PDA

View Full Version : Intrebare



amal
02-21-2007, 09:42 PM
Ce se intampla atunci cand intr-o familie musulmana se naste un copil? Cum este primit? Cine se implica in educarea acestuia? Ce reprezinta de fapt un copil nou-nascut pentru o familie musulmana?

La crestini se face botezul, rudele cumpara cadouri, mama este ajutata ca sa creasca copilul, bunicii se implica si ei in educatia copilului.

Am observat unele diferente, dar nu stiu daca acestea sunt cazuri singulare sau daca asa se procedeaza in general.

UMM TAREK
02-22-2007, 03:06 AM
SALAM ALEKUM,AMAL.:give_rose: CE DIFERENTZE AI OBSERVAT?SI CELE CARE STIU MAI BINE SA NE SPUNA.:give_rose:

Latifah
02-23-2007, 06:22 PM
Salam aleikum

Eu stiu ca musulmanii spun bebelusului la ureche shahada pentru a fi primul lucru pe care il aude. Oricum toti ne nastem musulmani. Deci asta inseamna ca nu e nevoie de un ritual pentru a fi musulman asa cum crestinii au botezul prin care chipurile de speli de pacatul originar.

gabriela guettat
02-23-2007, 09:26 PM
Cand un copil se nashte este mare bucurie pentru toata lume!:give_rose:
Iar cea mai fericita este sarcautza mamica de bebe ca a scapt de burtika:36_1_21:

Ce crede-ti dragele mele ca exista vreo diferntza?
De la Profetul Adam(alhi sallam),toti copii sunt musulmani.
Exista un hadhith unde putem gasi:
"Orice copil se nashte musulman,dar sunt parintii lui care il fac,creshtin sau evreu"(asta ce se stia atunci),aici se vorbeste de religiile celeste!

Deci dragele mele,este foarte adevarat surioara Noor_of_Islam,ca se citeste SHEHEDA la urechea dreapta a bebelushului.

Daca e baiat, in general la primul an de viatza a lui se taie de jur -imprejur( circumcizie)!

In general sotzul ii face sotziei un cadou de valoare.Si la noi vin si vad copilul si se felicita mama si tatal!Se fac cadouri.

La cresherea copilului,in general foarte implicata este mama;dar asta nu impiedica si implicarea tatalui.Bineantzeles ca si bunicii si in special bunica are tot timpul ceva de spus:give_rose:

Gasim foarte clar in sura 46,verset 15:
"Noi i-am poruncit omului bunatate pentru parintii sai,caci mama sa l-a purtat in chinuri si l-a nascut in chinuri.Intre plasmuirea lui si intzarcarea lui sunt 30 de luni."(deci stim si cat trebuie sa alaptam un copil):give_rose: :give_rose:

In NOBILUL CORAN MAI SCRIE IN SURA 18 VERSET 46:
"Avera si copii sunt podoaba Vietii de acum,insa faptele bune,nepieritoare,vor fi inaintea lui Domnului tau o buna rasplata si o buna nadejde !":give_rose: :give_rose:

Mariyah
02-24-2007, 03:49 PM
Amal , si tu hable espaniol , ai aici cateva secvente dintr-un film, dureaza putin prezinta atat reactia familiei cat si ce se intampla dupa nasterea copilului, i se taie parul si se cantareste,se converteste in aur si se imparte saracilor , i se spune shahada etc etc.

http://www.youtube.com/watch?v=AMdgwSo4Kvk

http://www.youtube.com/watch?v=P2URRIdGBJI

Latifah
02-26-2007, 12:58 AM
Woow...clona...ce senzatii. Am auzit ca se da iar. Oh sa ne binecuanteze pe toate Allah (swt) cu copii frumosi, ascultatori si o familie buna. (numai de bine celor care au deja aceste lucruri. inshallah

Allah is the Greatest

ummraschid
02-26-2007, 01:11 PM
In NOBILUL CORAN MAI SCRIE IN SURA 18 VERSET 46:
"Avera si copii sunt podoaba Vietii de acum,insa faptele bune,nepieritoare,vor fi inaintea lui Domnului tau o buna rasplata si o buna nadejde !"



http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/soubhannaAllah.gif


:002:


jazakallahu khairan, surioara, pentru a ne fi reamintit aceasta,

http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/cacgw2hf.gif

aisha nabil
03-16-2007, 06:08 PM
Assalamulaikum wa rahmatul Allahi wa barakatul.
IN Egypt este o traditie cand se naste un copil este o bucurie mare iar dupa o saptamana il castreaza apoi taie o Faca daca este Baiat sau o oaie daca este Fata iar apoi se inparte la cei saraci si acasa se face o petrecere pentru copil se numeste AL-SBUAA se da copilului Aur si Bani.
ALLAH BARIK FIKUM.

Saira
03-16-2007, 06:28 PM
Assalamulaikum wa rahmatul Allahi wa barakatul.
IN Egypt este o traditie cand se naste un copil este o bucurie mare iar dupa o saptamana il castreaza apoi taie o Faca daca este Baiat sau o oaie daca este Fata iar apoi se inparte la cei saraci si acasa se face o petrecere pentru copil se numeste AL-SBUAA se da copilului Aur si Bani.
ALLAH BARIK FIKUM.



:confused: :confused: :confused: Aisha,cred ca ai vrut sa spui ca este circumcis,nu?

genan
03-16-2007, 07:58 PM
aisha, a castra inseamna a taia testiculele cuiva...
la ceea ce te referi tu, se numeste circumcizie, asa cum bine a spus si saira....

sara
03-16-2007, 11:25 PM
Assalamulaikum wa rahmatul Allahi wa barakatul.
IN Egypt este o traditie cand se naste un copil este o bucurie mare iar dupa o saptamana il castreaza apoi taie o Faca daca este Baiat sau o oaie daca este Fata iar apoi se inparte la cei saraci si acasa se face o petrecere pentru copil se numeste AL-SBUAA se da copilului Aur si Bani.
ALLAH BARIK FIKUM.

Salam Aleykum ,
Eu din cate stiu dac este baiat se taie 2 { vaci , miei , rate , curcani , dupa posibilitati } , iar daca-i fata 1 .
"Petrecerea " se numeste 3qiqa , insa pentru ca de obicei se face dupa o sapt de la nastere , au numit-o " sboua " .
Circumcizia de obicei se face in aceeasi zi in care este nascut baiatul , cica este mai bine . Insa nu chiar toti o fac in aceeasizi , s epoate face si mai mare .
La fetita le fac gauri in urechi in ziua in care sau nascut .

Latifah
03-17-2007, 01:24 AM
Salam aleykum wr wb

Da, cam asta este perioada buna ptr circumcizie insa din cate am inteles in a 7-a zi se face ( sau 1, 3, 5). Insa am citit un thread pe un alt forum...ce am aflat..saracii copii. In unele tari fac din asta o ocazie pentru petrecere si e mai mult facuta din punct de vedre traditional decat islamic si fac circumcizia la 3, 7 ani functie de fiecare. Mi se pare o prostie pentru ca sufera foarte mult copilul si chiar daca nu simte nimic in momentul interventiei (desi apoi pot aparea dureri si inflamatii etc) el poate ramane cu traume.

Cel mai bine e facuta atunci cand e f mic cand nu isi aminteste, chiar in prima saptamana.

Din cate tin minte noua ne faceau parinti gauri in urechi pe la 1 an...dar poate e mai bine tot ff devreme.

In legatura cu circumcizia...s-a facut un studiu in Africa in 2 tari daca imi amintesc bine, cele cu cel mai mare grad al persoanelor infectate cu HIV. In urma circumcizie a unui anumit numar de barbati (nu am datele exacte) s-a constatat ca infectarea a scazut cu 50%. Banuiesc ca sunt si alte motive igienice pentru care se fac, insa acesta este un argument foarte bun, care bineinteles tine tot de igiena.
Desi eu ma intreb cum poate fi oprit Hiv prin asta...daca ai intrat in contact cu el, gata nu mai conteaza..sau poate e ceva ce au nu stiu :o ?

sara
03-19-2007, 01:43 AM
:salam:
O prietena mi-a spus recent ca a intrebat un dr cand este de preferat sa se faca circumcizia , iar el a raspuns ca in primele 3 zile sau dupa 3 luni . In primele 3 zile ptr ca are inca sangele mamei , iar dupa 3 luni ca in aceasta perioada i sa schimbat sangele .
Cu cat mai mic , cu atat mai bine .
Mai multe nu stiu :scenic:
Allah sa ne calauzeasca !