PDA

View Full Version : "Orice Bid'ah (inovatie) este o ratacire si orice ratacire va sfarsi in Iad"



ummraschid
01-22-2007, 09:45 PM
:006:

assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

dragi frati si surori fillah,

...m-am gandit sa deschid acest thread, unde sa denuntam, inshaallah, inovatiile ( bid'ah), care ne pot indeparta de poruncile lui Allah subhanahu wa ta'ala, de Sunna Profetului, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, de succesul in aceasta viata si in cea vesnica...

...voi incepe prin a denunta o inovatie pe care cei mai multi dintre noi o ignora...


A spune "Sadaqallahul-'Adhim" dupa citirea din Qur'an
Comitetul permanent pentru cercetare islamica


Intrebare:
Care este verdictul cu privire la cuvintele "Sadaq Allahul-'Adhim" dupa citirea din Qur'an?

Raspuns:
Lauda lui Allah !

Cuvintele " Sadaq Allahul-'Adhim" dupa citirea din Qur'an sant o inovatie. Profetul ,salallahu `alayhi wa sallam, nu le-a rostit, nici companionii sai, radhi-allahu 'anhum, nici califii cei bine calauziti si nici imamii binecredinciosilor, rahima-humullah. Si asta in ciuda numeroaselor lor lecturi si insistentei lor de a raspandi mesajul Qur'anului si cunoasterea legilor sale. Deci a spune aceste cuvinte la sfarsitul lecturii din Qur'an, reprezinta o inovatie. A fost confirmat sub autoritatea Profetului , salallahu `alayhi wa sallam, ca acesta a spus:
" Daca cineva aduce in credinta sa ceva care nu apartine de ea, el este condamnat." relatat la Al-Bukhari si Muslim.

Si la Allah se afla tot succesul .

( membrii Comitetului permanent pentru cercetare islamica: Shaykh 'Abdul-'Aziz Al-Shaykh; Shaykh 'Abdullah Ibn Ghudayan;Shaykh 'Abdullaah Ibn Qu'ud; Shaykh 'Abdullah Ibn Munay; Shaykh Salih Ibn Fawzan; Shaykh Bakar 'Abdullah Abu Zayd.
dintre membrii decedati: Shaykh Ibrahim Ibn Muhammad Al-Shaykh;Shaykh 'Abdul-'Aziz Ibn Baz; Shaykh ' Abdur-Razzaq Ibn 'Afifi. )
din Al-Bid'u Wal-Muhdataat wa ma la Asla lahu - Page 571;Fatawa Al-Lajnah Ad-Daima lil-Buhuth wal-Ifta Al-'Ilmiya. - Fatwa n°3303

sursa: allaahuakbar.net


...pentru mai multe detalii, cititi si acest link, inshaallah...

http://islamqa.com/index.php?ref=2209&ln=eng&txt=innovation

ummraschid
01-22-2007, 10:04 PM
:006:

Siragurile pentru dhikr

Shaykh Muhammad Nasir-ud-Din Al-Albani


Shaykh Muhammad Nasir-ud-Din Al-Albani mentioneaza in Silsila Ad-Da'ifa (1/110), unde citeaza hadithul slab " Ce buna reamintire este subha [masbaha] ( siragul pentru dhikr)":

Dupa parerea mea semnificatia acestui hadith nu este valabila din numeroase motive:

In primul rand , subha ( masbaha) este o inovatie pentru ca nu era cunoscuta in timpul Profetului, salallahu 'alayhi wa-sallam. Aceasta a fost introdusa mai tarziu, deci, cum ar fi putut el, salallahu 'alayhi wa-sallam, sa indemne pe companionii sai radiallahu 'anhum , sa faca ceva care le era necunoscut?
Dovada pentru ceea ce am spus se afla in naratiunea relatata de Ibn Wadda in Al-Bid’a wa-nahi 'anha de la Al-Salt ibn Bahram, care a spus:
" Ibn Mas'ud a trecut pe langa o femeie care avea un masbaha cu care facea tasbih si el l-a rupt si l-a aruncat , pe urma a trecut pe langa un om care facea tasbih cu pietricele, si l-a lovit, spunandu-i " Crezi tu ca esti mai bun decat companionii, dar tu nu urmezi decat o inovatie nejustificata. Crezi ca ai mai multa stiinta decat companionii lui Muhammad, salallahu 'alayhi wa-sallam ."
Acesta este un hadith sahih pana la As-Salt, care este unul dintre discipolii demni de incredere ai Tabi'in.

In al doilea rand, aceasta este contrar indemnului Profetului, salallahu 'alayhi wa-sallam. 'Abdullah ibn ' Amr (radiallahu 'anhu) a spus:
" L-am vazut pe Mesagerul lui Allah , salallahu 'alayhi wa-sallam, facand tasbih cu mana dreapta."

si (1/117):

" Chiar daca singurul lucru rau ,in ce priveste mashabah, ar fi acela ca el inlocuieste Sunna in a numara tasbih pe degete, desi cu totii santem de acord ca aceasta este preferabil, si ar fi indeajuns de rau!...Cat de rar vad oameni numarand tasbih pe degetele lor."

din Silsila Ad-Da'ifa

sursa: clearpath.com din Silsila Ad-Da'ifa


" Mai mult, oamenii au inventat atat de sofisticate moduri de a urma acestei bid'ah, astfel incat vezi adepti ai unor sufi purtand masbahah in jurul gatului! Sau unii numarand pe sirag, in timp ce voebesc cu tine! Sau mergand pe bicicleta, pe strazile pline de lume, cu siragul in una dintre maini. S-a intamplat de multe ori ca salutand pe unul dintre acestia , sa raspunda doar facand cu mana, fara sa rosteasca cuvintele de salut. Urmarile acestei bid'ah sant nenumarate, si nimeni nu o poate spune mai bine decat poetul:

Tot binele se afla in a urma ceea ce a fost inainte (salafi),
Tot raul se afla in inovatiile celor care au venit in urma. "

sursa: islamqa.com

_________________

ummraschid
01-22-2007, 10:10 PM
:006:

assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu,

dragi frati si surori fillah,

...inshaallah, se apropie ziua a zecea a lunii Muharram, ziua de 'Ashura, zi in care Profetul Muhammad , pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, postea intotdeauna .
Este relatat ca Ibn ‘Abbaas , Allah sa fie multumit de el, a spus: "Profetul, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, veni in Medina si vazu ca evreii posteau in ziua de 'Ashura. El spuse: " Ce este aceasta?" Ei raspunsera: " Aceasta este o zi buna, este ziua in care Allah i-a salvat pe copiii lui Israel de dusmanii lor si Musa a postit in aceasta zi." El spuse: " Noi santem mai aproape de Musa decat voi." Si a postit in acea zi si le-a spus oamenilor sa posteasca.
(al-Bukhaari - 1865)

Insa, legate de aceasta zi, Shaykh al-Islam Ibn Taymiyah, Allah sa fie milostiv cu el, spunea:

"Din cauza uciderii lui al-Husayn, Shaitaan a inceput sa raspandeasca doua feluri de Bid'ah, inovatii, printre oameni:
inovatia de a boci si de a purta doliu in ziua de 'Ashura, batandu-se peste obraji, tipand, plangand si recitand elogii, si inovatia de arata bucurie si voiosie. Astfel, in timp ce unii se indoliaza, ceilalti se bucura, si-si exprima bucuria purtand kohl, imbaindu-se, cheltuind cu familiile lor si preparand anumite feluri de mancare in ziua de 'Ashura si fiecare dintre aceste Bid'ah este o indepartare , caci nici unul dintre cei patru imami ai musulmanilor nu au aprobat aceste lucruri ( nici a exprima tristete , nici bucurie). "
(Minhaaj al-Sunnah, 4/554-556).


Shaykh al-Islam Ibn Taymiyah , Allah fie milostiv cu el, a mai spus:

"Laudat fie Allah, Stapanul Lumilor, nimic din toate acestea nu a fost relatat in vreun hadith sahih de catre Profet, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, sau de catre companionii sai. Nici unul dintre imamii musulmanilor nu a incurajat sau a recomandat astfel de lucruri, nici cei patru imami, nici un altul. Nici un invatat demn de incredere nu a relatat asa ceva, nici de la Profet, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, nici de la Sahabah, nici de la Tabi'een; in nici o relatare sahih sau o relatare da'eef, in nici o carte saheeh, nici in Sunna, nici in Musnad; nici un astfel de hadith nu a fost cunoscut in timpul primelor secole, dar unii dintre naratorii mai tarzii au relatat hadithuri(fabricate) ca cel care spune: "Cine isi pune kohl la ochi in ziua de Ashuran nu va suferi de boli de ochi in acel an, si cine se va imbaia in ziua de 'Ashura, nu se va imbolnavi in acel an, etc. " Ei au relatat de asemenea despre presupusele virtuti ale rugaciunilor in ziua de 'Ashura si alte relatari conform carora in aceasta zi Adam, pacea fie cu el, s-a cait; arca lui Noe, pacea fie asupra lui, s-a oprit pe muntele Joodi; Yusuf , pacea fie asupra lui, s-a intors la Yakub; Ibrahim, pacea fie cu el, a fost salvat de foc; berbecul a fost trimis, spre sacrificiu, in locul lui Ismaeel; si multe altele. Deasemenea au relatat un hadith fabricat, atribuit gresit Profetului , pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, conform caruia, Cine este generos cu familia sa in ziua de Ashura, Allah va fi generos cu el, in acel an.


...pentru mai multe detalii, cititi inshaallah:

http://islamqa.com/index.php?ref=4033&ln=eng&txt=innovation



assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu

ummraschid
01-22-2007, 10:13 PM
:006:

assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu


Actiuni munkar in timpul ceremoniilor de inmormantare


1.Intrebare:

Am dori sa rugam a ne explica daca ceea ce facem noi in timpul ceremoniilor de ingropaciune este corect din punct de vedere Shaaria. Facem urmatoarele:

Recitam Surat Al-Fatiha le mormantul decedatului.
Oferirea condoleantelor poate dura trei sau mai multe zile, si mancam si bem in timpul ceremoniilor de ingropaciune.
De la fiecare familie se colecteaza cate douazeci si cinci de riali si suma este data familiei decedatului.
Sacrificam o oaie sau un animal asemanator, la trei zile dupa deces.
Adunam pietricele in timp ce spunem " La ilaha ill Allah" cu glas tare, si le punem pe mormantul decedatului.
Femeile isi ridica glasurile , plangand si vaitandu-se, si se lovesc peste obraji, laudand pe decedat.
Femeile imbraca bineinteles haine negre ca semn de doliu.
Femeile nu fac nici un fel de treburi casnice in timpul perioadei lor de doliu, cum ar fi prepararea mancarii sau orice alt lucru facut de obicei de catre femei.





Raspuns:

Laudat fie Allah.

Acestea sant obiceiuri din jaahiliya, sau inovatii blamabile, si va trebui sa renuntati la ele, si sa explicati si altora ca sant gresite.

Cu privire la recitarea Qur'an-ului deasupra mormantului decedatului, aceasta nu este permisa, si nici unul dintre salafi nu a facut aceasta. Daca ar fi fost bine de facut acest lucru, l-ar fi facut ei inaintea noastra. Este relatat ca ar trebui sa fie citita Surat Ya-Sin unei persoane care este pe moarte, inainte ca sufletul sa fi parasit corpul, dar dupa ce a decedat, la ingropaciune, si dupa ce a fost ingropat, nu exista nimic ce ar trebui recitat, si nu ar trebui sa i se spuna sa zica " La ilaha ill Allah" si asa mai departe.

A oferi condoleante este Sunna, insa nu este necesar sa fie oferite in timpul ceremoniei de inmormantare. Condoleantele pot fi oferite familiei decedatului, in orice loc. Nu este gresit ca rudele sa se adune intr-un loc ca sa poata fi oferite condoleantele, insa nu in scopul de a manca. Mancarea ar trebui preparata doar pentru membrii cei mai apropiati ai familiei decedatului; este makruh pentru ei sa ofere mancare si altora.

Nu este nevoie sa se stranga bani de la toti, doar daca familia respectiva este saraca, in care caz se poate darui zakaat.

Nu este permis sa se sacrifice acea oaie, din averea decedatului sau a altcuiva. Dar daca este nevoie sa se prepare mancare pentru familia decedatului, din unul sau mai multe animale, atunci nu este nimic rau.

A aduna pietricele, facand dhikr in timp ce sant adunate, si punandu-le pe mormant - aceasta este o inovatie ( bid'ah) blamabila, care trebuie denuntata si la care trebuie sa se renunte.

Ridicarea glasului in vaiete si lamentari, lovirea obrajilor si elogiierea decedatului sant Bid'ah si actiuni din jaahiliyya. Este relatat intr-un hadith: " Nu este unul dintre noi cel care-si loveste obrajii, isi rupe hainele sale si striga cu strigatul jahiliiyei." (al-Bukhaari, 1294, Fath 3/163; Muslim, 103; Ahmad, 1/244)

A purta negru ca semn de doliu pentru decedat este bid'ah; insa sotiile decedatului ar trebui sa evite haine impodobite si stridente, bijuterii,makeup si parfumuri in perioada de doliu.

Este bid'ah pentru femei sa evite sa implineasca treburile si activitatile zilnice; noua vaduva poate prepara mancarea, curata casa, spala vasele, rufele, etc. Nu este nimic rau in aceasta.

Si Allah stie cel mai bine.

Al-Lu'lu' al-Makeen min Fataawa al-Shaykh al-'Allaamah 'Abd-Allaah ibn 'Abd al-Rahmaan al-Jibreen, p. 37





2.Intrebare:

In subcontinentul indo-pak-bangladesh, exista obiceiul ca de cate ori un musulman moare, a se face dupa 40 de zile, o zi de rugaciuni si reamintire a acelei persoane. Tatal meu a decedat de curand si as dori sa stiu regula islamica cu privire la aceasta.





Rapuns:

Laudat fie Allah.

Ce se intampla in unele tari musulmane - unde prietenii si familia decedatului se aduna la 40 de zile pentru a citi Qur'an, a face Du'a pentru el si a si-l reaminti - este neindoielnic bida'ah ( inovatie blamabila) pentru care nu exista nici o autorizatie revelata de Allah. Nu este permis a se lua parte la astfel de adunari. Trebuie sa denuntam astfel de practici. Musulmanul ar trebui sa se roage pentru fratele sau tot timpul, nu numai la trei zile dupa moarte asa, sau la patru zeci, sau la un an mai tarziu, etc. Ar trebui sa se stie ca acesta este un obicei al Kuffar si noua nu ne este permis a-i imita.
Fie ca Allah sa ne ajute sa urmam Sunna, si fie ca El sa-l binecuvinteze pe Profetul Muhammad.



Islam Q&A
Sheikh Muhammed Salih Al-Munajjid


assalamu alaikum wa rahmatullahi wa barakatuhu

Anna
01-23-2007, 02:36 PM
:006:



assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu



Actiuni munkar in timpul ceremoniilor de inmormantare



1.Intrebare:


Am dori sa rugam a ne explica daca ceea ce facem noi in timpul ceremoniilor de ingropaciune este corect din punct de vedere Shaaria. Facem urmatoarele:


Recitam Surat Al-Fatiha le mormantul decedatului.
Oferirea condoleantelor poate dura trei sau mai multe zile, si mancam si bem in timpul ceremoniilor de ingropaciune.
De la fiecare familie se colecteaza cate douazeci si cinci de riali si suma este data familiei decedatului.
Sacrificam o oaie sau un animal asemanator, la trei zile dupa deces.
Adunam pietricele in timp ce spunem " La ilaha ill Allah" cu glas tare, si le punem pe mormantul decedatului.
Femeile isi ridica glasurile , plangand si vaitandu-se, si se lovesc peste obraji, laudand pe decedat.
Femeile imbraca bineinteles haine negre ca semn de doliu.
Femeile nu fac nici un fel de treburi casnice in timpul perioadei lor de doliu, cum ar fi prepararea mancarii sau orice alt lucru facut de obicei de catre femei.






Raspuns:


Laudat fie Allah.


Acestea sant obiceiuri din jaahiliya, sau inovatii blamabile, si va trebui sa renuntati la ele, si sa explicati si altora ca sant gresite.


Cu privire la recitarea Qur'an-ului deasupra mormantului decedatului, aceasta nu este permisa, si nici unul dintre salafi nu a facut aceasta. Daca ar fi fost bine de facut acest lucru, l-ar fi facut ei inaintea noastra. Este relatat ca ar trebui sa fie citita Surat Ya-Sin unei persoane care este pe moarte, inainte ca sufletul sa fi parasit corpul, dar dupa ce a decedat, la ingropaciune, si dupa ce a fost ingropat, nu exista nimic ce ar trebui recitat, si nu ar trebui sa i se spuna sa zica " La ilaha ill Allah" si asa mai departe.


A oferi condoleante este Sunna, insa nu este necesar sa fie oferite in timpul ceremoniei de inmormantare. Condoleantele pot fi oferite familiei decedatului, in orice loc. Nu este gresit ca rudele sa se adune intr-un loc ca sa poata fi oferite condoleantele, insa nu in scopul de a manca. Mancarea ar trebui preparata doar pentru membrii cei mai apropiati ai familiei decedatului; este makruh pentru ei sa ofere mancare si altora.


Nu este nevoie sa se stranga bani de la toti, doar daca familia respectiva este saraca, in care caz se poate darui zakaat.


Nu este permis sa se sacrifice acea oaie, din averea decedatului sau a altcuiva. Dar daca este nevoie sa se prepare mancare pentru familia decedatului, din unul sau mai multe animale, atunci nu este nimic rau.


A aduna pietricele, facand dhikr in timp ce sant adunate, si punandu-le pe mormant - aceasta este o inovatie ( bid'ah) blamabila, care trebuie denuntata si la care trebuie sa se renunte.


Ridicarea glasului in vaiete si lamentari, lovirea obrajilor si elogiierea decedatului sant Bid'ah si actiuni din jaahiliyya. Este relatat intr-un hadith: " Nu este unul dintre noi cel care-si loveste obrajii, isi rupe hainele sale si striga cu strigatul jahiliiyei." (al-Bukhaari, 1294, Fath 3/163; Muslim, 103; Ahmad, 1/244)


A purta negru ca semn de doliu pentru decedat este bid'ah; insa sotiile decedatului ar trebui sa evite haine impodobite si stridente, bijuterii,makeup si parfumuri in perioada de doliu.


Este bid'ah pentru femei sa evite sa implineasca treburile si activitatile zilnice; noua vaduva poate prepara mancarea, curata casa, spala vasele, rufele, etc. Nu este nimic rau in aceasta.


Si Allah stie cel mai bine.


Al-Lu'lu' al-Makeen min Fataawa al-Shaykh al-'Allaamah 'Abd-Allaah ibn 'Abd al-Rahmaan al-Jibreen, p. 37


al salam aleykum
nu vreau sa iasa cu suparare sau ceva si nici nu contest cunostiintele celor care au dat aceste fatwa iar Allah sa te rasplateasca pentru munca ta
dar sunt multe afirmatii ca de exemplu in aceasta fatwa care nu este justificata cu citate din Quran sau hadisuri par mai mult niste afirmatii si in general eu una asa am fost invatata ca la orice fatwa sa cer citat coranic sau sunnah.....asta e parerea mea personala

ummraschid
01-24-2007, 12:08 PM
al salam aleykum
nu vreau sa iasa cu suparare sau ceva si nici nu contest cunostiintele celor care au dat aceste fatwa iar Allah sa te rasplateasca pentru munca ta
dar sunt multe afirmatii ca de exemplu in aceasta fatwa care nu este justificata cu citate din Quran sau hadisuri par mai mult niste afirmatii si in general eu una asa am fost invatata ca la orice fatwa sa cer citat coranic sau sunnah.....asta e parerea mea personala




:006:



assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu,



...umm al mu'minin 'A'isha, radhiallahu anha, a relatat ca Trimisul lui Allah , pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, a spus: Daca cineva aduce in credinta sa ceva care nu apartine de ea, el este condamnat.

...iar Allah ta'ala spune in Sfantul Qur'an:

"Nu am lasat nimic nepomenit in Carte." (6: 38)

"Si acesta este drumul Meu drept! Deci, urmati-l si nu urmati caile care va abat de la drumul lui!" (6:153)

"Spune: " Daca Il iubiti pe Allah, urmati-ma si Allah va va iubi si va va ierta pacatele voastre!""(3:31)







draga surioara Anna, :give_rose:


...inshaallah, fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa ne inlesneasca cunoasterea si sa ne intareasca credinta!...


...am dedicat acest subiect inovatiilor in religie, Bid'ah, aceasta insemnand TOCMAI ca practicile respective NU au corespondenta nici in Qur'an si nici in hadith...


...deci, ma gandesc eu...

... rog de iertare , si rog sa fiu corectata, daca gresesc, inshaallah...


1.
...savantii musulmani arata in aceste fatwa, CARE dintre actiunile musulmanilor NU au nici o baza in Qur'an si in Sunna, si deci, CARE sant cele inventate, care trebuie denuntate si trebuie sa se renunte la ele!...
...inshaallah!...


2.
...prin urmare,
daca aceste actiuni (denuntate in fatwa respectiva) , NU au nici o baza nici in Qur'an si nici in Sunna,
mai degraba,
cei care le fac , ar trebui sa justifice, pe ce baza le fac?!...



:002:

assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu

Faizah
01-24-2007, 06:03 PM
:006:

Siragurile pentru dhikr



In primul rand , subha ( masbaha) este o inovatie pentru ca nu era cunoscuta in timpul Profetului, salallahu 'alayhi wa-sallam. Aceasta a fost introdusa mai tarziu, deci, cum ar fi putut el, salallahu 'alayhi wa-sallam, sa indemne pe companionii sai radiallahu 'anhum , sa faca ceva care le era necunoscut? "

sursa: islamqa.com

_________________

Salam alekom surioara ummrachid

Eu nu stiam ca masbaha este considerata inovatie. Din punctul meu de vedere cred ca ii ajuta pe unii sa tina socoteala mai bine.

Am vazut musulmani car folosesc mana dreapta pt asta dar in cazul in care nu au la indemana masbaha si unora chiar le este greu asa, mai mereu se incurca si incep din nou.

Desigur ca nici nu trebuie sa exageram a.i. sa ne afisam peste tot cu siragul asta asa cum am vazut pe la oglinda retrovizoare in masina unora( chiar si nemusulmani) sau sa mergem cu el pe mana.

Eu consider ca poate fi folositor,cel putin unora; desigur ca nu sunt un savant al islamului si parerea mea trebuie privita ca o parere personala si atat.

Am si o intrebare: de ce este folosita atat de des daca este considerata o inovatie? ma gandesc si eu asa ca prin tarile islamice pe unde am fost am vazut f multe si nimeni nu considera ca fiind ceva gresit. Oare sa fi ignorat atata lumea aceasta inovatie?

Ummrachid, tot respectul pt postarile tale:give_rose: :give_rose: :give_rose: :give_rose: , sa nu crezi cumva ca intrebarea este postata impotriva ta, te iubesc in numele lui ALLAH, este doar o intrebare fireasca la care as vrea sa primesc raspuns inchALLAH

Mie personal imi place f mult masbaha, am mai multe, de diferite culori si modele insa le folosesc f rar, poate obisnuinta de a folosi mana dreapta e de vina

Salam alekom wa rahmatulah wa barakatuh

ummraschid
01-24-2007, 07:22 PM
:006:



wa alaikum assalam wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu, surioara Faizah,



...sincer, nici eu nu am stiut... si vedeam cum altii fac tasbih pe aceste masbahah... chiar ma chinuiam sa invat sa le folosesc, mai ales pentru ca asa cum spui si tu, sant foarte frumoase...

(...intre noi fie vorba, nu prea reuseam, imi tot alunecau margelele printre degete...si mai mult ma concentram sa le prind decat sa fac tasbih...)




...insa in clipa in care am citit ca Profetul Muhammad, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, facea tasbih pe mana dreapta, m-am dezlipit de subha, din dorinta de a urma Sunna Profetului, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui...



...abia mai tarziu am citit ca de fapt nici nu existau aceste siraguri pe atunci si, afland ca este deci o inovatie, m-am straduit sa fac si altora cunoscut acest fapt... pentru ca , o inovatie, ramane o inovatie , chiar daca ni se pare ca ne ajuta la ceva, nu face decat sa ne indeparteze de adevar...



...te imbratisez cu dragoste la Allah ta'ala si fie ca Cel pentru Care ma iubesti, sa te iubeasca!...

:give_rose:



assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu

Faizah
01-24-2007, 08:00 PM
:006:



wa alaikum assalam wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu, surioara Faizah,



...sincer, nici eu nu am stiut... si vedeam cum altii fac tasbih pe aceste masbahah... chiar ma chinuiam sa invat sa le folosesc, mai ales pentru ca asa cum spui si tu, sant foarte frumoase...

(...intre noi fie vorba, nu prea reuseam, imi tot alunecau margelele printre degete...si mai mult ma concentram sa le prind decat sa fac tasbih...)




...insa in clipa in care am citit ca Profetul Muhammad, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, facea tasbih pe mana dreapta, m-am dezlipit de subha, din dorinta de a urma Sunna Profetului, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui...



...abia mai tarziu am citit ca de fapt nici nu existau aceste siraguri pe atunci si, afland ca este deci o inovatie, m-am straduit sa fac si altora cunoscut acest fapt... pentru ca , o inovatie, ramane o inovatie , chiar daca ni se pare ca ne ajuta la ceva, nu face decat sa ne indeparteze de adevar...



...te imbratisez cu dragoste la Allah ta'ala si fie ca Cel pentru Care ma iubesti, sa te iubeasca!...

:give_rose:



assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu

Multumesc surioara pt raspuns.

MachALLAH cuvintele tale mereu merg la inima:give_rose:

Anna
01-25-2007, 12:42 AM
:006:



assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu



Actiuni munkar in timpul ceremoniilor de inmormantare



1.Intrebare:


Am dori sa rugam a ne explica daca ceea ce facem noi in timpul ceremoniilor de ingropaciune este corect din punct de vedere Shaaria. Facem urmatoarele:


Recitam Surat Al-Fatiha le mormantul decedatului.
Oferirea condoleantelor poate dura trei sau mai multe zile, si mancam si bem in timpul ceremoniilor de ingropaciune.
De la fiecare familie se colecteaza cate douazeci si cinci de riali si suma este data familiei decedatului.
Sacrificam o oaie sau un animal asemanator, la trei zile dupa deces.
Adunam pietricele in timp ce spunem " La ilaha ill Allah" cu glas tare, si le punem pe mormantul decedatului.
Femeile isi ridica glasurile , plangand si vaitandu-se, si se lovesc peste obraji, laudand pe decedat.
Femeile imbraca bineinteles haine negre ca semn de doliu.
Femeile nu fac nici un fel de treburi casnice in timpul perioadei lor de doliu, cum ar fi prepararea mancarii sau orice alt lucru facut de obicei de catre femei.






Raspuns:


Laudat fie Allah.


Acestea sant obiceiuri din jaahiliya, sau inovatii blamabile, si va trebui sa renuntati la ele, si sa explicati si altora ca sant gresite.


Cu privire la recitarea Qur'an-ului deasupra mormantului decedatului, aceasta nu este permisa, si nici unul dintre salafi nu a facut aceasta. Daca ar fi fost bine de facut acest lucru, l-ar fi facut ei inaintea noastra. Este relatat ca ar trebui sa fie citita Surat Ya-Sin unei persoane care este pe moarte, inainte ca sufletul sa fi parasit corpul, dar dupa ce a decedat, la ingropaciune, si dupa ce a fost ingropat, nu exista nimic ce ar trebui recitat, si nu ar trebui sa i se spuna sa zica " La ilaha ill Allah" si asa mai departe.


A oferi condoleante este Sunna, insa nu este necesar sa fie oferite in timpul ceremoniei de inmormantare. Condoleantele pot fi oferite familiei decedatului, in orice loc. Nu este gresit ca rudele sa se adune intr-un loc ca sa poata fi oferite condoleantele, insa nu in scopul de a manca. Mancarea ar trebui preparata doar pentru membrii cei mai apropiati ai familiei decedatului; este makruh pentru ei sa ofere mancare si altora.


Nu este nevoie sa se stranga bani de la toti, doar daca familia respectiva este saraca, in care caz se poate darui zakaat.


Nu este permis sa se sacrifice acea oaie, din averea decedatului sau a altcuiva. Dar daca este nevoie sa se prepare mancare pentru familia decedatului, din unul sau mai multe animale, atunci nu este nimic rau.


A aduna pietricele, facand dhikr in timp ce sant adunate, si punandu-le pe mormant - aceasta este o inovatie ( bid'ah) blamabila, care trebuie denuntata si la care trebuie sa se renunte.


Ridicarea glasului in vaiete si lamentari, lovirea obrajilor si elogiierea decedatului sant Bid'ah si actiuni din jaahiliyya. Este relatat intr-un hadith: " Nu este unul dintre noi cel care-si loveste obrajii, isi rupe hainele sale si striga cu strigatul jahiliiyei." (al-Bukhaari, 1294, Fath 3/163; Muslim, 103; Ahmad, 1/244)


A purta negru ca semn de doliu pentru decedat este bid'ah; insa sotiile decedatului ar trebui sa evite haine impodobite si stridente, bijuterii,makeup si parfumuri in perioada de doliu.


Este bid'ah pentru femei sa evite sa implineasca treburile si activitatile zilnice; noua vaduva poate prepara mancarea, curata casa, spala vasele, rufele, etc. Nu este nimic rau in aceasta.


Si Allah stie cel mai bine.


Al-Lu'lu' al-Makeen min Fataawa al-Shaykh al-'Allaamah 'Abd-Allaah ibn 'Abd al-Rahmaan al-Jibreen, p. 37




al salam aleykum wa rahmatuh Allah wa barakatuh
sunt convinsa de faptul ca nu exista hadisuri si versete in Coran pentru fiecare inovatie a omului si nu la asta m-am referit in afirmatiile mele anterioare dar cand cineva afirma cum ti-am subliniat mai sus de exemplu ca este o relatare ....unde este relatarea?! cand eu spun mai departe despre fatwa de mai sus mi se va cere relatarea si eu voi spune ce?! ca exista....dar nu o stiu....trebuie sa spuna si sursele pe care el s-a bazat cand a afirmat cele de mai sus.sunt mai multe de acest fel dar nu vreau sa iasa comentariu la text ci eu una pentru o anumita fatwa imi trebuie si sustinere coranica sau hadis tocmai pentru a nu cadea in aceea extrema a inovatiilor de care ma feresc foarte tare.am sa mai intreb inshAllah despre aceste fatwa.
Allah sa te rasplateasca

Anna
01-25-2007, 01:23 AM
al salam aleykum
am intrebat despre masbaha la lectia de islam si mi s-a spus ca nu este bidah nu este inovatie

Anna
01-25-2007, 06:34 AM
Ar trebui indeplinita pe masbaha sau pe degete?

Tasbih este un mijloc de a face dhikr.O persoana trebuie sa faca dhikr in modalitatea care este mai favorabil pentru a indeplini dhikr,si pentru a mentine in inima prezenta lui Allah.
Parerea wahhabilor in folosirea masbahei este bid'ah si ea insasi este bid'ah.
Toti savanti scolilor sunnite islamice permit folosirea masbaha.Cei mai mari experti a hadisurilor inclusiv oameni mareti precum Imam al-Nawawi, Imam Ibn Hajar al-Asqalani, Imam Badr al-Din al-`Ayni,si altii explicit permit folosirea masbahei.Unii cu marete exegeturi Coranice.Daca acesti oameni nu au inteles Coranul si sunnah,atunci cine?
Permisibilitatea masbahei este explicit mentionata in Imam al-Haskafi’s Durr al-Mukhtar, si in Hashiyas a lui Imam al-Tahtawi and Ibn Abidin. Imam Abdal-Hayy al-Lakhnawi are o brosura excelenta despre acest subiect,bazat pe o munca mai scurta a lui Imam al-Suyuti.

ummraschid
01-25-2007, 12:10 PM
al salam aleykum wa rahmatuh Allah wa barakatuh
sunt convinsa de faptul ca nu exista hadisuri si versete in Coran pentru fiecare inovatie a omului si nu la asta m-am referit in afirmatiile mele anterioare dar cand cineva afirma cum ti-am subliniat mai sus de exemplu ca este o relatare ....unde este relatarea?! cand eu spun mai departe despre fatwa de mai sus mi se va cere relatarea si eu voi spune ce?! ca exista....dar nu o stiu....trebuie sa spuna si sursele pe care el s-a bazat cand a afirmat cele de mai sus.sunt mai multe de acest fel dar nu vreau sa iasa comentariu la text ci eu una pentru o anumita fatwa imi trebuie si sustinere coranica sau hadis tocmai pentru a nu cadea in aceea extrema a inovatiilor de care ma feresc foarte tare.am sa mai intreb inshAllah despre aceste fatwa.
Allah sa te rasplateasca [/CENTER]





:006:


assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu,


draga surioara Anna

...imi pare rau ca nu ai precizat inca de la prima ta postare la ce anume faceai referinta... ori nu am inteles eu bine... si in acest caz , imi cer scuze...

.... Allah ta'ala daruieste fiecaruia ceea ce cauta, alhamdulillah!...

... astfel incat, am cautat special pentru tine, si am gasit relatarile si hadithele pe care le doreai, inshaallah, pana sa le traduc eu, iata linkul, :give_rose:

http://islamqa.com/index.php?ref=72201&ln=eng



Parerea wahhabilor in folosirea masbahei este bid'ah si ea insasi este bid'ah.

... cu privire la WAHHAABI...inca un link, offtopic...:give_rose:

http://islamqa.com/index.php?ref=10867&ln=eng&txt=Wahhaabis





...fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa ne tina departe de tot ce ne-ar indeparta de la Cuvantul Sau, si sa ne inlesneasca facerea de bine, inshaallah, amin!...



assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu

Anna
01-25-2007, 02:54 PM
:006:




assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu,



draga surioara Anna


...imi pare rau ca nu ai precizat inca de la prima ta postare la ce anume faceai referinta... ori nu am inteles eu bine... si in acest caz , imi cer scuze...


.... Allah ta'ala daruieste fiecaruia ceea ce cauta, alhamdulillah!...


... astfel incat, am cautat special pentru tine, si am gasit relatarile si hadithele pe care le doreai, inshaallah, pana sa le traduc eu, iata linkul, :give_rose:


http://islamqa.com/index.php?ref=72201&ln=eng





al salam aleykum wa rahmatuh Allah wa barakatuh
am citit siteul si hadisul adus ca dovada la acest verdict si acest hadis este considerat daeef adica un hadis slab.deci nu se poate pune intr-adevar o baza pe acest hadis pentru ca este unul slab.lantul lui de naratori nu este unul sigur si tocmai de aceea nici hadisul nu este unul sigur.Allah stie cel mai bine.
avand in vedere ca acest verdict este unul destul de mare si destul de serios sursele pe care se bazeaza ar trebui sa fie la fel.

ummraschid
01-25-2007, 04:48 PM
:006:

draga surioara Anna...

...nici eu nu am postat linkul fara sa-l citesc si acolo scrie clar ca:

" Reciting Soorat Yaa Seen for one who is dying is Sunnah according to many scholars, because the Prophet (peace and blessings of Allaah be upon him) said: “Recite Yaa Seen for your dying ones.” But some of the scholars spoke about this hadeeth and said that it is da’eef. According to those who classed it as saheeh, reciting this soorah is Sunnah, and according to those who classed it is da’eef it is not Sunnah. And Allaah knows best. End quote. "

...iar in fatwa de la care s-a pornit in discutie, inovatia, bid'ah, consta in recitarea Qur'an-ului pentru cel care a decedat deja, sau la mormantul cuiva ...




....dragi frati si surori fillah,


... inshaallah, sa se posteze in continuare la acest topic pentru ca inovatii sant multe, si sper ca cei care au stiinta de ele sa ni le impartaseasca ... inshaallah...


...fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa ne inlesneasca fiecaruia dintre noi succesul in aceasta viata si in cea vesnica, inshhallah, amin!...


http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/easterspring04blnk2.gif
assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu

Anna
01-25-2007, 05:27 PM
al salam aleykum
chiar si cei care au dat fatwa bazadu-se pe hadisul respectiv nu il considera un hadis autentic in ceea ce priveste citirea surei ya seen cand cineva moare
ei nu contesta neautenticitatea lui din cauza faptul ca lantul lui de relatatori este unul nesigur unul dintre relatatori este necunoscut!!!
cat despre citirea Surei al Fatiha in cimitir multi savanti o considera o inovatie
"Recitarea Coranului la mormant este un act de erezie care nu este cunoscut in timpul erei Profetului pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa .Imam Malik,Abu Hanifah si Ahmad (in una dintre parerile sale) considera ca este neplacut a se citi Coran la mormant".
Ibn Qasim a afirmat in Hashiya (comentariu) a Al_Rawd:"Daca ar fii fost un ritual al shariei ,Profetul pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa ar fii ordonat comunitatii sale de a face acest lucru.Intr-adevar ,este o depravare similara cu rugaciunea la mormanturi.Este chiar un fel de I'tikaf la mormanturi....etc."

Important:
Relatarile care sustin ca recitarea Coranului la mormanturi sunt toate slabe.Deci,ele nu pot fii folosite ca dovada din moment ce nu exista nici unul solid sau un hadis bun printre ele.Deci,este mai bine a se evita recitarea Coranului la mormanturi mai ales in aceste timpuri in care inovatiile au devenit larg raspandite si cunostiintele Coranului si Sunnah au devenit rare.
Allah stie cel mai bine. "
sursa:Fatwa center supervised by Dr. Abdullah Al-faqih

Parerile chiar si despre aceasta fatwa difera si dupa cum se vede surse sigure si concrete nu exista.Allah stie cel mai bine.

Anna
01-25-2007, 05:48 PM
1 – Definirea ereziei:
Cuvantul arab bid’a care înseamna erezie deriva de la radacina bada’a care exprima
sensul de creare, nascocire, inventare, fara a porni de la un model anterior. Allah Preaînaltul a grait:

«(El este) Facatorul desavarsit al cerurilor si pamantului!» (Al-Baqara: 117), adica Creatorul lor fara
un model anterior. Si tot Allah Preaînaltul a grait: «Spune: „Eu nu sunt nou între trimisi» ( Al-Ahqaf:
9), adica „nu am fost primul care a venit cu mesajul la oameni, ci au fost înaintea mea numerosi alţi
trimisi”.
Se spune: Cutare a facut o invenţie, adica a conceput un lucru nou pe care nu l-a facut nimeni
înainte de el.
Invenţiile sunt de doua feluri:
1 – Invenţii în domeniul obiceiurilor, asa cum ar fi invenţiile moderne, si acestea sunt permise,
fiindca regula în privinţa obiceiurilor este permiterea lor.
2 – Invenţiile în domeniul religiei si acestea sunt interzise, fiindca regula este oprirea în
privinţa lor. Profetul - Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca!- a zis: « Acela care nascoceste în
aceasta chestiune a noastra ceea ce nu face parte din ea (sa stie ca acest lucru) este respins».* Întro
alta varianta : «Acela care face un lucru în care nu se afla recomandarea noastra (sa stie ca ) este
respins».**

2-Tipuri de erezii:
Primul tip este erezia în vorbe si în pareri, asa cum au fost afirmaţiile Jahmiţilor113, ale
Mu’taziliţilor114 , ale Rawafidiţilor si ale altor facţiuni ratacite si parerilor lor.
Al doilea tip este erezia în privinţa ritualurilor de adorare a lui Allah, într-o maniera pe care nu
a legiferat-o Allah. Acestea pot fi mai multe feluri:
1-Unele care se refera la originea ritualului de adorare, asa cum ar fi nascocirea unui ritual de
cult care nu-si are originea în legea divina, ca de exemplu inventarea unei rugaciuni sau unui post
neprevazute de legea divina, sau a unor sarbatori neprevazute în legea divina, ca sarbatorile de
nastere si altele.
2 - Altele care constau în adaugarea unor elemente noi la ritualui de adorare prevazut de
legea divina, cum ar fi de pilda adaugarea unei a cincea rak’a (parte) la Rugaciunea de la amiaza sau
la rugaciunea de dupa amiaza.
3 – Cele care constau în împlinirea ritualului de adorare într-o alta maniera decat cea
recomandata de legea divina, asa cum ar fi pomenirile lui Allah legitime în cor sau exagerarea în
îndeplinirea ritualurilor de adorare într-atat încat cel care le îndeplineste iese din tradiţia (Sunna)
Trimisului - Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca!
4 – Altele care constau în stabilirea unui alt moment pentru ritualul de adorare decat cel
hotarat prin legea divina, asa cum ar fi stabilirea zilei si nopţii de la jumatatea lunii Sa’ban115 pentru
post si rugaciuni. Regula postului si rugaciunii este legitima dar stabilirea acestora pentru un anumit
moment are nevoie de o dovada.
3- Verdictul ereziilor de toate felurile din domeniul religiei:
Toate ereziile din domeniul religiei sunt interzise si socotite rataciri, caci Trimisul lui Allah -
Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca!- a zis: «Feriţi-va de lucrurile nascocite, caci orice nascocire
este o erezie si orice erezie este ratacire».* Si tot el a zis: «Acela care nascoceste în aceasta
chestiune a noastra ceea ce nu face parte din ea (sa stie ca acest lucru) este respins»** Iar într-o
varianta: «Acela care face un lucru în care nu se afla recomandarea noastra (sa stie ca) el este
respins»*** Aceste doua Hadise -----streaza ca tot ce este nascocit în domeniul religiei este erezie
si ca orice erezie este ratacire si este respinsa. Aceasta înseamna ca ereziile din domeniul ritualurilor
de adorare si interpretarilor sunt interzise, însa interzicerea difera în funcţie de felul ereziei: unele
dintre ele înseamna paganism, asa cum este rostirea în jurul mormintelor cu scopul apropierii de cei
care salasluiesc în ele, aducerea de ofrande acestora, adresarea de rugi celor care salasluiesc în ele
sau cererea de ajutor de la acestia, asa cum sunt afirmaţiile adepţilor sectelor Jahmiyya sau a
Mu’taziliţilor; altele sunt cai prin care se ajunge la politeism, asa cum sunt construirea de cavouri
deasupra mormintelor, împlinirea de rugaciuni sau adresarea de rugi langa ele; altele sunt încalcari
ale credinţei, ca afirmaţiile si credinţele Kharijiţilor sau Qadariţilor116 sau Majiţilor117 care contravin
dovezilor legitime; altele sunt acte de nesupunere si pacate ca celibatul, împlinirea rugaciunii stand în
bataia soarelui, castrarea în scopul întreruperii dorinţei de împerechere.*

Anna
01-25-2007, 05:50 PM
Atenţionare:
Acela care împarte ereziile în bune si rele greseste si încalca afirmaţia Profetului - Allah sa-l
binecuvanteze si sa-l miluiasca!- ca « Orice erezie este ratacire », caci Trimisul - Allah sa-l
binecuvanteze si sa-l miluiasca!- a considerat toate ereziile a fi ratacire, în vreme ce acesta pretinde
ca nu toate ereziile ar fi ratacire si ca ar exista si erezii bune. Al-Hafiz ben Rajab119 afirma în
Comentariul la cele 40 de Hadise: ”Cuvintele Profetului - Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca!-

«Orice erezie este ratacire!» includ toate ereziile, fara excepţie, si aceasta este o norma generala a a
religiei, asemanatoare cu afirmaţia sa - Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca!- «Acela care
nascoceste în aceasta chestiune a noastra ceea ce nu face parte din ea(sa stie ca acest lucru) este
respins». Toţi aceia care nascocesc un lucru si-l atribuie religiei, fara ca el sa aiba o regula în religie,
trebuie sa stie ca el este ratacire si ca religia nu are nimic comun cu el, fie ca este vorba despre
chestiuni legate de credinta, fie ca este vorba de fapte sau de afirmaţii rostite sau nerostite cu glas
tare”.*

Acestia mai au alt argument pentru susţinerea ca ar exista erezii bune în afara de afirmaţia lui
Omar – Allah fie mulţumit de el! – care vorbind despre rugaciunile împlinite în nopţile lui Ramadan120

(TERAWI) a spus: „Minunata nascocire este aceasta!”.
S-a afirmat de asemenea ca, au fost nascocite lucruri pe care primele generaţii de musulmani
nu le-a dezaprobat, asa cum au fost adunarea Coranului într-o singura carte sau notarea si
strangerea Hadiselor în volume, La aceasta afirmaţie se raspunde prin faptul ca aceste lucruri îsi au
originea în legea divina si nu sunt inventate. Adunarea Coranului într-o singura carte are o baza în
dreptul divin, caci Profetul - Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca!- poruncea ca versetele
coranice sa fie notate si ele erau notate în mod individual, dar companionii – Allah fie mulţumit de eile-
au adunat într-o singura carte pentru a pastra întregul Coran. În ceea ce priveste rugaciunile din
nopţile Ramadanului, Profetul - Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca!- le împlinea împreuna cu
companionii sai nopţi în sir, dar în cele din urma a renunţat la participarea la ele de teama ca ele sa
nu fie considerate obligatorii, însa companionii – Allah fie mulţumit de ei! – au continuat sa le
împlineasca în grupuri în timpul vieţii Profetului - Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca!- si chiar
dupa moartea lui, pana ce Omar ben al-Khattab – Allah fie mulţumit de el! – i-a adunat sub
conducerea unui singur imam, asa cum stateau adunaţi în spatele Profetului - Allah sa-l
binecuvanteze si sa-l miluiasca!- si aceasta nu este o erezie în religie. Consemnarea Hadiselor are
de asemenea o baza în dreptul divin, caci Profetul - Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca!- a
recomandat companionilor sai sa consemneze unele Hadise, atunci cand l-au întrebat despre acest
lucru. Au existat rezerve faţa de notarea lor în general în timpul vieţii Profetului - Allah sa-l
binecuvanteze si sa-l miluiasca!- de teama de a nu se interpola în textul Coranului lucruri care nu
faceau parte din el, dar dupa moartea Trimisului - Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca!- a
disparut aceasta temere, caci Coranul fusese desavarsit si devenise complet înainte de moartea lui,
si, în consecinţa, musulmanii au strans Hadisele dupa aceea, pentru a le feri de dispariţie si Allah i-a
rasplatit pe ei în numele Islamului si al musulmanilor cu o buna rasplata, pentru ca ei au pastrat
Cartea Domnului lor si Tradiţia Profetului Sau - Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca!- si au
salvat-o de la pieire si de mistificari.

Anna
01-25-2007, 05:52 PM
Apariţia ereziilor în viaţa musulmanilor si cauzele care le-au provocat
1 – Apariţa ereziilor în viaţ musulmanilor:
A – Momentul apariţiei ereziilor:
Seicul Islamului Ibn Taymiyya * - Allah fie milostiv cu el! - afirma: „ Sa stii ca cele mai
multe erezii referitoare la Islam si la ritualurile de adorare si-au facut loc în comunitate la sfarsitul
epocii califilor cei mai bine calauziţi si ca Profetul - Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca!-
avertizase asupra acestui lucru, caci a zis: «Aceia dintre voi care se vor afla în viaţa vor vedea
(ivirea) unor mari deosebiri, însa voi trebuie sa va calauziţi dupa tradiţia mea si dupa tradiţia califilor
bine calauziţi»**. Primele erezii care au aparut au fost erezia despre qadar, erezia despre irja’, si’a si
Khajariţii. În urma asasinarii lui Osman s-a produs schisma si a aparut erezia Al-Hururiyya122, apoi la
sfarsitul epocii companionilor a aparut secta qadariyya. Al-Marji’a au aparut curand dupa aceea, în
vreme ce Al-Jahmiyya au aparut la sfarsitul epocii epigonilor123, dupa moartea lui Omar ben Abd al-
Aziz124 despre care s-a afirmat ca ar fi avertizat asupra apariţiei lor, si Jahm a aparut în Khorasan125,
în vremea califatului lui Hisam ben Abd al-Malik126.
Aceste erezii au aparut în secolul al doilea dupa hijra în vreme ce se mai aflau companioni
care i-au respins pe adepţii lor. Apoi s-au ivit erezia Mu’taziliţilor, au avut loc intrigile intre musulmani,
au aparut opinii diferite si înclinarea catre erezii si capricii. Au aparut apoi erezia sufismului127 si
erezia înalţarii cavourilor deasupr mormintelor. Asadar pe masura trecerii timpului, ereziile s-au
înmulţit si s-au diversificat.
2 – Locul apariţiei ereziilor
Ereziile au aparut în diferite regiuni ale lumii musulmane. Seicul Ibn Taymiyya afirma în acest
sens: „ Cinci sunt marile orase în care au locuit companionii Trimisului Lui Allah - Allah sa-l
binecuvanteze si sa-l miluiasca!- si în care au aparut stiinţa si credinţa: cele doua orase sfinte* , cele
doua orase din Irak** si Damascul. Din ele au iesit Coranul, Tradiţia, jurisprudenţa, venerarea si
celelalte lucruri care au legatura cu Islamul. În aceste orase cu excepţia Medinei, au aparut erezii
care se refera la normele fundamentale ale Islamului; la Kufa128 au aparut siiţii si irja’, care s-au
raspandit apoi si în alte zone; la Basra129 au aparut qadariyya, mu’tazilismul si sihastria alterata130,
care s-au raspandit ulterior si în alte zone; la Damasc au aparut Nawasibiţii si qadariţii; Jahmiyya a
aparut în zona Khorasanului si aceasta este cea mai rea dintre toate ereziile. Se observa ca ereziile
s-au înmulţit pe masura îndepartarii de ţinutul natal al Profetului. Cand s-a produs schisma, în urma
uciderii lui Osman, a aparut erezia hururiyya. Mediana fost ferita de apariţia unor erezii în ea, iar daca
apareau printre locuitorii ei adepţi ai uneia sau alteia dintre erezii, ei erau umiliţi si blamaţi, caci au
aparut si aici adepţi ai ereziei qaderiyya si ai altora, însa ei au fos înfranţi si umiliţi, spre deosebire de
si’iţi si irja’ aparute la Kufa, mu’tazilismul si erezia sihastrilor aparuta la Basra sau Nawasibiţii care au
aparut la Damasc, adepţii tuturor acestor erezii manifestandu-se deschis. În Hadisele autentice
despre Profet - Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca!- s-a afirmat ca nu a intrat în ele. Stiinţa si
credinţa au continuat sa se manifeste nestingherite pana în vremea tovarasilor lui Malik131 în secolul
IV” *.
În ceea ce priveste primele trei secole ale Islamului, nu s-a manifestat în Medina nici un fel de
erezie evidenta si nu a aparut în ea nici un fel de ereziei de la normele de baza ale religiei, asa cum
s-a întamplat în celelalte orase.

Anna
01-25-2007, 05:53 PM
2 - Cauzele care au dus la apariţia ereziilor:
Fara îndoiala ca recurgerea la Coran si la Tradiţie reprezinta un mijloc sigur de aparare
împotriva ereziilor si ratacirii. Allah Preaînaltul a grait: «Si acesta este drumul Meu drept! Deci urmaţi-l
si nu urmaţi caile care va abat de la drumul Lui» (Al-An’am:153 ). Profetul - Allah sa-l binecuvanteze
si sa-l miluiasca!- a explicat acest lucru printr-o pilda transmisa de Ibn Mas’ud – Allah fie mulţumit de
el! – care a zis: Trimisul lui Allah a trasat o linie si a zis: Aceasta este calea lui Allah, dupa aceea a
trasat mai multe linii în dreapta si în stanga ei si a zis: ”iar aceastea sunt niste carari si pe fiecare
dintre ele sta un diavol care cheama la ea. **Apoi a recitat: «Si acesta este drumul meu drept! Deci
urmaţi-l si nu urmaţi caile care va abat de la drumul Lui! Acestea vi le-a poruncit: poate ca voi veţi fi
cu frica!”» (Al-An’am: 153 ). Acela care se îndeparteaza de Coran si de Sunna va fi atras de caile
ratacirii si de ereziile nascocite.
Cauzele care au condus la apariţia ereziilor pot fi rezumate astfel:
a – necunoasterea prescripţiilor religiei:
Pe masura trecerii timpului si îndepartarii de locurile în care a fost revelat mesajul, stiinţa s-a
redus si a sporit ignoranţa, asa dupa cum a prevestit Profetul, care a zis: «Aceia dintre voi care se vor
afla în viaţa vor vedea (ivirea) unor mari deosebiri.»* Si tot el a zis: «Allah nu pastreaza stiinta prin
robii simpli ci o pastreaza prin intermediul invatatilor, oamenii ii fac conducatori pe cei ignoranti, care
atunci cand sunt intrebati raspund in necunostiinta de cauza; acestia sunt rataciti si ii ratacesc si pe
altii" Nu rezista ereziilor decat stiinţa si învaţaţii, iar daca dispar stiinţa si învaţaţii, apar condiţii
favorabile ivirii si raspandirii ereziilor pentru cei care vor sa le raspandeasca.
b – Urmarea capriciilor:
Acela care s-a îndepartat de Coran si de Sunna urmeaza capriciile sale, asa dupa cum a grait
Allah Preaînaltul: «Iar de nu-ţi voi raspunde, sa stii ca ei urmeaza doar poftele lor! Si cine este mai
ratacit decat acela care urmeaza poftele sale fara o calauzire de la Allah!»(Al- Qasas:50). Si tot Allah
Preaînaltul a grait: «Îl vezi tu pe acela care si-a luat pofta sa drept Dumnezeu al lui cu buna stiinţa si
pe care Allah îl duce în ratacire si-i pecetluieste auzul sau si inima sa si-i întinde un val peste vederea
lui? Cine-l va calauzi pe el dupa Allah?»(Al-Jathiya: 23). Ereziile sunt rezultatul capriciilor urmate.

Anna
01-25-2007, 05:55 PM
c - Fanatismul faţa de anumite opinii si de
anumiţi oameni:
Fanatismul îi împiedica pe oameni de la urmarea calauzei si de la cunoasterea adevarului.
Allah Preaînaltul a grait: «Daca li se spune: ”Urmaţi ceea ce a trimis Allah!”, ei zic:”Ba noi urmam cele
cu care i-am gasit pe parinţii nostri”»(Al-Baqara:170). Acesta este cazul fanaticilor din zilele noastre
care urmeaza anumite curente mistice (sufite) si al adepţilor venerarii mormintelor; atunci cand sunt
chemaţi sa urmeze Coranul si Sunna si sa abandoneze situaţia în care se afla, care contravine
acestora. Ba mai mult ei aduc argumente curentele lor, pe seicii lor, pe parinţii si stramosilor lor.
d – Asemanarea cu paganii
Asemanarea cu paganii împinge cel mai puternic la erezii, asa cum se observa dintr-un Hadis
transmis de Abu Waqid al- Laysi134, care a spus: Am iesit împreuna cu Trimisul lui Allah - Allah sa-l
binecuvanteze si sa-l miluiasca!- spre Hunayn135. Trecusem de curand de la paganism la Islam.
Politeistii aveau un arbore de lotus la care se retrageau si îsi atarnau armele în el, caruia i se zicea,
pomul cu arme atarnate. Cand am trecut pe langa lotus, am zis:”O, Trimis al lui Allah, fa-ne si noua
un lotus pentru agaţat armele, asa cum au ei. Atunci Trimisul lui Allah - Allah sa-l binecuvanteze si
sa-l miluiasca! - ne-a raspuns: «Allah este cel mare! Acestea sunt obiceiuri. Aţi zis - jur pe Acela în
mainile caruia se afla sufletul meu! - întocmai asa cum i-au zis fiii lui Israel lui Moise: „O, Moise! Fane
noua un zeu, asa cum au si ei zei!” dar el le-a raspuns:” Voi sunteţi un neam care nu pricepeţi!”
(Al-A’raf:138), si aceasta ca sa urmaţi obiceiurile acelora de dinaintea voastra!». *

"O sa urmati obiceiurile celor de dinaintea voastra"
Din acest Hadis se înţelege ca asemanarea cu paganii i-a împins pe fiii lui Israel sa-i adreseze
lui Moise acea urata cerere de a le face lor zei pe care sa-i adore si tot ea i-a determinat si pe unii
dintre companionii lui Muhammad sa-i ceara sa le faca lor un lotus la care sa caute binecuvantarea în
loc de Allah. Aceeasi situaţie se întalneste si astazi cand constatam ca majoritatea musulmanilor îi
imita pe pagani în nascocirea de erezii si manifestari de politeism, asa cum sunt sarbatorirea zilelor
de nastere, stabilirea de zile sau saptamani pentru sarbatorirea si comemorarea anumitor ocazii
religioase, înalţarea de statui si monumente, organizarea de funeralii si ceremonii funebre, înalţarea
de cavouri deasupra mormintelor, etc

Anna
01-25-2007, 05:57 PM
Atitudinea comunitaţii islamice faţa de eretici si modul în care le-au raspuns tradiţ
Tradiţionalistii si autorii de culegeri de Hadise le-au raspuns ereticilor, le-au contestat ereziile
lor si i-au oprit de la practicarea lor. Iata cateva exemple de acest fel:
a - Umm aD-Darda’ a transmis: Abu aD-Darda136, a intrat la mine înfuriat si l-am întrebat: Ce-i
cu tine? Atunci el mi-a raspuns: Jur pe Allah ca nu mai vad la ei nimic din ceea ce facea Muhammad,
în afara de faptul ca împlinesc Rugaciunea împreuna!*

b - Omar ben Yahya a transmis: l-am auzit pe tatal meu protestand ca tatal lui a zis: Stateam
jos, langa usa lui Abd Allah ben Mas’ud înainte de rugaciunea din zori. Cand a iesit Ne-am dus cu el
la moschee si a venit la noi Abu Musa al-As’ari, care ne-a întrebat: A iesit cu voi si Abu Abd ar-
Rahman?140 I-am raspuns: Nu! Si a stat împreuna cu noi pana cand a iesit. Cand a iesit, ne-am
apropiat cu toţii de el si l-am auzit zicandu-i: Abu Abd ar-Rahman, am observat mai înainte în
moschee un lucru care nu mi-a placut si în rest slava lui Allah nu am vazut decat lucruri bune. A
întrebat: Si care a fost acesta? I-a raspuns: Daca o sa traiesti, o sa-l vezi... Am vazut în moschee
lumea stand în cercuri si asteptand Rugaciunea. În fiecare cerc se afla un barbat, iar ei aveau în
maini niste pietricele. El le zicea: Rostiţi de o suta de ori formula ”Allahu akbar” (Allah este cel mai
mare!). Si ei o rosteau de o suta de ori. Apoi le ziceau: Rostiţi de o suta de ori formula „La ilaha ’illa
Allah” (nu exista alta divinitate în afara de Allah!). Si ei o rosteau de o suta de ori. Apoi le zicea:
Rostiţi de o suta de ori formula „Subhan Allah” (Lauda lui Allah!). Si ei o rosteau de o suta de ori. A
întrebat: Si ce le-a zis lor? I-a raspuns: Nu le-am zis nimic, fiindca asteptam sa aflu si parerea ta. A
întrebat: Nu le-ai poruncit sa-si numere faptele rele si nu le-ai garantat ca nu se va pierde nici una din
faptele lor bune? Apoi ne-am dus împreuna cu el la unul din cercurile acelea si s-a oprit langa el,
întreband: Ce este lucrul acesta pe care vad ca-l faceţi? Numarati-va pacatele voastre, iar eu va
garantez ca nu se pierde nici una din faptele voastre bune. Vai ţie, comunitate a lui Muhammad! Cat
de repede aţi pierit! Companionii lui mai exista înca si vesmintele lui nu s-au uzat înca, vasele lui nu
s-au spart înca. Jur pe Acela în mainile caruia se afla sufletul meu, ca voi ori va aflaţi într-o religie
care este mai bine calauzita decat religia lui Muhammad ori deschideţi poarta ratacirii. Au raspuns:
Juram pe Allah o Abdurrahman ca nu am voit decat binele! El a raspuns: Dar caţi dintre cei care
voiesc doar binele nu reusesc sa-l faca! Trimisul lui Allah - Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca!
- ne-a spus noua ca neamul care recita Coranul nu vor contrazice cele facute de Profet si
companionii sai. Jur pe Allah ca nu stiu! Poate ca cei mai mulţi dintre ei sunt printre voi...Apoi s-a
întors de la ei si Amr ben Salama a zis: În ziua bataliei de la A-Nahrawan142 i-am vazut pe cei mai
mulţi dintre acestia luptand împotriva noastra alaturi de Khajariţi.*

d- Un barbat a venit la imamul Malik ben Anas144

Allah fie milostiv cu el!-si l-a întrebat: De unde incep pelerinajul? I-a raspuns: Din locul pe care l-a
stabilit Trimisul lui Allah - Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca! Omul a insistat: Dar daca incep
pelerinajul dintr-un loc mai indepartat? Malik i-a raspuns: Nu cred ca este bine!... L-a întrebat: Dar ce
gasesti ca nu este bun în asta? I-a raspuns: Cred ca nu este bine sa fi lovit de nenorocire! L-a
întrebat din nou: Dar ce nenorocire este, daca eu fac mai mult bine? I-a raspuns: Allah Preaînaltul a
grait: «Aceia care fug de porunca Sa, sa se fereasca sa nu-i loveasca pe ei nici o nenorocire sau sa
nu-i loveasca pe ei o pedeapsa dureroasa.»(An-Nur:63). Si ce nenorocire poate fi mai mare decat
aceea ca tu vrei sa-ţi arogi un merit pe care nu l-a avut Trimisul lui Allah - Allah sa-l binecuvanteze si
sa-l miluiasca!-*

Acestea sunt doar cateva exemple, iar învaţaţii i-au
dezaprobat pe eretici în toate epocile, slava lui Allah!
2- Modul în care le-au raspuns ereticilor tradiţionalistii si autorii culegerilor de Hadise:
Modul în care tradiţionalistii si autorii culegerilor de Hadise le-au raspuns ereticilor s-a bazat
pe Coran si pe Sunna. Aceasta metoda este una convingatoare pentru ca este prezentata mai intai
indoiala lor si-apoi este respinsa prin Coran si Sunnah faptul ca trebuie sa urmam traditia si nu
trebuie sa urmam nascocirile si inventiile in religie. Ei au scris numeroase lucrari în acest domeniu,
respingand în ele tezele eretice ale Siiţilor, Kharijiţilor, jahimiţilor, mu’taziliţilor, as’ariţilor147 în privinţa
normelor credinţei si dogmei. Imamul Ahmad a scris o carte în care a respins jahmiyya. Si alţi imami
au scris carţi în acest domeniu, ca Osman ben Sa’id ad-Darami148. Sau cartile scrise de seihul
Islamului Ibn Taimiyah si elevul lui Ibn Kaiym si seihul Muhammed Ibn Abdulwehhab si altii care au
raspuns adeptilor ereziilor.

Anna
01-25-2007, 05:58 PM
1-Kitab al-i’tisam „Cartea desprea aparare” de imamul As-Satibi
2-Kitab iqtida’ as-sirat al- mustaqim „Cartea despre necesitatea (urmarii) caii celei drepte de
seicul Islamului Ibn Taymiyya, în care ocupa o mare parte raspunsul dat ereticilor.
3- Kitab inkar al-hawadis wa-l-bida’ „Cartea despre negarea întamplarilor si ereziilor” de Ibn
Waddah149

4-Kitab al-hawadis wa-l-bida’ „Cartea despre întamplari si erezii” de At- Tartusi150

5- Kitab al-ba’ith’ala inkar al-hawadis , ”Cartea
despre motivul repingerii ereziilor si întamplarilor de Abu Sama
Iar dintre lucrarile moderne, menţionam:
1- Kitab al-ibda’ fi madarr al-ibtida’, „Cartea
crearii despre daunele ereziei” de seicul Ali Mahfuz151

2 – Kitab as-sunan wa-l-mubtada’at al-muta’alliqa bi-l-azkar wa-s-salawat „Cartea despre
tradiţii si ereziile referitoare la versetele coranice si la rugaciuni” a seicului Muhammad ben Ahamad
as-Suqeyri al-Hawamidi152

3 – Risalat at-tahzir min al-bida „Epistola despre prevenirea ereziilor” a seicului Abd al-Aziz
ben Baz153

Savanţii musulmani continua sa respinga ereziile si sa raspunda ereticilor prin intermediul
ziarelor, revistelor, posturilor de radio si televiziune, predicilor rostite în ziua de vineri, colocviilor si
conferinţelor care au un mare rol în constientizarea musulmanilor, în combaterea ereziilor si în
reprimarea ereticilor.

Anna
01-25-2007, 06:00 PM
Menţionam printre exemplele de erezii contemporane:
1 – Sarbatorirea zilei de nastere a Profetului Muhammad
2 – Cautarea binecuvantarii la diverse locuri, vestigii, la morţi etc.
3 – Ereziile din domeniile ritualurilor de adorare si cautarii apropierii de Allah
Exista numeroase erezii contemporane care se datoreaza îndepartarii în timp, lipsei de stiinţa,
numarului mare de propovaduitori al ereziilor, încalcarilor (in privinta religiei), asemanarii cu paganii în
privinţa obiceiurilor si ritualurilor, conform afirmaţiei Profetului Muhammad - Allah sa-l binecuvanteze
si sa-l miluiasca!- «Veti urma obiceiurile acelora de dinaintea voastra»*.

1 – Sarbatorirea zilei de nastere a Profetului Muhammad
Asa cum crestinii sarbatoresc nasterea lui Isus Cristos, musulmanii ignoranţi sau învaţaţii care
împing la ratacire comemoreaza în luna Rabi’al-wwal154 din fiecare an nasterea Trimisului
Muhammad - Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca!- De cele mai multe ori aceasta sarbatoare
este o erezie si este generata de imitarea crestinilor, fiind un prilej de manifestari politeiste si alte
lucruri reprobabile, asa cum ar fi declamarea de poeme în care se exagereaza în privinţa drepturilor
Trimisului - Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca!- ajungandu-se pana la invocarea lui în locul lui
Allah si cererea de ajutor din partea lui , cu toate ca Profetul - Allah sa-l binecuvanteze si sa-l
miluiasca!- a interzis sa se exagereze în a i se aduce laude: «Nu ma laudaţi pe mine asa cum
crestinii l-au ladat pe fiul Mariei, caci eu sunt doar un rob. Spuneţi-mi mie: Robul lui Allah si Trimisul
Sau!»**. Participanţii la aceste ceremonii exagereaza în aducerea de laude închipuindu-si probabil ca
el participa la ceremoniile lor.
Din lucrurirle nedorite care au loc in aceste ceremonii mai sunt si cantecele spuse in grup,
pomenirile de gen sufit, adunarii intr-un singur loc a barbatilor cu femeile care reprezinta o calea spre
ispita avand posibilitatea sa se ajunga si la lucruri rusinoase. Si chiar daca n-ar avea loc aceste
lucruri in timpul ceremoniilor si ar consta doar in intrunirea oamenilor, servirea unei mese si
exprimarea sentimentului de bucurie -asa cum zic ei- tot este considerata o erezie (orice inovatie in
cadrul religiei este o erezie si orice erezie este ratacire) pentru ca reprezinta un mijloc de a se ajunge
la ceremoniile care contin multe rataciti.
Am afirmat ca aceasta sarbatoare reprezinta o erezie si aceasta pentru ca ea nu are nici o
radacina în Coran, în Sunna, în actele primelor generaţii de evlaviosi si nici în generaţiile alese, ci a
aparut tarziu, fiind inventata de Fatimizii155 siiţi. Imamul Abu Hafs Taj ad-Din al-Fakihani156- Allah fie
milostiv cu el! – afirma: ”O serie de oameni binecuvantaţi si-au pus în mod repetat întrebarea despre
comemorarea pe care o fac unii în luna lui Rabi’al-Awwal si careia îi spun Mawlid157; s-au întrebat
daca ea îsi are radacinile în religie voind sa primeasca un raspuns si sa gaseasca o explicaţie care
sa-i ajute sa o înţeleaga. Eu am spus – si sansele de reusita se afla numai la Allah – ca nu stiu ca
acest mawlid sa aiba originea în Coran si în Sunna si nici unul dintre învaţaţii comunitaţii care sunt
modele în privinţa religiei, nu a transmis ca el ar trebui sa fie sarbatorit, ci este o erezie nascocita de
masluitori si pofta unor suflete lacome”*.
Iar seicul Islamului Ibn Taymiyya – Allah fie milostiv cu el - afirma: „Si tot astfel si în legatura cu
ceea ce inventeza unii oameni fie pentru a-i imita pe crestini în privinţa nasterii lui Isus – Pacea
asupra lui! – fie din iubire pentru Profet - Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca!- o sarbatoare, cu
toate ca exista opinii diferite în privinţa nasterii lui. Primii musulmani nu au facut acest lucru, iar
dragostea pentru el si preamarirea lui s-au manifestat prin urmarea lui, prin supunerea faţa de el, prin
împlinirea poruncilor lui, prin propagarea mesajului cu care a fost trimis, prin lupta pentru aceasta cu
inima, cu fapta si cu vorba. Aceasta a fost calea pe care au urmat-o primii musulmani dintre muhajiriţi
si ansari si dintre cei care i-au urmat pe ei în împlinirea de fapte bune...”*. S-au scris numeroase
lucrari in dezaprobarea acestor erezii si pe langa faptul ca reprezinta o erezie si asemanarea cu alte
neamurida prilejul aparitiei altor sarbatori cum ar fi sarbatorirea seihilor, deschizand astfel multe usi
ale raului.

Anna
01-25-2007, 06:01 PM
2 – Cautarea binecuvantarii la anumite locuri, vestigii si persoane în viaţa sau decedate
Una dintre ereziile nascocite este cautarea binecuvantarii la anumite fapturi ceea ce
echivaleaza cu una din manifestarile idolatriei fiind ca o plasa cu care brocanteurii fura banii
oamenilor naivi. Cererea binecuvantarii echivaleaza cu constatarea binelui dintr-un lucru si cu
sporirea lui, iar cererea binelui si sporirii lui trebuie sa se faca de la cineva care poseda acest lucru si
poate sa-l faca, iar acesta nu este decat Allah Preaslavitul, caci El este Cel care pogoara
binecuvantarea si o stabilizeaza, în vreme ce o faptura nu poate sa ofere sau sa creeze
binecuvantarea si cu atat mai mult sa o stabilizeze. Asadar, cautarea binecuvantarii la anumite locuri,
vestigii sau persoane aflate în viaţa nu este permisa deoarece ea este fie politeism, fie un mijloc prin
care se ajunge la politeism – daca se crede ca vizitarea lui, atingerea sau frecarea cu el ar
reprezenta un mijloc pentru a o dobandi de la Allah. Cat despre binecuvantarea pe care companionii
o cautau la parul Profetului - Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca!- în stropii lui de saliva sau în
ceea ce se desprinde de pe trupul lui- Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca!- , asa dupa cum s-a
menţionat mai sus, acestea erau lucruri proprii numai lui în timpul vieţii, si al prezenţei sale printre ei,
dovada în acest sens fiind faptul ca acesti companioni n-au mai cautat binecuvantare în încaperea lui
dupa ce a murit, nici nu au mai mers la locurile în care împlinise el Rugaciunea sau în care statuse, si
nici n-au cautat binecuvantarea la dreptcredinciosi – asa cum au fost Abu Bakr, Omar si alţi
companioni distinsi, nici în timpul vieţii lor si nici dupa moartea lor. Su deasemenea nu se duceau la
pestera Hira159 pentru a împlini Rugaciunea sau pentru a adresa invocari, nu se duceau nici la Tor160

unde Allah I-a vorbit lui Moise, nu se duceau nici în alte locuri din munţi, despre care se afirma ca în
ele s-ar afla mormintele profeţilor si ale altora, nici la vestigiile vreunuia din locurile în care traisera
vechii profeţi. Tot astfel nici unul dintre credinciosii musulmani din perioada de început nu mergea la
locul din Medina în care împlinea Profetul - Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca!- Rugaciunea
dupa cum nu faceau aceste lucruri nici în legatura cu locul din Mekka în care împlinea Rugaciunea
sau în legatura cu un alt loc. Daca nu s-a permis comunitaţii sale sa atinga sau sa sarute locul pe
care paseau picioarele sale, atunci cum ar putea sa se puna chestiunea în legatura cu locul în care
se spunea ca s-ar fi rugat sau ar fi dormit altcineva decat el?! Erudiţii în religia Islamului au conchis
ca sarutarea sau atingerea unui lucru de acest fel nu face parte din legea divina” *.
3 – Ereziile în legatura cu ritualurile de adorare si cautarea apropierii de Allah:
În epoca moderna au fost nascocite numeroase erezii în legatura cu ritualurile de adorare.
Caci nu este socotit legitim nimic în acest domeniu daca nu exista o dovada. Ceea ce poate fi
-----strat printr-o dovada este o erezie, caci Profetul - Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca!- a
spus: «Acela care face un lucru în care nu se afla porunca noastra (sa stie ca) este respins»* .

Ritualurile de adorare care se împlinesc si astazi si în legatura cu care nu exista dovada sunt
foarte numeroase. Menţionam dintre ele:
Rostirea cu glas tare a intenţiei în privinţa Rugaciunii, de exemplu prin cuvintele „intenţionez sa
împlinesc rugaciunea pentru Allah”. Aceasta este o erezie, întrucat nu face parte din tradiţia
Profetului- Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca!- si pentru ca Allah Preaînaltul a grait: «Spune:
”Oare voiţi sa-I vorbiţi lui Allah despre credinţa voastra, cand Allah stie ce este în ceruri si ce este pre
pamant si cand Allah este Atoatestiutor?”»

Anna
01-25-2007, 06:02 PM
Din randul acestora mai fac parte : rostirea în cor a pomenirilor la sfarsitul Rugaciunii, întrucat
se considera legitim ca fiecare persoana sa rosteasca singura pomenirilepe care le doreste; cererea
recitarii surei Al-Fatiha în diverse ocazii si dupa invocare sau pentru morţi; organizarea de ceremonii
funerare pentru morţi; prin prepararea de mancaruri, tocmirea unor recitatori ai Coranului sub
pretextul ca aceasta ar face parte din consolare sau i-ar fi de ajutor celui mort. Toate acestea sunt
erezii care nu au nici o dovada în revelaţia lui Allah.
Dintre acestea mai fac parte celebrarile unor ocazii religioase, asa cum este Al-Isra’wa-l-
Mi’raj162 sau momentul migrarii Profetului (hijra). Celebrarea acestor ocazii nu are nici o dovada.
De asemenea, fac parte dintre ele unele practici din luna Rajab163, asa cum ar fi Pelerinajul
mic (`umra)164 sau Rugaciunile benevole si Postul benevol in luna Rajab, întrucat aceasta luna nu se
deosebeste prin nimic de celelalte luni în privinţa Pelerinajului mic, Postului, Rugaciunii, aducerii de
ofrande si altele.
Mai fac parte din categoria acestora ritualurile cercurilor sufite de diverse feluri. Toate acestea
sunt socotite erezii si nascociri, întrucat ele contravin rostirilor legale ale versetelor, prin forma lor,
prin manifestarea lor si prin timpul cand au loc.
De asemenea, fac parte dintre ele, împlinirea de Rugaciuni în noaptea de la mijlocul lunii
Sa’ban si postirea în ziua de la mijlocul lunii Sa’ban, întrucat nu s-a confirmat ca Profetul- Allah sa-l
binecuvanteze si sa-l miluiasca!-ar fi facut ceva de felul acesta.
Printre ele se numara si construirea de cavouri deasupra mormintelor, transformarea lor în
moschei si vizitarea lor pentru a cauta binecuvantarea în ele si pentru implorarea morţilor, ca si alte
astfel de manifestari de politeism si vizitarea acestor locuri de catre femei, întrucat Trimisul - Allah sal
binecuvanteze si sa-l miluiasca!- le-a blestemat pe cele care viziteaza mormintele, dupa cum i-a
blestemat si pe aceia care ridicau pe ele moschei si fixau pe ele candele.
În sfarsit, putem afirma ca ereziile conduc la necredinta; ele sunt adaugiri la religie,
neconsiderate legitime nici de catre Allah, nici de catre Trimisul sau. Erezia este mai rea decat
pacatul mare si Satana se bucura pentru ele mai mult decat se bucura pentru pacatele mari,
deoarece acela care savarseste un pacat îsi da seama de pacat si se caieste pentru el, în vreme ce
ereticul savarseste erezia socotind-o religie prin care cauta apropierea de Allah si nu se caieste
pentru ea. Ereziile anuleaza tradiţiile si îi fac pe cei care le savarsesc sa urasca tradiţiile si pe
tradiţionalisti. Erezia este îndepartare de Allah, atrage mania si pedeapsa Lui si provoaca devierea
inimilor si stricarea lor.
Cum sunt trataţi ereticii:
Este interzisa vizitarea ereticului si conversaţia cu el, cu excepţia situaţiilor în care i se dau
sfaturi sau i se aduc reprosuri, întrucat sederea împreuna cu el are o înraurire rea asupra celui care
sta de vorba cu el si transfera si la alţii adversitatea lui. Trebuie sa se atraga atenţia asupra lor si
asupra raului pe care îl propaga, daca nu pot fi împiedicaţi de la practicarea ereziilor. Altfel, trebuie ca
invatatii musulmani si cei care au autoritate asupra ereticilor sa interzica ereziile si sa-i descurajeze
pe acestia, deoarece ei reprezinta un mare pericol pentru Islam. Trebuie sa se stie de asemenea, ca
state pagane îi încurajeaza pe eretici în difuzarea ereziilor lor si îi ajuta sa faca acest lucru prin
diverse mijloace, deoarece asta înseamna deformarea Islamului si condamnarea lui la pieire.
Ne rugam lui Allah Preaînaltul sa aduca izbanda asupra religiei Sale, sa înalţe Cuvantul Sau,
sa-i înjoseasca pe adversarii Sai;binecuvantarea si pacea lui Allah asupra Profetului nostru
Muhammad si a familiei sale si a companionilor sai!

Anna
01-25-2007, 06:05 PM
al salam aleykum
m-am gandit ca este bine daca tot vorbim de bid'ah sa se ofere si definiti si o descriere mai pe larg pentru a fii usor de inteles de toata lumea in ce anume consta bid'ah.
cele de mai sus sunt preluate din cartea "Monoteismul" publicat de Fundatia Taiba Romania si care este un rezumat din cartea "Unicitatea lui Allah"(At-Tawhid) scris de Dr.Salih ben Fawazan al Fawazan.
inshAllah sa fie cu folos
al salam aleykum wa rahmatuh Allah wa barakatuh

sara
01-26-2007, 01:46 AM
Salam alekom surioara ummrachid

Eu nu stiam ca masbaha este considerata inovatie. Din punctul meu de vedere cred ca ii ajuta pe unii sa tina socoteala mai bine.

Am vazut musulmani car folosesc mana dreapta pt asta dar in cazul in care nu au la indemana masbaha si unora chiar le este greu asa, mai mereu se incurca si incep din nou.

Desigur ca nici nu trebuie sa exageram a.i. sa ne afisam peste tot cu siragul asta asa cum am vazut pe la oglinda retrovizoare in masina unora( chiar si nemusulmani) sau sa mergem cu el pe mana.

Eu consider ca poate fi folositor,cel putin unora; desigur ca nu sunt un savant al islamului si parerea mea trebuie privita ca o parere personala si atat.

Am si o intrebare: de ce este folosita atat de des daca este considerata o inovatie? ma gandesc si eu asa ca prin tarile islamice pe unde am fost am vazut f multe si nimeni nu considera ca fiind ceva gresit. Oare sa fi ignorat atata lumea aceasta inovatie?

Ummrachid, tot respectul pt postarile tale:give_rose: :give_rose: :give_rose: :give_rose: , sa nu crezi cumva ca intrebarea este postata impotriva ta, te iubesc in numele lui ALLAH, este doar o intrebare fireasca la care as vrea sa primesc raspuns inchALLAH

Mie personal imi place f mult masbaha, am mai multe, de diferite culori si modele insa le folosesc f rar, poate obisnuinta de a folosi mana dreapta e de vina

Salam alekom wa rahmatulah wa barakatuh

:salam:

Acum am avut timp sa citesc cate ceva de aici , si vreau ca si eu am auzit ca masbaha este considerata bi'dah . Am vazut multe persoane care privesc la telenovele si au masbaha in mana , si chiar invart bilutete , semn ca ar spune ceva . Parerea mea este ca daca vrei sa spui ceva , spui chiar daca ai masbaha sau nu , importanta este intentia ta , sa o spui din suflet , nu ca sa vada X ca eu spun tot timpul .
Masbaha te ajuta sa tii nr mai usor { cu toate ca se ami intample sa spui si sa te uiti invartind bilele } , dar se poate spune si in minte , fara sa stii nr , de ex cand speli vase , cand faci mancare , cand pui rufele la uscat , etc . Si mai bine sa spui de 10 ori , dar bine , din suflet , decat de 99 ca atatea bilute sunt , si nu stii cum sa spui mai repede ca s atermini .
Pana la urma intentia etse importanta .
Si Allah waAlam

Anna
01-27-2007, 09:53 PM
:salam:

Acum am avut timp sa citesc cate ceva de aici , si vreau ca si eu am auzit ca masbaha este considerata bi'dah . Am vazut multe persoane care privesc la telenovele si au masbaha in mana , si chiar invart bilutete , semn ca ar spune ceva . Parerea mea este ca daca vrei sa spui ceva , spui chiar daca ai masbaha sau nu , importanta este intentia ta , sa o spui din suflet , nu ca sa vada X ca eu spun tot timpul .
Masbaha te ajuta sa tii nr mai usor { cu toate ca se ami intample sa spui si sa te uiti invartind bilele } , dar se poate spune si in minte , fara sa stii nr , de ex cand speli vase , cand faci mancare , cand pui rufele la uscat , etc . Si mai bine sa spui de 10 ori , dar bine , din suflet , decat de 99 ca atatea bilute sunt , si nu stii cum sa spui mai repede ca s atermini .
Pana la urma intentia etse importanta .
Si Allah waAlam

si eu am auzit fatwa ca regii sauditi au voie sa poarte cruce.e chiar o fatwa proaspata dar asta nu inseamna ca e si islamica.Scolile islamice nu considera masbaha ca fiind bid'ah.
multe lucruri se inventeaza despre islam iar mashAllah islamul este atat de usor si frumos si chiar nu ingreuneaza pe nimeni nicicum
masbaha nu e considerat sfant ci este o modalitate de a usura pomenirile lui Allah atata tot ....pentru ca unii ajung sa fac haram cu ele sau nu le folosesc corect si cand trebuie nu este un argument ca ar fii bidah
la fel cum este sustinut in fatwa respectiva faptul ca pe vremea Profetului Muhammad nu se foloseau
dar Profetul Muhammad folosea calculatorul,folosea internetul?
Nu! Iar asta nu inseamna ca ar fii bida'h....si cu toate astea multi musulmani s-au pierdut ,s-au ratacit,au facut pacate mult mai mari si mai grave din pacate.
Dar nu inseamna ca este o inovatie o erezie....cum ar fii faptul ca noi auzim athanul pe calc si nu de la o persoana...cum era pe vremea aceea....si exemple din astea sunt multe.
al salam aleykum wa rahmatu Allah wa barakatuh

ummraschid
01-27-2007, 11:28 PM
si eu am auzit fatwa ca regii sauditi au voie sa poarte cruce.e chiar o fatwa proaspata dar asta nu inseamna ca e si islamica.Scolile islamice nu considera masbaha ca fiind bid'ah.
multe lucruri se inventeaza despre islam iar mashAllah islamul este atat de usor si frumos si chiar nu ingreuneaza pe nimeni nicicum
masbaha nu e considerat sfant ci este o modalitate de a usura pomenirile lui Allah atata tot ....pentru ca unii ajung sa fac haram cu ele sau nu le folosesc corect si cand trebuie nu este un argument ca ar fii bidah
la fel cum este sustinut in fatwa respectiva faptul ca pe vremea Profetului Muhammad nu se foloseau
dar Profetul Muhammad folosea calculatorul,folosea internetul?
Nu! Iar asta nu inseamna ca ar fii bida'h....si cu toate astea multi musulmani s-au pierdut ,s-au ratacit,au facut pacate mult mai mari si mai grave din pacate.
Dar nu inseamna ca este o inovatie o erezie....cum ar fii faptul ca noi auzim athanul pe calc si nu de la o persoana...cum era pe vremea aceea....si exemple din astea sunt multe.
al salam aleykum wa rahmatu Allah wa barakatuh




:006:

assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu



...fara suparare...
...este pentru prima oara cand citesc ca a urma sunna profetului, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, ar ingreuna intrucatva pe cineva...

...computerul nu tine de religie, insa masbaha, da... astaghfirAllah!...

" Daca cineva aduce in credinta sa ceva care nu apartine de ea, el este condamnat."
relatat la Al-Bukhari si Muslim.

...din pacate prea multi se folosesc de aceasta " usurare" a facerii de tasbih, lasand sunna, la o parte! ...

... si Allah subhanahu wa ta'ala stie mai bine!...

assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu

iman99
05-14-2007, 11:34 AM
Asalamu aleikom wa rahmatulah w barakatu

Parerea mea personala si din experienta o spun..am folosit masbaha pana sa aflu ce e inventie si cum m-am convins?

Cand foloseam masbaha si ma vizita normal sheitan sa ma faca sa incetez....cateodata uitam si ma luam cu alte ganduri dar margelutele se invarteau in continuu:(..dar facand asta pe degete si daca te ia alte ganduri te opresti subhan Allah ..eu una asa patesc de fiecare data .nu mi-i se intampla sa fac pomenire pe degete si sa contiuii sa numar si minytea mea in alta parte..subhan Alah

ACUM VREAU SA SPUN ASA IN MARE CEE ACEEA CE A SPUS SHEIK WALEED BASYOUNI DESPRE BID'A:
Cu cat ne indepartam de profetul Mohammad de invataturile lui inovatiile apar.
Avem doua tipuri de oameni:
-unii care arata cu degetul ca orice a fii inovatie
-si unii are accepta orice

Inovatiile se bazeaza intotdeauna pe opinii"Ca e bine pentru noi s a facem asa....ca ce e rau in asta?Ele nu s ebazeaza pe hadithuri autentice

INOVATORII SUNT INAMICII SUNNEI
I novatiile nu au nici o dovada in Quran,sunee sau in relatarile companionilor

Inovatile arata o parte frumoasa dar ascund in spate o parte rea

un inovator fuge intodeauna de scoli
EXEMPLE DE INVOATII:
Sa spui sadaka Allah walladhim dupa ce citesti Quranul este o inovatie
De asemenea sheikul Mohammad salah spune:

Unii oameni dupa rugaciune stau in sujud..sau cand vor sa faca dwa se pun in sujud,VREAU sa le aduc la cunostinta ca este o inovatie intr-adevar sujud este pozitia in care esti cel mai aproape de Alah dar,dar,repet dar in rugaciune nu afara ei

Unii recita Al-fatiha inainte de a incepe orice treaba ,inainte de a manca etc....ceea ce nu are nici o baza in sunna..ptr simplul fapt ca Moahmmad *salat* nu a facut-o.
Ei spun .ce e rau in asta?Pai este rau!De ce?
Daca profetul Mohammad *salat* nu a facut asa si noi ca si simpli oameni ne gandim ca e bine ptr noi pai atunci este ca si cum l-am invinovatii pe profetul Mohamamd*salat* ca nu ne-ar fii spus ceea ce ar fii mai bun pentru noi sau ca el ar fii facut dar ar fii tinut doar pentru el astakfir Alah

Islamul este o religie usoara,Alah nu vrea sa ingreuneze treburile noastre ci vrea usurarea lor

Sursa :huda tv

ibadat
05-14-2007, 11:55 AM
http://i195.photobucket.com/albums/z318/ibadat_photos/glitter3698381e219oj.gif

Dar noi, care nu suntem musulmani de mult timp, de unde ne dam seama daca un lucru aflat, este o inovatie sau sunna? Se gaseste o carte completa despre sunna Profetului*salat* ? Daca da cum se numeste si unde o gasesc?

iman99
05-15-2007, 09:59 AM
asalamu aleikom wa rahmatulah w barakatu

Propun un test in legatura cu masbaha:
faceti dikr cu masbaha cateva zile la rand si faceti pe degete alte zile la rand......Cum v-am scris mie mi se intampla asa:Cand faceam cu masbaha dhikr si mintea mea zbura in alta parte margelutele mele se invarteau in continuare ca si cum as face dhikr.Dar cand fac pe degete daca se intampla gandul meu sa zboare in alta parte degetele mele se opresc ..subhan Allah

astept rezultataul testulu si de la voi in sha Allah

huda_alrahim
05-15-2007, 10:29 AM
asalamu aleikom wa rahmatulah w barakatu

Propun un test in legatura cu masbaha:
faceti dikr cu masbaha cateva zile la rand si faceti pe degete alte zile la rand......Cum v-am scris mie mi se intampla asa:Cand faceam cu masbaha dhikr si mintea mea zbura in alta parte margelutele mele se invarteau in continuare ca si cum as face dhikr.Dar cand fac pe degete daca se intampla gandul meu sa zboare in alta parte degetele mele se opresc ..subhan Allah

astept rezultataul testulu si de la voi in sha Allah

Wa alaikum assalam wa rahmatullah wa barakatu!!
Sa stii ca si mie mi s-a intamplat!! Pe masbaha, de multe ori bilutele merg independent de ce spun eu,e le au ritmul lor, mintea mea are ritmul ei.... Wallah, nu stiu cum pot oamenii sa spuna tesbih in timp ce sunt la mall, sau pe strada si asa mai departe... la mine atunci e doar joaca cu bilutele, nu tesbih... spui ce spui, te opresti, te mai uiti in stanga, in dreapta....
Dar la inceput imi era de folos tesbih, pt ca nu stiam cum sa fac pe degete :D

Cat despre noii musulmani, care nu stiu ce e sunna si ce e bid'a.... nu ai cum sa le iei pe toate dintr-o singura carte.... trebuie doar sa ne dedicam cat mai mult timp lecturii... si alegerii cu atentie a materialului de citit... dupa parerea mea, multi se confrunta cu bid'a, chiar daca nu sunt convertiti, datorita traditiilor din tarile lor... In ceea ce priveste ceea ce citim... mi s-a intamplat de multe ori sa citesc articole, de pe internet :D, si apoi sa aflu ca nu sunt tocmai adevarate, prezinta numai o parte a adevarului... insha Allah multa calauzire de la Allah sunhanahu wa ta'ala sa avem!!

ummraschid
08-09-2007, 11:19 PM
:006:

assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,


...dragi frati si surori...
...cu riscul sa se incretzeasca multe fruntzi.... inshaAllah, sa nu fie asha... m-am hotarat sa postez urmatoarea fatwa, pe care am trimis-o azi de dimineata contactelor mele pe messenger...insa... cum, lista mea de contacte nu este prea lunga...alhamdulillah, am gasit timp si putere sa fac traducerea si sa o postez aici... si nu doresc mai mult decat sa se raspandeasca ceea ce invatatii islamului au intentionat sa raspandeasca, inshaAllah...



Celebrarea noptii Isra' wa Mi'raaj


Intrebare:

Care este verdictul asupra sarbatoririi noptii Isra' wa Mi'raaj, care este cea de-a 27-a noapte din Rajab?


Raspuns:


Laudat fie Allah .

Nu exista nici o indoiala ca Isra' wa Mi'raaj ( noaptea calatoriei si ridicarii la cer) sant doua semne mari de la Allah, care adeveresc pe Mesagerul Sau, Muhammad *salat* si maretia pozitiei sale in fata lui Allah. Deasemenea sant semne ale nemarginitei puteri a lui Allah si a pozitiei Sale preainalte asupra creatiei Sale.
Allah ta'ala spune (interpretarea sensurilor):

" Marire Celui care l-a dus pe robul Sau in timpul unei nopti de la Moscheea Al-Haram la Moscheea Al-Aqsa, a carei imprejmuire am binecuvantat-o,ca sa-I aratam din semnele Noastre. El este cu adevarat Cel care Aude Totul si Cel care Vede Totul!"
17:1

Exista relatari mutawaatir de la Profetul lui Allah, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, , ca el a fost ridicat la ceruri, si portile lor s-au deschis pentru el, pana a trecut dincolo de cele sapte ceruri, acolo unde Stapanul sau i-a vorbit asa cum a voit El si a binevoit a porunci cele cinci rugaciuni zilnice. Mai intai Allah subhanahu wa ta'ala a poruncit cincizeci de rugaciuni, insa Profetul nostru Muhammad , pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, a continuat sa se intoarca si sa ceara de la El sa le reduca numarul, pana cand El le-a facut cinci, astfel ca sant cinci rugaciuni obligatoriu de facut, insa cincizeci rasplatite, pentru ca fiecare fapta buna este rasplatita de zece ori. Lui Allah i se cuvine preamarire si multzumire pentru binecuvantarile Sale.

Cu privire la aceasta noapte , in care au avut loc Isra' si Mi'raaj, nu exista nimic in ahadith sahih, care sa indice ca a fost in Rajab sau in oricare alta luna. Tot ceea ce a fost relatat privitor la data la care a avut loc acest eveniment, nu poate fi dovedit ca fiind relatat de catre Profet, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui , potrivit invatatilor in ahadith. Allah are motive intelepte sa cauzeze uitarea acelei dati. Chiar daca data ar fi dovedita, nu ar fi permis pentru musulmani, sa o alegem dintre alte nopti, pentru a implini acte speciale de adorare si nu este permis sa fie sarbatorita, pentru ca Profetul ,pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, si companionii sai nu au sarbatorit-o si nu au ales-o in nici un fel. Daca sarbatorirea ei ar fi fost ceva prescris in Islam, Mesagerul lui Allah ar fi spus ummei sale despre aceasta, in cuvinte sau in fapte. Daca un asemenea lucru s-ar fi intamplat, ar fi fost binecunoscut si companionii lui ne-ar fi transmis informatia. Ei au relatat de la Profet , pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, tot ceea ce umma trebuie sa stie si nu au neglijat nici un aspect al religiei, de altfel au fost cei dintai care au facut totul. Daca sarbatorirea acestei nopti ar fi fost prescrisa in Islam, ei ar fi fost primii sa o faca. Profetul ,pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, a fost cel mai sincer dintre oameni si a transmis mesajul in intregime, implinind misiunea. Daca venerarea si sarbatorirea acestei nopti ar fi facut parte din religia lui Allah, atunci Profetul ,pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, ar fi facut-o si nu ar fi tainuit-o. Atata timp cat aceasta nu s-a intamplat, inseamna ca venerarea si sarbatorirea ei nu fac parte deloc din Islam . Allah a perfectat religia acestei ummah si a implinit favoarea Sa asupra ei si El condamna pe cei care introduc lucruri in religie, pe care Allah nu le-a poruncit. Allah spune in Cartea Sfanta, in Surat Al-Maa'idah:

"In ziua aceasta am desavarsit religia voastra si am implinit harul Meu asupra voastra si am incuviintat Islamul ca religie pentru voi!"
5:3

Si Allah spune in Surat Al-Shura:

"Sau au ei asociati[ai lui Allah] care le-au oranduit lor religie pe care Allah nu a ingaduit-o?"
42:21

In ahadith sahih este dovedit ca Mesagerul , pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, a avertizat impotriva Bid'ah ( inovatie) si a spus clar ca este o ratacire, astfel incat sa arate ummei cat de grav este acest lucru si sa o tina departe de ea.

De exemplu este relatat in al-Saheehayn de la ‘Aa’ishah , radhiallahu anha, ca Profetul *salat* spunea: " Oricine aduce in credinta sa ceva care nu aprtine de ea, va fi condamnat." Intr-o relatare la Muslim se spune: "Oricine face orice actiune care nu face parte din religie, va fi condamnat."

In Sahih Muslim este relatat ca Jabiir, radhiAllahu anhu, spunea: Profetul lui Allah *salat* obisnuia sa spuna la khutba de vineri: " Cea mai buna predica este Cartea lui Allah si cea mai buna calauzire este calauzirea lui Muahammad *salat* . Cele mai rele lucruri sant cele nou-inventate si fiecare inovatie este o ratacire. Al-Nasaa’i a adaugat cu isnaad jayyid: " si orice ratacire va sfarsi in Foc".

In al-Sunan este relatat ca al-‘Irbaad ibn Saariyah, radhiAllahu anhu, spunea: Profetul lui Allah *salat* a rostit un discurs elocvent inaintea noastra , care ne-a topit inimile si ne-a umplut ochii de lacrimi. Noi am spus: O, mesager al lui Allah, este ca si cum ar fi un bun ramas,deci sfatuieste-ne. El a spus: " Va sfatuiesc sa va temeti de Allah si sa ascultati si sa va supuneti, chiar de-ar fi sa fie un sclav asupra voastra. Aceia dintre voi care vor trai, vor vedea multe divergente , astfel ca va sfatuiesc sa va alipiti Sunnei mele si caii califilor celor dreptcalauziti care vor veni dupa mine si sa va tineti starns de ea. Paziti-va de lucruri nou-inventate, caci orice lucru nou-inventat este o inovatie si orice inovatie este o ratacire." Si exista multe ahadith cu un inteles similar.

Avertizari impotriva Bid'ah (inovatie) au fost relatate de catre companionii Profetului lui Allah *salat* si de catre salafii cei dreptcalauziti, dupa acestia, pentru ca aceasta nu inseamna mai putin decat adaugarea de lucruri la religie si instituirea unei religii pe care Allah nu a poruncit-o, si este imitarea dusmanilor lui Allah, in adaugarile lor in religiile lor si introducerea in ele a unor lucruri pe care Allah nu le-a poruncit. Deasemenea aceasta ar implica faptul ca ceva lipseste in Islam, ca nu este complet, ori, este binecunaoscut ca aceasta duce la ratacire si la mult rau si ca este impotriva Cuvantului lui Allah:

"In ziua aceasta am desavarsit religia voastra si am implinit harul Meu asupra voastra si am incuviintat Islamul ca religie pentru voi!"
5:3

Deasemnea aceasta este impotriva ahadith-elor Profetului *salat* care avertizeaza impotriva inovatiilor.

Sper ca aceste evidentze enumerate sa fie suficiente pentru a convinge pe cautatorii de adevar, ca bid'ah este ceva gresit , ca exemplu, inovatia celebrarii noptii Isra' si Mi'raaj si ca nu face parte deloc din religia Islamului.
Pentru ca Allah a aratat sinceritate fata de musulmani, explicand ceea ce Allah a prescris pentru ei in religia lor, si pentru ca este haram sa ascunzi stiintza, m-am gandit ca ar trebui sa dezvalui fratilor mei musulmani, aceasta inovatie, care este atat de raspandita in multe regiuni, incat oamenii cred ca ea face parte din religie...

Allah este Cel Caruia ii cerem sa indrepte lucrurile pentru toti musulmanii si sa-i binecuvinteze cu cunoashterea Islamului, si sa ne ajute pe noi si pe ei sa ne alipim cu statornicie adevarului si sa respingem tot ce este impotriva acestuia, pentru ca Lui ii sta in putintza. Fie ca Allah sa trimita binecuvantarea si pacea Sa asupra robului si Mesagerului Sau, Profetul nostru Muhammad, a familie sale si a companionilor sai.



Shaykh ‘Abd al-‘Azeez ibn Baaz, fie ca Allah sa se milostiveasca de el.

...traducerea am facut-o din limba engleza, si inshAllah, Allah ta'ala sa-mi ierte ce am greshit, si voi, inshaAllah, la fel....
...inshaAllah, originalul, il puteti citi aici:

http://islamqa.com/index.php?ref=60288&ln=ara

iman99
08-09-2007, 11:42 PM
Asalamu aleikom wrahmatullah w barakatu

M asha Alah surioara Alah sa fie multumit de tine .Ins ha Alah sa luam aminte si s atransmitem mai departe..pana acum aici in Yordania nu am auzit sa se serbeze intrun fel sau altul,,dar mi-a spus fata care lucreza la soacra ca in indonezia este o seara speciala.
Alah sa ne calauzeasca si sa ne tina statornici pe ale Lui

iman99
08-10-2007, 05:10 AM
Asalamu aleikom wrahmatullah w barakatu

islam web.fatwa center....ce spun despre expresia "Takabal Allah"

Nici o indoiala ca spunand incontinuu Takabal Allah ca si forma de adorare sau o cale de a fi mai aproape de Allah dupa fiecare rugaciune este o inovatie care nu a fost raportata de profetul Mohammad*salat* sau de catre companionii lui.Nimeni nu ar trebuii sa-l venereze pe Allah cu altceva decat profetul ne-a invatat prin sune si ceea ce a fost stabilit in Sfantul Quran.


Ayisha (Radiya Allahu Anha) relateaza ca profetul Mohamamd *salat* a spus: Daca cineva introduce in religie ceva care nu face parte din ea, acesta este respinsa." . [ al-Bukhari and Muslim ].
Dar daca persoana spune aceasta expresie din cand in cand Nu este nici un rau in asta.

Aceasta expresie in ziua de post este permisa.
Jubair Ibn Mutim a spus: Companionii profetului Mohammad*salat* obisnuiau sa-si spuna unii altora in ziua de post:Tqabala Allah minna wa minka .

maryam
08-11-2007, 06:24 AM
Inshaa ALLAH Bunul ALLAH sa fie multumit de voi toti si sa va usureze ceea ce El, Marire Lui, iubeste.
Asa este surioara UmmRaschid, celebrarea noptii Ysraa Al Miraj este bid`ah, mai ales ca parerile celor mai eminenti teologi nu se pun de acord dc ea a fost in Rajab , dupa unele pareri ar fi fost in Sha`aban si doar ALLAH stie CEL MAI BINE!!!
Fara indoiala ca maretia acestei calatorii si semnificatia ei nu o plaseaza mai sus decat este dc ar fi intr-o luna sau alta...
Ar trebui sa tinem fiecare noapte si sa ne rezervam timp adorarii lui ALLAH TABARAKA tA`ALA cu atat mai mult in lunile acestea, sfinte...sa nu uitam sa ne pregatim sufletele pentru ca mai este o luna si Inshaa ALLAH vom incepe luna Ramadan...sa ne pregatim Inshaa ALLAH si sa schimbam cu cainta si supunere raul din propriile suflete, intorcandu-ne umiliti la ALLAH.

ALLAH sa va rasplateasca si sa va/ne ajute la indepartarea de orice inovatie.
ALLAH nu ne va pedepsi pentru ceea ce nu am stiut, dar ne va pedepsi pentru ceea ce am ignorat cand a venit la noi, semetindu-ne asa precum se semetesc cei ce resping islamul crezand ca ceea ce au ei este mai vrednic de incredere si mai sigur.

iman99
08-13-2007, 06:10 PM
Inovatile in islam

Definitia inovatilor.

Imam Ash-Shafi'I a spus: O inovatie este ceva ce nu exista ,sau nu are nici o baza in Quran ,sunne sau in spusele companionilor profetului (pacea si binecuvanterea lui Allah fie asupra sa).

Ibn Al-Jawzi a spus: O inovatie este orice forma de adorare care nu exista in timpul profetului(saws)si companionilor ci dupa ei.


Ibn Rajab a spus: O inovatie este orice forma de adorare care nu are baze in sharee'ah.

Cum sa recunoastem o inovatie?

Orice forma de adorare care este bazata pe o istiorisire"fabricata"ca si rugaciunea in luna Rajab care este numita rugaciunea Raghaa'ib.

Orice act de adorare pe care profetul Mohammad(saws)nu l-a facut,cum ar fi de exemplu intentia inainte da a incepe rugaciunea,sau adhanul inainte de rugaciunile neobligatorii.

Toate actele de adorare trebuie realizate in maniera exacta cum o facea profetul Mohammad(saws) iar aceasta nu o putem obtine doar urmand urmatoarele sase conditii:

-Actul de adorare sa coincida cu sharee'ah in cauza pentru care a fost facuta ori va fi respinsa.

-Actul de adorare trebuie sa coincida cu sharee'ah in categorile sale.Nu este acceptat ca o persoana sa ucida un cal in locul unei camile sau capre ca si sacrificiu dupa pelerinaj.

-Actul de adorare trebuie sa coincida cu sharee'ah in cantitatea sa.Asadar daca cineva aduce 2 raka la rugaciunea de dohor facand-o in total de 6 raka in loc de 4,aceasta nu va fi acceptata pentru ca nu coincide cu cantitatea din sharee'ah.

-Actul de adorare trebuie sa coincida cu sharee'ah in maniera in care este executata..Daca cineva incepe sa faca ablutiunea cu spalarea picioarelor in loc de a manilor este un act respins fara nici o baza in Quran sau Sunna.

-Actul de adorare trebuie sa coincide cu sharee'ah legat de timpul de indeplinire.Asadar rugaciunea de dupa rasarit este neacceptata.

-Actul de adorare trebuie sa coincida cu sharee'ah in locul in care a fost executata.

PERICOLUL INVENTIILOR SI EFECTELE LOR DAUNATOARE

-Bid'a este o cale spre necredinta
-se fac declararii nefondate in numele lui Allah
-se abandoneaza sunnele
-se isca dispute intre musulmani
-il acuza pe profetul Mohammad(saws) ca nu a revelat in intregime intregul mesaj Islamic
-altereaza religia
Dovezi pretinse:

Profetul Mohammad (saws) a spus:Oricine introduce o practica buna in islam o sa gaseasca o rasplata pentru aceasta si pentru cei care o executa.Oricine introduce o practica rea in islam o sa gaseasca o pedeapsa pentru ea si pentru cei care urmeaza aceasta practica
(muslim)

Infirmare:
Imam Asha-Shaatibi raspunde celor care se folosesc de aceasta istorisire ca o evidenta de a permite inovatiile, spunand: Contextul acestei relatari este reprezentat de infaptuirea actelor de caritate, iar caritatea era ceva deja legiferat. Dovada acestui fapt poate fi gasita chiar in sus-mentionata relatare, daca o vom citi in intregime, dupa cum a spus Jareer Ibn 'Abdullaah Al-Bujali: 'Intr-o zi, chiar dupa mijirea zorilor, pe cand eram impreuna cu Profetul (in moschee), au intrat citiva oameni desculti si invesmintati in covoare de lina (sau acoperiti cu paturi din lina, fara mineci) cu sabiile atirnate in jurul gitului. Majoritatea acestora faceau parte din tribul Mudhar. Profetul s-a albit la fata cind a vazut in ce conditie groaznica erau. Apoi Profetul a intrat in casa sa, dupa aceea a iesit si i-a dat ordin lui Bilaal sa faca chemarea la rugaciune (Adhaan-ul) si Iqaamah-ul si apoi a condus rugaciunea.Dupa aceasta profetul s-a adresat oamenilor:

"O voi oameni!Fiti cu frica de Domnul vostru care v-a facut dintr-o singura fiinta si a facut din aceasta si perechea ei si care a raspandit din cele doua finite multi barbate si femei!Fiti cu frica de Allah in numele caruia va conjurati si fiti cu frica de ruperea legaturilor de rudenie,caci Allah este Veghetor peste voi"
(Quran-Traducerea sensurilor 4:1)

Apoi profetul Mohammad (saws) a spus: "Dati drept caritate din (ceea ce posedati) Deenari (monede din aur) si Dirhami (monede din argint), un Saa' (o mica unitate de masura a greutatii) de faina sau chiar un Saa' de curmale.' pina a zis: "Oferiti, chiar daca e foarte putin, chiar si o jumatate de curmala". Atunci, un barbat din tribul Ansaar (rezidenti din Medina) a venit cu o desaga de mincare, care era asa de grea incit era dificil sa o care.

Apoi oamenii s-au succedat, pina cind am vazut doua gramezi uriase de alimente si imbracaminte, iar fata Profetului era la fel de stralucitoare ca o moneda de aur (datorita fericirii sale).Apoi el a continuat: Oricine introduce o practica buna in islam o sa gaseasca o rasplata pentru aceasta si pentru cei cxare o executa.Oricine introduce o practica rea in islam o sa gaseasca o pedeapsa pentru ea si pentru cei care urmeaza aceasta practica
Este evident ca contextul acestei relatari este reprezentat de infaptuirea actelor de caritate.

Dovezi pretinse:

Umar ibn Al-Khattaab a remarcat, atunci cind a vazut oameni care faceau Taraaweeh in cadrul unei congregatii: 'Aceasta este o inovatie pozitiva (buna)" [Al-Bukhaari]

Infirmare:

Imaam Ibn Rajab a spus: 'Orice cuvinte din partea celor Salaf (predecesorii dreptcredinciosi), care se refera la o inovatie pozitiva, erau spuse in sensul lingvistic, nu in cel islamic, cum ar fi citatul de mai inainte din spusele lui 'Umar

Dovezi pretinse:
Ibn Mas'ood a spus:Ceea ce musulmani vad ca fiind bun este bun in fata lui Allah si ceea ce vad ca fiind rau este rau in fata lui Allah.
[Ahmad]

Infirmare:

As-Sindi a spus:este evident ca se refera la companioni profetului Mohammad (saws)si a vorbit in exclusivitate despre aceste lucruri care au aprobare si nu include altele.Acestea sunt de fapt vorbele companionilor si nu a profetului.

Dovezi pretinse:
Al-Izz ibn –Salaam a impartit inovatiile in 5 categori:
-obligatorii
-recomandate
-permise
-neplacute
-interzis

Infirmare:

Asha-shaatibi spune:aceasta categorisire este ceva nou ce nu are support sau evidenta ,mai mult contrazice definitia inovatilor,pentru ca orice fapta care are o evidenta intr-o legislatie devine obligatore,recomandata sau permisa aceasta reiese din definitie .

Cauzele inovatilor:
-Ignoaranta fata de islamurmand mofturi,ambitii
-indoieli
-ratiunea acestora nu este gasita nici in Quran nici in sunne
-aduc ca argument istorisiri fabricare"hadithuri fabricate"
-reactii extreme la greselile celorlalti
-urmeza orbeste majoritatea multimii
-nu urmeaza instructiunile a marilor invatati ,a scolilor


CAI DE A EXTIRPA INOVATILE:

-instintati impotriva ce e periculos sau are efecte daunatoare
-chemati oameni la Quran si sunne
-faceti diferenta intre o un hadith slab si un hadit authentic
-vorbiti despre cunoastere si corectati oamenii care nu inteleg adevarata esenta a credintei,adorarii si a greselilor
-atentionati impotriva inovatorilor
-transmiteti cunostintele voastre despre islam din surse sigure

Versete DIN Sfantul Quran:

"Intr=o Zi unele chipuri se vor lumina,iar alte chipuri se vor intuneca.Acelora cu chipurile intunecate li se va spune:V-ati lepadat de credinta dupa ce ati fost credinciosi?Gustati atunci chinurile pentru ca v-ati lepadat de credinta.
(Quran –Traducerea sensurilor 3:106)

Ibn Abbas a comentat acest verset spunand:Fetele oamenilor care au urmat sunna vor fi stralucitoare si albe,in schimb fetele inovatorilor vor fi intunecate si negre.

"Insa pe acela care se impotriveste Trimisului dupa ce I s-a aratat lui calea cea dreapta si care urmeaza un alt drum decat cel al dreptcredinciosilor il vom pune Noi impreuna cu aceia cu care s-a aliat si-l vom lasa sa arda in IAD.Si ce rea menire este aceasta."
(Quran –traducerea sensurilor-4:115)

"……In aceasta zi am desavarsit religia voastra si am implinit harul Meu asupra voastra,si am incuvintat islamul ca religie pentru voi…"
(Quran –traducerea sensurilor 5:3)

"Si acesta este drumul Meu drept!Deci urmati-l si nu urmati caile care va abat de la drumul Lui!Acestea vi le-a poruncit poate ca voi ve-ti fi cu frica"
(Quran-traducerea sensurilor 6:153)

Mujaahid comenteaza acest verset spunand:caile care va abat de la drumul cel drept sunt cele a inovatilor si a dorintelor.

ISTORISIRI AUTENTICE ALE PROFETULUI.

Profetul Mohammd(saws) a spus:Allah nu accepta cainta unui innovator pana nu abandoneaza inovatile sale
([At-Tabaraani & Al- Bayhaqi)

Acei care vor traii dupa mine si vor vedea multe lucruri pe care nu le vor recunoaste,tineti-va de sunna si veti fi bine calauziti,stati departe de inovatii pentru ca inovatile sunt ratacire
[Ahmad & Abu Daawood]
Voi fi in fata ta cand vei ajunge la fantana, si vor fi si oameni care vor fi impiedicati sa ajunga la aceasta atunci profetul va spune:O Doamne,acestia sunt cei care m-au urmat,si mi-i se va zice…Tu nu sti ce inovatii au adus ei dupa tine(dupa moartea ta) si atrunci voi spune: Stati departe si veti fi dusi intr-un loc umilitor
[Al-Bukhaari and Muslim]

maryam
08-14-2007, 12:04 PM
Ceea ce-mi vine in minte in clipa asta citind cele postate de tine Iman:give_rose: este...oare atat de sus sunt in stiinta acei care urmeaza aceste inovatii si le insusesc cu tarie?
Oare cunoastem Coranul si Sunna Profetului *salat* atat de bine, le aplicam atat de mult incat nu mai avem ce...practica, invata?!!

Vai noua, de multe ori religia este invatata din auzite si in loc sa ne facem timp sa citim si sa descoperim de la sursa islamul, il preluam gata "prelucrat" de la cei...care ne sunt..."mentori":( , ba mai mult, ne mai si mandrim cu ei:mad: . LA SAMAH ALLAH!!!
Desi ALLAH ne-a avertizat in Coran ca facerea de asociati este cea mai grava fapta, de neiertat.

As vrea sa atrag atentia acestui fapt, mai ales celor care sunt la inceput de drum; nu ar trebui ca iubirea fata de aproapele nostru, indiferent cine ar fi sa ne faca sa-l consideram model...stiu ca suna usor superioara aceasta mentalitate insa cugetati adanc inainte de a va decide cine va sunt modele, cine va inspira, de la cine invatati...pe cine apreciati chiar...
Nu as vrea sa spun prin asta ca de ex o fata care se casatoreste nu ar trebui sa ii permita sotului sa deschida gura :D pentru ca nu este Sekh, Imam, sau mare teolog musulman...fereasca ALLAH si Inshaa ALLAH sa-i rasplateasca in aceasta viata si in viata de apoi pe toti aceia
care-si invata viitoarele sotii, sotiile, norele, cumnatele........:D ....:D , dar as dori sa spun ca este bine ca primii pasi in islam sa fie urmati de un studiu atent, chiar de verificari ale celor auzite...si mai ales asa cum ne este recomandat daca intrebam sa intrebam pe cineva care stie SIGUR Coran si Sunna, nu doar "cate ceva".

ALLAH sa ne/va aiba in Paza Sa pe toti! Inshaa ALLAH!

iman99
08-14-2007, 12:09 PM
Vorbe relatate de catre credinciosi:Ibn Masaaud a spus:Urmati suna si nu aduceti nimic nou religiei pentru ca aveti sufficient

(Ad-darimi)

El mai spune: Practicand putin din sunna este cu mult mai bine decat sa sa practicati multe inovatii.
(Al-haakim)

Huthayfah ibn al-yamaad a spus: Nu executati nici un act de adorare care nu a fost practicat de catre companioni profetului ,pentru ca cei care au fost in timpul profetului nu au lasat nimic neargumentat,deci urmatii pe cei care au fost inaintea voastra.

Ibn Abbaas a spus:Temeti-va de Allah,urmati sunna si nu inovati.

Povetiri relatate:
Ibn Abbaas facea inconjurul Kabei cu Mu'aaiyah ibn Abu Sufaayn in timpul domniei Mu'aawiyh's.Mu'aawiyah atingea toate cele patru colturi ale Kabei in timp[ ce o inconjura iar Ibn Abaas a remarcat acest lucru si i-a spus:Profetul Mohammad saws atingea doar 2 parti si anume piatra neagra si coltul yemenit. Mu'aaiyah a raspuns:Nici o parte a casei a lui Allah nu trebuie neglijata atunci ibn Abbaas a recitat versetul din Quran:

"Ati avut voi in Trimisul lui Allah o pilda frumoasa pentru cel care nadajduieste in Allah si in Ziua de Apoi si il pomeneste pe Allah mereu".
(Quran-traducerea sensurilor-33:21)

Un om l-a intrebat pe imamul Malik:In ce punct incepe statutul meu de ihram?Imamul a raspuns:De la Thul Hulayafah de unde profetul a facut asa.Omul i-a spus:MI-ar placea sa o fac din locul apropiat al mormantului profetului Mohammad iar imam malik i-a raspuns:Sa nu faci asa ca vei fi judecat si vei suferii.Omul a intrebat de ce?Tot ceea ce am vrut a fost sa fac acest lucru dintr-un loc aflat la cateva mile distanta de locul in care mi-ai spus tu!Auzid asta imam malik a spus:Ce poate fi mai serios decat sentimentul ca ai facut o fapta dreapta pe care profetul nu a facut-o?Am auzit vorbele lui Allah
"….Aceia care fug de porunca Sa sa se fereasca sa nu-I loveasca pe ei o nenorocire sau sa nu-I loveasca pe ei osanda dureroasa"
(Quran-traducerea sensurilor24:..63)


(bilal philips conferinta)