PDA

View Full Version : Stiinta hadisului



Anna
01-25-2007, 03:11 PM
Hadis qudsi:cel care are intelesul de la Allah si cuvintele de la Mohamed pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa
Hadis nebewi:care are atat intelesul cat si cuvintele de la Profetul Muhammad pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa
Hadis:-reprezinta cuvintele lui Muhammad pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa
-ajuta in luarea unor decizii unde Coranul nu spune direct sau indirect
-sunnah este compusa din viata,comportamentul si vorbele(hadis) lui Muhammad pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa.
"Iar Profetul nu vorbeste de la sine,ci este o revelatie divina."
Fara sunnah nu putem aplica Coran.
De exemplu :In Coran scrie sa facem salat iar sunnah explica modul cum trebuie sa indeplinim rugaciunea.
Coranul are principii de baza,sunnah reprezinta explicatii si dezvoltarea lor.
"Cine se supune Profetului Muhammad ,se supune Mie".
Trebuie sa acceptam tot ce a spus Profetul pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa,este religie pentru noi.Unii oameni accepta doar Coranul fara traditia Profetului pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa.Ei sunt rataciti.Nu ai cum practica Coran fara sunnah.Unele versete au fost revelate in functie de timp si anumite evenimente.
Profetul Muhammad pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa a spus:
"V-am lasat doua lucruri.Daca va veti tine strang legat de ele nu va veti rataci niciodata:Coran,Sunnah."
"Cine minte in legatura cu relatarile mele sa-si pregateasca un loc in foc."
Cele doua nu se contrazic ci se completeaza.
Nu exista stiinta hadisului.Oamenii de stiinta au infiintat aceasta stiinta.De exemplu:Bukhari,Muslim.Si-au petrecut intreaga viata cautandu-le.
Bukhari,Muslim nu au fost arabi.
Hadisul autentic(sahih):ceea ce a fost transmis de la un relatator bun si cinstit in memorie sau scris de la unul asemenea lui fara a contrazice ceea ce este mai puternic decat el sau fara sa aiba vreo problema ascunsa.
Conditii:
1.sa aiba sirul de relatatori continuitate
2.relatatori cinstiti si buni
3.relatatorii sa fie memoratori buni sau sa stie sa scrie foarte bine
4.sa nu fie in contradictie cu alt hadis mai puternic decat el
5.sa nu aiba problema ascunsa
Exemplu:
"Mi-a vorbit Abdullah ,fiul lui Iusuf a spus ca m-a vestit Malik de la fiul lui Sehban de la Muhammad fiul lui Jubeir fiul lui Mutam de la tatal lui a spus:L-am auzit pe Profetul Muhammad ca a recitat in rugaciunea de seara Surah At-Tur."
Comentariu:
-sirul are continuitate
-relatatori sunt cinstiti si buni la memorie
-nu contrazice ce este mai bun ca el
-nu are problema ascunsa
-tatal era companion(altfel nu avea cum sa auda de la Muhammad pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa)
-nu ajunge ca respectivi doi sa fie contemporani,trebuie sa se si intalnit.

Anna
01-25-2007, 03:25 PM
Mutewatir:care a fost relatat avand in fiecare nivel al sirului mai multi naratori fiind imposibila intelegerea de a minti.
Este cel mai inalt nivel de hadis.
Ahad:hadisul care nu indeplineste conditiile celui mutewatir.
Merfwa:ceea ce i s-a atribuit Profetului Muhammad (spuse,vorbe,aprobari)
Meukuf:ceea ce i s-a atribuit unui companion
Mektua:ceea ce i s-a atribuit unui urmas a unui companion
Hasen:asemenea sahih dar nu a ajuns la nivelul lui datorita memoriei sau scrierii relatatorilor
Hasen si Sahih reprezinta pentru noi cele mai puternice argumente.
Hadisul slab-daif
-hadisul nu indeplineste conditiei hadisului hasen
-poate fii slab din cauza unor probleme in isnad
-are mai multe nivele
-hadisul slab poate fii pus in practica in cazurile de evidentiere a binefacerii faptelor bune cu conditii:sa nu fie prea slab,sa aiba baza in legislatia islamica,sa nu se considere atunci cand este relatat ca fiind autentic.
-se pot relata hadisurile slabe in afara de cele nascocite cu doua conditii:sa nu fie despre credinta ,despre permis si interzis.
Tipurile de hadisuri slabe din cauza unei lipse in isnad:
-muallek: a carui inceput din sir lipsesc sau au fost sterse un relatator sau mai multi
-mursel:la sfarsit lipseste un companion
-muaddal-lipseste unul sau mai multi relatatori
-munkatia3-hadisul a carui sir a fost sters
-mudellis:are o problema ascunsa in sir si pare corect
-mursel khafi: relatat de un companion dar s-au intalnit dar nu s-a realizat transmiterea de hadisuri
Alte tipuri de hadisuri slabe
-meudua:minciuna ce i s-a atribuit Profetului Muhammad pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa
-metruk:hadis in sirul caruia se stie ca unul este mincinos
-munker:care are in sir o persoana cunoscuta ca avand unele insusiri ale nelegiuitilor
-muallel:in a carui metn exista o problema ascunsa chiar daca in aparenta pare corect
-muderrej: ordinea sirului a fost modificata sau in metn s-a introdus ce nu facea parte
-saaz:care contrazice pe unul mai puternic


Alte hadisuri bune:
-meklub:a carui isnad sau metn s-au inversat cuvintele
-muttarit:care a fost relatat din mai multe cai fiind la fel la putere

Anna
01-25-2007, 03:27 PM
al salam aleykum wa rahmatu Allah wa barakatuh
aceasta a fost una dintre lectiile la care am participat in tabara islamica de la Busteni.
Mi s-a parut una foarte interesanta si m-am gandit sa o postez.
InshAllah cand mai am timp mai revin si cu alte lectii invatate acolo