PDA

View Full Version : Scopul suferintelor oamenilor



Raisa
04-07-2006, 12:57 AM
Iata ca am si eu o intrebare. Nu stiu daca e potrivit sa o pun aici dar....o muta admin daca e cazul.
Un crestin m-a intrebat care este scopul suferintei oamenilor. Se referea la faptul ca cei care nu se supun vointei lui Allah vor avea de suferit in ziua judecatii. Intrebarea era "care este scopul"? pt ce suferim? ce vine dupa asta? exista vreo posibilitate de reabilitare odata ce am ajuns in fata lui Allah. ni se mai acorda o sansa sa ne indreptam? daca nu( si vom fi trimisi in iad) care este scopul lui Allah cu aceasta pedepsire, la ce ii foloseste Lui suferinta noastra?
Imi cer scuze, stiu ca sunt mai multe intrebari dar le-am postat pe toate in ideea de a face cat mai pe intelesul vostru imaginea lui. Evident, intrebarea se refera la parerea islamului, cum vede/explica Islamul aceasta suferinta. Daca se vor gasi raspunsuri si din perspectiva crestina si mai bine.
Va rog sa ma ajutati, nu am vrut sa-i raspund fara sa am o baza solida. Multumesc anticipat.
O seara buna tuturor
Allah sa ne aiba in paza pe toti, inchallah

amal
04-07-2006, 01:22 PM
Dupa parerea mea, suferinta omului este de fapt un test de la Dumnezeu, cei care indura incercarile prin care trec si nu isi pierd credinta, nu au nimic de pierdut, devin mai puternici si mai siguri pe ei, si totodata au alinarea credintei de partea lor.Cei care se plang, cedeaza si ajung sa spuna ca nu exista Dumnezeu, pierd...insa Dumnezeu este milostiv, poate la o alta incercare vor avea taria sufleteasca sa treaca prin aceasta si sa li se reinoiasca credinta.

Fiecare avem incercarile si suferintele noastre, si nu se pot compara intre ele...important este cum ramanem in urma lor, ce se dezvaluie din sufletul nostru si cum ramanem, curati, puri, mai dredinciosi sau revoltati,cu ura pentru oameni sau pt Dumnezeu.
Ceea ce facem in aceasta viata va determina daca vom fi rasplatiti sau pedepsiti apoi.

Din cate stiu eu, dupa moarte nu mai ai nici o sansa de indreptare.De aceea vor fi unii in Ziua de Apoi care vor spune ca si-ar dori sa se poata intoarca inapoi in tarana, ca sa nu infrunte judecata lui Dumnezeu.

In crestinism nu sant precizate clar unele lucruri despre Judecata in sine, imaginea despre acestea o avem mai mult de la preoti...In crestinism cat si in islam este prezentata o imagine a Paradisului si o alta a Iadului.
In islam cred ca este scris ca sant unii musulmani care intra intai in Iad pentru a se purifica de pacatele lor, iar apoi, prin mila lui ALLAH vor fi scosi si pusi in Paradis.La catolici parca, este aceeasi idee, cu Purgatoriul.
Am postat subiectul Ziua de Apoi, tocmai pentru a evidentia asemanarile si deosebirile intre precizarile despre semnele Zilei de Apoi si a Judecatii in cele doua religii.Sper ca in viitor sa postez mai detaliat despre aceste asemanari sau deosebiri.

Dumnezeu ne da o viata intreaga pt a-l cauta si a-l sluji.Intrebarea daca ii foloseste apoi suferinta noastra sau nu, nu prea are rost...Dumnezeu ne-a dat semne clare, ne-a lasat o constiinta ca sa ne dam seama cand facem ceva bun sau rau, daca totusi am fost necredinciosi sau nu, meritam pedeapsa. Dumnezeu este drept , si pedeapsa cu Iadul pt cei rai si necredinciosi nu poate fi decat dreapta.Am auzit pe mai multi punand intrebarea "daca Dumnezeu este bun, cum exista razboi, foamete, sau pedeapsa Iadului"? Iadul a fost creat tot de Dumnezeu, cu un scop precis, de a-i pedepsi pe necredinciosi.Daca un om se afla in Iad sau nu dupa moarte, aceasta nu se datoreaza decat alegerilor sale din timpul vietii.

Sper ca raspunsul celor care sant musulmani sa fie mai complex si cu referiri mai exacte la Quran si Sunna.

maryam
04-08-2006, 02:14 AM
Cu siguranta ALLAH swt nu vrea nimic pentru El pentru ca El este de ajuns pentru Sine,El este Cel care nu are nevoie de nimeni si este Unicul care cere doar pentru noi...pentru ca fiecare cere pentru sine pamantul cere omul pentru ca este dreptul lui ,pentru ca omul a fost facut din pamant si copilul cere mama pentru ca el a venit din ea si are nevoie de ea ca sa creasca si sotul isi cere sotia ,fiecare cere pentru el,insa ALLAH swt ne cere pentru noi,pentru ca noi sa ne bucuram de darurile Sale minunate,lucruri pe care mintea omului nu le poate percepe.
Suferinta nu este ceva ce ALLAH swt ne va face ci ceea ce vor primi aceia care s-au nedrepatatit e ei insisi,asa cum scrie in Quran raul care vine este de la propriile noastre maini.
Subhanna ALLAH!
Domnul nostru este un Dumnezeu drept!!!