PDA

View Full Version : Retete culinare pentru copii



imanikka
02-25-2007, 07:50 PM
Nustiu daca aici isi are loc subiectul , deci rog moderatoarea sa decida.Multumesc



Piureu de Morcovi

Reteta pentru sugari (bebelusi)


Ingrediente:

- aproxiativ 200 g morcovi fierti
- doua, trei linguri de lapte
- o lingurita de unt
- o lingurita zahar
- foarte putina sare


Mod de preparare:

Morcovii se fierb, de preferat intr-o oala sub presiune dupa care se trec prin sita. Se adauga putin lapte caldut (in care a fost dizolvat zaharul, untul si sarea).
Compozitia creata se freaca bine de tot (cu lingura de lemn) pana devine pasta (crema). Piureul de morcovi este foarte util daca puiutul a avut diaree.


Mod de servire:

Cu bucurie in ochi. Micutul ne simte.

imanikka
02-25-2007, 08:02 PM
de la 3 luni


Suc de mere
Daca nu ai storcator de fructe procedeaza astfel: Spala marul, curata-l de coaja si rade-l pe o razatoare de sticla. Piureul obtinut stoarce-l prin tifon si amesteca-l eventual cu putin sirop de zahar. Se pregateste atunci cand se consuma. La fel poti prepara sucul de morcov, piersici, pere si caise (ai grija sa-I dai suc din fructul care-i face bine la burtica – vezi inainte cum sunt materiile fecale). Morcovul se recomanda daca copilul este deranjat la burtica, restul fructelor, daca este constipat.
Zaharul se adauga daca copilul refuza sucul neandulcit!


Reteta pentru 4 luni:- 1 mar/1 portocala/1 piersica/2-3 caise
- 1 lingurita brinza de vaci
- 2 linguritze faina de biscuiti fiarta in 50 ml ceai
- 1 cm banana
Se pun in blender si se omogenizeaza. Daca e prea tare se mai adauga putin ceai.
La 3 zile se poate adauga si 1 cm de morcov.



DE LA 5 LUNI

Mere rase su biscuiti sau pesmet de paine alba
1 mar, 1lingurita de zahar, 1-2 lingurite de biscuiti pisati foarte fin sau pesmet, cateva picaturi de zeama de lamaie sau portocala
Se spala bine marul si se curata de coaja. Se rade pe razatoarea de sticla. Se amesteca cu biscuitii sau pesmetul. Daca este prea subtire, se mai adauga putin biscuite sau pesmet pentru a obtine o pasta nu prea vartoasa. Se amesteca (optional) cu zaharul si zeama de lamaie sau portocala.
Marul ras se pregateste cu 5-10 minute inainte de a-l da copilului sa-l manance!

amal
09-25-2007, 03:14 PM
este un subiect bun insa cred ca sunt niste greseli.

biscuitii nu se dau asa repede si nici painea. produsele care contin amidon este bine sa fie introduse de la 8 luni. biscuitii si painea introduse prea devreme pot duce la aparitia intolerantei la gluten. biscuitii contin si zahar, si este de preferat ca zaharul sa fie evitat cat se poate in primele luni, pentru a nu predispune copilul la obezitate si la aparitia cariilor.
zaharul si sarea este bine sa fie introduse dupa 1 an, iar daca sunt introduse ianinte de aceasta varsta, trebuie sa fie in cantitati mici. 1 lingurita de zahar e cam mult iar morcovii sunt destul de dulci pt a avea gust bun.

laptele, daca e de vaca, se introduce mai tarziu (pe la 9 luni doar daca mama poate inca sa alapteze), pentru ca pot aparea alergii. se poate adauga insa la pireu lapte de mama.

acum sunt tot felul de site-uri si de reviste despre diversificare si multe se contrazic. chiar si unele marci de produse pentru bebelusi nu respecta intocmai diversificarea corecta. cel mai bine este sa intrebati medicul atunci cand introduceti un aliment nou.

aiscia
02-03-2008, 08:13 PM
MA INTERESEAZA TARE MULT SUBIECTUL ASTA...:beberon::beberon::beberon:
DACA MAI AVETI RETETE SCRIE-TI DRAGELE MELE. PUIUL MEU ARE 8 LUNI SI JUMATATE, SI CATEODATA NUMAI STIU CE SA DAU LA PRANZ.
VREU SA SCHIMB UN PIC GUSTURILE CA SA II FACA PLACERE SA MANANCE.
SI MIE MI-A SPUS MEDICUL CA NU SE ADAUGA SARE SI ZAHAR LA BEBEI...SI CA MANCAREA TREBUIE SA FIE BAZATA MULT PE CEREALE SI FAINA DE OREZ....
ASTEPT CU NERABDARE POSTARILE VOASTRE...
LA BEBEUL MEU NU II PLAC MORCOVII:(:(:(:(

amal
02-06-2008, 03:44 PM
aiscia, eu nu stiu retete pt sugari cu cantitati exacte ale ingredientelor dar stiu ca pentru varsta de 8 luni poti sa dai bebelusului tau alimente noi ca: ficat de pasare fiert, linte, mazare, bucatele de paine, biscuiti, carne tocata, cartofi copti, ciorbita acrita cu lamaie sau bors (daca ai, e sanatos).

Incearca sa pui si fasole verde in supele de zarzavat. Unii bebei nu o tolereaza asa bine. Nu trebuie neaparat sa o manance, dar se va obisnui cu gustul ei.

Daca nu vrea sa manance pireu de mazare, adauga mazare la supa de pui si lasa-l pe bebe sa o "pescuiasca" din supa. Il va atrage culoarea.

Poti face piure de cartofi sau cartofi frantuzesti la cuptor. Fierbi cartofii, si ii pui la cuptor in straturi alternative cu putin unt (cateva lingurite doar), putin iaurt/smantana degresata si galbenus de ou fiert si maruntit. Poate ca nu va manca mult, dar poti incerca daca nu mananca ou simplu.

Este foarte important sa-i dai in continuare galbenus de ou si sa incerci sa-i introduci ficatul de pui pt ca de la 6 luni rezervele de fier pe care bebelusul le primeste de la mama se termina, si astfel poate sa apara anemia. Daca nu mananca galbenus de ou (fiert timp de 3 minute de cand incepe sa fiarba apa,ca sa sa fie moale), atunci poti incerca sa-l combini cu putin iaurt natural, de casa, de preferat.

Iaurtul le place de obicei copiilor. Alege cat de natural gasesti sau prepara-l tu in casa.
Poti sa-i dai branzica de vaci, compot de fructe (de casa), supe de zarzavat sau cu carne de pui.
Branza de vaci o poti combina cu fructele sau ii poti face papanasi fierti (la care se adauga doar galbenus, nu si albus-nu este permis decat peste 1 an).

Fructele i le poti face piure combinate cu biscuiti faramitati. Sau poti incerca sa-i dai mar ras si morcov dat pe razatoare.
Ai spus ca bebelusului tau nu-i plac morcovii; de la varsta aceasta ar trebui sa-i placa sa rontaie si morcovul crud ras, mai ales daca i-au aparut dintii.

Incearca sa-i dai si peste facut la cuptor. Trebuie sa te asiguri ca pestele este proaspat (si sa fie file, fara oase). Poti sa-i faci pui la cuptor in staniol (de preferat pulpe de pui), la care adaugi apa fiarta si putin ulei (cateva lingurite). Sare sa fie cat de putina/deloc.

Pentru retete te pot ajuta mamicile de pe forum:give_rose:

Sunt si multe site-uri pt mamici. Daca dau peste ceva interesant o sa postez.
Iti recomand http://www.mami.ro/copilul-tau/ pentru articole diverse, interesante.

Spor la preparat papica sanatoasa si sa-ti creasca bebe mare si frumos!:smile06:


Daca ai intrebari pune-le si vom incerca sa-ti raspundem, ca doar sunt si doctori si mamici pe forum.

aiscia
02-06-2008, 09:19 PM
:smile06: Baraka allahu fik surioara. Sa sti ca al meu :beberon: abia acum cred ca face dintisorii ptr ca e tare agitat.Si sunt disperata ca nu prea vrea sa manance.Laptele praf pentru bebei l-a refuzat si l-a vomitat asa ca am trecut deja pe lapte de :cow:.
Am sa intru in acest sait si am saincerc sa invat retete noi inshaallah.
Jazaka allahu khairan:give_rose:.

aiscia
02-22-2008, 07:43 PM
Tarta cu piure de spanac

Ingrediente
1 cartof mare
50g spanac congelat
1 ou
40ml lapte
1 lingurita smantana proaspata

Mod de preparare

Cartoful se curata,se taie in bucati si se pune la fiert intr-o cratita cu apa clocotinda.
Cu 2 minute inainte de a termina de fiert cartoful,se adauga in cratita la fiert si spanacul.
Din lapte caldut si smantana sa face un sos.
Dupa ce au fiert,spanacul si cartofii se amesteca bine,pana se obtine un piure care se amesteca cu oul.Combinatia obtinuta se pune intr-un vas termorezistent uns cu unt si se fierbe in bain-marie circa de 15 minute.

aiscia
02-22-2008, 07:46 PM
Pasta de pui cu cartofi

Ingrediente
-2 pulpe pui dezosate
-2 cartofi de marime mijlocie
-150ml iaurt
-verdeata pentru gust

Mod de preparare

Pulpele se fierb pana cand carnea devine frageda.Separat,se fierb cartofii (curatati si taiati) cu verdeata.
Dupa ce au fiert,cartofii se paseaza ca pentru piure,carnea se toaca foarte fin si se amesteca cu iaurtul.

Mod de servire
Se serveste ca atare sau uns pe paine.

aiscia
02-22-2008, 07:48 PM
Piure Mimosa

Ingrediente

-2 morcovi
-2 linguri telemea
-2 galbenusuri
-160ml lapte semi-degresat (formula sau lapte matern)


Mod de preparare

Morcovul se fierbe,se face piure si se amesteca cu telemea si lapte.
Se fierb ouale 10 minute.Se curata de coaja,se scoate galbenusul si se striveste cu furculita.