PDA

View Full Version : Orfani legaţi de pat în spitalele din Rusia



imanikka
03-17-2007, 06:06 PM
Imagini terifiante cu bebeluşi abandonaţi care erau legaţi de pat de asistenţii dintr-un spital din Moscova au făcut înconjurul lumii. Imaginile, filmate de un amator cu ajutorul telefonului mobil, au fost prezentate zile la rând de posturile de televiziune ruse. In uma difuzării materialului, autorităţile moscovite au deschis o anchetă, relatează Reuters şi AFP.


http://www.realitatea.net/media/poza/poza_001_00049367_1174127510_00.gif
Imaginile difuzate de televiziunile moscovite arătau cum doi copii, Artyom, în vârstă de doi ani, şi Nastya, de un an şi jumătate, erau legaţi de paturi cu cearşafuri de către asistenţii unui spital din suburbiile Moscovei, relatează site-ul mosnews.com.

Metoda legatului de pat era curent utilizată de personalul medical, ca să nu trebuiască să aibă grijă de cei doi micuţi. Artiom şi Nastia, care fuseseră abandonaţi de părinţi, trăiau în spital din septembrie 2006, când au fost abandonaţi de mamă.

Agenţia Reuters susţine că a intrat în posesia unor fotografii din alte spitale din Rusia, în ianuarie. Imaginile prezentau bebeluşi abandonaţi care aveau gura astupată cu un căluş ca să nu li se audă plânsetele.

Presa a prezentat în ultima vreme mai multe cazuri similare, în care asistenţii din spitalele din Rusia aplicau tratatmente inumane orfanilor. Numai în urmă cu o lună, ziariştii moscoviţi dezvăluiau abuzurile dintr-un spital din regiunea munţilor Ural, în care orfanilor le era lipită gura cu bandă adezivă ca să nu vorbească sau să plângă.

UMM TAREK
03-18-2007, 02:28 AM
stirea asta m-a facut sa plang...insallah candva sa le fie mai bine...nu mai am cuvinte.

hannen
03-24-2007, 12:26 PM
YA RABB,ce grozaviiiiiiiiiiiii
Sunt convinsa ca nu doar in Rusia se intimpla asa ceva,Ro. nu-i mai departe.
Mi se rupe inima,ce hain la suflet trebuie sa fii sa chinui bietii copilasi si asa batuti de soarta.De aia ajung la 3-4 ani si nu pot merge in picioare sau vorbi!!!
La noi pe timpul lui Ceasca ii imbracau iarna cu carpele alea ce tineau loc de haine ,udeeeeeeee.Ca nu aveau unde si nici timp pt. a le usca.Multi mureau de pneumonie,li se incingeau plamanii.
Mooor cite putin cind ma gindesc,cred ca as musca cu dintii ,ca un caine,sa vad un asa specimen de om in fata ochilor.
Doamne,iar m-am amarit.:mad: :mad: :mad: :mad: