PDA

View Full Version : Trecuta cu vederea...barfa...



ummraschid
03-13-2007, 01:37 PM
:006:


assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu,


" Si care raman departe de vorbele desarte." ( 23:3)


...de multe ori, frati si surori fillah, ne adunam la un chat, la o vorba...si trec minute intregi fara sa se fii pomenit numele lui Allah ta'ala sau sa se fii vorbit despre religie....din pacate, timp irosit...

... mai rau este cand, fara sa ne dam seama, vorba se transforma in barfa....

...urmatoarele randuri au ca sursa

Muharamat:Prohibitions that are taken too lightly
English Translation
Book by Sheikh Muhammed Salih Al-Munajjid

Barfa (gheebah)

Multe adunari au ca rezultat doar barfa despre alti musulmani si defaimarea onoarei lor. Aceasta este ceva ce Allah ta'ala a interzis slujitorilor Sai:

" Nu va iscoditi si nu va ponegriti unii pe altii! Oare voieste vreunul dintre voi sa manace carnea fratelui sau mort?..."(49:12)

Profetul, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui , a explicat intelesul acestei aya. El a spus " Stiti voi ce este barfa?" Insotitorii lui au zis: " Allah si Trimisul Sau stiu cel mai bine."La care el a zis:" Barfa inseamna sa spui despre fratele tau ceea ce el nu vrea sa fie spus. " El fu intrebat: " Dar ce parere ai daca ceea ce se spune despre el este adevarat?" El a spus : " Daca ceea ce spui despre el este adevarat , aceasta este barfa (gheebah), iar daca ceea ce spui despre el nu este adevarat, aceasta este defaimare( buhtaan)."
(Muslim, 4/2001)

Barfa inseamna a spune despre un musulman ceva ce poate fi adevarat, dar ceea ce el nu doreste sa se spuna, fie despre infatisarea sa, religiozitatea sa, treburile sale personale, despre el insusi, despre purtarea sa sau despre caracterul sau. Sant multe forme de barfa, incluzand a vorbi despre defectele cuiva si a-l imita, pentru a rade de el.
Oricine este prezent intr-o adunare unde se barfeste ar trebui sa interzica acest rau, si sa-si apere fratele absent. Profetul, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, ne-a incurajat sa facem astfel, spunand:" Cel ce apara onoarea fratelui sau, Allah ii va apara fata impotriva Focului in Ziua Invierii." (Ahmad, 6/450)


...cateva anecdote pe seama barfei:



sursa:
Shaykh Husayn al-Awaaishah: Gossip and Its Adverse Effects on the Muslim Community.

....se relateaza despre al-Hasan al-Basri, radhiallahu anhu, ca un om ii spuse: " Ai barfit pe seama mea!" El, (al-Hasan) spuse: " Nu ai ajuns in pozitia de a putea controla rasplata mea ( hasanat)!"
[Nota traducatorului: invatatura islamica este ca hasanat, rasplata, celui care barfeste va fi data barfitului.]

...cuiva i se spuse: " Cutare a barfit despre tine." - astfel ca el ii trimise un vas plin de curmale, cu mesajul: " Am auzit ca mi-ai daruit din hasanat-ul tau , si am vrut sa-ti multumesc, si iarta-ma ca nu pot sa te rasplatesc pe deplin."

...se relateaza despre Ibn Mubarak radhiallahu anhu, ca el a spus: " Daca ar fi sa barfesc despre cineva, as barfi despre parintii mei, pentru ca ei au mai mult drept la hasanat-ul meu."

...de la Amr ibn al-As, radhiallahu anhu: Trecand pe langa un magar mort, el spuse celor care il insoteau: " Ar fi mai bine pentru un om sa manance din carnea acestuia , decat din carnea tovarasilor sai musulmani."(Sahih al-Targhib at-Tarhib)


...un poet spunea odata:
" Daca un om este intelept si se teme de Allah, propria sa teama il va impiedica a se ocupa de greselile altora si de barfa. La fel cum un om slab si bolnav este prea preocupat de propria durere ca sa mai ia seama la durerile altora."



...inshaallah, Allah subhanahu wa ta'ala sa ne tina departe de tot ceea ce ne indeparteaza de la El si de la calea cea dreapta!...

assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu

Faizah
03-13-2007, 02:35 PM
Salam alekom wa rahmatulah wa barakatuhu

surioara ummraschid:give_rose: :give_rose: :give_rose: :give_rose: :give_rose:

cuvintele tale m-au uns la inima. Cata dreptte ai draga mea, din pacate se intampla ca musulmanii se intalnesc si in dicutiile lor uita indemnul profetului nostru, pacea si binecuvantarea lui ALLAH fie asupra lui, si uite asa limita spre barfa este trecuta usor fara sa ne dam seama si ne pomenim ca discutam subiecte care nu fac cinste musulmanilor:(

Daca profetul nostru iubit, pacea si binecuvantarea lui ALLAH sa fie asupra lui a spus

" Stiti voi ce este barfa?" Insotitorii lui au zis: " Allah si Trimisul Sau stiu cel mai bine."La care el a zis:" Barfa inseamna sa spui despre fratele tau ceea ce el nu vrea sa fie spus. " El fu intrebat: " Dar ce parere ai daca ceea ce se spune despre el este adevarat?" El a spus : " Daca ceea ce spui despre el este adevarat , aceasta este barfa (gheebah), iar daca ceea ce spui despre el nu este adevarat, aceasta este defaimare( buhtaan)."(Muslim, 4/2001)

de ce sa nu incercam sa-i urmam sfatul si sa stam departe de barfa? indiferent ca avem ceva adevarat sau fals de spus despre un frate/ sora musulman(a)

InchALLAH sa fim buni musulmani si sa ne tina ALLAH aproape de calea cea dreapta

HAYAH
03-13-2007, 02:36 PM
MASHA'ALLAH, draga sora, bun reminder care sa ne ajute, insha'Allah sa ne gandim a doua oara cand mai ne adunam la un taifas, sa nu il transformam in barfa... Audhu billahi min'as Shaytani rajeem.

iman99
03-13-2007, 06:34 PM
salamu aleikom w rahmatulah w barakatu

masha Allah surioara un subiect f important din cauza barfei multi vor ajunge in iad:( .....

Am citit undeva poate tot pe forum aici....cand suntem impreuna cu prieteni,prietenele noastre mai bine sa pastram tacerea decat sa spunem ceva care ar putea sa fie impotriva noastra in ziua de Apoi.Cand deschidem gura intr-adevar trebuie sa ne gandim de 3 ori pana sa spunem..ptr ca este un mod f usor ptr sheitan sa ne faca sa pacatuim,......acuma.....poate cercul de prieteni ne vor respinge ptr schimbarea noastra,dar noi trebuie sa fim drepti insha Allah si puternici....si nu vom reusii pana nu vom incerca ....Alah stie cel mai bine

Alah sa ne apere insh Allah

Latifah
03-13-2007, 06:48 PM
poate cercul de prieteni ne vor respinge ptr schimbarea noastra,dar noi trebuie sa fim drepti insha Allah si puternici....si nu vom reusii pana nu vom incerca ....Alah stie cel mai bine

Bine ca ai spus asta surioara, caci si eu am simtit la fel. De cand m-am hotarat sa urmez calea lui allah subhana wa ta'ala mi-am controlat mai bine cele spuse. Si iata cum in ultime vreme vorbesc mult mai putin. Si nu doar din cauza ca am evitat sa spun o prostie, dar si pentru ca cei din jurul meu aduc in discutie subiecte care pentru islam sunt considerate o pierdere de vreme.
Ma intreaba colegii ce am de ce sunt tacuta, dar eu doar ma straduiesc sa particip la discutii cu ceva util sau macar sa nu fie un lucru pacatos.....atat de rea este lumea din jurul nostru? :(

iman99
03-13-2007, 07:05 PM
mash Allah Allah sa te rasplateasca ptr asta
asa e draga sora si eu am pierdut prietene dar alhamdulilah am castigat ceva pentru o viata vesnica daca voi urma ceea ce am primit cu voia lui Allah Subhana W Taala

imanikka
03-13-2007, 09:30 PM
Foarte frumos ai scris Umm Rashid , si intr-adeva fiecare trebuie sa stie limita discutiei, si sa nu permitem ca discutia sa se transforme in barfa.

Dar totusi eu nu pot sa spun ca este timp irosit timpul pe care-l petreci cu o prietena.Important este ca acest timp sa nu sa se transforme in zile:D. Cred ca atunci cand ti-ai facut treaba , nu este rau sa stai si un pic la vorba ( nu la barfa) cu cineva.

HAYAH
03-14-2007, 04:48 PM
Referitor la barfa, mi se pare sugestiv si foarte bun ca atentionare, filmuletul acesta: http://www.youtube.com/watch?v=m1aj2C7XQh4.. .

imanikka
03-14-2007, 05:29 PM
Referitor la barfa, mi se pare sugestiv si foarte bun ca atentionare, filmuletul acesta: http://www.youtube.com/watch?v=m1aj2C7XQh4.. .

Hayah multumim de filmulet. L-am vazut , este reclama de la MBC daca nu ma insel. Oricum Insha Allah sa ne dea de gandit:(

HAYAH
03-15-2007, 06:52 PM
Hayah multumim de filmulet. L-am vazut , este reclama de la MBC daca nu ma insel. Oricum Insha Allah sa ne dea de gandit:(

.., da, :) este o reclama pe un canal TV arabesc, mi se pare foarte buna, pt ca iti da fiori si a avut un impact puternic asupra mea ... prima oara chiar m-am speriat cand am vazut transformarea aceea hidoasa.. oops

imanikka
04-13-2007, 09:35 PM
Allah Preainaltul spune:

Defaimator, care umbla cu clevetiri. (68 : 11)

Si el nu va rosti nici un cuvant, fara sa aiba langa el un supraveghetor
pregatit [sa scrie]. (50 : 18)

Hudhaifa (Allah sa-l aiba in mila Sa!) a relatat ca Trimisul lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui!) a zis: Barfitorul nu
va intra nicidecum in Rai.
(Convenit)


Ibn 'Abbas (Allah sa-l aiba in mila Sa!) a relatat ca Trimisul lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui!) a trecut pe langa
doua morminte si a zis: Amandoi (cei din mormant) sunt chinuiti si nu se chinuie pentru un pacat insemnat. Acesta nu se putea opri sa nu se
murdareasca de urina, iar celalalt umbla cu barfe (pe la oameni ca sa iste certuri).


Ibn Mas'ud (Allah sa-l aiba in mila Sa!) a relatat ca Trimisul lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui!) a zis: Sa va spun
ce este adha? Inseamna o barfa savarsita intre oameni.
(Muslim)

Abu Huraira (Allah sa-l aiba in mila Sa!) a relatat ca Trimisul lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui!) a zis: Cel pe care Allah il izbaveste de rautatea ce se afla intre falcile lui si cea care se
afla intre coapsele lui, va intra in Rai.
(Tirmidhi)


'Uqbah ibn 'Amr (Allah sa-l aiba in mila Sa!) a relatat ca l-a intrebat pe Trimisul lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui!) cum se poate dobandi izbavirea? El a raspuns: Stapaneste-ti limba, atine-te pe langa casa ta si plangi pentru pacatele tale.

Anna
04-14-2007, 04:39 AM
subhanAllah
ummrachid sa te rasplateasca Allah pentru acest topic pentru ca este unul foarte important
sa fii rasplatita pentru efortul tau,munca ta si pentru avertismentul fata de noi surorile

ibadat
04-28-2007, 04:02 PM
Alaturi de ponegrire se afla barfa pe care islamul o respinge categoric. Profetul-pacea asupra lui- a zis- 'NU INTRA IN RAI NICIUN BARFITOR'.