PDA

View Full Version : Cainele in casa



Mariyah
04-03-2006, 06:31 PM
As vrea sa stiu si eu daca sotia crestina vrea sa creasca un caine in casa , cate sanse de succes are tinand cont de religia islamica?
Mi se pare ca pe Islamulazi cineva a postat o poveste in care profetul a indemnat pe un om sa nu intre in casa unei persoane in care exista caine si icoane.

amal
04-03-2006, 10:05 PM
profetul nu a zis ca oamenii sa nu intre in casa celor care au caini sau icoane, ci a zis ca ingerii nu intra in casa acestora.o sa caut citatul sa-l postez..pentru icoane e clar de ce nu intra, pt ca Dumnezeu a interzis o reprezentare a lucrurilor de pe Pamant, din Cer,asa cum am mai aratat cand am postat din cele 10 porunci date lui Moise.In islam iar este precizat ca nu ai voie sa faci o reprezentare a tot ceea ce are suflet.

maryam
04-03-2006, 11:16 PM
profetul nu a zis ca oamenii sa nu intre in casa celor care au caini sau icoane, ci a zis ca ingerii nu intra in casa acestora.o sa caut citatul sa-l postez..pentru icoane e clar de ce nu intra, pt ca Dumnezeu a interzis o reprezentare a lucrurilor de pe Pamant, din Cer,asa cum am mai aratat cand am postat din cele 10 porunci date lui Moise.In islam iar este precizat ca nu ai voie sa faci o reprezentare a tot ceea ce are suflet.


Asa este,mashaa ALLAH,acest hadis este in Ryad As-Salihin

Mariyah
04-03-2006, 11:24 PM
adica musulmanii nu au voie sa tina cainele in casa?

Saira
04-04-2006, 09:29 AM
Musulmanii au voie sa tina cainele in casa insa numai cu scopul de aparator al casei,nu ca animal de companie.

iguana
04-04-2006, 09:51 AM
Stati putin dar ce are rau cainele?

suleiman
04-04-2006, 09:20 PM
Stati putin dar ce are rau cainele?

Sa corectez cea ce s-a zis mai inainte.
Profetul (صلى الله عليه ويلم) a zis :"Ingerii nu intra intr-o casa unde sunt icoane sau caini".

Despre icoane , banuiesc ca stiti de ce . Iar cainii sunt animale murdare , saliva lor este considerata murdara , asta pentru oameni.Iar pentru ingerii calitatea lor de ingeri refuza sa fie ei prezenti unde este un caine , pentru ca ei , cum am zis, sunt murdari.

Ai voie sa tii : Un caine pentru paza , sau pentru vanatoare, dar sub nici o forma nu ai voie sa-l tii acasa .

Sper ca am reusit sa lamuresc ceva.

maryam
04-05-2006, 02:09 AM
Sa corectez cea ce s-a zis mai inainte.
Profetul (صلى الله عليه ويلم) a zis :"Ingerii nu intra intr-o casa unde sunt icoane sau caini".

Despre icoane , banuiesc ca stiti de ce . Iar cainii sunt animale murdare , saliva lor este considerata murdara , asta pentru oameni.Iar pentru ingerii calitatea lor de ingeri refuza sa fie ei prezenti unde este un caine , pentru ca ei , cum am zis, sunt murdari.

Ai voie sa tii : Un caine pentru paza , sau pentru vanatoare, dar sub nici o forma nu ai voie sa-l tii acasa .

Sper ca am reusit sa lamuresc ceva.


Si nu numai asta,s-a dovedit stiintific ca microbii nu dispar doar prin spalare cu apa ci prin frecarea cu tarana !!!
Subhanna ALLAH!
NU EXISTA ALT DUMNEZEU CARE SA POATA FI ADORAT IN AFARA DE ALLAH SWT!!!!!!!!!!

amal
04-05-2006, 02:30 AM
pai eu ce sa zic de caini?chiar azi am iesit la plimbare si era un noroi afara, si binenteles ca erau oameni care-si scoteau cainii la plimbare...acuma nu-mi spuneti mie ca dupa ce intra cainele in noroi, o sa stea omul sa-i faca baie special, ca sa nu-i care microbii in casa.macar pisica stie ce si unde sa faca...si se curata, nu ca si cainele:)
oricum prefer pisicile...

hannen
04-05-2006, 04:19 AM
Amal,stii acum citiva ani inainte sa ma casatoresc am vrut neaparat caine.Mama mea care era impotriva oricarei "lighioane" in casa ,de fapt nici in curte la bunica nu le suporta,a fost total impotriva.
Dar asa i-am batut la cap de i-am convins sa cumparam un Rotwailler(nici nu mai stiu cum se scrie)Si-am batut toata tara sa-mi iau unul de rasa,pui de 3 luni.Doamne cite am mai tras cu el,fiind sensibili.Iti zic ca toti l-au indragit,dar pe ploaie vorba ta,era un chin sa-l scoti afara.Se termina invariabil cu baie,daca nu totala macar partiala,pe labele pline de noroi.Nu mai zic ca in casa se spala de citeva ori pe zi,se aspira pt. ca mama mea este bolnava cu curatenia.Inainte de caine cine venea la noi zicea ca intra in farmacie.S-a luptat asa cu el vreo 2 ani dar nu a mai rezistat.Acum e cu tata la tara.Efectiv era munca titanica daca vroiai sa ai casa curata,iar ceea ce i-a pus capac a fost o ruda care venind in vizita i-a zis mamei dispretuitor"ce urit miroase a caine".Fiindca ei se obisnuisera si nu-si mai dadeau seama daca miroase sau nu,le-a cazut cerul in cap.:smile308:
Asa ca acum catzelul este baiat de tzara:D

Hanaa
04-05-2006, 10:28 AM
Assalam aleikum wa rahmatullah
Si cum sa procedez in cazul in care stau cu familia crestina in casa??? Deja au facut multe compromisuri pt mine in sensul ca nu mai mananca carne de porc cum mancau inainte, nu se mai cumpara bautura la mine in casa decat foarte rar cumnatul meu isi mai ia cate o sticla de vin. Sigur ca atunci cand ei mananca carne de porc si beau vin eu nu stau cu ei la masa, nici macar in bucatarie cu ei nu stau dar tot in casa la mine este. Nu??? Mai mult decat atat vasele in care prepara carnea de porc eu nu le folosesc si ei au inteles asta.
Si ce sa fac daca sora mea are nevoie de ajutor si sta la noi acasa si are cu ea si un caine??? Nu pot si nu vreau sa fac atmosfera urata in casa doar pt cainele acela care de altfel e tare simpatic si ma iubeste foarte mult desi nu fac nimic pt el. Ma gandesc ca sora mea sta la noi temporar si Il rog pe Allah sa ma ierte.
Ce sa fac eu atunci cand ei sarbatoresc Pastele sau Craciunul sau nu stiu ce sarbatoare??? In perioada aceea mami ma roaga sa o ajut la cumparaturi, la una la alta in bucatarie. Pur si simplu nu am ce face. Sunt familia mea si locuiesc cu ei. Incerc sa fac ceea ce trebuie pt Allah pt ca El e cel mai important pt mine si inshallah sper sa fie mai bine in fiecare zi.

ayesha
04-05-2006, 06:21 PM
As salaam aleikum dragi surori,intradevar in situatia lui Hanaa am vazut multi musulmani.Si eu am fost inainte crestina si nu stiam nimic cum ca ar avea ceva cainele,insa pot sa zic ca sunt patita in ceea ce tine microbii lui .Nestiind ce contine saliva cainelui am luat la mana stanga un microb care
imi aparea mereu cam la cate o luna.se manifesta prin aparitia unor basicute care dadeau senzatia de mancarime si cam in 3 zile erau pline de infectie.Am fost si la dermatologie ,nimeni nu stia ce este crezand doctorii ca sunt alergica la ceva.Dupa o multime de analize fara un raspuns concret am fost intrebata intr-un final daca am caine acasa.Binenteles ca nu ,ba chiar am fost mirat ce legatura ar avea un caine in toate acestea .Ceea ce uitasem eu ,era faptul ca o prietena avea caine si de fiecare data cand ma vedea cainele ei ma lingea pe mana iar eu ma jucam cu el si chiar ma amuzam ca nu ma musca de mana si ca ii placea teribil sa se joace cu :) :) mana mea.Intr-un final i am zis si doctorului care in termeni stiintifici a stiut sa imi puna diagnosticul...........din pacate am un lapsus in momentul acesta ,dar imi voi aduce eu aminte si il voi posta aici pe forum.
Alhamdulillah acum nu mai am nimic datorita faptului ca am frecat locul cu pamant asa cum ma invatase surorile mele musulmane cand am intrat in islam.Locul trebuie curatat de 7 ori cu tarana>:) :) :)

ayesha
04-05-2006, 06:31 PM
In situatia ta, eu zic ca singura solutie este de a le arata si lor adevarul ,si daca sunt prea atasati de animalul respectiv si nu vor sa renunte ar trebuii sa eviti sau sa ii faci sa inteleaga ca tie nu iti place si daca te atinge pe haine este bine sa le speli.Matusa mea de exemplu are un catelus in casa si o surpride de ce nu imi iau copilul sa ma duc in vizita la ea .Este intradevar greu sa te faci inteles atunci cand cei din jur stiu ca ai fost intr-un fel inainte iar acum s-au schimbat atatea lucruri.Eu una am incercat discret ,dandui sa citeasca o carte islamica in care scria despre caine.Din nefericire nu a citit .Imagineza-ti ca eu eram pusa intr-o situatie si mai penibila ,deoarece matusa pupa caine in bot apoi venea la mine in vizita sa imi pupe baitul care are doar 6 luni.
Asadar daca cu frumosul nu a mers i-am zis pe fata ci nu doar din punct de vedere islamic dar si igienic.
Cred ca ar trebuii sa faci acelasi lucru, sa spui ceea ce nu iti place deoarece te vei trezii la un moment dat ca tu ramai cu rusinea si ei fac tot ce vor .Plus faptul ca esti musulmana ,si trebuie sa ii faci sa inteleaga,pe toti ,ca ti-ai schimbat multe in mentalitate si mod de viata.
Eu sunt de parere ca daca nu faci nimic in privinta islamului ajungi sa te dai tot dupa ei ...........mai de rusine mai de bun simt ..........si nu este o solutie buna credema

latifa
04-05-2006, 07:54 PM
Adica nu poti nici sa te joci cu un caine?

ayesha
04-05-2006, 09:25 PM
nu chiar nu se poate ..........din punct de vedere islamic nu qai voie nici macar sa-l atingi deoarece cainele este purtator a multor boli parazitare dintre care face parte si chistul hidatic.Iata si in urmatorul hadis ce spune referitor la caine
"VASUL PE CARE L-A ATINS CAINELE TREBUIE CURATAT PRIN SPALARE DE SAPTE ORI ,PRIMA DINTRE ELE CU TARANA"
.........si sa nu uitam faptul ca islamul ne invata nu doar cum sa ne curatam sufleteste ci si trupeste si iata un alt hadis care confirma
"CURATENIA ESTE JUMATATE DIN CREDINTA"
Asadar, referitor la caine ,ouale parazitilor transmisi prin saliva, excrementele lui sunt purtatoare de multe boli molipsitoare.In zilele noastre chiar si oamenii de stiinta pot confirma acestea.

ayesha
04-05-2006, 09:27 PM
sa ma corectez la primul hadis
"Vasul pe care l-a lins cainele trebuie curatat prin spalare de sapte ori ,prima dintre ele cu tarana"

latifa
04-05-2006, 10:26 PM
Dar atunci cine are grija de puisorii aia care sunt asa scumpi?Si ai voie sa ti un caine de paza sau de vanatoare si si ei au nevoie sau chiar trebuie sa-i ingrijesti.

amal
04-05-2006, 10:39 PM
ayesha, draga, cred ca ai gresit.
daca este zis sa cureti vasul din care a mancat un caine, nu inseamna ca nu ai voie sa-l atingi.doar este permis sa ai caine pt paza sau pt vanatoare...cum sa faci asta daca nu ai voie sa-l atingi?
nu schimba sensul cuvintelor din hadis:) . nu ma intereseaza ce zic imamii, pt ca vad ca in ultima vreme sant contraziceri, este clar ceea ce a zis Profetul, si nu trebuie sa exageram.

Este clar ca un caine este mai murdar ca si pisica , de exemplu, Profetul chiar a permis sa mancam dupa ce o pisica a atins un vas.Acuma nu vreau sa dau nastere la polemici...intotdeauna ceea ce Profetul a zis, a fost -----strat stiintific, nu de musulmani, ci de oameni care cautau explicatii la ceva ce prezenta interes pt ei.Daca santeti curiosi daca un caine e igienic sau nu, nu aveti decat sa cautati informatii din medicina...
Da, e adevarat, cei care au caini pot face chist hidatic, si boala se descopera cam greu si se si vindeca cam greu...oricum igienic nu e...singura problema cu pisica e in timpul sarcinii, cand este periculos pentru o gravida sa vina in contact cu o pisica bolnava de toxoplasmoza.
daca o femeie casatorita cu un musulman nu poate trai fara caine, nu are decat...na, ce sa mai zic, fiecare face cum vrea pana la urma.Ce e cert insa, ingerii nu vor intra in acea casa.

Mariyah
04-05-2006, 11:46 PM
Pana la urma mai bine dai cainele afara din casa si aduci un pisic.



http://img321.imageshack.us/img321/8788/picture0509gc.th.jpg (http://img321.imageshack.us/my.php?image=picture0509gc.jpg)

imanikka
04-06-2006, 12:41 AM
Mie imi place cand vad la altii dar eu sa am nu-mi place nici tu pisica ,nici tu caine :D In fine.. sa pun si eu o pisica:smile16:
http://img155.imageshack.us/img155/4312/12ra.gif

imanikka
04-06-2006, 12:43 AM
Nazirah abia acum am vazut ca in ambele poze( cea sub membru si aia care ai pus-o) este una si aceiasi pisica.Ori ma insel?Este pisica ta?:D

Mariyah
04-06-2006, 12:54 AM
Da este pisicul meu de acasa , iubirea vietii mele. Este primul si ultimul meu pisic pt ca dupa el , nu am de gand sa mai cresc niciodata altul. La cata atentie si ingrijire au nevoie permanent pisicii , nu se merita sa ai unul pt ca traiesc putin si te atasezi de el mai tare decat un om .SI la cat sunt de mofturosi...., spre exemplu pisicul meu e musulman nu mananca deloc carne de porc si nici de pui. Mananca doar iepure, miel si vita.
Pana la urma mai bine cresti un copil decat un pisic.

Hanaa
04-06-2006, 09:24 AM
Pai fetelor eu le-am spus, le spun si le voi spune ca ma deranjeaza cainele dar nu am ce face. La mine in camera nu are voie sa intre, nu ma linge niciodata (Doamne fereste! asta mai lipsea) dar ma joc cu el ca vine la mine si mi-e mila de el.:smile33: :smile33: :smile33:
Si sti ca am si eu problema pe care o ai tu si sora mea o are. Dar nu-mi amintesc cand a aparut. La sora mea chiar s-a extins aproape pr toata palma. Sa fie oare din cauza cainelui??? Si ce ai facut pana la urma in afara de faptul ca te-ai frecat cu tarana???

ayesha
04-06-2006, 12:46 PM
Este cam dureros ceea ce am facut eu dar cel putin am scapat ..........alhamdulillah.Dar metoda pe care am aplicat_o eu acum cativa ani a fost una inainte sa aflu ca exista si o metoda babeasca si foarte utila.
Iata ce am facut eu ,cand basicutele au fost suficient de bine coapte cat sa le pot sparge ,le-am spart cu un ac steril si pe ele am pus pastilele de clorura care curata :smile308: de iti vine sa te urci pe pereti ca de fapt si sapa in carne.Dar cel mai util este laptele de rostopasca .Le spargi in mod steril si se unge cu lapte de rostopasca.Daca nu functioneza sa consulte un medic si sa zica de caine ,in mod sigur ii va da un tratament.:smile01: