PDA

View Full Version : Sufletul unui copil



NAG
01-15-2007, 11:17 AM
Salam alaikoum wa rahmatullah wa barakatuhu

Nu stiu daca subforumul ales este cel mai ideal pentru acest topic, dar daca nu, va rog pe dvs sa il schimbati.

Intrebarea mea este la cate zile de la conceperea bebelushului primeste acesta suflet.
Am inteles de la anumite persoane ca la 120 de zile... alte persoane mi-au spus ca de la 40 de zile.
Se poate va rog sa imi dati si hadisuri sau ayaturi din Coran care atesta acest lucru?

ALLAH itik alafya wa barakALLAHU fiikum

suleiman
03-07-2007, 09:21 PM
بسم الله الرحمن الرحيم

Acest subiect este foarte important , mai ales cand e vorba de avort .

Abdullah ben Mas'ud a relatat : ne-a povestit profetul *salat* si a zis : Unul dintre voi se aduna creatia sa in pantecul mamei sale 40 de zile (nutfa) si dupa aceea ('alaka) de asemenea (40 zile) , dupa aceea (mudgha) de asemenea , apoi ii se trimite ingerul si sufla duhul in el si ii se ordona (ingerului) cu 4 cuvinte in a scrie : Castigul lui de viata (mancare , bani , ....) , munca sa , trist sau fericit (asa se traduce exact dar are sensul de rau sau bun) .

Primii savanti musulmani , au interpretat acest Hadith in mai multe sensuri , unii au inteles ca sunt in total 120 de zile in 3 etape , iar altii au inteles ca toate cele 3 etape sunt incluse in cele 40 de zile (asa cred si eu) .

Deci in legatura cu avortul :

Malik : avortul este oprit chiar in primele 40 de zile .
Abu-Hanifah : Se uraste avortul inainte de 120 de zile , si se interzice dupa cele 120 .
As-Shafi'i :
- Se uraste avortul in primele 120 zile la unii .
- Se uraste avortul in primele 40 zile la altii .
- Se interzice avortul indiferent de perioada (la putini) .
Ahmad ben Hanbal :
-Unii interzic avortul , altii il considera permis in primele 40 de zile .

imanikka
03-07-2007, 11:30 PM
بسم الله الرحمن الرحيم

Acest subiect este foarte important , mai ales cand e vorba de avort .

Abdullah ben Mas'ud a relatat : ne-a povestit profetul *salat* si a zis : Unul dintre voi se aduna creatia sa in pantecul mamei sale 40 de zile (nutfa) si dupa aceea ('alaka) de asemenea (40 zile) , dupa aceea (mudgha) de asemenea , apoi ii se trimite ingerul si sufla duhul in el si ii se ordona (ingerului) cu 4 cuvinte in a scrie : Castigul lui de viata (mancare , bani , ....) , munca sa , trist sau fericit (asa se traduce exact dar are sensul de rau sau bun) .

Primii savanti musulmani , au interpretat acest Hadith in mai multe sensuri , unii au inteles ca sunt in total 120 de zile in 3 etape , iar altii au inteles ca toate cele 3 etape sunt incluse in cele 40 de zile (asa cred si eu) .

Deci in legatura cu avortul :

Malik : avortul este oprit chiar in primele 40 de zile .
Abu-Hanifah : Se uraste avortul inainte de 120 de zile , si se interzice dupa cele 120 .
As-Shafi'i :
- Se uraste avortul in primele 120 zile la unii .
- Se uraste avortul in primele 40 zile la altii .
- Se interzice avortul indiferent de perioada (la putini) .
Ahmad ben Hanbal :
-Unii interzic avortul , altii il considera permis in primele 40 de zile .

Prima data aud ca avortul ar fi fost permis. Eu stiam ca categoric este haram doar in cazuri extraordinare , cand viitorul copil poate suferi , etc...

Pentru mine ramane HARAM si nu imi inchipui cum poate fi placut lui Allah sa omori o fiinta care pana la sfr tot EL ti-a daruit-o. Copilul este o binecuvantare a Domnului.

Hayat
03-08-2007, 11:43 PM
Prima data aud ca avortul ar fi fost permis. Eu stiam ca categoric este haram doar in cazuri extraordinare , cand viitorul copil poate suferi , etc...

Pentru mine ramane HARAM si nu imi inchipui cum poate fi placut lui Allah sa omori o fiinta care pana la sfr tot EL ti-a daruit-o. Copilul este o binecuvantare a Domnului.

sunt cazuri in care e necesar..daca ajungi la avort in caz ca esti necasatorita si tanara cred ca e o buna optiune avand in vedere ce probleme s-ar crea cu familia ta,cu cea a barbatului,cu viitorul tau,al copilului,al barbatului ..

genan
03-09-2007, 12:33 AM
asslam 3laykom wr7mto allah

e ceva ce nu inteleg in postarea ta, hayat, te rog sa fii mai explicit :o

cum adika sa ajung la avort in caz de necasatorie? dar eu intreb cum sa ajung sa fiu insarcinata in caz de necasatorie????? si apoi, ce e mai important: probleme cu familia sau problema ca omor copilul meu? :o

imanikka
03-09-2007, 02:43 PM
Hayat poate ca vorbesti din punct de vedere al occidentului ( in marea majoritatea a cazurilor au loc acolo) dar nu zic ca in Orient nu exista astfel de cazuri , insa procentul este fffffffffffffff mic. Am observat sincer ca pe la noi asta este ca si cand ai manca seminte. Nimeni nu se gandeste ca omoara un copil , nimeni nu se gandeste la consecinte ,toti se gandesc la placere. Si de-ar fi vb doar de un avort , dar majoritatea ajung si la 2-3.

Unii isi doresc copii si plang sa aiba unul, altii rad scapand de el.

Allah sa ne aiba in paza sa pe toti

Hayat
03-10-2007, 01:12 PM
Im worried

--------------------------------------------------------------------------------

well i have this mate yeah, that i have knowen for a little while,
and she kinda has got pregnant, she is muslim.

and erm, she doesnt know what to do.
she doesnt want to have the baby because she isnt married,
they baby father isnt reliable to wether he will stay or bot,
also she beileves the baby will suffer for her sins and stupid mistakes.

but then she wants the baby but she beileves that the baby wopnt go
to Jannah, i have no knowledge on this subject i need help
because i wana do the best i can to help through this situation.

ive been on sunni path and looked up stuff.

thank you
__________________

Hayat
03-10-2007, 01:12 PM
ce am postat mai sus este un caz real expus pe un forum asa ca exista muslime care sunt necasatorite si avortul poate fi necesar..

ummraschid
03-10-2007, 07:06 PM
:006:

assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu,


...citind ultimele postari, mi-a venit in gand acel hadith despre femeia care savarsind zina ( adulter) si ramanand insarcinata, s-a cait si a cerut ea insasi pedeapsa... Profetul *salat* nu a lasat sa fie pedepsita pana cand nu a nascut copilul....

...la aceasta ar trebui sa se gandeasca cei care vorbesc de " necesitatea" unui avort...

...iar cea in cauza, ar trebui sa se caiasca in fata lui Allah subhanahu wa ta'ala, si sa nu incerce sa acopere un pacat mare cu unul si mai mare!!...
...inshaallah!...

:002:

assalamu alaikumwa rahmatu-lahu ta'ala wa barakatuhu

Hayat
03-27-2007, 02:33 PM
Hayat poate ca vorbesti din punct de vedere al occidentului ( in marea majoritatea a cazurilor au loc acolo) dar nu zic ca in Orient nu exista astfel de cazuri , insa procentul este fffffffffffffff mic. Am observat sincer ca pe la noi asta este ca si cand ai manca seminte. Nimeni nu se gandeste ca omoara un copil , nimeni nu se gandeste la consecinte ,toti se gandesc la placere. Si de-ar fi vb doar de un avort , dar majoritatea ajung si la 2-3.

Unii isi doresc copii si plang sa aiba unul, altii rad scapand de el.

Allah sa ne aiba in paza sa pe toti

da..ma refeream la muslime care fac haraam si cred ca exista cazuri in care "se intampla" sa ramana insarcinate si avortul e o solutie necesara..chiar dc nu se stie despre ele asta nu inseamna ca nu exista..muslimii sunt oameni care si ei gresesc sub influenta lui saytan dar Allah swt e mare si bun si iarta daca regreti cu adevarat si te opresti din haraam sau macar incerci pe cat poti..e trist ca sunt foarte multi muslimi care au relatii..deci avortul nu se intampla numai in cadrul occidentalilor..chiar daca noua ne place sa credem ca muslimii nu fac asta..dar..unii sunt muslimi doar prin nastere si nume si nu prin comportament..sau sunt persoane slabe ca si vointa si incalca legile islamului in ciuda credintei lor pt ca inima poate fi mai puternica decat ratiunea..
e trist dar oamenii gresesc..si e normal..numay unul e Allah swt cel perfect..noi suntem departe de a fi asa..importanta e intentia noastra de a fi mai buni chiar daca gresim!Allah swt sa ne aiba in paza sa!!amin.

imanikka
03-27-2007, 06:38 PM
da..ma refeream la muslime care fac haraam si cred ca exista cazuri in care "se intampla" sa ramana insarcinate si avortul e o solutie necesara..chiar dc nu se stie despre ele asta nu inseamna ca nu exista..muslimii sunt oameni care si ei gresesc sub influenta lui saytan dar Allah swt e mare si bun si iarta daca regreti cu adevarat si te opresti din haraam sau macar incerci pe cat poti..e trist ca sunt foarte multi muslimi care au relatii..deci avortul nu se intampla numai in cadrul occidentalilor..chiar daca noua ne place sa credem ca muslimii nu fac asta..dar..unii sunt muslimi doar prin nastere si nume si nu prin comportament..sau sunt persoane slabe ca si vointa si incalca legile islamului in ciuda credintei lor pt ca inima poate fi mai puternica decat ratiunea..
e trist dar oamenii gresesc..si e normal..numay unul e Allah swt cel perfect..noi suntem departe de a fi asa..importanta e intentia noastra de a fi mai buni chiar daca gresim!Allah swt sa ne aiba in paza sa!!amin.


Hayat exista cazuri si totusi cred ca procentul e mult mai mic ca in tarile occidentale. Dar intrebarea mea e alta: Oare ii putem numi noi muslimi pe astfel de oameni , care zici ca sunt numai cu numele?

Allah este AtotStiutor!

sara
03-28-2007, 02:33 AM
Hayat exista cazuri si totusi cred ca procentul e mult mai mic ca in tarile occidentale. Dar intrebarea mea e alta: Oare ii putem numi noi muslimi pe astfel de oameni , care zici ca sunt numai cu numele?

Allah este AtotStiutor!

Eu nu cred ca sunt musulmani , Allah sa ma ierte . Eu stiu un caz cadn ea a ramas insarcinata imediat dupa nunta , si nu au fost de acord cu copilul , sa-si mai traiasca viata , a avortat , iar dupa aceia nu poate sa mai ramana insarcinata . Sau si despartita dupa 8 ani , iar pana acum iti traieste viata :p

HAYAH
03-28-2007, 02:04 PM
As salamu alaikum.
Ca avortul este facut in primele 40 de zile sau dupa, eu consider ca e haram oricum. Nu stiu cum ar putea sa fie permis sa luam noi, sa distrugem noi ceea ce Allah subhana wa taala a decis sa creeze.
Allah subhana wa taala sa ne pazeasca. Intr-adevar, musulmani cu numele sunt multi pe lumea asta. Eu stiu un caz in care sotul si-a obligat sotia sa avorteze... ea a stiut ca el nu doreste copil in acel moment, si a incercat sa ascunda sarcina. A reusit sa ascunda, pana la 3 luni, cand, fiind sigura ca e prea tarziu pt avort si astfel el va accepta, neavand alta solutie, i-a spus sotului ei despre asta, insa el nu a tinut cont; a dus-o la spital, a dat bani multi unui medic foarte bun si astfe a avortat femeia, pe la 13-14 saptamani de sarcina. In cazul asta, cine face haram: ea, ca a fost slaba in fata sotului si s-a lasat in voia lui, sau el, prin decizia lui? Ambii sunt musulmani, insa viata si faptul ca "acel moment nu era oportun pt. un copil" l-a facut pe sot sa nu vrea copilul. E groaznic, copiii sunt daruiti de Allah subhana wa taala si orice femeie si barbat ar trebui sa fie fericiti cand el vine , insa :( ... Allah Alim .

Hayat
03-28-2007, 05:09 PM
Hayat exista cazuri si totusi cred ca procentul e mult mai mic ca in tarile occidentale. Dar intrebarea mea e alta: Oare ii putem numi noi muslimi pe astfel de oameni , care zici ca sunt numai cu numele?

Allah este AtotStiutor!


Eu nu cred ca sunt musulmani , Allah sa ma ierte . Eu stiu un caz cadn ea a ramas insarcinata imediat dupa nunta , si nu au fost de acord cu copilul , sa-si mai traiasca viata , a avortat , iar dupa aceia nu poate sa mai ramana insarcinata . Sau si despartita dupa 8 ani , iar pana acum iti traieste viata :p

despre asta vorbeam dragele mele surori...sunt muslimi doar cu numele..si noi putem sa ne luam numele presedintelui..asta nu inseamna ca suntem el sau macar o ruda a lui...dar Allah swt stie cel mai bine..

Mariyah
04-28-2007, 03:02 PM
بسم الله الرحمن الرحيم

Acest subiect este foarte important , mai ales cand e vorba de avort .

Abdullah ben Mas'ud a relatat : ne-a povestit profetul *salat* si a zis : Unul dintre voi se aduna creatia sa in pantecul mamei sale 40 de zile (nutfa) si dupa aceea ('alaka) de asemenea (40 zile) , dupa aceea (mudgha) de asemenea , apoi ii se trimite ingerul si sufla duhul in el si ii se ordona (ingerului) cu 4 cuvinte in a scrie : Castigul lui de viata (mancare , bani , ....) , munca sa , trist sau fericit (asa se traduce exact dar are sensul de rau sau bun) .

Primii savanti musulmani , au interpretat acest Hadith in mai multe sensuri , unii au inteles ca sunt in total 120 de zile in 3 etape , iar altii au inteles ca toate cele 3 etape sunt incluse in cele 40 de zile (asa cred si eu) .

Deci in legatura cu avortul :

Malik : avortul este oprit chiar in primele 40 de zile .
Abu-Hanifah : Se uraste avortul inainte de 120 de zile , si se interzice dupa cele 120 .
As-Shafi'i :
- Se uraste avortul in primele 120 zile la unii .
- Se uraste avortul in primele 40 zile la altii .
- Se interzice avortul indiferent de perioada (la putini) .
Ahmad ben Hanbal :
-Unii interzic avortul , altii il considera permis in primele 40 de zile .




parerea mea e ca din prima zi exista suflet
o fi aberanta parerea dar sufletul nu poate fi localizat intr-un corp

Latifah
04-28-2007, 08:19 PM
As-salam aleykum wa rahmetullahi

Eu cred ca are o logica faptul ca sufletul nu este introdus de la inceput.
Pentru cazul in care femeia are o boala grava si daca ar ramane insarcinata ar putea muri amandoi sau hiv etc si nu vrea sa chinuie copilul, fie stie ca va muri in mai putin de un an sau chair in 2-3 luni. Deci avortul este facut in conditii medicale, de aceea este urat si nu interzis.

Apoi, cel mai important, cred ca este si un test ptr femei in general. Foarte multe nu vor copii sau nu au posibilitati financiare si atunci se pot folosi de faptul ca nu este interzis. Si astfel Allah swt ne testeaza sa vada daca vem incredere in el ca ne va porteja si pe noi si pe copil si daca dam ascultare poruncilor sale.

imanikka
04-29-2007, 06:01 PM
As-salam aleykum wa rahmetullahi

Eu cred ca are o logica faptul ca sufletul nu este introdus de la inceput.
Pentru cazul in care femeia are o boala grava si daca ar ramane insarcinata ar putea muri amandoi sau hiv etc si nu vrea sa chinuie copilul, fie stie ca va muri in mai putin de un an sau chair in 2-3 luni. Deci avortul este facut in conditii medicale, de aceea este urat si nu interzis.

Apoi, cel mai important, cred ca este si un test ptr femei in general. Foarte multe nu vor copii sau nu au posibilitati financiare si atunci se pot folosi de faptul ca nu este interzis. Si astfel Allah swt ne testeaza sa vada daca vem incredere in el ca ne va porteja si pe noi si pe copil si daca dam ascultare poruncilor sale.

Saliha in cazul unei boli , cu prescriptia medicului cred ca este o solutie avortul asa cum multe lucruri interzise sunt permise cu sfatul medicului.

In cazul cum zici tu ca nu sunt posibilitati financiare , cred ca avortul este intezis. Atata timp cat avem maini , picioare si creier totul este posibil ( parerea mea).

Latifah
04-30-2007, 02:55 AM
As- salam aleykum wa rahmetullah

Exact asta spuneam si eu. Orice ar fi, dc nu punem in pericol viata copilului si a noastra atunci trebuie sa il pastram.

Dar de ce nu este pus sufletul mai devreme? Din pdv medical trebuie sa se dezv fatul...de la celula la o anumita dimensiune? Este vreun hadith?