PDA

View Full Version : copii



emilia
02-13-2007, 01:49 AM
dragele mele vreau sa va intreb pe cele care ave-ti copii si nu numai ce limba vorbi-ti cu copii acasa?eu una imi cam pare rau cand fetita mea nu intelege ce ii spune bunica.vreau parerii,sfaturii,intamplarii de ale voastre,va astept.ma salame:smile16:

UMM TAREK
02-13-2007, 09:24 AM
DRAGA EMILIA:give_rose: DACA VREI SA VORBEASCA COPILUL TAU LB.ARABA,ATUNCI AR TREBUI CA TATAL SA VORBEASCA DOAR IN ARABA CU EL(COPILUL)POATE ASA INVATZA.DEPINDE ACUM SI DE COPIL.DE EX.FIUL MEU CEL MARE NU VREA LB.ARABA,NU II PLACE BUB NICI O FORMA.A FOST SI LA SC.ARABA 2 ANI SI DEGEABA,ACUM INVATZA LA SC. ROM.,PAREREA MEA,CAT MAI MULTE VIZITE LA BUNICI(DIN PARTEA TATALUI)SI CRED CA SE REZOLVA.CAT SUNT MICI PRIND USOR.AM O PRIETENA SI TATAL VORBESTE CU COPII DOAR IN ARABA,CAT DECAT STIU COPII CEVA.SI MAI SUNT GRADINITZE,SC.IN LB.ARABA,DEPINDE UNDE LOCUIESTI.ASTA E DOAR PAREREA MEA,MULT SUCCES:give_rose:

Mona
02-13-2007, 12:34 PM
Emilia in orice tara ai fi e bine sa stie copilul cat mai multe limbi straine.Lb.araba este una frumoasa dar si grea pt nestiutori si daca are ocazia nu trebuie lasata balta.Mai bine de mica decat mare cand prinzi mai greu.Eu una nu am copii dar ma chinui sa invat araba si fara ore de curs cam greu .Oricum nu este o limba usoara si nu multa lume o invata iar eu cred stiind araba ai un atuu in plus.Succes

emilia
02-13-2007, 01:28 PM
va multumesc copii mei vorbesc limba araba pt ca eu vorbesc cu ele si cea mare a inceput gradinita si educatoarea mi-a spus ca am gresit ca nu am vorbit cu ea limba engleza eu aflandu-ma in londra-problema este ca la varsta de 3 ani sa o invat 3 limbii am decis ca este prea greu pt ea si am vorbit cu ea atat in araba ,m-am bucurat cand o vad ca poata sa vorbeasca cu soacra mea dar cu mama mea nu,si asta ma intristeaza.acum vorbeste la gradinita engleza putin dar a inceput ,imi este greu mie sa incep sa vorbesc cu ea in romaneste pt ca m-am invatat in limba araba.eu va multumesc si mai astesp sfaturii

UMM TAREK
02-13-2007, 03:33 PM
:36_1_21: Aaaaa....eu Am Crezut Ca E Vorba De Bunica Paterna Pt.ca Tu Nu Ai Specificat.incearca 2-3 Cuvinte,poate Prinde.incet,incet,poate ,poate:36_1_21:

sara
02-13-2007, 09:11 PM
Parerea mea este ca trebuie sa invete esentialul din toate , adica sa poata sa se descurce , in romana , araba , engleza . Cu Amina noi vorbim romana , taica sau araba . Asa ca ea la 2 ani le vorbeste pe amandoua stricat , de ex , ou aiza , wawa la capul ,:36_1_21: etc { sunt multe altele , dar nu vreau sa va innebunesc cu ex aminei } . De inteles le intelege pe amandoua , cat poate ea sa inteleaga . Asa ca daca mergem in Romania vorbeste in romana , air in Egypt vorbeste araba . Engleza poate o sa invete la scoala :scenic:

genan
02-13-2007, 10:57 PM
mie mi s epare f simplu in urmatorul fel 9in cazul casatoriile mixte, ca despre astea vorbim) : mama vb cu copiii limba ei, tatal limba lui, asta d ela nastere. daca traiesc in romania, cu atat mai bine, se poate descurca, scoala, universitate. daca traiesc in tara de origine a tatalui, nu-i strika sa stie araba, evident, iar romana, nu se stie cand ii trebuie, plus ca e destul de greu de crezut ca mama in cauza stie araba la perfectie, incat sa nu il invete gresit pe copil, in conditiile in care probabil, sta mai mult timp cu mama decat cu tatal. daca traiesc intr-o alta tara, vb in casa fiecare limba lui, iar la gradi / scoala, se vb limba respectiva.

mie as ami se pare ce mai bine! si copilul este obisnuit d emic sa le foloseasca pe amnadoua. e adevarat ca la inceput vb mixt, insa dupa varsta de 4 ani, deja e altceva..... astfel nici nu are motiv sa zica nu imi place limba aia sau aia... plus ca daca le invata d emic, le invata cu accent bun, cel putin araba....

oricum succes! cu cat stie mai multe limbi, cu atata mai bine, nu se stie cand ii vor trbui in viata!