PDA

View Full Version : Retete Naturiste de sanatate



Anna
01-14-2007, 04:03 AM
Acnee
Hreanul : ras şi macerat în oţet dă o soluţie pentru vindecarea acneei.

Arpacaşul : este considerat vindecătorul pieli.
Împachetări cu terci de arpacaş : se macină fin arpacaş, se amestecă cu apă de la fântână şi se pune pe foc într-un vas ne----lic, amestecând continuu, vreme de 5-10 minute, apoi se lasă să se răcească la temperatura camerei. Terciul obţinut se aplică pe porţiunea de piele bolnava, timp de 15-20 minute, apoi se clăteşte bine cu apă călduţă. Aplicarea se face cât mai des.
Ceai de arpacaş : 2 linguri de arpacaş prăjit într-o tigaie fără ulei vreme de 10 minute, se fierbe apoi în apă de fântână tot 10 minute [vasul să fie ne----lic] . Se bea zilnic, călduţ sau rece, eventual îndulcit cu miere. În plus suferinzi de acnee să mănânce cât mai mult arpacaş. Rezultatele vor fi foarte bune .

Anna
01-14-2007, 04:04 AM
Faceţi o infuzie de 15 gr de rădăcină de ţelină, amestecata cu rădăcină de sparaghel, de mărar, de ghimpe si pătrunjel [aceleaşi cantităţi] care trebuie opărite cu 150 ml de apa in clocot . Lăsaţi sa se infuzeze, strecuraţi si adăugaţi o cantitate dublă de miere [ 300 gr ] in aşa fel încât sa obţineţi un amestec siropos, numit in bătrâni " Siropul celor cinci rădăcini " .
IMPORTANT : rădăcinile trebuiesc uscate si mărunţite.

Anna
01-14-2007, 04:05 AM
Se iau următoarele plante : gălbenele 1parte, pătlagină 1parte, pelin alb ˝ parte, rădăcină de tătăneasă ˝ parte. Se amestecă bine, se iau 113gr de amestec care se fierb în untură curată de porc, până când plantele devin ca jumările [să nu se ardă]. Lăsăm să stea o zi preparatul, după care îl încălzim la bain-marie şi îl strecurăm. 1parte =14gr.


50gr seu de oaie se fierbe în 100ml lapte dulce. Se pune la răcit, până când seul se ridică deasupra. Se ia cu o strecurătoare şi se amesteca bine cu 50gr ceară de albine topită, 25gr unt, 3 linguri de ulei de floarea soarelui şi puţină colonie. Se păstrează la rece în cutii închise.

Anna
01-14-2007, 04:06 AM
Amigdalita
Cucuta : seminţele de cucută prăjite în seu şi întinse pe o cârpă, se pun la gât şi vindecă amigdalita.
Ceapa : rasă şi amestecată cu petrol, dă înapoi amigdalele umflate.

Un tratament foarte bun, este cu propolis : 50gr propolis solid [se găseşte peste tot, în pieţe, la vânzătorii de produse apicole] se pune la macerat în 250ml de alcool rafinat, vreme de două săptămâni, agitându-se zilnic sticla. Se ia seară, înainte de culcare, o linguriţă de lichid amestecat cu miere de albine sau cu puţin zahăr. Nu se mai bea şi nu se mai mănâncă nimic după aceia vreme de 1 ora. Vindecare sigură atât pentru amigdalită cât şi pentru dureri în gât.

Tuse rebela
Un ceai foarte bun împotriva tusei rebele [ nervoase ] este următorul : flori şi frunze de podbal 2 linguriţe, frunze de pătlagină 1 linguriţa.
Din acest amestec puneţi 2 linguriţe într-o cană şi opăriţi cu 250ml de apă clocotită. Lăsaţi să se infuzeze 10 minute, apoi strecuraţi. Beţi câte o cană de ceai dimineaţa înainte de a vă scula di pat.


Muguri de brad : 12gr de muguri, daţi întru-n clocot de apă, elimină mucoasele de pe căile respiratori.

Lumânărica : ceaiul de lumânărică potoleşte tusea şi elimină flegma.

Anna
01-14-2007, 04:07 AM
Pentru adulţi : 30 gr rădăcină de hrean rasă, pusă intr-un litru de vin. Amestecul se lasă la macerat 8-10 zile după care se strecoară. Se consuma 50 ml de vin înainte de masa.

Pentru copii : Hreanul se taie in rondele fine si se acoperă cu zahar. Din sucul format se administrează in fiecare zi câte o linguriţă.

Anna
01-14-2007, 04:08 AM
Prima măsură care trebuie luată este trecerea imediată la un regim alimentar dietetic bazat mai ales pe legume şi-n special pe consumul de multă ceapă, fructe proaspete si din când în când lactate.
Metode de tratare : se beau trei căni de ceai pe zi din următorul ceai

scoarţă de castan sălbatic 15 gr.
coaja de salcie 15 gr.
coada şoricelului 15 gr
troscot 15 gr
Se amestecă bine plantele apoi se face o infuzie din trei linguriţe de amestec opărite cu ˝ litri de apă. Primăvara ar fi bine să folosiţi plante proaspete.
Ceaiul de ghimpe [ ruscus aculestus ] : se pun doua linguriţe de plantă la o cană de apă si se fierb 1 minut. Se beau doua căni pe zi, îndulcite cu miere de albine.
Masaj general al întregului corp, pentru a pune sângele în mişcare si masaj al piciorului bolnav, cu alifie de gălbenele sau alifie cu gaz.
Metoda Maria Treben : se bea dimineaţă, înainte de masă cu o jumătate de oră, o cană de ceai de coada calului, la fel şi seara cu o jumătate de oră înainte de culcare [ o linguriţa de plantă se opăreşte cu o cană de apă şi se lasă să se infuzeze 30 de secunde ] . Peste zi se beau 4 căni de ceai de urzică [ de preferinţă proaspăta ] puţin infuzată, în ceai se pune şi o linguriţă de bitter suedez. Extern se aplică şi compresii cu bitter suedez.

Anna
01-14-2007, 04:09 AM
Ciupercii
Încercaţi să puneţi oţet pe porţiunile afectate de ciupercă. Explicaţia este următoare : ciuperca de orce natură ar fi, trăieşte într-un mediu alcalin. Punând oţet care este acid, cu badijonări cât mai dese, pe o perioadă de timp cât mai îndelungată, chiar şi după dispariţia ciupercii, ia nu va mai apărea deoarece nu poate în mediu acid creat de oţet. Totul depinde de consecvenţa cu care aplicaţi acest tratament.

Lupus
Această reţetă este pentru 2 tipuri de Lupus [eritematos, tuberculos].
Preparaţi următorul ceai : rostopască 5gr, mărul lupului 3gr, gălbenele 70gr, plop negru 40gr, toate aceste plante se amestecă bine după care se fierbe în 3 litri de apă timp de 30 minute. Se fac spălături locale şi se pun compresii de 2-3 ori pe zi.
Intern : preparaţi următorul ceai : rostopască 3gr, mărul lupului 1gr gălbenele 10gr, plop negru 21gr. Amestecul se fierbe întru-n litru şi jumătate de apă, vreme de 30 minute. Se strecoară şi se bea câte 50ml de ceai, de 3 ori pe zi, înaintea meselor cu 30 minute. Ca unguent folosiţi următoarea compoziţie : se amestecă 30gr rostopască uscată şi pisată ca să se transforme în pulbere, cu 15gr lanolină, 10gr vaselină şi 10 picături de acid fenic. Se ung locurile bolnave şi se lasă pansate 3 zile. Se continuă până la vindecare.
----------------------------------------------------------------------------------------------------- Lupus : această cumplită boală este considerată ca fiind o boală a pielii şi a mucoaselor. Cauzele sunt necunoscute şi este considerată colagenoasă şi autoimună. Apar fie erupţii cutanate pe faţă pe piept pe spate şi pe pielea capului, dar şi viscerale pe intestine. Practic în jurul acestor erupţii ţesutul se necrozează şi putrezeşte de viu. Binenţeles că şi pshicul este afectat bolnavul având stări depresive, de somnolenţă şi dureri articulare.
Mai întâi trebuie ‚curăţat’ organismul


Negi Alunite
Negi : se pot vindeca printr-o masare cu coajă de nucă pe locul respectiv timp de câteva zile sau se poate pune pe neg o bucăţică mică de coajă verde de nucă [cu partea zemoasă] sub un plasture, pe timp de noapte. Se mai pot masa cu ulei de ricin de trei ori pe zi . Şi aluniţele se pot trata cu ulei de ricin masându-le de trei ori pe zi dar tratamentul este de durată, nu vă aşteptaţi la ceva rapid.



Pentru vindecarea lipomilor
Pentru vindecarea lipomilor
Un remediu foarte eficient şi rapid este : fixarea cu ajutorul unui leocoplast a unei monede de cupru bine curăţată pe locul respectiv, astfel ca lipomul să fie acoperit complet, în 2-3 zile el dispare.

Veruci
Verucile sunt nişte pete ca nişte pistrui numite medical veruci plane. Amestecaţi 50gr rostopasca uscata, transformata in pulbere, cu 15gr lanolina, 10gr vaselina si 10 picături de acid fenic . Se unge rana se aplica un pansament si se tine 3 zile . Se repeta săptămânal pana la vindecare.
Tamponări locale cu esenţa de genţiană sau bitter suedez sau ceai de tătăneasa si muguri de plop .

sara
01-15-2007, 02:01 AM
Pentru adulţi : 30 gr rădăcină de hrean rasă, pusă intr-un litru de vin. Amestecul se lasă la macerat 8-10 zile după care se strecoară. Se consuma 50 ml de vin înainte de masa.

Pentru copii : Hreanul se taie in rondele fine si se acoperă cu zahar. Din sucul format se administrează in fiecare zi câte o linguriţă.



:salam:
Ce faci Ana iubita . Cred ca ai gresit reteta :scenic: . Ai fact copy- paste fara sa citesti :( , ne dai vin:confused: ? Mai bine prefer sa stau cu anemia mea , ca nu este mare :36_1_21:
O floricica ptr tine , ca stiu ca nu ai facut cu intentie .:give_rose:

Anna
01-15-2007, 06:00 PM
:salam:
Ce faci Ana iubita . Cred ca ai gresit reteta :scenic: . Ai fact copy- paste fara sa citesti , ne dai vin ? Mai bine prefer sa stau cu anemia mea , ca nu este mare
O floricica ptr tine , ca stiu ca nu ai facut cu intentie .:give_rose:


da am vazut sara
dar nu pot da edit si nush cine e moderator aici sa stearga
si ma simt atat de prost:give_rose: :( :( :(
astaghfirullah

sara
01-15-2007, 08:46 PM
da am vazut sara
dar nu pot da edit si nush cine e moderator aici sa stearga
si ma simt atat de prost:give_rose: :( :( :(
astaghfirullah

:salam:
Nu trebuie sa te simti prost iubita , se mai intampla , si oricum nu esti nici prima si nici ultima . Eu m-am amuzat atat , sper ca nu te superi ca te-am atentionat :give_rose:
Tu faci MULTE lucruri bune si frumoase ptr noi , ca o mica gresala nici u o luam in considerare .Si tu nu ai facut-o cu intentie .
Allah ma'aki .

sara h
04-19-2007, 05:32 PM
Ghimbirul, mai exact rizomul de ghimbir cu aspect de hrean banal, este o planta cunoscuta din timpuri stravechi, originara din India si adusa in Europa in perioada cruciadelor . Abia la inceputul anilor 1980 cercetatorii occidentali s-au preocupat cu seriozitate de virtutile terapeutice ale rizomului (radacina) de ghimbir.
Ghimbirul a cucerit mai intai bucataria europeana, ca un condiment picant, apropiat de piper; apoi a patruns in cosmetica si mai nou este utilizat in scopuri terapeutice: rezolvarea unor probleme de digestie, rau de avion sau rau de mare; combaterea starilor de oboseala; circulatie sangvina periferica proasta (maini si picioare reci).


Parfumeaza cu indrazneala
Gratie uleiului esential pe care il contine, rizomul de ghimbir emana o savoare de lamaie piperata si confera astfel caldura si personalitate parfumurilor. Prea puternic pentru a fi folosit singur, ghimbirul se armonizeaza cu citricele si anasonul, care ii mai tempereaza incisivitatea exotica.
Este ingredient in apa de toaleta Tea For Two (al casei L’Artisan Parfumeur), Classique (Jean Paul Gaultier) si Baroque de Fragonard. In versiunea de betisoare parfumante, ghimbirul exalta in aer efluvii exotice, menite sa creeze o ambianta ideala pentru un ceas de dezlantuire a pasiunilor.


Infrumuseteaza parul
In concordanta cu principiile energetice ale medicinii chineze ghimbirul stimuleaza in mod deosebit meridianul plamanului, aflat in relatia cu pielea si cu parul. La spitalele din Beijing, este utilizat in tratamentul alopeciilor (cheliilor) sub forma de rondele proaspete. Cosmetologii europei au fabricat lotiuni cu ghimbir pentru tonificarea si revitalizarea parului.


Dinamizeaza simturile
Lotiunile de corp pe baza de ghimbir au efecte de intinerire. Industria cosmetica a lansat o gama variata de asemenea produse care, pe de o parte, hranesc epiderma si ii confera finete si suplete; iar, pe de alta parte, revitalizeaza muschii, potenteaza acuitatea simturilor, avand afect afrodisiac. In sanscrita, ghimbirul se numea „sringavera” si si-a castigat de secole reputatia de planta afrodisiaca pentru virtutile sale tonifiante.


Combate stresul
Imediat ce ating pielea, moleculele aromatice de ghimbir sunt trimise direct creierului, gratie receptorilor senzoriali situati in cavitatea nazala. Ca in dopaj, radacina incalzeste meridianele de acupunctura. Astfel, pentru a ne relaxa, pentru a ne detensiona, cosmeticienii valorifica puterea uleiurilor esentiale din rizom in deodorante, creme si lotiuni hidratante pentru frictionarea zonelor unde se acumuleaza tensiuni negative tiampla, ceafa, incheieturi.
Cu cei o suta de constituenti, planta a devenit un fel de panaceu cosmetic, stimuland si revitaliziand celulele. Fiind bogata in magneziu, fosfor si acizi aminati, rizomul de ghimbir este omniprezent in formule revitalizante ale cremelor de fasa.


Spala cu succes
Un dus matinal cu sapun fabricat pe baza de ghimbir iti face ziua frumoasa. Fiind bogat in vitamina E, ghimbirul hraneste si intretine pielea tanara.

khadija
04-21-2007, 12:43 AM
SUCURI DIN PLANTE MEDICINALE:

1.Sucul de dragaica (SANZIENE)

- se spala planta proaspata, se stoarce cât este umeda; cu ajutorul storcatorului electric de uz gospodaresc. Se foloseste sucul amestecat cu unt în ulceratii canceroase si în bolile de piele de natura canceroasa. Sucul proaspt de drgaica împreuna cu alifia de galbenele este indicat în bolile maligne de piele, ale tiroidei si în cazul gusatilor.

2. Sucul de filimica (GALBENELE)

- se spala frunzele, tulpinile si florile si se trec în stare umeda prin storcatorul electric de uz casnic. Se foloseste împotriva cancerului pielii. Hemangionul uns de câteva ori pe zi, timp mai îndelungat, îl face sa dispara, la fel semnele din nastere (petele colorate) sau keratoza senila(petele de batrânete).

3. Sucul de ghiocei

- florile se pun într-un vas, se toarna deasupra zeama de la 2 lamâi bine coapte, se agita bine astfel încât florile sa se îmbine cu sucul de lamâie. Se pun florile într-un saculet de in, strecurând lichidul prin tifon. Sucul obtinut se pastreaza în sticla închisa la culoare, acoperita cu dop de ceara la rece. Inainte de culcare se înmoaie un tampon de vata în sucul de ghiocei, se freaca zonele patate ale pielii si mâinile. Se recomanda folosirea sucului pâna la disparitia completaa pistruilor sau petelor închise la culoare de pe fata, gât si mâini.

4. Sucul de papadie


Este unul dintre cele mai pretioase tonice. Este bogat in saruri minerale si oligoelemente. Este bogat mai ales in magneziu si fier. Este tonic, aperitiv, depurativ sanguin, diuretic, antiputrid, antiscorbutic. Este indicat in litiaze biliare, reumatism, guta, anemie, astenie, obezitate, hemoroizi, celulita. Se beau 2-3 cesti pe zi, inaintea meselor principale. Sucul de papadie obtinut din frunze si radacini, combinat cu suc de frunze de gulie, ajuta la vindecarea bolilor de oase, intareste coloana vertebrala, previne formarea cariilor.

khadija
04-21-2007, 12:55 AM
COMPRESE CU BRUSTURE

- frunzele proaspete se spala, se zdrobesc, se aplica sub forma de cataplasma, de mai multe ori pe zi pâna dispare cauza. Este recomandata în entorse, luxatii, picioare ranite de prea mult umblat, arsuri, leziuni ulceroase, plagi usturatoare.

COMPRESE CU CRETISOARA:

- se spala o cantitate corespunzatoare de plante proaspete, se zdrobesc pe un fund de lemn cu un sucitor de taietei, se aplica sub forma de compresa pentru vindecarea ranilor, întepaturilor, taieturilor.

COMPRESE CU MUSETEL

- se toarna 1 l lapte clocotit deasupra a 2 linguri de musetel, se lasa sa stea 2-3 minute, se strecoara si se aplica sub forma de comprese calde. Este recomandata compresa calda în durerile de ochi, conjunctivite, alte inflamatii ale ochilor, în eruptii cutanate care provoaca mâncarimi sau supuratii, iar sub forma de gargara în durerile de dinti, precum si la spalarea ranilor.

COMPRESE CU PATLAGINA INGUSTA

- frunzele proaspete se spala, se zdrobesc pâna se formeaza o pasta (terci), care se aplica; pe zona interesata. Este recomandat în rani, crapaturi la picioare, taieturi, întepaturi de insecte, muscaturi de câine turbat, animale veninoase. Frunzele frecate în mâini cu sare si aplicate la gât, vindeca gusa, iar la picioare vindeca basicile sau rosaturile de la încaltaminte. Este recomandata compresa si în cazul bolilor canceroase ale glandelor.


~Sa va fie de folos!Sanatate!~O sa mai revin cu alte postari~

amal
04-21-2007, 02:36 AM
foarte utile informatiile postate de tine khadija.
as avea insa o precizare: compresele calde cu musetel NU sunt recomandate in conjunctivite; desi aceasta metoda este extrem de populara, oftalmologii nu o recomanda, deoarece musetelul este iritant pt ochi.

khadija
04-21-2007, 02:52 AM
Multumesc foarte mult pentru ca ai citit informatiile cu atentie si pentru ca m-ai corectat , Amal! Astfel vom reusi sa obtinem informatii cat mai corecte...ajutandu-ne reciproc;););):d