PDA

View Full Version : Text in araba



Mariyah
03-01-2007, 02:52 PM
mi-a trimis cineva textul acesta prin e-mail subliniind ca imi va spune ceva despre Islam ce mi-a fost ascuns.
deci sunt curioasa.
poate cineva sa imi traduca ??????
mersi.


http://img213.imageshack.us/img213/5869/hadith1tr8.gif (http://imageshack.us)

gabriela guettat
03-01-2007, 03:27 PM
Draga mea :give_rose: inshallah sa il fii intzeles bine:


"Dupa "Abu Saeed Al Khudary" radia Allahu Anhu a zis " a zis Rasulul Allah (sallaAllahu alihi wa sallam):
Sa nu scrieti ceva despre mine numai Coranul. Cine a scris ceva despre mine in afara de Coran sa-l stearga"


JOS este o referenita marcata de (1) care normal explica ceva si care nu este in textul trimis.
Daca aflam referinta de care ti-am zis s-ar putea sa ne indrume;s-ar gasi la pagina,in partea de jos

imanikka
03-01-2007, 06:09 PM
Nu inteleg totusi ce ti-a fost ascuns. :confused:

Prea scurm mesajuuuuuuuuuulllllllllll :scenic:

Saira
03-01-2007, 06:20 PM
al salamou alaykoum


si eu am devenit foarte curioasa,nu stiu de ce dar am impresia ca acel mesaj nu eram tocmai unul de bine,adica mie mi se pare ca acea persoana ar vrea sa iti arate - chipurile - ca ceva nu ar fi in regula cu islamul :scenic:


poate vor vedea si altii thread-ul si voi intelege si eu despre ce e vorba :confused:

amoodia
03-02-2007, 04:10 AM
eu cred ca mesajul asta face referire la hadith-uri.coranistii de obicei vin cu pasajula asta, ei sustinand ca nu ar trebui sa ne ghidam si dupa hadis-uri.

daniela_muslimah
03-05-2007, 07:31 AM
eu cred ca mesajul asta face referire la hadith-uri.coranistii de obicei vin cu pasajula asta, ei sustinand ca nu ar trebui sa ne ghidam si dupa hadis-uri.


si mie tot aceeasi impresie imi da: ca sa nu ne luam dupa Sunnah (ahadeeth)... fiindca Profetul ar fi "oprit" de la asta

dar, daca te iei dupa textul respectiv, care ar fi o spunere a Profetului (sal Allahu alayhi wa salam!) >>> nu ar insemna automat ca deja te iei dupa un hadith..? :36_1_21: (se ajunge la contradictie)

e usor sa vii asa cu tot felul de chestii... :(