PDA

View Full Version : Moderatie in credinta



batool391
03-20-2006, 06:17 PM
Moderaţia în credinţă

Un om a spus,, Vreau să-mi petrec toate nopţile în rugăciune şi niciodată în viaţa mea să nu dorm, pentru că rugăciunea este una dintre cele bune acte de adorare, deci vreau să-mi petrec întreaga noapte în rugăciune.” În timpul profetului (pacea şi binecuvântarea fie asupra lui) un grup de oameni s-au întâlnit şi unul dintre ei a spus ,, Mă voi ruga toată noaptea şi nu voi dormi niciodată” Un altul a spus ,, voi posti continuu”. Cel de-al treilea a spus ,, nu mă voi căsători niciodată” Conversaţia lor a ajuns la urechile profetului (pacea şi binecuvântarea fie asupra lui) şi el a spus ,, De ce oamenii au spus asta şi asta? Eu postesc dar întrerup postul, eu dorm şi mă căsătoresc cu femei. Oricine nu urmează Sunna mea nu este dintre ai noştri.”
Aceşti oameni au exagerat în religie, iar mesagerul lui Allah a rejectat astfel de excese.
Neglijentul spune: ,, nu trebuie să fac nici o acţiune voluntară( nafil), deci nu voi face. E necesar să fac doar ceea ce e fard. El poate chiar să nu îndeplinească în actele de adorare nici măcar ceea ce e fard (obligatoriu).
O persoană moderată este una care urmează calea profetului(pacea şi binecuvântarea fie asupra lui) şi a califilor bine ghidaţi.
Un alt exemplu: trei oameni au văzut un bărbat imoral. Unul dintre ei a spus:
,, Nu-l voi saluta pe aceste bărbat imoral şi îl voi boicota, îl voi evita şi nu voi vorbi cu el.”
Al doilea a spus:
,, Voi merge cu acest bărbat imoral, îl voi saluta şi-i voi zâmbi. Îl voi învita la mine şi-i voi accepta invitaţia. El este asemenea unui bărbat drept pentru mine.”
Cel de-al treilea a spus:
,, Îl urăsc pe acest bărbat pentru actele sale imorale, dar îl iubesc pentru credinţa lui. Nu-l voi boicota decât dacă aceasta va fi în interesul lui şi dacă nu voi avea nici un motiv să fac aceasta iar el nu va persevera în imoralitate atunci nu-l voi boicota.”
Primul om a mers la extreme, al doilea a fost neglijent şi al treilea era moderat. Ar trebui să fim moderaţi atât în actele de adorare dar şi în comportamentul cu ceilalţi.
În general oamenii oscilează între extremism, neglijenţă şi moderaţie.
Un alt exemplu: un bărbat este prizonierul soţiei sale şi face doar ceea ce doreşte ea, el nu o opreşte de la păcate şi nici nu o îndeamnă să facă fapte bune.
Un alt bărbat îşi tratează soţia cu asprime, aroganţă şi într-o manieră arbitrară. Nu-l interesează ce gândeşte şi cum se simte ea pentru că în ochii lui ea nu este decât o servitoare.
Un al treilea bărbat se comportă moderat cu soţia sa aşa cum i-a poruncit Allah şi mesagerul său.
,, .....Ele(femeile) au drepturi egale( asupra soţilor lor) cu obligaţiile lor( de a-i asculta şi respecta) după cuviinţă. ......” Al Baqara: 2: 228
Profetul( pacea şi binecuvântarea fie asupra lui) a spus: ,, să nu urască un bărbat credincios pe o femeie credincioasă. Dacă îi dispace una dintre trăsăturile ei va fi încântat de o alta.”
Ultimul om era moderat, al doilea extremist iar primul era indiferent.


Abu Huraira a relatat că Profetul a zis: Religia este uşoară şi nimeni nu trebuie să facă din religie o greutate, decât dacă aceasta îl va copleşi. Deci fiţi statornici şi ţineţi-vă aproape, daţi veşti bune şi cereţi ajutor dimineaţa şi seara, precum şi în mijlocul unei nopţi întunecoase. (Bukhari)

maryam
03-20-2006, 10:59 PM
Moderaţia în credinţă

Un om a spus,, Vreau să-mi petrec toate nopţile în rugăciune şi niciodată în viaţa mea să nu dorm, pentru că rugăciunea este una dintre cele bune acte de adorare, deci vreau să-mi petrec întreaga noapte în rugăciune.” În timpul profetului (pacea şi binecuvântarea fie asupra lui) un grup de oameni s-au întâlnit şi unul dintre ei a spus ,, Mă voi ruga toată noaptea şi nu voi dormi niciodată” Un altul a spus ,, voi posti continuu”. Cel de-al treilea a spus ,, nu mă voi căsători niciodată” Conversaţia lor a ajuns la urechile profetului (pacea şi binecuvântarea fie asupra lui) şi el a spus ,, De ce oamenii au spus asta şi asta? Eu postesc dar întrerup postul, eu dorm şi mă căsătoresc cu femei. Oricine nu urmează Sunna mea nu este dintre ai noştri.”
Aceşti oameni au exagerat în religie, iar mesagerul lui Allah a rejectat astfel de excese.
Neglijentul spune: ,, nu trebuie să fac nici o acţiune voluntară( nafil), deci nu voi face. E necesar să fac doar ceea ce e fard. El poate chiar să nu îndeplinească în actele de adorare nici măcar ceea ce e fard (obligatoriu).
O persoană moderată este una care urmează calea profetului(pacea şi binecuvântarea fie asupra lui) şi a califilor bine ghidaţi.
Un alt exemplu: trei oameni au văzut un bărbat imoral. Unul dintre ei a spus:
,, Nu-l voi saluta pe aceste bărbat imoral şi îl voi boicota, îl voi evita şi nu voi vorbi cu el.”
Al doilea a spus:
,, Voi merge cu acest bărbat imoral, îl voi saluta şi-i voi zâmbi. Îl voi învita la mine şi-i voi accepta invitaţia. El este asemenea unui bărbat drept pentru mine.”
Cel de-al treilea a spus:
,, Îl urăsc pe acest bărbat pentru actele sale imorale, dar îl iubesc pentru credinţa lui. Nu-l voi boicota decât dacă aceasta va fi în interesul lui şi dacă nu voi avea nici un motiv să fac aceasta iar el nu va persevera în imoralitate atunci nu-l voi boicota.”
Primul om a mers la extreme, al doilea a fost neglijent şi al treilea era moderat. Ar trebui să fim moderaţi atât în actele de adorare dar şi în comportamentul cu ceilalţi.
În general oamenii oscilează între extremism, neglijenţă şi moderaţie.
Un alt exemplu: un bărbat este prizonierul soţiei sale şi face doar ceea ce doreşte ea, el nu o opreşte de la păcate şi nici nu o îndeamnă să facă fapte bune.
Un alt bărbat îşi tratează soţia cu asprime, aroganţă şi într-o manieră arbitrară. Nu-l interesează ce gândeşte şi cum se simte ea pentru că în ochii lui ea nu este decât o servitoare.
Un al treilea bărbat se comportă moderat cu soţia sa aşa cum i-a poruncit Allah şi mesagerul său.
,, .....Ele(femeile) au drepturi egale( asupra soţilor lor) cu obligaţiile lor( de a-i asculta şi respecta) după cuviinţă. ......” Al Baqara: 2: 228
Profetul( pacea şi binecuvântarea fie asupra lui) a spus: ,, să nu urască un bărbat credincios pe o femeie credincioasă. Dacă îi dispace una dintre trăsăturile ei va fi încântat de o alta.”
Ultimul om era moderat, al doilea extremist iar primul era indiferent.


Abu Huraira a relatat că Profetul a zis: Religia este uşoară şi nimeni nu trebuie să facă din religie o greutate, decât dacă aceasta îl va copleşi. Deci fiţi statornici şi ţineţi-vă aproape, daţi veşti bune şi cereţi ajutor dimineaţa şi seara, precum şi în mijlocul unei nopţi întunecoase. (Bukhari)




Mashaa ALLAH,Huda habibti,intr-adevar ar fi bine ca noi sa avem moderatie in religie si Inshaa ALLAH sa urmama pe Profetul noastru iubit saaws,asa CUM A SPUS :"EU SI MANANC SI TIN POST SI DORM SI MA ROG..."

maryam
04-03-2006, 12:51 AM
Biism ALLAH alRahman al Rahim

Cele 70 mari pacate:

1. Sa-I faci asociati lui ALLAH swt
2. Crima
3. Practicarea magiei
4. Sa nu te rogi
5. Neplata Zakatului
6. Sa nu postesti in Ramadan fara o scuza acceptabila
7. Sa nu implinesti Hajj desi ai posibilitatea sa o faci
8. Neascultarea parintilor
9. Abandonarea rudelor
10. Adulterul
11. Homosexualitatea
12. Ereziile
13. Incalacarea drepturilor orfanilor si saracilor
14. Minciuna in privinta Profetului saaws
15. Parasirea campuului de lupta
16. Inselarea de catre un conducator a celor pe care ii conduce si nedreptatirea acestora
17. Mandria si aroganta
18. Juramantul stramb
19. Consumarea alcoolului
20. Jocurile de noroc
21. Defaimarea femeilor cinstite (evlavioase)
22. Furtul prazilor de razboi
23. Furtul
24. Talharia
25. Sa accepti juramantul fals
26. Asuprirea
27. Castigul ilicit
28. Consumarea averilor ilicite
29. Suiccidul
30. Minciuna
31. Judecarea pe nedrept
32. Darea/luarea de mita
33. Imitarea de catre femei a barbatilor si a femeilor de catre barbati
34. Inselatoria
35. Casatoria cu o femeie divortata pentru a o face permisa pentru sot
36. Neprotejarea impotriva murdariilor(urina)
37. A arata ca esti libera
38. Invatarea religiei de dragul acestei lumi si ascunderea cunostiintelor
39. Abuzul de incredere
40. Renumararea favorurilor
41. Negarea legii lui ALLAH swt
42. Ascultarea conversatiilor particulare
43. Clevetirea(ducerea vorbei)
44. Blestemul
45. Incalcarea contractelor
46. Credinta in prezicatori,astrologi
47. Comportamentul rauvoitor fata de sot
48. Crearea de statui,portrete
49. Plansul excesiv,jelitul,ruperea hainelor cand se intampla o nenorocire
50. Tratarea celorlalti intr-un mod incorect(nedreptatea)
51. Aroganta fata de sotie,servitori,cei slabi,animale
52. Ofensarea vecinilor
53. Ofensarea si abuzul asupra musulmanilor
54. Jignirea oamenilor si adoptarea unei atitudini arogante cu acestia
55. Purtarea hainelor pentru a se fail
56. Purtarea de catre barbati a matasii si aurului
57. Fuga sclavului de la stapan
58. Sacrificarea animalului altcuiva decat lui ALLAH(in numele altcuiva)
59. Falsa paternitate
60. Violenta in conflicte
61. Risipirea apei
62. Inselarea la masura,cantar
63. Dorinta de a se apara de ceea ce ALLAH swt a scris(destin) pentru el
64. Ofensarea supusilor lui ALLAH swt
65. Neefectuarea rugaciunii in grup si efectuarea rugaciunii in mod individual fara a avea vreo scuza
66. Persistarea in a absenta de la rugaciunea de vineri fara a avea vreo scuza
67. Incalcarea drepturilor mostenitorului testamentar pentru a obtine favoruri proprii
68. Inselarea si conspirarea pentru a face rau
69. Spionajul in favoarea dusmanilor
70. A-i blestema sau a-i insulta pe companionii Profetului saaws

Extras din cartea :Marile pacate –Muhammad bin `Utman Adh-Dhahabi

iman99
04-04-2006, 09:06 PM
mashAllah mariam si huda..Allah sa fie multumit de voi

maryam
04-05-2006, 12:05 AM
mashAllah mariam si huda..Allah sa fie multumit de voi


Inshaa ALLAH de noi toti.
Cred ca noi toti avem nevoie de lectii,ma refer mai ales la musulmanii convertiti dar nu numai,din pacate unii sunt musulmani si desi aparent stiu multa teorie,ceea ce este cu adevarat profund,lucruri care tin de etica,de conduita musulmanului lipsesc adesea.

amal
04-05-2006, 12:46 AM
eu nu inteleg la ce se refera punctul

35:. Casatoria cu o femeie divortata pentru a o face permisa pentru sot
37. A arata ca esti libera


cum adica, sa arati ca esti libera?

latifa
04-05-2006, 12:52 AM
Eu nu inteleg la ce se refera falsa paternitate si fuga sclavului de la stapan.Adica este permis sa ai sclavi?ASta nu inseamna sa injosesti o fiinta umana?

maryam
04-05-2006, 01:27 AM
Cu siguranta ca ALLAH swt este Unicul care cunoaste taina tuturor lucrurilor,eu inteleg aceasta aratare ca esti libera prin ceea ce se intampla chiar in comunitatea musulmana,unele surori necasatorite se expun prea mult din acest motiv parca special dorind sa atraga atentia asupra faptului ca ele sunt necasatorite.Desi ele ar putea sa-si manifeste dorinta dse a se casatori discutand cu apropiatii asa cum a facut Khadija ALLAH swr sa fie multumit de ea,atunci cand a trimis-o pe prietena sa sa-i spuna profetului saaws intentiile sale.
Ibn Masud ALLAH sa fie multumit de el a relatat ca Trimisul lui ALLAH saaws l-a blestemat atat pe cneva care recurge la cineva in scopul recasatoririi cat si pe acela care se recasatoreste folosindu-se de o a treia persoana.

Sclavia a fost o practica a acelor timpuri si se poate intelege aceasta supunere a sclavului fata de stapan ,gandindu-ne la cum erau oranduite in vremea aceea relatiile sociale.ALLAH swt a indemnat la eliberarea sclavilor.
Falsa paternitate se refera la faptul ca unele femei atribuie fii sotilor lor desi ei au alti tati si acesta este un lucru foarte rau,este o inselatorie si nici nu mai trebuie sa spunem CAT DE MARE,IN TIMPUL calatoriei Ysraa Profetul saaws a vazut printre multe alte lucruri aceste femei.
"In timpul calatoriei am ajuns vis-a-vis de un grup de femei care atarnau agitate de piepturile lor,l-am intrebat pe Jibriil cine sunt acestea si mi-a spus ca acestea sunt femeile care mint atribuind copiii facuti cu altcineva ,ce nu apartin sotilor lor pretinzand apoi ca acestia sa-i mosteneasca.
Profetul saaws a s spus :”Cea mai aspra pedeapsa a lui ALLAH swt este pentru femeia care atribuie un copil unei familii careia el nu-I apartine doar pentru a prelua averea sotului ei”.-Tradus din cartea Lailatul Ysraa .

ALLAH swt stie Cel mai Bine!!!

latifa
04-05-2006, 08:06 PM
Dar adoptarea unui copil tot aici se incadreaza sau este permisa in islam?POate in tarile arabe nu este cazul ,dar aici sunt o multime de copilasi abandonati careau nevoie de parinti.

amal
04-05-2006, 09:03 PM
adoptarea unui copil este permisa, in sensul ca il cresti in casa ta, ii oferi ceea ce are nevoie, ii oferi iubire si atentie,exact ca si o adoptie de aici insa in islam parintii "adoptivi" nu au voie sa-i dea numele lor de familie copilului, deoarece copilul trebuie sa ramana cu numele tatalui sau. ALLAH a spus "Chemati-i dupa tatii lor, e mai drept la ALLAH".
Deci copilul va fi crescut ca si un copil al lor, insa numele sau de familie ramane neschimbat.
Profetul chiar a incurajat ca oamenii sa aiba grija de orfani, si a insistat pentru respectarea drepturilor orfanilor.

amal
04-05-2006, 09:10 PM
cred ca trebuie explicat putin punctul cu recasatorirea prin intermediul unei a treia persoane, pentru ca nu se intelege clar.Cei care abia intra in islam nu cred ca stiu despre ce e vorba.
Se refera la ceea ce stiu eu, sper sa precizez corect, ca daca un barbat divorteaza de nevasta de 3 ori, nu are voie sa faca o casatorie cu o alta femeie, de forma, ca apoi sa se reintoarca la prima lui nevasta?

Nu inteleg, daca oricum barbatul care a divortat de 3 ori de nevasta lui, nu are voie sa se recasatoreasca ulterior cu ea, de ce sant/erau barbati care recurgeau la "trucul" acesta, la casatoria cu o alta persoana? Nu ii era oricum interzisa recasatorirea cu prima lui nevasata?

latifa
04-05-2006, 10:30 PM
adoptarea unui copil este permisa, in sensul ca il cresti in casa ta, ii oferi ceea ce are nevoie, ii oferi iubire si atentie,exact ca si o adoptie de aici insa in islam parintii "adoptivi" nu au voie sa-i dea numele lor de familie copilului, deoarece copilul trebuie sa ramana cu numele tatalui sau. ALLAH a spus "Chemati-i dupa tatii lor, e mai drept la ALLAH".
Deci copilul va fi crescut ca si un copil al lor, insa numele sau de familie ramane neschimbat.
Profetul chiar a incurajat ca oamenii sa aiba grija de orfani, si a insistat pentru respectarea drepturilor orfanilor.

Bine,dar daca nu se stie numele tatalui sau de unde provine copilul?DIn cate stiam eu in coran scrie ca in ziua de apoi toti vor fi chemati dupa numele mamei.

ummraschid
04-05-2006, 11:25 PM
cred ca trebuie explicat putin punctul cu recasatorirea prin intermediul unei a treia persoane, pentru ca nu se intelege clar.Cei care abia intra in islam nu cred ca stiu despre ce e vorba.
Se refera la ceea ce stiu eu, sper sa precizez corect, ca daca un barbat divorteaza de nevasta de 3 ori, nu are voie sa faca o casatorie cu o alta femeie, de forma, ca apoi sa se reintoarca la prima lui nevasta?

Nu inteleg, daca oricum barbatul care a divortat de 3 ori de nevasta lui, nu are voie sa se recasatoreasca ulterior cu ea, de ce sant/erau barbati care recurgeau la "trucul" acesta, la casatoria cu o alta persoana? Nu ii era oricum interzisa recasatorirea cu prima lui nevasata?

assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu,

sotia de care a divortat, ii este din nou permisa, numai daca aceasta, in urma unei noi casatorii, si in urma divortului respectiv, este din nou, libera...
inshAllah, sa ma fi exprimat corect!...

batool391
04-07-2006, 05:14 PM
assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu,

sotia de care a divortat, ii este din nou permisa, numai daca aceasta, in urma unei noi casatorii, si in urma divortului respectiv, este din nou, libera...
inshAllah, sa ma fi exprimat corect!...

Casatoria nu trebuie facuta cu scopul de a divorta ci cu intentia de a avea o casatorie fericita. Eu cred ca s/a hotarat astfel ptr ca daca oamenii nu s/au inteles si nu au cooperat in timpul cat au fost impreuna e clar ca acea casatorie nu are nici o sansa de supravietuire. Realitatea confirma ca multe cupluri care au divortat si dupa un timp s/au recasatorit cu ex partenerii lor de viata repeta drama.

amal
04-07-2006, 09:44 PM
statistic vorbind, e invers.am citit mai multe studii facute de sociologii si psihologii americani.cei care erau casatoriti, au divortat si se recasatoresc, au a doua casnicie mai durabila.
de ce? pentru ca prima data, chiar daca se iubeau, nu stiau sa faca compromisuri, fiecare fiind obisnuit cu metoda si vointa proprie.Dupa divort, devin mai maleabili, si stiu deja la recasatorire cam ce vrea celalalt partener si ce inseamna de fapt casatoria, asa ca sant mai atenti sa indeplineasca si asteptarile partenerului, nemaipunand dorinta lor personala pe primul loc.pt cei care pur si simplu nu se potrivesc sau au avut de suferit in urma casatoriei, banuiesc ca a doua casatorie nu mai functioneaza,daca mai au curajul sa se recasatoreasca.

anca, cred ca ai gresit...dimpotriva, copii trebuie sa fie chemati dupa tatii lor, si nu stiu daca este precizat ca acest lucru se intampla in ziua de apoi, cred ca se refera la viata aceasta, si poate si cealalta. In Quran este zis :"chemati-i dupa tatii lor" insa nu stiu care este citatul.O sa-l caut, sau daca stie cineva unde este, sa noteze sura respectiva.

Despre copiii ai caror parinti nu se cunosc, nu stiu cum se procedeaza..poate stiu altii.

Cert este ca, in islam, asa este corect, copii sa poarte numele tatalui lor.

latifa
04-07-2006, 09:51 PM
Eu ma refeream ca dupa viata,adica la judecata fiecare va fi strigat dupa numele mamei pt ca este sigur ca e mama siea stie sigur cine e tatal.Va rog sa ma ajutati cu citatul din coran ca eu stiu sigur ca am citit asta:rolleyes:

maryam
04-08-2006, 01:07 AM
Eu ma refeream ca dupa viata,adica la judecata fiecare va fi strigat dupa numele mamei pt ca este sigur ca e mama siea stie sigur cine e tatal.Va rog sa ma ajutati cu citatul din coran ca eu stiu sigur ca am citit asta:rolleyes:


Este prima oara cand aud asta ,este un Hadis in care Profetul saaws spune ca in Ziua de Apoi oamenii vor fi chemati dupa numele care le-au placut cel mai mult.
Daca se urmaresc si relatarile profetice si istorisirile din perioada companionilor modul in care apar scrise numele sunt fie Fiul lui...si apoi urmeaza numele tatalui fie Mama lui...si aici urmeaza numele fiului (in general).
In Quran,surat Ysraa daca nu ma insel ne este adresata porunca de a ne chema intre noi pe numele cele mai frumoase,sa nu ne ponegrim .

amal
04-08-2006, 11:48 PM
Gateam azi in bucatarie, si am auzit la radio o emisiune despre religie.

Au inceput sa vorbeasca despre cazul unui musulman, nu stiu exact de unde, cred ca din Siria, care s-a convertit la crestinism. Pana acum nimic rau...insa ce am observat a fost ca la pasajele in care citeau despre conversatia acestui om cu familia lui, formata din musulmani, despre dorinta tatalui sau de a-l trimite sa studieze Quranul, despre convingerea musulmanilor ca Isus nu este Fiul lui Dumnezeu, puneau o muzica clasica mai "intunecata", ca sa zic asa, iar cand venea vorba de Isus sau de crestinism puneau ceva vesel si inaltator, o muzica placuta.Vocile celor care citeau textul erau deasemenea in functie de ce citeau, crestinsm sau islam.

M-am gandit ca poate mi se pare mie...am stat si am ascultat emisiunea pana la capat.Emisiunea a fost bazata pe fapte reale cred, desi nu am auzit sa citeze o sursa anume.Nu stiu daca e vorba sau nu despre acelasi musulman de care am aflat la TV.
Era vorba de un musulman care acum traieste in Austria.El a trecut prin multe, deoarece o data ce a renuntat la islam, familia nu l-a mai acceptat, ba chiar au vrut sa-l otraveasca in timp ce i-au dat de mancare la o reuniune de familie, la care el a crezut ca este invitat de parintii lui pentru ca au acceptat ca a trecut la crestinism.El insa a supravietuit, si-a continuat studiile sale biblice. A ajuns la concluzia ca in Biblie a gasit explicatii la multe intrebari,ca totul este clar, ca Isus a preluat pacatele tuturor, si asa mai departe. In continuare, toate aceste ganduri despre crestinism erau insotite de muzica placuta, iar cele despre islam de muzica tulburatoare,deranjanta.

Emisiunea s-a terminat cu comentariile prezentatorului, care a spus ca doar prin credinta in Isus ne mantuim, si a cerut sa ne rugam o data cu el...
In lumea occidentala, musulmanii nu dispun de mass-media asa cum dispun alte religii, musulmanii nu fac atatea filme cu tema religioasa, sau cele realizate incearca sa pastreze obiectivitatea, nu auzi muzica induiosatoare, nu-l vezi pe Profetul Mohammed plangand, pt ca oricum nu este permisa reprezentarea sa in imagini.Pana la urma toate aceste simboluri au o puternica influenta psihologica aspura oamenilor, iar religia crestina contine azi multe simboluri si reprezentari...

De aici am ramas cu intrebarea, care mi-am pus-o de atatea ori in trecut, cum e posibil ca oamenii citind aceleasi carti sa ajunga la atatea pareri diferite?
Fiecare dintre cei care se considera credinciosi adevarati este convins de adevarul si claritatea mesajului religiei sale...de ce sa urlam unii la altii sau sa nu fim toleranti?
poate ca religia este prea importanta pt unii si ne simtim obligati sa ne exprimam convingerile proprii, insa care este limita?Este bine sa incercam sa ne impunem punctul de vedere prin metode mai mult sau mai putin fatise?

maryam
04-09-2006, 04:16 PM
Gateam azi in bucatarie, si am auzit la radio o emisiune despre religie.

Au inceput sa vorbeasca despre cazul unui musulman, nu stiu exact de unde, cred ca din Siria, care s-a convertit la crestinism. Pana acum nimic rau...insa ce am observat a fost ca la pasajele in care citeau despre conversatia acestui om cu familia lui, formata din musulmani, despre dorinta tatalui sau de a-l trimite sa studieze Quranul, despre convingerea musulmanilor ca Isus nu este Fiul lui Dumnezeu, puneau o muzica clasica mai "intunecata", ca sa zic asa, iar cand venea vorba de Isus sau de crestinism puneau ceva vesel si inaltator, o muzica placuta.Vocile celor care citeau textul erau deasemenea in functie de ce citeau, crestinsm sau islam.
M-am gandit ca poate mi se pare mie...am stat si am ascultat emisiunea pana la capat.Emisiunea a fost bazata pe fapte reale cred, desi nu am auzit sa citeze o sursa anume.Nu stiu daca e vorba sau nu despre acelasi musulman de care am aflat la TV.
Era vorba de un musulman care acum traieste in Austria.El a trecut prin multe, deoarece o data ce a renuntat la islam, familia nu l-a mai acceptat, ba chiar au vrut sa-l otraveasca in timp ce i-au dat de mancare la o reuniune de familie, la care el a crezut ca este invitat de parintii lui pentru ca au acceptat ca a trecut la crestinism.El insa a supravietuit, si-a continuat studiile sale biblice. A ajuns la concluzia ca in Biblie a gasit explicatii la multe intrebari,ca totul este clar, ca Isus a preluat pacatele tuturor, si asa mai departe. In continuare, toate aceste ganduri despre crestinism erau insotite de muzica placuta, iar cele despre islam de muzica tulburatoare,deranjanta.

Emisiunea s-a terminat cu comentariile prezentatorului, care a spus ca doar prin credinta in Isus ne mantuim, si a cerut sa ne rugam o data cu el...
In lumea occidentala, musulmanii nu dispun de mass-media asa cum dispun alte religii, musulmanii nu fac atatea filme cu tema religioasa, sau cele realizate incearca sa pastreze obiectivitatea, nu auzi muzica induiosatoare, nu-l vezi pe Profetul Mohammed plangand, pt ca oricum nu este permisa reprezentarea sa in imagini.Pana la urma toate aceste simboluri au o puternica influenta psihologica aspura oamenilor, iar religia crestina contine azi multe simboluri si reprezentari...

De aici am ramas cu intrebarea, care mi-am pus-o de atatea ori in trecut, cum e posibil ca oamenii citind aceleasi carti sa ajunga la atatea pareri diferite?
Fiecare dintre cei care se considera credinciosi adevarati este convins de adevarul si claritatea mesajului religiei sale...de ce sa urlam unii la altii sau sa nu fim toleranti?
poate ca religia este prea importanta pt unii si ne simtim obligati sa ne exprimam convingerile proprii, insa care este limita?Este bine sa incercam sa ne impunem punctul de vedere prin metode mai mult sau mai putin fatise?





Nu este vorba de aceeasi persoana,cel al carui caz s-a mediatizat indelung este din Afganistan si nu din Syria.
Este foarte posibila aceasta intelegere diferita,pentru ca oamenii nu se ghideaza numai dupa sentimentele lor naturale,dupa natura lor umana ci pe parcursul vietii ajung sa se ghideze dupa multe aspecte care fac parte mai putin din sfera spirituala a vietii si mai mult din cea materiala.Inclinatia nefireasca pe care omul o are astazi catre aceasta viata(comparativ cu vremea cand traia Profetul saaws )duce la acceptarea unui mod de viata care sa-l apropie de idealurile sale.Si atunci cand idealul in viata devine o situatie materiala,o masina ultraperformanta si alte "n" exemple este firesc ca Islamul nu mai poate fi pentru acest om un model.De aceea el va gasi in religie foarte multe constrangeri,sa-mi fie iertata paralele,adeptii altor religii nu sunt "ingraditi" in lucrurile acestea ,nu sunt obligati la nimic,este o religie mult mai comoda Vai lor!!!!!!
Alhamdulillah ca ALLAH swt ne-a facut musulmani,caci va veni vremea cand fiecare va stii care a fost rostul stradaniei sale in aceasta viata.Inshaa ALLAH!
CU SIGURANTA ,Amal, CA NU ESTE CU PUTINTA SILIREA LA CREDINTA,PENTRU CA ,CALAUZIREA ESTE NUMAI DE LA ALLAH SWT.

gabriela guettat
04-26-2006, 12:40 PM
"Alhamdulillah ca ALLAH swt ne-a facut musulmani,caci va veni vremea cand fiecare va stii care a fost rostul stradaniei sale in aceasta viata.Inshaa ALLAH!
CU SIGURANTA ,Amal, CA NU ESTE CU PUTINTA SILIREA LA CREDINTA,PENTRU CA ,CALAUZIREA ESTE NUMAI DE LA ALLAH SWT".
Hajja Maryam,ce se poate oare adauga la vorbele pline de intelepciune si bun simt?
ALLAH (SWT)BERAKFIK!

batool391
04-29-2006, 01:29 AM
Gateam azi in bucatarie, si am auzit la radio o emisiune despre religie.

Au inceput sa vorbeasca despre cazul unui musulman, nu stiu exact de unde, cred ca din Siria, care s-a convertit la crestinism. Pana acum nimic rau...insa ce am observat a fost ca la pasajele in care citeau despre conversatia acestui om cu familia lui, formata din musulmani, despre dorinta tatalui sau de a-l trimite sa studieze Quranul, despre convingerea musulmanilor ca Isus nu este Fiul lui Dumnezeu, puneau o muzica clasica mai "intunecata", ca sa zic asa, iar cand venea vorba de Isus sau de crestinism puneau ceva vesel si inaltator, o muzica placuta.Vocile celor care citeau textul erau deasemenea in functie de ce citeau, crestinsm sau islam.

M-am gandit ca poate mi se pare mie...am stat si am ascultat emisiunea pana la capat.Emisiunea a fost bazata pe fapte reale cred, desi nu am auzit sa citeze o sursa anume.Nu stiu daca e vorba sau nu despre acelasi musulman de care am aflat la TV.
Era vorba de un musulman care acum traieste in Austria.El a trecut prin multe, deoarece o data ce a renuntat la islam, familia nu l-a mai acceptat, ba chiar au vrut sa-l otraveasca in timp ce i-au dat de mancare la o reuniune de familie, la care el a crezut ca este invitat de parintii lui pentru ca au acceptat ca a trecut la crestinism.El insa a supravietuit, si-a continuat studiile sale biblice. A ajuns la concluzia ca in Biblie a gasit explicatii la multe intrebari,ca totul este clar, ca Isus a preluat pacatele tuturor, si asa mai departe. In continuare, toate aceste ganduri despre crestinism erau insotite de muzica placuta, iar cele despre islam de muzica tulburatoare,deranjanta.

Emisiunea s-a terminat cu comentariile prezentatorului, care a spus ca doar prin credinta in Isus ne mantuim, si a cerut sa ne rugam o data cu el...
In lumea occidentala, musulmanii nu dispun de mass-media asa cum dispun alte religii, musulmanii nu fac atatea filme cu tema religioasa, sau cele realizate incearca sa pastreze obiectivitatea, nu auzi muzica induiosatoare, nu-l vezi pe Profetul Mohammed plangand, pt ca oricum nu este permisa reprezentarea sa in imagini.Pana la urma toate aceste simboluri au o puternica influenta psihologica aspura oamenilor, iar religia crestina contine azi multe simboluri si reprezentari...

De aici am ramas cu intrebarea, care mi-am pus-o de atatea ori in trecut, cum e posibil ca oamenii citind aceleasi carti sa ajunga la atatea pareri diferite?
Fiecare dintre cei care se considera credinciosi adevarati este convins de adevarul si claritatea mesajului religiei sale...de ce sa urlam unii la altii sau sa nu fim toleranti?
poate ca religia este prea importanta pt unii si ne simtim obligati sa ne exprimam convingerile proprii, insa care este limita?Este bine sa incercam sa ne impunem punctul de vedere prin metode mai mult sau mai putin fatise?

Apropo de asta. In urma cu cativa ani la un centru islamic din Romania s/a facut o emisiune de catre o anume televiziune. Si prin geamul moscheii operatorul a filmat o biserica aflata la ceva distanta. Eu am catalogat chestia asta ca o ciudatenie, mesaj subliminal. In plus din emisiune a fost taiat esentialul. Asa ca nu ma mir ca realizatorii de la radio au pus fonduri muzicale vesele sau sumbre.

maryam
04-29-2006, 04:55 AM
Apropo de asta. In urma cu cativa ani la un centru islamic din Romania s/a facut o emisiune de catre o anume televiziune. Si prin geamul moscheii operatorul a filmat o biserica aflata la ceva distanta. Eu am catalogat chestia asta ca o ciudatenie, mesaj subliminal. In plus din emisiune a fost taiat esentialul. Asa ca nu ma mir ca realizatorii de la radio au pus fonduri muzicale vesele sau sumbre.



Este o chestie care se practica din pacate draga huda,de multe ori,vin ,filmeaza zeci de minute si pe post nu apar decat cateva secvente si ale needificatoare.
Cea mai tare faza(o mojicie din partea celor care au facut materialul) a fost cand au luat interviu unei surori acasa la ea si sotul ei a raspuns si el la intrebari si au trunchiat atat de mult speechul lui incat a iesit exact pe dos fata de ceea ce a spus.Si normal era vorba de femeia musulman si rolul ei...

gabriela guettat
04-29-2006, 09:35 AM
Este simplu daca le convin lor ceva UITE ASA SCOT IN EVIDENTA
daca nu te baga pe usa te scot pe geam,asta e politica cica DREAPTA!!!!!!!
Cat de usor le este unora sa fac rau,dar surioare ce este bine,noi musulmani stim ca NIMIC NU RAMANE NEPLATIT

imanikka
04-29-2006, 04:07 PM
Este o chestie care se practica din pacate draga huda,de multe ori,vin ,filmeaza zeci de minute si pe post nu apar decat cateva secvente si ale needificatoare.
Cea mai tare faza(o mojicie din partea celor care au facut materialul) a fost cand au luat interviu unei surori acasa la ea si sotul ei a raspuns si el la intrebari si au trunchiat atat de mult speechul lui incat a iesit exact pe dos fata de ceea ce a spus.Si normal era vorba de femeia musulman si rolul ei...

Maryam atunci aceasta familie a spus adevaruri ce altora nu le-a placut. Ei cate cazuri din astea. Va dau un caz real. Acest articol a aparut intr-un ziar ( Timpul) din basarabia.

Moldovence „musulmane”

Nu am rămas nici dezamăgiţi, nici încântaţi, dar lăcaşul ne-a impresionat. In acea zi de sâmbătă, aici ne-au întâlnit doar femei, toate moldovence. Incă nu ştiam că sâmbăta este ziua când moscheia este frecventată exclusiv de femei. Imbrăcate cu fuste lungi şi îmbrobodite, după cum cere ritualul, erau aşezate pe un covoraş şi discutau într-o atmosferă paşnică. Văzându-ne, imediat s-a apropiat un bărbat, cărunt, şi s-a prezentat: Talgat Maşaev, membru al Asociaţiei „Călăuza” şi conducătorul organizaţiei nonguvernamentale „Cârmuirea Spirituală a Musulmanilor din RM”. Dumnealui s-a oferit să ne fie ghid. Am aflat că în incinta respectivă se predau lecţii de religie pentru doritorii de a cunoaşte cultura şi limba musulmană. „Aici, oricine, indiferent de credinţă, poate veni şi afla informaţii despre religia noastră. Avem şi o bibliotecă”. Tătar de naţionalitate, Talgat este văduv şi locuieşte, din 1983, în satul Rezeni. Se consideră foarte bogat, având o familie numeroasă, cinci copii. Bărbatul ne spune că religia sa acceptă şi poligamia, dar el nu o consideră obligatorie. „Ni se permite să avem până la patru soţii şi, pentru a exercita acest drept, e necesar să îndeplinim anumite condiţii, una din ele fiind ca numărul de femei din ţara în care locuim, în momentul căsătoriei, să depăşească 51 procente. O altă condiţie este ca bărbatul să -----streze că le poate întreţine”. În R. Moldova însă Talgat a avut o singură soţie, moldoveancă, care a decedat acum un an. El zice că ar dori să se mai însoare, dar nimeni nu vrea să-l ia de soţ, fiindcă are prea mulţi copii. Îl întrebăm şi despre Ramadan, postul musulmanilor. Conform calendarului ortodox, în 2006, postul acesta ritualic va fi la sfârşitul lunii septembrie. De obicei, de Ramadan, în această moschee se adună peste o sută de musulmani din Moldova. Se roagă, în grupuri, pe parcursul întregii luni, de la răsăritul şi până la apusul soarelui, se abţin de la mâncare şi băutură, de la dorinţele trupeşti.

Intrăm în vorbă şi cu femeile de aici, care însă, nu se dovedesc prea vorbăreţe. Stela, una dintre ele, ne spune totuşi: „Am trecut la religia musulmană acum patru ani, de când m-am căsătorit. Nu regret. La început mi-a fost greu, părinţii şi cei din jur nu mă înţelegeau, însă mai târziu s-au obişnuit cu ideea”. Femeia crede că aici a găsit respectul pe care îl merită şi dragostea adevărată.

Nici năframa pe care o poartă de patru ani nu o mai deranjează, fiind convinsă că, dimpotrivă, o protejează de privirile străine, pentru că vrea să fie admirată doar de soţul său. Soţul nu-i permite însă nici să lucreze, nici să-şi continue studiile, de aceea Stela a rămas doar cu studii medii. Ea însă nu este nefericită. Imi amintesc însă de un caz contrariu, cel al Angelei din Chişinău, care venise nu demult la redacţie să se plângă de soarta ei. Şi ea se căsătorise cu un arab, dar povestea lor nu era la fel de frumoasă. Poate şi din cauză că Angela nu a putut asimila această nouă cultură şi nu a înţeles până la capăt tradiţiile ei. In cele din urmă, a divorţat.

De obicei, când vorbim despre cultura islamică, ne vin în minte poveştile din „O mie şi una de nopţi”, cu caravane în deşert, iarmaroace colorate, sultani - sinonimi cu luxul şi prosperitatea sau, mai recent, revoluţii de stradă, terorişti sinucigaşi, scene violente. Ei, bine, cultura respectivă a ajuns în R. Moldova într-un alt mod: majoritatea moldovencelor „musulmane” afirmă că au făcut acest pas din dragoste.

Laura Vieru,

TIMPUL


A dat Domnul si ne intalnim noi cu fetele la moscheie si incepem sa discutam articolul.Stela , fata despre care se vorbeste in articol a ramas uimita de continutul acestuia. Fata a lucrat in timp ce era casatorita , dar acum are copil mic , are studii superioare , desi vedeti articolul ce scrie.
Asta chiar ca e caz real vazut de mine. :D
Poza Stelei :http://www.timpul.mdl.net/fotos/266Untitled-1.gif
Faceti concluziile.

hannen
04-29-2006, 04:21 PM
Iman,unde-i un zid sa ma dau cu capul??
Si nu se poate face nimic impotriva acestor mincinosi si defaimatori?Caci cam asta sunt!
Ce nervi m-au luaaaaaaaaat:smile308: :smile308: :smile308:

imanikka
04-29-2006, 04:37 PM
Iman,unde-i un zid sa ma dau cu capul??
Si nu se poate face nimic impotriva acestor mincinosi si defaimatori?Caci cam asta sunt!
Ce nervi m-au luaaaaaaaaat:smile308: :smile308: :smile308:

Allah vede totul habibty.Dar daca tot insisti iti dau eu un zid http://img83.imageshack.us/img83/7182/banghead6ag.gif:D

Saira
04-29-2006, 05:58 PM
Mai bine le facem rost de cate un zid celor care scriu astfel de articole mincinoase si care deformeaza raaaau,dar rau de tot adevarul!!!Poate daca se dau de cateva ori cu capul de ziduri le mai vine nitel mintea la cap!:smile19:

gabriela guettat
04-29-2006, 07:49 PM
IMI SUSTIN IDEEA ALLAH SWT O SA II PLATEASCA PE TOTI SI NIMIC NICI CAT UN GRAUNTE DE NISIP NU SE POATE ASCUNDE!!!!!
TREBUIE SA INVATAM SA AVEM RABDARE(EA ESTE SCUMP PLATITA DE ALLAH SWT) SURORILE MELE SI NU VA MAI ENERVATI,SA VA DATI CU CAPUL DE ZID,CA AVETI COPII DE CRESCUT !!!!!

Saira
04-29-2006, 08:02 PM
IMI SUSTIN IDEEA ALLAH SWT O SA II PLATEASCA PE TOTI SI NIMIC NICI CAT UN GRAUNTE DE NISIP NU SE POATE ASCUNDE!!!!!
TREBUIE SA INVATAM SA AVEM RABDARE(EA ESTE SCUMP PLATITA DE ALLAH SWT) SURORILE MELE SI NU VA MAI ENERVATI,SA VA DATI CU CAPUL DE ZID,CA AVETI COPII DE CRESCUT !!!!!

eu copii de crescut n-am :D :D :D dar incerc sa am rabdare si sa nu ma mai enrevez :smile33:
salam :smile01:

gabriela guettat
04-29-2006, 08:07 PM
BEBE,habipti tu trebuie sa te pastrezi ca sa poti sa faci copii sanatosi si buni ca tine,inshallah si eu te pup!:)

Saira
04-29-2006, 08:40 PM
BEBE,habipti tu trebuie sa te pastrezi ca sa poti sa faci copii sanatosi si buni ca tine,inshallah si eu te pup!:)


:smile16: :smile16: :smile16: :smile16: :smile16: insha'Allah,shoukran de urare si pt pupici....iti dau si eu muuuulti pupici ca sa nu raman datoare :D desi cu pupicii e frumos sa ramai dator...;)

hannen
04-30-2006, 08:58 AM
Ei na,tradatoarelor mici ce sunteti,m-ati lasat pe mine singura nervozata?:D :D

Iman,multzam de zid da` iote ce zic fetele,cica nu face bine la cerebel,distruge si ultimul neuron ratacit cu care ma luptam :D

Saira
04-30-2006, 01:06 PM
Ei na,tradatoarelor mici ce sunteti,m-ati lasat pe mine singura nervozata?:D :D

Iman,multzam de zid da` iote ce zic fetele,cica nu face bine la cerebel,distruge si ultimul neuron ratacit cu care ma luptam :D

Pai si pe mine Gabi m-a astamparat...ca incepuse sa-mi iasa fum pe urechi....na,ca acum sunt un pic mai bine.Oricum rautati si minciuni din astea vor exista multa vreme de-acum incolo :smile33: :smile33:
Hai,incearca sa nu mai fii nervoasa,poate iti apar vreo 2-3 riduri si n-ai vrea sa se spuna ceva gen "din cauza sotului care nu o lasa sa faca aia si ailalta...care o chinuie cu baticul ala"...intentii "bune" se gasesc mereu :smile308: :smile308:
pupici :smile16:

munir
04-30-2006, 01:43 PM
Draga bebe era sa iti sterg unul dintre cele doua mesaje care mi s-au parut identice dar am observat la timp ca ultimul avea un emoticon in plus .Scuze.
Ce rau imi pare ca sunt barbat si nu pot participa si eu alaturi de voi la ,,cascada" de pupici:smile308:

Saira
04-30-2006, 02:13 PM
Draga bebe era sa iti sterg unul dintre cele doua mesaje care mi s-au parut identice dar am observat la timp ca ultimul avea un emoticon in plus .Scuze.
Ce rau imi pare ca sunt barbat si nu pot participa si eu alaturi de voi la ,,cascada" de pupici:smile308:

Pai eu am vrut sa modific primul mesaj fiindca am vazut ca nu-mi iesise al doilea emoticon si vad ca de fapt nu am modificat,ci am mai scris inca unul ....nu stiu cum s-a intamplat asta....chiar terog sa stergi unul din mesaje...nu e frumos...ocup spatiul degeaba.
merci mumos si scuze,de-abia acum am vazut :smile33: :smile01:

gabriela guettat
04-30-2006, 06:27 PM
:D Hannen,habipti ,nu iti dau voie nici tie sa te enervezi,ca pe urma cine ne mai scrie aricole bune?Cine are grija de frumusetele de titite??
Si dovada ca nu te tradez uite muaaaaaaaaaaaa un mare pupic,tie si la toate surorile nostre.
Nimic nu merita pe lumea astea sa va enerveze!
Cine ne iubeste nu ne face sa suferim:smile28:
Si multe salutari lui Munir,nu uitam ca esti fratele nostru,
pentru tine un :)