecam" si sa va facem sa ne indepliniti acea dorinta...acea dorinta ascunsa poate sa fie muuuult deasupra nivelului uman...nu cred ca incepe cineva sa planga fiindca sotul nu vrea sa-i cumpere bratara x :36_1_21: ,in schimb se poate sa plangem cu usurinta atunci cand ne amintim de mamele noastre de ex



ALLAH a creat femeia pentru un rol , dar cate femei indeplinesc acest rol ? Plimbati-va in lumea occidentala , si vedeti cate femei au grija de copii lor ? Cate femei au grija de barbatii lor ?


aici ai dreptate,f multe femei au uitat sa fie...femei,cu tot ce este al lor :(




Aici trebuie facuta o clasificare a femeilor dupa credinta lor si nu dupa sexul lor .


nu depinde neaparat de credinta,depinde de firea ei



Mai copile , inainte sa o intrebi pe mama ta de ce plange , du-te si vezi oare nu a taiat vreo ceapa ?


:36_1_21: pare amuzant...dar oare tu,daca ai vedea-o pe mamica ta plangand...asta ai intreba-o?nu-mi spune ca asta ar fi primul lucru la care te-ai gandi cand ai vedea-o fiindca nu te cred :scenic:



Assalamou alaykoum wa rahmatullahi wa barakatouhu

suleiman
12-01-2006, 09:49 PM
Mama mea nu e orice femeie , mama mea e mama mea :D

Nu am vazut-o pe mama nici o data sa planga fara un motiv care necesita sa o intreb de ce plange .

Si nici o data nu am dat cu pumnul pe masa , daca vreau un lucru il obtin prin diferite metode dar nici o data nu plang si nici nu dau pumni :scenic:

Saira
12-01-2006, 09:56 PM
Mama mea nu e orice femeie , mama mea e mama mea :D


:36_1_21: nici nu am spus ca mama ta e orice femeie...dar gandeste-te ca pentru fiecare din noi mama noastra e MAMA,CEA MAI BUNA :)



Nu am vazut-o pe mama nici o data sa planga fara un motiv care necesita sa o intreb de ce plange .


da,dar ce voiam eu sa spun e ca nu ai mers la mama ta,atunci cand ai vazut-o plangand,s-o intrebi:"ce ai patit,mama?ai taiat ceapa cumva?" NU aceasta a fost intrebarea ta,deci e normal ca sa nu ne arda de astfel de glume,inpertinente chiar,atunci cand vedem mamicile plangand :scenic:



Si nici o data nu am dat cu pumnul pe masa , daca vreau un lucru il obtin prin diferite metode dar nici o data nu plang si nici nu dau pumni :scenic:


nu ma refeream neaparat la tine...dar asa cum se spune ca unele femei (asta ca sa excludem generalizarea,fiindca nu-si are rostul) plang pentru a obtine ceva...asa si unii barbati dau cu pumnul in masa cand vor ceva...de aici inca o data diferenta dintre noi,femei-barbati:voi aveti forta,noi sensibilitate (normal,cu unle exceptii in ambele tabere :36_1_21: )

um-rahmun
12-02-2006, 02:15 PM
AL SALAMU WALEKOM!

Multe noutati pe aici.De mult nu am trecut pe aici din pacate.waaauuw chatul!

Am citit intrebarea baietelului catre tata, m-am gandit ca fiecare tata asa v-a raspunde:mata plange degeaba!n-ar zice:saraca are un motiv.
Suleiman despre impresiile tale despre femeile noastre ti-as da eu niste comparatii.
Cunosc cel putin 15 femei de-ale voastre care de multe ori fac cate un party unde am fost si eu de vreo 3 ori.
Dupa cateva cafele si tigari s-a pus masa.Am stat separat singura(cu copilul) in alta camera nu mi-am permis sa inhaleze fumul de tigara copilul meu!
Din 15_20 araboaice una nu fuma, multe erau gravide!In fine,s-a pus masa am intrat si noi.Mi-m asezat copilul pe genunchi si am inceput sa-i dau mancare.Ele aproape se saturasera cand inca eu nici nu gustasem mancarea.Vedeam cum i-si aduna copii de sub masa,de prin casa.TAI HADIBI RUHE! DUPA CE ELE S-AU SATURAT.
Eram singura europeanca.Am uitat sa zic ---------------re ele este si o nevasta de seih.
S-a strans masa.S-a facut loc pentru dans!Dansul vostru este extraordinar!Sa-l mai coloreze putin am pus o masuta pe care se suia doamna care dansa.La un moment dat una dintre ele s-a apropiat de dansatoare. Voia sa o dea cu spuma(scuzati_ma nu stiu numele ,se pune in cafea e di lapte)si spunea sa vezi daca vine sotul ti-l v-a lua jos.
Ma intrebam ce caut eu aici?I-mi era sila si rusine de mine insumiDe cece nu am plecat? Nu am vrut sa-i zic sotului ca nu-mi plac femeile voastre care era pe atunci cu aceiasi parere ca tine.I-am spus dupa 6ani nu credea ca si femeia seihului fuma cica el nu fumeaza.Aha! intelei eu de ce nu vroiai sa mergi acolo.
Multe dinte ele sunt sotii ale prietenilor sotului nu stiu limba de aici,de aceia merg cu ele unde am nevoie sa le ajut.Intr-o zi am terminat ce aveam de rezolvat cu una si ma grabeam acasa nu aveam mancare gatita, am plecat degraba nici nu apucasem dsa aspir.Ea ma intreaba de ce te grabesti,nici eu nu am mancare dar i-i fac niste oua cu salata.I-am spus ca eu nu-mi permit sa-mi astept sotul cu oua, vine obosit.Eu am plecat acasa i-a a sunat pe alta n-avea chef de facut curat si de gatit.
Oalta fata ma alina cand eram trista din cauza ca sotul era si el trist.Ce pe sotul dau i-l doare cant nasti,i-l doare cand copii i-ti fac capul calendar etc.Femeile am datoria lor barbati a lor sa munceasca!
O avea dreptatem,dar jur ca de multe ori eu sunt fericita numai atunci cand e si el.Daca vine trist si spune ca nu are de munca a doua zi ma rog sa aiba de munca si liniste sufleteasca.
Nu cumva sa crezi ca eu urasc arabi stiu foarte bine ca sunt ---------------re ei (ele)oameni cu frica de DUMNEZEU.
Voiam sa-ti spun ca si la voi sunt femei acoperite degeaba,sub haine se ascund niste suflete.... spune tu!

Sti ce mea placut din ce ai scris?MAMA TA ESTE CEA MAI PERFECTA .
Ce bine a-r fica fiecare copil sa spuna la fel despre mama lui!
A-si mai avea de spus, dar am scris destul.

imanikka
12-02-2006, 05:27 PM
:salam:

Vai ce discutie interesanta:scenic:
Sa fiu si eu mai linistita , sa-mi expun si eu parerea:36_1_21:

Referitor ,,de ce plang femeile,, nu sunt de acord cu Suleiman pentru a obtine ceva. Pot plange femeile care stiu ca prin asta sotul o sa le dea ce vor , dar cand nu este de unde nu are rost sa mai plangi ca oricum nu vei obtine. In fine nu suntem niste copii care plang prin a obtine ceva. Probabil ca in tarile arabe asa fac femeile ( ma refer la cele tinere , ca cei mai in varsta inteleg mai multe). Eu de ex nu am intrebat-o pe mama mea de ce plange , pentru ca poti sa-ti dai seama , doar faci parte din familie. Femeile pot plange atunci cand simt nevoia sa planga , atunci cand nu stie ce sa faca in anumite situatie , adica atunci cand ai tristete in suflet ( mi se mai intampla uneori:) ).

Ema sa stii ca sunt de acord cu tine . Nu spun ca toate sunt asa dar din nefericire sunt. Daca poarta higab si galabie nu inseamna ca este femeia perfecta si credincioasa. Imi pare rau ca ai ajuns intr-un astfel de cerc de prieteni. Uneori femeile araboaice uita ca mai au copii prin preajma, multe tinere stau la cluburi cu rasarita in maina si copii stau si se joaca pana la 1-2 de nioapte , pe cand ar trebui sa fie in pat de demult. Cel putin eu am fost uimita de aceasta atitudine a mamelor. Generatiile trecute asa ca soacra -mea nu au umblat cu copii pe la cluburi si trezi pana pe la 1-2 ci a avut grija de familie si de sot. Pe cand generatia de astazi sunt mai lejeri , si nu prea au grija de gospodarie si de sot. Cel putin asta este parerea mea. Este o mare diferenta intre generatii , de altfel ca si la noi.

Numai bine si sa stiti ca uneori plansul te face sa te simti mai bine :36_1_21:

sara
12-04-2006, 03:20 AM
Salam Aleykum ,
Dar de ce vorbiti numai de femeile raboiace ca sunt asa ? Si eu am prietene , si ne intalnim { de obicei la lectii de Islam tot timpul la cineva acasa } , iar dupa lectie nu ne urcam pe mese si nici nu dansam , in primul rand ptr ca muzica este haram .
Ok , sunt de acord cu voi ca sub hijab , sau niqab de cele mai multe ori se gaseste o cu totul alta persoana , dar nu toate sunt asa . In in primul rand nu mi-as face o astfel de prietena . Familia ne-a dat-o Alllah , pritenii ii alegem singuri , si de ce sa-mi aleg un prieten care nu-mi face placere prezenta lui ? Nu-mi convine de cineva , la revedere .
Si daca unele nu au chef de facut mancare , nu sunt toate asa. Cate nu ati vazut ca nu ies din casa fara aprobarea sotului ? Cate stau drept atunci cand sotul vrea ceva { in sem de respect } De ce oare noi vorbim numai de ce este rau ?
De ce se vorbeste numai de femei ? Oare nu va intrebati de ce fac femeile petreceri singure ? Oare va intrebati de ce nu isi asteapta sotul cu mancare ? Cate dintre ele stiu ce salariu are sotul , de ex . ? Cate stiu unde este sotul , cu cine se intalneste ? Cati isi mai amintesc sa le faca sotiilor mici cadouri , dar care pe ele le bucura ? O floare , de ex . Cate se duc in oras cu familia de Sarbatori , inafara de vizita la soacra ? Ca-i vineri , ca-i Sarbatoare , nu stau acasa , ci la mama , ca stii cat te iubeste .
Aceste femei ce sa faca ? Sa stea in case sa-si planga de mila ? Nu , ies cu prietenele la cazinouri .

Si credeti oare ca numai araboaicele fac asa ? Cate romance mai stau la cratita , si nu suna sotul sa treaca pe la super market ca nu au avut timp de manare . Cate nu isi lasa copiii mici in grija fratilor mai mari si ele pleaca , la rude , si se multe ori din pacate se intampla o nenorocire .{ Am vazut acum cateva zile la Stiri cum o femeie si-a lasat copilul de 2 ani acasa cu sora de 4 , in soba este foc , si ea a plecat la rude , fetita a iesit afara , iar baietelul sa jucat la soba si a luat casa foc , impreuna cu el saracul care era sub pat - de ex acum imi vine sa plang cand ma gandesc la saracul copil } .
Cate femei in tarile " dezvoltate " nu isi lasa copiii cu bone , iar ele pierd timpul pe la coafeur , la cumparaturi .
Cate araboaice au amant , si cate din tarile " dezvoltate " ?
Hai sa fim putin serioso , or fi araboaicele , nimic de zis , dar nici cu celelalte nu imi este frica .:36_1_21:

huda_alrahim
12-04-2006, 03:35 AM
In locul baiatului as mai pune multe intrebari .
Acel cheikh , pare sa fie o femeie imbracata in haine de barbati .

Femeile plang pentru ca in subconstientul lor este inregistrat :
Daca plangi obtii ce vrei .

Nu zic ca orice lacrima are aceasta semnificatie , dar spun daca nu este un motiv cert pentru lacrimi , inseamna ca este o dorinta ascunsa .

ALLAH a creat femeia pentru un rol , dar cate femei indeplinesc acest rol ? Plimbati-va in lumea occidentala , si vedeti cate femei au grija de copii lor ? Cate femei au grija de barbatii lor ?

Aici trebuie facuta o clasificare a femeilor dupa credinta lor si nu dupa sexul lor .

Mai copile , inainte sa o intrebi pe mama ta de ce plange , du-te si vezi oare nu a taiat vreo ceapa ?

Cu scuzele de rigoare...asta chiar este o postare misogina!!!!!!
Cand femeile au un stres sau o suparare plang...( si aici ma refer la lacrimile sincere, nu la fitzele de Buftea)...barbatii isi reprima orice emotie "care nu e demna de aura lor de barbati feroce" si devin nistre frustrati care mai apoi isi varsa toate neimplinirile asupra femeii...
Daca ati avea o parere mai buna despre femei si o disponibilitatea de a va arata emotiile la timpul lor, cu siguranta ar exista mai putina violenta domestica si certuri si alte manifestri negative!!!
"Cate femei isi cunosc roul si cate si-l indeplinesc???" Dar eu intreb....cati barbati isi cunosc rolul si cati si-l indeplinesc??? Cati barbati stiu sa aiba grija de familiile lor- si asta nu implica punerea banilor pe masa, cati barbati isi protejeaza si respecta sotiile? A fi barbat nu inseamna sa vii acasa si sa dai ordine "doar pentru ca aduci bani in casa"...
Sa cataloghezi o femeie care plange ca pe o parsiva, pt ca in subconstient isi doreste ceva....nu isi doreste neaparat bijuterii...
poate pur si simplu isi doreste sa fie protejata....sa aiba un barbat in casa, nu un misogin plin de sine, patruns pana in maduva oaselor de "rolul" lui asa de important, de a fi pur si simplu barbat...
Daca am fi fost toti la fel, si barbat si femeie, Allah ar fi facut doar o parte si nu doua...daca si femeile ar fi ca barbatii...ce rost ar mai avea...
Si data viitoare cand o femeie plange, sa nu te intrebi ce isi doreste in subconstient...sa intrebi pe ea cine o face sa planga??? Pe ea o ajuta cineva? Poate femeia are gandeste, are suflet, are emotii...nu numai dorinte neimplinite...

nur
12-04-2006, 04:44 PM
salam aleikum,
stiti,am citit tot si am de spus si eu ceva..asa cum toti stiti,viata nu este prea blanda cu mine si fiul meu ,,,,eu plang,plang mult gandind-uma la ziua de maine,plang de disperare uneori ca poate maine Amin are sa fie orfan,plang cand ma gandesc la fiul meu care nu este langa mine,plang cand cine-va ne face o bucurie,plang cand baiatul meu este bolnav,si mai ales plang cand ma rog....dar vin acum si intreb:oare lacrimile pe care eu le vars sun ipocrite? si nefondate? semn de slabiciune si intentii ascunse? atunci va intreb ,toti acei barbati care zilnic ranesc ,,doar din orgoliu,acei barbati care inseala si mint aceia care iuta sa vina acasa cu saptamanile ,dece cand vor sa fie iertati dau o lacrima? si sufla din nas? pentru-ca sunt sinceri? oare chiar la ei totul inseamna sinceritate? hmm.(am dat exemple si nu am atacat pe nimeni :36_1_21: )

imanikka
12-05-2006, 02:51 AM
Sara iubito nu te supara , adica parerea mea este ca nu toate araboaicele sunt sfinte chiar daca poarta higab, asa cum nu sunt nici femeile din tarile occidentale.
In fine fiecare cu treaba lui:scenic: important este sa ne alegem prietenii cumsecade.
Te-am pupat iubito
Mi-i dor de tine:give_rose:

sara
12-05-2006, 04:09 AM
Sara iubito nu te supara , adica parerea mea este ca nu toate araboaicele sunt sfinte chiar daca poarta higab, asa cum nu sunt nici femeile din tarile occidentale.
In fine fiecare cu treaba lui:scenic: important este sa ne alegem prietenii cumsecade.
Te-am pupat iubito
Mi-i dor de tine:give_rose:

Nu iubita , fii linistita nu m-am suparat pe tine , dar ma refeream ca toti zic de araboaice , de paraca europencele sunt mai breaze . Oricum tu stii parerea mea despre arabi in general , asa ca . . .
Si mie imi este dor de tine . Sper ca te intorci curand .
Allah Makum .:give_rose:

um-rahmun
12-05-2006, 01:38 PM
[QUOTE=sara;22230]Salam Aleykum ,
Dar de ce vorbiti numai de femeile raboiace ca sunt asa?

AL SALAMU WALEKOM!

Asta voiam sa-i spun si eu lui Suleiman.De ce nu a zis de femei in general,a specificat ca cele din Eupopa.Asa i-am dat si eu niste exemple ca si ---------------re araboaice sunt destule de care spune el.
Sunt sigura ca sunt foarte multe araboaice care au viata foarte grea ,mai alest cele din apropierea soacrelor(nu toate soacrele sunt rele)
Astea sunt libere,sotul pleaca dimineata, vine seara obosit au timp de distractie.
Bineinteles ca o persoana care merge la lectii de islam nu v-a dansa dupa ce termina lectiile.Mai ales o persoana cu frica de CEL PREAINALT,care vede si ce este inauntru nostru.
Eu vreau sa zic ca nu numai in tarile arabe sunt femei cumsecade, de multe ori vezi acolo mai rele ca aici.
Nu-mi sunt prietene,abia am timp sa stau aici cu voi, cu toate ca aici ma simt mai bine.
Te intrebi ce-am cautat acolo?
Timp de 2 ani am crezut ca araboaicele sunt un exemplu,asa-mi spunea mereu sotul: femeile noaste sunt altfel!,la noi nu exista asa ceva. Dupa 6 ani cand i-am spus ca nevasta seikului fuma, mi-a spus:daca i-as spune sigur a-r divorta cica el uraste tutunul.
Eram curioasa cum sunt ele, poate te miri,dar voiam sa invat de la ele cum trebuie sa ma comport cu sotul,sa-i gatesc mancaruri de-ale lor, sincer, sa-l fac fericit pe sot sa traim o viata linistita unul langa altul.Pe atunci nu aveam Quranul,si nici nu stiam nimic de comportamentul femei in ISLAM.
Acum trebuie sa plec sper sa intelegi.

Mariyah
12-05-2006, 11:40 PM
ce araboaice?
romancele sunt clar superioare ..nu numai ca sunt mult mai frumoase dar sunt si mai harnice
ma uitam pe youtube .....la niste cantarete araboaice, e drept erau frumoase dar la fel de dezbracate precum cele din trupele sexy de la noi



de ce araboiacele inseala mai putin?
simplu , de frica ! pai stiti ce pateste o femeie in Iran daca este adulterina? daca nu stiti...e mai bine asa !


o groaza de araboaice fumeaza si cate n-au cercel in nas chiar daca poarta hijab ....am vazut o multime prin magazinele din bucuresti..mi-am dat seama ca-s araboiace dupa nasul stramb si pielea inchisa ,ochii inchisi....asta ca sa nu-mi ziceti ca erau romance convertite.


eu acum nu vreau sa zic ca o femeie araba nu are nici o calitate ....poate ca asta reiese....nu vreau decat sa spun ca femeia araba nu poate fi considerata un exemplu ...ca -s de toate felurile ca orice alt tip de femeie


nu mai zic ca o colega a vizitat egiptul si a stat in casa unor egipteni ...mi-a zis ca erau 20 de femei in casa si toate aveau o gura cat o sura si nu faceau decat sa tzipe, sa barfeasca si sa gateasca toata ziua. Asa femei guralive nu a vazut de cand e ea si cica nu e asta un exemplu izolat, mai sunt!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!

genan
12-06-2006, 12:21 AM
ce araboaice?
romancele sunt clar superioare ..nu numai ca sunt mult mai frumoase dar sunt si mai harnice

scuza-ma anamaria, dar cate fete arabe cunosti tu BINE, adika PERSONAL? abia atunci poti spune daca sunt mai harnice, adika daca muncesc toata zia, fie in casa lor, fie la job-ul lor, cat de mult au gija de copii s.a.m.d.

ma uitam pe youtube .....la niste cantarete araboaice, e drept erau frumoase dar la fel de dezbracate precum cele din trupele sexy de la noi

in orice tara, limba si cultura, muzica comerciala se vinde muuult mai bine cand e o 'imagine" de calitate care o promoveaza. cauta pe youtube videoclipuri ale lui feyrooz sau majeeda arroomi sau om kolthoom.... cu siguranta nu stii cine sunt ele.... iti spun eu: sunt cele mai mari cantarete arabe din toata timpurile... si muzica lor nu se compara cu cea cantata de dezbracate , gen boose elwawa (in traducere libera, "pupa buba!")
; sunt



de ce araboiacele inseala mai putin?
simplu , de frica ! pai stiti ce pateste o femeie in Iran daca este adulterina? daca nu stiti...e mai bine asa !

femeile din iran nu sunt deloc araboaice... :36_1_21: :36_1_21:
si inca ceva: sa stii ca si araboaicele crestine inseala intrun procent muuuuuuuuult mai mic decat romancele, tot crestine.... oare de ce? la ele oricum nu mai intervin pedepsele de genul celor aplikate femeilor PERSANE din iran....


o groaza de araboaice fumeaza si cate n-au cercel in nas chiar daca poarta hijab ....am vazut o multime prin magazinele din bucuresti..mi-am dat seama ca-s araboiace dupa nasul stramb si pielea inchisa ,ochii inchisi....asta ca sa nu-mi ziceti ca erau romance convertite.

IN MOD SIGUR cunosc, chiar si in buc, MUUUUUUULT mai multe femei arabe, 100% de la mama lor... si pe cuvantul meu ca nu am vazut nici macar una cu cercel in nas.... si nici asa tangential prin magazinele din bucuresti!!!!
si inca ceva: orice femeie cu nasul stramb, piele mai creola si ochi negrii e araboaica?!?!?! hai ca asta nu am mai auzit-0!!!! :36_1_21: :36_1_21:

desi daca ma uit bine in oglinda , observ ca sunt foarteeeeeeeeeee alba! si sa nu spui ca sunt asa, pt ca mama e alba, pt ca eromanca... vrei sa iti atasez o poza cu fam din partea tatalui sa vezi ce albe sunt femeile.... ? sincer, tu asa stii despre arabi femei sau barbati ca snt TOTI cu pielea mai inchisa? :36_1_21: :36_1_21:


eu acum nu vreau sa zic ca o femeie araba nu are nici o calitate ....poate ca asta reiese....nu vreau decat sa spun ca femeia araba nu poate fi considerata un exemplu ...ca -s de toate felurile ca orice alt tip de femeie


nu mai zic ca o colega a vizitat egiptul si a stat in casa unor egipteni ...mi-a zis ca erau 20 de femei in casa si toate aveau o gura cat o sura si nu faceau decat sa tzipe, sa barfeasca si sa gateasca toata ziua.
asta pt ca NU sunt harnice? :36_1_21:

Asa femei guralive nu a vazut de cand e ea si cica nu e asta un exemplu izolat, mai sunt!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!

cate femei romance mahalagioaice am cunoscut eu., sa fiu sanatoasa! si barfitoare si invidioase de nu mai puiteau!!! ca sa nu mai zic de pupin - posteriorul (ca sa nu ma exprim altfel) care e absolut ceva normal in romania in zilele astea ( vb de romania pt ca aici intru in contact cu zeci de oameni in fiecare zi,.. nu vad oamenii asa de indeaproape in alte tari)

oricum , cand iti mai faci asa pareri despre oameni, fa-ti-le despre oamenii pe care intr-adevar ii cunosti.. nu asa din auzite!!!!! :(

huda_alrahim
12-06-2006, 02:01 AM
ce araboaice?
romancele sunt clar superioare ..nu numai ca sunt mult mai frumoase dar sunt si mai harnice
ma uitam pe youtube .....la niste cantarete araboaice, e drept erau frumoase dar la fel de dezbracate precum cele din trupele sexy de la noi



de ce araboiacele inseala mai putin?
simplu , de frica ! pai stiti ce pateste o femeie in Iran daca este adulterina? daca nu stiti...e mai bine asa !


o groaza de araboaice fumeaza si cate n-au cercel in nas chiar daca poarta hijab ....am vazut o multime prin magazinele din bucuresti..mi-am dat seama ca-s araboiace dupa nasul stramb si pielea inchisa ,ochii inchisi....asta ca sa nu-mi ziceti ca erau romance convertite.


eu acum nu vreau sa zic ca o femeie araba nu are nici o calitate ....poate ca asta reiese....nu vreau decat sa spun ca femeia araba nu poate fi considerata un exemplu ...ca -s de toate felurile ca orice alt tip de femeie


nu mai zic ca o colega a vizitat egiptul si a stat in casa unor egipteni ...mi-a zis ca erau 20 de femei in casa si toate aveau o gura cat o sura si nu faceau decat sa tzipe, sa barfeasca si sa gateasca toata ziua. Asa femei guralive nu a vazut de cand e ea si cica nu e asta un exemplu izolat, mai sunt!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!

Chiar nu ma asteptam la o astfel de postare din partea ta...daca venea de la cineva care nu a citit in viata lui o carte, care nu a cunoscut in viata lui decat pe aia de la el din sat...intelegeam!!! Dar astfel de postare!!! Sa reduci toate araboaicele la a fi inferioare romancelor, la a fi gura sparta si ce mai scrii tu pe acolo, sa te referi la araboaice ca acelea cu nasul stramb si piele inchisa la culoare!!!!
Si vb despre anul 2006...sa mai avem pretentii la toleranta si la acceptare si la diversitate.... nu iti doresc decat sa fii o data in pozitia asta... sa te dispretuiasca cineva doar pt ca esti altfel...sa vezi cum e sa ti se spuna "ciudata", si alte lucruri mai rele, doar pt ca iti exprimi liber gandurile...
Ai putea macar in sinea ta sa iti dai seama de ce ai spus si ce ai facut... practic ai vb f urat despre tine si despre modul tau de a gandi, cel putin "limitat"...asta o spun numai referitor la aceasta postare!!!!!

Mariyah
12-06-2006, 04:50 PM
eu nu am inteles nimic din discursul tau

vb de tolerantza si acceptare aici insa discutia era despre un model de femeie si nu cu ce ne deranjeaza vreo tanti araboiaca sau ce ura mai starneste in noi

pur si simplu ca sa fii un EXEMPLU trebuie sa denotzi mai multe atitudini pozitive in detrimentul celor negative si chiar nu e cazul pt femeia araba

cate femeii arabe au ajutat cunoscute pt diferite descoperiri, activitati desfasurate pt sustinerea pacii etc, campanii pt nu stiu ce alte activitati etc si cate non -arabe?

femeia araba traieste de multe ori in lipsa de drepturi, uneori lipsita chiar de drepturile cele mai fundamentale, in societati dominate clar de barbati si reactioneaza de te doare capul. Adica rar cand face ceva! Ii place sa se complaca intr-un asemenea mediu asa ca nu vad cum gandeste aceasta persoana ca sa fie superioara unei alteia?



pana acum doar femeia non-araba pare sa -----streze ca exista in orice domeniu al vietii publice, chiar si cel politic..imbina perfect spatiu privat de cel public.

eu votez clar pt femeia non araba net superioara celei arabe din punct de vedere intelectual cel putin

imanikka
12-06-2006, 07:33 PM
:Salam:

As vrea sa reamintim titlul discutiei: De ce plang femeile?
Genan sunt de acord cu tine:give_rose: Nu am stiut ca arabii se deosebesc dupa forma nasului , culoare etc:scenic: AnaMaria dar poate erau tiganci?:36_1_21: Imi spui si mie diferenta intre un Japonez, corean, tailandez, ca eu ii cam incurc? :D

Cat despre vorbitul si palavrageala egiptencelor nu sunt toate asa , dar daca mai priveai vre-un film sigur iti dadeai seama ca este ceva in sangele lor :) .
Araboiacele nu sunt inferioare ..etc poate chiar sunt mai stimate decat alte nationalitati. Sa-ti intrebi prietena cate femei a vazut ca lucreaza prin baruri, cafenele (munca ptr barbati). Cate femei a vazut ca matura strazile? Eu una nu am vazut niciuna.Ele se respecta si la randul lor sunt respectate. In schimb am vazut o multime de femei care lucreaza in departamente precum Stare civila, Vize, migratie, Justitie etc.
Nu am vazut nici o fata musulmana cu cercel in nas, poate erau indience?:36_1_21: Pai se mai gaseste cate una care-si face de cap si parintii nu o controleaza ca sunt indiferenti.Pai da astfel de cazuri 1/100 nu ca in romania 99/100.