PDA

View Full Version : Despre sotiile Profetului (sallaAllahou alayhi w salam)



Saira
03-08-2007, 04:25 PM
Al salamou alaykoum


De ieri am o curiozitate si am zis sa apelez la voi si la cunstiitele voastre in islam,masha'Allah!


Ceea ce ma intrebam este daca exista vreo relatare sau orice alta sursa autentica ce vorbeste despre infatisarea sotiilor profetului Muhammad (sallaAllahou alayhi w salam) si despre felul in care acestea se ingrijeau.

suleiman
03-08-2007, 05:38 PM
cum adica se ingrijeau ?

Sursa : Sirah .
Autorul : Iben Hisham . (m 213 H).
Cartea : E cea mai veche carte care se ocupa de viata detaliata a profetului *salat*

Mamele credinciosilor :

Spune iben hisham : Cat despre nevestele profetului *salat* erau 9 :
- Aicha fica lui Abu-Baker
- Hafsa fica lui Omar ben Al-Khattab
- Omm-Habiba fica lui Abu-Sufian
- Omm-Salama fica lui Abu-Umayyah
- Sawda fica lui Zum'a
- Zainab fica lui Jahsh
- Maymunah fica lui Al-Hareth fiu lui Hazn
- Jouwairiyah fica lui Al-Hareth fiu lui Abu-Dirar
- Safiyyah fica lui Huyayi

Totalul femeilor cu care s-a casatorit *salat* 13 :
Fata de cele 9 mai este :
- Khadijah fica lui Khuwailid
- Zainab fica lui Khuzaimah

Pana acum sunt 11 .
Iar sunt 2 cu care nu a tinut relatie :
- Asma' fica lui An-Nu'man
- Umra fica lui yazid al-kilabiyah .

Intru in detaliu ?

nour al huda
03-08-2007, 07:28 PM
Da, daca se poate d-le Suleiman sa intrati in detaliu.........

Si inca ceva , eu mai stiam de existenta lui Marie de origine copta, egipteana cu care l-a avut pe Ibrahim....care a murit foarte mic......gresesc?

suleiman
03-08-2007, 07:32 PM
Mariyah nu a fost sotia profetului *salat* , a fost un cadou primit din partea regelui egiptean . Si dupa nasterea lui Ibrahim , mariyah a devenit libera .
Nu a fost si nu este considerata una dintre nevestele profetului *salat*

Saira
03-08-2007, 08:24 PM
Da,Suleiman,chiar as vrea sa detaliezi,insa in directia pe care mi-am dorit-o creand acest thread.



Cum se ingrijeau? adica felul in acre ele ca si femei aveau grija de ele...totusi,o femeie nu poate fi neglijenta in acest aspect...eu as lua-o aceasta ingrijire chiar la capitolul igiena.Adica daca exista chestii despre viata lor intima,ma refer la felul in acre isi ingrijeau poate parul,daca se parfumau (in casa,desigur) etc.Stiu ca totusi Profetul a fost un om care a preferat sa traiasca precum toti ceilalti oameni simpli si ca nu a fost bogat,insa...



Cred ca intelegi la ce ma refer,nu?exista astfel de materiale?

suleiman
03-08-2007, 08:46 PM
Exista ceva in legatura cu igiena , dar nimeni nu s-a gandit sa scrie un material despre femeile pe vremea profetului in sesnul pe care il vrei tu .
Sunt niste lucruri spuse si rare , trebuie adunate , ca nu sunt sub un capitol anume .

Saira
03-08-2007, 08:51 PM
Exista ceva in legatura cu igiena , dar nimeni nu s-a gandit sa scrie un material despre femeile pe vremea profetului in sesnul pe care il vrei tu .
Sunt niste lucruri spuse si rare , trebuie adunate , ca nu sunt sub un capitol anume .



ok,inteleg.atunci ma poti indruma la niste carti unde sa gasesc putin cate putin din ceea ce vreau eu si sa imi formez un intreg?asta daca sunt si traduse in anumite limbi,nu doar in araba :(

nour al huda
03-09-2007, 01:07 AM
Domnule Suleiman...eu am o nelamurire...cum adica Maryah nu a fost si nu este considerata una dintre sotiile sale.....pai atunci Ibrahim s-a nascut dintr-o relatie extraconjugala???
Ca sa inteleg va rog din suflet sa-mi detaliati mai mult aceasta relatie , povestea ei.....nu am inteles nici chestia asta cu a fost daruita cadou....

Mii de scuze....:give_rose:

suleiman
03-09-2007, 01:58 AM
Ce nu ai inteles ?

Profetul *salat* a trimis scrisori la regii din vremea sa cu chemare la islam .

Unii au acceptat islamul , altii nu .

Regele egiptului , i-a trimis profetului un cadou , doua femei :
Mariyah si Sirine fiicile lui Simon (Sham'un) , pe drum Hateb (cel care a avut datoria de a trasnmite scrisoarea profetului) le a explicate celor doua domnisoare religia islamica iar ele au trecut in islam inainte sa ajunga in Medina .

Profetul a primit cadoul si a pastrat-o pe Maria si a daruit-o pe Sirine prietenului sau Hassan ben Thabet .

La un an dupa ce a ajuns in Medina , Mariyah a ramas insarcinata , iar profetul *salat* s-a bucurat (avea atunci 60 de ani) .
Mariyah a nascut un baiat frumos care semena cu profetul *salat* , iar numele copilului a fost Ibrahim .

Iben abbas a relatat ca profetul *salat* a zis cand a nascut maria : "Fiul ei a eliberat-o" . Adica ea nu era libera .

Ce nu se intelege din ce am zis ?

Mariyah
03-09-2007, 02:06 AM
dar de ce pe net in nenumarate surse apare ca a fost sotia profetului???

nour al huda
03-09-2007, 02:38 AM
Povestea am inteles-o d-le Suleiman......ceea ce nu inteleg este de ce nu este si nu a fost considerata sotia Sa..atata vreme cat au avut un copil impreuna.........!!!!!!!!!!!!!!

Iar eu am citit zeci de carti in care numele sau Maryah....apare ca una din sotiile Profetului*salat*

Daca am gresit cu ceva, scuze.....daca v-am provocat dureri de cap....indurare.....dar chiar s-a produs putina confuzie in capul meu.

suleiman
03-09-2007, 03:02 AM
Din contra nici o durere :D

Haideti sa ne lamurim .

Te gandesti cum de Profetul a avut o relatie cu o femeie fara sa fie nevasta sa ?

Raspunsul :

"Fara indoiala ca izbandesc si sunt fericiti dreptcredinciosii.
Care sunt smeriti in Rugaciunea lor.
Si care raman departe de vorbele desarte.
Si care fac Dania.
Si care se feresc de muiere afara de soatele lor si de aceea ce stapanesc mainile lor drepte , caci pentru aceasta nu sunt ei invinuiti.
In vreme ce aceia care cauta mai mult de atat , aceia sunt neleguiti .
" Al-mu'minun 1-7

aceea ce stapanesc mainile lor drepte :
Femeile sclave care sunt in proprietatea lor .

1- Al-mukawkes , regele egiptului era crestin , si cand a trimis-o pe Mariyah ca si cadou stia ca e sclava si stia ca profetul *salat* era profet . Si totusi nu a simtit ca face ceva anormal .
2- Cand mariyah a nascut , profetul *salat* a facut un act care i-a invatat pe toti sa faca ca si el , anume : Ceea care naste si nu e libera devine libera , lucru ce a eliberat toate sclavele din lumea islamica si le-a facut libere prin faptul ca ele nasc de la stapanii lor .

De ce in multe carti apare ca mariyah era sotia profetului : nu stiu , dar nu era .

nour al huda
03-09-2007, 10:28 AM
:give_rose: :give_rose: :give_rose:

Multumesc pentru rabdare..........acum am inteles........:36_1_21:

criss
03-09-2007, 11:12 AM
Buna fetelor!
Daca vreti sa aflati cat mai multe despre femeia musulmana va recomand sa aveti rabdarea de a citi o carte online, pe care eu am gasit-o foarte interesanta si plina de invataminte. Cartea o gasiti pe islam ro si se numeste Femeia musulmana. Spor la citit! :give_rose: :give_rose: :give_rose: :give_rose: :give_rose: :give_rose: :give_rose:

ummraschid
03-09-2007, 12:38 PM
:006:


assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu,


.... mii de multumiri, draga criss:smile06:

....citisem acestea in limba engleza, si chiar ma gandeam sa traduc , insa, alhamdulillah acum am gasit totul in romaneste...mashaallah!.. si Allah ta'ala sa rasplateasca osteneala traducatorilor!...

http://islam.ro/pdf/26222724Femeia-musulmana.pdf

...referitor la intrebarea initiala a surioarei Saira,
capitolul II,
" Femeia musulmana si propria identitate"
contine multe informatii cu privire la felul in care aceasta trebuie sa se ingrijeasca pe ea insasi....


http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/Rose24.gif

assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu

Saira
03-09-2007, 04:58 PM
Al salamou alaykoum


multumesc Suleiman pentru explicatiile cu privire la Mariyah,Criss pentru recomandare si de asemenea Umm Raschid :smile06: :smile06: :smile06:


am sa citesc cu mare interes :o


http://i66.photobucket.com/albums/h255/denisa_aisha/barak.gif

imanikka
03-09-2007, 05:10 PM
Al salamou alaykoum


multumesc Suleiman pentru explicatiile cu privire la Mariyah,Criss pentru recomandare si de asemenea Umm Raschid :smile06: :smile06: :smile06:


am sa citesc cu mare interes :o


http://i66.photobucket.com/albums/h255/denisa_aisha/barak.gif

Aceasta carte se pare ca puteti sa o gasiti si la Taiba. Eu cel putin am vazut-o tiparita, si cred ca era de la Taiba.

ummraschid
03-09-2007, 06:13 PM
Aceasta carte se pare ca puteti sa o gasiti si la Taiba. Eu cel putin am vazut-o tiparita, si cred ca era de la Taiba.



:006:


assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu,

...cartea de la Taiba, daca este cea in format pdf de pe siteul islamulazi, nu este aceeasi carte cu cea despre care s-a discutat, desi au acelasi titlu...cea de la Taiba se refera la femeia in Islam versus iudaism si crestinism...

..." Femeia in Islam" de pe islam.ro este traducerea cartii
The IDEAL MUSLIMAH
The True Islamic Personality of the Muslim Woman
as Defined in the Qur'an and Sunnah
Dr. Muhammad Ali Al-Hashimi

...pe care o gasiti aici:

http://www.usc.edu/dept/MSA/humanrelations/womeninislam/idealmuslimah/index.html



http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/blume62.gif


assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu

imanikka
03-09-2007, 07:08 PM
:006:


assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu,

...cartea de la Taiba, daca este cea in format pdf de pe siteul islamulazi, nu este aceeasi carte cu cea despre care s-a discutat, desi au acelasi titlu...cea de la Taiba se refera la femeia in Islam versus iudaism si crestinism...

..." Femeia in Islam" de pe islam.ro este traducerea cartii
The IDEAL MUSLIMAH
The True Islamic Personality of the Muslim Woman
as Defined in the Qur'an and Sunnah
Dr. Muhammad Ali Al-Hashimi

...pe care o gasiti aici:

http://www.usc.edu/dept/MSA/humanrelations/womeninislam/idealmuslimah/index.html



http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/blume62.gif


assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu

Nu UmmRashid cea care face comparatie intre 3 religii este alta si e subtire , dar asta este groasa. Am facut download la asta pe care a propus-o sora noastra si m-am uitat la cuprins si e cea de care vb. Verisoara mea o are , i-a fost trimisa de la Liga Islamica si mi se pare este albastruie ( daca nu ma insel). Mi-a ramas in minte fiindca informatiile sunt fffff detaliate si mi-a placut mult.

ummraschid
03-09-2007, 08:12 PM
Aceasta carte se pare ca puteti sa o gasiti si la Taiba. Eu cel putin am vazut-o tiparita, si cred ca era de la Taiba.





Nu UmmRashid cea care face comparatie intre 3 religii este alta si e subtire , dar asta este groasa. Am facut download la asta pe care a propus-o sora noastra si m-am uitat la cuprins si e cea de care vb. Verisoara mea o are , i-a fost trimisa de la Liga Islamica si mi se pare este albastruie ( daca nu ma insel). Mi-a ramas in minte fiindca informatiile sunt fffff detaliate si mi-a placut mult.




assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu


...draga mea,

de aceea am postat si eu, ca sa subliniez ca nu este vorba de una si aceeasi carte...tocmai pentru ca tu ai scris in prima postare ca ar fi de la Taiba... ori ei nu au in lista de la Colectia Taiba decat o singura carte despre femeia musulmana, si anume " Femeia in Islam - versus..." ...

...intr-adevar, cartea pe care a recomandat-o criss este verde-albastruie....
...si este de la Liga Islamica si Culturala din Romania ...


:give_rose:


assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu

Saira
03-10-2007, 01:15 AM
Aisha,te referi cumva la aceasta carte?


http://i66.photobucket.com/albums/h255/denisa_aisha/697220femeia-musulmana.jpg


cred ca si Imanikka si Umm Raschid se refereau la aceasta,am s-o citesc insha'Allah online.

daniela_muslimah
03-12-2007, 05:58 AM
ماشاء الله

ce bucurie mi-ati facut.. :) :) :)

eu habar nu aveam ca este tradusa in romana aceasta carte...

e una din cartile mele preferate :D :D dar eu am citit in Engleza..

Allah sa-i rasplateasca pe cei ce au facut traducerea :)

~~~

stiti cumva daca e tradusa si cealalta carte >>> cu barbatul musulman? :D :D (de acelasi autor)

criss
03-12-2007, 12:45 PM
Buna fetelor, este si Barbatul musulman tradusa si mai sunt si altele pe islam.ro :kuzya_01: :kuzya_01: :kuzya_01:

iman99
03-12-2007, 07:40 PM
salamu aleikom wa rahmatulah w barakatu

masha Allah intr-adevar este o carte f frumoasa am inceput-o inca n-am termianat-o dar e superba Allah sa fie multumit de cei care au scris-o si de cei care au tradus-o insha Allah

Iar Barbatul musliman la fel.....inshaAllah barbatii sa puna manuta si burta pe carte:D sa i-a exemple si sa puna in practica

Saira
03-12-2007, 07:41 PM
Da, asta e cartea..Aaaa, de barbat n-am stiut, trebuie neaparat sa o citesc...desi alhamdullilah, nu cred sa descopar nimic din ceea ce sotul meu nu face deja...dar mai stii???:D


Aisha,uite cartea "Barbatul musulman" aici (http://www.islam.ro/pdf/18589221barbatul-musulman.pdf).Insha'Allah sa fim cu totii cat mai aproape de modelul islamic de personalitate.