PDA

View Full Version : Informatii despre Egipt



iguana
04-03-2006, 02:02 AM
Sunt nou pe site .As vrea sa aflu mai multe despre Islam pt ca sora noastra s-a casatorit cu un egiptean fara sa spuna mie si familiei si acum a plecat cu el in Egipt.As vrea daca sunteti cunoscatori de traditii locale din Egipt, de cum sunt femeile tratate acolo, cum e viata lor . Ea nu tine legatura cu noi pentru ca ne-am suparat s-au spus foarte multe la plecarea ei. Insa noua ne pasa de ea.

suleiman
04-03-2006, 02:21 AM
Sunt nou pe site .As vrea sa aflu mai multe despre Islam pt ca sora noastra s-a casatorit cu un egiptean fara sa spuna mie si familiei si acum a plecat cu el in Egipt.As vrea daca sunteti cunoscatori de traditii locale din Egipt, de cum sunt femeile tratate acolo, cum e viata lor . Ea nu tine legatura cu noi pentru ca ne-am suparat s-au spus foarte multe la plecarea ei. Insa noua ne pasa de ea.

Bine ai venit in forum nostru ..
Sa stii ca in Egipt femeile sunt foarte respectate , cel putin asa am vazut eu cand am fost vara trecuta ...
Intr-un ziar era scris ca 79% dintre femeile egiptiene bat sotii lor .

Din pacate , multe familii au probleme in privinta arabilor , si nu cred ca este vorba de "rautatea" arabilor ci despre romanii care sunt dezinformati.

Sper ca in acest forum sa gasesti ce cauti , si sa ajungi s-o intelegi pe sora ta si sa o ajuti sa fie din nou acceptata in familia ei ... si nu singura ci cu sotul ei ...

maryam
04-03-2006, 02:43 AM
Sunt nou pe site .As vrea sa aflu mai multe despre Islam pt ca sora noastra s-a casatorit cu un egiptean fara sa spuna mie si familiei si acum a plecat cu el in Egipt.As vrea daca sunteti cunoscatori de traditii locale din Egipt, de cum sunt femeile tratate acolo, cum e viata lor . Ea nu tine legatura cu noi pentru ca ne-am suparat s-au spus foarte multe la plecarea ei. Insa noua ne pasa de ea.



Eu ti-as recomanda sa incerci sa reiei legatura cu sora ta si sa incerci sa o intelegi ,sa o accepti ,sa o cunosti asa cum este,asa cum traieste ea acum si Inshaa ALLAH sa-i fie bine,atat tie cat si ei.

hannen
04-03-2006, 07:20 AM
Draga mea,sotul meu este egyptean.Si noi am locuit o perioada in egypt.
Despre sotul meu si familia lui n-am decit cuvinte de lauda,despre sot hm citeodata l-as mai fugari nitzel:D cind ma supara,dar despre parintii si fratii lui...ii iubesc de mor,nu ca pe sot nu-l iubesc ,ci pe ceilalti n-am motive sa-i fugaresc!!!:D :D Am niste socri,painea lui Dumnezeu ,cum zice romanul.
In egipt,vorba Adminului,bataie intre soti n-am vazut(adica sotie batuta de sot)dar cearta si bataie intre femei ,ba chiar sar si la barbati (nu stiu daca ai lor) am avut multe ocazii sa admir.Eu am ramas surprinsa cit de guralive sunt femeile lor.
Ei ,acum asta nu e regula,depinde si de crestere si de bunul simt,asa cum nu este o regula ca toate familiile sa fie bune ca a sotului meu sau rai cum spune "gura romanului".Depinde de oameni,rautatea sau bunatatea nu este o regula care se aplica unui intreg popor doar ca asa zic eu,sau altul.
Problema romanilor este prejudecata."Vai draga e musulmaaaan,e jaleee.A nimerit-o rau,sigur o bate ,ii pune sacul in cap,o inchide in casa..."oof doamne de ne-am mai destepta si noi nitzel.
Incearca sa iei legatura cu sora ta .Eu sper ca a dat peste o familie iubitoare si peste un sot bun,un om cu credinta si cu frica de Dumnezeu.Zic asta gindindu-ma la relatiile universale intre soacra si nora ,sau posibilitatea nu infima ca oriunde in lume sa dea peste un sot nu rau,foarte rau .
A,cit despre portul baticului sa stii ca in egipt fiecare face cum vrea,ce vrea,poarta nu poarta ,nu-i pasa nimanui.
Eu n-am avut nici un fel de probleme nici cu hainele nici cu baticul pina nu m-am schimbat eu din proprie dorinta si initiativa.
Cred ca sunt si familii care tin mult la imagine sau foarte religioase.Si ai sotului meu sunt credinciosi dar ei intotdeauna au mers pe ideea ca eu vin dintr-o altfel de societate,am fost educata diferit ...astfel ca nici macar in vis nu si-au imaginat ca voi purta batic vreodata.Nu stiu,poate depinde si de mentalitatea fiecaruia...dar asa cum ziceam despre socrii mei am numai cuvinte de lauda.Avem o relatie cam asa ,eu sunt fiica iar fiul lor ginerele:D
Nu exagerez deloc.Sunt oameni simpli dar cu un bun simt si o bunatate de nemasurat.

oardy
04-03-2006, 10:23 AM
salam aleikom ua rahmatullah ua barakatu!

- iguana, parerea mea e ca sora ta v-ar cauta si azi(cum vine vorba) dar nu are curaj pentru ca s-a intamplat ce s-a intamplat.
-eu zic ca nu e nici prima, nici ultima, care nu e inteleasa de familie.
-incearca sa vorbesti cu ea la un tel macar si eu cred ca vei fi surprins sa afli ca deabea astepta acel tel.pe care nu credea ca-l va mai primi.
-iar tu iguana ,daca nu esti casatorit sa te gandesti ca nu se stie de unde va aparea ,,ursita,,ta si... NICIODATA sa nu spui NICIODATA!
- cred ca daca pleca si in alta zona de aici din romania ,tot asa se intreba fam ,,oare cum or fi...dobrogenii?...sau oltenii?...sau moldovenii?...s.a.
-familia trebuie sa se gandeasca si sa accepte(chiar daca o sa mai dureze ),ca fata lor a plecat cu ,,ursitul,, ei.
- poate si ea ,pana sa-l cunoasca pe sotul ei,nu credea si nu avea de unde sa stie ca va veni ziua in care se va casatori cu un barbat tocmai din egipt.
-dar si cand a venit...a fost ca si cum il astepta de o viata.ca altfel nu ar fi plecat ea.ca doar nu a luat-o cu forta.
-insaallah sa aiba parte de fericire si multa dragoste din partea sotului si nu in ultimul rand din partea familiei acestuia.
- insaallah sa vorbesti cu ea si sa ne dai numai vesti bune!

imanikka
04-03-2006, 10:27 PM
Bun venit Iguana
Sotul meu este si el egiptean si ma alatur spuselor sorei noastre Hannen
Poate ca daca parintii mei nu ma intelegeau poate ca si eu faceam la fel.Nu trebuie s-o judecati gresit pe sora voastra.Cred ca nimeni n-o va intelege pana cand nu o sa fiti intr-o situatie asemanatoare. Eu , ce pot sa spun despre familia sotului meu?Numai de bine ,oameni minunati , iubitori ,intelegatori.Asa mi-i dor de ei :smile308: :smile308:
Sper doar ca sora ta sa fie iubita de sotul ei , s-o respecte , s-o iubeasca iar in rest totul se va rezolva.
Allah sa va aiba in paza

iguana
04-04-2006, 12:24 AM
Situatia nu e roza pentru ca parintii mei sunt suparati pe ea si ea nu i- legatura cu noi tocmai din cauza asta.Cred ca timpul le rezolva pe tine e nevoie de ceva timp sa treaca si vom vedea.Eu nu stiu daca ea s-a convertit ca sa poata sa se casatoreasca cu el.Ea ne-a zis ca nu dar sa nu ne miram daca intr-o zi o va face .Sunt cam nelinstit si parintii mei sunt dar nu recunosc si de aia intreb de tara pt ca nu stiu decat Egiptul=piramide. Intr-o tara islamica ce drepturi are o femeie?

Marian

hannen
04-04-2006, 05:06 AM
Buna Marian,imi cer scuze ca ieri m-am adresat ca unei doamne,n-am fost atenta ca de fapt este vorba de un domn.
Sincera sa fiu nu cunosc mare lucru despre legislatia egiptului ,decit ca au lege franceza parca.
O rog pe Iman sa ma ajute aici,poate ea stie mai multe.
Nu stiu exact cam ce as putea povesti la cap. asta.Drepturile femeii sunt stabilite de Coran si poate ai sa fii surprins cum si in lipsa parintilor fetei le respecta.
De ex.eu nu mi-am schimbat religia cind ne-am casatorit,ne-am casatorit doar civil.Insa dupa citiva ani dupa ce am imbratisat islamul sotul meu a dorit sa ne casatorim si religios(islamic). Domnul care a facut contractul de casatorie l-a respectat intocmai daca as fi fost egipteanca si parintii mei de fata.
Sotul meu a fost nevoit sa precizeze suma pe care mi-o da in caz de divort.Da` el s-a incapazinat ca nu divorteaza niciodata:D :D asa i-a zis lui nenea:D
Asa cum am zis,la casatorie exista un contrat in care se specifica suma de bani care revine fetei in caz de divort si bunurile .De ex. cumnata mea are o suma cam piperata:D plus casa si tot ce este in ea.
Deci daca sotul vrea sa divorteze,isi ia bocceluta si-o taie la ma-sa:D
Nu stiu daca toti fac la fel,contract de casatorie sigur este,insa unii specifica ce vor ,altii nu.De aceia se mai intimpla si "tragedii" cam ca la noi,impart casa ...bla,bla.
Sigur mare lucru n-am zis,efectiv nu-mi vine ideea:smile33: ,asa patesc dimineata ,sunt cam aeriana.

iguana
04-04-2006, 10:21 AM
Nu-i nimic ca am pus si eu un nick la user , nu numele adevarat .Sunt putin mirat totusi pare complex sa faci contract de casatorie.Eu unul nu prea stiu cum e cu astea nici la noi, dara la egipteni.Eu am sa iau legatura cu ea dar e mai greu ca nu a lasat nr de telefon si o sa-i scriu nsite e-mailuri poate le va citi. Va multumesc pentru raspunsurile acordate.
.

Marian

Ishtar
04-04-2006, 12:01 PM
Draga Marian,
Cred ca cel mai important lucru pe care trebuie sa-l faci este sa incerci sa reiei legatura cu sora ta!!!
Eu traiesc in Siria,tara a carei legislatie este foarte asemanatoare cu a Egiptului.
Casatoria pe care sora ta a incheiat-o in Ro. va trebui inregistrata si in Egipt.Procedura nu e foarte complicata,daca nu au copii inca.Chiar daca au facut si casatorie religioasa(islamica,desigur.Probabil stii ca pentru casatoria religioasa in ritual crestin ar fi fost obligatorie convertirea sotului,ceea ce-i putin probabil!!!),sora ta putea ramane in credinta crestina fara probleme.Eu insami am procedat asa la momentul casatoriei(care a fost atat civila cat si religioasa),iar convertirea mea s-a produs mult mai tarziu.Dealtfel,cunosc multe cupluri care au ramas mixte din pdv religios,deci convertirea sotiei nu-i obligatorie,cum deseori se vehiculeaza pe la noi!
Ceea ce iarasi e bine de stiut este ca,pentru a iesi din tara,sora ta are nevoie de aprobarea scrisa a sotului,daca casatoria lor este inregistrata si acolo.

Privind comportamentul vis-a vis de femei,asa cum foarte bine a subliniat Hannen,el depinde,ca peste tot in lume,de o serie de factori:gradul de educatie,pozitia sociala,samd,la care se mai adauga in mod particular,in situatia data,gradul de religiozitate al familiei si al sotului.
Era bine sa nu intrerupeti atat de abrupt relatiile,intrucat ati fi avut prilejul sa-l cunoasteti pe sotul ei...asa nu puteti decat sa presupuneti niste lucruri!!!
In general,nu sunt motive de ingrijorare,sa stii.Majoritatea fetelor pe care le cunosc,si care traiesc aici,au parte de un bun tratament,sunt respectate in societate si in familie.Arabii sunt oameni primitori,e veche traditie la ei!
Eu iti doresc numai bine,si tie si surorii tale...si neaparat,ia legatura cu ea!Veti fi cu totii mai linistiti si mai impacati,fii sigur!

hannen
04-04-2006, 12:23 PM
Draga mea Ishtar ,ai scris atit de frumos!
Ii doresc sorei tale Marian,sa aiba parte de o familie buna si de un sot pe masura.Incearca sa ei legatura cu ea si sa ne dai vesti bune,inshaAllah(daca binevoieste Dumnezeu):)

imanikka
04-04-2006, 12:29 PM
Assalam alaykum wa rahmatullah wa barakatuh
Si eu Marian am crezut ca esti fata:smile19: , ca da ma rog , mai putini barbati pe site :D
Sunt de acord cu Hannen si Ishtar. Daca sunt casatoriti civil in Ro. atunci cerficatului de casatorie ( aprobat de Ambasada Eg in Ro) usor este inregistrat in Egipt. Sa dea Domnul sa reiei legaturile cu sora ta.Daca e fericita , atunci si voi sa fiti pentru ea.Daca ea o sa stie ca voi o iubiti si-i doriti fericirea cu sotul ei , cred ca n-o sa existe mai mare fericire pentru ea.
Cat despre plecare din tara , ea trebuie sa aiba acordul sotului.

Fetelor ,Ishtar , cum v-ati casatorit religios?Crestineste?:smile33:
Deodata i-am spus mamei , nici nu te gandi la Biserica:smile16:
Traiesc lumea si fara Biserica :D

Allah barik fikum

amal
04-04-2006, 02:15 PM
Buna.
Eu nu am fost in Egipt, insa de fiecare data cand m-am uitat la filme arabe, cand femeile urlau era clar:film egiptean:) sant guralive...si barbatii saracii nu zic nimica...asa ca gandeste-te ca e cam ca si aici, femeia conduce barbatul.

Barbatul fiind musulman, in mod normal el e cel care este capul familiei...dar sa stii ca daca este musulman , trebuie sa respecte Quranul si zisele Profetului, care sant foarte clare in privinta casatoriei: femeia are dreptul de a alege daca ea decide divortul, are dreptul la zestre, are dreptul sa faca ce vrea cu banii ei, in timp ce sotul este obligat sa o intretina material, sa-i asigure tot ceea ce are nevoie, sa nu o bata, sa o respecte, si asa mai departe.Daca barbatul ei este un musulman credincios, atunci nu ai de ce sa-ti faci griji.Stiu ce povesti sant aici despre arabi...dar asta nu inseamna ca daca s-ar fi casatorit cu un roman insemna automat ca ar fi fost fericita si respectata.Aici unii arabi, din cauza ca Romania nu este o tara islamica si este alt mod de viata, deviaza de la ceea ce inseamna islam.In tarile islamice de obicei sant mai religiosi.

Iti sugerez sa iei legatura cu familia lui...daca tii minte din ce oras este el,si ii stii numele de familie, poate gasesti pe cineva din acelasi oras.In general arabii au relatii stranse familiale si de prietenie, asa ca daca stii din ce oras este, poti sa gasesti pe cineva (din Ro, prin moscheea de aici,sau pe internet) care sa fi auzit despre el, si sa-ti indice cartierul in care locuieste, poate chiar stie unde locuieste.Asta in cazul in care emailul sorii tale nu mai este valabil.

Subliniez si eu ce au zis fetele, ca o crestina care se casatoreste cu un musulman nu este obligata sa-si schimbe religia, dimpotriva, daca ea vrea sa ramana crestina, sotul trebuie sa-i respecte religia.Musulmanii au dreptul sa se casatoreasca cu musulmance, crestine si evraice, pentru ca toti credem in acelasi Dumnezeu.
Din moment ce sora voastra v-a spus ca sa nu va mire daca trece in islam, inseamna ca ea a acceptat in mare religia islamica, si poate se va converti.Daca iti faci probleme ce drepturi are ea ca si musulmanca, are toate drepturile si liberatea; diferenta mare fata de Romania, de o crestina, ar fi ca ar purta batic sau val, s-ar imbraca altfel, ar iesi din casa doar insotita sau de sot, sau de anumite rude ale acestuia de sex masculin, sau de prietenele ei,surorile lui,etc cu acordul sotului.Acest lucru este pentru protectia sotiei, si nu pt a-i restrange libertatea...barbatul este obligat sa o protejeze pe sotia lui de orice rau.
Desemenea, in caz de divort lucrurile sant diferite.In religia islamica este precizat cu cine raman copii in functie de varsta lor.In caz de divort, toate bunurile materiale ale casatoriei de dinaintea casatoriei ii raman ei, plus zestrea ei care i-a fost acordata la casatorie.Daca au copii, barbatul are obligatia sa intretina material copiii, in cazul in care raman cu ea.

Eu, cand am stat o perioada in mijlocul musulmanilor, am ramas doar cu impresii bune, sant ospitalieri, sant sociabili, tin foarte mult la familia lor, stiu si sa se distreze (la nunti, petreceri), in general simt viata...romanii vorbesc despre ei ca sant ospitalieri, dar crede-ma, nu se compara cu ospitalitatea lor. Acolo, daca faci parte din familie sau din cercul de prieteni, esti oricand binevenit si esti ajutat...Desemene , soacra isi primieste nora ca pe o fiica, in general relatiile nora-soacra sant mult mai bune decat aici.

Si inca ceva, in mod normal o femeie are nevoie pt linistea sa sufleteasca de aprobarea parintilor ei cand se casatoreste, nu degeaba in islam tatal fetei, daca aceasta este musulmanca, trebuie sa fie de acord cu casatoria ei.Deci eu spun ca daca chiar tineti la ea, si o iubiti, sa o acceptati asa cum este acum, casatorita cu barbatul ei.Inchallah totul sa fie bine.

hannen
04-04-2006, 03:39 PM
Amal,frumos ai scris.Un singur lucru nu stiu daca "se respecta" in egypt.Iesitul afara insotita,imi vine sa rid cite coclauri am batut eu singura,bineinteles prin zonele pe care le cunosteam.Cumnatele,soacra hehe nu mai zic.Ce-ar insemna sa astepte sa le insoteasca careva?Abia asa mai scapa si soacra-mea de socru ,care e mooooort fara ea.Zici ca-i copil de 3 ani.:smile16:

amal
04-04-2006, 04:20 PM
vorbeam de femeia musulmanca in general...in Egipt sant mai indraznete..

hannen
04-04-2006, 05:03 PM
eii,nu stiu daca e vorba de indrazneala,insa sincer eu n-as putea sa ies numai cu "coada" dupa mine.
cred ca as innebuni.nici nu imi imaginez asa viata,e ca un fel de "detentie la domiciliu",ies cu paznicul/gardianul sau cum?
dar asta sunt eu...poate nu toata lumea e de acord cu mine:smile33: :smile33:

Ishtar
04-05-2006, 08:50 PM
Da,da,confirm ce-a spus Hannen!
Amal,gandeste-te ca sunt femei care lucreaza,studente,...Si nu numai!
Sigur ca ceea ce spui tu,se aplica in unele familii,de aceea si eu am specificat ca adaptarea depinde si de felul in care intelege familia sa aplice Islamul.
Dar,in general,tari precum Egiptul,Siria,Libanul,Iordania,...-hi,hi,azi am vazut pe al-jazeera tipa din Kuweit,deci lista pare sa fie deschisa-au o populatie mai flexibila in anumite privinte!

amal
04-05-2006, 09:59 PM
cum adica, nu asa scrie in Quran, ca o femeie trebuie sa iasa afara doar insotita, sau cu acordul sotului, ca sa nu pateasca ceva rau? Ca nu se practica decat in unele familii, aia e altceva. Eu am vazut ca se practica, dar poate ca depinde de cat de religiosi sant cei din familie..
la prima vedere poate parea ca iesi cu gardianul dupa tine, dar daca iesi singura undeva si ti se intampla ceva? banuiesc ca femeile educate dupa islam nu stiu karate ca sa se apere:) glumesc...
in Europa sau USA, o buna perioada de timp o femeie care iesea singura afara era privita ca fiind altceva...da na, amu vremurile s-au schimbat.

imanikka
04-05-2006, 11:11 PM
cum adica, nu asa scrie in Quran, ca o femeie trebuie sa iasa afara doar insotita, sau cu acordul sotului, ca sa nu pateasca ceva rau? Ca nu se practica decat in unele familii, aia e altceva. Eu am vazut ca se practica, dar poate ca depinde de cat de religiosi sant cei din familie..
la prima vedere poate parea ca iesi cu gardianul dupa tine, dar daca iesi singura undeva si ti se intampla ceva? banuiesc ca femeile educate dupa islam nu stiu karate ca sa se apere:) glumesc...
in Europa sau USA, o buna perioada de timp o femeie care iesea singura afara era privita ca fiind altceva...da na, amu vremurile s-au schimbat.

Draga Amal poate femeile educate dupa Islam poate nu stiu Karate dar cele care sunt musulmance convertite poate stiu :p Pai si la noi in familii cand sotul sau sotia pleaca undeva , ea(el) anunta pe sotie (sot). Cel putin asa e la mine in Familie.:D

sara
05-01-2006, 04:56 AM
As Salam Aleikum,
Acum am descoperit acest site minunat . Barak ALLAH Fikum. Locuiesc in Egypt iar daca pot sa-l ajut pe Marian in leg. cu sora lui o fac cu cea mai mare placere.

Nadia
07-08-2006, 04:59 AM
Draga IGUANA, imi pare rau ca ti-am mutat subiectul, dar aici este locul lui potrivit. Multumesc pentru intelegere.