PDA

View Full Version : In sfarsit



Mariyah
03-14-2007, 04:27 PM
Casa de Asigurări de Sănătate (CAS) Suceava a luat decizia ca medicii de familie care completează ilizibil şi incorect reţetele prescrise să fie penalizaţi. Motivaţia acestei decizii ar putea fi că pacientul riscă să nu-şi poată ridica de la farmacie toate medicamentele prescrise. Preşedintele director general al CAS Suceava, Cristina Iordăchel, a declarat că asiguraţii reclamă că numeroşi medici de familie nu eliberează mai multe reţete într-o lună pentru acelaşi asigurat, deşi acesta prezintă afecţiuni diferite. "Recomandăm medicilor să nu mai interpreteze eronat Normele contractului-cadru şi să acorde asiguraţilor asistenţa medicală solicitată, altfel vom fi nevoiţi să-i penalizăm", a adăugat Cristina Iordăchel.

Mariyah
03-14-2007, 04:29 PM
in sfarsit
si nu numai pe prescriptii/retete si pe adeverintele/scutirile ca sa stiu si eu ce boala am

sa inteleg ca dupa masura asta nu va mai exista in scoli sintagma:"scrii ca doctorul" adica ca si cum ai scrie cu picioarele

imanikka
03-14-2007, 04:43 PM
nu eliberează mai multe reţete într-o lună pentru acelaşi asigurat, deşi acesta prezintă afecţiuni diferite.


Pai ce ...nu sunt oameni care se imbolnavesc de 2 ori pe luna? Ori tre sa astepti urmatoarea luna?:D