PDA

View Full Version : De ce femeile se las bătute de bărbaţi?



imanikka
04-06-2006, 05:42 PM
Cautam prin presa noastra articole in care este prezenta ironia ( pentru teze de licenta) si intamplator am dat de un articol interesant care cred eu este caracteristic si pentru Romania situatia respectiva.


De ce femeile se las bătute de bărbaţi?
„Mă bate, înseamnă că mă iubeşte” - iată o învăţătură populară, se pare, de inspiraţie rusească, de care se ghidează femeile care iartă pumnii soţilor.

Şi totuşi, de ce iartă? Mai mulţi etnologi, folclorişti şi psihologi cu care am discutat aduc două explicaţii principale: prima ţine de tradiţiile de supuşenie a soţiei faţă de soţ, care se transmit fidel din generaţie în generaţie; a doua este sărăcia, care le opreşte pe femei să plece de la bărbatul bătăuş şi să-şi ia viaţa de la capăt.


Bătaia, o tradiţie naţională

Şi acum, în anumite localităţi ale republicii, este păstrată tradiţia de a bate, la nunţi, cu biciuşca zestrea miresei, pentru a-i arăta femeii că trebuie să se supună bărbatului. Potrivit unui alt obicei, dispărut deja, femeia trebuia să-şi descalţe soţul şi primea de fiecare dată, în schimb, o lovitură formală cu biciuşca. E vorba de o bătaie rituală care nu doare, dar e aplicată pentru a-i arăta femeii locul. La acest lanţ de tradiţii se adaugă şi proverbele înrădăcinate în multe gospodării: „Femeia nebătută e ca şi casa nemăturată” („ca şi brazda nearată”, „ca şi moara neunsă”), „Dintele de minte la femeie iese după moarte”, „Decât muiere de aur mai bine bărbat de paie”.

Mai în şagă, mai în serios, „ritualul” pălmuirii nevestei s-a transmis din generaţii în generaţii, fiind valabil şi astăzi. Gândindu-se că tradiţiile nu se schimbă, ca şi istoria, femeile moldovence s-au adaptat realităţii, dar au găsit, în schimb, tertipuri pentru a-şi „îndulci” amarul. Bunăoară, atunci când îşi văd bărbatul aghesmuit, ies tiptil din ogradă şi revin acasă abia seara târziu, când acesta, fie doarme, fie e sătul, adică în apele lui.


Femeile iau bătaie, indiferent de ce studii au

Să revenim, însă, la întrebarea din capul materialului: cine sunt femeile care se lasă bătute de bărbaţi? Studiul IMAS, făcut la solicitarea proiectului „Noi perspective pentru femei”, arată că 20% din femeile care au suferit cel puţin o formă de violenţă fizică domestică au studii medii incomplete, tot atâtea - au absolvită şcoala generală/profesională, 12% au diplomă de liceu/colegiu, iar 14% au studii superioare, inclusiv, masterat, doctorat. Deci, în baza acestor date constatăm că sunt bătute atât femeile cu studii superioare, cât şi cele care au absolvite zece clase de şcoală. De asemenea, acelaşi studiu a arătat că mai expuse violenţei masculine sunt femeile de la sate, în special, cele din nordul şi sudul republicii. Majoritatea femeilor bătute se plâng de sănătate, 49% sunt disperate şi spun că nu pot face faţă problemelor de viaţă. Totodată, 90% din victime provin din familii sărace, iar 47% au recunoscut chiar că au suferit de foame în ultimii ani.

Sărăcia e şi cauza, şi consecinţa

Sociologii spun că sărăcia este prima cauză ce duce la violenţă domestică şi tot ea este unul din motivele principale care le face pe femei să nu-şi apere drepturile încălcate şi să-şi pedepsească, astfel, soţii violenţi. Deşi sunt nemulţumite de violenţa soţului, femeile nu rup relaţia, pentru că nu au bani pentru a-şi lua viaţa de la început. Ori, bruma de avere adunată împreună cu soţul, împărţită în jumătate, înseamnă o sărăcie şi mai mare.

Acum ma intreb oare n-o fi moldovencele mai rau tratate de sotii lor ca musulmancele despre care se spune ca sunt supuse?:smile33:

Allah stie mai bine
Domnul sa ne pazeasca de violenta in familie.

amal
04-06-2006, 10:16 PM
din ce am vazut eu in moldova sotii nu-si prea bat nevestele...insa da, in moldova femeia stie ca trebuie sa asculte de barbat...da acuma se schimba vremurile si pe acolo.
din ce am observat la TV si din studii in general cei care-si bat sotiile sant alcoolici.
psihologii spun ca o femeie este batuta "din cauza ei", pentru ca ea are o parere proasta despre ea, nu se respecta, si atunci accepta un tratament corespunzator...

eu cred ca depinde de barbat mai mult..daca acesta a fost educat si stie sa respecte femeile, nu cred ca va recurge la violenta cand sant probleme in casatorie.

Mariyah
04-06-2006, 11:24 PM
Femeile care accepta barbati care le bat dupa parerea mea nu au respect pt propria persoana. Inteleg ca multe dintre ele sunt intretinute de barbati , depind de ei si prefera sa se complaca intr-o asemenea situatie decat sa ajunga in strada singure. Mai sunt in unele cazuri si copiii , acestia sunt greu de intretinut de mame singure daca aceste nu au un loc de munca bine platit.multe femei ba chiar nu stiu care le sunt drepturile si nici de posibilitatea de a depune o plangere si de a castiga.
Eu mereu am fost batuta la cap de mama mea sa-mi fac o meserie si niciodata sa nu depind de un barbat. M-as simti penibil sa-i cer bani pt o pereche de ciorapi sotului meu sau alte chestii destul de utile si banale , pai daca el e suparat pe mine eu ce fac?? Nu as suporta idea sa depind de el .

ayesha
04-07-2006, 02:04 PM
Salaam waleikum
Eu zic dragi surori ,ca acest obicei este impamantenit in Romania cam de pe vreamea cand noi nici nu eram si chiar cu mult mai inainte .Si nu sunt de vina bietii barbati ca fac ce fac ,ei aplica ceea ce au vazut in familiile lor .Trebuie sa recunoastem faptul ca Romania este o tara saraca ci fara de valoare morala .Si nu in ultimul rand ,sa nu uitam ca romanii au trait destul de mult timp sub regimul comunist ,in care nu aveau voie nici sa intre in biserica.{bietii oameni}
De aceea intr-un stat este importanta si biserica ,aceasta indemnand oamenii sa fie pasnici si cu credinta si frica de Dumnezeu.
Eeeeeiiiiiiiiiiiii bine in Romania oamenii au iesit din ceata,in ceea ce priveste religia dupa 89'.Si sa nu omitem faptul ca ,asa democratica cum pare tarisoara asta,tot de comunisti este condusa si nu vom putea noi vindeca ranile facute de acest regim ..................poate cine stie peste cati zeci de ani.Asa cam stau treburile pe la romani............si inca se mai poate vedea si azi in biserici ca batranii au ramas cu ceva sechele de pe vremea aceea .Se duce omul sa se roage si ei tot cu ochiul critic stau pe tine ............de parca stau sa analizeze mai degraba oamenii decat sa se roage.

munir
04-07-2006, 03:19 PM
Assalam alaikum wrwb.Poate intervenii si un barbat in discutia voastra?!? Mama mea avea o vorba ,,barbatul care isi bate femeia.... isi bate norocul"
Un barbat care isi bate sotia vrea sa-si impuna vointa personala si uita ca Allah swt, a dat omului grai ca sa vorbeasca si sa se inteleaga cu cel de linga el Cel ce isi loveste sotia se injoseste pe sine si nu are nici o scuza .Eu am 28 de ani de casnicie si nu mi-am lovit niciodata sotia .Ea este partenerul meu de viata .Cea care ma ajuta si ma sprijina in momentele dificile ale vietii .Nu am uitat nici o clipa ca daca eu sunt capul ea este gitul si am cautat sa facem in asa fel incit intre noi sa existe o colaborare cit mai buna facind si unul si altul compromisuri pentru a intarii aceasta .

latifa
04-07-2006, 05:27 PM
Salaam waleikum
Eu zic dragi surori ,ca acest obicei este impamantenit in Romania cam de pe vreamea cand noi nici nu eram si chiar cu mult mai inainte .Si nu sunt de vina bietii barbati ca fac ce fac ,ei aplica ceea ce au vazut in familiile lor .Trebuie sa recunoastem faptul ca Romania este o tara saraca ci fara de valoare morala .Si nu in ultimul rand ,sa nu uitam ca romanii au trait destul de mult timp sub regimul comunist ,in care nu aveau voie nici sa intre in biserica.{bietii oameni}
De aceea intr-un stat este importanta si biserica ,aceasta indemnand oamenii sa fie pasnici si cu credinta si frica de Dumnezeu.
Eeeeeiiiiiiiiiiiii bine in Romania oamenii au iesit din ceata,in ceea ce priveste religia dupa 89'.Si sa nu omitem faptul ca ,asa democratica cum pare tarisoara asta,tot de comunisti este condusa si nu vom putea noi vindeca ranile facute de acest regim ..................poate cine stie peste cati zeci de ani.Asa cam stau treburile pe la romani............si inca se mai poate vedea si azi in biserici ca batranii au ramas cu ceva sechele de pe vremea aceea .Se duce omul sa se roage si ei tot cu ochiul critic stau pe tine ............de parca stau sa analizeze mai degraba oamenii decat sa se roage.

Intr-adevar Romania este o tara saraca,dar la ce te referi cand spui "fara de valoare morala?Eu nu sunt de acord si sincer m-am simtit lezata.Nu spun ca nu exisa o parte in aceasta situatie dar unde nu exista?Nu cred ca astfel de generalizari ne conduc spre ceva bun in orice domeniu si nici nu ne confera o viziune reala asupra lumii.Cu tot respectul...

latifa
04-07-2006, 05:43 PM
Si inca ceva.. Doar romanii isi bat nevestele?Din cate am inteles titlul era De ce femeile se lasa batute de barbati?Si din pacate acest llucru nu se intampla doar in Romania ,si nu doar romanii isi bat nevestele si nu doar romancele accepta sa fie batute.Nu vreau sa critic pe nimeni,dar nu cred ca subiectul se limiteaza la romani:smile308:

batool391
04-07-2006, 06:03 PM
Salaam waleikum
Eu zic dragi surori ,ca acest obicei este impamantenit in Romania cam de pe vreamea cand noi nici nu eram si chiar cu mult mai inainte .Si nu sunt de vina bietii barbati ca fac ce fac ,ei aplica ceea ce au vazut in familiile lor .Trebuie sa recunoastem faptul ca Romania este o tara saraca ci fara de valoare morala .Si nu in ultimul rand ,sa nu uitam ca romanii au trait destul de mult timp sub regimul comunist ,in care nu aveau voie nici sa intre in biserica.{bietii oameni}
De aceea intr-un stat este importanta si biserica ,aceasta indemnand oamenii sa fie pasnici si cu credinta si frica de Dumnezeu.
Eeeeeiiiiiiiiiiiii bine in Romania oamenii au iesit din ceata,in ceea ce priveste religia dupa 89'.Si sa nu omitem faptul ca ,asa democratica cum pare tarisoara asta,tot de comunisti este condusa si nu vom putea noi vindeca ranile facute de acest regim ..................poate cine stie peste cati zeci de ani.Asa cam stau treburile pe la romani............si inca se mai poate vedea si azi in biserici ca batranii au ramas cu ceva sechele de pe vremea aceea .Se duce omul sa se roage si ei tot cu ochiul critic stau pe tine ............de parca stau sa analizeze mai degraba oamenii decat sa se roage.

Violenta domestica nu are legatura cu politicul sau standardul de viata ci cu mentalitatile. Studiile -----streaza clar ca sunt agresate femei din toate paturile sociale iar agresorii de asemenea nu sunt doar barbati neciopliti si needucati. Discutam odata cu un psiholog care lucra la un centru pentru ajutorarea persoanelor aflate in situatii conflictuale( intr/o tara din Orientul Mijlociu era acest centru) si m/a lasat masca cand mi/a marturisit ca...... isi mai altoieste nevasta uneori insa el o iubeste. M/a lasat masca afirmatia lui pentru ca era de datoria lui sa consilieze si victime ale violentei domestice:smile308: Exista cateva semne care preced violenta fizica. Repet e vorba de mentalitate si de acceptarea de catre victima a violentei partenerului.

batool391
04-07-2006, 06:06 PM
Victimele violentei domestice nu sunt niste persoane slabe ci dimpotriva.

ayesha
04-07-2006, 07:58 PM
Oare cat la suta din populatia Romaniei isi educa copii sau nevestele ca bataia nu este o solutie"ba eu sunt din generatia care stie ca BATAIA ESTE RUPTA DIN RAI "sI NU CA GENERALIZEZ insa saracia este principalul factor al neintelegerilor in familie , de aici ajungandu-se la violenta in familie,aaaaaaaaaa si era sa uit ca si ALCOOLUL.
Cat despre alte tari ,da se intampla oriunde asta, insa nu cred ca intr-o proportie asa mare...........sau poate ca da si in alte tari precum a noastra.:smile33: La noi femeia este invatata cu asta si prefera sa inghita decat sa meraga la autoritati..........ca de ceva timp avem si noi legile noastre care sunt impotriva violentei domestice.Iar cand am zis de valoarea morala ma refer la educatie,care trebuie sa provina nu doar de acasa ci si din punc de vedere religios.Si aiaci va intreb eu :De ce in islam barbatul stie ca nu este bine sa iti bati femeia si ca este pacat iar la crestini ,poate sa vorbeasca mult si bine preotul la biserica ca nu prea este ascultat.Va zic eu raspunsul din punctul meu de vedere,tocmai ptr ca notiunea de "FRICA DE D-ZEU ESTE PREA PUTIN CREDIBILA"asta cred ca este raspunsul ,omul nu are frica de D-zeu in primul rand ,ci mai apoi valoarea morala cum ca prin bataie ,nu face altceva decat sa lase satana sa intre in sufletele lor si in familiile lor...........de aici ajungandu-se si la crime.Cel putin asta este parerea mea..............si credeti-ma ca imi pare si mie rau sa am asa o parere proasta despre tara mea.

dunia
04-07-2006, 08:51 PM
In fiecare tara sunt care isi bat nevasta deci nu se poate face o generalizare. In Romania e mai rau ca oamenii sunt si saraci, atunci invoca scuza saraciei sa bea si sa isi inece amarul Dupa aceea vin acasa si ii mai dau sotiei si copiilor o bataie. Dar nici occidentalii nu sunt mai prejos. Sund destule centre pentru victime ale violentei domestice, si sunt destule victime ca centrele sunt suprapopulate. De obicei alcoolul e de vina. Si mai sunt si musulmani pe ici pe colea care ii mai dau nevestei o bataie. Psihicul uman e imprevizibil, depinde pana unde ti se intind nervii uneori:smile33:

latifa
04-07-2006, 11:02 PM
Oare cat la suta din populatia Romaniei isi educa copii sau nevestele ca bataia nu este o solutie"ba eu sunt din generatia care stie ca BATAIA ESTE RUPTA DIN RAI "sI NU CA GENERALIZEZ insa saracia este principalul factor al neintelegerilor in familie , de aici ajungandu-se la violenta in familie,aaaaaaaaaa si era sa uit ca si ALCOOLUL.
Cat despre alte tari ,da se intampla oriunde asta, insa nu cred ca intr-o proportie asa mare...........sau poate ca da si in alte tari precum a noastra.:smile33: La noi femeia este invatata cu asta si prefera sa inghita decat sa meraga la autoritati..........ca de ceva timp avem si noi legile noastre care sunt impotriva violentei domestice.Iar cand am zis de valoarea morala ma refer la educatie,care trebuie sa provina nu doar de acasa ci si din punc de vedere religios.Si aiaci va intreb eu :De ce in islam barbatul stie ca nu este bine sa iti bati femeia si ca este pacat iar la crestini ,poate sa vorbeasca mult si bine preotul la biserica ca nu prea este ascultat.Va zic eu raspunsul din punctul meu de vedere,tocmai ptr ca notiunea de "FRICA DE D-ZEU ESTE PREA PUTIN CREDIBILA"asta cred ca este raspunsul ,omul nu are frica de D-zeu in primul rand ,ci mai apoi valoarea morala cum ca prin bataie ,nu face altceva decat sa lase satana sa intre in sufletele lor si in familiile lor...........de aici ajungandu-se si la crime.Cel putin asta este parerea mea..............si credeti-ma ca imi pare si mie rau sa am asa o parere proasta despre tara mea.

Imi pare rau ca ai o parere asa proasta despre tara noastra,dar eu sunt de parere ca exista morala si educatie si frica de Dumnezeu la o mare parte din oameni.In ceea ce priveste educatia religioasa iti dau dreptate.

imanikka
04-07-2006, 11:31 PM
Si inca ceva.. Doar romanii isi bat nevestele?Din cate am inteles titlul era De ce femeile se lasa batute de barbati?Si din pacate acest llucru nu se intampla doar in Romania ,si nu doar romanii isi bat nevestele si nu doar romancele accepta sa fie batute.Nu vreau sa critic pe nimeni,dar nu cred ca subiectul se limiteaza la romani:smile308:

Fetelor ,Anca subiectul nu se referea la romani ,ci la moldovenii din Basarabia:D
Ei.. in fine ati recunoscut ca nici in Romania situatia nu e mai diferita:smile308:

amoodia
04-08-2006, 05:18 AM
scriu si eu acum ceva la ora asta tarzie. nu stiu cat o sa fiu de coerenta....
cred ca oriunde exista violenta domestica, dar in unele tari se face ceva pentru a rezolva aceasta problema. de exemplu in romana o femeia care ia bataie, ce ajutor primeste din partea statului? unde sa se duca daca nu are un salariu foarte bun sa se poata mentine? toti stim care e raportul intre preturi si salarii in romania. unde sa se duca o femeie cu 3 milioane pe luna si ce sa faca? o colega de-a mamei a indurat o viata de caine. in toti anii a incercat sa stranga in fiecare luna cate putin, sa aiba ceva cand se hotara sa puna capat relatiei. intr-un sfarsit a reusit sa faca si un imprumut la banca si si-a luat o garsoniera unde locuieste cu mama si cu fata ei.
eu vorbesc de romania pentru ca stiu multe cazuri de abuz domestic, in care femeile chiar nu prea au nici o sansa decat sa doarma pe strada. in Norvegia unde sunt eu acum, in momentul in care te-ai hotarat sa divortezi statul iti da apartament, iti plateste chiria si te ajuta cu bani lunar pana te pui pe picioare.daca mai e vorba si de abuz domestic, sotul ori intra la inchisoare, ori nu are voie sa se apropie de sotie sau de copii.

hannen
04-08-2006, 07:15 AM
In mare parte sunt de acord cu Aeysha.Cu frica de Dumnezeu romanii stau nu prost,ba foarte prost as zice.
In rest situatia e asa cum a zis Amoadia.Femeile abuzate nu au unde sa se duca,nu au din ce sa se intretina.
Si Romania nu este singura tara in care violenta domestica este la ea acasa.Sunt destule,daca nu am puteam spune ca nu cred sa existe tara din lume fara violenta domestica.Bineinteles depinde acum si de procent,dar asta nu-l stiu.Iar la noi nici n-au cum sa faca o evaluare corecta pt. ca multe femei nici nu viseaza sa vorbeasca despre ce li se intimpla.

shama
08-27-2006, 08:11 PM
Parcurgand posturile de la acest capitol m-am gandit sa va intreb daca vi s-ar parea oportuna crearea unui "capitol" special in care femeile si copiii (pana la 18 ani) - victime ale violentei domestice - sa-si poata varsa amarul, cere un sfat, un sprijin, o vorba buna.
Sa poata destainui cuiva drama unei vieti intr-un spatiu virtual de o nedisimulata caldura umana - datorita voua - , in siguranta si cu toata discretia anonimatului poate insemna enorm de mult pentru cei in cauza.
Imi dau seama ca este un subiect foarte delicat, cu atat mai mult cu cat el s-ar adresa, prin contextul in care apare, in special familiilor musulmane sau mixte care se confrunta cu probleme legate de violenta domestica. Fiindca nu traim in lumea ideala pe care, poate, ne-am dori-o, cred ca ar fi un gest meritoriu sa incercam s-o facem pe aceasta, fie si intr-o masura infinitezimala, ceva mai suportabila pentru cei mai nefericiti decat noi.
Voi ce parere aveti?

raluca
09-23-2006, 04:02 AM
Bataia e poate un compromis pe care femeile il accepta din cauza neajunsurilor, din cauza copiilor,
e poate resemnare in fata sortii...,
e un fel de acceptare tacita amestecata cu revolta, dar putine sunt cele care se sustrag unui astfel de trai "colorat", plin de corectii corporale, poate de teama....sau lipsa de incredere in propriile puteri, in oameni....

Nu inteleg barbatii care dau intr-o femeie, orice ar fi facut....nu le gasesc nici un fel de scuza.

alialivali
09-26-2006, 12:36 PM
Din pacate, exista foarte multe cazuri de violenta in familie.
De ce se intampla acest lucru?
Unul din motive ar fi teama de singuratate. Da, sunt foarte multe femei care accepta un astfel de tratament doar pentru ca dupa ce le-a batut, cel care-i este sot vine cu o scuza penibila iar ele o accepta, doar in speranta ca "maine poate va fi mai bine". De cele mai multe ori, astfel de femei isi pierd increderea in fortele proprii, ajung sa se subestimeze si sa se invinovateasca.
Un alt motiv, este "gura lumii". Exista cazuri de femei care accepta un astfel de tratament, tac, nu vorbesc despre problemele lor, doar pentru ca "sa nu rada lumea", de parca "lumea" nu-si are propriile problemele.
Nu in ultimul rand, exista motivatia "am copii, ei au nevoie de tatal natural". De obicei, violenta in cuplu, chiar numai si cea verbala, afecteaza foarte mult copiii.
Un alt motiv este frica de necunoscut, de neprevazut, teama ca fara el femeia nu se poate descurca. Admit ca poate fi foarte greu pentru o femeie sa-si ia viata in propriile maini, sa-l paraseasca si sa incerce sa se descurce singura, dar asta nu inseamna ca este imposibil.
O situatie trista, dar de actualitate, mai ales in tara noastra.

Totusi, aceasta problema are si solutii.
Statul, prin Codul familiei, apara institutia casatoriei si drepturile femeii. Insa cate cazuri sunt de femei abuzate care anunta politia sau isi denunta sotii pentru violenta? Foarte putine.
La fel de bine, exista institutii special create pentru protectia familiei, a femeii si, in special, a copilului. O foarte mare problema este ca la noi nu se cunosc exact atributiile acestor institutii, iar cele mai multe femei, chiar daca stiu de existenta acestora, se tem sa apeleze la acestea din teama de a nu fi despartite de copiii lor. Ceea ce nu este adevarat, rolul acestor institutii nu este acela de a lua copiii din sanul familiei, ci acela de a proteja mediul in care copiii traiesc. Aceste instituii au in principal rolul de a studia situatia familiala si de a ajuta femeia pana isi pune ordine in viata, cu bani pentru plata unei chirii, sau intermedierea gasirii unei locuinte, cresa, gradinita gratuita pentru copiii proveniti din astfel de familii etc.
In final, o solutie este divortul, dar cate iau decizia aceasta?
In cazul divortului, legea romana ii da femeii dreptul la pensie alimentara pentru copii, prin partaj se impart bunurile etc.

raluca
11-14-2006, 10:34 PM
Prietena mea tocmai si-a parasit sotul, au 2 copii mici,...si nu stiu cum s-o abordez, ce s-o intreb, ce sa-i spun....ma gandesc ca a fost si ceva violenta fizica la mijloc (presupun, nu sunt sigura) ....efectiv nu stiu cum s-o abordez pentru ca ea nu mi-a spus nimic, ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic, am aflat de la sotul ei ca a fost parasit ... initial am crezut ca e o toana, un capriciu....dar se pare ca nu....ma rog ca sarbatorile sa-i aduca aproape ...
Recitind topicul imi pare o teorie foarte frumoasa cea referitoare la ce trebuie sa faca o femeie in astfel de situatii, dar cand dai de asa ceva devii neputincios, iti dai seama ca intreaga teorie poate fi aruncata la cos si ca, probabil, depinde de fiecare...cat e dispus sa ierte, sa uite...sa insufle un aer cald relatiei - cu fluturi in stomac , iti dai seama pana la urma ca nu poti da sfaturi .... eu condamn violenta din start oricum!

Realizez ca sunt multe situatii in viata in care - teoretic - stiu ce-as face, dar si daca mi s-ar intampla - practic - poate m-as surprinde pe mine insami de reactii ... dar mizez pe luciditate....

shama
11-15-2006, 01:11 AM
De multe ori un mediator specializat, un consilier matrimonial poate salva o casnicie aflata in impas.
Intr-o familie ajunsa in pragul despartirii, modul de comunicare dintre soti este cu siguranta defectuos.
Un astfel de arbitru ii poate face pe cei doi sa se inteleaga cu adevarat unul pe celalalt - poate pentru prima data dupa mult timp -, sa-si inteleaga unul celuilalt asteptarile si micile sau mai marile lucruri care ii deranjeaza la partenerul de viata.
Eu i-as sfatui cu cea mai mare caldura pe ambii soti sa caute un psiholog specializat in psihologia familei si sa apeleze la acesta. Este un pas care poate face diferenta intre ameliorarea unor relatii - in prezent conflictuale, si divort.
Cand sunt si copii la mijloc, cei doi au cu atat mai mult datoria sa-si lase sentimentele ranite deoparte si sa incerce orice mijloc pe care-l au la indemana pentru salvarea casniciei lor si, implicit, pentru cresterea armonioasa a copiilor, care au nevoie sa-i aiba alaturi pe ambii parinti.

gabriela guettat
11-15-2006, 11:25 AM
Raluca:

Prietena mea tocmai si-a parasit sotul, au 2 copii mici,...si nu stiu cum s-o abordez?


Draga mea,fii binevenita la noi pe forum:give_rose: ,sincer ne pare rau pentru prietena ta!

Dar,ori eu nu am inteles,sau tu ai uitat sa ne scrii,prietena ta A PARASIT SOTUL,a luat copii cu ea?unde s-au dus?si de ce crezi ca ascunde de tine si lasa ca totul sa ti se pare la locul lui?
El e prieten(adica va permiteti sa vorbiti orice)cu tine sau e sotul prietenei tale,care nu iti poveste-te mare lucru?

Deci,ca sa putem sa iti dam un micut "sfat",trebuie sa ne completzi piesele lipsa de la puzzel.

Si noi dorim din tot sufletul ca ALLAH subahanhu wa ta'ala sa ii aduca pe calea cea buna!

sara h
06-01-2007, 08:23 PM
:salam:
Dragele mele surioare,eu sunt impotriva violentei chiar si cea verbala.Islamul nu ne invata asta,din contra sa-ti bati sotia oricand si fara nici un motiv este strict interzis in Islam,un exemplu il avem si in Sfantul Qur'an,il gasiti in Surah Baqarah (2:231).
In acest verset PreaInaltul Allah subhanahu wa ta'ala ne arata chiar pohibitia de a-ti tine sotia cu intentia de a o rani,da pai de a o bate:rolleyes: Asthaghfarallah Al Adheem!
Avem un exemplu ff clar Profetul nostru sallah ALLAH alihi sallam, care le-a comandat musulmanilor sa se poarte frumos cu sotiile lor si sa nu le bata.Profetul nostru sallah ALLAH alihi wa sallam, nu si-a "atins"niciodata sotiile si nici nu a tipat macar o singura data la ele si nici nu le-a abuzat verbal asa cum se intampla in zilele noastre prin Comunitatea nostra de musulmani:(
Exista si un hadith care ar suna asa:"
M-am dus la Mesajerul lui Allah sallah ALLAH alihi wa sallam, si l-am intrebat:"Ce ne recomanzi in legatura cu sotiile nostre?Profetul sallah ALLAH alihi wa sallam,a raspuns: " Dati-le de mincare,asa cum va hraniti pe voi insiva,si imbracati-le asa cum va imbracati pe voi insiva,si sa nu le bateti si sa nu le abuzati verbal"
Deci de aici tragem concluzia:999:

raluca
06-02-2007, 12:51 AM
Raluca:

Prietena mea tocmai si-a parasit sotul, au 2 copii mici,...si nu stiu cum s-o abordez?


Draga mea,fii binevenita la noi pe forum:give_rose: ,sincer ne pare rau pentru prietena ta!

Dar,ori eu nu am inteles,sau tu ai uitat sa ne scrii,prietena ta A PARASIT SOTUL,a luat copii cu ea?unde s-au dus?si de ce crezi ca ascunde de tine si lasa ca totul sa ti se pare la locul lui?
El e prieten(adica va permiteti sa vorbiti orice)cu tine sau e sotul prietenei tale,care nu iti poveste-te mare lucru?

Deci,ca sa putem sa iti dam un micut "sfat",trebuie sa ne completzi piesele lipsa de la puzzel.

Si noi dorim din tot sufletul ca ALLAH subahanhu wa ta'ala sa ii aduca pe calea cea buna!


Uite, a trecut atata timp....si nu s-au impacat...ea e totusi amica mea, o fire introvertita, nu accepta sfaturi de la nimeni..nici macar nu e deschisa discutiilor de acest gen, chiar s-a indepartat de prieteni, imi pare nespus de rau pt. copii....pana la urma am decis sa stau deoparte...daca nu reusesc sa comunic cu un om..ce sa ma stiu face?!

***

Despre violenta: tot mai des aud femei...chiar si la TV...spunand ca accepta bataia, probabil o vad ca o toana sau ceva firesc, culmea!..Sunt dezamagita!

naidamasa
10-12-2008, 07:37 PM
si eu ma dezamagisi chiar m-a socat : sotul mi-a zis ca la ei sunt femei care nu si-ar mai considera sotul Barbat , daca ala n-ar mai lovi cu pumnul in masa si nu ar mai fardao un pic ,fara cosmetica:(
dar ele mai sunt femei de accepta astfel de atitudine:(
am observat ca la ei -cu cit e mai amabil sotul cu sotia ,mai cere si parerea ei,mai duce niste plase,etc ,cu atit mai urit se uita ceilalti
:Dimi inchipui pe mami cu tata batind covorul in ......a ,cred c-ar fi aruncat cu de toate in urma lui, ca ma rog nu e treba de barbat, ce le strica reputatia:mad:
sau le e frica c-or vrea si sotiile lor un pic de ajutor:D

Saira
10-12-2008, 11:37 PM
si eu ma dezamagisi chiar m-a socat : sotul mi-a zis ca la ei sunt femei care nu si-ar mai considera sotul Barbat , daca ala n-ar mai lovi cu pumnul in masa si nu ar mai fardao un pic ,fara cosmetica:(
dar ele mai sunt femei de accepta astfel de atitudine:(
am observat ca la ei -cu cit e mai amabil sotul cu sotia ,mai cere si parerea ei,mai duce niste plase,etc ,cu atit mai urit se uita ceilalti
:Dimi inchipui pe mami cu tata batind covorul in ......a ,cred c-ar fi aruncat cu de toate in urma lui, ca ma rog nu e treba de barbat, ce le strica reputatia:mad:
sau le e frica c-or vrea si sotiile lor un pic de ajutor:D




Ce idee aberanta! Cum unei femei daca sotul ei nu bate un pic cu pumnul in masa i se pare ca acesta nu e destul de barbat????? Aoleuuuuu,mare e gradina,ya Allah! Si unde ducem invataturile islamice,unde punem modelul profetului *salat*?!!!

elif1977
10-13-2008, 02:05 PM
Ce idee aberanta! Cum unei femei daca sotul ei nu bate un pic cu pumnul in masa i se pare ca acesta nu e destul de barbat????? Aoleuuuuu,mare e gradina,ya Allah! Si unde ducem invataturile islamice,unde punem modelul profetului *salat*?!!!

AMEEEEN, f bine zis, cum ramane cu sunnah si invataturile Profetului*salat*, chiar nu reusim nici in sec asta sa incheiem cu prejudecatile si pseudo traditiile astea? mie mi se ridica parul pe ceafa cand imi aduc aminte de bunica mea cum i se pareau normale lucrurile astea si cum o sfatuia pe mama mea:((( dar mama mea, Allah sa o ierte acolo unde e, niciodata nu ne-a lasat pe noi sa aceptam macar o lipsa de respect din parte unui barbat, darmite un gest!!!.....

stiu ca s-au tot discutat chestiile astea pe forum, dar eu nu ma pot abtine, mi se rupe inima cand aud cazuri de femei abuzate in sanul propriei lor familii, femei care trebuie sa isi ia viata in piept singure sau cu copii dupa ele, singura lor vina fiind ca nu au mai suportat atitudinea,, barbateasca,, a celui care ar fi trebuit sa fie sotul si protectorul lor!!!!:mad:

eu plang 3 zile daca imi vorbeste pe un ton rastit, si cateodata ma autoflagelez ( moral:P), ca atetea femei sunt capabile sa indure abuzuri reale si mult mai mari si eu, sunt ca o mimoza, dar nu e drept.....

daca visez ceva, daca imi doresc ceva cu adevarat la nivel global, e sa se schimbe mentalitatea asta , nu numai in orient si in occident, sa vad ziua in care nu vor mai fi asa multe femei fara viitor si optiuni, si poate atunci vor creste mai multi copii fara traume psihologice, fara sa repete inconstient tiparul abuzurilor pe care le-au vazut!!!!