PDA

View Full Version : Botezul



munir
02-23-2007, 11:38 AM
Nu stiu citi crestini mai sunt pe forum ,dar cred ,ca si musulmani pot fi interesati de acesta tema si anume ,,Botezul''
Pentru inceput as vrea sa pun citeva intrebari la care sa se raspunda
1- Cind a inceput practica botezului?
2-Cine a fost primul care a promovat-o?
3-Cum este corect sa se faca botezul? De ce?
4-Au fost ,,Ucenicii"botezati ? Citi si cum?
5-Cind a inceput practica botezului copilasilor ? Pe ce se bazeaza acesta practica ? Are ea valoare reala?

Astept cu interes raspunsurile voastre la acest prim set de intrbari

suleiman
03-07-2007, 09:00 PM
Eu personal nu am nici un raspuns concret .

Abia astept sa ne raspunzi , te rog .

Saira
03-08-2007, 12:27 AM
Pe mine ma intereseaza subiectul si de-abia astept sa avem si niste informatii concrete.

munir
03-08-2007, 01:16 AM
Imediat ce termin articolul pentru ,,Islamul Azi ' va raspund

Saira
03-08-2007, 02:35 AM
Imediat ce termin articolul pentru ,,Islamul Azi ' va raspund


Asteptam cu interes,insha'Allah cand puteti dvs.

munir
03-08-2007, 10:32 PM
Desi pare ca un joc numit ,,Eu intreb ,eu raspund":36_1_21: si care sper sa nu se transforme in ,,eu scriu ,eu citesc":scenic: Am sa raspund astazi la primele trei intrebari
-Practica botezului a fost initiata de Ioan ben Zaharia (Ioan Botezatorul) in anul 29-30 B.C., si se pare ca era o noua viziune a ablutiunii practicata de membrii sectei eseniene.
Botezul ,in mod corect ,se face prin scufundare totala ,reprezentind in doctrina crestina ,,spalarea de pacate si inceputul unei noi vieti". El trbuie sa fie in mod obligatotiu precedat de penitenta(pocainta ) ,de aceea cel botezat trebuie sa fie constient de existenta pacatului si necesitatea schimbarii vietii lui.
Botezul nu inlocuia credinta si nici circumcizia.
El reprezinta doar o afirmare publica a celui botezat ,cu privire la alegerea facuta.Botezul nu aduce cu sine nici un fel de,, drepturi " celui care il primeste.Deci fara credinta ,botezul este fara valoare.
In cadrul crestinismului se practica mai multe tipuri de botez
-Prin scufudare totala
-prin stropire cu apa
-prin picurarea citorva stropi de apa pe cap
-prin punerea miinilor deasupra capului.
Daca celelalte practici ale botezului sunt ingaduite in situatii speciale(lipsa apei necesare pentru o scufundare totala)si chiar daca dintr-o exceptie unele culte crestine au facut o regula, el are totusi valoare dar cel prin punerea miinilor este practic nul .
Acest tip de ,,botez" a fost instituit de catre Pavel in dorinta acapararii de noi adepti (vezi Fapte cap.19vs.3-6 )rebotezind pe aceia care fusesera deja botezati cu botezul lui Ioan (cu apa) spunindu-le ca ii boteaza cu Duh Sfint desi el nu fusese investit in mod direct de catre proorocul Isus(pacea lui Allah fie asupra lui)cu aceasta putere.

Saira
03-08-2007, 11:36 PM
Dle Munir :give_rose:


Nici vorba ca acest thread sa se transforme intr-un joc de-a "eu intreb,eu raspund,eu citesc".


Personal,nu m-am incu----t sa raspund fiindca nu stiam indeajuns si nu si-ar fi avut rostul.Insa mi se pare interesant si desigur util acest subiect.


Daca puteti continua cu si mai multe informatii...

Hayat
03-10-2007, 12:48 PM
la islam ce se intampla cand se naste un copil..dc la crestini e botez...?

munir
03-10-2007, 03:03 PM
Voi continua cu referinte privitoare la ,,Botez"cautind sa raspund si intrebarilor .
Referitor la ceea ce a spus proorocul Isus (pacea lui Allah fie asupra lui) referitor la ,,pacatul originar"si imlicit la botezul pruncilor
-Evanghelia dupa Matei Cap.18 vs1-3 .,,1 In ceasul acela, s-au apropiat ucenicii de Iisus şi I-au zis: Cine, oare, este mai mare în împărăţia cerurilor?
2. Şi chemând la Sine un prunc, l-a pus în mijlocul lor,
3. Şi a zis: Adevărat zic vouă: De nu vă veţi întoarce şi nu veţi fi precum pruncii, nu veţi intra în împărăţia cerurilor.

-Ce rezulta de aici ?Ca doar cei neprihaniti ca pruncii vor intra in imparatia cerurilor.Ori daca pruncii(copiii) sunt neprihaniti(fara de pacat) atunci care mai este rostul real al botezului,avind in vedere ca ei nu pot fi ,,spalati de pacat"(acesta fiind inexistent) si nici nu pot face o afimatie publica (prin botez) a alegerii lor ei nefiind in stare sa discearna.?!?
Teoria ,,pacatului originar "din cauza caruia pruncii trebuiesc botezati ,este doar o gaselnita a bisericii crestine (in special a celei ortodoxe) de as mari numarul de enoriasi intr-un mod artificial si nu isi are corespondent biblic.
Practica botezarii copiilor ,a fost inceputa (dupa unele referinte) in vremea lui Irineu de Lyon (cca 150 B.C.) dar, in scrierile lui ,Tertulian (198-200 B.C.) in ,,De Baptismo"-(despre Botez) afirma ,, Lasa-i sa se faca crestini cand sunt capabili de a-L cunoaste pe Cristos" .Rezulta de aici ca acesta practica a botezului copiilor nu era o practica obisnuita la anul 200 B.C.
Inscrieri de pe pietrele funerare gasite la Roma, si datind din sec.3 ,arata ca practica botezului copiilor, era una dictata de imprejurari si in special cind moartea acestora era iminenta.
Prima porunca bisericeasca pentru a boteza pe nou-nascuti este in Constitutiile apostolilor (VI.15) din secolul al patrulea. In secolul al cincilea, botezul copiilor a devenit o practica obisnuit.
Practica botezului copilului s-a facut un argument definitiv pentru doctrina pacatului stramosesc,
dar n-a inceput in epoca apostolica.

raluca
05-19-2007, 02:23 AM
Ce trebuie sa stim despre taina Sfântului Botez

Sfântul Botez este taina prin care omul, prin întreita afundare în apa sfintita de catre preot, în numele Prea Sfintei Treimi, dobîndeste iertare de pacatul stramosesc si de toate pacatele facute pîna atunci, se naste din nou duhovniceste si se face membru al Bisericii lui Hristos. Botezul este numit si ''usa tainelor,'' pentru ca numai prin botez devenim fii ai lui Dumnezeu dupa dar, si putem primi si celelalte Sfinte Taine. Botezul este întemeiat de Mântuitorul prin cuvintele: ''Mergând, învatati toate neamurile, botezându-le în numele Tatalui si al Fiului si al Sfântului Duh ...'' (Matei 28, 19).

Cine poate primi taina Sfântului Botez?

Toti copiii nascuti din parinti crestini ortodocsi, copiii nascuti din casatorii mixte si copiii orfani nebotezati, aflati la rude si la casele de copii. Mai pot primi botezul tinerii care din unele motive nu au fost botezati la timp, ca si cei de alta religie care se întorc la Ortodoxie de buna voie si marturisesc dreapta credinta dupa ce au fost bine cercetati de preoti si de episcop si dupa ce au fost mult timp catehizati si deprinsi în învatatura de credinta ortodoxa si dau dovada de deplina hotarîre.

Cine nu poate primi Botezul ortodox?

Copiii avortati si ucisi înainte de botez, în orice situatie; copiii nascuti morti si copiii nascuti din parinti atei sau sectanti si de alta religie, pîna nu devin maturi si cer botezul de voia lor. Nu pot fi botezati nici oamenii maturi de alta religie, fara voia si cererea lor staruitoare, nici cei bolnavi mintal care nu-si pot spune dorinta inimii, nici nu-si pot marturisi dreapta credinta

Cine savârseste Botezul, cînd se savârseste si în ce loc anume?

Botezul se savârseste numai de preot si de episcop, la cel putin opt zile dupa nastere si pâna la 40 de zile, daca pruncul este sanatos; iar daca este bolnav, imediat. Slujba Botezului se face numai în bisericaanume în pronaos sau într'o încapere anume rânduita din curtea bisericii. Numai în cazuri cu totul speciale, cînd pruncul este amenintat sa moara preotul îl poate boteza acasa la spital sau oriunde ar fi.

Ce trebuie facut daca nu este preot în apropiere si copilul este amenintat sa moara nebotezat?

In aceste cazuri, cînd copilul este amenintat sa moara îndatã dupa nastere, acasa sau la spital, asistentele sau moasele trebuie instruite de preot sa aiba oricând la îndemâna aghiasma, la nevoie apa obisnuita si lumânare. Apoi, dupa ce pun numele pruncului muribund, îl boteaza ele, turnând aghiasma în forma de cruce peste prunc si zicând cuvintele: Se boteaza robui lui Dumnezeu (numele) în numele Tatalui, Amin; si al Fiului, Amin; si al Sfântului Duh, Amin. Daca moare pruncul, el este botezat si se mântuieste sufletul lui. Iar daca nu moare, cele ce l-au botezat trebuie sa spuna rudelor sau preotului ca a fost botezat de ele, iar preotul îi face toata slujba Botezului, fara a-l mai afunda în apa în numele Prea Sfintei Treimi, caci Botezul nu se mai repeta.
(...)



Care sunt pArtile principale ale Sfântului Botez?

Prima parte din slujba Sfântului Botez o formeaza lepadarile sau exorcismele, când cel ce vine sa se boteze sta cu fata la apus si declara de trei ori, personal sau prin nas, ca se leapada de satana, de toate lucrurile lui, de toti slujitorii lui, de toata slujirea si de toata trufia lui. Apoi cel ce se boteaza este întors cu fata la rasarit si iarasi declara tot de trei ori, personal sau prin nas, daca este prunc, ca se uneste cu Hristos, rostind de trei ori Crezul.

A doua parte a Botezului o formeaza sfintirea apei, adica facerea aghiasmei pentru botez si turnarea întreita în cristelnita de untdelemn sfintite. Iar a treia si cea mai însemnata parte a Botezului o formeaza întreita afundare a pruncului în cristelnita zicînd: Se boteazarobul lui Dumnezeu (numele), în numele Tatalui, Amin; si al Fiului, Amin; si al Sfântului Duh, Amin. Dupa alte câteva rugaciuni, preotul unge trupul noului botezat cu Sfântul si Marele Mir, care este a doua Taina a Bisericii, zicînd aceste cuvinte: Pecetea harului Duhului Sfânt. Apoi îi tunde perii capului în chipul Crucii, ca semn ca s'a lepadat de omul cel vechi si s'a îmbracat în cel nou, îl îmbraca si, ducându-l în fata Sfântului Altar, îl împartaseste cu Trupul si Sângele lui Hristos. Astfel noul botezat primeste deodata trei Sfinte Taine: Botezul, Mirungerea si Sfânta Impartasanie.

(...)

Ce închipuiesc materiile si obiectele cu care se savârseste Botezul?

Vasul pentru Botez, care se cheama cristelnita vine de la cuvântul Hristos. (...) Cristelnita închipuieste trei lucruri: trupul Bisericii, în care ne nastem din nou; baia duhovniceasca în care ne curatim de pacatul stramosesc si mormântul în care îngropam pe omul cel vechi din noi, ca sa înviem la o viata noua în Hristos. Apa închipuieste pe Duhul Sfânt revarsat peste lume. Caci apa este baia trupului, iar Duhul Sfânt este baia sufletului, precum zile Mântuitorul: ''De nu se va naste cineva din apa si din Duh, nu va putea sa intre în Imparatia lui Dumnezeu'' (Ioan 3, 5). Apa Botezului închipuieste apa Iordanului si mormântul Domnului. Iar afundarea pruncului de trei ori în apa în numele Prea Sfintei Treimi, închipuieste sederea lui Hristos trei zile si trei nopti în mormânt. Untdelemnul sfintit cu care se unge pruncul închipuieste milostivirea lui Dumnezeu pentru om; suflarea de trei ori a preotului peste apa Botezului este simbolul Duhului Sfânt care vine peste noi la Botez; tunderea parului noului botezat în chipul crucii simbolizeaza lepadarea omului vechi si cresterea lui duhovniceasca în Iisus Hristos, la o viata noua sfânta. Pânza alba numita crisma în care este înfasurat pruncul dupa botez, închipuieste curatirea lui duhovniceasca dupa unirea cu Hristos, giulgiul cu care a fost înfasurat Domnul în mormânt si vesmântul luminat cu care se îmbraca omul în clipa-Botezului. Iar lumânarea aprinsa ce se da pruncului botezat simbolizeaza lumina lui Hristos ''care lumineaza tuturor'' si ne calauzeste pe calea dreptei credinte.

(...)

Cine nu poate fi nas de Botez?

Cei care traiesc necununati, adica în concubinaj; cei ce sînt catolici sau sectanti; cei ce nu cred cu tarie în Dumnezeu, nu merg la biserica si nu sunt ortodocsi; cei ce înjura de cele sfinte, sunt betivi si traiesc în desfrânari, ca si cei ce sunt din familii mixte sau dezmembrate si au nume rau între crestini nu pot fi nasi de botez si de cununie. Nu este canonic sa fie mai multi nasi de botez si de cununie, caci prin aceste sfintei taine ei se înrudesc unii cu altii, nemaiavînd voie copiii lor sa se casatoreasca între ei.

Unde se afla sufletele copiilor nebotezati si ale celor avortati de catre parinti? Ce se mai poate face pentru sufletele lor?
Dupa cum spun unii Sfinti Parinti si cum ne învata Sfânta Biserica sufletele copiilor morti nebotezati înainte sau dupa nastere, ca si ale celor avortati cu voie sau fara voie, nu pot intra în Rai, pentru ca nu au avut parte de Botez. Dar nu sunt nici în iad, caci nu au facut pacate. Sufletele lor se afla într'un loc cu amurg, între lumina si întuneric, si asteaptã ceasul Judecatii de Apoi, cînd vor sta la judecata în fata lui Hristos împreuna cu parintii care i-au ucis.

Pr. Ioanichie Balan

(Calauza Ortodoxa în Biserica, vol. I)

munir
05-19-2007, 04:07 PM
As salam alaykum wa rahmadulah wa barakatuku
Draga Raluca multumesc pentru stradania ta de a da copy paste de pe acest site ortodox cu date referitoare la ,,Botezul crestin' '.Ele vin sa intareasca cele prezentate de mine in postarile anterioare .Si anume faptul ca totul se bazeaza pe niste practici intrate in traditia crestina dar care nu au ca baza scrierile biblice.
Iata citeva anacronisme reesite chiar din aceste texte postate de tine::scenic:

Sfântul Botez este taina prin care omul, prin întreita afundare în apa sfintita de catre preot, în numele Prea Sfintei Treimi, dobîndeste iertare de pacatul stramosesc si de toate pacatele facute pîna atunci, se naste din nou duhovniceste si se face membru al Bisericii lui Hristos.

Botezul se savârseste numai de preot si de episcop, la cel putin opt zile dupa nastere si pâna la 40 de zile, daca pruncul este sanatos; iar daca este bolnav, imediat.
1-,,Taina botezului" se referea initial la faptul ca ,acesta (botezul) ,se savirsa in secret in perioada ,,prigoanei " (250-320 en.) in Imperul Roman pentru ca, cei care il acceptau sa nu fie cunoscuti si ,,vinati "de concetatenii lor. El a ramas in terminologia bisericeasca ,dar i s-a schimbat sensul si semnificatia.
Acest termen de ,,taina botezului" pare astazi ca se refera mai degraba la o ,,hiden agenda "ce sta in spatele acestui botez.
2- ,,Pacatul original"??? Pai chiar Isus-Pacea lui Allah fie asupra lui-a spus ca ,copiii nu pot fi invinuiti de pacatele parintilor .Atunci cum putem face vinovati niste copii de pacatul lui Adam,daca Isus -Pacea lui Allah fie asupra lui-spune ca pruncii sunt fara de pacat ??!!!??
3-Ce pacate ar fi putut savirsii niste copii de 8-40 de zile???
4-Ce are la baza acest ,,botez prin tripla afundare" cind abia in anul 381 en. s-a introdus notiunea de ,,trinitate" .Oare acest ,,botez"nu mai tine seama de cele revelate si consemnate in Biblie?
Botezul in vremurile biblice se facea printr-o singura afundare sau printr-o singura turnare de apa pe crestet.Si Isus-Pacea lui Allah fie asupra lui- a fost botezat in acelasi fel de catre Ioan Botezatorul.Daca acest mod de primire a botezului era gresit nu crezi ca Isus-Pacea lui Allah fie asupra lui-ar fi oprit sau ar fi contestat valabilitatea lui???
Oare preotii ,,Parintii bisericii crestine" sa fi fost mai intelepti si mai presus decit El ???

Prima parte din slujba Sfântului Botez o formeaza lepadarile sau exorcismele, când cel ce vine sa se boteze sta cu fata la apus si declara de trei ori, personal sau prin nas, ca se leapada de satana, de toate lucrurile lui, de toti slujitorii lui, de toata slujirea si de toata trufia lui. Apoi cel ce se boteaza este întors cu fata la rasarit si iarasi declara tot de trei ori, personal sau prin nas, daca este prunc, ca se uneste cu Hristos, rostind de trei ori Crezul.

1-Lepadarile???Exorcismele??? Pai astea se practica numai asupra celor posedati .Cum adica, toti cei care vor sa se boteze sau sunt botezati fara stiinta ,sunt posedati ?!? :smile18:
2-Bine ca biserica crestina a stabilit exact locul unde este seitan-audhu balehi manu-
La apus.:36_1_21:
3-Pai nu inteleg cine se boteaza? Nasul sau pruncul??
4-Cine se leapada de satana?Nasul sau pruncul?
5-Cine accepta botezul ?Nasul sau pruncul?

Daca botezul are la baza scrierile biblice ,atunci ,doar cel botezat si numai el poate accepta si recunoste public acest fapt.

Cine nu poate primi Botezul ortodox?
...........................nici nu-si pot marturisi dreapta credinta

-Si atunci cum isi marturisesc ,,dreapta credinta" copii de 8-40 de zile??? Poate popa intelege ceva din ce oracaie ei acolo:p

Ce închipuiesc materiile si obiectele cu care se savârseste Botezul?

Aceest titlu contine in el un mare adevar,.Totul este doar inchipuire si fals.Nimic din acestea nu au corespondent real .
1-Popa nu poate sufla ,,Duh sfint"-poate doar un damf de vin de la ultima betie,
2-Apa nu poate fi ,,sfintita" de un om si nu poate ,,inchipuii duh sfint" intrucit (conform scrierilor biblice),,duhul sfint a venit de sus in chip de porumbel nu a iesit din apa in chip de peste;)
Ea(apa)poate reprezenta cel mult curatenia trupeasca pe care credinciosul trebui sa o aibe atunci cind vine in fata lui Dumnezeu.

In incheiere draga Raluca cred ca ar fi fost mult mai interesant sa postezi citeva reflectii personale referitoare la justetea si necesitatea acestei practici a botezului decit sa ne prezinti dogma in sine .

ibadat
05-19-2007, 10:41 PM
http://i195.photobucket.com/albums/z318/ibadat_photos/barar.gif


Raluca, si toti preotii au puterea sa sfiinteasca apa? Cine le-a dat puterea asta? Atunci de ce nu isi folosesc ei puterile ca sa insanatoseasca bolnavii, sa opreasca crimele, sau sa nu mai ia vreo biserica foc?

maryam
05-20-2007, 02:53 AM
Mashaa ALLAH pentru acest topic!
Dnule Munir, ca de obicei, sunteti foarte documentat, trist insa, ca exemplul dumneavoastra este o (prea):D rara avis printre crestini.

Raluca, sincer, cat as vrea sa-mi impun "moderatia" in ras...postarea asta a ta, pare desprinsa pe alocuri dintr-o lectie de teologie x (doar din respect pentru religia la care se refera nu am sa scriu numele ei)facuta la un centru de tratare a surzilor si orbilor cu "terapia prin...haz de necaz":D

Sfântul Botez este taina prin care omul, prin întreita afundare în apa sfintita de catre preot, în numele ....... , dobîndeste iertare de pacatul stramosesc si de toate pacatele facute pîna atunci, se naste din nou ...

So...adica dc te-a bagat popa cu capul in apa, de trei ori te-ai scos:999: .
Si cum istagfiru ALLAH, Doamne iarta-ma, e cu transmiterea asta a pacatelor stramosesti si cam pana la a cata generatie se perpetueaza ele???? Adica un copil care vine pe lume si acum 200 de ani o stra-stra....bunica a furat un ou din cuibar are totusi o "sansa" sa fie reabilitat,ok...ma intreb dc maicasa are bazdaci si nu-l boteaza...nu mai bine ar fi sa-l dea pe apa sambetei ca si asa nu mai are nicio sansa??? Zau asa, cum oare puteti voi sa fiti atat de limitati in intelegerea naturii umane, sa credeti ca CEL CARE V-A CREAT ESTE ATAT DE NEDREPT!!!! Pai unde sunt atunci iubirea si corectitudinea divina???

Cine nu poate fi nas de Botez?
Cei care traiesc necununati, adica în concubinaj; cei ce sînt catolici sau sectanti; cei ce nu cred cu tarie în Dumnezeu, nu merg la biserica si nu sunt ortodocsi; cei ce înjura de cele sfinte, sunt betivi si traiesc în desfrânari, ca si cei ce sunt din familii mixte sau dezmembrate si au nume rau între crestini nu pot fi nasi de botez si de cununie.

Deci, draga mea, asta este deja de Funny people:999: ...cred ca autorul acestor randuri sigur nu putea sa fie nas de botez, zau asa...............
Adica catolicii si protestantii ce au???
Si te rog sa-l intrebi pe duhovnicul tau cei ce nu cred cu tarie în Dumnezeu- la cate grade e taria:beberon: asta????
De unde stie preotul cat de tare crede nasu`, ca doar nu ii cere video-electrocardiograma 4D :scenic:

Crede-ma pe cuvant, ca la faza asta pana si curcile ar rade de-ar auzi-o...pai sper ca iti dai seama de aberatia situatiilor: ori preotii sunt niste oameni lipsiti TOTAL de stiinta si nu cunosc aceste prescriptii ori isi iau "dreptul" si inchid ochii cand vine nasu` mare sa cotizeze, dar ar trebui sa le faceti sesizare la sinoadele ecumenice:beberon:
Sincer, la categoria nas...nici macar dc aduni toate fecioarele din tara
n-ai sa faci unul "ca la carte" asa ca mai bine s-ar desfinta postul, nu de alta dar dc mai citesc multi pe forumul asta de unde ai copiat tu nu-si mai depune niciunul "cv-ul" la postul de nas:D .

Unde se afla sufletele copiilor nebotezati si ale celor avortati de catre parinti? Ce se mai poate face pentru sufletele lor?
Dupa cum spun unii Sfinti Parinti si cum ne învata Sfânta Biserica sufletele copiilor morti nebotezati înainte sau dupa nastere, ca si ale celor avortati cu voie sau fara voie, nu pot intra în Rai, pentru ca nu au avut parte de Botez. Dar nu sunt nici în iad, caci nu au facut pacate. Sufletele lor se afla într'un loc cu amurg, între lumina si întuneric, si asteaptã ceasul Judecatii de Apoi, cînd vor sta la judecata în fata lui Hristos împreuna cu parintii care i-au ucis.

Asadar, cu sau fara voia cui??? Sau inainte de avort exista la voi o comunicare mama-fat?
Si daca tot nu are pacate, de ce va mai fi judecat?
Si daca Isus- pacea lui ALLAH, ASUPRA SA VA JUDECA...IN TIMPUL ASTA DUMNEZEU CE VA FACE?????

Draga mea, sincer, stau asa si ma gandesc, lasand cu tristete pana si gluma la o parte...pe ce lume or trai cei care impun si cei care inghit asemenea aberatii, ce lucru de nimic va porunceste "religia" voastra...
Sa-i obligati pe cei care sunt "ca voi" fara sa le cereti parerea sa fie botezati, sa "pretindeti" ca altcineva poate purta responsabilitatea vietii in afara de cel in cauza, ca este posibil ca oamenii sa vina pe lume gata plini de pacate si dc dintr-o trista intamplare nu sunt bagati la scufundari, gata, sunt pasibili de cazan...ya wailana!!!!!!!!!!



ALHAMDULILLAH LI-NEAMATIL ISLAM!!!

Abdul Rahman
05-20-2007, 04:43 AM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Cel Indurator !


Intai de toate, as dori sa-i transmit Ralucai ca suntem aici pentru a discuta deschis unii cu ceilalti si din acest punct de vedere suntem bucurosi sa o avem pe forum, lucru valabil pentru toti fratii crestini.

A discuta in contradictoriu nu inseamna ca nu ne respectam unii altora religia, atat timp cat dialogul se desfasoara in limitele politetii. Cu totii dorim sa aflam adevaruri, chiar daca exista tendinta ca noi sa venim cu ele "gata gasite". Nimeni nu este stapanul absolut al Adevarului, in afara de Cel Etern, Atotputernicul Dumnezeu.

Noi nu facem aici decat sa incercam sa aducem in discutie argumente logice, care sa poata fi intelese si acceptate de orice minte rationala. Si aici, Crestinismul are foarte mult de suferit, din pacate.

'Taine' peste 'taine' ... O religie a 'tainelor' si 'secretelor', adusa de subiectii istoriei (imparati, prelati, traducatori etc.) in pragul unui scenariu rupt de viata de zi cu zi a dreptcredinciosului crestin.

Asadar, printre atatea informatii vehiculate pe subiectul botezului, as dori sa spun ca botezul este legat de dogma 'pacatului originar'. Aceasta falsa dogma pune bazele salvarii omului prin 'crucificarea' lui Iisus (a.s.) si tot ea aseaza - intrucatva - mai bine si 'taina' botezului.

Facand referire, prin urmare, la una dintre sursele care confera legitimitate botezului, cea a 'pacatul originar' doresc sa afirm ca ea nu are niciun suport in textele Bibliei :

"Parintii nu trebuie sa fie ucisi pentru feciori, nici feciorii pentru parinti, ci fiecare pentru pacatul lui" (II Paralipomena 25 : 4) - spune legea lui Moise (a.s.), lege pe care Iisus (a.s.) nu a stricat-o, ci a intarit-o, dupa cum el insusi a marturisit.

Si Allah Preainaltul stie cel mai bine !