PDA

View Full Version : pt cine locuieste in egypt



meebed
12-03-2006, 01:48 AM
salamu aleikum,as dori sa stiu care sora locuieste in egypt pt ca sunt aici de 5 zile si as vrea sa intreb cate ceva.Poate sa ma ajute cineva?
:confused:

MARYAM M.A.
12-03-2006, 01:59 AM
Salamu alekom,
bun venit draga sora, eu sunt in Egypt in acest moment asa ca daca doresti sa ma intrebi ceva si iti pot fi de ajutor nu ezita sa intrebi... si nu numai pe mine mai sunt cateva surori care sunt pe acest forum si locuiesc aici...
:give_rose: :give_rose: :give_rose:

meebed
12-03-2006, 03:24 AM
draga Maryam multumesc pt raspuns,as dori sa intreb daca cineva care locuieste in egypt a facut casatoria cu acte aici si nu doar la moschee,ce acte trebuiesc si daca acestea pot fi traduse din romana pt ca eu am mai fost casat inainte dar am cu mine hotararea de divort in romaneste.Mai vreau sa intreb daca fata mea care este cu mine si trebuie sa urmeze liceul,era in clasa a 9 a cand am retras-o,respectiv acum 1 luna,poate sa urmeze liceul de la anul aici ca va trebui sa invete limba araba intai.Dupa terminarea liceului care nu stiu cati ani se face aici,ea va putea urma o facultate in Romania?Ii va fi recunoscuta scoala facuta aici?Ea vrea sa faca facultatea in Romania.Mie imi expira viza de turist cu care am intrat in egypt pe 24 luna asta .As vrea sa pot face casatoria pana atunci,oare se poate?:confused:

hannen
12-03-2006, 06:26 AM
Uite deja ca prima persoana la care ma gindisem cind ti-am scris pm. ti-a raspuns deja.O mai avem si pe Imanikka tot in egypt.
InshaAllah poate ele stiu mai multe deoarece eu chiar ca nu stiu raspunsul la intrebarile tale deoarece m-am casatorit civil in ro. apoi casatoria religioasa am facut-o in egypt abia dupa citiva ani,adica dupa ce m-am convertit la islam.
cit despre scoala chiar ca nu stiu sistemul din egypt,am copiii mici inca.
InshaAllah sa te ajute celelalte surori.:give_rose:

sara
12-04-2006, 02:52 AM
Uite deja ca prima persoana la care ma gindisem cind ti-am scris pm. ti-a raspuns deja.O mai avem si pe Imanikka tot in egypt.
InshaAllah poate ele stiu mai multe deoarece eu chiar ca nu stiu raspunsul la intrebarile tale deoarece m-am casatorit civil in ro. apoi casatoria religioasa am facut-o in egypt abia dupa citiva ani,adica dupa ce m-am convertit la islam.
cit despre scoala chiar ca nu stiu sistemul din egypt,am copiii mici inca.
InshaAllah sa te ajute celelalte surori.:give_rose:

Salam Aleykum ,
Hanan iubita ai ramas in urma cu vestile , Imanika a fost , dar s-a intors :(
Mai sunt si eu prin Egypt , am si luat deja legatura cu sora noastra .
:kuzya_01:

imanikka
12-05-2006, 03:09 AM
draga Maryam multumesc pt raspuns,as dori sa intreb daca cineva care locuieste in egypt a facut casatoria cu acte aici si nu doar la moschee,ce acte trebuiesc si daca acestea pot fi traduse din romana pt ca eu am mai fost casat inainte dar am cu mine hotararea de divort in romaneste.Mai vreau sa intreb daca fata mea care este cu mine si trebuie sa urmeze liceul,era in clasa a 9 a cand am retras-o,respectiv acum 1 luna,poate sa urmeze liceul de la anul aici ca va trebui sa invete limba araba intai.Dupa terminarea liceului care nu stiu cati ani se face aici,ea va putea urma o facultate in Romania?Ii va fi recunoscuta scoala facuta aici?Ea vrea sa faca facultatea in Romania.Mie imi expira viza de turist cu care am intrat in egypt pe 24 luna asta .As vrea sa pot face casatoria pana atunci,oare se poate?:confused:

Meebed eu m-am casatorit in RM si doar am transcris casatoria in egypt. Acum am 2 certificate de casatorie ( unul ptr RM sia ltul ptr Egypt).
Parerea mea este sa nu pierzi timpul si sa suni sau chiar sa te duci la Wizaratil Adl in Lazughli aproape de Tahrir, oficiu Tausik Al-aganib. Acolo o sa-ti furnizeze toata informatia. Daca ai nevoie de ------------------------e te duci la ambasada Romaniei in Egypt sa ti le faca.
Ceea ce stiu este ca o sa-ti trebuiasca :

1. un certificat ce atesta credinta ta
2. Cred ca certificatul de divort va trebui legalizat la ambasada Rom si si apoi traducerea la acest d o c u m e n t la fel legalizata. ( ma rog lui Allah sa nu-ti ceara ca actul de divort sa fie legalizat si la Amb Egiptului in Buc)
3. Viza trebuie sa fie valabila.

Oricum la Wiziratil adl o sa-ti spuna toata informatia de care ai nevoie.
Dupa casatorie te duci la Tahrir si-ti faci permis de sedere.

Cat despre scoala fetei o sa fie cam dificil, asta daca nu stie araba. Poate urma o scoala engleza dar evident cu bani:( . Cat despre studiile in Rom ar trebui sa suni la Ministerul Educatie in Rom si sa intrebi.


Daca ai nevoie de mai multe informatii scrie-mi :
mold_explorer@yahoo.com

Miscati-va repede ca timpul trece.
Allah sa va aiba in paza lui

meebed
12-05-2006, 04:36 PM
draga imanikka multumesc mult pt informatii mi-au fost de mare ajutor,azi am ajuns tarziu la ambasada dar maine o iau de la capat,sper sa fac totul in timp util.multumesc mult de tot.te pup:give_rose:

MARYAM M.A.
12-08-2006, 02:02 AM
Salamu Alekom,
Din pacate nu am raspunsuri la intrebarile tale...
Eu sunt casatorita in Romania iar acum obtin si certificatul de casatorie egyptean prin transcriere...
Am umblat si pentru asta de mi-a venit rau...
Viza nu o poti obtine decat daca te casatoresti pana atunci cand vei aplica pentru prelungirea ei.
Cei de la ambasada ar putea sa te indrume cel mai bine asta daca nu au ramas la fel de acrii ca ultima data cand am incercat sa iau legatura cu ei.
Succes iti doresc!