PDA

View Full Version : Salaatul Kusuuf ~ rugaciunea de Eclipsa…



daniela_muslimah
03-04-2007, 12:24 AM
ČÓă Çááĺ ÇáŃÍăä ÇáŃÍíă

in noaptea aceasta este eclipsa totala de luna (deja cred ca a si inceput) ;)


Salaatul Kusuuf ~ rugaciunea de Eclipsa…

Kusuuf, sau eclipsa solara, consta in disparitia luminii solare partial sau total, atunci cand Luna vine intre Soare si Pamant. Oamenii obisnuiau sa asocieze acest fenomen neobisnuit cu niste superstitii. S-a intamplat ca Soarele sa fie eclipsat in ziua in care fiul Profetului, Ibraheem, a murit in Medina, iar oamenii au atribuit aceasta mortii sale. Astfel, Profetul a avut ocazia de a corecta notiunea gresita a oamenilor despre eclipsa.

Profetul i-a poruncit cuiva sa anunte As-Salaatu Jaami’ah, caci rugaciunea trebuie (facuta) in public. Atunci cand oamenii s-au adunat, i-a condus in rugaciune, dupa care a spus:







„Eclipsa solara sau lunara nu este decat un semn de la Allahu Ta’ala. Acestea nu se petrec pentru moartea sau viata cuiva. Oricand le vedeti, grabiti-va la rugaciune.”

(Muslim)

~~




Rugaciunea pentru eclipsa solara este o Sunnah (accentuata, de dorit) atat pentru credinciosi, cat si pentru credincioase. Este mai bine sa fie oferita in adunare la moschee. Timpul ei tine de la inceputul eclipsei, pana la sfaristul acesteia. Nu se face Adhaan pentru aceasta rugaciune, insa trebuie anuntata, dupa cum s-a spus mai sus, cu Assalaatu Jaami’ah.

Conform cu hadeeth-ul narat de `Asiaha (radyi Allahu anha), eclipsa solara consta din 2 raka’at. In fiecare raka’at sunt insa cate 2 ruku’u (plecaciuni) in loc de 1 (cum este in mod normal).

In prima raka’a, dupa Al-Faatiha se recita o suurah scurta sau lunga. Dupa care se spune Allahu Akbar si se face plecaciunea intr-un ruku’u lung. Cand se ridica din plecaciune, se spune: „Sami’allahu liman hamidah _ Rabbana lakal hamd”, dupa care se spune din nou „Allahu Akbar” si se coboara intr-o a doua, nu la fel de lunga, Ruku’u. Atunci cand se ridica din plecaciune, se spune: „Sami’allahu liman hamidah / Rabbana wa lakal hamd.”

La revenirea in Qiyam se spune „Allahu Akbar” si se coboara in prosternare. Al doilea raka’a se incepe cu „Allahu Akbar” si se face asemenea primului raka’a.

Dupa rugaciune, Imamul poate tine o Khutbah.

Rugaciunea pentru eclipsa lunara este la fel ca cea pentru eclipsa solara. Al-Faatiha se poate recita in voce tare sau (in soapta).

----------
sursa:

http://www.usc.edu/dept/MSA/fundamentals/pillars/prayer/prescribed/pp2_14.html (http://www.usc.edu/dept/MSA/fundamentals/pillars/prayer/prescribed/pp2_14.html)

~~~

:)

Latifah
03-04-2007, 12:37 AM
Salam Aleykum. Poti te rog sa imi explici ce inseamna faptul ca o eclipsa este un semn al lui Allah (SWT)?

iman99
03-04-2007, 02:01 AM
Salamu Aleikom Wa Rahmatulah W Barakatu


Barek Allah Fik...inshaallah Sa Te Rasplateasca Cu Cel Mai Bun Loc In Rai

UMM TAREK
03-04-2007, 02:45 PM
Salam Aleykum. Poti te rog sa imi explici ce inseamna faptul ca o eclipsa este un semn al lui Allah (SWT)? SALM ALEKUM.FAPTUL CA ECLIPSA E UN SEMN AL LUI ALLAH,CRED CA VREA SA NE ADUCEM AMINTE CA EL EXISTA SI E UNIC,NU MAI ESTE NIMENI LA FEL CA EL:give_rose: :give_rose: :give_rose: DACA ALCINEVA ARE O EXPLICATZIE MAI BUNA ASTEPTAM.

iman99
03-04-2007, 05:15 PM
salamu aleikom wa rahmatulah w barakatu

Asa este um tarek cred ca aceste semne sunt pentru oamenii daruiti cu minte:) ....subhanAllah sa vedem puterea lui Allah ca El face ceea ce vrea si cand vrea....chiar aseara ma gandeam..ce s-ar intampla daca Allah ne-ar lua soarele?subhanAllah cum scrie si in Sfantul Quran:
In facerea cerurilor si a pamantului,in schimbarea noptii si zilei,in corabiile care plutesc pe mari cu ceea ce foloseste oamenilor,in apa pogorata de Allah din cer,cu care a inviat pamantul,dupa ce a fost mort,si a raspandit pe el vietatile,in schimbarea vanturilor si nourilor supusi dintre cer si pamant sunt cu adevarat semne pentru niste oameni care pricep(baqara-164)

Betti
01-04-2011, 11:18 AM
M-am bucurat,credeam ca o sa dau de rugaciunea de eclipsa!Si asa e,eclipsele sint unele din semnele de la Dumnezeu Subhane ata ala.

yvette
01-04-2011, 03:02 PM
SALM ALEKUM.FAPTUL CA ECLIPSA E UN SEMN AL LUI ALLAH,CRED CA VREA SA NE ADUCEM AMINTE CA EL EXISTA SI E UNIC,NU MAI ESTE NIMENI LA FEL CA EL:give_rose: :give_rose: :give_rose: DACA ALCINEVA ARE O EXPLICATZIE MAI BUNA ASTEPTAM.

Pentru că sunt versete în Quraân care explică rostul corpurilor cereşti şi cum pot fi ele de folos omului, cum ar fi: stabilirea hotarului dintre noapte şi zi, formarea calendarelor, vreme Rugăciunii, etc.
Atâta vreme cât aceste corpuri cereşti îşi urmează calea lor obişnuită, fără modificări, e semn că universul, aşa cum îl ştim noi acum,îşi păstrează aceleaşi atribute, că Alllah încă ne mai lasă în această lume: "Şi noi am făcut cerul ca pe un acoperiş, sigur şi bine păzit..." şi deci mai avem timp de a alege între bine şi rău, între fals şi adevărat. În sura AlNnahl, verset 12 Alllah subhanna wataala, spune clar: "Şi El a făcut soarele şi luna, amândouă urmându-şi neabătut cursul lor şi El a făcut noaptea şi ziua, ca să vă fie vouă de folos. (-en.Quraân)"

Atunci când ceea ce percepem noi în jurul nostru, stele, lună, mare, munţi, se vor schimba e semn că a venit vremea Judecăţii, aşa cum se subliniază în sura AlZzalzaah, când va veni Ziua Judecăţii pământul va începe să se mişte din adânc şi va scoate în afară tot ceea ce el conţine, sau în sura AlQaariah, unde spune că în acea Zi, munţii vor fi ca lâna scărmănată.

Profetul nostru, pacea şi binecuvântarea lui Alllah asupra lui, ne sfătuieşte să facem Rugăciune în vreme de eclipsă, pentru este posibil ca acela să fie un semn al lui Alllah că ordinea ştiută de noi până acum începe să se schimbe şi că este oposibil să înceapă Ziua Judecăţii.
Se face Rugăciune comună, pentru ca Ziua Judecăţii să ne găsească în stare de Iman şi ca o umah, aşa cum EL ne-a poruncit, şi, astfel, să obţinem iertarea păcatelor sau un loc în Paradis.

maryam
01-04-2011, 05:23 PM
:006:
:salam:

http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/marti-un-varcolac-o-sa-inghita-soarele-prima-eclipsa-partiala-din-2011.html

maryam
01-04-2011, 06:00 PM
daca stai intr-o sala de cinematograf si te ridici in picioare ai sanse sa ti se vada capu; pe ecran proiectat.
asta este eclipsa...interpunerea unui corp ceresc intre alte doua.



:36_1_21::36_1_21::36_1_21::36_1_21::36_1_21::36_1 _21::36_1_21:

abbu
01-04-2011, 07:03 PM
.................................................. ..........
:999:

abbu
01-04-2011, 09:05 PM
Eclipsa de Soare ce a avut loc marţi în Europa, Africa de Nord, Orientul Mijlociu şi Asia Centrală nu a fost vizibilă în majoritatea Europei din cauza norilor. Potrivit presei străine, aceasta s-a văzut cu ochiul liber în Suedia, Elveţia, România şi Polonia. Amploarea maximă a eclipsei a fost la 10.35, când Luna a acoperit Soarele în proporţie de trei sferturi, mai precis 75% în sudul şi estul ţării, 76% în centru şi chiar 78% în nord-vest. Eclipsa s-a terminat în România în jurul orei 12.07.