PDA

View Full Version : Iertarea - o valoare islamica



Mariyah
02-16-2007, 12:16 AM
Intrucat acum cateva momente am primit un mesaj pe messenger de la cineva care spunea: "invatati sa iertati fratilor si surorilor voastre pe lumea aceasta , pentru ca si Allah swt sa v-a ierte voua pe lumea cealalta!!!!! si nu fiti inganfati !!!!" , m-am gandit apoi la iertare, acest atribut pe care orice om ar trebui sa il aiba.


Islamul ataseaza o mare importanta asupra conceptului de iertare a pacatelor de catre Allah , astfel incat omul sa fie salvat de focurile iadului.


In nenumarate randuri Quranul aminteste rugaciuni de genul: "Doamne sterge-ne noua greselile noastre si iarta-ne pre noi si fii milostiv cu noi!" (2:286).



Allah ne asigura ca indiferent de marimea pacatului pe care il comitem, daca ne caim cu adevarat si cautam iertarea Lui, incercand sa inlaturam raul facut, El ne va ierta.


Profetul Muhammad a spus : "Inima mea este intunecata pana ii cer lui Allah iertare de 7 ori in timpul zilei si in timpul noptii."


Noua la randul nostru, ni se cere sa aratam mila si sa iertam celor care ne gresec noua.
" Apoi , a fost dintre voi dintre aceia care cred si se indeamna la rabdare si se indeamna la indurare" ( 90: 17)



Atata timp cat Allah este iertator si indurator , cu siguranta El asteapta acelasi lucru si de la noi. Oamenii ar trebui sa cultive acest atribut si sa arate
iertare si indurare semenilor sai.

" O, voi cei care credeti! Voi aveti printre soatele voastre si printre copiii vostri un vrajmas. Deci, fiti cu grija de ei! Insa daca voi sunteti ingaduitori si treceti peste greselile lor si ii iertati pe ei, sa stiti ca si Allah este Iertator, Indurator" * 64:14).


Profetul Muhammad ne-a invatat ca o persoana care isi iarta dusmanul ,va fi cel mai apropiat de Allah in viata de apoi.
Odata profetul a fost intrebat : "De cate ori ar trebui sa iertam greselile supusilor (servitorilor)nostri?
Profetul a tacut cateva momente.
Cel care l-a intrebat a mai repetat o data intrebarea.
Profetul nu a raspuns nici de aceasta data.
Dar cand omul a repetat a 3 oara intrebarea.
Profetul a spus: "Iertati-va supusii de 3 ori pe zi! "

maryam
02-16-2007, 01:52 AM
:salam: , cererea de iertare este cred dintre cele mai bune lucruri pe care ni le-a lasat Bunul ALLAH si mai mult...ne-a invatat si cum sa o facem, alhamdulillah!
Sigur ca fiecare drept-credincios se va stradui Inshaa ALLAH sa invete cat mai multe dua-uri facute de profet :009: si va gasi pace si liniste in pomenirea lui ALLAH cu smerenie si cainta, insa si mai bine este ca acest lucru, ca fiecare lucru bun, sa aiba continuitate; nu stiu ce gresesc si probabil de unele imi pot da seama si ma pot cai, imi pot cere iertare, dar de altele nu am habar, de aceea "ma topesc" dupa acea cerere de iertare pentru ceea ce nici macar nu stiu ca am facut:kuzya_01: , Inshaa ALLAH sa ne ierte ALLAH.


Subhanna ALLAHUMA wa bihamdika (Marire si Lauda lui ALLAH )
nashadu an LA ILAHA ILA ANTA (marturisim ca nu exista divinitate in afara de Tine)
nastagfiruka wa natubu ilaika.(Tie Iti cerem iertare si la Tine ne caim)

gabriela guettat
02-16-2007, 10:29 AM
Foarte frumos ceea ce ati scris dragele mele,MASHALLAH:give_rose: :give_rose: :give_rose:

Intradevar IERTAREA,este un DAR de la ALLAH subhanahu wa ta'ala,iar cine are o inima buna, curata si plina de IMEN NU POATE SA NU IERTE!!:give_rose:
SA NE RUGAM LA BUNUL ALLAH subhanahu wa ta'ala sa ne sporeasca dragoste pentru semeni nostri in inimile noastre inshallah!!!