PDA

View Full Version : Trei dorinte...Video

ummraschid
02-17-2007, 02:03 PM
:006:

assalamu alaikum wa rahamtu-llahu ta'ala wa barakatuhu

ALHAMDULILLAH!!!!....

oare multumim indeajuns Creatorului nostru pentru binecuvantarile Sale?!.....

...inshaallah, sa privim la acest tanar...si sa privim apoi la noi insine, sa privim in inimile noastre si sa ne aratam recunostinta fata de Allah subhanahu wa ta'ala in fiecare clipa !....ALHAMDULILLAH!!!...

...traducerea o gasiti in limba engleza, in comentariul clipului....iar in limba romana, am tradus, cu aproximatie, mai jos:

5L22pUoArTE

traducerea cu aproximatie:
Reporter:
Sigur, aceasta este soarta de la Allah; si noi nu obiectam impotriva ei. Allah spune ca poate ca tu vei gasi ceva neplacut in ceea ce este , totusi mai bine pentru tine...
Cu toate acestea, Abdulllah, spune-mi despre cele mai importante lucruri pe care le aveai si acum nu le ai si ti-ai dori sa le poti avea din nou, dupa ce ai ramas paralizat?

Abdullah:
Trei dorinte?...
As avea trei dorinte care ma privesc pe mine. Sant mahnit de faptul ca nu le pot avea.

Prima ar fi sa pot sa fiu din nou in stare sa fac macar o "sajdah" pentru Allah subhanahu wa ta'ala. Imi doresc sa ma pot prosterna in fata lui Allah o singura data si sa nu ma mai ridic , inshaallah. Imi este frica. Este o aya in Qur'an in care Allah spune:...
" Intr-o zi li se va arata lor o nenorocire si ei vor fi chemati la prosternare , insa nu vor putea." *
Astazi nu ma pot prosterna; dar cand eram in stare sa merg, mi-am neglijat rugaciunea. Unii oameni poate ca sant tristi cand ma vad acum. Aceeasi oameni nu erau tristi cand imi neglijam rugaciunile.

A doua dorinta ar fi sa pot intoarce o pagina in Qur'an. Acesta este un lucru la care voi ( oamenii sanatosi) nu va ganditi. Dar pentru mine este ca un munte.

A treia dorinta este ca intr-o zi de Eid, o zi de bucurie sau cu alta ocazie... dorinta mea ar fi sa pot intra in casa si sa o imbratisez pe mama...

* Surat Al-Qalam: 42

:give_rose:

assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu

suleiman
07-28-2007, 10:37 PM
Alhamdulillah care ne-a dat credinta si puterea de a-l slugi cum se cuvine .
ALLAH sa-l vindice .

Multumim ummrashid

sara
07-30-2007, 12:16 AM
SubhanAllah .
Asta ar trebui sa ne " intareasca " pe noi , cei sanatosi , care putem sa facem aceste lucruri , sanatatea ne permite sa le facem , dar noi nu le facem , spre satisfactia lui sheitan .
Allah sa ne intareasca credinata .

umalkasem
12-25-2008, 03:28 PM
Subhanallah Subhanallah Subhanallah
Allah sa ne aiba in Marea Mila si Paza Sa
Allah sa ne pazeasca si sa ne ocroteasca,inshaallah sa avem grija de sanatate,cum zicea si hadisul ".........profita de sanatate inainte de a fi bolnav............",caci drept se zice omul nu pretuieste darul ce-l are pina nu-l pierde :( ,ALLAHU AKBAR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
La hawla wa la cuwata ilea billeahi al aliiu al adhim.
Geazac Allahu hair Umrachid pt aceasta postare din care avem inshaallah multe de invatat.