PDA

View Full Version : Care este primul pas ?



ALEX
01-10-2007, 08:47 PM
m-am saturat sa ma iubesc pe ascuns cu o fata musulmanca care este primul pas in a trece la muslim?
mi s-a spus sa citesc la sectiunea Islam cu ce sa incep sa pot intelege cu adevarat ce schimbare voi face in viata mea. Cu toate ca suna cam ciudat si ma demoralizeaza chestia asta "nu sunt bun pt. ea decat daca sunt si muslim " dar unde este lege nu este togmeala asa ca sunt hotarat sa fac pasul asta rational. THX

Saira
01-10-2007, 10:33 PM
m-am saturat sa ma iubesc pe ascuns cu o fata musulmanca care este primul pas in a trece la muslim?
mi s-a spus sa citesc la sectiunea Islam cu ce sa incep sa pot intelege cu adevarat ce schimbare voi face in viata mea. Cu toate ca suna cam ciudat si ma demoralizeaza chestia asta "nu sunt bun pt. ea decat daca sunt si muslim " dar unde este lege nu este togmeala asa ca sunt hotarat sa fac pasul asta rational. THX



Primul pas in a trece la islam este,fara indoiala,a crede in mesajul acestei religii,in mesajul originar cu care au venit toti profetii lui Allah (Dumnezeu).

Trecerea la islam inseamna atestarea faptului ca nu exista alt dumnezeu in afara lui Allah si ca Muhammad este trimisul sau (ultimul,inainte de el venind Abraham,Moise,Isus-oacea fie asupra lor toti!),islamul implicand crednta in toti.De asemenea,un musulman crede in toate cartile trimise de Allah (Dumnezeu) oamenilor (printre care Psalmii lui David,Vechiul si Noul Testament,ultima dintre ele fiind Coranul),in creaturile create de Allah (oamenii,creati din lut,ingeri,creati din lumina si djinii,fiinte create dintr-o flacara fara fum),crednta in Ziua de Apoi si in destin.

Apoi,odata islamul acceptat,trebuie sa indeplinesti cei 5 stalpi ai acestei religii:sa marturisesti ca Allah este unicul zeu si ca Muhammad este trimisul Sau,sa faci cele 5 rugaciuni zilnice,sa tii postul in luna Ramadan,sa oferi pomana pentru saraci (zakat) si sa efectuezi,daca ai posibiltatea fizica si materiala,pelerinajul la Meca macar o data in viata.

Cam asta pentru inceput :) mult mai multe informatii vei gasii rasfoind forumul :)




ps:acum este pe programul ddtv o emisiune despre Isus in Coran (emisiunea are loc in fiecare miercuri incepand la ora 20.00,de fiecare data dezbatandu-se o tema).

Anna
01-11-2007, 04:28 PM
m-am saturat sa ma iubesc pe ascuns cu o fata musulmanca care este primul pas in a trece la muslim?
mi s-a spus sa citesc la sectiunea Islam cu ce sa incep sa pot intelege cu adevarat ce schimbare voi face in viata mea. Cu toate ca suna cam ciudat si ma demoralizeaza chestia asta "nu sunt bun pt. ea decat daca sunt si muslim " dar unde este lege nu este togmeala asa ca sunt hotarat sa fac pasul asta rational. THX

al salam aleykum
daca intentionezi sa treci la islam trebuie sa treci pentru ca u crezi nu pentru o fata trebuie sa o faci din iubire pentru Allah pentru adevar nu pentru o fata
e o decizie mare nu o faci asa ca doar nu iti schimbi hainele gata de azi sunt musulman trebuie sa o faci pentru tine nu pentru ea
daca vrei sa intelegi islamul daca vrei sa il cunosti mai in detaliu contacteaza-ma sa iti trimit si niste carti ,nush nici daca ai citit coran dar iti voi trimite inshAllah adresa mea de mess este jozimic@yahoo.com poti sa ma apelezi sa vb mai in detaliu inshAllah
Allah sa fie cu tine si sa iti lumineze calea

ummraschid
01-15-2007, 06:43 PM
Am auzit o istorioara frumoasa, adevarata, care s-a petrecut in Anglia, parca secolul trecut. Ideea era ca un musulman se indragosteste si doreste sa se casatoreasca cu o fata crestina iar tatal baiatului nu-i permite decit cu conditia ca fata sa devina musulmanca...Asa ca baiatul ii furnizeaza fetei carti, materiale despre islam...aceasta citeste si dupa 3 luni devine musulmanca...Insa, surpriza, cind baiatul fericit o cere de nevasta, ea refuza intrucit, citind, si-a dat seama ca el nu e un musulman bun si nu respecta prescriptiile propriei religii...




:006:

assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu,

Ya Rabb, din pacate acesta este adevarul iar " povestioarele" sant numeroase, adevarate si cat se poate de actuale...

...nu numai ca noile surori ar trebui sa invete cat pot mai mult despre religia lor, cu tot ce implica aceasta, inainte de a se casatori, ci ar trebui sa fie foarte atente si sa caute sa cunoasca si cu cine se casatoresc...

...nu rareori proaspatul sot nu este un musulman practicant, el sau familia lui, doresc o " convertita" care sa se comporte cat mai liberal, iar daca ea , aprofundand si aplicand invataturile Islamului si poruncile lui Allah subhanahu wa ta'ala, sporeste in taqwa, eventual imbraca niqab, etc... incepe sa stanjeneasca, fiind " prea prea "...

...sant si cazuri fericite, cand sotul musulman, abia aflandu-se intr-o astfel de situatie, incepe sa-si practice religia...

insa...
asa cum religia noastra interzice ca o musulmanca sa se marite cu un ne-musulman ...
un musulman nepracticant nu numai ca nu va putea sa sprijine pasii sotiei sale pe calea Islamului, ci, dimpotriva, ar putea sa o impiedice pe aceasta de la implinirea poruncilor lui Allah subhanahu wa ta'ala...

...credinta nu este privilegiul nimanui, Islamul este religia tuturor, iar Allah subhanahu wa ta'ala nu ne va judeca dupa infatisare, nationalitate sau statut social, ci dupa ceea ce facem in public sau in ascuns, si dupa ceea ce purtam in inimile noastre!...

fie ca Allah ta'ala sa ne inlesneasca a ne afla printre cei bineplacuti Lui, insha-llah, amin!

assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu

hannen
01-18-2007, 08:46 AM
Alex,acum am vazut inca o intrebare a ta(raspunsesem la prima)
Surorile mele deja ti-au raspuns!Primul pas pe care trebuie sa-l faci este sa CITESTI!!!
Nu este o gluma,este primul cuvint revelat de Allah(Dumnezeu spus in limba araba)Asta ca sa nu crezi ca Allah ar insemna cine stie ce ...
Citeste deci despre Islam!Atunci cind vei iubi islamul si vei intelege ca acesta este adevarul,vei sti cu siguranta ce trebuie sa faci!
Mult succes si nu uita,te asteptam oricind si daca putem sa te ajutam o vom face cu mare drag!