PDA

View Full Version : Sprancene si gene mai stufoase si mai frumoase!!



Mona
02-19-2007, 11:53 PM
Selam ,v-ati intrebat la unele postari de la machiaje cum de fetele aveau asa sprancene perfecte ?Clar aranjate la calculator tatuate etc.Ei,putem si noi avea asa ceva dupa un anumit timp sau asemanator cu acele sprancene.Pesonal am avut sprancele f scurte.Acum sunt intr-un proces de refacere la forma initiala sa fie lungi stufoase groase ,direct pregatite pt a le da aceea forma a fi taiate putin arcuite etc fara a fi tatuate nicic vb de asa ceva.Pentru asta va recomand uleiul de ricin de la farmacie f ieftin .va ungeti cu acesta pe sprancene si pe gene daca nu le aveti asa de lungi sunt scurte dupa cateva sedinte ,de obicei seara va puteti da cu asa ceva va pregatiti sprancele si le veti avea asemanator celor din revista si cu un machiaj in stil oriental care pune in evidenta f mult ochi sprancene vor arata aproape de ceea ce vedem noi in revista .Succes fetelor

Mariyah
02-20-2007, 12:09 AM
Mie imi plac foarte mult sprancenele lui nancy ajram si mi-a luat ceva vreme sa le fac si pe ale mele la fel insa am renuntat ca nu aveam chef sa stau toata ziua cu ochii in oglinda , nu era vorba numai de forma ci si de trasare cu un tus special pt sprancene pe care mi l-a dat un make up artist.Si dura ca mai imi tremura mana.
Nu e nevoie neaparat de tatuare ca sa iasa ca in acele imagini , exista tusuri speciale care se inlatura f usor apoi.

Intr-adevar uleiul de ricin e f bun.Am citit in multe reviste despre el insa eu una nu sunt adepta gene lungi.

Saira
02-20-2007, 12:18 AM
Am facut si eu intr-o vreme o pasiune din uleiul de ricn insa...am renuntat,ca mi se parea ca nu renta afacerea :36_1_21: adica nu vedeam schimbari...majore!

Cat despre sprancene,acum doua seri o prietena se uita la mine si imi zice:"mai,tu te pensezi?!?!" (se gandea la faptul ca e haram si poate nu stiam)...si eu i-am zs ca nu m-am pensat niciodata...alhamdulillah,la capitolul asta sunt pe deplin multumita :kuzya_01:

saneeh
03-01-2007, 03:16 PM
Eu una mi-am facut tatuaj,si sunt f multumita,nu mai trebuie sa stau ore intregi in fata oglindei,si cum sunt blonda nu trebuie sa mai merg la salon sa-mi vopsesc sprincenele,de gene nu pot sa ma jalui sunt f lungi :)
Saira dar ce e Haram sa te pensez?!

genan
03-01-2007, 03:44 PM
si tatuarea de orice fel este un pacat.... insha allah o sa aduk si unde scrie... :give_rose:

saneeh
03-01-2007, 04:49 PM
Daca este haram (pensatul,tatuaj,make up,....)atunci de ce in tari musulimane exista salonuri?:confused:

imanikka
03-01-2007, 07:16 PM
Daca este haram (pensatul,tatuaj,make up,....)atunci de ce in tari musulimane exista salonuri?:confused:

Daca relatile inainte de casatorie sunt interzise atunci de ce exista totusi? ( sorry ptr comparatie).

Fiecare stie ce -i place si ce nu-i place lui Allah si fiecare are dreptul sa aleaga ce vrea. Daca femeia musulmana nu are voie sa se penseze sau sa se machieze asta ptr a nusi schimba infatisarea cu scopul de a atrage privirile barbatilor, dar asta nu inseamna ca nu se ingrijesc.

huda_alrahim
03-01-2007, 07:22 PM
Ibn Mas'ud (Allah sa aiba in mila Sa!) a relatat: Allah a blestemat femeile ce fac tatuaje si pe cele care poarta tatuaj, pe femeile ce-si smulg parul de pe fata si pe cele ce-si raresc dintii pentru frumusete, schimband ceea ce a creat Allah. O femeie l-a intrebat: Ce sunt toate acestea? El a raspuns: De ce sa nu-i blestem pe cei pe care i-a blestemat Trimisul lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui!)

Ibn Umar (Allah sa il aiba in mila sa) a relatat ca Trimisul lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui) a blestemat pe cel ce faureste si pe cel ce poarta peruca, precum si pe cel ce face tatuaje si pe cel care poarta tatuaj.

Au existat multe discutii pe tema pensarii sprancenelor si chiar lectii. Atunci s-a spus ca pensatrul este acceptat numai daca sprancenele sunt foarte stufoase si se unesc intre ele, facand femeia sa semene cu un barbat. Dar pensatul pentru infrumusetare.....
Si cat priveste intrebarea legata de saloane... ele exista si in tarile islamice pentru ca sunt suficiente persoane care nu respecta religia... Daca este tara islamica nu inseamna ca toti locuitorii sunt credinciosi si respecta credinta in Allah. Pana la urma noi urmam Quranul si Traditia Profetului (salleAllahi aleihi we sellem) si nu traditia locuitorilor unei tari...
:give_rose: :give_rose:

Saira
06-08-2007, 09:41 PM
By the way, folosesc uleiul de ricin, nu pot spune ca am remarcat indesirea sprincenelor sau a genelor, dar stiu sigur ca la alte prietene a avut efect...Insa decoloreaza...si de aceea au ajuns sprincenele mele asa de deschise la culoare...si atenueaza petele de pe fata...Si inchide porii...Eu sunt multumita de el.




Nu stiam toate aceste atribute ale uleiului de ricin :999: ,mersi Aisha :give_rose: !


Cat despre link,imi pare rau ca nu te pot ajuta :( ,nu stiu daca despre vospit s-a vorbit pe forum,parca sa zic ca da,dar nu mai stiu unde :scenic:

Aira
06-15-2007, 02:31 PM
[SIZE="3"][SIZE="4"]Buna ziua si incantata de cunostinta!!

Am si eu cateva intrebari: cum se foloseste uleiul de ricin? Nu afecteaza tenul? Este intr-adevar bun pt sprancene si gene (si dak intra in ochi?!)? Vreau si eu sprancene frumoase ca in reviste (desi, nu intelegeti gresit, sunt multumita de sprancenele mele, dar intotdeauna e loc de mai bine) :p

Am incercat si eu odata sa-mi conurez sprancenele cu dermatograf, si aratau f bine...dar doar de la distanta! :36_1_21: De aproape se observa si aratau false... Asa ca am renuntat

By the way, va admir si va respect f mult! Este ceva in femeile, ca sa zic asa, din Rasarit, ce iti impune respect si admiratie!

O zi insorita va doresc!

amal
10-24-2007, 11:48 PM
Eu n-am folosit niciodata uleiul de ricin pentru ten. L-am folosit intr-o perioada pentru gene, si au devenit mai dese; insa pentru ca au devenit prea lungi (ma deranjau cand purtam ochelari de soare), am renuntat. Le aveam oricum lungi.
Nu are de ce sa-ti intre in ochi daca stii cum sa-l aplici. Pui o cantitate f mica pe un betigas cu vata cu care freci apoi o periuta speciala pentru gene, si periezi usor genele.

Despre sprancene nu pot sa zic decat ca desi acum sunt la moda sprancenele arcuite si pensate, mi se pare ca de multe ori femeile arata mai bine inainte sa se penseze (desi sprancenele pot fi considerabil mai stufoase de la "natura").

sara h
10-29-2007, 07:34 PM
Assalamo aleikom,eu am folosit uleiul de ricin 2ani de zile si din pacate nu sunt prea incantata de razulatte .... iar AishaA are f mare dreptate.Sincera sa fiu cred ca si "mama natura" isi are spus cuvantul aici...daca ai fost nascuta cu niste sprancene si gene dese,negre de invidiat iar pe parcurs nu ai umblat la ele cu "jumulitul" esti o norocosa,iar daca din nastere le-ai avut mai nesanatoase,asa vei ramine cu siguranta si mai tarziu ,ba chiar poate mai mult....:( si chestia cu uleiurile de ricin sau mai stiu eu ce alte gaselinte,nu prea dau nici un rezultat.