PDA

View Full Version : Sa plangem pentru cei pierduti...



ummraschid
03-07-2007, 12:39 PM
:006:


assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu




....oare ce ramane in urma celor care au trait in ratacire si care i-au condus poate si pe multi altii in aceeasi ratacire?...
...in urma celor care au promovat cel mai rau shirk, care au facut din ce este permis , interzis si din ce este interzis , permis...indemnandu-i si pe altii la aceasta...

Sa plangem pentru ei ?!...

Intr-adevar, sa plangem!!...



Noi, musulmanii, ar trebui sa recunoastem enormitatea pacatului de a atribui un fiu lui
Allah subhanahu wa ta'ala...



Allah ta'ala spune in Sfantul Qur'an:




Si ei zic: " Cel Milostiv si-a luat un fiu!"
Voi spuneti un lucru cumplit!
Aproape ca cerurile se crapa de aceste [vorbe], pamantul se despica
si muntii se prabusesc in farame,
Pentru ca ei Ii atribuie Celui Milostiv un fiu!
Toti cei care se afla in ceruri si pre pamant vor veni la Cel Milostiv ca robi,
El i-a socotit si i-a numarat pe ei bine.
( Surat Maryam: 88-94)



...si faptele lor sant inutile, in timp ce ei cred altminterea....



Spune:" Voiti sa va vestim Noi care sunt aceia care vor avea cel mai mult de pierdut din faptele lor?
Aceia a caror ravna in aceasta lume este ratacita, in vreme ce ei isi inchipuie ca fac bine,
Aceia care au tagaduit semnele Domnului lor si intalnirea cu El si in desert au fost faptele lor! Si nu le vom da lor in Ziua Invierii nici o greutate!"
(Surat Al-Kahf: 103-105)



...si...



Cat despre faptele acelora care nu cred, ele sunt ca o nalucire intr-un pustiu intins, pe care cel insetat il ia drept apa, dar cand ajunge la el nu gaseste nimic. Insa el Il gaseste acolope Allah care ii va plati intreaga lui socoteala caci Allah este grabnic la socoteala.
(Surat An-Nur: 39)

sursa: islaam.com






...inshaallah, sa plangem asupra lor...

... si sa nu pregetam, fiecare dupa putinta noastra, sa impiedicam lucrul lui shaitaan,
raspandind in jurul nostru lumina Islamului!...
...inshaallah,amin!...



assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu

suleiman
03-12-2007, 02:37 AM
Nu stiu daca trebuie sa plangem , dar stiu sigur ca trebuie sa-i ajutam .

Sa vorbim , sa explicam , sa raspandim islamul prin vorbe bune si rabdare .

Multmim Lui ALLAH pentru ca ne-a facut musulmani , si ne-a invatat sa fim supusi , si ne-a aratat cum sa ne simtim superiori si liberi prin robia noastra fata de El si doar El .

iman99
03-12-2007, 07:32 PM
salamu aleikom w rahmatulah w barakatu

insha Allah sa ne rugam ptr cei care ratacesc..ptr ca multi dintre noi avem mame,tati ,surori,frati...etc..care inca ratacesc insha Allah ca Allah Subhana W Taala sa le deschida piepturile si mintiile lor si sa le arate adevaratul drum...fieare musulman doreste acest lucru din toata inima lui.....ce frumos ar fii sa-ti intalnesti mama,tata sora fratele,,etc..in Paradis insha Allah......subhan Allah El este singurul care deschide drumuri..si El e singurul care schimba suflete cu voia Sa

iman99
03-12-2007, 07:35 PM
nu stiu daca gresesc sau nu inshaAllah sa ma corectati..dar cred ca titlul nu vorbeste de cei rataciti....cred ca cei pierduti sunt evreii iar de cei care vorbim noi aici cei rataciti sunt crestinii

Allah sa ne lumineze caile si sa ne indrepte spre fapte bune insha Allah

ummraschid
03-13-2007, 01:03 PM
:006:

assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu,

...articolul respectiv se refera cu precadere la crestini, la cei care atrag spre ratacire si conduc pe altii la ea...cum ar fi preoti, calugari, si alte sutane...insa sensul il putem largi la toti cei care ratacesc, in diferite alte religii...

...sa plangem este intr-adevar singurul lucru pe care il putem face, pentru ca referinta se face la cei care nu mai au nici o speranta a fi iertati, pentru ca au parasit deja aceasta lume!...

...sa plangem asupra lor, pentru ca au murit in alta religie decat singura acceptata la Allah subhanahu wa ta'ala...si daca pentru un frate sau sora musulmana, ne putem ruga, pentru iertare si dupa ce a decedat, pentru acestia, nu ne putem ruga, nici daca ar fi parintii nostri....

...iar aceasta durere pe care o simtim in urma celor pentru care intr-adevar este prea tarziu, sa ne faca sa ne straduim cat putem mai mult sa luptam impotriva lucrului lui shaitaan, impotriva intunericului in care acesta ii atrage pe oameni...


...in legatura cu aceasta, as indrazni sa adaug ca de multe ori, din dragoste fata de parintii nostri, din rusine, teama, sau mai stiu eu din ce cauza...
...refuzam sa vedem adevarul, sau desi il cunoastem , nu il putem rosti...
...sa nu ne amagim, si sa nu amagim nici pe altii:

crestinii si iudeii, sant ne-credinciosi, ei fac si raspandesc cel mai rau shirk...

"...religiile Iudeilor si a Crestinilor au fost abrogate de catre Allah subhanahu wa ta'ala in clipa in care Allah ta'ala a trimis pe Profetul Sau Muhammad, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, si Allah ta'ala i-a obligat pe toti oamenii acestui pamant , evrei si crestini si pe altii, sa-l urmeze..."

sursa: islamqa.com

...in intregime ,de citit, inshaallah:

http://islamqa.com/index.php?ref=10232&ln=eng&txt=Jews%20and%20Christians


assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu

Latifah
03-13-2007, 05:37 PM
Salam Aleykum

Stiti vreo modalidate de obtinere a qabr(daca am inteles acesta este cuvantul pentru Rabdare..sau sabr). Si in viata de zi cu zi, dar mai ales pentru a lupta pentru allah subhana wa ta'ala pentru parintii si familia noastra.

iman99
03-13-2007, 06:12 PM
salamu aleikom wa rahmatulah w barakatu

nu stiu daca am inteles bine intrebarea ta insha Allah
Cel mai bun mod de a ne intarii rabadarea este "postul" din cate stiu eu.....mai sunt multe altele dar postul cred ca este cel mai important ptr ca in post nu numai ca nu avem voie sa mancam,sa bem,ci si trebuie sa ne abtinem sa ne enervam sa ne purtam frumos insha Allah.Bineainteles un musluman intotdeauna trebuie sa se poarte frumos si sa faca fapte bune in fiecare zi..dar in post acestea sunt putin mai greu de indeplinit ptr ca suntem cu stomacu gol...ne este foame sete etc

Latifah
03-13-2007, 06:26 PM
Imi cer scuze pentru ca nu s-a inteles pe deplin. Pe langa post mai putem face asta si in alt mod? In afara da dua? Sper exemplu eu ma lupt sa fiu rabdatoare in a-i arat mamei islamul. Uneori spune unele lucruri despre crestinism, despre care eu stiu ca nu sunt adevarate si nici nu ajuta cu nimik (sfestania casei etc), care ma fac sa ma aprind insa trebuie sa tin totul in mine pentru a nu ma da de gol, sau care de suparara mai mai ma fac sa plang pentru ca nu ii pot spune cu toata inima cat de frumos si cald este islamul si cat de mult ne iubeste Allah subhana wa ta'ala. :(

Cel putin am spus ce am avut de spus in acest post. (scuze off topic)

Incerc sa mai caut modalitati de obtinere a Rabdarii si voi posta cat de curand.

iman99
03-13-2007, 06:57 PM
salamua elikom w rahmatulah w barakatu

eu tot cu postu o tin.....:) parerea mea e ca fiecare dintre noi avem nervii nostrii firea noastra...iar prin post noi dobandim rabdare paralizam nervii daca insha Allah reusim sa-l tinem cum trebuie....apoi spun eu la orice situatie mai dificila stim sa reactionam ptr ca gradul de rabdare al nostru a crescut.....insha Alah sa nu vorbesc prostii pe aici.....dar din punctul meu de vedere postul voluntar e f benefic din topate punctele de vedere si mai ales ptr Rabdare

iar la ceea ce ai spus tu...referitor la discutiile cu parintii ..discuta cu ei dar in cel mai frumos mod cum ne-a spus Alah SUABHANA W TAALA....daca nu te simti pregatita parerea mea e sa te opresti si sa incerci prin fapte bune si exemple frumoase sa-i atragi spre islam..iar cand vei ajunge sa-ti stapanesti(nervi:D) atunci cauta sa vorbesti cu ei

Allah sa ma ierte daca am gresit insha Allah