PDA

View Full Version : Elevi refuzaţi la cursuri fără uniformă şcolară



Mariyah
03-14-2007, 05:21 PM
Zeci de elevi ai Liceului de construcţii-montaj din Drobeta-Turnu Severin nu sunt primiţi în incinta unităţii şcolare dacă nu poartă uniforma obligatorie

Peste 120 de elevi de la Liceul de construcţii-montaj din Drobeta-Turnu Severin nu au fost lăsaţi ieri să intre în incinta unităţii în care învaţă şi s-au ales cu absenţe pe motiv că au venit îmbrăcaţi în geci şi blugi, şi nu în uniforme şcolare la cursuri. Interdicţia a fost instituită de directorul acestei unităţi de învăţământ, Petre Tăşilă.

Decizia privind obligativitatea purtării uniformei şcolare se constituie în ordin, prevăzut în regulamentul şcolii, stabilit de directorul Petre Tăşilă. Directorul susţine că elevii care nu se vor supune acestor reguli nu mai vor fi primiţi la orele de curs sub nicio formă.

„Regulamentul de ordine interioară e lege"

,,Am pus afişe prin tot liceul şi elevii ştiau că începând cu data de 12 martie 2006 nu vor mai fi lăsaţi să intre în liceu de profesori şi elevii de serviciu la orele de curs dacă nu au uniforma şcolară. E vorba de trei piese care costă în jur de 140 de lei. Culoarea - bleumarin. La fete, fustă sau pantaloni, sacou şi cravată, şi la băieţi - pantaloni, cravată şi sacou.

Uniformele au fost comandate la o firmă admisă de părinţi, profesori şi elevi şi toate hainele au fost aduse în şcoală. S-au făcut tabele, s-a luat măsura la fiecare şi toţi au semnat. Foarte puţini elevi nu le-au luat că n-au adus toţi banii, însă regulamentul de ordine interioară este lege.

La unul dintre articole, nu-mi vine acum în minte, se precizează clar că accesul în liceu se face cu legitimaţie, carnet de elev şi ţinută personalizată", ne-a declarat ieri directorul. „Vă spun eu, toţi elevii şi-au luat uniformele, dar nu vor să le poarte. Pentru cei de clasa a XII-a am stabilit să vină măcar cu sacoul pe ei, căci altfel nu-i vom primi. Eu nu cred că n-au nici măcar 70 de lei să-l plătească, mai ales că şi părinţii au fost de acord. Nu vom primi niciun elev în şcoală care nu respectă regulamentul!", ne-a mai declarat directorul Petre Teşilă.

Elevii refuză uniforma

Elevii liceului sunt de-a dreptul revoltaţi. ,,Mai avem două luni şi terminăm. Nu o să mai dăm niciun ban, nici măcar pe sacou. Avem şi noi alte cheltuieli şi nu ne putem permite. E absurdă chestia asta!", ne-a spus ieri un elev de clasa a XII-a al liceului. ,,Mie mi-au luat măsura prost cei de la croitorie şi uniforma este de două ori mai mare decât mine. Ce să fac acum cu ea?", se plângea o elevă ,,îmblugită" de clasa a IX-a. Inspectorul-şef al ISJ Mehedinţi, Doiniţa Chircu, susţine că nu poate interveni în acest scandal deoarece este vorba de un regulament intern al unui liceu. "Purtarea noii ţinute este un lucru bun şi acceptat de elevi, părinţi şi profesori. Elevii trebuie să respecte regulamentul de ordine interioară, iar eu nu am competenţa de a interveni în acest regulament", ne-a declarat Doiniţa Chircu.


E vorba de trei piese care costă în jur de 140 de lei. Culoarea -bleumarin. La fete, fustă sau pantaloni, sacou şi cravată, şi la băieţi - pantaloni, cravată şi sacou... Vă spun eu, toţi elevii şi-au luat uniformele, dar nu vor să le poarte
Petre Tăşilă,
directorul liceului

Mariyah
03-14-2007, 05:26 PM
cum gandesc unii romani dupa citirea stirii:



PAI SA PORTI TU CRAVATA DE SOIM AL PATRIEI. SA VA IA DRAQ PE VREMEA LUI CEAUSU NE-ATI OBLIGAT SA PURTAM. VA .... IN GURA.



Un elev trebuie să arate măcar prin ţinută a elev.Şi asa o treime sunt semianalfabeţi şi plini de jeg.Ei sunt cei care vor conduce mâine tara


Uniforma şi numărul matricol existau şi în perioada interbelică. A purta însemnele unui liceu de tradiţie ca, în Bucureşti, "Sf. Sava" sau "Gh. Lazăr", constituia o mândrie câştigată printr-un concurs de admitere exigent. În altă ordine de idei, am colegi, bugetari pârliţi, care plătesc facturi lunare de 200 RON, la celularul pramatiei de copil care nici măcar nu-şi vede de carte.



Nu mai tine cu comunismul. Inapoi la ordine si carte. Nu poarta uniforma din fronda. Fermitate, domnule director! Suntem cu dumneata.


-Chestia,că,nu au bani să-şi cumpere uniformă pică cu succes dacă te uiţi la banii cheltuiţi pe "ţoale"-mai ales la "domnişoare" -Nu mai ţine cu bau baul cu "comunismul" pentru că se vrea a se aplica un regulament NORMAL (da cum la noi anormalul a devenit normal !!). - Şcoala respectivă nu ar trebui să cedeze la presiunile copchiilor .


pentru a avea haine curate zilnic, cite perechi de pantaloni, camasi si sacouri de uniforma trebuie sa-si cumpere elevii domnule director? matale nu ai habar de cele mai elementare idei de igiena si-ti speli toalele doar la vacanta.





fratilor maturizati va!!! daca uniforma e obligatorie, va suparati ca miroase a comunism, desi multi care ar trebui sa poarte uniforma nici nu stiu ce e ala comunism. daca nu sunt uniforme iar va deranjeaza ca nu sunt semne distinctive si intra toti golanii si toate...cu buricul gol in scoala. deci hotarati va .


mai comunistule lasa propaganda ta in institutia scolara , nu poti obliga pe cineva sa vina in sacou in institutia ta ... pentru ca nu este facultate , este doar liceu . Poti fi dat in judecata ... comunistule !!!! i fost invatzat de mic cu comunismul si cu "soimii patriei" si vrei sa devi propriul dictator in liceu care il conduci cu un grad ridicat de sistem comunist

imanikka
03-14-2007, 05:39 PM
Am auzit stirea la TV. Nustiu cum este mai bine , ceea ce stiu este ca imi place ideea , am vazut in Egypt uniforme si este foarte frumos, in schimb nustii al cui tata e milionar , si al cui este sarac. Toti sunt la acelasi nivel. In plus cred ca la scoala trebuie sa fii imbracat decent , nu extravagant. Profesorul este profesor si elevul elev. Nu inteleg totusi de ce elevii fac atatea probleme? :( Si cred eu asta trebuie sa fie o decizie a Ministerului Educatiei dar nu a unui Comitet Scolar.

Mariyah
03-14-2007, 06:28 PM
La cum e moda in ziua de astazi e normal ca directorii sa fie speriati de hainele adolescentilor.
Cel putin la fete, se poarta colantzi subtiri si mulati, pe post de pantaloni.

Mona
03-14-2007, 08:10 PM
Selam,problema aceasta cu uniformele a reaparut de fapt niciodata nu a disparut.Si eu la scoala am prins uniforma pentru ca asa era regulamentul interior al scolii.Bineinteles cu totii purtam dar asta se spune de la inceput regula asta asa stiu si parintii si elevi.Intradevar a nu avea uniforma la scoala este dificil deoarece au loc parade de moda indiferent baiat sau fata aratandu-si hainele de firma care mai de care deochiate .Asta claseaza 2 ramuri cei bogati si saraci si de aici incep si preferintele si favorismele la profesori fata de unii elevi.Uniforma ii face pe toti egali nimeni nu se simte mai sus decat celalalt.Si la urma urmei asa se vede daca elevul acela are ceva in cap ,cunostiinte sau numa hainele sunt de el/ea.A purta uniforma nu e comunism asta intalnim si in strainatate ,la scoala mergi sa inveti daca vrei parada modei fa-o pe strada .Daca o luam pe alta parte de exemplu la locul de munca unde necesita anumite uniforme (doctori ,ofiteri ,elevi etc)ar trebui sa se imbrace in costum cravata si papion nu.Parerea mea fiecare institutie impune o oarecare imbracaminte decenta si adecvata activitatii.

criss
03-15-2007, 11:18 AM
Buna dimineata fetelor!
Pentru ca eu sunt profesor, sunt pentru uniforma, m-am saturat sa vad bikini dantelati, decolteuri cu banuti zornaitori, etc. La scoala la care am onoarea sa lucrez am impus elevilor pantalon, fusta negru sau bleumarin, acceptand si blugii nefranjurati sau brodati, si bluza alba. Dar ce credeti voi ca elevii se conformeaza??Ei vin tot cum ii taie capul, cateodata stau in aceeasi banca unul portocaliu cu unul rosu, sau alte diverse combinatii, de te doare capul uitandu-te la ei. Cand mama vine la scoala zica ca ea ii lasa pregatit cu ce trebuie sa se imbrace, dar copilul pleaca de acasa imbracat dupa cum il taie pe el capul. Ii mai trimiteam acasa sa se schimbe, dar e riscant pentru ca daca se intampla ceva cu elevul pe strada, raspundem pentru el. Asa ca, de multe ori suntem nevoiti sa acceptam curcubeul! Scoala e una de la marginea orasului si, in general ,avem copii crescuti in familii cu posibilitati financiare reduse si nu putem impune o uniforma care ar costa destul de mult pentru ei.
Dar nu numai uniforma este o problema ci si igiena lasa de dorit, nu iti doresti sa intri intr-o clasa dupa ora de educatie fizica, la noi neexistand dusuri pentru ca elevii sa se spele, fara geamuri deschise nu poti sta. Eu cand intru in orice clasa, mai intai spun sa se deschida fereastra si sa isi stranga hartiile de la banca. De fapt, acum nici nu mai vorbesc doar fac un semn si ei executa!:D

daniela_muslimah
03-15-2007, 03:29 PM
ÇáÓáÇă Úáíßă ć ŃÍăÉ Çááĺ ć ČŃßÇĘĺ

si eu sunt de acord cu uniforma.. doar cu niste precizari :D :D :D

uniforma pt fete inseamna: pantaloni iarna, iar pt. vara fusta >>>iar fustele alea sunt cam scurte pt o musulmana :D :D

ar fi foarte corect sa se poata varia pe uniforma: adica daca e o fata musulmana, de exemplu, sa nu fie obligata sa poarte vara maneca scurta si fusta tot scurta. Ci ea sa aiba dreptul sa se imbrace corespunzator.. :P (chiar si cu baticul asortat)...

In UK parca am vazut ca se face asa: au uniforme & pt elevii musulmani uniformele sunt adaptate ;)

HAYAH
03-15-2007, 07:16 PM
Clar, uniforma este un lucru bun, daca nu chiar necesar. Ca e de pe vremea comunismului sau tipic comunismului, total gresit! S-au purtat uniforme in toate timpurile in diverse institutii, si sub toate regimurile politice. O uniforma ( de aia se si numeste asa ) nu face decat sa puna semn de egalitate ( sa uniformizeze) pe cei ce o poarta, atat timp cat o poarta , in locul in care o poarta ... si beneficiile ei sunt cunoscute de toti.
La scoala nu mergi sa faci parada modei sau "sa te simti liber", ci sa fii disciplinat si sa iti formezi o educatie.

hannen
03-16-2007, 05:02 AM
Tre sa dau si io cu "tocul" pe aici:D
Total de acord,va sustin,pro uniforma!!!
Macar in scoala sa arate a elevi si nu a bisnitari si a de alea de pe trotuar sau centura.
Moama de-ar fi pe mana mea :D beyyyyy,rea mai sunt!:D :D (am uitat cind ma scotea profu de mate de la ore sa-mi tai unghiile,da` uniforma aveam,numai ca nu-i conveneau unghiile mele lungi:scenic: )

Edit:am adus vorba de unghii ca sa-mi amintesc si io de tineretze si de faptul ca fusei si io mai eleganta ,ba avui si unghii lungi ,nu ca acum,de vreo 5 ani mi-a ramas numa` buricul degetelor,hahahaaa.

gabriela guettat
03-16-2007, 10:40 AM
La noi este OBLIGATORIU:
*la shcolile de stat se imbraca fetele si baietzii, cu un fel de halat pana la genunchi,bleu-marin,indiferent de ceea ce portzi pe dedesubt;

*la fel este OBLIGATORIU si pentru celelalte scoli,diferentza este ca pana in clasa a sase-a au o culoare si din clasa a sapte-a,o alta culoare.
Iar emblema shcoli este pe piept,pe buzunrelul din stanga.

Asa ca indiferent de shcoala, aceste halate, orice ELEV este obligat sa il poarte de cand intra in incinta shcolii pana cand ies!

EU SUNT PENTRU PURTAREA ACESTUI GEN DE UNIFORMA!

Mariyah
03-17-2007, 05:50 PM
Buna dimineata fetelor!
Pentru ca eu sunt profesor, sunt pentru uniforma, m-am saturat sa vad bikini dantelati, decolteuri cu banuti zornaitori, etc. La scoala la care am onoarea sa lucrez am impus elevilor pantalon, fusta negru sau bleumarin, acceptand si blugii nefranjurati sau brodati, si bluza alba. Dar ce credeti voi ca elevii se conformeaza??Ei vin tot cum ii taie capul, cateodata stau in aceeasi banca unul portocaliu cu unul rosu, sau alte diverse combinatii, de te doare capul uitandu-te la ei. Cand mama vine la scoala zica ca ea ii lasa pregatit cu ce trebuie sa se imbrace, dar copilul pleaca de acasa imbracat dupa cum il taie pe el capul. Ii mai trimiteam acasa sa se schimbe, dar e riscant pentru ca daca se intampla ceva cu elevul pe strada, raspundem pentru el. Asa ca, de multe ori suntem nevoiti sa acceptam curcubeul! Scoala e una de la marginea orasului si, in general ,avem copii crescuti in familii cu posibilitati financiare reduse si nu putem impune o uniforma care ar costa destul de mult pentru ei.
Dar nu numai uniforma este o problema ci si igiena lasa de dorit, nu iti doresti sa intri intr-o clasa dupa ora de educatie fizica, la noi neexistand dusuri pentru ca elevii sa se spele, fara geamuri deschise nu poti sta. Eu cand intru in orice clasa, mai intai spun sa se deschida fereastra si sa isi stranga hartiile de la banca. De fapt, acum nici nu mai vorbesc doar fac un semn si ei executa!:D



cu uniforma ar mirosi si mai rau pt ca nu toata lumea isi permite mai multe uniforme
asa azi o bluza, mai alta, ai mai multe sanse sa fie una din ele mai curata