PDA

View Full Version : Rata cu portocale-cum o gatim?



amal
02-18-2007, 08:53 PM
A gatit cineva vreodata rata cu portocale?

am gasit mai multe retete, insa multe sunt cu vin. Pentru ca va fi prima data cand voi gati rata cu portocale, nu vreau sa dau gres:)

multumesc:give_rose:

manuela
02-19-2007, 11:40 PM
Salamalekum,eu daca am o reteta ce contine vin,folosesc otet.Cantitatea trebuie sa fie mai mica,daca trebuie o cana de vin,poti pune un sfert cana de otet,amestecat cu putina apa.Sper sa-ti fie de folos.Spor la treaba si pofta buna!:give_rose:

Anna
02-20-2007, 05:52 PM
al salam aleykum
mie imi place foarte tare rata cu portocale e yumiii
in loc de vin daca asa ai retetele pune lamaie,e si mai natural si mai delicios
yumiii:)
inshAllah am sa ma uit eu parca am rata cu portocale fara vin

Anna
02-20-2007, 05:59 PM
o rata, 4 buc. portocale, 2 linguri cu virf de unt, 1/2 lingurita de zahar, o lingura de faina, o lingura de untura, sare
Se taie rata, se curata si se spala foarte bine. Se rumeneste intreaga in unt la cuptor. Separat, pe foc mic, se pune intr-o cratita grasimea si se adauga faina, amestecind mereu. Cind aceasta se aureste, se adauga coaja rasa de la doua portocale si un pahar cu apa. Dupa primele clocote, se pune rata usor rumenita, sucul de la portocale . Se potriveste de sare. Se da vasul la cuptor sa fiarba incet, si se mai adauga - daca este nevoie- cite putina apa. Cind carnea este gata, se scoate rata din sos, se taie in bucati, se pune pe un platou, se toarna deasupra sosul si se garniseste cu felii de portocale.

Piept de rata cu portocale (asta imi place mie fff tare)
12 portii: 8 portocale, zahar,3 cuisoare,1/2 lingurita boabe de piper,1 legatura corindru,6 fileuri piept de rata(cca.300g),piper, sare, 125ml.supa
Spalati portocalele cu apa fiarta, apoi stergeti-le cu un prosop de bucatarie.Radeti coaja de la una dintre ele si stoarceti ambele fructe. Dati in fiert sucul cu zahar,cuisoare,boabe de piper. Lasati-l sa se raceasca.Spalati coriandru,tocati-l,adaugati-l peste sos. Spalati carnea,stergeti-o si piperati-o. Crestati carnea si lasati-o sa se marineze peste noapte(cca 8 ore) in zeama de portocale. Scoateti carnea si condimentati-o. Se paseaza marinata. Curatati si taiati in felii 4 portocale. Prajiti carnea aproximativ 10 min. cu pielea spre interior,intoarceti-o si mai prajiti-o 10-15 min. Scoateti carnea din tigaie,infasurati-o in aluminiu si lasati-o 10 min. Taiati pieptul de rata felii subtiri. Stoarceti 2 portocale si amestecati sucul obtinut impreuna cu marinata,supa si zeama de la friptura. Dati in fiert amestecul si adaugati feliile de portocala. Incalziti bine. Feliile de carne de rata se aseaza decorativ impreuna cu cele de portocale. Stropiti din belsug cu sos

inshAllah sa te ajute si sa iasa o masa yumii yumii:)

amal
02-20-2007, 07:05 PM
multumesc manuela si anna.

eu am gasit o reteta cu cimbru, asa ca am mers in piata sa-l cumpar.
tot drumul am carat ditamai creanga de cimbru dupa mine, insa cand am ajuns acasa nu-l mai aveam. cred ca l-am pierdut pe scara blocului pt ca il aveam in plasa pana am ajuns la bloc. m-am dus sa ma uit daca il mai gasesc, dar nu mai era...i-o fi fost foame la ceva vecin:( , asa ca o sa incerc reteta annei de piept de rata cu portocale si cuisoare, pare f buna.

p.s. daca aveam vecini musulmani, cred ca gaseam cimbrul exact unde a cazut.

huda_alrahim
02-20-2007, 07:24 PM
p.s. daca aveam vecini musulmani, cred ca gaseam cimbrul exact unde a cazut.

Timp de 3 luni :smile26: :smile26: :smile26: :smile26: :smile26: :smile26: :smile26:

amal
02-21-2007, 03:32 AM
Rata cu portocale si cimbru

Reteta care am dorit sa o fac:)

Ingrediente:

1 rata
50g zahar
50ml otet
2 portocale
300ml supa de vita
1 ceapa
1 morcov
gatul si aripile separat
1 buchet cu mirodenii

1.
Preincalziti cuptorul la 200grade Celsius.
Taiati deoparte gatul si aripile ratei.

Condimentati rata. Puneti-o in cuptor intr-o tava cu grilaj la vapori de apa, sau direct in cuptor. Rata trebuie sa devina aurie pe piept si pe spate; lasati-o apoi in cuptor 45 minute, cate 15 minute pe partea dreapta, apoi stanga, apoi inca 15 minute normal. Daca o lasati direct in cuptor, fara vapori, ungeti-o regulat cu unt/grasime sau stropiti-o din cand in cand cu supa.

2.
Taiati gatul si aripile in bucati. Taiati morcovii in bastonase si ceapa in doua.
Faceti un buchet de condimente in felul urmator: taiati de-a lungul invelisul alb de la praz; in "foaia" formata introduceti 1 tulpina cu frunze de telina, cate 1 ramurica de cimbru pe fiecare parte, foi de dafin si cateva tulpini de patrunjel. Impaturiti verdeturile cu foaia de praz de-a latul, apoi impaturiti inca o data in 2 de-a lungul foii de praz. Legati totul cu o sfoara si faceti un nod.

http://members.lycos.co.uk/amalis/files/buchet1.jpg

http://members.lycos.co.uk/amalis/files/buchet2.jpg

http://members.lycos.co.uk/amalis/files/buchet3.jpg

Puneti intr-o oala aripile si gatul. Ele trebuie sa fie bine colorate. Adaugati morcovul, ceapa si supa. Adaugati buchetul de condimente si lasati sa fiarba la foc moderat timp de 40 minute.

3.
Taiati coaja de la o portocala, apoi taiati-o julienne. Pastrati sucul de la aceasta portocala. Puneti feliile julienne intr-un vas cu apa rece. Lasati sa stea cateva minute, strecurati, apoi adaugati din nou apa rece. Repetati operatiunea de 3 ori, pentru a inlatura gustul amar al cojii.
Taiati cea de a doua portocala in partea de sus si de jos, decupand doua capace. Taiati coaja portocalei in felii late deasupra unui castron, incercand sa taiati cat de aproape de miez. Pastrati sucul care se formeaza.
Taiati miezul in felii subtiri, ca in imagine.

http://static.flickr.com/5/7968887_003dac1606.jpg

4.
Strecurati supa cu ajutorul unei site.
Faceti caramel din zahar si otet, adaugati sucul de portocale cu grija, sa nu va ardeti. Adaugati 100ml de supa si coaja de portocala taiata julienne. Trebuie sa obtineti un sos onctuos. Verificati gustul si daca mai este nevoie mai adaugati condimente.

5.
Puneti rata pe un platou. Turnati sosul. Gustul sosului este dat de coaja de portocala taiata julienne, deci nu neglijati aceasta etapa.

Pare complicat, dar dupa imagine se pare ca merita.
http://members.lycos.co.uk/amalis/files/rata%20cu%20portocale.jpg
sursa:canalblog