PDA

View Full Version : Nunta in Islam si limitele date de modestie



HAYAH
03-13-2007, 03:00 PM
Ca tot veni vorba de nunti... care sunt "limitele" ca o nunta sa fie islamica? Ma refer la muzica ascultata, cheltuielile de nunta ( pt. ca stiu ca cheltuiala ca risipa de bani este haram), hainele purtate... . De mixajul femei-barbati stiu ca e haram, nu doar la petreceri, ci si cu alte ocazii. Dar ma intereseaza daca o nunta cu multi invitati, mult zgomot si mese intinse, rochie de mireasa, resturant/sala inchiriata si alte asemenea lucruri sunt sau nu sunt islamice.
Dupa parerea mea, nu sunt, dar poate ma insel.. astept parerile voastre si daca se poate, surse hadith sau Qoran care sa releve aceste concluzii ( pareri).
Salam alaikum.

ummraschid
03-13-2007, 04:05 PM
assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu,

draga surioara,
arunca o privire pe acest link, inshaallah, vei primi cateva lamuriri...

http://islamqa.com/index.php?ref=11446&ln=eng

:give_rose: :give_rose: :give_rose:

assalamu alaikum wa rahmatu-llah

HAYAH
03-14-2007, 04:39 PM
Multumesc surioara, cam astea erau lucrurile de care stiam si eu. Alhamdulillah, ca sa nu facem ceva haram am preferat o nunta "in familie" si doar am trimis dulciuri catre prieteni dulciuri si vecini. Nu am dat petrecere, nu am schimbat verighetele si nu am facut poze. Mi se parea ciudat acest lucru si am avut impresia ca totul a trecut prea.. usor, am avut o urma de regret, insa mi-a trecut repede, gandindu-ma ca e mai bine asa decat sa fac o nunta-spectacol, asa cum se obisnuieste acum, care n-ar avea nimic in comun cu Islamul. Multi , sau majoritatea, in ziua de azi, fac nunti zgomotoase, inchiriaza localuri, aduc muzica, merg la studiouri foto, miresele au rochii "moderne" si nu poarta val, se schimba verighete si se primesc cadouri ... ca sa nu mai spun de mixajul femei-barbati la astfel de nunti... toate astea nu sunt departe de nuntile non-musulmanilor si mi se par nelalocul lor in lumea islamica, si totusi, sunt foarte frecvente si mai ales, incurajate ( mai ales de familiile mireselor). De asemenea, stiu ca e ne-islamic sa faci o ceremonie de logodna ( sau insusi conceptul de logodna este ne-islamic??-- corectati-ma daca gresesc), insa vad ca in tarile arabe ( nu stiu daca si in alte tari musulmane) asta este iarasi o practica foarte des intalnita.
Legat de aceste lucruri, cine este interesat, poate vedea si linkul: http://www.jamiat.org.za/isl_wedding.html

As salamu alaikum si fie ca Allah, subhana wa taala, sa ne tina pe calea cea dreapta.

genan
03-14-2007, 09:31 PM
asslam 3laykom wr7mto allah!
o sa scriu si eu cate un raspuns la unele randuri care hayah le-a a scris....



Multumesc surioara, cam astea erau lucrurile de care stiam si eu. Alhamdulillah, ca sa nu facem ceva haram am preferat o nunta "in familie" si doar am trimis dulciuri catre prieteni dulciuri si vecini. Nu am dat petrecere, nu am schimbat verighetele si nu am facut poze.

as vrea s ate intreb ce intelegi tu prin nunta "in familie"? adika faptul ca te-ai bucurat pt acest eveniment impreuna si langa persoane non-mahram, e mai bine decat daca ai fi facut o "petrecere" numai intre femei?
pe de alta parte, scrie undeva in quran sau in sunna ca a da o petrecere e pacat? si aici ma refer la petreceri strict cu femei, deci sa se inteleaga ca nu vb la petreeri mixte..... si de ce nu poze??? si asta e tot pacat???? adika eu inteleg ca a imortaliza unele evenimente pe poze sau pe o camera video snt lucruri care apartin occidentului, insa ce e contra invataturii islamice?
si ca sa skimbi verighetele, aici nu am inteles prea bine ce vrei sa zici... insa un lucru e sigur: pe vremea profetului mohammad *salat* se purtau bijuterii, kiar el a purtat un inel, iar femeile, si ele aveau, insa in limita bunului simt , adika nu jumate de kil pe tine de aur, sar un inel, nu scrie nicaieri ca e mult, fie el aur sau argint. iar cu privire la acest aspect, se stie ca e pacat pt barbati sa poarte aur, iar el, *salat* avea de argint....


Mi se parea ciudat acest lucru si am avut impresia ca totul a trecut prea.. usor, am avut o urma de regret, insa mi-a trecut repede, gandindu-ma ca e mai bine asa decat sa fac o nunta-spectacol, asa cum se obisnuieste acum, care n-ar avea nimic in comun cu Islamul.
Multi , sau majoritatea, in ziua de azi, fac nunti zgomotoase, inchiriaza localuri, aduc muzica, merg la studiouri foto, miresele au rochii "moderne" si nu poarta val, se schimba verighete si se primesc cadouri ... ca sa nu mai spun de mixajul femei-barbati la astfel de nunti... toate astea nu sunt departe de nuntile non-musulmanilor si mi se par nelalocul lor in lumea islamica, si totusi, sunt foarte frecvente si mai ales, incurajate ( mai ales de familiile mireselor).

cred ca termenul de nunta -spectacol e putin deplasat... sunt multe nunti unde nu se inkiriaza localuri, pt ca sunt mult prea scumpe si nu toate familiile organizatoare au asa multi bani... cat despre muzica, sa stii ca exista cantece speciale de nunta, in care numele lui allah si al profetului mohammad *salat* nu sunt uitate..... iar daca vorbim de nunti religioase, unde mirii sunt oameni care respecta principiile islamului, unde femeia nu iese makiata pe strada, iti garantez eu ca se pot face nunti fara a se amesteca barbatii cu femeile, iar atunci cand mireasa e dusa la un studio foto, femeia nu numai ca isi pune hijab pe capul ei, ba mai mult ea isi acopera fatza cu un fel de voal.... alb si el....
iar daca vorbim de faptul ca se incurajeaza astfel de manifestari, toate in limitele invataturii islamice, nu e nimik rau in asta. este un moment unik pt totii oamenii in viata lor, fie ei barbati sau femei....
repet, atata timp cat nu ii pui aur la maini si la gat barbatului, cat nu se amesteca oamenii la petrecere, cat nu se aude muzica de genul nancy sau hayfa sau care mai e, cat femeia nu umbla in rokie de mireasa pe strada, toate astea sunt permise.
iar ca rokiile de mireasa seamana cu cele occidentale, nu scrie in quran si nici nu este pomenit in sunna ca ar trebui sa ai nu stiu ce culoare la hainele de casatorie.

De asemenea, stiu ca e ne-islamic sa faci o ceremonie de logodna ( sau insusi conceptul de logodna este ne-islamic??-- corectati-ma daca gresesc), insa vad ca in tarile arabe ( nu stiu daca si in alte tari musulmane) asta este iarasi o practica foarte des intalnita.


iti spun eu ce inseamna o logodna in terminei mai mult sau mai putini islamici: cei doi soti sunt casatoriti dpdv islamic, adika au semnat cu martori, cu tot tacamul ceea ce se numeste nikah, insa nu isi consuma nunta lor decat dupa o perioada mai lunga de timp, de la cateva luni la 1-2 ani, depinde de fiecare.. poate ai sa ma ointrebi de ce... ei bine, raspunsul este f simplu: fara casatoria in fata unui sheikh, ati spune ca nu e islamic sa stai singur cu el intr-o incapere. iar daca casatoria s-ar consuma imediat, si in timp apar nepotriviri intre cei doi, atunci inseamna deja divort.... iar femeia deja numai e de puritatea care era inainte, si cum sa se mai casatoreasca ea ca prima oara,intelegeti voi.... asa, daca nu se potrivesc, e mai bine decat sa fie divortati....
pe scurt, toata perioada asta intre logodna si casatoria propriu-zisa, care se face o " nunta-spectacol" este tokmai pt ca cei doi sa se cunoasca mai bine...

Legat de aceste lucruri, cine este interesat, poate vedea si linkul: http://www.jamiat.org.za/isl_wedding.html

As salamu alaikum si fie ca Allah, subhana wa taala, sa ne tina pe calea cea dreapta.

totusi, nimeni nu zice sa ne comportam intr-un fel care contravi9ne invataturii islamice, insa in acelasi timp haideti sa nu facem in islam ceva greu de suportat si sa ne facem atatea procese de constiinta ca asta e pacat,ca asta e ca la non=musulmani..... islamul e ceva simplu daca e luat ca atare....
si parerea mea, e ca trebuie luat pas cu pas, sa facem lucrurile cele mai importante, sa fim noi mai buni , si sa nu incalcam lucrurile care sunt fard in islam....
cand traim intr=o societate in care compromisurile stau la tot pasul, cand sunt femei gata sa se puna in bratele oricarui iesit in cale, cu mai multa sau mai putina credulitate, cand pusul si datul jos al hejabului e ceva f simplu si fara pareri de rau... cadn suntem tentati sa facem mai mult rau decat bine, ar trebui sa ne gandim sa facem ce e fard si apoi sa ne gandim daca o nunta intre femei cu rokie alba de mireasca e mai mult sau mai putin pacat, pt ca seamana cu nuntile occidentalior!

HAYAH
03-14-2007, 11:41 PM
Draga sora Genan, poate nu am fost clara, sau poate nu m-ai inteles bine: cand spun schimb de verighete, nu spun ca nu cumparam si nu purtam verighete, insa acestea nu sunt schimbate ca un ritual, in cadrul unei ceremonii... cat despre muzica si petrecere, stiu care e muzica halal si sunt de acord cu ea, insa din ce se observa in tarile arabe mai ales, la petrecerile de nunta din ziua de azi, se pune muzica de toate soiurile, la volum super-mare, femeile danseaza cu barbatii, la masa stau femei si barbati si li se pare foarte normal asa... Nu zic ca prefer o petrecere in familie, insa daca nu cunosti alta lume acolo unde mergi si nu te simti bine sa socializezi in timp fff scurt cu oameni pe care abia i-ai cunoscut, e mai bine sa stai intre cei cu care ai ce imparti, nu? Iar in ceea ce priveste logodna, am intrebat daca e sau nu islamica, pentru ca chiar azi am citit pe un site al carui link l-am postat anterior, ca e neislamica, iar eu stiam pana acum , asa cum vazusem la toti musulmanii pe care ii cunosc personal, ca logodna de 1-2 ani, asa cum ai spus si tu, este practicata in tarile islamice.. deci nu mai stiu ce sa cred. Tu spui ca se semneaza un contract , cu martori.. ceea ce se numeste nikah.. si ca nu se consuma casatoria... pt. ca ei sa se cunoasca mai bine... iar daca lucrurile nu merg bine, se despart.. ok, dar cum se despart? Ce se intampla cu contractul? Eu inteleg prin nikah - casatorie, iar daca ei se despart, asta nu e divort?? Contractul ala, pur si simplu se anuleaza? Nu exista nicaieri inregistrat, deci ei nu apar ca si casatoriti in perioada asta? Atunci cum se numeste aceasta legatura dintre ei ?
Cat despre poze, eu ador sa am poze, dar nu facute la un studio adica prefer instantaneele, mi se par mai naturale- probabil vb asa si pt ca mie imi convine, pt ca imi displace fff tare sa stau la poze, pt ca sunt timida si ma simt prost-- insa, dpdv islamic, inca nu sunt convinsa daca pozele sunt sau nu ok, pentru ca, iarasi precizez, am citit pe acelasi site mentionat mai sus ca ar fi neislamic ( acum nu am inteles prea bine ce nu e islamic: poza in sine, sau sa faci poze de nunta). Cunosc musulmani care nu au poze si nu fac poze niciodata si sunt ferm convinsi ca pozele sunt haram. Eu cred ca atata timp cat poza aia o fac doar ca sa am la ce sa ma uit peste ani de zile ca sa imi amintesc de tineretea mea.. nu are de ce sa fie haram.. insa, asta e pur parerea mea.
In fine, asta e firea mea, mai retrasa, mai timida si simpla.. si de aceea pot sa am niste pareri care deriva din felul meu de a fi. Totusi, da-mi voie sa nu fiu de acord cu tine: adica, daca o familie are bani, chiar trebuie sa faca o nunta in care sa risipeasca bani pe inchiriat local, pe tacamuri scumpe, haine si muzicanti de lux?? Astea nu sunt haram doar pt ca ei ar avea bani mai multi? Unde mai este modestia, in cazul asta?

genan
03-15-2007, 12:31 AM
intr=o logodna de care vb eu, se poate anula acel certificat, asa cum se anuleaza si intr-o casatorie deja consumata... singura diferentza este aceea ca in cazul logodnei fata iese cu capul sus si cu toata onoarea... putandu-se casatori oricand vrea ea...

cat despre acele nunti, nu e vb de risipa.... in rimul rand nu se face cu tacamuri , la nuntile traditionale, ca doara nu esti la tzara in romania cu daru' la masa.... acolo o nunta traditionala, se tine int-run spatiu inkiriat, cu mese si scaune, unde se servesc niste dulciuri si sucuri... si nu sunt muzicanti de lux, cum ii numesti tu, ca nu iti vine samy yusef sa-ti cante..... sunt fie oameni de prin orash care canta cu propriul glas, fie este unul care vine cu sute de cd-uri care le pune la dita-i aparatu cu dita boxe....

si sa-ti mai zic ceva: am vazut mai multe nunti de acest gen decat tine (no offence, dar le stiu ritualu pederost) si iti pot spune ca putine sunt nuntile care se fac separat, fara sa se amestece barbati cu femeile, si care pun muzica de toate genurile..... in general, nuntile cu muzica de tot felul sunt cele care au amestecati barbatii cu femeile... iar ca e muzica tare, sa fim seriosiiiiiiiiiii , nu cred ca e ceva de care kiar trebuie sa ne legam... se aude muzica halal, si cuvinte care anuntza casatoria lor, ceva de genul "sa traiasca mireasa, sa fie fericita, sau mai stiu eu ce.... sincer, nu stiu de ce ai tu (si nu numai tu) impresie asa de proasta despre nuntile care se fac in tarile arabe , pt ca majoritatea dintre ele nu sunt kiar pe dos invataturii islamice.... dar ma rog... asta e parerea unora....

ummraschid
03-15-2007, 12:19 PM
Multumesc surioara, cam astea erau lucrurile de care stiam si eu. Alhamdulillah, ca sa nu facem ceva haram am preferat o nunta "in familie" si doar am trimis dulciuri catre prieteni dulciuri si vecini. Nu am dat petrecere, nu am schimbat verighetele si nu am facut poze. Mi se parea ciudat acest lucru si am avut impresia ca totul a trecut prea.. usor, am avut o urma de regret, insa mi-a trecut repede, gandindu-ma ca e mai bine asa decat sa fac o nunta-spectacol, asa cum se obisnuieste acum, care n-ar avea nimic in comun cu Islamul. Multi , sau majoritatea, in ziua de azi, fac nunti zgomotoase, inchiriaza localuri, aduc muzica, merg la studiouri foto, miresele au rochii "moderne" si nu poarta val, se schimba verighete si se primesc cadouri ... ca sa nu mai spun de mixajul femei-barbati la astfel de nunti... toate astea nu sunt departe de nuntile non-musulmanilor si mi se par nelalocul lor in lumea islamica, si totusi, sunt foarte frecvente si mai ales, incurajate ( mai ales de familiile mireselor). De asemenea, stiu ca e ne-islamic sa faci o ceremonie de logodna ( sau insusi conceptul de logodna este ne-islamic??-- corectati-ma daca gresesc), insa vad ca in tarile arabe ( nu stiu daca si in alte tari musulmane) asta este iarasi o practica foarte des intalnita.
Legat de aceste lucruri, cine este interesat, poate vedea si linkul: http://www.jamiat.org.za/isl_wedding.html

As salamu alaikum si fie ca Allah, subhana wa taala, sa ne tina pe calea cea dreapta.




:006:

wa alaikum assalam wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu,

...mashaallah...gand la gand, draga surioara HAYAH :give_rose: ...

...articolul pe care l-ai dat tu in link...il postam si eu la sectia in engleza...
...doar in alta forma si de pe alt site....

...draga surioara Genan :give_rose:

... inshaallah...nu te supara...
...sigur, nimeni dintre noi nu are intentii rele si nici nu judeca pe nimeni, astaghfirAllah...

...insa...

...daca este sa cautam un model de nunta islamica...cel mai bine este sa cautam in Sunna...de aceea s-au si postat articole despre nunta Fatimei, radhiallahu anha...

...de aici incolo...fiecare poate citi, cugeta si face cum crede de cuviinta...

...fie ca Allah ta'ala sa ne tina departe de tot ceea ce ne-ar indeparta de la El...

:give_rose: :give_rose: :give_rose:

assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu

genan
03-15-2007, 01:29 PM
nu ummrasheed, stai linistita, nu e nimik cu suparare.... eu doar am expus aspecte care le vad la tot pasul...
dar asa cum ai spus si tu, fiecare isi alege pt el!

asslam 3laykom wr7mto allah!

daniela_muslimah
03-15-2007, 03:10 PM
intr=o logodna de care vb eu, se poate anula acel certificat, asa cum se anuleaza si intr-o casatorie deja consumata... singura diferentza este aceea ca in cazul logodnei fata iese cu capul sus si cu toata onoarea... putandu-se casatori oricand vrea ea...



السلام عليكم و رحمة الله و بركاته

:confused:

mie una, sincer, imi suna cam ciudat "logodna" asta...

adica de ce fata "iese cu capul sus si cu toata onoarea"??? Pai daca a fost Casatorita si s-a consumat casatoria si se intampla ceva dupa-aceea si divorteaza >>> nu mai iese cu toata onoarea?? isi pierde demnitatea?

Adica? Daca ai un sot si divortezi nu mai poti merge cu demnitate? Ca doar nu ai facut nimic gresit, ci ai facut ceva bun. Eu nu cred ca un sot te dezonoreaza! :(

"putandu-se casatori oricand vrea ea": adica? de ce nu s-a casatorit cu primul, daca tot voia? de ce logodna?.. sau si cu restul tot merge din logodna in logodna??

mie una imi pare ciudata ideea asta...

pai in vremea Profetului (sal Allahu alayhi wa salam) se practica asa?..

sau de cand se obisnuieste asa (ca mai vazusem intr-un loc despre o sora.. tot asa, era logodita.. dupa-aceea i-a placut de altul, pur si simplu si a renuntat la primul.. pai e bine asa? :confused: :( _ mie mi s-a parut nedrept fata de el, in cazul asta )

deci? cine ma lamureste si pe mine ce e cu logodna asta? :D :D :D

genan
03-15-2007, 04:01 PM
[السلام عليكم و رحمة الله و بركاته

:confused:

mie una, sincer, imi suna cam ciudat "logodna" asta...

adica de ce fata "iese cu capul sus si cu toata onoarea"??? Pai daca a fost Casatorita si s-a consumat casatoria si se intampla ceva dupa-aceea si divorteaza >>> nu mai iese cu toata onoarea?? isi pierde demnitatea?


isi pierde doar puritatea... adika tu vrei sa zici ca o femeie divortata mai are "indrazneala" sa ceara anumite conditii pt o eventuala recasatorire decat o fata integra care vrea sa se casatoreasca?

Adica? Daca ai un sot si divortezi nu mai poti merge cu demnitate? Ca doar nu ai facut nimic gresit, ci ai facut ceva bun. Eu nu cred ca un sot te dezonoreaza! :(

eu nu vb de orice fel de divort... nu prea m-ai inteles...
ma refer la faptul ca, asa cum a zis aisha dupa postarea ta, daca stai "maxim afteva saptamani " saptamani cu el pt a lege mobila si mai stiu eu ce (lucruri care se aleg in 1-2 ani in majoritatea famiiilor) nu ai cum sa il cunosti mai deloooooc!!! adika nu s epate compara timpul petrecut pt o casatorie in cazul de cateva sapt cu cel in caul de 1 an.... pt ca daca dupa un an de casatorie apar divergente si se ajunge pana la bataie ce faci??? nu zic ca nu te poate bate si dupa casatorie, cu o logdna in prealabil , dar nu puteti spune ca te poti casatori cu un om dupa acteva saptamani de cand te-ai cunoscut cu el....
deci, nu e vb ca ai facut sau nu ceva gresit.... e vb ca mai bine previi decat sa tratezi...

"putandu-se casatori oricand vrea ea": adica? de ce nu s-a casatorit cu primul, daca tot voia? de ce logodna?.. sau si cu restul tot merge din logodna in logodna??

tu intelegi cuvintele mele asa cum tu vrei....
pai cum sa se casatoreasca cu primu daca ala la cea mai mica neintelegere o injura sau ii mai da si o palma? o sa zici ca daca asta se intampla in casatorie divortezi... pai si atunci ce faci, nu emrgi din logodna in logodna, mergi din casatorie in casatorie....... e mai inteligent asa?

mie una imi pare ciudata ideea asta...

pai in vremea Profetului (sal Allahu alayhi wa salam) se practica asa?..

sau de cand se obisnuieste asa (ca mai vazusem intr-un loc despre o sora.. tot asa, era logodita.. dupa-aceea i-a placut de altul, pur si simplu si a renuntat la primul.. pai e bine asa? :confused: :( _ mie mi s-a parut nedrept fata de el, in cazul asta )

eu nu vb de situatii in care vezi pe altu mai frumos, mai cu bani, mai cui nu stiu ce... eu vb de situatii in acre iti poti da seama ca nu e omul pt tine intr-un timp care nu e numit casatorie....

sa stiti ca poate pare ciudat, dar ideea de a te casatorii dupa acteva saptamani de cand il cunosti, si asta poate duce la amplificarea parerilor ca femeia e numai un obiect. adika el gandeste ca "draga, daca nu te intelegi cu mine, divorteaza! eu oricand imi gasesc alta, la fel de virgina cum erai tu , dar tu cam greu mai ai posibilitatea asta fiind o femeie divortata..."

si sa nu imi spuenti ca astea sunt povesti.. sunt lucruri acre oricand se pot intampla in jurul nostru.... si nu uitati ca rautatea si oamenii parsivi sunt mult mai des intalniti in ziua de azi, decat cei de pe vremea fiicei profetului mohammad *salat* ....


ideea care as vrea sa o subliniez este ca femeia nu e nici un obiect, si cand te casatoresti cu unu trebuie sa stii cu cine ai de-aface, sa-l cunosti cat de cat....

deci? cine ma lamureste si pe mine ce e cu logodna asta? :D :D :D

[/FONT]

genan
03-15-2007, 04:24 PM
Stiu ca nu exista logodna in islam, dar, dupa ce e ceruta in casatorie,

eu nu vb numai de cerere in casatorie.. eu vb deja de casatorie deja facuta dpdv al unor hartii.... adika ei au semnat...

fata are drept sa se vada cu baiatul cind vrea, in prezenta unei terte persoane..

in situatia expusa de mine, nu e nevoie d enici o alta persoana....

.pot merge sa-si aleaga mobila, apartamentul..perioada aceea probabil unii incearca sa o echivaleze cu logodna, dar nu e...intrucit casatoria e deja aranjata...iar aceasta perioada intermediara e de maxim citeva saptamini...

eu nu inteleg un lucru; cum poti aceepta sa te casatoresti cu un om dupa cateva saptamani de cand l=-ai cunoscut? praktic nu stii mai nimik despre el.....

Si sigur in perioada aceea e interzis sa se consume casatoria...sau sa se adinceasca relatia din punct de vedere fizic....Cred ca logodna e un termen specific societatilor europene care se incearca a fi adoptat sau regasit in societatea islamica...dar in fapt nu are acoperire si orice analogie e fortata.

mai e ceva ce nu inteleg: logodna e prakticata in toate tarile arabe.... incepand de la familii care nu prea au treaba cu religia pana la familii de sheikh..... nimeni nu vede ca ar fi ceva PACAT, numai voi da.... nu vi se pare ciudat?

o s apun o intrebare f persoanla si nu vreau rapsuns... vreau numai sa va raspundeti voi voua, in sufletul vostru, si ma adresez nu la toate dintre voi, dar la marea majoritatea da: aduceti-va aminte cum si in ce circumstante v-ati cunoacut cu cei care astazi va sunt soti si cum v-ati comportat cu acestia.... ce faceati si ce nu faceati pana ati fost declarati in fatza lui allah casatoriti....
atunci sa vorbim despre cum si cat ar trebui sa vorbeasca o fata cu un baiat inainte de casatorie, unde puritatea ei si repectul familiei ei sunt in discutie, de asemenea....
noi vorbi aici ca in cateva saptamani e islamic sa fii sotia lui, si sa mergi la cumparaturi d emobila cu o a tertza persoana, insa sa nu uitam ca sunt persoane care dau sfaturi si mai mari de atata , insa isi cunosc viitorii soti pe net... si vb cu ei, fac sckimb d epoze si apoi se intalnesc... asta mai e o praktica islamica? mai era netu pe vremea profetului mohammad *salat* ?

nu vreau s ajignesc pe nimeni si nu vb special de aisha careia i-am dat quote, vb in general, de la fete romance care musulmane fiind isi cauta soti pe net, pana la fetele din alte tari , kiar si tari arabe care isi construiesc casniciile pornind de la un simplu chat.... e astfel totul in conformitate cu islamul.........?

suleiman
03-15-2007, 04:38 PM
Cum nu exista logodna in Islam ?

Este un Hadith slab : "Ascundeti logodna si dezvaluiti casatoria" .

ALLAH ne-a invoit sa facem Al'Urf (ceea ce s-au obisnuit oamenii sa-l faca ) atata vreme cat nu iese din Islam .

- Sa se faca o petrecere , doar cu femeile (atata vreme cat femeile sunt musulmace ) daca au de gand femeile sa se imbrace mai leger . Pentru ca o femeie nemusulmanca nu trebuie sa vada la una musulmana decat fata si palmele (dupa unii savanti) sau nimic (dupa altii savanti) .

- Verighetele :
Sunt permise atata vreme cat scopul lor nu modifica sensul logodnei , si atata vreme cat nu sunt depasite limitele islamului :
- Poate sa-i trimita inelul ca si cadou la petrecerea femeilor .
- Nu-i daruieste inelul cu intentia ca acel inel le leaga (cum fac crestinii ca se leaga intre ei prin inel)
- Nu-i atange mana , nici macar degetul , ca inca nu e sotia lui .

- Muzica :
- Instrumentele muzicale sunt interzise in Islam cu exceptia :
- Ad-Duff
http://server32.irna.com/filesystem/85/06/30/222416-38-18.GIF
Acest instrument este permis femeilor , sa-l foloseasca . Dar nu si barbatilor .

- De asemenea , mancarea este permisa . De ce nu ? Dar sa nu uitati sa chemati si saracii la masa . Si sa fie intentia voastra buna si scopul nobil .

genan
03-15-2007, 04:44 PM
al7mdolillah, al7mdolillah, al7mdolillahe-raby al3lameen ca suleiman a scris asa sintetizat....
daca pe mine nu ma credeti, poate lui ii dati dreptate..... :D ...

HAYAH
03-15-2007, 06:35 PM
al7mdolillah, al7mdolillah, al7mdolillahe-raby al3lameen ca suleiman a scris asa sintetizat....
daca pe mine nu ma credeti, poate lui ii dati dreptate..... :D ...

Sora Genan, nu a zis nimeni ca nu te crede.. si nu e musai sa-i dam dreptate fratelui Suleiman doar pt ca el e adminu' ( :D )...
Eu personal va spun ce am citit pe unele site-uri, si se stie ca parerile invatatilor musulmani nu sunt mereu aceleasi.
Totusi, Suleiman, nu ai specificat nimic despre poze. Asta e of-ul meu acuma: se fac sau nu ? sunt sau nu haram? Iar logodna se incheie prin contract scris sau e o intelegere verbala? Iar daca se rupe logodna, ce se intampla cu contractul acela?
Imi pare rau ca in ziua de azi exista atatea situatii/circumstante nefericite care ne pot face sa comitem acte haram ( sau ne-halal), Allah subhana wa taala sa ne ierte, dar sa nu uitam ca cei neindrumati sau care vin in Islam si nu gasesc surse corecte de informare asupra comportamentului Islamic, sau care nu au o familie musulmana care sa aibe grija de ei conform Islamului ( si aici vb mai ales de surori care nu au norocul sa se fi nascut musulmane si care la un moment dat sunt in situatia ca singure trebuie sa isi aleaga sotul...). In plus, hai sa fim cinstiti, in tarile arabe femeile se casatoresc ( sau familiile lor cauta sa le casatoreasca) cu cel care le ofera cat mai mult, sunt nenumarate cazurile in care, daca omul ala nu poate asigura ceea ce familia fetei cere, se rupe "logodna" sau ma rog, e refuzat ca ginere. Asta mai e islamic? Profetul nostru, sallallahu alayhi wasalam, a dat-o pe Fatimah radhiallahu anha, lui Ali, radhiallahy anhu, pornind de la alte criterii , si nu de la avere... Asa ca nu stiu cati din ziua de azi mai fac asa ceva, deci se comporta islamic?
Si sunt fete convertite care isi cauta sotii pe net, asa cum sunt musulmani nascuti musulmani care isi cauta sotii pe net ( oare de ce??); ceea ce discuta sau modul in care ei ajung la cererea in casatorie si apoi la casatorie, numai Allah subhana wa taala stie si poate sa judece.
Dar sa nu uitam ca Allah subhana wa taala ne judeca si dupa intentia noastra, iar o greseala facuta din nestiinta e mai usor iertata.

HAYAH
03-15-2007, 06:49 PM
:006:

wa alaikum assalam wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu,

...mashaallah...gand la gand, draga surioara HAYAH :give_rose: ...

...articolul pe care l-ai dat tu in link...il postam si eu la sectia in engleza...
...doar in alta forma si de pe alt site....

...draga surioara Genan :give_rose:

... inshaallah...nu te supara...
...sigur, nimeni dintre noi nu are intentii rele si nici nu judeca pe nimeni, astaghfirAllah...

...insa...

...daca este sa cautam un model de nunta islamica...cel mai bine este sa cautam in Sunna...de aceea s-au si postat articole despre nunta Fatimei, radhiallahu anha...

...de aici incolo...fiecare poate citi, cugeta si face cum crede de cuviinta...

...fie ca Allah ta'ala sa ne tina departe de tot ceea ce ne-ar indeparta de la El...

:give_rose: :give_rose: :give_rose:

assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu

As salamu alaikum.
Nunta Fatimei, radhiallahu anha, este dupa parerea mea ceea ce toti musulmanii ar trebui sa ia in considerare in leg. cu casatoria.
Pe mine m-a lasat cu un gust amar faptul ca familia sotului meu dorea o petrecere (cu care nu am fost de acord si care nu a mai avut loc din cauza ca m-as fi simtit stanjenita) iar ei sunt musulmani practicanti si m-a mirat ca scapa din vedere cate aspecte in dezacord cu islamul are o petrecere de nunta acolo la ei ( din cate am vazut eu la altii, ca , masha'Allah, in fiecare seara vedeam cate doua-trei nunti) si ca isi doresc asa ceva. Dar poate, fiind obisnuiti cu asta, deja nu mai vad nimic rau .. Eu sunt relativ noua in Islam si nu vreau sa exagerez, poate nu sunt bine informata si am greselile mele, insa insha'Allah de acum o sa invat mai multe si o sa fac doar ceea ce sunt absolut sigura ca e islamic

suleiman
03-15-2007, 08:19 PM
Logodna , casatorie ....

Reveniti , fiecare dupa tara in care traieste .



Logodna : Sa zica omul la un barbat ca o vrea pe fiica sa in casatorie .
Barbatul respectiv este de acord .
Si ii zice : Fiica mea este a ta nevasta . Gata , devine nevasta lui .
Dar : Intra Al'Urf :
Daca se obisnuieste in tara respectiva ca prin acordul parintelui , devine fata sotia celui care a cerut-o asa devine . (Sigur acordul fetei e obligatoriu) ... Astfel de situatii nu mai exista in ziua de azi .

Intocmirea actului de casatorie :
Tutorele fetei , doi martori , mirele , si orice om musulman de incredere care stie sa scrie .

Nu-e mare filozofie .

Logodna in mod normal e scurta .

In tarile shamice (sham) , se obisnuieste ca logodna sa fie pe o durata mai lunga (2-3 ani) ca sa se cunoasca intre ei .
Barbatul merge in piata cu logodnica sa , la restaurant , la cofetarie , dar in preznta tatului , fratelui , bunicului ... fetei .

Dupa aceea , se face "Katb Al-Kitab" , adica intocmirea actului de casatorie , si nici atunci , Al-'Urf , nu lasa ca cei doi tinei sa se intalneasca singuri , insa se fata poate sa se imbrace cu ce vrea in fata sotului ei , dar nu raman singur .

Noaptea nuntii : Atunci e a lui , face ce vrea cu ea .

Asta este 'urful nostru .

Cand intrebati , trebuie sa acceptati ceea ce vi se spune , altfel , nu mai e vorba de o intrebare , ci de incapatanare .

Islamul nu se invata prin intrebari , ci prin a pune mana pe carti si prin a cauta ... Doar cand ceva vi se pare greu sau nelamurit , atunci intrebati .

De la inceput ati primit un raspuns foarte bun , dar tot insistati .

Cei care insista nu invata , si cei care nu citesc nu invata , si cei care au idee fixe nu invata .

Despre poza : V-am zis de x ori , cand aveti de intrebat ceva sa nu-l amestecati cu subiectul daca nu are legatura cu el , ci deschideti un subiect nou cu o intrebare noua :

Poza nu e pacat , pentru ca aparatul nu face un chip , ci arata o imagine reflectata , ca si cum omul se uita in oglinda .
Devine pacat cand continutul ei este pacat , sau cand scopul ei este pacat .

Islamul este simpluuuuuuuuuuu , dar voi il complicati din ce in ce mai mult .

Scuze pentru acest subiect .

imanikka
03-15-2007, 08:31 PM
Genan :smile06: :smile06: :smile06:

Eu vad lucrurile ca tine. Cum poti sa te casatoresti cu primul care-ti iese in cale? Ce nu avem ochi si suflet? Spuneai Daniela ca ce sa faca fata , sa treaca din logodna in alta? Pai ce sa faca, sa se casatoreasca din mila , ca nu cumva el sa sufere? SI intr-adevar spunea Genan , cate fete musulmane si-au intalnit viitorul sot pe net ( printre care si eu:D ). Si cine stie , daca nu-ti era el sortitul? Cate din fete care vb pe internet au langa ele o a treia persoana ( mahram) langa ei? Hai sa fim seriosi ,chiar daca stim ca nu e Islamic totusi procedam astfel. As vrea sa intreb musulmanele cum ar fi facut ele nunta , daca nu erau in Ro , fiindca majoritatea in RO se fac la moschee ca ba parintii nu stiu , ba nu sunt de acord...Dar daca era la sot in tara , la familia lor , cate dintre ele aveau sa faca in familie? Fiecare ( cel putin eu ) viseaza sa fie mireasa ...

Si nu pot sa mint...am facut poze si video la care ma uit cu drag si de fiecare data cand ma uit retraiesc momente de fericire pe care nu le pot descrie. Allah sa ne judece pe cei ce fac pacate ...dar nimeni nu este musulman perfect ...desi cu totii incercam sa fim mai buni.

Scuze daca am jignit pe cineva:give_rose:

NB: Cel mai rau este sa spunem: Uite acela ce nunta a facut ...dar noi nu avem posibilitate...Atunci o faci cat mai modest si nu incerci sa imprumuti bani ca sa faci nunta pe placul altora.

imanikka
03-15-2007, 09:20 PM
Pt ca ma simt cu musca pe caciula intrucit am insistat la tafseer - si inca nu regret - am sa imi cer scuze in caz ca va deranjez:scenic: . Dar ceea ce spuneti se aplica- "Cand intrebati , trebuie sa acceptati ceea ce vi se spune , altfel , nu mai e vorba de o intrebare , ci de incapatanare ."- atunci cind intrebam un sheik, o persoana pe care am ales-o si recunoscut-o ca si autoritate in cele religioase... acolo acceptam raspunsul si lasam la o parte orice indoiala care vine de la Seitan...
Aici suntem pe un forum mai putin formal, fiecare intreaba si cere lamuriri dupa cum il tine cunoasterea...Cu totii citim in particular, dar se intimpla uneori ca pe forum sa fie - sau sa ni se para ca este- afirmat ceva ce contrazice cunoasterea noastra actuala...Si atunci intrebam...Poate am gresit noi, poate celalalt, poate suntem de acord, dar doar ne exprimam diferit...Nu dam aici fatwa, doar ne impartasim cunostintele...Nu stim atit de multe pt ca nu avem acces la foarte multe carti de calitate traduse...sau chiar si in engleza...dar ne straduim...Si pt ca sunt fericita ca am descoperit forumul asta in romaneste, n-as dori sa incep sa ma simt jenata si inhibata sa intreb ceva ce ma intereseaza...cind exact de asta sunt aici. Ce vi se pare dvoastra raspuns foarte bun, altora poate nu li se pare si au nevoie de mai mult. Eu am facut filosofie si poate am deformare profesionala, dar nu pot asimila ceva ambiguu sau insuficient fondat...sau care mi se pare astfel...Si pt ca sunt doar pe un forum...n-am rusine si imi permit sa intreb...

Aisha ai dreptate, dar il stii pe seful nostru ...:D nu-i place sa fie contrazis :scenic: :scenic: La urma urmei suntem aici ca sa vedem ce neclaritati avem , unde gresim ,ca daca stiam totul nu mai stateam pe forum :D ( sper sa nu fiu banata:beberon: )...Si chiar daca spune seful ca are dreptate , eu totdeauna cercetez :D

HAYAH
03-15-2007, 09:32 PM
Sora Aisha, subscriu postarii tale.. ; pai daca nu ma simt lamurita printr-un raspuns oferit, sau daca acel raspuns imi ridica alte intrebari, ce sa fac? sa ma prefac lamurita doar ca asa trebuie? atunci unde mai e rabdarea celui care stie fata de cel mai putin invatat? Stiam ca rabdarea e considerata o mare virture in Islam.

suleiman
03-16-2007, 01:07 AM
E gresit cum va ganditi .

Ce inseamna Sheikh ?

Nu exista asa ceva in Islam .

Exista un om care stie mai bine decat mine , si atunci am de ales :

- Il intreb si fac ce imi spune , iar daca mi-a zis un lucru gresit , raspunde singur in fata Lui ALLAH , pentru ca eu nu stiu .
- Citesc , si caut pana cand ma satur , iar nici o data nu se satura de stiinta , mai ales stiinta islamului .

Cand este vorba de un lucru comun in religia Islamica , oricine iti poate raspunde .
Cand este un lucru de Al'Urf , fiecare o sa-ti zica dupa obicieul tarii sale .
Cand este vorba de ceva special , nu poate sa-ti rapsunda decat cel care a studiat si stie .

Logodna , casatoria , .... Sunt lucruri comune , cunoscute , mostenite , fac parte si din Al'Urf .

Ceea ce este special : Mostenirea , afacerile , ..... Sunt lucruri grele , care necesita ani intregi de studii .

Islamul , nu e o filosofie :p , este o stiinta fixo-mobilo-logica (:D ) .

Eu sunt psihiatru , si poate de aceea nu ne intelegem :D .

Pe scurt , e gresit sa spui ceea ce stii altora ca si cum asta e corect .

Daca te uiti in forum , o sa vezi , ceea ce stiu zic , iar ceea ce nu stiu zic ca nu stiu .

Nici nu e vorba de Fatwa , pentru ca fatwa = Ijtihad , iar ijtihadul cand nu ai Nass (textul) ... Si banuiesc ca in cele mai multe cazuri am venit direct cu Nass-ul , si nu cu fatwa .

Pana la urma , avem cum ne-a zis profetul : *salat* Halalul este clar si pacatul este clar ...


Daca stii un lucru , si vrei sa-l verifici , spui : Eu stiu ca este .... Si as vrea sa aflu ...

Cand stii un lucru si vrei sa-l dai mai departe , spui direct ce stii .

Cand nu stii , spui : Nu stiu , dar as vrea sa stiu ...


Cat despre daca stiu sau nu , pai nu e locul sa ma laud , dar la fel cum in toiul noptii sunt sunat ca sa dau cu parere , la fel sun si eu .
Dar altii ma suna pe mine , eu dau telefon la carti .... ;)

suleiman
03-16-2007, 03:51 AM
Albani رحمه الله , nu a fost sheikh , a fost un savant . Si savant in stiinta hadithului .
Toti cei pe calea salafului recunosc meritele lui .

Dar , sa te iei dupa el ........

Daca ai probleme de Fiqh , ce faci ? Tot dupa el te iei , desi nu e specialitatea sa ?

Singurul om dupa care mergem fara sa punem intrebari este : Profetul *salat* .

In rest , trebuie sa verificam ....

Nu e un lucru sheit sa te iei dupa un savant cand nu stii ..
Sheiti fac din savantii lor zei , dar eu nu am zis asa ceva ..
Am vrut sa spun ca daca nu stii un lucru sau te iei dupa un savant si se numeste : TAKLID , sau inveti pana cand ajungi la IJTIHAD .

Nimeni nu a zis sa nu intrebi ... Dar v-am cerut sa fiti sistematizate in raspunsurile voastre si in subiectele voastre .


Si pana la urma : Avem Quranul si Sunnah in fata noastra , de ce nu luam din ea ? Nu ne ajunge oare ?

Iti trece prin minte o intrebare , o pui . Iti vine raspunsul , nu-ti convine , vrei sa raspunzi : Atunci sa fie raspunsul din "ALLAH a zis" , "Profetul a zis" ... Simplu .

HAYAH
03-16-2007, 05:34 PM
Si pana la urma : Avem Quranul si Sunnah in fata noastra , de ce nu luam din ea ? Nu ne ajunge oare ?

Iti trece prin minte o intrebare , o pui . Iti vine raspunsul , nu-ti convine , vrei sa raspunzi : Atunci sa fie raspunsul din "ALLAH a zis" , "Profetul a zis" ... Simplu .

.. dar cand ni se vine cu replici de genul " pai pe vremea profetului nu exista aia si aia... ", atunci ce mai fac?; si ma refer la faptul ca se poate intelege aici ca orice este folosit in ziua de azi, care nu exista acum 1400 de ani se considera ori haram ori nerecomandat... si nu e chiar asa. Eu am fost foarte deranjata de aceasta replica si nu inteleg de ce trebuie sa fim atat de transanti uneori, mai ales cu fratii sau surorile noastre ?

genan
03-16-2007, 06:49 PM
.. dar cand ni se vine cu replici de genul " pai pe vremea profetului nu exista aia si aia... ", atunci ce mai fac?; si ma refer la faptul ca se poate intelege aici ca orice este folosit in ziua de azi, care nu exista acum 1400 de ani se considera ori haram ori nerecomandat... si nu e chiar asa. Eu am fost foarte deranjata de aceasta replica si nu inteleg de ce trebuie sa fim atat de transanti uneori, mai ales cu fratii sau surorile noastre ?



sora, daca ai ceva de reproshat, spune-o direct, pe fatza, si franc, nu asa pe ocolite... ca nu lui suleiman care trebuie sa ii reprosezi ca a fost sau nu transant sau ca nu ti-a picat bine ca ai primti replika " pai pe vremea profetului nu exista aia si aia... "..... e mai bine sa spui omului in fatz ace ai de spus...

bun, si daca am lamurit asta, hai sa-ti explik acuma ce am vrut sa spun:

1.- ai facut referire la poze si la video cum ca ele ar fi haram....
- pai hai sa ne gandim, ca in jurul anilor 600-700 , pe vremea profetului mohammad *salat* si a prietenilor lui, nu exista aparat de fotografiat, fiind inventat in jiur de 1800 (nu stiu exact anul, nu am timp sa caut pe net, iti las tie placerea daca vrei), iar de camera video nici atata nu poate fi vb.... insa avem in invataturile islamice specificat clar ca ceea ce este pacat este sa REPRODUCI kipul unei persoane, adika e vb de pictura si nu de o poza sau un video care redau imagini reale....

2. - nici rohie de mireasa alba, asa cum este in formatul din anii 1900-2000 nu era atunci.... INSA, nu scrie nicaieri ca ar trebui s aporti culoarea aia sau ailalta cand te casatoresti.... si atata timp cat nu umblii in lenjerie intima kiar si in fatza femeilor la acea petrecere , nu e nimik pacat sa stai mai lejer in fata femeilor de la nunta ta.....

3 - nici scaune si mese din plastic nu erau atunci, nici genul d epantofi pe care azi le poarta femeile..... dar nu e nimik in asta care sa contravina islamului....

4.- bucurie si dans au fost mereu prezente ..... ia rmancare se dadea oricui , oricand..... stiu un hadith care spune ca profetul mohammad *salat* a zis ca daca faci mancare si mirousul ajunge la vecini, sa nu mananci tu din ce ai gatit pana nu le dai si celor ce au mirosit...... iar saracii nu au fost niciodata exclusi de la a le da de mancare.....

5. cat despre keltuiala, fiecare face cum poate, mai mult sau mai putin, dupa posibilitatea fiecaruia.....


ceea ce vreau sa spun in inkeiere este ca din dorintza de a fi cat mai buni, sunt oameni care cpomplika f mult lucrurile in islam, si care isi bat capul prea mult cu anumite kestii si merg pana la extrem cu ele.... parerea mea e ca ar trebui sa vedem ce simplu e islamul, ca e f bine precizat ce e halal si ce e haram....



si inca ceva: spunea cineva mai sus ca a-ti cauta un sot pe net este o scuza in cazul surorilor convertite care nu cunosc musulmani in romania si atunci trebuie sa caute "afara"...... am citit si eu povestile de la alt forum care au happy end si insha allah sa fie asa cat mai mult , insa daca vreti sa pareti asa perfecte dpdv islamic, si nu faceti poze la nunta, dar va alegeti soti in urma unui chat, atunci intrebati un sheikh , o pesoana cu un nivel f ridicat in cunostintele islamului si vezi ce-ti spune, ce e mai grav, mai nelalocul lui: sa faci poze la nunta ta sau sa faci skimb de poze si sa vb cu un barbat pe net, despre care nu stii NIMIK. pe de alta parte, va garantez ca sunt extrem de multi musulmani in romania necasatoriti, si daca ati vrea, din cunostinta in cunostinta ati ajunge sa va cunoasteti...... si sa nu spuneti ca cei din romania nu sunt indeajuns de buni, pt ca asa cum sunt aici unii mai credinciosi si mai practicabili ai islamului , fata de altii, asa sunt si in orice tara araba....... cum sunt aici care beau si care curvesc, asa sunt si in tarile arabe... cum sutn aici care nici nu intorc capul dupa o femeie, asa sunt si dincolo.....



si inca ceva: ce intelegi tu prin a fi sau nu transant cu cineva? fii te rog mai explicita..... multumesc!

Mariyah
03-16-2007, 07:29 PM
ce aveti cu pozele????????????????????????????????
sunteti cumva profete sau profeti si nu aveti voie sa aveti reprezentari cu voi?


si inca ceva : profetul mergea la petreceri -nunti, Iisus la fel.

daniela_muslimah
03-16-2007, 07:51 PM
.. dar cand ni se vine cu replici de genul " pai pe vremea profetului nu exista aia si aia... ", atunci ce mai fac?; si ma refer la faptul ca se poate intelege aici ca orice este folosit in ziua de azi, care nu exista acum 1400 de ani se considera ori haram ori nerecomandat... si nu e chiar asa. Eu am fost foarte deranjata de aceasta replica si nu inteleg de ce trebuie sa fim atat de transanti uneori, mai ales cu fratii sau surorile noastre ?



Surioara Hayah.. nu cred sa fi avut nimeni intentii rele in ceea ce a spus...
si nici sa fi vrut sa fie transant...
sau sa jigneasca pe cineva

mai bine sa se spuna lucrurile simplu si direct... ca sa nu apara neintelegeri...

Allah sa ne daruiasca stiinta si intelepciune...

Salam Alaykum!

~~~

:)

Mariyah
03-16-2007, 07:53 PM
.. dar cand ni se vine cu replici de genul " pai pe vremea profetului nu exista aia si aia... ", atunci ce mai fac?; si ma refer la faptul ca se poate intelege aici ca orice este folosit in ziua de azi, care nu exista acum 1400 de ani se considera ori haram ori nerecomandat... si nu e chiar asa. Eu am fost foarte deranjata de aceasta replica si nu inteleg de ce trebuie sa fim atat de transanti uneori, mai ales cu fratii sau surorile noastre ?

ti-ai raspuns singura la chestiunea poze, nu existau reprezentari reale in vremea profetului , azi exista

se considera ori haram ori nerecomandat... si nu e chiar asa.!!!!!

huda_alrahim
03-17-2007, 01:20 AM
Pentru ca o femeie nemusulmanca nu trebuie sa vada la una musulmana decat fata si palmele (dupa unii savanti) sau nimic (dupa altii savanti) .



Assalamu Aleykum! Eu partea asta nu am inteles-o! Cand eram in Arabia Saudita am intrebat un imam despre acest lucru si a zis ca nu e adevarat. Imi puteti da niste surse? Asta ar insemna ca nici mama nu ma poate vedea..decat fata si mainile (dupa unii savanti) sau nimic (dupa alti savanti)....asta inseamna ca ma duc cu burqa la mama????

Latifah
03-17-2007, 02:52 AM
[QUOTE=genan;
ceea ce vreau sa spun in inkeiere este ca din dorintza de a fi cat mai buni, sunt oameni care cpomplika f mult lucrurile in islam, si care isi bat capul prea mult cu anumite kestii si merg pana la extrem cu ele.... parerea mea e ca ar trebui sa vedem ce simplu e islamul, ca e f bine precizat ce e halal si ce e haram....
QUOTE]


Pana la urma cred ca este important sa stii ce este haram si ce este halal, iar pentru lucrurile de care nu suntem siguri si la care nu putem gasi un raspuns exact sa stam si sa ne gandim daca este bine sa facem acel lucru, daca ne face un rau sau un bine, functie de situatie.

Sper exemplu...daca facem poza la nunta ca sa le putem revedea nu cred ca este foarte grav, mai ales ca nu le vom expune in casa si nu vor circula (depinde de fiecare). Dar daca va puteti lipsi de ele atunci poate este mai bine sa nu le faceti...oare cum traiau oamenii cand nu existau fotografii? foarte simplu...ramaneau cu amintirile. Si asta pentru zeci de mii de ani.

Oricum, asa cum spune si daniela_muslimah...importanta este intentia. Daca fac poza ca sa o trimit pe internet cuiva(unui barbat) este mai grav decat a face poza pentru a o trimite unor rude care nu m-au vazut de mult timp. Insa daca intentia este buna atunci Allah subhana wa ta'ala sa ne ierte greselile.

genan
03-17-2007, 03:10 PM
[QUOTE=genan;
ceea ce vreau sa spun in inkeiere este ca din dorintza de a fi cat mai buni, sunt oameni care cpomplika f mult lucrurile in islam, si care isi bat capul prea mult cu anumite kestii si merg pana la extrem cu ele.... parerea mea e ca ar trebui sa vedem ce simplu e islamul, ca e f bine precizat ce e halal si ce e haram....
QUOTE]


Pana la urma cred ca este important sa stii ce este haram si ce este halal, iar pentru lucrurile de care nu suntem siguri si la care nu putem gasi un raspuns exact sa stam si sa ne gandim daca este bine sa facem acel lucru, daca ne face un rau sau un bine, functie de situatie.

sunt deacord cu tine ca trebuie sa stii ce e halal si ce e haram, insa o data ce ti se spune, cu tot cu surse, ce rost are sa tot stai sa te contrazici?

Sper exemplu...daca facem poza la nunta ca sa le putem revedea nu cred ca este foarte grav, mai ales ca nu le vom expune in casa si nu vor circula (depinde de fiecare). Dar daca va puteti lipsi de ele atunci poate este mai bine sa nu le faceti...oare cum traiau oamenii cand nu existau fotografii? foarte simplu...ramaneau cu amintirile. Si asta pentru zeci de mii de ani.


este f adevarat ca acuma 1400 de ani nu existamodalitatea de a face poze, si se lipseau... dar daca nu arati in dreapta si-n stanga poze cu tine cand erai in rokie de mireasa cu tona de makiaj, in conditiile in care fiecare zi tu esti cu hejabu si jilbabul pe tine, de ce sa nu ai poze la care sa se uita copiii tai ...?
si sa nu uitam totusi ca multeeeee lucruri de azi nu erau pe vremea profetlui mohammad *salat* ... asta inseamna ca nu e recomandat sa folosim nimik din toatea astea? nici macarea sa nu o incalzim la microunde si nici sa o pastram la rece la un frigider??? cred ca deja deviem de la subiectul cu nunta.....

Oricum, asa cum spune si daniela_muslimah...importanta este intentia. Daca fac poza ca sa o trimit pe internet cuiva(unui barbat) este mai grav decat a face poza pentru a o trimite unor rude care nu m-au vazut de mult timp. Insa daca intentia este buna atunci Allah subhana wa ta'ala sa ne ierte greselile.

da, aici subscriu, sunt total deacord cu tine....

Mariyah
03-17-2007, 06:49 PM
suleiman
Pentru ca o femeie nemusulmanca nu trebuie sa vada la una musulmana decat fata si palmele (dupa unii savanti) sau nimic (dupa altii savanti)


cum vine asta suleiman ori mainile si fata sau nimic?????/
adica sa poarte niqab si manusi?