PDA

View Full Version : Cineva sa ma ajute pls!!!!!!!!



ALEX
01-10-2007, 06:35 PM
Va salut pe toti, sunt nou am intrat din greseala pe acest forum cautam poze despre Syria ,si am reusit sa citesc cateva zeci de mesaje .Am o mare rugaminte cine imi poate da cateva sfaturi .
"Am cunoscut o fata jumatate syrianca dupa tata si jumatate romanca dupa mama , ce sanse sunt sa pot fi cu ea deoarece stiu ca au unele restrictii cu privire la barbatzii non-muslim ,exista vreo posibilitate sa fim impreuna si care ar fi, astept si in mail sau yahmess rainonme818@yahoo.com multumesc!!"

gabriela guettat
01-10-2007, 07:03 PM
Ai raspunsul in cutia ta postala,si iti uram sa fii bine venit printre noi!:give_rose:

Anna
01-16-2007, 06:19 PM
cred ca trebuie in primul rand sa ai rabdare si sa te calmezi
si sotul meu e tot jumate syrian jumate roman tata sy mama ro:)
daca vrei sa te ajut cu ceva sau daca vrei poze cu sy ca tot cautai:)
apeleaza-ma pe mess...:):36_1_21:

HAYAH
01-21-2007, 10:41 PM
Salam alaikum.
Alex, un barbat care nu e musulman nu poate lua in casatorie o femeie de religie islamica. Singura posibilitate , ar fi ca tu sa intri in islam, dar nu trebuie sa faci asta doar de dragul ei, trecerea la islam trebuie sa vina din convingere spirituala, nu din dragoste pt. o femeie.
Allah subhana wa taala, sa va calauzeasca.

Mariyah
01-22-2007, 12:08 PM
Stiu teoria ca nu-i bine sa iti schimbi religia pt o persoana insa eu una nu vad nimic rau in asta.
E o modalitate de a-i -----stra ca il/o iubesti.
Cazul lui Alex pare la prima vedere un caz izolat pt ca suntem obisnuiti ca fata sa ia religia baiatului insa eu nu vad nimic rau in asta. Daca el nu stie ce inseamna Islamul , poate sa invete pe parcurs , eu nu vad ce e asa greu si complicat si nu trebuie sa devii "islamic" peste noapte ci in timp cand incepi sa intelegi absolut ce e permis , ce nu e. Oricum poti sa interpretezi si tu daca e bine sau rau, bineinteles prin asumarea responsabilitatii.
Cunoscand mai multe persoane zilele astea ma intrebau daca am prieten arab sau de unde stiu romana fluent.
:36_1_21: cand le-am explicat ca-s romanca si ca nu tre sa am vreo treaba cu vreun pamant arab si nici macar nu am prieten arab, ca pur si simplu sunt impotriva barbatilor arabi ca am avut o experienta mult prea neplacuta in trecut cu unul , toti se intreba , "pai si atunci de ce Islamul?"
da si mama mea a fost tare acum o luna cand m-a intrebat dar de ce mai am eu coranul daca m-am despartit de arab de jum de an aproape?
cazul tau seamana cu fostul meu caz cand am fost alaturi de un crestin si eu tot ii vb despre Islam, ii ziceam , daca eu adopt Islamul stii ca esti obligat sa te convertesti si tu. Au existat momente cand era perfect de acord , chiar ma miram si eu si ezitam sa-l grabesc cu Shahada cand la un moment dat a inceput cu hrr si mrr asa o saptamana si s-a terminat totul.
Incearca si acum sa se mai bage in seama cu mine dar nimic pt ca pt mine e o jignire ca un barbat sa refuze acest mic sacrificiu.
Multi spun ca exagerez la faza asta insa this is me deocamdata.
Si pt ca totusi nu exagerez cu islamul ,orice baiat ma invita in oras, la patinuar, etc etc primeste acelasi raspuns : is de acord da vin cu batic , si in general nu accepta nimeni, unul singur a acceptat dar nu am mai avut eu timp sa ma duc.
Din asta eu am tras concluzia ca oamenii te vor doar pt aspectul fizic si pur si simplu nu vor sa te placa pt caracterul tau , personalitatea ta.

HAYAH
01-22-2007, 05:26 PM
Salamu alaikum.
Draga Villhemiina, nu cred ca a trece la Islam trebuie inteles ca un "mic sacrificiu" pentru o anume persoana iubita. O persoana te poate inspira, iti poate vorbi despre islam, iti poate arata o noua cale in viata, insa trecerea efectiva la Islam trebuie totusi, sa vina din convingerea ta, dupa ce stai si chibzuiesti asupra religiei in sine, asupra lui Dumnezeu,a mesajului lasat prin sfantul Coran, la cum islamul iti va afecta destinul, si nu doar viata aceasta sau relatiile cu ceilalti. A ma converti la Islam doar de dragul unui om nu ma face musulman. Dar a fi inspirat de un om si a sfarsi prin a ma converti la Islam, e cu totul altceva.
Am mai intalnit un caz in care o fata, libaneza, musulmana, intalnise ( si probabil se indragostise de) un crestin german. Incerca din rasputeri sa il convinga sa intre in Islam, dar nu reusea... eu insami m-am ciocnit de cazuri in care barbati crestini din tarile arabe imi cereau sa le explic lor cum si de ce am ales sa ma convertesc. Ce vreau sa spun e ca , nu imi explic de ce, barbatii inclina mai greu spre o noua religie in viata lor, probabil ca tocmai din cauza ca au impresia ca, daca s-ar converti, asta ar fi vazuta de ceilalti ca un compromis pe care ei il fac in relatia cu femeia dorita. Mi-as dori sa vad mai multi barbati care trec in Islam, inspirati de o buna musulmana, insa sunt cam sceptica in aceasta privinta....
Imi mentin parerea ca e haram sa te convertesti pentru cineva in afara de Allah swt si sufletul tau. Dar normal, nu e interzis sa cunosti Islamul prin persoana iubita si sa ajungi sa iti doresti sa urmezi aceasta cale, pentru tine, pentru ea si pentru destinele voastre impreuna, iar in final , insha'Allah, sa ajungi sa spui din tot sufletul si cu toata sinceritatea Shahada si sa intri in randul musulmanilor.

Mariyah
01-22-2007, 05:47 PM
insa as vrea sa fac o precizare
o femeie in Islam e limitata doar la barbati musulmani

insa barbatii au voie si la crestine si la evreice si la musulmane
deci ar trebui cat mai multi barbati sa se converteasca, in felul acesta li s-ar deschide orizontul

imanikka
01-23-2007, 12:19 PM
Anamaria in mare parte sunt de acord cu tine. Dar sa spui unui barbat musulman sa faca un astfel de ,, mic sacrificiu ,, si sa accepte crestinismul doar de dragul fetei sau a familiei ei , nu7stiu daca ar face-o, fiindca ei stiu ca Islamul este Religia Adevarata si dragostea ptr Allah este mult mai mare. Insa un crestin daca accepta Islamul nu are de pierdut , fiindca mai devreme sau mai tarziu tot o sa-si dea seama ca Islamul este Adevarul. SI oricum nu cred ca Alex este prima persoana care accepta Islamul doar de dragul fetei , cate fete au accepta Islamul doar de dragul sotului , apoi interesandu-se si invatand ceea ce inseamna cu adevarat Islamul
:002:

HAYAH
01-23-2007, 07:57 PM
Imanikka, ai dreptate, nu ar face nici un rau sa accepte islamul si apoi sa il cunoasca cu adevarat si insha'Allah, sa devina un bun musulman... multe femei fac asta dupa ce se casatoresc cu un musulman... eu sunt pesimista in ceea ce ii priveste pe barbati, in schimb, probabil sta in natura lor sa se lase mai greu convinsi sa faca o schimbare atat de radicala in viata lor, mai ales daca sunt foarte puternic ancorati in societatea noastra materialista si frivola.
:002: