PDA

View Full Version : Eid al-Adha



shama
12-30-2006, 07:16 PM
Imi poate spune cineva ce semnificatie are Eid al-Adha, cat dureaza si daca, eventual, sunt urari specifice care se adreseaza musulmanilor cu aceasta ocazie?
In orice caz, sper ca nu gresesc daca urez Eid Mubarak tuturor prietenilor musulmani de pe acest forum :give_rose: :give_rose: :give_rose: !

Saira
12-30-2006, 09:40 PM
Assalamou alaykoum wa rahmatullahi wa barakatouhu

Aid al Adha,numita si Aid al Kabir (Sarbatoarea mare) este cea mai importanta sarbatoare a musulmanilor.Prin aceasta sarbatoare,numita "Sarbatoarea sacrificiului" se comemoreaza actul profetului Abraham (alayhi salam) caruia Allah subhana wa ta'ala i-a cerut sa-si sacrifice fiul,pe Ismail (alayhi salam).Acesta din urma a fost inlocuit,din ordinul lui Allah subhana wa ta'ala cu un miel.Aceasta sarbatoare comemoreaza si ultimele zile de hajj.

Ca urari,din cate stiu eu,se spune tot la fel :Aid mubarak-Aid al Adha mubarak! desigur,urarile pot fi imbogatite :) dar un minim in araba asta cred ca este :)

shama
12-31-2006, 05:42 PM
Multumesc pentru raspunsul bogat in informatii, Saira :smile06: :smile01: .

Mariyah
12-31-2006, 09:04 PM
cat tine eidul?
.................................................. ...................

Saira
01-01-2007, 12:34 AM
Multumesc pentru raspunsul bogat in informatii, Saira :smile06: :smile01: .



nu ai pentru ce,Shama :give_rose:

oricand iti putem fi de folos,intreaba-ne si insha'Allah iti vom raspunde cum putem noi mai bine.




cat tine eidul?


4 zile dureaza :) asta daca imi amintesc eu bine ce am citit...daca nu,rog pe cineva sa ma corecteze

prima zi a fost ieri,30 decembrie-10 Dhul al hijjah

gabriela guettat
01-01-2007, 10:10 PM
Shama habibty:give_rose: AID MUBARAK !!!!

"semnificatie are Eid al-Adha, cat dureaza si daca, eventual, sunt urari specifice care se adreseaza musulmanilor cu aceasta ocazie?
In orice caz, sper ca nu gresesc daca urez Eid Mubarak tuturor prietenilor musulmani de pe acest forum "


Shama,Eid Al-Idha este ziua de sacrficiu!!!!
Este o comemorare a zilei cand Abrahim alaihi salem a intreprins(asa este scris in CORAN), sa-l taie pe unicul lui fiu Ismael alaihi salem ca sa se supuna voi lui Allah subhanahu wa ta'ala.
Allah subhanahu wa ta'ala i-a oferit un sacrificiu in locul fiului sau Ismael alaihi salem.
Noi musulmani sarbatorim evenimentul asta dupa cum l-a relansat Mohamed sallAllah alaihi wa sallam.
Eid Al Idha este cel mai mare eveniment al musulamilor si dureaza de fapt 3 zile ca si Eid Al Fitr (cel dupa Ramadhan). Urarea este "Eid Mubarak" si "Kullu Am wa antum Bi Kheir"!!!!:give_rose: :give_rose: :give_rose: .

shama
01-01-2007, 10:29 PM
Multumesc, Gaby :give_rose: .
Din cate am inteles, "Eid Mubarak" inseamna "Eid imbelsugat". Cum s-ar traduce, insa, "Kullu Am wa antum Bi Kheir"?

gabriela guettat
01-02-2007, 12:54 PM
"Kullu Am wa antum Bi Kheir"=FIECARE AN SI VOI SA FITI CU BINE:give_rose: :give_rose: :give_rose: :give_rose:

ummraschid
01-02-2007, 05:05 PM
:006:

assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu

si EID AL-ADHA MUBARAK!

...fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa ne faca dintre cei bineplacuti Lui, dintre cei evlaviosi si supusi, insha-llah, Amin!

100. Doamne, da-mi mie pe unul dintre cei evlaviosi!"

101. Si Noi i-am dat buna veste despre un flacau bland.

102. Si cand [fiul sau] a ajuns la varsta la care putea lucra impreuna cu el, a zis:" O, fiul meu! Am vazut in vis ca te voi jertfi. Vezi cum ti se pare?" I-a raspuns: "O, tata! Fa dupa cum ti se porunceste, caci ma vei afla pe mine - printre cei rabdatori!"

103. Si cand s-au supus amandoi si l-a intins pe el pe o tampla,

104. Am strigat Noi la el: "O, Avraam!

105. Tu ai implinit vedenia! Astfel ii rasplatim Noi pe cei care savarsesc bine!"

106. Acesta a fost, neindoielnic, o incercare razvedita

107. Si l-am rascumparat pe el printr-o jertfa minunata

108. Si am lasat Noi pentru neamurile care au venit dupa el [ aceasta binecuvantare]:

109. "Pace asupra lui Avraam!"

110. Astfel ii rasplatim Noi pe cei care savarsesc bine;

111. Fiindca el a fost dintre robii Nostri dreptcredinciosi.



Si l-a rugat Avraam pe Domnul lui sa-i daruiasca lui un urmas evlavios.
Allah i-a vestit ca va avea parte de un flacau bland.
Si l-a crescut el pana ce s-a facut suficient de mare pentru a-l ajuta la munca.
Si i s-a aratat lui Avraam in vis ca trebuie sa-l jertfeasca pe fiul sau, iar vedeniile profetilor sant adevar!
Atunci el i-a zis fiului sau:
O, fiule, Domnul meu mi-a poruncit sa te jertfesc! Tu ce zici de aceasta?
Iar fiul sau, Ismail, i-a raspuns:
O, tata, fa ceea ce ti-a poruncit Allah! Cu voia lui Allah, vei vedea ca voi suporta jertfa!
Si dupa ce s-au supus amandoi vointei lui Allah, au purces la implinirea poruncii Sale.
Avraam a prins capul fiului sau si l-a intins pe pamant cu fata in jos si a luat cutitul pentru a-l sacrifica.
Atunci Allah a strigat catre el:
O, Avraam! Ai implinit ceea ce ti-am poruncit tie in vis. Iti vom da o buna rasplata pentru supunerea ta.Te-am supus la o mare incercare si ai izbutit.
Si Allah i-a trimis un berbec pentru a-l sacrifica in locul fiului sau.
Si Allah i-a pastrat lui o amintire frumoasa, printre cei care au venit dupa el:
Pace de la Allah pentru Avraam!
Astfel ii rasplateste Allah pe toti binefacatorii. El a fost unul dintre robii drept credinciosi ai lui Allah.


sursa: Coranul cel Sfant: traducerea sensurilor si comentarii - Editura Islam 1998

http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/Eid_718-1.jpg

shama
01-02-2007, 07:53 PM
Multumiri pentru efortul si ruperea ta din timp pentru redarea acestui citat generos şi util, ummraschid :give_rose: .

... Astazi se incheie atat Eid al-Adha, cat si pelerinajul la Mecca.
Un gand plin de bucurie si pios, deci, si pentru pelerinii care au incheiat cu bine aceasta mare calatorie in ei insisi si in afara lor :give_rose: .