PDA

View Full Version : SLEEPER CELL: Islam vs. Terorism



HAYAH
03-13-2007, 02:15 PM
As salamu alaikum.
Nu stiu daca cineva urmareste serialul Sleeper Cell, de pe AXN.. Este, in mare, despre terorism... Ce este interesant este ca in mai toate episoadele se face deosebirea intre Islam ca religie si politica asa-zisilor teroristi islamisti.
Consider ca un om inteligent care urmareste acest film, se lamureste sau macar incepe sa se intrebe ce este cu adevarat Islamul si ca este religia pacii si a tolerantei, ca Allah, subhanahu wa taala este Dumnezeu Unic si profetul Mohamad, sallallahu aleyhi wa salaam, a propovaduit Islamul cu blandete, iar singurul mod de lupta dus de musulmani este cel impotriva agresorilor si nu a nevinovatilor. De asemenea, ei pot intelege ce este cu adevarat Jihadul si care este diferenta dintre un mujahedeen-- martir si un ucigas--sinucigas cu bomba.
Sunt multe de spus, filmul face o paralela intre cele doua viziuni asupra Islamului ( cea pacifista, pura, asa cum este Islamul cu adevarat, si cea pe care o au majoritatea oamenilor ne-musulmani, datorita conditiilor politice actuale).
Eu mi-am incurajat familia - mai ales ca am un cumnat care e brainwashed si uraste Islamul si musulmanii, lupta in afghanistan voluntar si e mandru de asta- sa urmareasca acest film, in speranta ca vor intelege ceva despre adevaratul Islam. Voi ce credeti? Are acest film sanse sa schimbe ceva in conceptiile gresite ale oamenilor?

Insha'Allah sa fie asa.
:002:

Latifah
03-13-2007, 04:57 PM
Salam aleykum Hayah.
Mi se parei nteresanta ideea. Ne poti spune in ce zile si la ce ora este divuzat filmul? Merci

HAYAH
03-14-2007, 04:03 PM
E la o ora cam tarzie, si anume 23.50. Luna aceasta se difuzeaza in zilele de: 14, 16, 19, 20 si 22. Probabil sunt ultimele episoade, nu stiu, dar asta e ce am gasit pe site-ul lor.

Salam alaikum.

Hayat
03-27-2007, 01:58 PM
super interesant...mi-ar fi placut sa vad dar...nu am citit la timp threadul tau...