PDA

View Full Version : cum aducem copiii pe calea cea dreapta



Anna
01-11-2007, 06:30 PM
al salam aleykum
scriu in numele unei surori din craiova mama a 3 copii de 15 ,14 si respectiv 12 ani ,o fata de 15 ani si cel de 14 si 12 baieti
fata este o fata deosebita premianta si constiincioasa niciodata nu a avut probleme cu ea
problemele le fac baietii....vb urat cu mama lor o jignesc sunt agresivi fizic si verbal si ea este depasita de situatie
pleaca de acasa cu zilele si nu spun unde sunt
au probleme la scoala
au un anturaj foarteeeeeeeeee prost
ce sa va mai spun?
ea a fost casatorita cu un arab care i-a parasit cand fata cea mare avea 4 ani si de atunci ea este singura si se zbate pt ei munceste pe 4 milioane pe luna pentru a le asigura macar minimul existential si cea mai mare problema a ei este ca ii pierde si nu poate face nimic pentru ca nu au tata in viata lor care sa ii ajute ,s-a zbatut mult pt ei si inca se zbate
cand el a plecat din tara si de atunci nu mai vrea sa auda de niciunul dintre ei i-a lasat pe strada cu hainele de pe ei
niste musulmani buni de aici au facut cheta si au reusit sa cumpere o garsoniera si ei acolo locuiesc patru suflete intr-o camaruta mica
pana acuma nu era problema de spatiu abia acum a devenit pentru ca ei fiind mari isi doresc intimitate si de multe ori se cearta intre ei cand unu vrea sa invete la matem si are nevoie de concentrare celalat vrea sa invete la istorie si trebuie sa invete cu voce tare
fata si-a gasit linistea in baie ea acolo sta cu orele si invata linistita
datorita lipsurilor ei au luat-o pe un drum gresit si sunt si fff incapatanati si nu le poate nimic
voi ce ii recomandati mamei sa faca cu ei?pentru ca pe mine una ma depaseste situatia si nu mai stiu ce sa fac
ii cunosc personal ....si nu ii pot ajuta cu multe
a fost cu unul dintre baieti la psiholog l-a dus la spital sa aiba o mica disctutie cu el si dr i-a spus ca e perfect sanatos copilul (mintal) si are preocupari adecvate varstei iar intreaga problema este datorita spatiului pentru ca el nu se poate dezvolta fiind prea inchis si isi gaseste libertatea in anturaje gresite
mai trebuie sa precizez ca sunt musulmani intreaga familie dar....:(
tatal copiilor nu a avut timp sa explice despre islam si se pare ca nici el nu stia si s-a multumit sa ii puna batic sotiei sale pentru ca asa trebuie si atat....
ei nu au nici o cunostiinta despre islam si nici mama lor nu ii poate invata pentru ca nici ea nu stie din pacate si nici nu a avut timp de-a lungul timpului sa se intereseze deoarece ea toata viata a trebuit sa munceasca pentru ei sa s zbata pentru ei
au o situatie intr-adevar deosebita si noi ne-a, gandit sa organizam cursuri de islam pentru ei la moschee dar sincera sa fiu nici nu stiu cum sa ii abordam si nici cum sa ii ajutam
cand erau mici mama lor intodeauna ii ducea la moschee in fiecare vineri dar acolo erau ignorati:(
si cam toti vb araba si ei se simteau ...ai nimanui....
si cu plansete au cerut sa nu ii mai duca ca acolo stau singuri si se uita si nu inteleg nimic
cum sa ii ajutam ?ce am putea face pentru ei?
momentan ea incearca sa faca rost de fonduri pentru a schimba garsoniera cu un apartament cu 2 camere....oferindu-le astfel mai multa intimitate si inshAllah sa le fie mai bine
nush ce sa mai spun
astept recomandarile voastre

Iman3
01-12-2007, 12:22 AM
Uite... este f greu f greu ... Allah sa ii ajute pe copii acestia si pe mama lor.
Chiar nu stiu, si noi avem aici un caz aprope identic. Fata exceleaza in toate iar baiatul... la un pas de exmatriculare din cauza unor filmari deocheata puse pe net. Iti dai seama.
Noi am incercat sa luam legatura cu tatal lor sa ii aducem aminte ca este responsabil fata de copii acestia dar... nici un rezultat. Hai sa nu o mai lungesc cu cazul de aici .. al hamdulillah acestia nu au probleme materiale, mama lor are scoala si are 3 joburi sa munceasca pentru acesti copii ...
Referitor la cazul expus de tine, ma gandeam ca poate in vacante baietii amanadoi sau separat sa mearga la o familie de musulmani... sa vada si altceva adica sa cunosca religia careia ii apartin altfel deca prin prisma tatalui fugar, iresponsabil... si a mamei nestiutoare si extenuata de munca. Poate vor intelege ca este o etapa trecatoare si e in puterea lor sa o traverseze cat mai usor si sa aleaga o viata mai corecta.
Nu stiu daca e binevenita ideea mea, nu stiu cati oameni vor dori sa se implice desi pentru salvarea unui suflet nimic nu este prea mult si cand spun asta stiu ce spun ... macar in weekenduri...incet incet...
Uite asta e marea mea durere ca se fac tot felul de programe dar pentru copii, adolescenti... nimic concret si cand ajung la moschee se vorbeste intr-o limba pe care ei nu o inteleg si daca nu au un model masculin deja avem toate ingredientele pentru o drama viitoare.
Baiatul meu al hamdulillah a avut parte de oameni deosebiti , extrordinari (Allah sa ii protejeze oriunde ar fi) in formarea lui si stiu ce inseamna sa ai baietii (ma refer la baietii de la centru islamic) langa tine ... cum se spune scut si pavaza. Cu parintii de multe ori intri in conflictele inerente diferentei de mentalitate, de generatie... dar niciodata comunitatea musulmanilor nu trebuie sa insemne doar mama , tata si familia... Vorbind de baiatul meu, cu toate acestea la pragul maturitatii a avut o ratacire din care credeam ca nu mai iesim dar Allah e mare, al hamdulillah! si acum ma gandesc cu groaza prin ce am trecut. Singuri insa nu am fi reusit... Ce vreau sa spun? Islamul este o religie a comunitatii si oaia care se pierde de turma o mananca lupii... Haideti sa vedem ce putem face!!!

Anna
01-12-2007, 01:10 AM
mashAllah
Allah sa te rasplateasca pentru raspunsul tau si pentru minunata ta idee
nici eu nush cati ar fii de acord pentru un weekend sa ii tina la ei in familie mai ales ca in craiova chiar nu suntem chiar asa multi si multi nu sunt asa binevoitori in multe
inshAllah eu am sa incerc sa vad daca minunata ta idee se poate contura in realitate ca ar avea nevoie sa iasa din mediul lor de la periferia orasului si sa cunoasca si alt stil de viata unul curat si frumos si plin de credinta si intelegere.
multumesc frumos
am sa incerc intai sa vad ce se poate face nu vreau sa le dau sperante desarte mai ales ca ei nu au iesit niciodata din fata blocului
noi cele de aici ne-am mobilizat asa cum am putut si facem meditatii cu ei care unde stie pentru scoala si s-a pierdut destul de cand am plecat la pelerinaj dar o sa reluam totul inshAllah
vreau sa iti mai spun ca i-am invitat acasa la o sora si le-a oferit o masa si dulciuri si de toate pentru meditatie si au fost mai mult decat fericiti nu iti pot descrie zambetele lor si o tineau intr-una mami cand mai venim cand mai venim ne-a placut asa de mult....ca noi am incercat sa le cream un mediu cald pentru a putea invata mai usor fara sa li se para ca e o obligatie urata
eu nu am copii si nush cum sa ii abordez si de asta uneori destule situatii ma depasesc si am apelat la voi
inca o data Allah sa te rasplateasca si inshAllah sa fie bine pentru toti
Allah sa fie cu noi toti
amin