PDA

View Full Version : Cum este sa fii in UE?



imanikka
01-26-2007, 12:05 AM
Assalam w aleykum

Desi nu sunt din Romania sunt la curent cu toate schimbarile care au loc dupa intrarea Ro in UE , fapt ce ne afecteaza si pe noi basarabenii. As vea sa va intreb pe cei care traiesc in Romania , ca sa nu zic romani fiindca romani suntem si noi :) . Va voi spune ce schimbari au loc aici la Chisinau.

Dupa cum stiti s-au impus vizele tuturor cetatenilor , chiar daca sunt gratis nu reusesti sa treci nici timp de o luna, programari online, suprasolicitari, pai se vede ca plecam in UE. Dacati trebuie urgent sa vii in Romania nu poti in mai putin de o luna :( dar se acorda viza si timp de o ze cu 300 euro :scenic: plus ca-ti mai cer invitatie , sau asigurare medicala + fisa turistica... off... bani aruncati in vant.

Sincer si sper sa nu sa se supere cei din Romania ca nu am nici o intentie rea si nu vb despre natiune si despre tara. Romania nu merita sa intre in UE ( parerea mea) . Nu putem vb de Romania cum vb despre Franta , Spania, Germania etc tari care nu stiu ce inseamna saracie , somaj etc. chiar si datorita nr mare de emigranti. Ce fel de emigranti sunt in Rom? Doar chinzoaice care lucreaza cu 250 e si care acuma sunt in greva?:scenic: Nu-mi place ca Romania si-a facut aparitia ( in ultimul timp ) doar pe fundalul SUA, zice SUA sa trimita trupe in Irak asa si face Rom, si multe altele.

Mi-a parut rau ca majoritatea nici nustiu ce inseamna stelele de pe steagul UE ( asta am vazut-o intr-un reportaj) . Altii zic LIBERTATE , altii cica ar avea ceva comun cu stelele de pe steagul SUA. Bietii oameni !!! Altii nu stiu ce sa manance si singura lor bucatica de paine sunt din vinzarea lactatelor produse in conditii de casa care urmeaza sa fie suspendate ca nu corespund condiiilor europene. Imi pare rau pentru ei ... Poate ca va fi si mai bine si poate acesta este doar un inceput , dar un inceput greu...foarte greu...si vor mai trce zeci de ani pana cand RO va ajunge la nivel european. Oricum este bine si asta , decat presedintele nostru care nu stie de partea cui sa fie.

De ce romanii dupa ce s-au integra s-au schimbat fata de moldoveni. Citam niste prostii prin niste forumuri , cica moldovenii nu merita cetatenie romneasca , ca noi nu suntem romani si vrem sa profitam de faptul ca a intrat in UE si sa plecam si noi. Nu se gandesc ca poate din cauza lor suntem un popor roman in doua tari diferite. Sa fim seriosi , cati romani au plecat peste hotare dupa intrare in UE? Oare pentru ei nu este o sansa spre o viata mai buna fiindca cum spunea si Basescu Romanii nu pleaca peste hotare fiindca nu au ce manca ci pentru o vitata mai buna cu conditii mai bune. Ce noi basarabenii nu avem ce manca? Pai si la noi este aceiasi situatie , de foame nu murim...

Acesta doar este un strigat al sufletului meu . Totusi dragi frati romani sa nu uitam stramosii nostri , sa nu ne uitam radacinile si sa nu gandim ca peste Prut nu sunt romani.

Sper ca nu am suparat pe nimeni :give_rose:

Astep parerile voastre cu schimbarile pe care le simtiti voi dupa intrarea Ro in UE.

:002:

sara
01-26-2007, 12:48 AM
:salam:
Sa stii ca ai dreptate Iman . :give_rose:
Eu nu simt nici o schimbare , si cred ca nu voi simti .
Dar ma gandesc la acei "pusti" care sunt fericiti ca sunt in UE , daca ei stiu ce inseamna asta ? Suntem in UE , vai ce misto , suntem cineva . Oare Romania din UE sa schimbat cu ceva fata de Romania din 2006 , de ex ?
Imi pare rau Iman , ptr voi , cei dupa Prut , de restrictiile astea , am vazut si eu cate ceva la Stiri , dar al hamdulillah noi suntem surori musulmane , si nu conteaza tara de unde provenim .:kuzya_01:

imanikka
01-26-2007, 01:13 AM
:salam:
Sa stii ca ai dreptate Iman . :give_rose:
Eu nu simt nici o schimbare , si cred ca nu voi simti .
Dar ma gandesc la acei "pusti" care sunt fericiti ca sunt in UE , daca ei stiu ce inseamna asta ? Suntem in UE , vai ce misto , suntem cineva . Oare Romania din UE sa schimbat cu ceva fata de Romania din 2006 , de ex ?
Imi pare rau Iman , ptr voi , cei dupa Prut , de restrictiile astea , am vazut si eu cate ceva la Stiri , dar al hamdulillah noi suntem surori musulmane , si nu conteaza tara de unde provenim .:kuzya_01:

Iubito si stii are e faza? Pana acuma romanii din Europe le era rusine sa zica ca sunt romani si cand au intrat in UE strigau in toate pitile din Madrid : Noi suntem romani...

...Pacat ca si-au adus aminte de asta doar cand au intrat in UE:(

Mariyah
01-26-2007, 01:36 AM
Eu una ma simt europeana si mandra ca am mai capatat o "cetatenie" peste noapte.

Deocamdata nu s-a schimbat mai nimic, doar starea mea de spirit, ma simt parca mai libera in a vizita tarile Uniunii din care fac parte insa ma intristeaza parerea englezilor despre romani, a spaniolilor si restrictiile pe care majoritatea tarilor le-au pus romanilor...ma refer la restrictiile de munca.

Insa imi place ca Europa ca un intreg e un mozaic ciudat de cultura, istorie si traditii.
Sper ca viata noastra sa fie mai buna in viitorul apropiat , sa reusim sa ne adaptam la stilul de viata european .

Daca pana acum cel mai important/semnificativ eveniment contemporan la care am "asistat" era 11 septembrie sau revolutia din 1989 acum cu siguranta evenimentul istoric preferat in mintea mea e 1 ianuarie 2007.

UMM TAREK
01-27-2007, 12:31 AM
IMANIKKA A SCRIS:"ACESTA DOAR ESTE UN STRIGAT AL SUFLETULUI MEU.TOTUSI DRAGI FRATI ROMANI SA NU UITAM STRAMOSII NOSTRI,SA NU NE UITAM RADACINILE SI SA NU GANDIM CA PESTE PRUT NU SANT ROMANI" :give_rose: :give_rose: :give_rose: :give_rose: :give_rose: BRAVO DRAGA IMANIKKA,SE VEDE CA ESTI MANDRA CA ESTI ROMANCA DE PESTE PRUT,DAR DIN PACATE MULTI OAMENI ISI RENEAGA ORIGINILE INDIFERENT DE UNDE AR VENI ACESTIA. EU MA ALATUR TIE CU MANDRIA CA SI BUNICA MEA CARE DIN PACATE NU MAI E PRINTRE NOI ,ERA ROMANCA DE PESTE PRUT.SI MI-E DRAG SA AMINTESC ATUNCI CAND ESTE CAZUL,CA SANT PUTIN SI UN PUI DE BASARABEANCA.SPEER CA NU V-AM PLICTISIT.:scenic: CAT DESPRE INTRARE IN EUROPA NU STIU CE SA ZIC,MAI BINE TAC:sleep_2: SI TIE IMANIKKA NUMAI BINE.:smile28:

genan
01-27-2007, 01:32 AM
asslam 3laykom wr7mto allah

APARENT sunt privilegii pt ca romania e tara membra UE, insa daca stam sa analizam lucrurile de baza, vom observa ca e nasol dpdv economic...
eu deja am simtit=o pe buzunarul meu: - a scazut dolarul,
- la cumparaturi am platit mai mult decat pana acuma (ma refer la alimente), desi bantuie zvonul ca ar fi ieftiniri... eu una nu le-am simtit.. ba mai mult, am vazut ca ce cumparam acum 3 luni cu 100$ nu mai cumpar acuma (repet, vb dpdv al alimentelor)....

asa ca sincer, nu vad unde sunt beneficiile pe care sa le simta tot romanul de rand, nu cei care erau plini de bani si in urma cu un an, care tot in austria mergea la ski.... degeaba ies eu in ungaria si alte tari "DOAR CU BULETINU" daca salariile in romania sunt asa cum sunt si ar trebui sa dau un salariu mediu pe economie numai pe drum pana in ungaria....
unde sunt beneficiile ca suntem "europeni"(de parca pana acuma eram africani) cand sunt atateaaaaaaaaaaaaa sate goale, sate cu 50-100 de batrani cu media de viata peste 70 de ani, ca ceilalti mai in putere sunt pe santiere in spania sau italia, ca in romania mureau de foame, sate fara canalizare, sate fara apa potabila... ca sa nu mai vb despre scoli sau dispensare.....
cum sa ne simtim bine "europeni" cand sistemele de invatamant si sanitar sunt asa cum sunt, cand medici rezidenti ajung sa isi ia un al2lea job la negru, asta ca sa nu mai traiasca pe spatele parintilor intre 25-30 ani.....cand cei care termina universitateam, in loc sa fie profesori, merg vanzatori in mall, ca e salariu dublu ( cunosc personal un astfel de caz) si cate si mai cate exemple ar fi ca sa ne intrebam "da; romania noastra ce cauta in UE?"

asa ca pt ce sa ma simt bine ca fac parte dintr-o tara care cu numel0e membra UE dar defapt e foarteeeeeeeee departe din muuuuulte puncte de vedere fata de tarile civilizate ale UE..... ?

nu va fi altceva, decat ca se va duce o viata din ce in ce mai grea dpdv financiar, preturile vor fi ca afara, dar salariile, nu prea....

asa ca sa nu ne mai umflam in pene ca iesim cu buletinu, ca defapt nu iesim deloc... or sa iasa cu buletinu aia care ieseau acum 1 an cu pasaport si viza.... in rest, ceilalti, tot in romanika vor ramane........ ca deh.... "traim in romania si asta ne ocupa tot timpul"!!!!

Mariyah
01-27-2007, 02:16 AM
M-a surprins putin atitudinea Romaniei fata de romanii din Basarabia insa trebuie sa ne conformam noilor reguli.

Cand eram mai mica nu inteleageam de ce e atat de greu ca Romania sa se uneasca cu Basarabia si totul sa fie ca in trecut insa acum imi dau seama ca astea sunt utopii.

Moldova este o tara saraca si probabil ca asta este unul din motivele care ii impiedica pe unii sa se gandeasca la vechile nostalgii.

Acum ce sa mai spun despre Moldova? sanse sa ajunga in UE nu are si nici nu va avea curand.
Sanse de Unire cu Romania? Din nou nu cred , chiar daca a fost anexata pe nederept , asta a avut consecinte si ele se resimt atat de bine.

Oricum in ultimul recensamant din Moldova 2% dintre basarabeni s-au declarat romani, apoi dupa al 2 lea doar 16 % .

Era o diferenta mare intre Romania si Moldova pana acum ,dupa integrarea noastra in UE e una uriasa.

Ramane sa vedem ce va fi in viitor. Acum suntem sub un regim european si cred ca e o violare a normelor UE sa creezi regim/conditii preferentiale pt o tara .

Daca pana acum a mai mers cu sentimentalisme , acestea au luat sfarsit la 1 ianuarie 2007.

imanikka
01-27-2007, 01:16 PM
M-a surprins putin atitudinea Romaniei fata de romanii din Basarabia insa trebuie sa ne conformam noilor reguli.

Cand eram mai mica nu inteleageam de ce e atat de greu ca Romania sa se uneasca cu Basarabia si totul sa fie ca in trecut insa acum imi dau seama ca astea sunt utopii.

Moldova este o tara saraca si probabil ca asta este unul din motivele care ii impiedica pe unii sa se gandeasca la vechile nostalgii.

Acum ce sa mai spun despre Moldova? sanse sa ajunga in UE nu are si nici nu va avea curand.
Sanse de Unire cu Romania? Din nou nu cred , chiar daca a fost anexata pe nederept , asta a avut consecinte si ele se resimt atat de bine.

Oricum in ultimul recensamant din Moldova 2% dintre basarabeni s-au declarat romani, apoi dupa al 2 lea doar 16 % .

Era o diferenta mare intre Romania si Moldova pana acum ,dupa integrarea noastra in UE e una uriasa.

Ramane sa vedem ce va fi in viitor. Acum suntem sub un regim european si cred ca e o violare a normelor UE sa creezi regim/conditii preferentiale pt o tara .

Daca pana acum a mai mers cu sentimentalisme , acestea au luat sfarsit la 1 ianuarie 2007.


Va multumesc ptr opiniile voastre
Anamaria degeaba spui ca Moldova nu are sanse de intrare in UE. Sanse sunt poate peste vreo 10-20 de ani , depinde ff mult de autoritatile nostre. Acum avem si alt statut tara vecina a UE :36_1_21:

Saracia domina si in Romania, iar faptul ca suntem saraca ( asa cum ai spus) poate saraca ca nu avem bogatii minerale , munti si marea de care acuma se bucura Ucraina de ea. Mi-a fost mare mirarea cand am fost in Bucuresti si am vazut mai multi cersetori decat in Chisinau.:scenic: Se spune ca la noi lumea migreaza in nr mare , dar daca imparti cele 4 mln de locuitori la nr migrantilor atunci o sa fie acelasi procent cum ai imparti 20 mln de locuitori ai Ro la nr celor plecati. De ce am ramas o tara mica ? Au stiut toti cum sa ne imparta , fiind portile Europei si evident o zona de interes. Stii , Turcia nu este mai saraca decat RO chiar are o situatie mai buna , de ce ea nu a fot acceptata in UE?

Cat despre recensamant , pacat ca nu stii cum se fac recensamantele :scenic:

Am vrut sa zic mai mult dar am uitat :36_1_21:

val
01-29-2007, 05:00 PM
QUOTE=imanikka;22938]
Assalam w aleykum

.

. Ce fel de emigranti sunt in Rom? Doar chinzoaice care lucreaza cu 250 e si care acuma sunt in greva?:scenic:

In Romania sunt mult mai multi emigranti decat stim noi sau ne imaginam,o multime de africani,moldoveni:) ,chiar si arabi pe langa chinezi
!
De ce romanii dupa ce s-au integra s-au schimbat fata de moldoveni. Citam niste prostii prin niste forumuri , cica moldovenii nu merita cetatenie romneasca , ca noi nu suntem romani si vrem sa profitam de faptul ca a intrat in UE si sa plecam si noi. Nu se gandesc ca poate din cauza lor suntem un popor roman in doua tari diferite. Sa fim seriosi , cati romani au plecat peste hotare dupa intrare in UE? Oare pentru ei nu este o sansa spre o viata mai buna fiindca cum spunea si Basescu Romanii nu pleaca peste hotare fiindca nu au ce manca ci pentru o vitata mai buna cu conditii mai bune. Ce noi basarabenii nu avem ce manca? Pai si la noi este aceiasi situatie , de foame nu murim...

Nu stiu daca si-au schimbat atitudinea fata de moldoveni dupa ce am intrat in UE,parerea mea ca noi avem o parere prosta despre voi(vb.in general,nu ca am eu despre tine)pentru ca insisi basarabenii se autodenumesc moldoveni si nu romani,vb. moldoveneste si nu romaneste,si de fapt vb.mai mult rusa si inca o gramada de alte chestii!

Acesta doar este un strigat al sufletului meu . Totusi dragi frati romani sa nu uitam stramosii nostri , sa nu ne uitam radacinile si sa nu gandim ca peste Prut nu sunt romani.

Sper ca nu am suparat pe nimeni :give_rose:

Oooo,Imanikka,de ar gandi toata lumea ca tine,ce bine ar fi!

Astep parerile voastre cu schimbarile pe care le simtiti voi dupa intrarea Ro in UE.

:002: [/QUOTE]

Schimbarile deocamdata nu sunt asa vizibile,abia a trecut 1 luna,dar vad ca se agita institutiile sa se alinieze normelor europene!Om vedea

imanikka
01-30-2007, 01:10 AM
Assalam w aleykum

. Ce fel de emigranti sunt in Rom? Doar chinzoaice care lucreaza cu 250 e si care acuma sunt in greva?:scenic:

W aleykumussalam

Multumesc de parerea ta draga Val. Vorbeam de chinezoaice pentru ca nu am vazut alte natii sa faca greva , de ex nu am vazut arabi , moldoveni asa multi sa lucreze in Ro , in comparatie cu nr Ro peste hotare si chiar a moldovenilor.

Ar trebui sa -i intrebi pe stramosii nostri daca sunt Romani sau rusi , su chiar daca presedintele zice ca vorbim ,, moldoveneasca,, vad ca ne intelegem destul de bine :give_rose: . Chiar daca lumea vb cu rusisme asta nu inseamna ca si scriu asa, sau ca limba e ruso-moldoveneasca este influenta de ani de zile . Daca Marocul vb araba cu franceza asta nu inseamna ca nu stiu araba literara, este influenta ce au avut-o frabcezii asupra lor de-a lundul timpului.

In fine pentru mine este mai importanta religia decat nationalitatea. Mulsulmani sunt musulmani ,nu arabi , romani , indieni, moldoveni, basarabeni etc.

:give_rose: :give_rose: :give_rose:

um-rahmun
01-30-2007, 12:19 PM
AL SALAMU WALECOM!

Probabil romanii care au asemenea pareri sunt cei care inca nu au plecat din tara.
Eu cred ca cei care au trecut prin asemenea discriminari se gandesc inainte de a spune asa ceva.
Bineinteles basarabeni care spun ca nu se considera romani sa ramana ce vor.Asta nu inseamna ca toti gandesc la fel.
Eu m-am nascut intr-un sat langa jud. Bacau.Toata viata am spus orcui ca sunt din Moldava.Aici ma intreaba ca Moldavia sau Romania eu raspund "amandoua".
Si inca ceva am o cunostinta apropiata SUPHANALLA este basarabeanca si este musulmanca ALHAMDULILAH cand sunt cu ea nu simt nici o diferenta intre roman sau strain si cred ca este mai detreaba decat o romanca de Romania.Cand vorbim de diferenta de aici8unde suntem acum) si acolo,spunem sti cum e la noi? nu spunem voi sau noi.

UMM TAREK
02-10-2007, 04:42 PM
Regimul De Vize Pt. Moldoveni,discutat La Bruxelles. Prima Runda De Negocieri Intre Rep.moldova Si Uniunea Europeana,privind Facilitarea Regimului De Vize Si Readmisie,a Avut Loc,ieri,la Bruxelles.printre Subiectele Abordate In Aceasta Atapa Se Numara Identificarea Categoriilor De Cetatzeni Care Vor Beneficia De Regimul Facilitat De Vize.chIsinaul Urma Sa Solicite Conditzii Speciale Pt.oamenii De Afaceri,jurnalisti,studentzi Si Persoane Care Au Rude In Strainatate.in Prezent,vizele Pt.statele Din Spatziul Schengen Sunt Eliberate De Ambasada Germaniei La Chisinau.pt.obtzinerea Vizelor In Statele Ue Care Nu Au Reprezentantza In Rep.moldova,moldovenii Sunt Nevoitzi Sa Mearga In Tzarile Vecine. Sursa "adevarul".

Loona
02-04-2008, 10:21 AM
Carta musulmanilor europeni - stie cineva despre ce e vorba?:confused:

Loona
04-07-2008, 11:07 PM
:salam:
"Aproximativ 400 de grupuri de musulmani au semnat la Bruxelles, Carta musulmanilor din Europa, care prevede drepturile şi responsabilităţile acestei comunităţi în cadrul societăţii europene.

"Carta este un mesaj pentru guverne şi pentru restul societăţii, însă este adresat şi musumanilor din Europa", a spus Ibrahim Elzayat, purtătorul de cuvânt al Federaţiei Organizaţiilor Islamice din Europa (FOIE). "Ea descrie modul în care ar trebui să acţionăm, ca cetăţeni optimişti în societăţile în care trăim, astel încât să nu fim o ameninţare", a continuat el. Grupurile susţin că documentul va contribui la corectarea imaginilor negative ale Islamului şi va îmbunătăţi relaţiile dintre musulmani şi persoanele de alte confesiuni din Europa, relatează publicaţia electronică EUObserver.

Proiectul Cartei a fost demarat în 2000, când FOIE a lansat o dezbatere privind crearea unui astfel de document, însă atacurile asupra turnurilor gemene de la 11 septembrie 2001 din New York au fost un impuls pentru elaborarea documentului. FOIE a format un comitet pentru a realiza un proiect al Cartei în care să fie stabilite principiile generale pentru o mai bună înţelegere a Islamului de către non-musulmanii europeni şi paşii elementari care trebuie urmaţi pentru integrarea musulmanilor în societatea europeană.

Reprezentanţii Parlamentului eruopean au salutat Carta musulmanilor din Europa. "Carta reprezintă un cod de bună conduită pentru musulmanii din Europa, ceea ce îi determină să participe la construirea unei societăţi unite", a spus vicepreşedintele Parlamentului European, Mario Mauro.

Documentul conţine 26 de puncte, cu un număr de calauze menite să spulbere miturile privind legăturile dintre Islam şi violenţă, dar şi să clarifice semnificaţia unor termeni precum "jihad". În accepţiunea documentului, "termenul Jihad întâlnit în textele islamice, înseamnă să depui toate eforturile pentru bine, începând de la reanalizarea propriei persoane până la propovăduirea adevărului şi justiţiei în rândul oamenilor". "

Este un articol preluat de pe net, nu stiu cat de reale sunt informatiile, totul pare ambiguu....Are cineva Carta aceasta??As dori sa o citesc si eu...