PDA

View Full Version : Retete



amal
12-16-2006, 12:36 AM
Pui umplut cu ciuperci http://www.rasarit.com/vb/images/rating/rating_3.gif

Ingrediente:

pulpe superioare de pui dezosate
usturoi tocat
coriandru verde tocat
1 cutie champignons taiate
nuca macinata
sare, piper
unt
ulei de masline

Se caleste intr-o cratita cu ulei de masline usturoiul impreuna cu coriandrul.
Se adauga sarea, piperul, ciupercile si se calesc cateva minute apoi se iau de pe foc. Se adauga nuca macinata.

Pulpele de pui dezosate se spala, se taie de-a latul realizand un buzunar in care introducem umplutura de ciuperci.
Se condimenteaza pulpele si se pun intr-o tava.
Se presara bucatele de unt deasupra si se introduc la cuptor pana cand se rumenesc.

amal
12-17-2006, 02:11 AM
Vita Stroganoffhttp://www.rasarit.com/vb/images/rating/rating_4.gif

http://chowtimes.com/photos/mar2006/BIG_IMG_3753_edited-1-thumb.jpg

Ingrediente:

1 cutie iaurt
3 linguri pasta tomate
1 lingurita sos Worcestershire
1/2 cana faina
1 lingurita sare
1/8 lingurita piper negru
900g carne vita taiata in fasii de 5 cm/2cm
1 lingura unt
1/2 cana ceapa maruntita
1 cana supa vita
2 cani ciuperci taiate
patrunjel tocat (optional)


Combinati primele 3 ingrediente. Lasati-le deoparte.

Puneti faina impreuna cu sarea si piperul intr-o punga care se sigileaza.
Adaugati vita, sigilati punga si scuturati-o pana cand carnea se acopera cu amestecul de faina.

Topiti untul intr-o tigaie de tefon la foc mediu.
Adaugati ceapa si caliti-o cateva minute.
Adaugati vita, caliti-o pana cand se rumeneste.
Adaugati treptat supa de vita, apoi ciupercile, acoperiti, si lasati 5 minute pana cand se inmoaie ciupercile.
Micsorati flacara aragazului si adaugati treptat amestecul de iaurt.
Lasati tigaia pe foc 1 minut, fara ca mancarea sa fiarba.

Presarati patrunjel daca doriti.

Serviti cu noodles.


sugestie: in loc de pasta de tomate si sosul Worcestershire puteti folosi 1 lingura de mustar Dijon.

amal
12-17-2006, 03:22 PM
Muschi de vita cu sos de smantana si hrean

Ingrediente:

muschi de vita
100g cartofi
100g morcovi
200ml smantana
30g faina
1/2 hrean ras
patrunjel tocat
unt
ulei de masline
sare, piper, condimente



Cartofii taiati cubulete se pun la fiert in apa cu sare, se strecoara si se presara cu patrunjel.

Morcovii se spala, se curata, se fierb cca 5minute, apoi se calesc in unt.

Muschiul de vita se taie felii; acestea se bat usor pe fiecare parte, se condimenteaza si se pun la prajit intr-o tigaie cu ulei de masline.

Hreanul ras pe razatoare se fierbe cca 20minute in apa cu sare la foc mic. Faina se amesteca cu smantana, se toarna peste hrean si se fierbe in continuare. Se amesteca continuu pana cand se ingroasa sosul.

Se asaza pe un platou cartofii, morcovii si feliile de muschi de vita, peste care se toarna sosul de hrean.

acasaTV

gabriela guettat
01-19-2007, 12:28 PM
Salata verde cu pui este o combinatie usoara si delicioasa de pui cu salata verde. Aceasta salata verde cu pui etse in acelasi timp un mod de a manca sanatos si de a ne mentine silueta. Salata verde cu pui are calorii putine dar are vitamine si minerale.


Ingrediente

1 salata verde
300 g fasole verde
3 rosii
2 piepti de pui
1 legatura patrunjel
2 linguri ulei de masline
sare si piper dupa gust


Mod de preparare

Se spala carnea, se condimenteaza cu sare si piper, se taie in bucati mici, de 1cm latura si se pune pe gratar sau in teflon la prajit cam 10 minute, amestecandu-se din cand in cand;

Separat se spala, se curata, se taie in jumatate pe lat si se fierbe fasolea verde in apa cu sare, se scurge si se raceste;

Pe un platou se pun felii de salata, frunze de patrunjel, fasolea verde si rosiile taiate in sferturi sau rondele;

Se pun pe deasupra bucatile de pui si se stropeste totul cu ulei, eventual piper.

amal
01-27-2007, 12:36 AM
Lasagna cu somon si spanac

http://members.lycos.co.uk/amalis/files/lasagna%20somon.jpg

Ingrediente pt 4 portii:

400g somon congelat
400g spanac congelat
250g ciuperci Shiitake sau Pleurotus
1/2 legatura ceapa verde
2 linguri unt
sucul de la 1 lamaie
sare, piper
3 linguri ulei
2 catei usturoi
nucsoara
400ml smantana
1/2 pachet foi lasagna
200g emmentaler ras

1. Se lasa sa se decongeleze somonul si spanacul. Se curata ciupercile si se taie felii subtiri. Se taie rondele ceapa verde si se caleste cu ciupercile in unt. Se condimenteaza si se pun deoparte.

2. Se spala somonul si se stropeste cu putin suc de lamaie, se sareaza si se pipereaza. Se prajeste putin intr-o lingura de ulei foarte bine incins si apoi se scoate. Se toaca usturoiul si se caleste cu spanacul in restul de ulei, se condimenteaza cu sare, piper, nucsoara. Se unge cu unt o forma dreptunghiulara de sufleu.

3. Se incinge cuptorul la 200 grade Celsius. Se condimenteaza smantana cu sare si piper. Se asaza in forma cateva linguri de compozitie de ciuperci. Se asaza deasupra o portie de smantana si se acopera cu foi de lasagna; se asaza din nou putina smantana si jumatate din cantitatea de somon. Se asaza in continuare straturi pana ce se epuizeaza toate ingredientele. Se incheie cu smantana si se presara deasupra un strat uniform de cascaval ras.

4. Se coace sufleul timp de cca 40min. in partea de jos a cuptorului. Se scoate apoi din cuptor si se serveste presarat cu rondele de ceapa verde.

revista Ioana

amal
02-02-2007, 12:28 AM
Snitel de curcan cu crusta de cocoshttp://www.rasarit.com/vb/images/rating/rating_4.gif

Preparare: cca 25min. Coacere: cca 8 min. cca 610 calorii/portie

http://members.lycos.co.uk/amalis/files/curcan%20cocos.jpg

Ingrediente pt 4 portii:

1ou
sare, piper
4 linguri fulgi cocos
4 linguri pesmet
4 fileuri piept curcan (de150g)
3 linguri faina
1 fir praz
1 lingura unt
150ml smantana
1 lingurita praf de curry
1 mango copt
3 linguri ulei

1. Oul se bate cu sare si piper. Fulgii de cocos se amesteca impreuna cu pesmetul.
2. Se spala carnea de curcan si se sterge cu un prosop de hartie; se tavaleste mai intai prin faina, se scutura, apoi se da prin ou batut si in final prin amestecul de pesmet si cocos.
3. Se curata prazul, se taie pe lung, se spala si se taie bucati, care se calesc in unt. Se amesteca impreuna cu smantana si se condimenteaza dupa gust cu sare, piper si curry.
4. Se curata fructul de mango, iar pulpa se taie felii care se scot de pe sambure, apoi se incalzesc in sosul de smanatana.
5. Se incinge uleiul intr-o tigaie si se prajesc inauntru snitelele de curcan cate 8 minute pe fiecare parte. Se pastreaza la cald si se servesc alaturi de sosul de smantana si mango.

revista Ioana

amal
03-15-2007, 01:14 AM
Rulada de vita cu ciupercihttp://www.rasarit.com/vb/images/rating/rating_4.gif

http://members.lycos.co.uk/amalis/files/rulada%20carne.jpg


Ingrediente:

4 bucati de carne de vita pt snitel
1 cutie de ciuperci
2 catei de usturoi
cascaval ras
busuioc
sare, piper, boia
ulei de masline, unt
supa de vita

Se spala carnea, se pune intr-o folie si se bate cu marginea unui cutit.
Se sareaza si se condimenteaza carnea cu piper si boia.
Ciupercile se calesc in unt si se adauga sarea, piperul si usturoiul tocat marunt.
Se presara deaspra fiecarei fasii de carne cascaval ras, ciuperci si busuioc tocat.
Se ruleaza fileurile de carne si se fixeaza cu scobitori, sau se cos cu un ac si ata, lasand capetele de la ata libere, in afara ruladei, pentru a putea fi indepartata ulterior.

Puteti adauga un ou la umplutura; astfel nu va mai iesi din fileu cand il veti taia rondele.

Se incinge uleiul de masline, se prajesc ruladele de carne pe fiecare parte, apoi se scot si se pun la cuptor intr-o tava in care adaugam supa de vita fierbinte, condimentata dupa gust, in care se mai presara putin busuioc. Daca nu aveti supa de vita, o puteti inlocui cu apa fierbinte.
Se lasa cca 15minute, apoi se scoate din cuptor si se indeparteaza scobitorile/ata. Ata se scoate tragand cu grija de un capat liber.

Se taie rulada in rondele.
Se serveste pe un platou alaturi de salata si garnitura.

sara h
03-16-2007, 12:55 PM
CEAI ORIENTAL

Ingrediente:
ginger si zahar
Mod de preparare:
Se pune la clocotit apa intr-un ibric dupa care se adauga gingerul(ghimbir). Se lasa putin la fiert dupa care se adauga zaharul la alegere si se serveste cald.

Mod de servire: Se poate servi si cand exista probleme ale stomacului, avand si un rol benefic

sara h
03-16-2007, 12:57 PM
SUPA ARABEASCA

Ingrediente:
3lingurite ulei masline,macaroane(spaghete sau fidea),bulion,1-2 catei usturoi,1ceapa medie taiata,4cani supa la pliculet (de la knor),6cani apa

Mod de preparare:
Prajiti fideaua in ulei masline.Intr-un blender puneti ceapa,usturoiul si sosul rosii.Dupa ce ati obtinut ca o pasta puneti-le impreuna cu pliculetele supa,apa si fideaua.Puneti-le pe foc pina fideaua devine soft.

Mod de servire: Pofta buna!

ibadat
05-08-2007, 05:02 PM
bame-750gr
otet-2linguri

ulei-125ml

ceapa-125gr

rosii-400gr

2 ardei grasi

faina-o lingura

zahar-un varf de lingurita

o lamaie

o lingura tahina

sare si piper dupa gust

Bamele se curata, se spala si se oparesc 10 min in apa clocotita cu 2 linguri de otet si putina sare.
Ardeii grasi se taie in fasii subtiri si impreuna cu bamele se prajesc intr-o cratita cu ulei incins.
Ceapa curatata, si tocata marunt, se caleste separat in ulei, si se pune, dupa ce s-a inmuiat, peste bamele din cratita.
Rosiile se spala se taie in felii, se prajesc in putin ulei, se strecoara prin sita, iar zeama lor se toarna peste bame.
Separat faina se amesteca cu tahina si putina apa, se toarna peste bame si se amesteca totul. Se adauga sare, piper, si zaharul si se lasa sa fiarba la foc mic. Sosul se fierbe pana ce scade la nivelul bamelor. La sfarsit, dupa ce s-a fiert se adauga si zeama de la lamaie. Cine doreste poate pune si putin usturoi.
Pofta buna!

gabriela guettat
05-08-2007, 06:17 PM
HOP SI EUUUU::D :D :D


Carne de vita in sos rosu

Ingrediente:
1 kg carne vita, 1 ceapa, 3 linguri pasta de rosii, 1 lingurita rasa de Vegeta, 1 foaie dafin, piper, boia.

Mod de preparare:
carnea se taie felii si se fierbe de jumatate in doua ape. Ceapa se caleste putin, apoi se adauga pasta de rosii, boia, piper, Vegeta, foaia de dafin si putina apa. Se fierb toate impreuna pina cand carnea este foarte bine fiarta.

Antricot vita umplut cu sos picant

Ingrediente: Antricot de vita 800g, carne afumata 80g, oua 5 buc, ceapa 200g, ulei 150g, castraveti in otet 100g, mustar 40g, faina 80 g, smintina 400g, sare, piper.

Mod de preparare:
antricotul se taie in felii lungi dupa care se bat precum sniterele, se unge pe ambele parti cu mustar, se fierb trei oua, se curata de coajasi se toaca marunt. Ceapa se toaca marunt si ea se caleste un pic in ulei. Carnea afumata se taie si in bucatele mici, iar castravetii se toaca si ei marunt. Se amesteca ouale tocate cu ceapa, in carnea afumata si castraveti se adauga doua oua crude, sar si piper. Aceasta compozitie se pune pe fiecare antricot dupa care se ruleaza fiecare si se fixeaza cu scobitori, se dau prin faina, dupa care se prajesc in ulei pe toate partile. In restul de ulei se adauga faina ramasa, se adauga apa, se aseaza rulourile si se pune vasul la fiert timp de cc doua ore. Cind carnea este fiarta se scot scobitorile se adauga smintina si se lasa sa mai fiarba citeva minute . Se serveste cu cartofi natur.

Pofta buna! :999: :999: :999:

ibadat
05-11-2007, 03:41 PM
3 dovlecei, 5 rosii, 3 ardei iuti, 3/4 pahar de ulei de masline, 4 cepe
8 catei de usturoi, vegeta, 1/3 lingurita piper alb macinat,
2 linguri de oregano si o lingurita de busuioc macinat

In 1/2 pahar de ulei masline se pune usturoiul pisat, oregano, busuiocul si piperul si se amesteca bine.
Rosiile se oparesc in apa clocotita si se curata de pielita. Ceapa , dovleceii, si rosiile se taie in bucatele iar ardeiul in fasii. Legumele se aseaza in mai multe straturi in tava unsa cu uleiul ramas, apoi legumele se stropesc cu uleiul pregatit mai devreme.
Se lasa la cuptor 30 minute la 180 grade C. Inainte de a se baga in cuptor se poate presara peste legume si Mozarella.
Se servesc separat sau ca garnitura, stropite cu iaurt natural
POFTA BUNA!

amal
09-12-2007, 01:37 AM
Cod cu salsa de mango

http://members.lycos.co.uk/amalis/files/Blackened_Halibut_With_Mango_Salsa_003[1].jpg


4 x 200g file de cod
1 1/2 lingura chimen prajit si macinat
1 lingura ulei masline

Salsa de mango:

2 mango taiate in cubulete
2 cepe verzi taiate felii subtiri
2 linguri ceapa rosie taiata marunt
1 ardei iute rosu, taiat fin
3 linguri coriandru, maruntit
2 ardei grasi rosii taiati cubulete
sucul de la 2 lime (lamai verzi)
sare si piper


Preparare:
Puneti o tigaie la incalzit. Lasati-o sa se incalzeasca cca 5 minute.
Stergeti pestele cu un prosop de hartie absorbant si tapetati-l cu chimen.

Turnati ulei in tigaie; puneti pestele cu pielea in jos.
Lasati pestele la foc cca 1-2 minute pana cand face o crusta frumoasa, de culoare neagra.
Intoarceti cu atentie pestele pe cealalta parte apoi introduceti-l in cuptorul incins pt cca 7 minute. Scoateti-l din cuptor si serviti-l cu salsa de mango.

Salsa de mango:
Amestecati toate ingredientele intr-un castron si adaugati sare si piper.
Introduceti salsa in frigider cca 20 minute, inainte de a servi pestele.

Euforia TV

sara
09-12-2007, 03:40 AM
Cod cu salsa de mango

http://members.lycos.co.uk/amalis/files/Blackened_Halibut_With_Mango_Salsa_003[1].jpg


4 x 200g file de cod
1 1/2 lingura chimen prajit si macinat
1 lingura ulei masline

Salsa de mango:

2 mango taiate in cubulete
2 cepe verzi taiate felii subtiri
2 linguri ceapa rosie taiata marunt
1 ardei iute rosu, taiat fin
3 linguri coriandru, maruntit
2 ardei grasi rosii taiati cubulete
sucul de la 2 lime (lamai verzi)
sare si piper


Preparare:
Puneti o tigaie la incalzit. Lasati-o sa se incalzeasca cca 5 minute.
Stergeti pestele cu un prosop de hartie absorbant si tapetati-l cu chimen.

Turnati ulei in tigaie; puneti pestele cu pielea in jos.
Lasati pestele la foc cca 1-2 minute pana cand face o crusta frumoasa, de culoare neagra.
Intoarceti cu atentie pestele pe cealalta parte apoi introduceti-l in cuptorul incins pt cca 7 minute. Scoateti-l din cuptor si serviti-l cu salsa de mango.

Salsa de mango:
Amestecati toate ingredientele intr-un castron si adaugati sare si piper.
Introduceti salsa in frigider cca 20 minute, inainte de a servi pestele.

Euforia TV

salsa inseamna sos sau pasta

Preferam manga " cruda " decat in mancaruri :beberon:
Cine are curiozitatea sa incerce reteta asta sa ne spuna ce gust are

amal
09-12-2007, 02:39 PM
pai am vazut reteta la TV si asa era denumirea ei , cu "salsa" si toti au spus ca e foarte gustoasa.

am vrut sa o prepar azi, am cumparat tot ce trebuie in afara de peste. am uitat:o

Saira
09-12-2007, 03:07 PM
Mie personal nu cred ca imi place genul acesta de mancaruri prea fistichii si combinatii mult prea originale :D nu cred ca imi place amestecul dulce-sarat sau acrisor si multe altele.Sunt un pic mai conservatoare la mancaruri :p prefer ca desertul sa ramana desert,iar felul principal sa ramana fel principal.

amal
09-12-2007, 03:28 PM
Aripioare condimentate de pui in stil tailandez http://www.rasarit.com/vb/images/rating/rating_4.gif

http://members.lycos.co.uk/amalis/files/Spicy_Thai_Chicken_Wings_001[1].jpg

Ingrediente:

20 aripioare de pui
1 lingurita piper negru macinat
2 lingurite ghimbir proaspat ras
15 mg usturoi tocat
1 lingura zahar
1 lingura sos de soia
2 linguri ulei vegetal
2 linguri zeama de lime
1 lingura sos chili
6 fasii de coaja de lime
frunze de coriandru

Salata de mango
3 mango copti
2 lingurite usturoi tocat
2 linguri coriandru proaspat, tocat
2 lingurite ghimbir proaspat, dat pe razatoare
sucul de la 1 lime
zahar dupa gust (optional)

Preparare

Aripioarele:
Spalati aripioarele cu apa rece si uscati-le cu un prosop de hartie (daca nu uscati aripioarele bine, condimentele nu vor adera la suprafata aripioarelor si nu se va forma crusta).

Puneti aripioarele intr-un vas larg de sticla.
Combinati piperul, ghimbirul, usturoiul intr-un castron separat; adaugati zaharul, sosul de soia, uleiul vegetal, sucul de lime, sosul chili si amestecati pana cand obtineti o pasta omogena. Adaugati aripioarele si inveliti-le bine cu marinata.
Puneti aripioarele in frigider si lasati-le la marinat pentru minim 2 ore sau peste noapte.
Cand sunteti gata sa le preparati, preincalziti cuptorul la 200grade Celsius.
Puneti aripioarele intr-o tava si coaceti-le pentru cca 20 minute, intorcandu-le si pe partea cealalta dupa ce trec primele 10minute. Aripioarele sunt gata cand sunt maronii-aurii si au crusta crocanta formata. Serviti-le cu sosul iute pe care il preferati.
Decorati cu fasiile de lime si frunze de coriandru.
Serviti cu salata de mango.

Salata de mango:
Indepartati coaja de la mango si feliati-i. Puneti feliile intr-un castronel de sticla.
Adaugati usturoiul, ghimbirul, coriandrul si sucul de lime si amestecati-le bine. Adaugati zahar dupa gust.
Raciti bine salata inainte de servire
Serviti salata cu aripioarele de pui.

Puteti inlocui lime cu lamaie, dar lime are o aroma mai deosebita.
Gasiti muguri de soia (ca cei din imagine) in supermarket-uri, la conserva.
Sosul de soia este sarat; daca nu il aveti atunci va trebui sa adaugati sare la ingrediente.

am incercat acest meniu si mi s-a parut gustos si interesant. mi-a placut salata racoritoare de mango; aceasta a "neutralizat" eficient gustul "hot" al aripioarelor. coriandrul si lime au adaugat o aroma deosebita.

amal
09-12-2007, 03:35 PM
Mie personal nu cred ca imi place genul acesta de mancaruri prea fistichii si combinatii mult prea originale nu cred ca imi place amestecul dulce-sarat sau acrisor si multe altele.Sunt un pic mai conservatoare la mancaruri prefer ca desertul sa ramana desert,iar felul principal sa ramana fel principal.

Nici mie nu imi place de obicei combinatia dulce-sarat. Americanilor si in general barbatilor (cel putin catorva prieteni pe care ii cunosc) le place insa aceasta combinatie. Cunosc pe cineva care mananca sandwich de branza sarata cu gem. Eu n-as putea manca asa ceva.
Cred ca depinde de zona in care ai crescut, de "influentele' pe care le-ai dobandit. De fapt totul se bazeaza pe gustul personal.

Mie imi place sa incerc din cand in cand si ceva nou. De exemplu, am gatit o data pentru prieteni curcan cu salata de mango, si le-a placut.

amal
09-16-2007, 12:31 AM
Cannelloni cu spanac si ciuperci champignons http://www.rasarit.com/vb/images/rating/rating_3.gif

http://members.lycos.co.uk/amalis/files/Cannelloni_With_Spinach_Ricotta_And_Sundried_Pesto _003[1].jpg

2 cani spanac proaspat, tocat
1 lingura ulei masline
250 g ciuperci champignons
1 lingura usturoi prajit
2 cani branza ricotta
2 oua
2 galbenusuri
1/2 cana branza Parmezan, data pe razatoare
1 lingurita nucsoara
1 lingura busuioc
1 lingura oregano
1 cana rosii taiate
1 cana pasta de rosii (preferabil din rosii uscate la soare pt ca sunt mai dulci)
12 cannelloni

Preparare:

Pentru a face usturoiul prajit, taiati varful de la o legatura de usturoi astfel incat sa expuneti cateii de usturoi. Puneti legatura de usturoi intr-un vas termorezistent. Impungeti cu furculita intreaga suprafata. Presarati ulei si acoperiti cu o folie de aluminiu. Puneti usturoiul in cuptorul incins la 150grade Celsius. Lasati sa stea cca 30 min pana cand devine moale. Scoateti-l din cuptor, lasati-l sa se raceasca si decojiti-l.

Preincalziti cuptorul la 180 grade Celsius.
Amestecati intr-un castron ricotta, usturoiul, ouale, nucsoara, rosiile, busuiocul, oregano, spanacul si ciupercile. Asezonati cu sare si piper.

Fierbeti cannelloni cca 3 minute intr-un vas mare cu apa sarata. Pastele trebuie sa fie inca ferme dar sa fie pliabile. Scoateti cannelloni din apa fiarta si clatiti-i cu apa rece. Stropiti-i cu o lingura de ulei.

Umpleti cannelloni cu umplutura de branza. Puneti pastele intr-o caserola termorezistenta. Presarati deasupra pasta de rosii dulci. Presarati branza Parmezan si introduceti tava la cuptor pt cca 25-30minute pana cand branza capata o nuanta aurie-maronie si pastele sunt moi.

Daca nu aveti sos de rosii dulci, puteti adauga putin zahar la sosul de rosii, insa nu folositi ketchup, mai ales daca contine otet, deoarece la umplutura de spanac si ricotta se potriveste doar un sos dulce.

amal
12-18-2007, 03:44 PM
Musaka http://www.rasarit.com/vb/images/rating/rating_5.gif


http://www.convega.com/gastronomia2/fotos/musaka.jpg

Aveti nevoie de:
3dovlecei
2vinete
1 kg cartofi
500g carne de vita macinata
2 cepe
sare, piper, scortisoara
ulei de masline
1 legatura de patrunjel
1 conserva de rosii

Pentru sosul Bechamel:
1 L lapte
3 oua
faina
60g unt
50g branza halloumi (branza de capra)/branza cheddar data pe razatoare

Vinetele se taie rondele, dovleceii se taie felii pe lungime.
Se presara legumele cu sare si se lasa sa stea deoparte.
Cartofii se taie in rondele de cca 1cm grosime.

Se incinge uleiul de masline si se prajesc pe rand cartofii, vinetele si dovleceii, apoi se scot pe o hartie absorbanta.
In aceeasi tigaie se calesc 2 cepe taiate marunt impreuna cu 500g carne macinata.
Se condimenteaza carnea cu sare, piper si scortisoara.
Se adauga patrunjelul tocat si rosiile din conserva.
Se lasa pe foc pana cand carnea absoarbe sucul de la rosii.

Sosul Bechamel:
Se incalzeste 1 L de lapte apoi se pastreaza 500ml de lapte deoparte.
Se adauga untul la laptele incalzit.
Se bat ouale cu furculita, se adauga 6 linguri de faina si 3 lingurite de scortisoara.
Se adauga la oua laptele caldut pus deoparte si se bate cu furculita in continuare, apoi se toarna totul la laptele pus la foc.
Adaugati sare si piper dupa gust.
Amestecati bine pana se obtine un sos destul de consistent apoi adaugati branza.

Intr-o tava unsa cu unt asezati 1 strat de cartofi, apoi 1 strat de vinete si deasupra 1 strat de dovlecei.
Adaugati carnea, apoi asezati iar 1 strat de cartofi, 1 de vinete si 1 de dovlecei.
Turnati sosul Bechamel deasupra.
Introduceti tava la cuptor la foc mic pt cca 90 minute.

Mie mi-a placut foarte mult aceata reteta. A iesit aromata si delicioasa.
In alte retete se adauga nucsoara la sosul Bechamel, dar cu scortisoara a fost mult mai buna.
In cuptorul meu a durat cca 45 minute pana cand a fost gata musaka.

Euforia TV-Savoarea Greciei

amal
06-04-2008, 12:13 AM
Supa crema de ciuperci http://www.rasarit.com/vb/images/rating/rating_4.gif


1/4 cana ceapa taiata fin
4 linguri unt
3 linguri faina
6 cani (1,5l) supa de pui proaspata/din conserva
2 fire patrunjel
1 frunza dafin
1/4 lingurita cimbru uscat
sare si piper proaspat macinat
tulpinile de la 500g ciuperci, taiate
palarioarele de la 500g ciuperci taiate felii subtiri
2 galbenusuri
1/2 cana (125 ml) smantana

Caliti ceapa in 2 linguri de unt intr-un vas larg, la foc moderat pana cand se inmoaie (dar fara sa devina maronie). Adaugati faina si amestecati timp de 2 minute.
Adaugati supa de pui, patrunjelul, frunza de dafin, cimbrul si tulpinile de ciuperci si lasati sa fiarba cu capac cca 30minute la foc moderat.

Strecurati supa cu o strecuratoare, presand tulpinile de ciuperci pentru a scoate zeama din ele. Topiti 2 linguri de unt intr-o cratita separata si caliti palarioarele taiate felii subtiri, acoperiti cu capac si lasati-le 5 min la foc mic. Adaugati-le apoi la supa strecurata si lasati-le sa fiarba 10 minute.
Luati supa de pe foc.
Bateti galbenusurile impreuna cu smantana intr-un castronel. Adaugati putina supa fierbinte si amestecati bine. Adaugati apoi galbenusurile si smantana la supa si lasati-o la foc moderat 1-2minute fara sa fiarba.

http://www.nibblous.com (http://www.nibblous.com)

amal
06-06-2008, 05:00 PM
Cartofi umpluti cu ciuperci http://www.rasarit.com/vb/images/rating/rating_4.gif

http://members.lycos.co.uk/amalis/files/cartofi%20cu%20ciuperci.jpg

Prep. 20min, Fierbere 10min, Coacere 15min
Cca 170calorii/portie

Ingrediente pt 4 portii

60g ciuperci
8 cartofi
1 ceapa
1 ardei gras rosu
3 linguri ulei
1 lingura sos de soia
sare, piper
1 ou

1. Se curata si se taie ciupercile.
Se spala cartofii si se fierb in coaja cca 10min.

2. Se toaca ceapa. Se taie marunt ardeiul gras.
Ceapa se caleste intr-o lingura de ulei, se adauga ardeiul gras si ciupercile taiate felii si se prajesc 3 min amestecand.
Se toarna sosul de soia.
Se sareaza si se pipereaza.

3. Cuptorul se incinge la 200 grade Celsius.
Se scurg cartofii, se taie jumatati pe lung si se golesc.
Se lasa o margine lata de 1cm.
Se paseaza miezul de cartofi si se amesteca impreuna cu un ou si compozitia de legume.

Cartofii se asaza pe o tava tapetata cu hartie de copt si se umplu cu legume; se stropesc cu 2 linguri de ulei.
Se coace 15 min. Se servesc imediat.


Revista Ioana

Mie mi-a placut aceasta reteta pt ca este destul de simpla si gustoasa. Am sos de soia si mai nou il folosesc destul de des.