PDA

View Full Version : Islamul in intrebari



imanikka
03-16-2007, 08:17 PM
Assalam w aleykum

De citit citim mult despre Islam , dar intrebarea este : Oare insusim totul.? De accea vreau sa impart cunostintele pe care le avem despre Islam in cateva subiecte:

1. Principiile de baza ale credintei
2. Indatoririle de baza ale Islamului
3. Viata Profetului *salat*
4. Khulafa'ur rashidun ( Abu Bakr, Omar, Othman ; Ali, )
5. Trei mari femei musulmane
6. Povestiri despre profeti
7. Viata sociala in Islam
8. Sistemul politic in Islam

Etc…

Cel care va da raspuns la cele mai multe intrebari acumuland cel mai mare nr de puncte va fi premiat :P ca semn al cunostintelor sale.

Insha Allah sa invatam cat mai multe lucruri utile pentru noi

amoodia
03-16-2007, 08:25 PM
foarte interesanta ideea:). unde sunt intrebarile? si nu prea multe o data :)

imanikka
03-16-2007, 08:34 PM
http://www.uploadz.co.uk/547barretitre.jpg
Lectia 1: Islam Introducere -Recapitulare
I

1.Ce este Islamul ? ( 1 punct)
2.Ce ne invata Islamul? -1 p
3.De ce Islam insemana PACE? -1 p
4. De ce Allah nu ne Obliga sa-l ascultam? - 2p
5. Cine este un muslim? -1 p
6. De ce ne-a creat Allah? -2 p



II


Completati:

Allah spune in ..................., ,, Nu am ..........Jinn ( Diavol) si ................. decat pentru a .....................'' ( 51:56) - 1 p



III

Scrieti intelesul cuvintelor:

1. Islam
2. 'Ibadah
3.Ma'ruf
4.Munkar 2 puncte


IV

1. Explicati ce trebuie sa facem ca sa aducem pacea in mijlocul nostru? - 2 puncte

2.De ce mahomedanism este o denumire gresita? -2 p

3. Explicati cu cuvintele voastre rostul ptr care umanitatea a fost creata? -2 p


http://www.uploadz.co.uk/547barretitre.jpg

NB: Nu este obligatoriu ca o persoana sa raspunda la toate intrebarile.
Astept raspunsurile voastre

Va rog sa scrieti raspunsurile la intrebari cu ce culoare creti cu exceptia rosului . Daca o sa am de adaugat o sa adaug aceasta fiind in culoarea rosie

Multumesc

Saira
03-16-2007, 08:34 PM
imanikka :give_rose:


cum te gandesti tu la toate,masha'Allah! astept intrebarile :p

imanikka
03-16-2007, 08:41 PM
imanikka :give_rose:


cum te gandesti tu la toate,masha'Allah! astept intrebarile :p

Surioara le-am scris :D

Saira
03-16-2007, 09:09 PM
1.Ce este Islamul?

Singura religie acceptatã de Allah este Islamul. (surat Al-’Imran:19).

Islamul este religia pe care au predicat-o toti profetii lui Allah subhana wa taalla,si anume a crede ca singurul dumnezeu este Allah,a crede in trimisii si cartile trimise de El,a crede in ingeri,in Ziua de Apoi,in destin.

Islamul inseamna supunere si ascultare:

A spus Noe: “Mie mi s-a poruncit sa fiu dintre cei supusi vointei lui Allah.” (Yunus: 72).
“Si a zis Moise : “O, neam al meu! Daca voi credeti in Allah, incredeti-va in El, daca sunteti supusi [Lui Allah, musulmani]!”" (Yunus: 84).

Avram si Ismail au zis : “Doamne fa-ne pe noi supusi [musulmani] Tie si fa dintre urmasii nostri o comunitate
musulmana [supusa Tie]” (Baqara: 128).

“Când i-a zis Domnul lui [Avram]: “Supune-te!”, el a raspuns: “M-am supus [Tie], Stapân al lumilor! Si Avram a
lasat-o ca indemnare fiilor sai si asemenea si Iacob, [zicând ei]: “O, fiii mei, Allah v-a ales voua religia [Islamul] si, de aceea, sa nu muriti altfel decât musulmani!” Sau ati fost voi martori când a venit moartea la Iacob, atunci când el i-a intrebat pe fii lui: “Pe cine veti adora voi dupa moartea mea?” Si i-au raspuns ei: Voim sa-L adoram pe Domnul tau si pe Domnul parintilor tai Avram, Ismail si Isaac, pe Allah cel Unic. Noi numai Lui Ii vom fi supusi [musulmani]” (Baqara: 131-133)

Iosif s-a rugat: “Tu esti Creatorul cerurilor si pamântului! Tu esti Ocrotitorul meu in aceasta lume si in Lumea de Apoi!
Lasa-ma sa ma petrec din aceasta viata in totala supunere [musulman] si ajuta-ma sa-i intâlnesc pe cei evlaviosi!”(Yusuf:
101).

2. Ce ne invata islamul...nu stiu exact la ce te referi,fiindca alhamdulillah islamul ne invata totul.Daca poti fi mai explicita...:D

Da, Islamul ne invata totul...Islamul este un mod de viata complet.Islamul ne arata scopul pentru care am fost creati, ne arata cel mai bun mod de a ne organiza indiferent de domeniu : social, politic,economic, spiritual.

3. De ce Islam inseamna Pace?

Numele de islam provine,daca nu incepe sa ma lase memoria,de la verbul "aslama"=a se supune,avand aceeasi radacina cu "salam"=pace,si anume radacina slm. (ÇÓáóăó =aslama ;
Óóáóă = salam)...sper ca am scris corect.

Ascultarea inseamna punerea in practica a poruncilor lui Allah.Supunerea si ascultarea in fata lui Allah aduc pacea.Islamul este calea pacii si armoniei.

4. De ce Allah nu ne Obliga sa-l ascultam?

Allah ne-a lasat fiecaruia dintre noi liberul arbitru,scrie in Coran ca daca ar fi vrut Allah,Ne-ar fi facut pe noi o singura comunitate,adica ne-ar fi facut pe noi toti musulmani (supusi Lui),insa cred eu ca atunci am fi fost numai niste "papusi" care ar fi avut totul de-a gata,atunci cum am fi putut noi fi rasplatiti sau pedepsiti dupa faptele noastre,bune sau rele?Si apoi,dintre toate creaturile singur omul a acceptat legamantul cu Allah,ca noi sa-I slujim Lui.De-asta noi trebuie in aceasta viata sa cautam sa ne apropriem in bine de cea viitoare.

Da Saira ai dreptate , Allah ne-a dat constiinta si vointa de a alege intre bine si rau , de asemenea ne-a trimis mesageri si carti ca sa ne calauzeasca.Allah ne-a dat putere sa alegem intre supuneresi nesupunere.De ce a facut asa? Pentru ca avea sa ne puna la incerare. Dupa aceasta incercare va veni o zi a rasplatirii si a pedepsei.Va fi ziua Judevatii

5. Cine este un muslim?

Este muslim cel care crede in tot ceea ce Allah ne-a poruncit si respecta cei cinci stalpi ai islamului (atat cat se poate,caci daca esti sarac si nu ai de unde da zekat sau nu poti face pelerinaj...)

Allah subhana wa ta'ala ne-a creat ca noi sa-L adoram: "Eu nu i-am creat pe djinni si pe oameni decat pentru ca ei sa ma adore." (Adh Dhariyat,56).


II. Allah spune in Coran:Eu nu am creat pe djinii si pe oameni decat ca ei sa ma adore.


III.islam-supunere in fata Creatorului nostru
ibadah-act de adorare
ma'ruf-
munkar-

IV. 2. Mahomedanism este o denumire gresita fiindca noi nu il adoram pe trimisul lui Allah (sallaAllhou alayhi wa salam),ci pe Allah.Insusi Profetul s-a rugat ca noi sa nu facem din el ceea ce au facut crestinii cu Iisus,adica sa nu-l divinizam.


revin mai tarziu insha'Allah ;) las greul la urma :D

imanikka
03-16-2007, 09:22 PM
Iubito fa o delimitare intre intrebari si raspunsuri...:D Usureaza-mi munca ;)

La intrebarea a 2-a, anume ce te invata Islamul pe tine , enumara ceva, islamul ne arata...... te las sa continui.

Dupa ce termini sa te completez sau pot acuma sa te completez la ceea ce ai raspuns?

Saira
03-16-2007, 09:31 PM
Iubito fa o delimitare intre intrebari si raspunsuri...:D Usureaza-mi munca ;)

La intrebarea a 2-a, anume ce te invata Islamul pe tine , enumara ceva, islamul ne arata...... te las sa continui.

Dupa ce termini sa te completez sau pot acuma sa te completez la ceea ce ai raspuns?


poti sa pui de-acum Imanelule,ca trebuie sa mai folosesc un pic neuronu' (singurul de altfel :D ) si in alte scopuri momentan (vezi sc).

scuze ca nu am delimitat :mad:

imanikka
03-16-2007, 09:41 PM
poti sa pui de-acum Imanelule,ca trebuie sa mai folosesc un pic neuronu' (singurul de altfel :D ) si in alte scopuri momentan (vezi sc).

scuze ca nu am delimitat :mad:

De data asta te completez , ai inceput dar ai facut numai jumatate. Ma asteptam la niste versete , etc... in fine pana intelegem ce trebuie sa facem ;)

Cred ca data viitoare iau mai incet ca sa aveti timp sa detaliati. Cine vrea sa raspunda la celelalte intrebari?

imanikka
03-27-2007, 12:57 AM
Sa inteleg ca nimeni nu stie :

3.Ma'ruf
4.Munkar

Si nimeni nu vrea sa raspunda la :

1. Explicati ce trebuie sa facem ca sa aducem pacea in mijlocul nostru? - 2 puncte

3. Explicati cu cuvintele voastre rostul ptr care umanitatea a fost creata? -2 p

Daca nu este interesant pot sa inchid subiectul :( nici o problema.

iman99
04-17-2007, 10:13 PM
asalamu aleikom wa rhamtualh
Bismilahi Rahman arahim.Ma incumet in sha Alah sa raspund pe scurt intrebarilor puse

1.Cred ca daca urmam Quranul si suneele profetului MOhammad aducem pace in jurul nostru,si daca ne pasa de fiecare fiinta creata de Allah si avem rabdare cu cei care ne fac rau vom reusii

La intrebarea a 2-a pot raspunde cu un verset din Quran in sha Allah

"Eu nu i-am creat pe djini si pe oameni decat pentru a ma adora"

imanikka
04-17-2007, 11:29 PM
asalamu aleikom wa rhamtualh
Bismilahi Rahman arahim.Ma incumet in sha Alah sa raspund pe scurt intrebarilor puse

1.Cred ca daca urmam Quranul si suneele profetului MOhammad aducem pace in jurul nostru,si daca ne pasa de fiecare fiinta creata de Allah si avem rabdare cu cei care ne fac rau vom reusii

La intrebarea a 2-a pot raspunde cu un verset din Quran in sha Allah

"Eu nu i-am creat pe djini si pe oameni decat pentru a ma adora"


Iman multumesc pentru parerea ta sincera. :give_rose:

Vreau sa dau raspuns la un subiect:

Ma'aruf si Munkar

In limbajul Coranului Binele se numeste Ma'aruf si raul Munkar.

imanikka
04-17-2007, 11:38 PM
LECTIA 2

Credinta de baza
Intrebari:

1. Care sunt principiile de baza ale credintei islamice? - 1 punct

2. Scrieti intelesul cuvintelor :

a) Mala'ikah
b)Kutubullah
c) Rusulullah
d) akhirah
e) Risalah - 2 p.

3) Ce inseamna Tawhid ( mai detaliat daca se poate) :D - 3 puncte

imanikka
04-17-2007, 11:43 PM
Dupa prima lectie :


Saira : 8,5 puncte

Iman 99: 3 puncte

iman99
04-18-2007, 12:26 AM
1.credinta in Allah
-credinta in ingeri
-in cartile sfinte
-credinta in trimisii lui Allah
-credinta in destin
-credinta in ziua Judecatii

2.-ingeri
-cartile trimise de Allah Preainaltul
-Trimisii lui Allah
-viata de apoi
-mesajele trimise de Allah

sara
04-18-2007, 02:06 AM
LECTIA 2

Credinta de baza
Intrebari:

1. Care sunt principiile de baza ale credintei islamice? - 1 punct

Principiile de baza ale religiei islamice sunt :
Allah
Ingerii lui Allah { Mala'ikah }
Cartile lui Allah { Kutubullah }
Profetii lui Allah { Rasulullah }
Predestinarea si suprematia puterii divine
Viata dupa moarte { Akhirah }
Aceste principii sunt precizate clar si detaliat :
" Cred in Allah , in ingerii Lui , in cartile Lui , in trimisii Lui si in Ziua Judecatii si cred ca orice lucru bun sau rau este poruncit de Allah , Atotputernicul si cred in viata de dupa moarte . "
Cele sapte principii pot fi grupate in trei grupe :
1 - Teuhid { unicitatea lui Allah } : - Allah
- Destinul
2 - Risala { Profetia } : - Ingerii lui Allah
- Cartile lui Allah
- Mesagerii lui Allah
3 - Akhirah { viata dupa moarte } : - Viata dupa moarte


2. Scrieti intelesul cuvintelor :

a) Mala'ikah - Ingeri
b)Kutubullah - Cartile lui Allah
c) Rusulullah - Profetii lui Allah
d) akhirah - Viata dupa moarte
e) Risalah - Mesajul lui Allah { Profetia }2 p.

3) Ce inseamna Tawhid ( mai detaliat daca se poate) :D - 3 puncte

Teuhid inseamna unicitatea lui Allah . Este cea mai importanta parte din credinta , si este exprimata in Surat Al Ikhlas :
"Spune : El este Allah , Cel Unic ! Allah este Stapanul ! El nu zamisleste si nu este nascut si el nu are pe nimeni egal ."

InshaAllah voi continua la Teuhid , daca-i nevoie :D

Latifah
04-18-2007, 02:49 AM
1. Principiile de baza ale credintei islamice:
credinta in Allah
credinta in ingeri
credinta in cartile sfinte
credinta in trimisii lui Allah
credinta in destin
credinta in ziua Judecatii


2. a) Mala'ikah = acestia sunt ingerii lui allah. Ei sunt ascultatorii comenzilor sale. Ei au indatoriri speciale si nu savarsesc nici nu pacat. Ei nu sunt femeile la care se gandesc necredinciosii ca ar fi. Ei au fost creati de catre Allah din lumina.
b) Kutubullah = credinta in cartile lui Allah revelate prin profetii sai. Musulmanii cred in toate cartile originale ale lui Allah mentinate in Qur'an: Tawrat (Turah of Moses), Zabur (Psalma of David), Injil (Gospel) si Suhuf Ibrahim (the Scrollsof Abraham). Qur’an-ul este singura carte ramasa neschimbata, in forma sa originala. Celelalte carti nu sunt in limbile lor originale si sunt modificate si distorsionate. Qur’an0ul a fost inregistrat rapid dupa revelarea sa si memorat in inima muslmanilor.
c) Rusulullah = credinta in mesagerii lui Allah. Allah a trimis porfeti si mesageri pentru a arata oamenilor calea cea dreapta. Nu este nici o natiune careia Allah sa nu ii fi trimis un profet, asa cum este mentionat in Qur'an(35:24). TNumele celor 25 de profeti sunt mentionati in Qur'an: Adam, Nuh, Ibrahim, Musa, Isa and Muhammad ( Peace be upon them )s.a.m.d. Toti profetii si mesagerii au porpovaduit Islamul pentru supunerea vointei lui Allah, cel Unic fara partener. Muhammad (SAW) este pecetea profetilor(Qura’n 33:40).
d) Akhriah = viata pe pamant este menita a fi o pregatire pentru viata de dupa moarte. Viata nu are sens daca oamemii ce infaptuiesc fapte bune nu sunt rasplatiti si oamenii ce fac rau nu sunt pedepsiti in Ziua Judecatii. Musulmanii credinciosii vor fi rasplatiti pentru faptele lor bune prin permisiunea lo in Janah (Paradise). Facatorii de rau si necedinciosii vor fi pedepsiti in Annar ( Hell Fire ).
e) Risallah = credinta in mesajele trimise de Allah


3. Tawhid = Unicitatea lui ALLAH swt

Islamul este ca o cladire in care exista 3 lucruri:
-baza
-stalpii
-oamenii care locuiesc in ea.
Primul lucru care ne interseaza este baza pentru ca fara ea nu se poate.
Aceste 3 lucruri sunt foarte importante si ele nu pot exista unul fara celalalt.
AQIDA reprezinta baza casei si ea consta in Unicitatea lui ALLAH=TAWHID ,inseamna sa crezi fara dubii si acesta credinta sa ramana neatinsa indiferent de ceea ce ti-se intampla in viata,bun sau rau.
Sa crezi ca ALLAH swt este Unic si ca toate atributele Sale dovedesc si confirma Unicitatea Sa si mai ales ca nu exista comparatie intre Creator si om .Unicitatea aduna in om toate preocuparile acestuia si astfel omul ajunge sa se concentreze numai pe iubirea lui ALLAH,sa faca orice lucru in viata lui cu gandul la ALLAH swt,pentru ca omul nu se teme si nu cere ajutor decat la ALLAH.
Opusul Unicitatii este Asociationismul care face ca oamenii sa-I asocieze lui ALLAH swt si altceva,crezand ca aceea ce el asociaza are vreo putere sau poate mijloci pentru ei…Cel mai rau lucru este sa ceri de la altcineva decat de la ALLAH swt,pentru ca doar ALLAH singur este Cel de la care se cere ajutor si Cel la care oamenii trebuie sa se roage.De aceea cel care are unicitatea in inima este linistit ,el este sigur ca ALLAH swt ii va raspunde ,pentru ca ALLAH swt este Cel care aude totul si este Atoatestiutor,el este cel care raspunde atunci cand robul ii cere si se roaga.
A spus Aly,ALLAH swt sa fie multumit de el:”De s-ar da la o parte toti norii si s-ar vedea Raiul aceasta nu ar spori credinta mea”
IBADAT reprezinta toate actele de adoratie care sustin baza casei noastre, credinta:rugaciunea,postul,zakatu,pelerinajul,etc.
AHLAQ reprezinta ceea ce face ca noi sa putem locui in acesta casa si anume educatia ,caci fara educatie noi nu putem castiga nimic.
Cum poate cel care nu are aceasta unicitate in inima si ea nu-i calauzeste viata sa faca s-o dobandeasca?Daca inima e plina de pacate,de rau,ea trebuie sa se goleasca,sa se curete asa cum cureti un pamant plin de buruieni in care vrei sa sadesti un copac.
Abu Bakar ,ALLAH swt sa fie multumit de el,avea un slujitor,un baiat care in fiecare zi ii aducea mancare si de fiecare data cand facea asta ,Abu Bakr il intreba de unde are mancarea,intr-o zi el a uitat sa-l intrebe acest lucru pe baiat si baiatul i-a spus :”Astazi nu m-ai intrebat de unde ti-am adus mancarea.”Si Abu Bakr i-a raspuns :”Ai dreptate,de foame am uitat sa te intreb,de unde o ai?”Si baiatul i-a spus :”inainte eu citeam viitorul si traiam din asta”,cand Abu Bakr a auzit aceasta si-a provocat voma si a zis :”Eu pot sa mor asa,dar jur ca daca altfel acest haram nu va iesi decat cu sufletul meu,atunci sa iasa”.
Subhhanna ALLAH!!!
Aqida ,aceasta unicitate in care noi credem si dupa care Inshaa ALLAH ne conducem faptele,viata regleaza relatiile dintre noi si ALLAH si dintre noi oamenii,pentru ca omul trebuie sa fie in primul rand supus lui ALLAH swt si apoi sa aiba o atitudine dreapta fata de semenii sai.Sa se gandeasca omul cum este ALLAH swt cu el ,cat este de Bun si de Darnic,de Ingaduitor si de Milos si astfel el sa se comporte cu ceilalti oameni.
Intr-o zi Profetul saaws mergea impreuna cu companionii si o pasare a inceput sa zboare rotindu-se deasupra capului sau si atunci Profetul saaws a spus :”Cine a luat cei doi puisori ai acestei pasari?”,foarte mirati companionii l-au intrebat:”De unde stii asta?”,atunci Profetul saaws a spus :”Ea si-a plans la mine durerea”,unul dintre ei a spus :”Eu i-am luat” si atunci Profetul saaws i-a spus acelui om sa-I dea pasarii puii inapoi.
Daca omul nu are credinta,el devine aspru fata de toate creatiile lui ALLAH dar daca el intelege Milostivenia si toate atributele Creatorului sau atunci inima sa devine blanda.

Semnificatia cuvantului "ALLAH"
Poate de multe ori ne intrebam care este semnificatia cuvantului ALLAH?
Acest cuvant are o dubla semnificatie:
-cel care este adorat
-cel la care se roaga oamenii
Aceasta adorare inseamna ca oamenii nu trebuie sa se supuna decat lui ALLAH swt si nicidecum unui om ,indiferent cine este acela,aceasta adorare inseamna deasemenea si faptul ca oamenii nu trebuie sa se prosterneze decat in fata lui ALLAH swt ,sa se roage decat la ALLAH swt.
Dar cum trebuie sa fie adorarea noastra?Ea trebuie sa fie cu maxima iubire si cu maxima supunere;orice lucru pe care omul il face in viata sa trebuie sa aiba ca scop principal multumirea lui ALLAH,daca ma rog,merg la pelerinaj,imi ascult parintii,am grija de copii,ii educ,daca mananc halal,daca sunt bun cu oamenii,daca am grija de comportamentul de vorbele,de faptele mele,etc ,aceasta trebuie sa fie in primul rand pentru ca ALLAH sa fie multumit de mine.Aceasta este datoria noastra,a oamenilor ,pentru ca a spus ALLAH swt in Quran :
”Eu nu i-am creat pe djini si pe oameni decat pentru ca ei sa ma adore”.
“Spune-le: rugaciunea si jertfa si viata si moartea ii apartin lui ALLAH care nu are asociat si eu sunt primul dintre musulmani”Credinta noastra trebuie sa imbrace doua forme:teama de ALLAH swt si iubirea.
Iubirea este cea care ne atrage,cea care ne da speranta,iar teama este ca un scut impotriva tentatiei de a face rau,de a vorbi ce nu trebuie ,de a gandi rau…
Teama si iubirea reprezinta stalpii credintei.