PDA

View Full Version : [1] Pentru cei convertiti .



suleiman
03-07-2007, 07:04 PM
In numele Lui ALLAH Cel Milostiv Indurator .

M-am gandit sa propun o serie de probleme rafinate si sa le discutam deschis . Chiar daca aceste subiecte tin de religie , dar nu vreau ca metoda de raspuns sa fie pur religioasa .

Scopul este ca noi musulmani sa lamurim unele lucruri in istoria islamului , lucruri considerate de altii imorale si anormale .

Intrebarea mea astazi este :

-Dupa ce ai devenit musulman (ca) cum argumentezi faptul ca Profetul *salat* s-a casatorit cu Aisha desi era mica ?.

Saira
03-07-2007, 08:11 PM
al salamou alaykoum wa rahmatullahi wa barakatouhu


Cert este un lucru:dincolo de faptele ce unora le-ar putea parea anormale sau imorale,cum spuneai tu,Suleiman,fiecare fapta si fiecare gest al profetului Muhammad (sallaAllahou alayhi wa salam) are un anumit sens bine determinat si un folos.Tot astfel stau lucrurile si in cazul casatoriilor sale.


Fiecare casatorie a profetului (sallaAllahou alayhi wa salam) a avut un motiv bine determinat,fie din cauza sociale,vizand aproprierea intre anumite triburi si aproprierea de islam,fie din motive educative,asa cum este cazul casatoriei cu Aicha (radhia Allahou anha).


Stim cu totii ca la varste fragede orice om invata mai usor,astfel Aicha a invatat islamul foarte bine,fiindu-le de folos femeilor comunitatii,caci profetul era foarte timid si nu putea sa le explice femeilor anumite chestiuni mai "delicate".Astfel Aicha putea sa le explice mai bine femeilor cele ce profetul era prea timid sa exprime.Tot astfel,datorita varstei fragede,Aicha a trait dupa moartea profetului (salla Allahou alayhi wa salam),invatand mai departe si relatand foarte multe aspecte din viata profetului care ne folosesc noua si astazi.


Suleiman,sper sa fi raspuns intrebarii tale.

gabriela guettat
03-07-2007, 08:15 PM
Foarte frumos surioara Saira:smile06: :smile06: ;casatoria Profetului Mohammed sallaALLAH alihi wa sallam cu Aisha radhi ALLAH anha,are o explicatie foarte simpla.

Profetul salla ALLAH alihi wa sallam a visat pe Ingerul GABRIEL alihi sallem,care vine cu mesajul DIVIN de a se castori cu Aisha radhi ALLAH anha!

suleiman
03-07-2007, 08:21 PM
Saira , merci .

Gabi vreau un raspuns :( , din punctul tau de vedere ca si fosta nemusulmana , adica pune-ti intrebarea ca si cum nu esti musulmanca si vezi cum ai raspunde , compara raspunsul cu cel cand esti musulmanca . Si da-mi rezultatul .

Sper nu cer un lucru complicat , si te rog frumos sa nu mai maresti scrisul ca l-am facut din start mare .

Saira
03-07-2007, 08:28 PM
Saira , merci .

Gabi vreau un raspuns :( , din punctul tau de vedere ca si fosta nemusulmana , adica pune-ti intrebarea ca si cum nu esti musulmanca si vezi cum ai raspunde , compara raspunsul cu cel cand esti musulmanca . Si da-mi rezultatul .

Sper nu cer un lucru complicat , si te rog frumos sa nu mai maresti scrisul ca l-am facut din start mare .


Stai putin,Suleiman.Asta ai vrut de la inceput,ceea ce ceri Gabitzei?Fiindca eu nu intelesesem ca ar trebui sa fac o paralela,eu am dat doar punctul meu de vedere ca musulmana,nu si cel dinainte.Dar scriu acum.


Inainte sa cunosc islamul poate oi fi avut si eu anumite chestii si nedumeriri,dar dat fiind faptul ca eram cam mica atunci nu garantez ca am avut o parere.Si inca o chestie,nu-mi amintesc sa fi stiut dinainte de a incepe sa ma interesez de islam ca Aicha (rahdia Allahou anha) era asa tanara,asa ca nu cred sa fi acuzat.Insa prejudecati sunt sigura ca am avut,dar nu mai deviez subiectul.Ceea ce e insa cel mai bine e ca m-am lamurit atat cat sa fiu multumita si sa nu acuz ceva in necunostiinta de cauza.

gabriela guettat
03-07-2007, 09:10 PM
Frate Suleiman,inainte de a intra in Islam,nu AM cunoscut.
Dar ideea este ca sigur as fi criticat,si as fi zis (cum sa te castoresti cu o copila?)

Acum ALHAMDULILLAH,imi zic:IN primul rand Profetul Mohammed sallaALLAH alihi wa sallam a primit un mesaj DIVIN,ceea ce a facut nu trebuie judecat;in al doilea rand imi spun:dar cine sunt eu sa pot judeca un PROFET???

Mariyah
03-08-2007, 01:52 AM
Dupa parerea mea nu trebuie sa raspundem cu : nu trebuie sa punem la indoiala ce a ales profetul, a fost voia divinitatii, cine sunt eu sa ma intreb?

pt ca , chestiunea e simpla
Aisha nu este prima fata care s-a casatorit la 9 ani ci este una din miliardele de fete, in acele vremuri era un lucru firesc.
Bineinteles ca pt normele , standardele de astazi asta suna ciudat si e indoielnic insa toate aceste norme, valori, standarde sunt produsul evolutiei si creatiei mintii umane nefiind inspirate din nici o carte sau doctrina religioasa.
Ce carte relevata in mod divin surprinde varsta minima /maxima la care o femeie se poate casatori????????

HAYAH
03-08-2007, 03:26 PM
As salamu alaikum.
Ca nemusulman, probabil nu e frapanta varsta frageda a Aishey, radhia allahu anha, cat diferenta mare de varsta intre ea si profetul Mohammad salallahu aleihy wa salam. Si in ziua de azi sunt societati in care fetele sunt maritate de foarte tinere, insa cu baieti de asemenea tineri. Intr-adevar, nu stiu daca exista vreo Carte in care sa fie interzis un mariaj din cauza diferentei de varsta. Insa probabil multi oameni nu vad bine un mariaj in care intra o copila si in plus, sotul este mult mai in varsta....Eu personal, ca nemusulmana, nu stiam nimic despre Islam, dar aveam o parere proastra despre musulmani, parere mostenita sau "copiata" de la altii. Si e usor sa acuzi cand te ia valul si in plus cand esti dezinformat.
Ca si musulman, intelegi mult mai usor foarte multe aspecte ale vietii, si nu doar pe cele legate de Islam. Noi acum stim ca profetul nostru, saws, s-a casatorit cu Aisha, raa, in urma unei revelatii divine, iar motivele au fost intelese de oamenii de rand in timp, asa cum a relatat sora Saira in postarea ei.

Latifah
03-15-2007, 12:27 PM
Salam aleykum wr wb

Ce pot spune...inainte de a ma converti nu stiam multe lucruri legate de islam. Imi amintesc cum profesroul de istorie il facea pe Profetul(pacea si binecuvantarile lui Allah asupra sa) 'nebunul din pestera'. Cred ca aveam o vaga ideea despre casatoriile sale cu mai multe femei. Anul trecut, cand faceam cercetari despre islam am gasit comentarii pe un forum romanesc(cu de toate) si vorbeau foarte urat despre el. Se spunea ca s-a casatorit de multe ori pentru 'nevoile personale'.

Oricum eu am ramas deschisa si nu mi-am facut o parere pana nu am aflat si punctul de vedere islamic pentru ca stiu ca lumea vorbeste si aparentele inseala.

Acum...dupa ce am citit despre casatoriile sale sunt de acord cu ce au zis surioarele in postarile de mai sus.

Allah sa il binecuvanteze

amoodia
05-02-2007, 07:06 PM
pentru ca tot vorbiti de casatoria profetului salalahu aleyhi wa salam cu Aisha radi alahu anha, eu am gasit pe internet un articol in care compara diverse surse recunoscute de islam, si la sfarsit concluzia era ca Aisha de fapt avea in jur de 18-19 ani cand s-a casatorit.
o sa caut inshaAllah pagina respectiva si vreau sa-mi spuneti ce parere aveti, mai ales Suleiman care poate citi araba si ne poate spune daca pasajele din cartile respective sunt corecte.

am gasit acum repede un site care spune cam tot ce gasisem eu mai demult

http://www.understanding-islam.com/related/text.asp?type=question&qid=375

o sa-l caut si pe celalalt inshaAllah

maryam
05-03-2007, 08:56 AM
Sincer, mi se pare un exercitiu de imaginatie foarte greu acesta la care ne supui acum:p , am stat si m-am tot gandit si fara sa fac pe una careia i s-a "spalat creierul" (aceasta apreciere am primit-o de multe ori :D ) chiar nu ma pot gandi ce-as fi spus atunci, probabil ca mi s-ar fi parut istagfiru ALLAH Al Aziim o ciudatenie, imi amintesc ca prima oara cand am auzit asta eram fff la inceputul islamului si parca nu-mi venea sa cred, dar nu stiu, alhamdulillah cum ALLAH Tabaraka Ta`ala a potrivit lucrurile cu mine ca, mereu cand nu stiam si mai ales nu intelegeam ceva mi-era atat de teama sa nu fac vreun pacat gandind cu mintea mea limitata, incat unele lucruri le-am asimilat fara sa cracnesc...mai tarziu, nu pot descrie, pe masura ce am inceput sa citesc, sa studiez, sa caut zile si nopti totul a devenit, cum sa spun, ca o lumina, ca o perdea care cadea incet, incet...astazi alhamdulillah Rabby al-alamiin am doar tristetea ca oamenii sunt atat de inculti in ceea ce priveste islamul si mai ales viata profetului *salat* ; stau si ma intreb, oare dc astazi profetul *salat* ar fi printre noi, ar ezita vreunul sa-si marite fetita de 9 ani cu el *salat* ???

Felicitari pentru topic , f interesant cred ca ne ajuta mult sa fim poate mai toleranti cu nemusulmanii aducandu-ne aminte de noi insine.

Saira
05-03-2007, 03:36 PM
:salam:



Maryam :give_rose: masha'Allah,tare bine ai explicat!


Si pot spune ca m-a regasit in vorbele tale...inainte de a fi muslim am citit si dintr-o parte,si din cealalta...adica si din sursele islamului,dar si scrieri ale unora ce atacau anumite puncte ale acestei religii,inclusiv forumuri,carti etc.Si de multe ori s-a inamplat sa se afirme ceva despre islam,cum ca ar fi avut anumit aspecte negative,astaghfirouLlah,si cand credeam ca chiar asa e...gaseam,subhanaAllah,adevaratul raspuns si informatii foarte bine argumentate!Alhamdulillah,am cunoscut suficient de mult din islam incat sa iubesc aceasta religie si insha'Allah intr-o buna zi si familia mea sa cunoasca maretia ei!

maryam
05-03-2007, 06:52 PM
:salam:



Maryam :give_rose: masha'Allah,tare bine ai explicat!


Si pot spune ca m-a regasit in vorbele tale...inainte de a fi muslim am citit si dintr-o parte,si din cealalta...adica si din sursele islamului,dar si scrieri ale unora ce atacau anumite puncte ale acestei religii,inclusiv forumuri,carti etc.Si de multe ori s-a inamplat sa se afirme ceva despre islam,cum ca ar fi avut anumit aspecte negative,astaghfirouLlah,si cand credeam ca chiar asa e...gaseam,subhanaAllah,adevaratul raspuns si informatii foarte bine argumentate!Alhamdulillah,am cunoscut suficient de mult din islam incat sa iubesc aceasta religie si insha'Allah intr-o buna zi si familia mea sa cunoasca maretia ei!


Inshaa ALLAH habibti, Inshaa ALLAH, cred ca fiecare dintre noi are aceasta durere si aceasta povara, aceasta tristete de a nu se "regasi" complet intr-o familie, intre cei care reprezinta totul...
Dar oare cine deznadajduieste in privinta indurarii lui ALLAH?

Saira
05-03-2007, 07:01 PM
Inshaa ALLAH habibti, Inshaa ALLAH, cred ca fiecare dintre noi are aceasta durere si aceasta povara, aceasta tristete de a nu se "regasi" complet intr-o familie, intre cei care reprezinta totul...
Dar oare cine deznadajduieste in privinta indurarii lui ALLAH?




Nici vorba de deznadajduiala,habibti...alhmadulillah! Numai cei nechibzuiti nu spera,atunci cand e atat de evidenta puterea lui Allah subhana wa ta'ala!



Uneori chiar am impresia ca daca ai mei ar lasa la o parte gura lumii...ar putea fi muslim,insha'Allah! Numai gandindu-ma la asta incep sa ma simt asa bine si totul devine parca mai frumos...am momente in acre nu ma simt foarte bine,am si eu supararile mele...si ma gandesc cum as vrea sa fie si gandul ca familia mea ar putea intra,intr-o zi,in islam...ma face sa plutesc,alhamdulillah!



Iti trimit un :p de departe si o :give_rose: ,ca prea imi ajung vorbele tale la suflet!

maryam
05-05-2007, 11:23 AM
Iti trimit un :p de departe si o :give_rose: ,ca prea imi ajung vorbele tale la suflet!




Si eu tie multe :p si multe :smile06: :give_rose: :give_rose: si as mai pune multe dar nu ma lasa admin, cica sunt prea multe :smile18:

daniela_muslimah
05-23-2007, 09:19 PM
pentru ca tot vorbiti de casatoria profetului salalahu aleyhi wa salam cu Aisha radi alahu anha, eu am gasit pe internet un articol in care compara diverse surse recunoscute de islam, si la sfarsit concluzia era ca Aisha de fapt avea in jur de 18-19 ani cand s-a casatorit.
o sa caut inshaAllah pagina respectiva si vreau sa-mi spuneti ce parere aveti, mai ales Suleiman care poate citi araba si ne poate spune daca pasajele din cartile respective sunt corecte.

am gasit acum repede un site care spune cam tot ce gasisem eu mai demult

http://www.understanding-islam.com/related/text.asp?type=question&qid=375

o sa-l caut si pe celalalt inshaAllah






si eu am citit.. ca unii afirma ca varsta 'Aishei (radiy Allahu anha) a fost gresit inteleasa..

insa din ce-am citit eu.. dovezile Clare sunt ca..

'Aisha s-a casatorit la 6 /7 ani..

Insha'a Allah revin mai tarziu.. :p

~~~
Fetelor, lasati imbratisarile :D...

cum ramane cu Subiectul?...

n-aveti nimic de argumentat, pe baza lui?..

cum raspundeti cuiva care vine si-l acuza pe Profet *salat*

de pedofilie? (astaghfirullah)...

argumente sunt pentru a le raspunde la Acuzatii...
pentru ca e clar ca Lumina Zilei...

deci... :D

voi cum argumentati?

ce le raspundeti celor care acuza / sau va intreaba asemenea intrebari?

NU (doar) ARGUMENTE DE TIP RELIGIOS...
CI RATIONAL..

Inshaa Allah revin si eu ceva mai tarziu..

maryam
05-24-2007, 07:44 AM
Parerea mea...in afara imbratisarilor, nah :D este ca, una dintre cele mai periculoase cai este aceea de a crede ca, dupa ce ai citit cinci:p carti despre Islam, ai "rasfoit" Coranul timp de nu stiu cate luni...sau ani si ai ascultat niste predici esti deja super tare in "teologie"; asa incat a incepe eu sa-mi explic acum sau sa gasesc nu stiu ce argumente mi-se pare, (scuze ptr repetitie) f. periculos!!!
Asa cum ALLAH, Subhanna Hua wa Ta`aala a last notat in Coran, asa cum a spus profetul *salat* , exista limite peste care omul in general si mintea, in cazul de fata, nu poate trece...exista lucruri despre care daca am intreba si ele ar fi dezvaluite nu ne-ar fi pe plac.

Asta nu inseamna ca omul trebuie sa-si inchida "poarta" meditatiei, ba din contra...dar de ex. in acest caz, doar dc poti sa te departajezi total de ceea ce esti tu, un om care traieste in acest secol, cu un anumit fel de "vederi largi", de influentele exterioare si probabil ceea ce este si mai greu, de raul din propriul suflet care te face ca in solitudine sa nu fi atat de "mashaa ALLAH" cat esti pe afara... atunci e ok, poti da propriile explicatii; in ceea ce ma priveste, nu pot da alta explicatie decat ceea ce stiu cu infinit de marunta mea "stiinta" si acestea sunt cele care se stiu despre casatoria profetului *salat* cu Aysha...nu am citit nicaieri in Coran sau in Sunnah "de ce" ALLAH a lasat-o pe ea ptr profet *salat* la acea varsat, ci doar explicatii date de oameni de stiinta musulmani, presupuneri ale unor teologi renumiti...insa ALLAH stie ceea ce noi nu stim!!!

Cu siguranta, ALLAH ar fi putut sa faca ca Aysha, radia ALLAHU anha sa aiba 25, 35, 45, 50 sau orice alta varsta, insa a fost Voia Lui ca ea sa fie cea pe care profetul *salat* a vazut-o in vis ca fiind sotia lui si sa aiba 6!!! ani la logodna si dupa unele relatari 9 in momentul in care casatoria s-a consumat.
De ce? Pentru ca El face ceea ce voieste si la El este Stiinta tuturor lucrurilor!
Pentru mine, mai uimitor decat 6 ani este faptul ca ea, ALLAH sa fie multumit de ea a reusit sa transmita o intreaga stiinta, sa si-o insuseasca, sa devina ceea ce a fost si ceea ce este, Subhanna ALLAH, ave 18 ani la moartea profetului *salat* .

Inshaa ALLAH, Bunul ALLAH sa ne calauzeasca spre ceea ce ne este de folos...

daniela_muslimah
05-24-2007, 06:08 PM
Parerea mea...in afara imbratisarilor, naheste ca, una dintre cele mai periculoase cai este aceea de a crede ca, dupa ce ai citit cinci:p carti despre Islam, ai "rasfoit" Coranul timp de nu stiu cate luni...sau ani si ai ascultat niste predici esti deja super tare in "teologie"; asa incat a incepe eu sa-mi explic acum sau sa gasesc nu stiu ce argumente mi-se pare, (scuze ptr repetitie) f. periculos!!!
Asa cum ALLAH, Subhanna Hua wa Ta`aala a last notat in Coran, asa cum a spus profetul , exista limite peste care omul in general si mintea, in cazul de fata, nu poate trece...exista lucruri despre care daca am intreba si ele ar fi dezvaluite nu ne-ar fi pe plac.




Cu tot respectul, Maryam :give_rose:

Scopul NU este sa dam noi explicatii de ce a hotarat Allah asa si de ce nu a fost altfel.. NU a fost vorba de asa ceva...

si nici nu a pretins nimeni ca detine un anume grad de cunostinte..

:give_rose:

scopul este pur si simplu, asa cum s-a zis de la inceputul acestui Thread, sa se raspunda la ACUZATIILE pe care le aduc unii Islamului...


M-am gandit sa propun o serie de probleme rafinate si sa le discutam deschis . Chiar daca aceste subiecte tin de religie , dar nu vreau ca metoda de raspuns sa fie pur religioasa .

Scopul este ca noi musulmani sa lamurim unele lucruri in istoria islamului , lucruri considerate de altii imorale si anormale .

de exemplu:

NU a zis nimeni sa dam noi acum nu stiu ce explicatii.. de ce a vrut Allah sa aiba Aisha (Allah fie multumit de ea) 6 ani cand s-a casatorit..
de ce asa si nu altfel
si NU a zis nimeni sa vina cineva cu explicatii PERSONALE...

ci alta era intrebarea...
vine un ne-musulman si acuza Islamul: "Profetul vostru a fost un om imoral.. acea casatorie a fost anormala, Profetul vostru a fost un pedofil"
(rabbighfirli!!!!!!!!)

asta este scopul: CUM le explici celor care vin cu astfel de acuzatii?..

de exemplu: "Profetul vostru a fost un Pedofil" (astaghfirullah)
nu poti sa-i spui: "asa a vrut Allah, sa fie aceasta casatorie"
ci cred ca trebuie sa-l iei pe acel om.. si sa-i arati:
oare asa este?...

pai ce este un pedofil? cum se manifesta?
si-i arati.. cum a fost viata Profetului *salat* pana la 25 de ani nu are nimeni ce-i reprosa.. a fost Pur, Cast...
dupa 25 de ani s-a casatorit cu Khadija (Allah fie multumit de ea), care era cu 15 ani mai mare decat el...
cum au fost celelalte sotii?..
trasaturile profetului

etc

apoi 'Aisha.. arata ea a copil abuzat??? (cum pretind unii, cand ataca Islamul)
din contra.. nu a fost nici traumatizata, nici abuzata..
ci, asa cum ai spus si tu, "a reusit sa transmita o intreaga stiinta"...

~~~
Inca o data.. te rog mult, Maryam.. nu intelege gresit :give_rose:

aceste intrebari NU sunt pentru ca noi sa dam explicatii personale,
ori ca vreunul dintre noi sa creada ca detine nu stiu cata stiinta..
incat sa argumentam noi de ce a Vrut Allah asa.. :(

ci aceste intrebari

sunt cu Scopul de a ne ajuta unii pe ceilalti in a raspunde
ACUZATIILOR aduse religiei noastre...

acuzatii care tin de fapte pe care unii nemusulmani le vad IMORALE / ANORMALE
iar tot ceea ce facem noi este sa le aratam ca nu este asa ;)

nu asta e datoria noastra?

sa aratam Adevarul?..

Allah sa ne ajute..

:give_rose:

maryam
05-24-2007, 07:39 PM
Am raspuns asa cum am facut-o deoarece cunosc nu doar ipotetic aceasta situatie, aceasta acuzatie...de ex, intr-una din emisiuni cineva a sunat si a pus problema intr-un mod 99% asemanator :D ...si din experienta acestui precedent si a altora imi permit sa spun ca uneori, noi, musulmanii folosim niste argumente, incercam sa prezentam lucrurile asa, nu stiu cum sa ma exprim ptr a arata exact ceea ce simt...scuze:( , adica ca si cum am dori sa "justificam" si nu sa prezentam.
Nu impartasesc parerea ca noi musulmanii putem lamuri ceva...nici din istoria islamului nici din afara ei, ci doar putem sa aratam, sa prezentam; dar acesta este un proces care difera ffff mult, una este sa ai timp la dispozitie si sa ii poti arata unui om, mai ales dc are disponibilitatea de a citi, de a intelege lucrul respectiv, alta este sa ai o confruntare pe un chat samd.
Nu m-am referit la cineva anume, cand am spus de cunostinte despre islam, a fost doar o atentionare pentru mine, la fel ca si ptr. oricine altcineva!!!

Si stai fara grija ca nu sunt suparacioasa de fel :D , dar intre "a raspunde" si "a lamuri"- amandoua legate de aceeasi tema este o diferenta.

ALLAH sa te rasplateasca pe tine:give_rose: si pe oricine "trudeste" pentru indreptarea raului, al neadevarurilor care se spun...
ALLAH, Subhanna Hua wa Ta`ala, Profetul *salat* , ISLAMUL, nu au nevoie ca noi sa le indreptam imaginea...nicidecum, noi insine avem datoria si nevoia de a o face cunoscuta ..si poate uite, ca si consecinta a faptului ca mult timp asta nu s-a facut decat in penumbra, astazi trebuie sa raspunzi in loc sa arati :p .

Cat despre cei care sunt...altfel...este Voia lui ALLAH, Marire Lui indreptarea lor, Inshaa ALLAH!