PDA

View Full Version : Concentrare in timpul rugaciunii?



Latifah
02-27-2007, 08:57 PM
Salam aleikum wr wb

am nevoie de ajutorul vostru. Cum as putea sa ma concentrez in timpul rugaciunilor? Am invatat mecanic textul, stiu doar ff putine cuvinte si ff rar o fac fara s gandesc la altceva. Pur si simplu imi vin tot felul de lucruri in minte. Am incercat sa ma gandesc la Kabba, lumina, numele lui Allah (SWT) dar apoi fie raman concentrata la ce ma gandesc fie trece la altceva.

:( sfaturi va rog?

:give_rose:

Sarah_Nour
02-28-2007, 12:46 AM
“ Spune daca parintii vostri, fiii vostri, fratii vostri, sotiile voastre, clanul vostru, bunurile pe care le-ati dobandit negotul de a carui lancezire va temeti si locuintele de care sunteti multumiti va sunt voua mai scumpe decat Allah, decat trimisul sau si decat lupta pe calea Lui, atunci asteptati-va sa vina Allah cu porunca(pedeapsa) Sa! Iar Allah nu calauzeste neamul de nelegiuiti” (Tewbe 24)
Cum ajungi sa-l iubesti pe Allah si pe trimisul sau, dupa cum spun renumiti teologi musulmani, “ Cunoaste-l pe Allah pentru a-l iubi”; Cu cat omul il cunoaste mai mult pe Allah cu atat creste si iubirea pentru El si cu cat mediteaza mai mult la binefacerile lui Allah cu atat ii creste credinta, caci este din firea omului sa-l iubeasca pe cel care face binefaceri.
Ca în orice domeniu spiritual, practica meditaţiei prin rugaciune, poate avea suişuri şi coborîşuri. Putem evita eşecurile dacă sîntem avizaţi în ceea ce priveşte obstacolele ce pot fi întîlnite în această practică. Unele dintre marile obstacole cele mai frecvent întîlnite sînt mînia, îndoiala şi gîndurile negative care tulbură fiinţa adesea si slabeste credinta.
Cat timp am petrecut citind Coranul? Cat timp am petrecut citind viata profetilor si a companionilor? Cat timp am petrecut meditand la binefacerile Paradisului si chinurile Iadului?
E bine sa facem comparatite intre timpul petrecut in scopul acestei vieti si cel petrecut in scopul multumirii lui Allah, atunci putem realiza pe cine iubim mai mult.
Mentalul trebuie supravegheat cu atenţie, vigilenţă şi luciditate. Să nu permitem valurilor mentale de iritare, gelozie, mînie, ură, rautate ş.a. să se manifeste. Ele sînt duşmanii meditaţiei, păcii şi înţelepciunii. Suprimarea lor se realizează cultivînd gînduri sublime şi divine, gandind fumos fata de tot ce ne inconjuara chiar daca cei din jurul nostru ne transmit ganduri negative noi sa gandim frumos astfel la randul nostru vom transmite o stare de bine si InshaAllah gandurile noastre bune sunt ca niste unde care vor vibra pozitiv asupra tuturor.
In rugaciune trebuie foarte multa concentrare, liniste (interioara dar si exterioara), sa nu memorezi ci sa treci prin sufletul tau, sa crezi si sa vibreze in interiorul tau ceea ce spui, prin rugăciune ,Dua’a, prin post, inshaAllah sa te regasesti cat mai usor. Incearca sa te pregatesti temeinic pentru fiecare rugaciune, grandest-te ca e poate ultima din viata ta, incearca sa te apropii cat mai mult de creatorul tau, incetul cu incetul vei atinge momentul de intensiatate maxima, insa cu rabdare.
“O, Allah, fa-ne pe noi dintre robi tai cei evlaviosi , dintre cei care te iubesc pe Tine sip e trimisul tau Muhammed, mai mult ca pe oricine si orice, sin u ne face pe noi dintre cei care au devenit robii acestei lumi si fa ca aceasta viata sa devina robul nostru”

huda_alrahim
02-28-2007, 11:42 AM
Assalamu Aleykum!
Aceeasi problema am avut-o si eu la inceput, cu concentrarea...tot la fel invatasem si eu rugaciunea....
Eu am inceput sa citesc mai mult traducerea cuvintelor din rugaciune in limbra romana, pentru a fii mai constienta de ceea ce zic...
Si ceea ce m-a ajutat foarte mult...incearca sa te concentrezi pe fiecare pas in parte...sa iti mentii concentrarea la inceput macar pentru fiecare pozitie...
Eu imi propuneam sa stau foarte concentrata sa spun Al Fatiha, apoi sa stau concentrata in pozitia ruku, apoi in sujud...si de fiecare data cand spuneam Allahu Akbar urma o noua ambitie de a nu ma gandi la altceva...
Nu stiu daca am fost clara in ceea ce am vrut sa spun...:36_1_21:

ummraschid
02-28-2007, 01:11 PM
:006:

assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu,

draga surioara,

incearca sa-ti inchipui ca rugaciunea pe care tocmai o implinesti, este ultima pe care Allah subhanahu wa ta'ala te va lasa sa o faci in aceasta viata!...

:002:


assalamu alaikum wa rahmatu-llah

Latifah
03-01-2007, 12:17 AM
Multumesc pentru sfaturi. Intr-adevar am incercat la fieecare pozitie sa ma concentrez si la inceput, cand inca nu stiam textul pe dinafara sau cand abia il invatasem ma concentram la ce citeam/spuneam. Acum insa am memorat ca un robotel, gura merge singura si gandul n-are treaba.

"Unele dintre marile obstacole cele mai frecvent întîlnite sînt mînia, îndoiala şi gîndurile negative care tulbură fiinţa adesea si slabeste credinta."
Aevarat indoiala si gandurile negre ma indeparteaza.

De vreo 2 zile am simtit cum nu m-am mai gandit asa de mult la Allah (SWT) si mi-a fost mai greu sa ma rog. Sunt f suparata pe mine pentru asta. Pe de o parte nu pot sa fac fajr la timp si in weekend mai ratez (mama nu stie de mine), deci zilnic recuperez :( . Ok trec peste asta si fac totul posibil ca sa fac la timp. Dar cel mai mult ma intristeaza lumea in care traim. Imi dau seama ca fara sa vreau sunt atrsa de lucruri ale nonmusulmanilor. A trecut putin timp de la revertire si inca nu mi-am facut un mod viata islamic si asta ma face sa imi amintesc de cum eram inainte si mai fac cate o greseala...vb cu colegi(baieti), merg in cafenele, si cel mai rau, nu port hijab.

Ati trecut si voi prin asta? e groaznic ar fi mult mai usor dc as fi intr-un anturaj musulman(imposibil acum). Atunci toate lucrurile normale de acum/dinainte ar fi de domeniul trecutului si normalul ar fi cel iubit de Allah (SWT).

Am momente, ca acum, cand ma gandesc "sunt chiar asa fraiera? nu sunt eu in stare sa trec peste greutati? oare nu merita Allah (SWT) mai mult de la mine?" insa shaytan isi face treaba si nu se lasa. :(

wassalam

huda_alrahim
03-01-2007, 01:46 AM
Allah sa te ajute si sa iti usureze drumul, inshaAllah...
Nu as vrea sa generalizez, dar cred ca toate am trecut prin astfel de momente..unele le-au depasit mai repede, altele mai incet...
Mie sincer mi-au trebuit doi ani sa ajung unde zici tu...alhamdulillah si inca procesul nu s-a incheiat... abia dupa hajj am inceput sa am mai mare incredere...
Dar fruntea sus, Allah nu ne lasa la greu si inshaALlah o sa prrivim candva in urma si o sa zambim la ce ni s-a intamplat...
Eu nu m-am schimbat peste noapte si am trecut prin multe incercari si framantari, dar alhamdulillah Allah m-a ajutat foarte mult sa imi gasesc drumul...
InshaAllah numai bine :give_rose: :give_rose: :give_rose:

Mariyah
03-01-2007, 03:06 AM
:confused: :confused:
Multumesc pentru sfaturi. Intr-adevar am incercat la fieecare pozitie sa ma concentrez si la inceput, cand inca nu stiam textul pe dinafara sau cand abia il invatasem ma concentram la ce citeam/spuneam. Acum insa am memorat ca un robotel, gura merge singura si gandul n-are treaba.

"Unele dintre marile obstacole cele mai frecvent întîlnite sînt mînia, îndoiala şi gîndurile negative care tulbură fiinţa adesea si slabeste credinta."
Aevarat indoiala si gandurile negre ma indeparteaza.

De vreo 2 zile am simtit cum nu m-am mai gandit asa de mult la Allah (SWT) si mi-a fost mai greu sa ma rog. Sunt f suparata pe mine pentru asta. Pe de o parte nu pot sa fac fajr la timp si in weekend mai ratez (mama nu stie de mine), deci zilnic recuperez :( . Ok trec peste asta si fac totul posibil ca sa fac la timp. Dar cel mai mult ma intristeaza lumea in care traim. Imi dau seama ca fara sa vreau sunt atrsa de lucruri ale nonmusulmanilor. A trecut putin timp de la revertire si inca nu mi-am facut un mod viata islamic si asta ma face sa imi amintesc de cum eram inainte si mai fac cate o greseala...vb cu colegi(baieti), merg in cafenele, si cel mai rau, nu port hijab.

Ati trecut si voi prin asta? e groaznic ar fi mult mai usor dc as fi intr-un anturaj musulman(imposibil acum). Atunci toate lucrurile normale de acum/dinainte ar fi de domeniul trecutului si normalul ar fi cel iubit de Allah (SWT).

Am momente, ca acum, cand ma gandesc "sunt chiar asa fraiera? nu sunt eu in stare sa trec peste greutati? oare nu merita Allah (SWT) mai mult de la mine?" insa shaytan isi face treaba si nu se lasa. :(

wassalam


eu cred ca iti faci prea multe griji , te chinui prea mult, ia-o mai incet

stateam si ma gandeam azi, ca mi se intampla zilnic la servici sa vina un coleg sa imi fac asa masaj dintr-o data desi urasc asta sau sa dea mana cu mine !!!!!!!!!!pe unii nici nu-i cunosc.....
daca eu as purta batic crezi ca m-ar mai baga atat in seama?
deci pana la urma mi-o fac cu mana mea
eu nu-mi fac probleme pt ca asta este mediul in care traiesc, in care voi trai incontinuare si cu timpul voi gasi niste solutii
nu ma intristeaza mediul in care traiesc pt ca asta inseamna de fapt jihad, insa nu am strategia necesara de a-l indeplini
nu ma pot izola pt ca am nevoie de cei din jur insa trebuie gasita o solutie pt impacarea ambelor planuri
e drept Dumnezeu primeaza si ca orice om fac si eu ce pot pt a -i face pe plac insa am parte de momente de indoiala....si am ajuns la concluzia ca indoiala este parte a credintei dak reusesti sa o depasesti.

in ceea ce priveste rugaciunea spusa mecanic...eu am fost tentata uneori sa fac semnul crucii , sau sa spun :"In numele Tatalui....din obisnuinta ....deci pot spune ca si eu am avut probleme cu concentrarea
Eu am insa o problema cu rugaciunile pierdute......asta e mai grav decat cazul tau.

iman99
03-02-2007, 03:18 AM
asalamu aeleikom wa rahmatulah w barakatu

imi dau si eu cu parerea:give_rose: ...sigur ca toate am trecut prin multe incercari..dar parerea mea e......daca avem intentia de a ne schimba Allah ne ajuta ..important e sa vrem din tot sufletul si sa o luam usurel cu ceea ce ne deranjeaza cel mai tare la noi...de ex de ce trebuie neaparat sa mergem cu colegii la cafenea?putem inventa scuze ..o mie.....de vorbit cu ei...zic eu strictul necesar fara sa le dam aripi ca sa nu se intinda:) ....eu am trecut prin asta ..m-am facut muslim cand eram la facultate, bineinteles colegii au zis ca am luat-o razna dar ce ma intereseaza pe mine parerea lor...din moment ce nu fac rau nimanui.Alah spune in sfantul QURAN DREPTCREDINCIOSI SA-SI PLECE PRIVIRILE LOR....SUBHANALLAH ....sheitan patrunde prin privirile noastre si ne face sa ne dorim lucruri interzise...ne face sa vedem lucruri care poate ne duc la pacat......cum au spus imamii de la lectile de islam cand mergem in piete sau moluri etc,,,sa ne facem repede treaba fara sa pierdem timpul ptr ca acolo sunt multi sheitani si sa recitam la ilaha illa lah wadu la sarikalahu lahul mulk wa lahul hamd wahwa ala kuli shein kadir (ptr a avea si hasant)asa ca trebuie sa incepem sa ne autoeducam...am simtit-o pe pielea mea....de ex cand aveam nevoie sa cumpar ceva ptr salma in general ,mergeam aici la mal f aproape de casa stiam locul de unde trebuie sa cumpar..cumparam si nu mai pierdeam timpul sa ma uit prin vitrine ...paraseam cat mai repede molul.Dar intr-o zi am fost cu sotul meu si cum el nu se grabea m-am plimbat cu el si am ridicat privirea spre vitrine etc....walahy am vazut multe lucruri care straluceau in privirea mea..cu toate ca nu mi-i le doream le vedeam asa frumoase si parca ma chemau:) ..subhanAlah atunci m-am gandit cata dreptate au avut imamii....musulmanu trebuie sa fie modest sa nu-si doreasca lucruri inutile sau sa faca colectie de ele dar sheitan pune in ochii omului ...si se joaca cu mintea lui pana sa inecapa sa iubeasca( haine bijuterii etc)alhamdulilah a fost o lectie ptr mine si inshAlah nu se va mai intampla..ma scuzati am cam deviat de la subiect:36_1_21:


in legatura cu rugaciunea..e normal la inceput ptr ca noi vorbim o alta limba si e destul de greu sa te concentrezi...dar cu timpul inshALah apropierea de Allah , iubirea fata de el si speranta ca vom fi in Rai....te vor ajuta

parerea mea e sa faci cate o dwa scurta la fiecare sujud in limba romana .asta te va ajuta sa-ti mentii mintea la rugaciune


salamu aleikom wa rahmatulah w barakatu

Mariyah
03-02-2007, 10:36 AM
apropo, Livia daca ai purta batic nu te-ar mai invita colegii la cafenea
s-ar putea ca baticul sa fie raspunsul la multe intrebari si sa detina cai care sa ne rezolve situatiile in gen

Latifah
03-03-2007, 01:26 AM
Salam aleikum

Va multumesc pentru sfaturi..se pare ca mai toti am avut aceasta problema si avem.
In primul rand faza cu cafeneaua e mai ...nu ma invita.ca ma conving sa nu merg la cursuri :( intr-adevar sunt unele ff plictisitoare insa ar trebui sa fiu mai convinsa ca vreau sa ma duc la cele utile care nu fac prezenta...oricum asta e alt subiect si se poate rezolva usor.

Ce dua pot face in sujud? la fel ca si la sfarsit? Adik spun ce simt ptr ca inca nu am invatata nici una.

Astazi am reusit sa ma gandesc mai profund la prezenta lui Allah (SWT) in fata mea si la faptul ca poate maine mor. Numai Allah (SWT) stie asta..motiv ptr care ar fi bine sa recuperez ff repede si sa nu le aman. Abia astept sa invat intelesul cuvintelor.

Ai dreptate..raul atrage rau si eu asta am facut saptamana asta...:(

Iar sfat pentru oboseala..eu stiu ca nu trebuie sa te rogi in stare de somnolenta..asa ca fie o faci la timp, fie te culci si o faci cand te trezesti (desi nu as opta) sau mai bine faci wudu cu apa rece rece..sa vezi cum te trezesti :D

Sper sa mai gasesc si alte indicatii si va voi anunta.

wasalam

huda_alrahim
03-03-2007, 01:37 AM
Ce dua pot face in sujud? la fel ca si la sfarsit? Adik spun ce simt ptr ca inca nu am invatata nici una.



In Sujud suntem cel mai aproape de Allah si atunci El ne asculta rugaciunile...poti sa ceri ce vrei de la El si in ce limba vrei... inainte eu faceam du'a la sfarsitul rugaciunii, dar acum fac in sujud...ma simt mult mai bine asa....desi as putea sa invat du'auri din carti sau de pe internet, de cele mai multe ori prefer sa spun in limba romana ceea ce eu simt..Allah stie ce e in sufletele noastre si El, in marinimia Lui ne da si mai mult decat cerem...dar in limba romana gandesc si asa ma simt cel mai aproape de Allah...
Desigur ca sunt unele rugi speciale...dar fiecare cum simte... InshaAllah sa fim printre cei recunoscatori Lui :give_rose:

Latifah
03-03-2007, 12:51 PM
Se face la fiecare prosternare sau la oricare...cum e mai bine si mai sigur? Stiti vreun site unde sunt traduse dua si suplications in limba romana?

huda_alrahim
03-03-2007, 02:35 PM
Se face la fiecare prosternare sau la oricare...cum e mai bine si mai sigur? Stiti vreun site unde sunt traduse dua si suplications in limba romana?

La orice sujud Allah este mai aproape de Tine...
Este o carticica Hisnul Muslim, aparuta aici la noi in care sunt multe du'auri, in limba araba, transilterate si in limba romana. Daca nu o mai gasesti, incearca sa vobesti cu cineva care a fost la Hajj anul asta cu Fundatia Taiba si inca mai pastreaza brosurile ce ne-au fost date la plecare...:36_1_21:
In brosura despre Rugaciune sunt cateva notate...
Am sa incerc sa strang mai multe intr-un document si sa le posetz inshaAllah :give_rose: :give_rose:
Allah sa iti rasplateasca eforturile de a invata!!

iman99
03-04-2007, 02:23 AM
Salamu Aleikom Wa Rahmatulah W Barakatu

Asa Este In Pozitia De Prosternare Suntem Cel Mai Aproape De Allah Taala .eu De Exemplu Spun In Limba Romana Cu Cuvintele Mele..cred Ca Allah Iubeste Simplitatea.adika Cand Un Om Spune Ce Are Pe Suflet Fara Sa Caute In Carti Cum Sa I-i Se Adreseze...poti Sa Spui La Fiecare Sujud Asta Te Va Ajuta Mult La Concentrare Si Mai Ales Dupa Ce Te Obisnuiesti Asa....parca Abia Astepti In Timpul Rugaciunii Sa Ajungi In Pozitia De Sujud

Alah Sa Fie Multumit De Noi Si Sa Ne Daruiasca Rasplata Cea Frumoasa Inshallah

Latifah
03-05-2007, 05:20 PM
Salam aleykum

Multumesc iman99....ai drepate am inceput sa fac asa si chiar ma simt mai aproape de Allah subhana wa ta'ala.

Iar ieri.....:smile16: .....in moscheee......:smile16: .....m-am concentrat. :36_1_21: si daca se intampla sa fie si altceva ma gandeam la cum recita imamul sau o vedeam pe sora de langa mine cum se misca. In rest...a fost super. Abia astept sa merg din nou acolo.

Si nu mai vroiam sa imi dau hijabul jos :( .

iman99
03-07-2007, 04:04 PM
Masha Allah Nour ma bucur tare ca te-ai mobilizat ,alhamdulilah inshAllah sheitan sa nu aiba cu ce sa mai vina pe la noi..sa fim puternici in credinta

Allah sa ne pazeasca de focul iadului si de chinul mormantului si inshaAllah sa-i castigam multumirea...AMIN,AMIN AMIN

Latifah
03-10-2007, 03:21 AM
Salam aleykum surioare....iar am fost la moschee....si e asa de bineeee. (o sa fac un roman cu mersul meu la moschee :p )

Si de cand am fost prima oara nu mai trebuie sa ma lupt prea tare ca sa ma pot concentra :cool: :D

Aveti grija de voi..Allah subhana wa ta'aala sa fie multumit si sa va binecuvanteze.

iman99
03-12-2007, 07:17 PM
SALAMU ALEIKOM W RAHMATULAH W BARAKATU

Ruga in drum spre mosqee:
O ,Allah pune in inima mea lumina si in graiul meu lumina,si in vazul meu lumina si desupra mea lumina si sunb mine lumina,si la dreapta mea lumina si la stanga mea lumina si in fata mea lumina si in spatele meu lumina,si pune in sufletul meu lumina si daruiste-mi lumina fa-ma o lumina.O ,Allah daruieste-mi acesta lumina si pune in nervii mei lumina,si in carnea mea lumina,si in sangele meu lumina si in parul meu lumina si in pielea mea lumina.

este o ruga simpla de memorat si f frumoasa inshaAllah sa o spunem de fiecare data cand mergem spre mosqee si nu numai

nu stiu daca urmatoare povestire este adevarata mi-a fost spusa de nepoata mea Allah sa fie multumit de ea...in cazul in care o spun gresit va rog sa ma corectati ptr ca mi-a spus-o in engleza si nu stiu f bine engleza..oricum sufletul ma indeamna sa v-o spun:

Era un om credincios ....ca si in fiecare dimineata s-a trezit sa mearga la mosqee ptr a face rugaciunea in grup al fajr

Se imbraca omul se parfumeaza si o ia la drum,cum nu exista lumina pe strada la un moment dat se impiedica si cade intr-o balta plina cu noroi...se ridica repede si fuge spre casa sa se schimbe de hainele murdare ptr a ajunge la rugaciune....se schimba omu si o ia din nou la drum,cum mergea ,cum mergea cade din nou in aceasi balta....din nou se ridica si se indreapta spre casa ptr a-si lua alte haine curate,dupa ce s-a schimbat iese din casa si vede un om care avea un felinar ..il saluta cu salamu aleikom..dar acesta nu-i raspunde..in sfarshit el e multumit ca merge in urma acestui om care avea felinarul.Cand ajunge in dreptul mosqeei vede ca acel om nu intra in mosqee si il intreba...De ce nu intri la rugaciune daca tot esti aici....raspunsul a fost.....Eu sunt sheitan..te-am condus pana aici ptr ca sa nu mai cazi din nou....omul intreba:daca esti sheitanul tau cum m-ai condus tu la rugaciune?..shitanul ii raspunde...prima data cand ai cazut Allah ti-a iertat toate pacatele,a doua oara cand ai cazut Allah a iertat toate pacatele famililei tale,iar daca picai a treia oara Allah ierta toate pacatele satului tau

Era vorba de felurile prin care shetan vine la om

va spun din nou nu stiu sursa aceste povestiri...mi-a fost narata de catre nepoata mea inshaAlah daca este una falsa sa-mi spuneti sa sterg postarea si inshaAllah sa ma ierte Allah

Sarah
03-13-2007, 03:27 PM
SALAMU ALEIKOM W RAHMATULAH W BARAKATU

Ruga in drum spre mosqee:
O ,Allah pune in inima mea lumina si in graiul meu lumina,si in vazul meu lumina si desupra mea lumina si sunb mine lumina,si la dreapta mea lumina si la stanga mea lumina si in fata mea lumina si in spatele meu lumina,si pune in sufletul meu lumina si daruiste-mi lumina fa-ma o lumina.O ,Allah daruieste-mi acesta lumina si pune in nervii mei lumina,si in carnea mea lumina,si in sangele meu lumina si in parul meu lumina si in pielea mea lumina.

este o ruga simpla de memorat si f frumoasa inshaAllah sa o spunem de fiecare data cand mergem spre mosqee si nu numai

nu stiu daca urmatoare povestire este adevarata mi-a fost spusa de nepoata mea Allah sa fie multumit de ea...in cazul in care o spun gresit va rog sa ma corectati ptr ca mi-a spus-o in engleza si nu stiu f bine engleza..oricum sufletul ma indeamna sa v-o spun:

Era un om credincios ....ca si in fiecare dimineata s-a trezit sa mearga la mosqee ptr a face rugaciunea in grup al fajr

Se imbraca omul se parfumeaza si o ia la drum,cum nu exista lumina pe strada la un moment dat se impiedica si cade intr-o balta plina cu noroi...se ridica repede si fuge spre casa sa se schimbe de hainele murdare ptr a ajunge la rugaciune....se schimba omu si o ia din nou la drum,cum mergea ,cum mergea cade din nou in aceasi balta....din nou se ridica si se indreapta spre casa ptr a-si lua alte haine curate,dupa ce s-a schimbat iese din casa si vede un om care avea un felinar ..il saluta cu salamu aleikom..dar acesta nu-i raspunde..in sfarshit el e multumit ca merge in urma acestui om care avea felinarul.Cand ajunge in dreptul mosqeei vede ca acel om nu intra in mosqee si il intreba...De ce nu intri la rugaciune daca tot esti aici....raspunsul a fost.....Eu sunt sheitan..te-am condus pana aici ptr ca sa nu mai cazi din nou....omul intreba:daca esti sheitanul tau cum m-ai condus tu la rugaciune?..shitanul ii raspunde...prima data cand ai cazut Allah ti-a iertat toate pacatele,a doua oara cand ai cazut Allah a iertat toate pacatele famililei tale,iar daca picai a treia oara Allah ierta toate pacatele satului tau

Era vorba de felurile prin care shetan vine la om

va spun din nou nu stiu sursa aceste povestiri...mi-a fost narata de catre nepoata mea inshaAlah daca este una falsa sa-mi spuneti sa sterg postarea si inshaAllah sa ma ierte Allah


Ma sha Allah, m-a impresionat foarte mult povestioara relatata de tine, Iman, chiar m-a pus pe ginduri. Multumim ca ai postat-o, Jazak Allahu khairan :)

huda_alrahim
03-19-2007, 04:01 AM
Se face la fiecare prosternare sau la oricare...cum e mai bine si mai sigur? Stiti vreun site unde sunt traduse dua si suplications in limba romana?

Asa cum am promis, am cautat cateva rugi si am gasit :) Am sa deschid un nou thread si am sa le postez inshaAlllah

Anna
03-19-2007, 02:21 PM
Accentul in acest verset este pus pe umilinta si concentrare in rugaciune (khushu).Nu exista nici o indoiala ca Seitan este cel mai mare dusman al omului,el intotdeauna incearca sa distruga rugaciunea credinciosului.Cand dreptcredinciosul isi incepe rugaciunea mintea lui se umple de amintiri,problem ,griji ,service si familia sa.Poate devein atat de absorbit de gandurile sale ca nu are nici cea mai vaga idée unde se afla si ce face.Rugaciunea sa devine o serie de acte automate si intotdeauna se va intreba daca s-a rugat trei sau patru raka.Aceasta este modalitatea cum seitan fura rugaciunea.


Profetul Muhammad pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa a spus ca numai o parte mica din rugaciunea poate la fel de mica ca o zecime sau optime este acceptata de Allah.Restul este pierdut datorita soaptelor lui seitan.


A fost relatat ca un successor a vazut un barbat jucandu-se cu barba sa in timp ce se ruga.El a comentat:"Daca ar fii avut khushu in inima sa,celalalte organe ale corpului sau s-ar fii concentrate de asemenea."Sura Al Maun de asemenea face o referinta rugaciunea fara viata:


"Si vai acelora care fac Rugaciunea


Fiind arã de grija faþ&ade Rugaciunea lor"(Coran 107:4-5)


Un credincios isi neglijeaza rugaciunea ori cand o amana pana in ultimul moment,sau cand nu se concentreaza in intregime in ceea ce face sau spune.
Profetul lui Allah pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa o data a stat in moscheea din Al Madina cand un beduin a intrat si a inceput sa se roage.El s-a rugat atat de repede incat atunci cand a terminat,Profetul pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa l-a rugat sa repete rugaciunea.A doua incercare a fost la fel de rapida incat Profetul pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa l-a rugat sa o repete.Dupa o a treia rugaciunea grabita beduinul a spus:"O,Profet a lui Allah.Nu ma pot ruga mai bine de atat." Profetul pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa apoi i-a aratat barbatului cum sa se roage.El l-a instruit sa recite sura al Fatiha in timp ce statea in pozitie vertical,apoi sa spuna tasbih in pozitia de ruku ,sa se ridice in timp ce spune "Rabbana lakal hamd" sa se aseze jos cu sajdah si sa recite tasbih sis a se aseze intre cele doua sajdah si sa recite du'a.Profetul pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa l-a sfatuit pe beduin sa faca acest lucru in fiecare raka.(Musnad Ahmad).


Profetul lui Allah pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa obisnuia sa petreaca mult timp la fiecare rugaciune pentru ca fiecare miscare a rugaciunii sa fie indeplinita usor si correct.El a spus:"Lungimea rugaciunii unui om si predica scurta arata o buna intelegere a religiei."(Muslim,Abu Dawood)


Aceasta se refera la khutbah de vineri care nu trebuie sa fie lunga in timp ce rugaciunea trebuie sa fie lunga.

Anna
03-19-2007, 02:28 PM
Cand faci rugaciune gandeste-te la urmatoarele:
1.Rugaciunea nu este un monolog ci este un dialog


Profetul pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa a relatat ca Allah Atotputernicul a spus::"Cand sclavul Meu spune(in rugaciunea sa ): "Lauda lui Allah a Lumilor Stapanitor" Eu spun:" Sclavul meu m-a slavit",cand el spune:"Cel Milostiv,Indurator,in Ziua de Apoi Carmuitor" Eu spun:" Sclavul meu m-a slavit si preamarit."Cand el spune:"Pe Tine te cinstim,la Tine cerem ajutor" Eu spun:"Aceasta este intre Mine si sclavul Meu." Cand el spune:"Pe drumul cel drept tu fi-ne calauzitor,drumul celora cu care Tu ai fost daruitor,nu a celor pe care Tu te-ai maniat,nici al ratacitilor" Eu spune:"Aceasta este pentru sclavul Meu si Eu ii dau sclavului Meu ceea ce el vrea."(Hadis Qudsi).

Astfel gandeste-te ca stai in fata lui Allah si Allah te priveste cand faci rugaciune si esti numai u si El iar El te asculta.
2.Mediteaza la ceea ce rostesti la fiecare verset in limba araba gandeste-te la sensul in limba romana si la maretia cuvintelor lui Allah.
3.Cauta refugiu la Allah si la sfarsitul rugaciunii cere ajutor de la Allah sa ai mai multa concentrare in rugaciune si sa il lase pe seitan deoparte cand u indeplinesti rugaciunea si ai incredere ca Allah a primit du'a ta si iti va raspunde la ea.
4.cand gandurile iti acopera rugaciunea gandeste-te ca e o manevra de la seitan sa te tina departe de drumul lui Allah si ca iubirea ta fata de Allah este mai mare decat puterea lui seitan
5.Nu te grabi la rugaciune chiar daca dureaza mai mult ai rabdare pentru ca si concentrarea ta sa fie mai mare si rasplata de asemenea sa fie mai mare.
Allah sa fie cu tine

Latifah
03-19-2007, 05:02 PM
Anna, multumesc mult pentru post..o sa ma straduiesc sa il fac pe sheytan sa isi ia gnadul de la a ma mai perturba ;) .

Huda_alrahim, abia astept sa citesc threadul.

:salam:

imanikka
03-19-2007, 07:45 PM
Daca faceai un search sigur il gaseai ( nu o zic din rautate Alllah mi-e martor). Exista multe subiecte dar voi nici nu stiti :D

Uite aici (http://www.rasarit.com/vb/showthread.php?t=1277)

Insha Allah sa-l continuam cu voia lui Allah Subhanahu w Ta'ala

Latifah
03-19-2007, 11:59 PM
Mi-am dat seama de putina vreme ca e bine sa cercetez forumul. M-am gandit sa mai postez, dar m-am apucat sa citesc threadurile mai vechi ca sa nu repet si sa mai invat ceva.

Oricum aici am primit sfaturi bune, pe langa pomenirile pa care trebuie sa le facem, si sigur o sa le mai fie de folos si altora.

Allah sa ne indrume...allahu akbar

elenap
03-20-2007, 02:48 PM
walahi mashallah...
mashallah pt felul in care vorbiti fetelor...
alhamdulillah ca am descoperit wa subhanallah....ca am desc operit forumul asta...

Mariyah
04-01-2007, 02:25 AM
Legat de concentrarea in timpul rugaciunii. Ma intrebam azi daca suntem intr-un loc f zgomotos , cu muzica f puternica ce rasuna de vibreaza peretii, rugaciunea mai este valabila?
Si daca nu ne putem gasi un alt loc pt rugaciune mai linistit nu e mai bine sa asteptam trecerea zgomotul si sa le recuperam mai apoi ,decat sa le facem in acel mediu?

cine sta la camin stie cum e...mai ales sambata si duminica
cheful a inceput de la 3 dupa amiaza ...si continua si acum, poate e si greseala mea puteam merge la o moschee
de somn nici nu poate fi vb si eu ma trezesc pt servici la 6 deci wonderful night
si cand ma gandesc k maine sunt floriile...deci alte chefuri

Si-mi veni ideea sa-mi pun la ureche mp3-ul si sa-l dau la maxim insa in timpul rugaciunii avem voie sa ascultam ceva?
bine e o melodie cat de cat islamica, se repeta azanul de multe ori

daniela_muslimah
04-01-2007, 03:01 AM
Legat de concentrarea in timpul rugaciunii. Ma intrebam azi daca suntem intr-un loc f zgomotos , cu muzica f puternica ce rasuna de vibreaza peretii, rugaciunea mai este valabila?
Si daca nu ne putem gasi un alt loc pt rugaciune mai linistit nu e mai bine sa asteptam trecerea zgomotul si sa le recuperam mai apoi ,decat sa le facem in acel mediu?




ÇáÓáÇã Úáíßã æ ÑÍãÉ Çááå

eu zic sa-ti faci rugaciunea, sa nu-ti gasesti o scuza s-o amani, pt. ca e foarte importanta.

A fost o vreme cand fratele meu isi facea tot felul de boxe, statii, etc... si asculta muzica Tareee...

iar cand eu ma rugam el o dadea si mai Tareeeeee pentru ca nu suporta sa ma vada rugandu-ma.. si crede-ma ca simteam ca-mi vibreaza stomacul, daca te asezai pe pat simteai ca vibreaza... dar faceam rugaciunea & da, s-a intamplat sa nu ma pot concentra cum trebuie din cauza asta... >> faceam sajdat sahw..

insa tot in aceleasi conditii, alteori nu auzeam nimic din ceea ce era in jur, nu-mi mai pasa ca vibra tot de la muzica... Allah ma ajuta sa ma concentrez in rugaciune Alhamdulillah!!

acum e bine, Alhamdulillah.........

asa ca roaga-te sa-ti poti indeplini rugaciunea, pentru ca nu cred ca e chiar asa atmosfera insuportabila si sunt sigura ca te poti ruga, cu putin vointa...

Allah Stie cel mai Bine...





ÃóÍóÓöÈó ÇáäøóÇÓõ Ãóä íõÊúÑóßõæÇ Ãóä íóÞõæáõæÇ ÂãóäøóÇ æóåõãú áóÇ íõÝúÊóäõæäó

(interpretarea sensului): "Oarea socotesc oamenii ca vor fi lasati [in pace], daca vor spune: "Noi credem!", si ca ei nu vor fi incercati?"

(Surat Al-`Ankabut (29):2)

~~~


Allah Preainaltul ne cere sa cautam ajutor in Rabdare si Rugaciune...

e si un hadith.. in care ni se spune ca cei mai incercati sunt Profetii (pacea asupra lor), apoi urmatorii dupa profeti din punct de vedere al tariei credintei lor si tot asa... deci cu cat mai multe incercari & rabdare _ cu atat mai bine.

Iar Allah nu da niciodata unui suflet mai mult decat poate duce!!

Deci Rabdare, Ana Maria.. asta e o incercare mica...

si multa Vointa...

gandeste-te ce rasplata ai pentru asta...

cu totii suntem incercati.

Allah sa te binecuvanteze!
~~

:)





ÝóÅöäøó ãóÚó ÇáúÚõÓúÑö íõÓúÑðÇ
Åöäøó ãóÚó ÇáúÚõÓúÑö íõÓúÑðÇ

(interpretarea sensului): "Alaturi de greu vine si usorul!/ Alaturi de greu vine si usorul!"

(Surat Ash-Sharh (94):5-6)

~~

Latifah
04-01-2007, 04:42 PM
Salam aleykum surioara Ana.

Sunt sigura ca o sa treci peste acest obstacol si iti vei putea face rugaciunile indiferent de conditii. Este cel mai important lucru.

Si sunt fericita si ma bucur sa aud ca iti faci rugaciunile si nu le lasi. Iar daca intr-adevar nu se poate sa o faci acolo unde stai....moscheea Grozavesti este foarte aproape;) . O aruncatura de bat. Mi-ar placea si mie sa ies cu hijabul pe strada si sa ma opresc cat mai des pe acolo. Inshallah cat mai curand.

Si sa nu care cumva sa gasesti vreo scuza pentru a o amana. Valoreaza mult mai mult dc o faci la timp.

Anna
04-02-2007, 12:23 AM
al salam aleykum wr wb
eu am observat ca atunci cand sunt inconjurata de galagie care vine de la non musulmani pentru ca musulmanii fac liniste cand altul se roaga imi e mult mai usor sa ma concentrez mai bine pentru ca in momentul ala constientizez sa zic mai bine ca eu sunt altfel SUNT MUSULMANCA si ma dezlipesc de tot din jurul meu si ma indrept cu totul spre Allah ,rugandu-l si sa ii aduca pe calea cea dreapta.
seitan are metodele lui de a ne face sa ne amanam rugaciunea sau sa nu ne concentram.Dar noi trebuie sa ne pastram verticalitatea in fata lui,si sa ne indreptam spre Allah

Latifah
04-02-2007, 01:33 AM
Salam aleykum

Mi s-a intamplat si mie. Cand era zgomot m-am concentrat mai tare pe ceea ce spuneam ca sa nu gresesc. Insa cand era liniste ma cuprindeau tot felul de ganduri. Dar de la o vreme am observat ca prea ma distrage nimic, insa poate si din cauza ca m-am obisnuit sa le fac cat mai repede si concentrat cand prind cate 10 minute libere. Oricum ma gandesc mai mult la rugaciune decat inainte...deci sunt progrese.

Allah sa ne ajute pe toti.

huda_alrahim
04-02-2007, 01:51 AM
Legat de concentrarea in timpul rugaciunii. Ma intrebam azi daca suntem intr-un loc f zgomotos , cu muzica f puternica ce rasuna de vibreaza peretii, rugaciunea mai este valabila?
Si daca nu ne putem gasi un alt loc pt rugaciune mai linistit nu e mai bine sa asteptam trecerea zgomotul si sa le recuperam mai apoi ,decat sa le facem in acel mediu?

cine sta la camin stie cum e...mai ales sambata si duminica
cheful a inceput de la 3 dupa amiaza ...si continua si acum, poate e si greseala mea puteam merge la o moschee
de somn nici nu poate fi vb si eu ma trezesc pt servici la 6 deci wonderful night
si cand ma gandesc k maine sunt floriile...deci alte chefuri

Si-mi veni ideea sa-mi pun la ureche mp3-ul si sa-l dau la maxim insa in timpul rugaciunii avem voie sa ascultam ceva?
bine e o melodie cat de cat islamica, se repeta azanul de multe ori





Assalamu alaikum!
Referitor la valabilitatea rugaciunii cand sunt multe elemente din jur care iti distrag atentia...
Cand am fost in Arabia Saudita, la un moment dat a inceput athanul si nu puteam sa gasim nici un loc liber... nici nu aveai cum sa te deplasezi f mult, caci toata strada era ocupata cu oameni asezati pt rugaciune... si am gasit impreuna cu o alta fata un loc care parea suspect de liber... era deasupra unui canal...un grilaj pe sub care treceau toate mizeriile strazii... Dar noi am asezat niste covorase micute si am facut rugaciunea acolo... im timpul rugaciunii amandoua ne gandeam cat de urat mirosea...
A doua zi la lectie am intrebat daca rugaciunea noastra a fost valabila, avand in vedere ca in timpul ei concentrarea noastra a cam zburat si inevitabil ne-am gandit la mirosul acela ingrozitor... si sheikhul ne-a spus ca o astfel de rugaciunea are rasplata dubla, pt tot ce am indurat si nu am lasat rugaciunea...
Ni s-a povestit cum Profetul (sallaAllahu alaihi wa sallam) facea ruagciunea si vecinii sai turnau gunoaie si maruntaie de animale peste el in timpul rugaciunii si el (sallaAllahu alaihi wa sallam) nu renunta si isi continua rugaciunea, apoi se intorcea in casa si Fatima (Allah sa fie multumit de ea) il spala plangand... subhanAllah... rasplata unei rugaciuni facute in astfel de conditii este mai mare, caci straduinta este mai mare...
Allah makum!!

iman99
04-16-2007, 11:07 AM
asalamu aleikom wa rahmatulah w barakatu

Spune un sheik:

Odata ce ai inceput rugaciunea sheitan e foarte suparat e mainos chiar ptr ca el a refuzat sujudul cand i-a fost ordonat de catre Allah Subhana W Taala.

Cele cateva minute cand nu esti concentrat nu se i-au in considerare,se iau in considerarea minutele in care te-ai concentrat la rugaciune.

Un om credincios de pe timpul profetului Mohammad*salat* a avut o infectie la picior si i-au spus ca trebuie sa-l taie sfatunindu-l sa bea alcool ptr a nu simtii la intenistatea maxima durerea,iar acel om a spus nu voi face asta niciodata,odata ce voi incepe rugaciunea sa-mi taiati piciorul.
Subhan Allah cata concentrare in timpul rugaciunii incat sa nu simti durerea???Cata credinta subhan Allah

Locul de rugaciune:
- trebuie sa alegem o camera in care nu sunt f multe culori ca sa ne distraga atentia,fara desene,imagini etc
-volumul televizorului sau al radioului sa fie la minim si chiar telefoanele oprite sau puse pe silent

Allah w allam

ibadat
04-29-2007, 05:56 PM
Ruga pt cel ce se indoiestein credinta

E'UDZU BILLAHI MINES-SEITANIR-RAGIM HUEL-EUUELU UEL-AKHIRU,UEZ-ZAHIRU UEL-BATINU UE HUA BI KULLI SEI-IN 'ALIM (El este Cel Dintaisi Cel din urma, Cel neascuns siCel Ascunssi El este Atoatestiutor
Ruga de cainta
ESTAGHFIRULLAH ELLEDZII LA ILAHE ILLA HUEL-HAI-IUL-QAI-IUM UE ETUBU ILEHI (Cer iertare lui Allah ,inafara de care nu exista alta divinitate ,Cel Viu, Vesnicul, si la El ma intorc cu cainta)
Ce se spune atunci cand simti o durere
Pui mana pe locul unde simti durerea si spui-BISMILLAH-de 3 ori-si apoi de 7 ori- E'UDZU BILLAHI UE QUDRETIHI MIN SERRI MA EGIDU UE UHADZIR -(Caut adapost la Allah si in Maretia Lui, de raul pe care il simt si care ma apasa)

ibadat
04-29-2007, 05:58 PM
scuze pt asezarea in pagina, nu ma prea pricep. data viitoare o sa ma chinui mai mult

iman99
08-13-2007, 12:19 PM
asalamu aleikom w rahmatullah w barakatu
Am sa postez o povestioara adevarata spusa de sheik Assim alhakem pe huda tv.

ERA vorba despre un prieten al dansului care era f credincios chiar tinea lectii de islam la mosqee.Obisnuia sa vina in fiecare zi la mosqee la rugaciunea de dimnineata .A trecut cateva zile si sheikul nu l-a mai vazul la fajr pe acest om.A mers la el acasa si l-a intrebat..Ce s-a intamaplt?De ce nu mai vii la mosqee dimineata?El i-a raspuns:
Nu ma pot concentra ,oameni de langa mine se misca,tusesc,simt ca ma concentrez mai bine in casa mea.Sheikul a incercat sa-l convinga dar nici o sansa..omul se simtea bine in casa lui sa faca rugaciunea.

sheikul a mai trecut pe la el,si l-a vazut ca se ruga doar in locuri speciale din casa lui,l-a intrebat de ce face asta ..a spus..Ma simt mai bine..ma concentrz mai bine in rugaciune.....sheitan venise la el cu genul acesta de obsesii.....iar dupa un timp acest om credincios care tinea lectii de islam la mosqee a renuntat de tot la rugaciune.(fiind atat de perturbat de sheitan a fost slab si a fost invins)



Unii imami spun cand facem wodo sa extindem aria de spalare.Corect.Dar asta nu inseamna ca ne spalam pana la sub brat sau pana la genunchi..etc...cu timpul vom ajunge sa facem gusl inainte de rugaciune ceea ce profetul Mohammad *salat* nu a facut-o.

Saira
08-14-2007, 04:12 PM
Hi, hi:36_1_21: Asa am facut eu la inceput, cind am devenit musulmana...Mi-era frica sa nu gresesc la wudu si preferam sa fac un dus...Ma imbaiam intr-o veselie tta ziua... Apoi am invatat....corect...




Ce te faci cand faci ghusl si apoi si wudu...tot asa,de siguranta? :D

Saira
08-14-2007, 05:10 PM
Da,e drept ca se face...dar cand e omul mic :beberon: si speriat oleaca...vrea sa faca bine si da in exagerare...alhamdulillah acum nu mai fac asa :p la incepuuuuut se intampla asta :D

Latifah
08-14-2007, 05:35 PM
:beberon: :o eu am facut wudu dupa ghusl....in mod logic daca faci, presupunand ca nu te-ai atins sau ceva care sa anuleze ghusl, inseamna ca ghusl nu a fost valid. Deci daca stii ca ai facut corect in timpul imbaierii nu ai de ce sa faci wudu.

Daar, la inceput, copiii sunt mai :beberon: speriati, pana invata sa mearga, mai cad, se mai tin de un perete.