PDA

View Full Version : Munti de hassanat , in citeva minute !!!!!....



ummraschid
08-28-2006, 07:54 PM
:006:



assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu


...dragi frati si dragi surori, luna sfinta a Ramadhanului se apropie...luna in care trebuie sa ne intetim eforturile in slujba lui Allah subhana hu wa ta'ala, luna in care ne purificam sufletele, luna in care, orice musulman, ar trebui sa-si aduca aminte ca viata , ca si moartea noastra , sint ale lui Allah ta 'ala!...

...voi posta, inshAllah, ( inca mai am de tradus :give_rose: ), o brosura tare draga mie, scrisa de unul dintre fratii nostri, de aici...mashAllah! fie ca Allah sa fie multumit de el!...





Munti de hassanat , in citeva minute!!...



Viata noastra se compune din zile si nopti, din minute si secunde, din clipe, sau, mai bine zis, timpul este viata.
Timpul este mai pretios decit aurul si argintul .

Cine insa i-ar observa pe oamenii de astazi, ar vedea cum isi petrec acestia timpul si cum viata lor trece, si ar constata ca majoritatea oamenilor irosesc timpul, si pierd ocazia de a profita de aceasta viata si de a-si folosi timpul lor pentru viata de Apoi.
Ii vedem astfel cum isi petrec viata si timpul cu ceva care nu le aduce nici un folos.

Un om rational s-ar mira de placerea cu care unii isi aduc aminte de zilele trecute, pentru ca acestia uita ca fiecare minut si fiecare clipa din viata , trecuta, nu face decit sa-i apropie de mormant si sa-i departeze de aceasta lume.

Timpul - el este adevarata viata, este virsta omului.
Pastrarea timpului este izvorul binelui iar risipirea lui este izvorul raului.

Cind cineva recunoaste valoarea unui lucru, el se straduieste sa nu-l piarda, pentru ca ar fi dureroasa pierderea . De aceea este important ca musulmanul sa recunoasca valoarea si importanta timpului, si sa se straduiasca sa-l foloseasac cu ceea ce il va aduce mai aproape de Allah!

De aceea este pentru fiecare musulman o datorie sa recunoasca valoare a timpului pentru ca Allah ta'ala ne-a creat doar pentru a-L adora pe El , pentru a ne folosi viata pentru Allah , si pentru mesajul divin.

Deci, sa ne punem impreuna intrebarea ,cum am putea sa ne planuim mai bine viata?

Ce am facut cu timpul nostru?
Ce am facut cu zilele si noptile noastre trecute? Le-am folosit sau le-am risipit?

Trimisul lui Allah, pacea si binecuvintarea lui Allah fie cu asupra lui, spunea:
" Foloseste-te de cinci lucruri, inaite ca alte cinci sa te ajunga.
Foloseste-ti tineretea, inainte sa imbatrinesti.
Foloseste-ti viata , inainte sa mori.
Foloseste-ti timpul liber, inainte sa ai ceva de facut.
Foloseste-ti sanatatea, inainte sa te imbolnavesti,
si foloseste-ti avutul, inainte sa saracesti. " ( relatat de Tirmidhi)

Abu Atahia, spunea: " Am varsat lacrimi, in urma tineretii mele, dar tristetea si plinsul nu mi-au folosit : Ar fi frumos, ca tineretea , sa vina la mine, intr-o buna zi, ca sa-i povestesc, ce au facut firele de par alb din mine. Mi-au schimbat culoarea, mi-au luat puterea, spinarea mi s-a incovoiat, mi-au furat somnul si m-au facut sa pling."


Toti elevii , studentii si toti cei care muncesc, primesc cindva vacanta sau concediu, si se bucura de acesta.

Adevaratul musulman, insa, nu ia vacanta, pentru ca el va fi fericit, abia cind picioarele sale au calcat in Gradina Paradisului.

Noi oamenii, ne permitem concediul, insa Allah , nu ne ingaduie aceasta, caci, Allah spune in Sfitul Qur'an sa-I slujim Lui, pina cind moartea ne va ajunge.

Ingerii, la dreapta noastra, si la stinga noastra, scriu tot ceea ce facem, fapte bune si fapte rele, in timpul zilei si in timpul noptii, in vacanta sau la ocupatiile noastre, ei scriu totul, caci ingerii nu au concediu, ei sint creati de Allah ta'ala si insarcinati sa-si implineasca datoria.

Aceasta sa ne aduca aminte ca nu putem gasi adapost impotriva lui Allah, decit la Allah.



Profita de tine insuti, pentru sufletul tau, inainte ca timpul tau sa se sfirseasca.


Lenes si sarac este acela care, in 1440 minute, nu profita de sine insusi, pentru sufletul sau, asta inseamnind ca el sa foloseasca , pentru sufletul sau, in viata de Apoi, cele 24 de ore zilnice, ale sale.

In Sfintul Qur'an, sta scris:
" Eu nu i-am creat pe djinni si oameni decit pentru ca ei sa Ma adore."
(51:56)

Noi am fost creati, pentru aceasta , si este trist sa vedem ca datoria noastra este neglijata de cei mai multi dintre noi.

Se spune ca robul se afla intre doua temeri.
Una dintre ele este viata sa, deja trecuta,si despre care nu stie ce va face Allah ta'ala cu ea, ( daca ii vor fi acceptate faptele bune , daca ii vor fi pacatele iertate), iar celalta este viata sa inca netraita, in care nu stie ce-i este scris ( nu stie de va fi buna sau rea, daca va muri ca un dreptcredincios sau nu, daca locul sau va fi in Paradis sau in Iad).

El sa profite de la el, pentru sufletul sau, din aceasta viata, pentru cea vesnica.


Sotia ta, persoana cea mai draga tie


Invatatul Atahanevi spunea:
" Fapta buna este singura moneda pe care o primesti, aflindu-te in viata, pentru ca Viata de Apoi, este casa faptelor bune. Daca nu le obtii in aceasta viata, nu le vei primi nici in cea de Apoi."

Ali, radhi Allahu anhu, spunea:
"Astazi este fapta fara rasplata, iar miine este rasplata fara fapta. Cind te vei afla epuizat si sdrobit in fata lui Allah , la Judecata, in zadar vei cauta fie si o singura fapta buna care sa-ti ingreuneze balanta. In acea zi, nu-ti vor fi de folos, nici cainta si nici lacrimile, nici fratii si nici parintii, nici iubita ta sotie si nici copiii pentru care ai facut atita."


Akramata , radhi Allahu anhu, spunea:
Barbatul va intilni in Ziua Judecatii pe sotia sa si o va intreba:" Ce fel de sot ti-am fost?" Ea va raspune: " Mi-ai fost un sot bun."Si-l va lauda pentru calitatile lui. El ii va zice atunci: "Te rog, da-mi numai o fapta buna, poate ca voi fi salvat de ceea ce vezi aici."
Ea insa ii va raspunde: " Nu este mult ceea ce imi ceri, dar nu-ti pot da, pentru ca si mie imi este la fel de teama (de pedeapsa lui Allah)".
Barbatul il va intilni pe fiul sau, se va agata de el, intrebindu-l: "O, fiule, ce fel de tata ti-am fost?" Iar fiul ii va raspunde:" Mi-ai fost un tata bun", laudindu-l.
Tatal il va ruga atunci:" Fiule, am nevoie de o farima minuscula din faptele tale bune, poate voi fi salvat astfel de ceea ce vezi aici."
Iar fiul ii va raspunde," Nu este mult ceea ce ceri, dar nu-ti pot da, pentru ca si mie imi este la fel de teama, ca si tie."


Astfel, in Ziua Judecatii, nimeni nu va putea fi de folos nimanui.

ummraschid
08-28-2006, 08:14 PM
Risipirea timpului este mai rea decit moartea.


Sa consideram ca virsta Profetului Muhammad, pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra lui, la moartea sa , de 63 de ani, ar fi virsta medie a Ummei, pentru a putea vedea cit risipeste omul din timpul lui, in general.

Dupa legea lumeasca, omul lucreaza in jur de 8 ore pe zi. Ziua insa are 24 de ore. Asta inseamna ca , lucrind 8 ore zilnic, pina la virsta de 63 de ani, a lucrat, 21 de ani din viata sa.

Medicii sint de parere ca, pentru un om sanatos, este necesar un somn de aproximativ 8 ore, zilnic. Asta inseamna ca intr-o viata de 63 de ani, omul va dormi tot 21 de ani.

Adunind, ne vom da seama ca din cei 63 de ani ai vietii sale, omul lucreaza 21 de ani si doarme la fel de mult, deci, foloseste 42 de ani, doar pentru acestea.

Mai stim, ca omul pina la virsta de 13 ani, virsta pubertatii, nu este obligat sa practice legile lui Allah ta'ala, acesti ani, ii va petrece cu jocuri.

Aceasta inseamna ca, ramin, din viata sa, 8 ani...
Draga frate, draga sora, poti marturisi cu toata sinceritatea ca ai petrecut sau petreci acesti 8 ani in slujba lui Alllah?

Cei 8 ani ramasi, din viata noastra, ii petrecem cu familia, rudele si cu problemele noastre de zi cu zi....

Musulmanul care se roaga, are nevoie pentru cele 5 rugaciuni zilnice, cca. 1 ora, pina la 1 ora si jumatate, din cele 24 de ore , insemnind 2 ani, 7 luni si 15 zile, in slujba lui Allah, daca ar fi sa traim 63 de ani.

Iar acum sa ne gindim bine, cit timp , cite ore petrecem noi in satisfacerea placerilor si nevoilor noastre si cite ore petrecem in slujba lui Allah?!...
Este trist, ca din intreaga viata pe care Allah ta'ala ne-a daruit-o , petrecem doar 2-3 ani, in slujba Sa.

Am vorbit despre cei care isi fac rugaciunea, insa doar Allah stie daca aceste rugaciuni vor fi acceptate.

Cei care insa, nu fac rugaciunea, nu petrec nici macar un minut din aceasta viata, in slujba lui Allah , in schimb petrec aproape tot timpul, umplindu-si burtile, si satisfacindu-si poftele.

Insa noi, ne dorim pentru acest scurt timp, Paradisul, care este atit de intins, cit cerul si pamintul??!!!!....


Deci, draga frate, sa stii ca cei 2-3 ani din cei de 63 de ani, sint adevarata ta viata, pentru care vei fi rasplatit!!!...

Ai de ales , ori viata si moartea ta , Ii apartin lui Allah , ori iti risipesti viata ta pentru placerile trecatoare.

Allah ta'ala insa , stie ca robii Sai pot deveni usor delasatori, si ne-a aratat cai prin care putem dobindi multe hassanad, multa rasplata.

Caci mersul, sederea , ridicarea in picioare, mincatul, bautul, toate actiunile noastre, chiar si somnul, toate, apartin lui Allah, Stapinul Lumilor.

Cai spre o rasplata numeroasa


6000 de fapte bune, intr-un minut.


Draga frate, Qur'anul este singura carte, la citirea careia, pentru fiecare litera, primesti de 10 ori rasplata.
Pentru un rind din Sfintul Qur'an, care contine cam 35-40 de litere, vei primi 350-400 de fapte bune, in 4 secunde, poti citi un rind. O pagina, care are 15 rinduri, o poti citi intr-un minut, primind 6000 de fapte bune.

Dintr-o zi, de 1440 de minute,oare nu poti folosi un minut, pentru a citi citeva rinduri in Cartea lui Allah si a medita la ele?!...

Aisha, radhiAllahu anhe, relata ca Trimisul lui Allah, pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra lui, spunea: Cel care citeste din Qur'an cu dibacie se afla in compania ingerilor celor
nobili, iar cel care citeste cu greutate, primeste rasplata indoita.

O, musulmanule, gindeste-te asupra versetelor binecuvintate si vezi daca le aplici in viata ta, si daca nu o faci, intreaba -te :
De ce?!



Sura Al-Fatiha este cea mai puternica Sura din Qur'an, iar dovada o avem in urmatorul hadith:

Abu Sa'id ibn Al-Mu'alla, radhiAllahu anhu, relata ca Profetul, pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra lui, il lua de mana, cind voiau sa iasa din moschee, spunindu-i: " Sa nu te invat, inainte sa pleci din moschee, cea mai puternica Sura din Qur'an?".
Trecu o vreme, in care facuram rugaciuni, apoi eu intrebai: " O, Trimis al lui Allah! Ai spus ca ma vei invata cea mai puternica Sura din Qur'an!" El spuse: " Este Al-Fatiha. Sint cele sapte mathani, (versuri recitate des), si este esentialul Qur'anului revelat mie." ( Al-Bukhari)


Al Hafith spunea:
Prin Sura cea mai puternica se intelege, faptul ca , la citirea ei primim cea mai mare rasplata, desi, exista Sure mai lungi decit ea. Ea este sura cea mai des recitata, in timpul zilei si al noptii, caci robii lui Allah trebuie sa o recite la fiecare rugaciune iar cum, Rugaciunea este cel mai bun mod de a-I servi lui Allah, vom primi cea mai buna rasplata pentru ea.

Fiecare musulman este obligat sa recite Sura Al-Fatiha, cel putin de 17 ori pe zi, pentru cele cinci rugaciuni, iar aceasta are 122 de litere.

(122x10=1220 de fapte bune, caci, pentru fiecare litera, primim de 10 ori mai multe fapte bune.)

Trimisul lui Allah, pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra lui, spunea: Cine citeste o litera in Cartea lui Allah, primeste scrisa o fapta buna , iar aceasta fapta buna, va fi de zece ori rasplatita. Nu spun Alif Lam Mim este o litera, ci Alif este una, Lam este una si Mim este una." (Tirmidhi si Darami Hadith Hasan)



Rasplata citirii unei treimi din Qur'an , in cinci secunde


Trimisul lui Allah, pacea si binecuvintare alui Allah fie asupra lui, isi incuraja companionii, sa obtina rasplata citirii unei treimi din Qur'an in fiecare noapte, spunindu-le ca rasplata citirii Surei Al-Ikhlas, o singura data, este egala cu rasplata citirii unei treimi din Sfintul Qur'an.

Al-Hafith spunea, ca Abi Ubaid, radhiAllahu anhu, relata de la Ubei ibn Kaab, radhi Allahu anhu, " Cine citeste Surat Al-Ikhlas, este ca si cind ar fi citit o treime din Qur'an."

Deasemenea, Abi-Darda, radhiAllahu anhu, si Abu Huraira, radhiAllahu anhu, relatau ca Trimisul lui Allah, pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra lui, spunea despre Surat Al-Ikhlas: " Qul hua Allahu ahad" este deopotriva unei treimi din Qur'an".


Surat Al-Ikhlas o putem recita de 12 ori, intr-un minut. Astfel primim rasplata de a fi citit de 4 ori, intregul Qur'an.

O, rob al lui Allah, acesta este pretul unui singur minut!!!...
Imi doresc ca tu sa intelegi aceasta si sa folosesti acest minut, pentru a primi aceasta rasplata!

O, rob al lui Allah, nu pierde aceasta rasplata minunata, pe care o obtii in atit de scurt timp!!...
Grabeste la citirea Qur'anului si aduna pentru sufletul tau in fiecare zi, o pagina sau o jumatate de pagina, inainte de apusul soarelui!!!...



In doua secunde, atitea fapte bune, citi dreptcredinciosi pe acest pamint.


Cind spunem urmatoarele cuvinte, primim in cartea noastra un numar de fapte bune , egal cu numarul dreptcredinciosilor din intreaga lume.
Ultima statistica arata ca numarul musulmanilor se ridica la 1 500 000 000, in intreaga lume.

" Allahumma ighfir lilmuminin wual muminat "( O, Allah, iarta-i pe dreptcredinciosi si pe dreptcredincioase. )

Ubadata ibnu Samit , radhiAllahu anhu, spunea: " l-am auzit pe Trimisul lui Allah , spunind :" Cine se roaga pentru iertarea dreptcredinciosilor si dreptcredincioaselor, primeste de la Allah, pentru fiecare dreptcredincios si pentru fiecare dreptcredincioasa, o rasplata.
( Al-Albani, Sahih al-jamih).

Abu Talha spunea: " acest hadith ne arata valoarea si inaltul rang pe care dreptcredinciosii il au la Allah."

...va urma, inshAllah...

hadiya
08-28-2006, 09:10 PM
As'Salamu Alaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu

BARAKA ALLAHU FIKUM ,MACHAALLAH DRAGA SURIOARA PENTRU ACEST RAPPEL , :give_rose:
CA ALLAH SUBHANA WA TA'ALLA SA FIE MULTUMIT DE TINE
:give_rose: :give_rose: :give_rose:

nour al huda
08-29-2006, 01:21 AM
:give_rose: :give_rose: :give_rose: ....foarte frumos, inshallah sa-ti fie rasplatit efortul si astept urmarea......

sara
08-29-2006, 05:25 AM
:salam:
Allah sa va rasplateasca ptr efortul dumneavoastra .:kuzya_01: :give_rose: :kuzya_01:

nour_alaa
08-29-2006, 09:39 AM
:give_rose: Allah sa te binecuvanteze si te protejeze. Asteptam continuare:give_rose:

ummraschid
08-29-2006, 04:53 PM
:006:

assalamualaikum wa rahmatuAllahi wa barakatuhu,

jazakAllahu khairan!...

...fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa ne protejeze si sa ne rasplateasca pe toti musulmanii, sa intareasca si sa uneasca intreaga Umma, inshAllah , amin.


....iata, inshAllah, urmarea:





40 de mii de fapte bune in 10 secunde



Dupa rugaciunea de dimineata, poti spune urmatoarele cuvinte in zece secunde si pentru aceasta vei primi de la Allah ta'ala 40 de mii de fapte bune.

Tamim Addaeri, radhiAllahu anhu , relata :
"Trimisul lui Allah, pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra lui , a spus: " Cine spune dupa rugaciunea de dimineata " ASHADU ALLA ILAHA ILLALLAH WAHDAHU LA SHARIKA LAH LAHUL MULKU ILAHAN WAHIDAN SAMADAN LAM YATTAKHITH SAHIBATAN WA LA WALAD WA LAM YAKUN LAHU KUFUAN AHAD "
( marturisesc ca nu exista nici un dumnezeu in afara de Allah, Unicul, El nu are partas, a Lui este stapanirea absoluta, singurul Dumnezeu, Unicul, Cel de care depinde totul, Care nu are nici partas , si nici fiu si nimeni nu-i este asemeni ) , Allah ii va scrie 40 de mii de fapte bune."
( hadith hasan, Thakarahu Ibn Assuni)


Intr-o zi, in zece secunde, 40 000 de fapte bune, intr-o luna 40 000 x 30 = 1 200 000 de fapte bune, intr-un an, 14 000 000 fapte bune.

Iar Allah ta'ala inzeceste fiecare fapta buna!!!!...




4 minute din timpul tau, si nimeni nu este mai bun decit tine, in afara de acela care face mai mult!...



Cine rosteste urmatoarele cuvinte de 100 de ori, in timpul zilei , ( acestea se pot rosti in 4 minute), primeste rasplata, ca in urmatorul hadith:

Abu Huraira, radhiAllahu anhu , relata ca Trimisul lui Allah , pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra lui, spunea: " Cine spune LA ILAHA ILLALLAH WAHDAHU LA SHARIKA LAH ; LAHUL-MULK WA LAHUL-HAMD WA HUA ALA KULLI SHAIIN QADIR , ( nu este alt Dumnezeu in afara de Allah, Unicul, El nu are partas, a Lui este stapinirea si a Lui este lauda si El are putere peste toate), acela va afla rasplata, ca si cind ar fi eliberat zece sclavi, apoi ii vor fi rasplatite 100 dintre faptele sale bune si ii vor fi iertate 100 dintre pacatele sale, si el este la adapost de shaitaan pina la caderea serii si nimeni nu va fi mai bine rasplatit ca el, in afara de cel care face mai mult decit aceasta. ( Buchari si Muslim)



Rasplata a 100 de pelerinaje in trei minute



Daca spui dimineata si seara , intr-un minut si jumatate, de 100 de ori, Subhan-allah , primesti pentru aceasta rasplata a 100 de pelerinaje.
Poti spune de asemenea, dimineata si seara , de 100 de ori Alhamdulillah, si vei primi rasplata ca si cind ai fi pregatit si trimis 100 de cai inseuati fi sabilillah, pe calea lui Allah .
La fel, poti spune dimineata si seara , de 100 de ori , La ilaha illAllah , si vei primi rasplata ca pentru 100 de sclavi eliberati.
Poti sa spui , dimineata si seara , de 100 de ori, Allahu akbar , si nimeni nu va fi mai bun decit tine, in afara de acela care spune de acelasi numar de ori, sau mai mult.

Amru ibn Shuaib, radhiAllahu anhu, relateaza de la tatal sau, care auzise de la bunicul sau, ca Trimisul lui Allah, pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra lui, spunea: " Cine spune dimineata si seara de o suta de ori Subhan-allah, este ca si cind ar fi facut 100 de pelerinaje si cine spune dimineata si seara de o suta de ori Alhamdulillah, este ca si cind ar fi pregatit si ar fi trimis 100 de cai pentru calea lui Allah.
Cine spune dimineata si seara de o suta de ori La ilaha illAllah, este ca si cind ar fi eliberat 100 de sclavi dintre fii lui Ismail. Cine spune dimineata si seara de o suta de ori Allahu akbar, nimeni nu va infaptui in acea zi mai mult, in afara de cel care spune de acelasi numar de ori sau mai mult." ( hasan hadith-Tirmidi : Daawat, 3471)

Din aceste relatari putem sa vedem cum ne acopera Allah ta'ala cu milostivirea Sa.
Nu trebuie sa spunem decit de 100 de ori Subhan-Allah , dimineata si seara, si primim rasplata a 100 de pelerinaje.

O suta de pelerinaje!!!!...nu sint oarecare fapte!!!!...nu sint fapte de neglijat!!!!!!......




1000 de fapte bune sau 1000 de pacate iertate , intr-un minut



Intr-un singur minut, putem spune de 100 de ori Subhan-allah si 1000 de fapte bune ne vor fi scrise sau 1000 de pacate ne vor fi iertate.

Saad ibn Ebi Waqas, radhiallahu anhu, relata: Stateam cu Trimisul lui Allah, pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra lui, cind acesta ne intreba: "Este careva dintre voi, care sa nu fie in stare sa cistige o mie de fapte bune pe zi?"
Unul dintre cei prezenti il intreba pe Profet, pacea si binecuvinatarea lui Allah fie asupra lui, " Cum se pot cistiga acestea zilnic?"
El, pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra lui, spuse: " Se pot spune de o suta de ori tasbiha ( Subhan-alla) si astfel se cistiga o mie de fapte bune sau o mie de pacate vor fi sterse." ( Muslim)




300 de fapte bune, in doua secunde



Ce usor este cistigul, in doua secunde, daca Allah ta'ala ti-l ingaduie!...


Acest cistig il obtii DACA....chiar ..vorbind la telefon , iti saluti fratele, sau daca il intilnesti , il saluti cu:

ASSALAMU ALAIKUM WA RAHMATU-LLAHI WA BARAKATUHU...

Acest salut , este mai bun decit un Buna dimineata sau un Buna ziua, caci pentru acesta primesti 30 de fapte bune scrise, iar fiecare fapta buna, Allah ta'ala o rasplateste inzecit.

Imran ibn Husain , radhiAllahu anhu, relata: " Un om veni la Profetul Muhammad, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui,si spuse: "Assalamu alaikum" Iar Profetul , pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, ii raspunse la salut, si spuse: " zece".
Veni un alt om si saluta: " Assalamu alaikum wa rahmatu-llah".
Profetul, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, rasounse la salut si spuse: "doua zeci". Apoi veni inca un om si adauga " wa barakatuhu", atunci Profetul, pacea si bincuvantarea lui Allah fie asupra lui, raspunse si zise catre el: " trei zeci".
( Al Hafith spunea in Fath 11/ 8 : acest hadith a fost relatat la Abu Dawud, Tirmidi si Nisai , deasemenea relatat de catre Imam Buchari in Al Adab al Mufrat de Abi Hrairata, radhiAllahu anhu. Ibn Hibban spunea ca acest hadith este sahih.)


Din pacate, multi dintre musulmani se rusineaza sa foloseasca " assalamu alaikum wa rahmatu-llah wa barakatuhu" pentru a saluta, dar acela care isi doreste rasplata la Allah ta'ala, se va stradui, si se va auto-educa sa rosteasca mereu salutul in intregime.

Cine va spune, intr-o zi, la doar zece musulmani, assalamu alaikum,va primi 1 000 , iar intr-un an, 360 000 de fapte bune.

Cine va spune la zece musulmani, intr-o zi, assalamu alaikum wa rahmatu-llah, va primi 2 000, iar intr-un an 720 000 de fapte bune.

Cine spune intr-o zi, la zece musulmani , assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu, primeste, 3 000, intr-un an 1 080 000 de fapte bune.


Aflind cit de mare este rasplata pe care o putem primi, ar trebui sa ne intrebam de ce nu ne straduim sa o obtinem!...

Dragi frati si surori in Islam,
aceste fapte bune le puteti cistiga fara ablutiune, si fara mare osteneala!!...

Aceste fapte bune vor conta in Ziua Invierii, vor fi ca niste munti de hassanad care iti vor fi de folos, in Ziua in care vei fugi de fratele tau, de mama ta, de tatal tau, de sotia ta, si de copiii tai!!!...

Profita de aceasta ocazie minunata, nu fii lenes, caci Trimisul lui Allah, pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra lui, spunea despre cel care nu-si saluta fratele, ca este cel mai lenes...


Jabir, radhiAllahu anhu, relata : " Un om veni la Profet, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui , si spuse: " Un om are in proprietate un palmier, linga zidul si in drumul meu, care ma deranjeaza.
Profetul, pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra lui, il intreba pe proprietarul palmierului, daca acesta i l-ar vinde lui.
Omul raspunse: " Nu."
Profetul, pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra lui, ii spuse atunci: " Daruieste-mi-l."
Omul raspunse : " Nu ."
Atunci, Profetul ii zise : " Atunci, vinde-mi-l , pentru un palmier in Paradis."
Din nou, omul spuse : " Nu."
Profetul, pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra lui, spuse atunci: " Nu am mai intilnit un om mai lenes decit acesta, in afara de cel care nu rosteste salutul de pace." ( Ahmad)


Cind pasesti in casa ta, rosteste salutul de pace!!...
Allah ta'ala spune in Sfintul Qur'an:

"...Iar cind intrati in case, saluta-ti-va unii pe altii cu un salut binecuvintat si bun de la Allah! Astfel va talcuieste Allah versetele, pentru ca voi sa pricepeti."
Surat An-Nur: 61


...va urma, inshAllah...

assalamualaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu

ummraschid
09-01-2006, 10:00 PM
:006:

assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu


...voi posta, inshAllah, continuarea....



Un palat in Paradis, si de o mie de ori, cate o mie de fapte bune, desi te afli doar la piata...


Urmatoarele cuvinte le poti rosti in doar cinci secunde: " La ilaha illallah , wahdahu la Sharika lah, lahul-Mulk, walahul Hamd Yuhiy wa Yumit wa Hua ala Kulli Shai-in-Qadir."

Daca vei rosti acestea, Allah ta'ala va scrie pentru tine de o mie de ori, cate o mie de fapte bune si va sterge, de o mie de ori, cate o mie de fapte rele, si va ridica un palat , pentru tine in Paradis.


Salim ibn Abdullah relata de la tatal sau, care l-a auzit pe bunicul sau, radhiAllahu anhu, spunind ca Profetul, pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra sa, spunea: " Cine intra in targ si spune : " La ilaha illallah, wahdahu la Sharika lah, lahul-Mulk walahul Hamd Yuhiy wa Yumit wa Hua ala Kulli Shain-in Qadir", aceluia Allah ii scrie de o mie de ori, cite o mie de fapte bune si ii sterge de o mie de ori cite o mie de fapte rele si ridica pentru el, un palat in Paradis." (relatat de Ibn Suniin Amalu al Yaum wal al Leila, nr.182; Al Hakim spune despre acest hadith ca este sahih, dupa Buchari si Muslim)


Dragi frati si surori in Islam, vedem deci cit de usor este sa primim o atit de mare rasplata.
Allah ne promite, iertarea pacatelor si palate in Paradis, doar pentru acest dhikr, facut la cumparaturi!..care poate fi rostit in cinci secunde!...

Si totusi, nu ne ostenim sa obtinem aceasta rasplata...din cauza unei fatale nepasari !!!!!...

Fie ca Allah ta'ala sa ne fereasca de aceste mari pierderi, si sa ne faca sa fim dintre cei care isi dedica intreaga viata lui Allah....dintre cei care pun in fapta , ceea ce este mai bun ( Qur'an, Hadith)

Fie ca tu sa apartii celor pe care Allah ii lauda in Sfintul Qur'an:

" Barbati pe care nici negotul, nici marfa nu-i impiedica de la pomenirea lui Allah, de la implinirea Rugaciunii si de la achitarea Daniei, care se tem de o Zi cind inimile si privirile vor fi tulburate."
Surat An-Nur:37



O ruga primita, si Pardisul va fi salasul tau



Repeta cuvintele celui care cheama la rugaciune, indiferent unde te afli, cu convingere, si vei afla aceeasi rasplata ca si el, apoi, rosteste ruga ta catre Allah, si aceasta iti va fi ascultata iar Allah te va lasa sa pasesti in Paradis.
Aceasta este adeverit de catre un hadith relatat de Imam Muslim:

Abdullah ibn Umar, radhiallahu anhu, spunea ca, un om, se duse la Trimisul lui Allah, pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra lui, si spuse: " O, Trimis al lui Allah, cei care cheama la rugaciune sint favorizati ".
Atunci Profetul , pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra lui, spuse:" Repeta ceea ce ei spun, dupa care roaga-L pe Allah si iti va fi dat."
( Abu Dawud, Annisai si ibn Hibban in sahih)

Abu Huraira relata: " eram cu Trimisul lui Allah, pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra lui, cind Bilal se ridica si chema la rugaciune, dupa care Profetul, pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra lui, spuse:" Cel care rosteste aceleasi , cu convingere, va intra in Paradis."
( Matjir arrabih hadith nr.115; Annisai , Ibn Hibban si Al Hakim: sahihul isnad)



Un dhikr , in cinci secunde , pentru care primim rasplata ca si cind am fi facut dhikr de dimineata pina la rugaciunea Duha.


Cel care va rosti cuvintele din urmatorul hadith, va primi rasplata, ca si cind ar fi facut dhikr de dimineata , pina la rugciunea Duha, iar acest dhikr se poate spune in cinci secunde:


Juwairia Bint-ul Harith, radhiallahu anhe, una dintre sotiile Trimisului lui Allah, pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra lui, relata ca Profetul, pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra lui, parasi lociuinta ei, pentru a face rugaciunea de dimineata la moschee, in timp ce ea se afla in rugaciune, la locul ei de ruga, apoi el, pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra lui, se intoarse si dupa ce facu rugaciunea Duha, o vazu stind inca in rugaciune si dhikr.
El o intreba: " Te aflu tot asa cum erai cind te-am parasit?" Ea raspunse: " Da."
Atunci, Profetul , pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra lui, zise: " Dupa ce te-am parasit, am repetat de trei ori , patru cuvinte, a caror greutate, daca ar fi cintarite, ar fi mai mare decit a tuturor cuvintelor pe care tu le-ai spus astazi, si anume:" Subhanallahi wa bi-hamdihi, Adada Khalqihi wa rida Nafsihi , wa Zinata A'rshihi, wa Midada Kalimatihi."
( Muslim)

Toti stim ca sotiile Profetului, pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra lui, sint mamele dreptcredinciosilor:

" Profetul este mai milostiv fata de dreptcredinciosi decit isi sint ei insisi, iar sotiile sale sint mamele lor."
Surat Al-'Ahzab:6

Aflam din acest hadith, cum Juwairia, radhiallahu anhe, se straduia sa fie pe placul lui Allah, aducindu-I lauda si in pomenindu-L ...

O, surorilor in Islam, vedeti cum Juwairia, radhuallahu anhe, se straduia, faceti si voi la fel, si luati acelasi drum...
Pomeniti-L pe Allah, nu numai dupa rugaciunile obligatorii, ci si in alte momente ale zilei.

Sa ne pregatim pentru Viata cea vesnica, inainte ca sa fim ingropati in pamint!..

Acesta este adevaratul tel in atingerea caruia oamenii ar trebui sa se intreaca.

Timpul nostru este timpul delasarii, nepasarii si distractiei, de aceea sintem de cele mai multe ori doar in stare sa ne indeplinim numai obligatiile. De aceea sa incercam, sa spunem macar acest dhikr dupa rugaciunea de dimineata . Aceasta este Induraraea lui Allah pentru robii Sai, El ne inlesneste cu atit de putine cuvinte, in atit de scurt timp, o rasplata atit de mare!...



Paradisul! - in citeva secunde.


Trimisul lui Allah, pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra lui, ne invata ca daca spunem in fiecare dimineata si in fiecare seara urmatoarea ruga, vom primi ca rasplata Paradisul.

Shaddad ibn Aus, radhiallahu anhu, relata ca Profetul , pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra lui, a spus:" Cea mai buna ruga pentru iertarea a robului lui Allah este: " O, Allah, Tu esti Domnul meu, nu exista alta divinitate in afara de Tine, Tu m-ai creat si eu sint robul Tau si ma supun legamintului si poruncilor Tale pe cit pot. Caut adapost la Tine de raul pe care l-am facut. Ma intorc catre Tine cu darurile Tale, ma intorc catre Tine cu pacatul meu, asadar, cer iertarea Ta, caci cu adevarat, nimeni nu poate ierta pacatul in afara de Tine!." Cine spune aceasta cu convingere, in timpul zilei, si moare inaintea serii, va fii in Paradis. Cine va spune aceasta cu convingere, noaptea , si moare inainte de dimineata , va fi in Paradis."
( Bukhari)

Ati mai vazut vreodata un schimb sau un negot care sa aduca mai mult cistig?
O, tu , cel care cauti ceea ce este mai bun , targul este deschis...iar marfa te asteapta!....grabeste-te! ...Inainte ca targul sa se inchida, si marfa sa se sfirseasca!....


...va urma, inshAllah...

Saira
09-01-2006, 10:23 PM
Assalamou alaykoum wa rahmatuLlahi wa barakatouhu


BarakAllahou fik Ummraschid pt acest articol minunat...pentru aceasta amintire a faptului ca Allah este atat de generos fata de creaturile sale...el ne da ataaaat de mult,iar noi nu trebuie decat sa incercam sa facem cat mai multe fapte bune...al hamdu lillah!


Cu privire la acest citat...rasplata e valabila oricand facem aceasta pomenire,nu?



Urmatoarele cuvinte le poti rosti in doar cinci secunde: " La ilaha illallah , wahdahu la Sharika lah, lahul-Mulk, walahul Hamd Yuhiy wa Yumit wa Hua ala Kulli Shai-in-Qadir."

Daca vei rosti acestea, Allah ta'ala va scrie pentru tine de o mie de ori, cate o mie de fapte bune si va sterge, de o mie de ori, cate o mie de fapte rele, si va ridica un palat , pentru tine in Paradis.


Salim ibn Abdullah relata de la tatal sau, care l-a auzit pe bunicul sau, radhiAllahu anhu, spunind ca Profetul, pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra sa, spunea: " Cine intra in targ si spune : " La ilaha illallah, wahdahu la Sharika lah, lahul-Mulk walahul Hamd Yuhiy wa Yumit wa Hua ala Kulli Shain-in Qadir", aceluia Allah ii scrie de o mie de ori, cite o mie de fapte bune si ii sterge de o mie de ori cite o mie de fapte rele si ridica pentru el, un palat in Paradis." (relatat de Ibn Suniin Amalu al Yaum wal al Leila, nr.182; Al Hakim spune despre acest hadith ca este sahih, dupa Buchari si Muslim)


Intreb pt ca mie imi place sa spun asta des...oricand,oriunde...aduce atatea beneficii si suna atat de frumooos,masha'Allah!


Apoi...aceasta ruga trebuie spusa in orice limba,sau doar in araba?



Shaddad ibn Aus, radhiallahu anhu, relata ca Profetul , pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra lui, a spus:" Cea mai buna ruga pentru iertarea a robului lui Allah este: " O, Allah, Tu esti Domnul meu, nu exista alta divinitate in afara de Tine, Tu m-ai creat si eu sint robul Tau si ma supun legamintului si poruncilor Tale pe cit pot. Caut adapost la Tine de raul pe care l-am facut. Ma intorc catre Tine cu darurile Tale, ma intorc catre Tine cu pacatul meu, asadar, cer iertarea Ta, caci cu adevarat, nimeni nu poate ierta pacatul in afara de Tine!." Cine spune aceasta cu convingere, in timpul zilei, si moare inaintea serii, va fii in Paradis. Cine va spune aceasta cu convingere, noaptea , si moare inainte de dimineata , va fi in Paradis."
( Bukhari)


Daca numai in araba trebuie spusa,ai cumva si varianta in araba?


Multumim mult pentru efortul tau :give_rose: jazakAllahou khairan :give_rose:


Assalamou alaykoum wa rahmatuLlahi wa barakatouhu

Latifah
02-20-2007, 04:22 PM
1. Da o copie a Coranului si de fiecare data cand vor citi din el vei obtine hasanaat.
2. Doneaza un scaun cu rotile unui spital si de fiecare data cand un bolnav il foloseste vei obtine hasannat.
3. Impartaseste cu cineva material de citit constructiv.
4. Ajuta in educarea unui copil.
5. Invata pe cineva dua. Cu fiecare recitatie vei obtine hasanaat.
6. Impartaseste dua sau Coran(cd).
7. Participa la construirea unei moschei.
8. Plaseaza un dispozitiv de racire a apei intr-un loc public.
9. Planteaza un copac. De fiecare data cand o persoana sau un animal se aseaza sub umbra sa sau mananca din copac vei obtine hasanaat.
10. Impartaseste cu cineva acest randuri. Daca cineva va face unul din lucrurile de mai sus vei obtine hasanaat pana la Ziua Judecatii.


Sper sa va fie de folos.

assalamu aleikum wa rahmetulahi wa berekeatuhu

Latifah
02-24-2007, 03:59 AM
Salam aleikum

Timpul este mult prea pretios pentru a fi neglijat si pierdut. O persoana inteleapta este cea care acorda atentie timpului sau si nu il umple cu lucruri neimportante si inutile. Fiecare minut din viata fiecaruia este o ocazie de a-si ridica statutul si de a-i face fericiti pe oameni, putin ctae putin.

Intr-un minut poti face o multime de lucruri si poti obtine recompensa. Prin caritate, studiere, memorare sau incercarea de a face bine te poti asigura ca un minut din viata ta nu a fost irosit. Un minut poate fi scris in cartea ta de fapte bune daca stii cum sa il apreciezi, sa ai grija de el si sa il exploatezi.

Daca il uiti inseamna ca ai uitat cel mai important lucru: adevarul. Iata o lista de lucruri ce pot fi facute intr-un minut :

1. Poti recita Soorat al-Faatihah de 3 ori rapid si silentios. Unii invatati spun ca recompensa pentru citirea al-Faatihah este de mai mult de 600 hasanahs. Daca citesti de 3 ori, prin permisiunea lui Allah (swt) vei obtine peste 1800 hasanahs. Intr-un singur minut.

2. Intr-un minut poti recita Soorat al-Ikhlaas (Qul Huwa Allahu Ahad) de 20 de ori rapid si silentios. A recita o data este echivalentul a o treime din Coran. Daca o citesti de 20 ori este echivalentul a citirii Coranului de 7 ori. Daca vei citi de 20 ori in fiecare zi va fi ca si cum o vei fi citit de 600 ori intr-o luna, de 7200 intr-un an, adica de 2400 ori citirea Coranului.

3. Poti citi o pagina din Cartea lui Allah (swt).

4. Poti memora o scurta aayah din Cartea lui Allah.

5. Poti spune Laa ilaaha ill-Allaah wahdahu laa shareeka lah, lahu'l-mulk wa lahu'l-hamd wa huwa 'ala kulli shay'in qadeer (Nu este alt dumnezeu in afara de Allaah fara parteneri; a Lui este stapanirea si lauda si El este capabil de a face orice lucru.) de 20 ori . Recompensa este aceeasi pentru eliberarea a 8 sclavi pentru dragul lui Allaah dintre fii lui Ismaa'eel.

6. Poti spune Subhaan Allaahi wa bi hamdihi (Glorie si lauda lui Allah) de 100 ori. Cine spune aceasta intr-o zi ii vor fi iertate pacatele chiar de ar fi ele la fel de multe ca si spuma marii.

7. Poti spune Subhaan Allaahi wa bi hamdihi Subhaan Allah il'Azeem (Glorie si lauda lui Allah, glorie fie lui Allah Cel Atotputernic) de 50 ori. Sunt 2 fraze care sunt lumina pe buze, grele in balanta si iubite de Cel Milos, asa cum este narat de al-Bukhaari si Musulman.

8. Profetul(pacea si binecuvantarile asupra lui) a spus: "Cand spun Subhaana Allaah, wa'l-hamdu Lillah, wa laa ilaah ill-Allaah, wa Allahu akbar (Glorie lui Allah, lauda lui Allah, nu este dumnezeu in afara de Allah si Allah este Cel Mai Mare) aceasta imi este mai draga mie decat tot ceea asupra caruia rasare soarele." (Narat de Musulman). Intr-un minut poti spune aceste cuvinte de mai multe de 18 ori. Ele sunt cele mai dragi lui Allah, cele mai bune cuvinte si atarna mult in balanta faptelor bune, asa cum este narat in saheeh ahaadeeth.

9. Intr-un minut poti spune Laa hawla wa laa quwwata illa Billaah (nu este forta si putere decat cu Allah) de mai mult de 40 ori. Aceasta este una dintre comorile Paradisului, asa cum este narat de al-Bukhaari si Musulman. Ele sunt o cale de a face fata dificultatilor si de a obtine lucrui mari.

10. Poti spune Laa ilaaha ill-Allaah de aproximativ 50 de ori. Acesta este cel mai mare cuvant deoarece este cuvantul Tawheed(monoteismului), cuvantul bun. Daca aceasta sunt ultimele cuvinte ale unei persoane el va intra in Paradis, iar acolo sunt altele care indica cate de mari sunt aceste cuvinte.

11. Poti spune Subhaan Allaah wa bi hamdih, ‘adada khalqihi, wa ridaa nafsihi, wazinata ‘arshihi, wa midaada kalimaatihi (Glorie si lauda lui Allah, la fel de mult ca numarul Creatiei sale, la fel de mult cat Il multumeste, la fel de mult cat greutatea Tronuli Sau si la fel de mult cat cerneala Cuvintelor Sale) de mai mult de 15 ori intr-un minut. Aceste cuvinte aduc recompensa de mult mai multe ori decat pentru alte forme de tasbeeh si dhikr, asa cum este narat in saheeh ahaadeeth a Profetului(pacea si binecuvantarile asupra lui).

12. Intr-un minut poti cauta iertarea lui Allaah de mai mult de 100 ori spunand Astaghfir-Allaah (caut iertarea lui Allah). Vitutile cautarii iertarii nu sunt un secret, caci sunt calea obtinerii iertarii si a intrarii in Paradis si sunt calea garantarii unei vieti bune, crescand forta omului, facand lucrurile mai usoare, aducand ploaie si crescand bogatia si copii omului.

13. Poti spune cateva scurte si concise cuvinte intr-un minut si Allaah iti poate oferi bine prin ele mai mult decat iti poti imagina

14. Poti spune trimite cuvantari Profetului(binecuvantari si pace asupra Profetului) de 50 ori spunand Sall-Allaahu 'alayhi wa sallam. In schimb Allah va trimite binecuvantari asupra ta de 500 ori pentru ca o binecuvantare aduce inca 10.

15.Intr-un minut iti poti motiva inima aducand mutumiri lui Allaah, de A-l iubi, de a-ti fie frica de El, de a-ti pune speranta in El, de a-l tanji pe Allah, in acest fel calatoresti prin etapele 'uboodiyyah (inrobirea total in fata lui Allah). Poti face asta stand intins in pat sau cand mergi pe strada.

16. Poti citi mai mult de 2 pagini dintr-o carte utila usoara de inteles.

17. Poti tine legatura cu rudele prin telefon.

18. Poti ridica mainile si recita orice du'aa' din cartile ce contin du'aa'.

19. Poti spune salaam cuiva si da mana cu mai multe persoane.

20. Poti impiedica o actiune rau-facatoare.

21. Te poti bucura de ceva bun.

22. Poti oferi sfaturi sincere.

23. Poti consola pe cineva.

24. Poti indeparta ceva periculos de pe drum.

25. Exploatand un minut te motivezi sa faci asta si in alte perioada cand altfel ai si pierdut timpul.


Al-Shaafa'i(fie ca Allah sa aibe mila de el) a spus: "Cand oamenii se duc la culcare imi las lacrimile sa curga si recit un vers din cea mai elocventa poezie.

Nu este o pierdere de vreme faptul ca noptile trec, iar eu nu imi imbogatesc cunostintele, totusi acest timp este numarat ca parte din viata mea?

In final, cu cat esti mai sincer in fata lui Allah si cu cat esti mai constient de existenta Lui mai mare va fi recompensa, iar hasanaat iti va creste.

Nu uita ca aceste actiuni nu te costa nimic, nu necesita purificare si nu te vor obosi. Din potriva, le poti face in timp ce mergi, stai sau astepti pe cineva.
Aceste fapte sunt de asemena dintre cele mai importante cai de a obtine fericirea si de a indeparta tristetea si anxietatea. Fie ca Allah sa ne ajute pe toti si pe tine de a face ceea ce El iubeste cel mai mult si ceea ce ul multumeste. Fie ca Allah sa il binecuvanteze pe Profetul nostru Muhammad.

Islam Q&A
Sheikh Muhammed Salih AL-Munajjid



Sper sa va ajute si imi cer scuze pentru greselile de traducere.

:salam:

iman99
02-25-2007, 03:10 AM
asalamu aleikom w rahmatuilah w barakatu

Barek Allah fik....fie ca Allah sa indrepte pasi nostri spre rai si inshAlah sa nu uitam sa-l pomenim in fiecare clipa

suleiman
03-06-2007, 04:26 AM
ALLAH sa te rasplateasca pentru acest subiect important .

iman99
03-12-2007, 07:54 PM
salamu aleikom w arhamtulah w barakatu

Allah sa o rasplateasca pe sora noastra insha Allah cu gradinile Paradisului

Asa este ..si sunt multe moduri de a face hasanat...Allah Subhana w Taala nu lasa nici o fapta buna uitata cat de mica este ea cat de neainsemnata daca a fost facuta in numele lui Allah......totul este scris intr-o carte
Importane intentia noastra sa fie ptr multumirea lui Allah sa nu ne intereseze ca cei din jur biocotesc impotriva noastra daca facem un lucru bun..de ex:ca ai face acest lucru ptr ca oamenii sa te vada..nuuuu intentia nostra in suflet sa fie ptr Allah ptr rasplata frumoasa din partea Lui

In fiecare zi cand ne trezim trebuie sa ne gandim insha Allah ce voi face azi ptr islam..ce voi face azi ptr intrarea mea in Rai..ce voi face azi ptr multumirea Stapanului meu..iar cand nopatea vine sa ne intrebam ce am facut in aceasta zi?

Alah Subhana w Taala cand vede un rob de a Lui ca lupta sa faca bine chiar daca intampina greutati in lucrul lui....Allah ii vine in ajutor si nu numai...il ajuta sa faca si mai mult hasanat pune in calea lui ,in privirea lui lucruri pe care trebuie sa le indrepte (robul) ptr a castiga hasanat,lucruri care poate inainte trecea pe langa ele si nu-si dadea seama ca trebuie indreptate subhan Allah .Si insha Allah cand stam sa ne gandim..ce sa mai fac ptr a obtine hasaant sa fie o goana dupa hasanat sa fim halosi cum s-ar zice ptr a castiga hasanat


Allah Stie Mai Bine...si insha Alah sa ma ierte daca am gresit cu ceva din cele spuse

ummraschid
01-15-2008, 05:08 AM
assalamu alaikum w rahmatu-llahi wa barakatuhu,

...inshaAllah, postez ultima parte din cartea pe care incepusem sa o traduc, si imi cer in acealsi timp mii de scuze pentru intarziere...


Mancarea si bautura


Allah nu este intrebat, ci El este Cel care ii va intreba pe cei pe care El i-a creat, El hotaraste si Voia Sa se face. Slavit fie Allah, si multumit este El de robul sau, prin recunostinta acestuia, dupa mancat si baut.

Anas ibn Malik relateaza, ca Profetul lui Allah, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, spunea: "Allah este multumit de robul Sau, care dupa ce a mancat si a baut, ii multumeste lui Allah". (Sahih Muslim, 6868)

Mananca, atata cat voiesti tu din bucatele cele bune si gustoase, fie fripte, fie prajite, sarate sau dulci, insa spune la sfarsit, intotdeauna "Alhamdulillah".

Bea din diferitele, savuroasele bauturi permise, cat voiesti tu, potoleste-ti setea, insa nu uita sa spui "Alhamdulillah".

Allah te hraneste pe tine si iti da sa bei, El iti inlesneste tie, sa castigi Multumirea Sa, prin "Alhamdulillah"!
Si stii tu ce este Multumirea lui Allah?

"Insa multumirea lui Allah este si mai mare; aceasta este o izbanda nemarginita!"
Surat At-Tawba: 72 (interpretarea sensurilor)

Astfel cunoastem, cat de mare valoare are cuvantul Alhamdu-lilllah, la Allah.

Trimisul lui Allah, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, a spus: "...Alhamdulillah umple talgerul balantei (robului, in Ziua Judecatii) si SubahanaAllahi wal Hamdulillah umplu golul dintre ceruri si pamant." (Muslim)


Castigarea Paradisului, prin indepartarea unui rau de pe drum


Cat de usor este acest lucru, pentru care ai nevoie de putine secunde, insa pentru care vei primi Paradisul.
Esti pe drum, in masina ta sau pe jos, si vezi ceva rau, o piatra, o creanga, in care s-ar putea rani unul dintre fratii tai...daca tu inlaturi acel rau, vei castiga Pardisul.

Abu Huraira, Allah sa fie multumit de el, relata ca Trimisul lui Allah, pacea si binecuvatarea lui Allah fie asupra lui, spunea: "Un om era pe drum, si vazand o creanga cu spini, o indeparta. Creanga il ruga pe Allah de iertare pentru acel om, si pacatele sale fura iertate." ( Muslim si Buchari)
In alta versiune, la Muslim, Profetul, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, spunea: "Un om mergea pe strada si vazu o creanga de pom, si spuse: "O voi indeparta ca sa nu se raneasca musulmanii in ea." Pentru aceasta el a intrat in Paradis" (Sahih Muslim 6613)

A indeparta raul din strada, ca sa nu se raneasca musulmanii, este pentru cei mai multi dintre noi, un lucru mic, insa la Allah subhanahu wa ta'ala este o fapta buna pentru care pacatele vor fi iertate si va fi daruit Paradisul.

Din acest hadith putem recunoaste ca atunci cand cineva arunca ceva rau pe strada, in care se poate rani cineva, aceasta nu poate fi privita ca o fapta neinsemnata, caci la Allah subhanahu wa ta'ala aceasta este un rau mare. Straduieste-te sa nu faci rau nimanui, fie familiei tale, fie cunoscutilor, rudelor sau altora....


Paradisul printr-o prosternare


Trimisul lui Allah , pacea si binecuvantarea lui Allah sa fie asupra lui, spunea: "Cand fiul lui Adam recita Sura "As-Sajda" (prosternarea) sheitan se retrage plangand si spune: Vai mie, fiului lui Adam i s-a poruncit sa se prosterneze si el s-a prosternat si a obtinut prin aceasta Paradisul.
Mie mi s-a poruncit sa ma prosternez, iar eu m-am impotrivit si pentru aceasta voi primi Focul Iadului." (Muslim)

Binecuvantarea asupra Profetului, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui

Allah subhanahu wa ta'ala, spune,( interpretarea sensurilor), in Surat Al-Ahzab:56

Allah si ingerii Sai Se roaga pentru Profet. O, voi cei care credeti, rugati-va pentru el si salutati-l pe el cu tot respectul.

Al Qurtubi spunea despre acest verset, ca "Sahl ibn Abdullah spunea: "Binecuvantarea Profetului, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, este dintre cele mai bune fapte, caci Allah si ingerii Sai o fac. El a poruncit-o robilor Sai. Acest verset adevereste maretia Profetului, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, caci Allah Insusi il binecuvanteaza."

Abdullah Ibn Amr Ibn-ul-As, fie ca Allah sa fie multumit de el, relata ca l-a auzit pe Trimisul lui Allah, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, spunand: "Cine Il roaga pe Allah pentru binecuvantarea mea, pe acela Allah il va binecuvanta de zece ori." (Muslim)
In alta versiune de la Imam Ahmad si Annisai, ei au adaugat: "....si iarta zece pacate si ridica cu zece trepte." (Ibn Sahih Ibn Hibban)


Incheiere


Timpul este varsta omului , ceea ce este mai nobil si ceea ce omul si in special musulmanul, are de pastrat. Acela care este intelept, pastreaza timpul sau si nu il risipeste pentru cele mai rele fapte. El foloseste timpul sau straduindu-se a face fapte bune care sa-L multumeasca pe Allah subhanahu wa ta'ala si care sa-i fie de folos lui si altora, atat in aceasta viata cat si in cea vesnica.

In fiecare minut al vietii tale, poti sa pui o tigla palatului tau in Paradis.
De aceea straduieste-te plin de zel, sa castigi aceasta cinstire, pentru care trebuie sa-ti infrangi delasarea. Construieste intre tine si jocul vietii un ecran de protectie.

Intr-un minut poti sa obtii multe hassanad, mai multa intelepciune, sa inveti mai mult, sa te ridici pe o treapta mai inalta in Paradis si sa ti se stearga pacatele.
Acest minut poate sa-ti foloseasca in cartea ta, in Ziua Judecatii, daca stii sa-l folosesti.

Intr-un minut poti sa-ti ridici mainile tale spre Allah, poti sa telefonezi rudelor tale, poti sa saluti mai multi oameni, dand mana cu ei, sa raspandesti binele si sa interzici raul, sa dai cuiva un sfat, poti sa ierti cuiva din inima, poti sa mangai pe cineva, sa inlaturi raul de pe strada...

Sa stii ca aceste fapte nu cer de la tine multa munca, nu te obosesc, aceste fapte le poti infaptui in orice stare te afli. Faptele bune sant cea mai buna baza pentru fericirea in aceasta viata si in cea vesnica, pentru indepartarea grijilor si tristetii.

Doua nopti trebuie sa pastram in minte.
Prima este cea pe care o petrecem acasa, cu copiii nostri, cu sotiile noastre, cu rudele...fericiti, razand, glumind...

A doua este cea pe care o vom petrece in mormant, singuri, parasiti de toti, fara sotie, fara copii si fara nimeni care sa ne insoteasca in afara de faptele noastre.

Cum spunea Profetul, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui: " Cand fiul lui Adam moare ii urmeaza trei lucruri la groapa. Familia, averea si faptele. Doua dintre ele se intorc si doar unul ramane. Familia sa ca si averea sa, se intorc acasa, doar faptele sale raman la el."

De aceea profita de viata ta, de timpul tau, de fiecare bataie de inima si de fiecare respiratie, inainte sa apuna soarele.
Caci sa stii ca vei fi intrebat despre fiecare respiratie si despre fiecare bataie de inima.

Al Hassan Al Basri, Allah sa fie multumit de el, spunea: "Credinciosul este un strain in aceasta lume, ingrijorat si trist. Singura sa grija este sa-si pregateasca merindea."