PDA

View Full Version : Cand este prea mult?



Saira
03-17-2007, 11:38 PM
Al salamou alaykoum


Mi-am adus azi aminte de ceva si am simtit nevoia sa pun cuiva aceasta intrebare.Ma gandeam la bunicii mei care,in ciuda acestui fapt,au trait mult si bine impreuna...si asta chiar inseamna bine,in adevaratul sens al cuvantului.


Stiu,se spune ca dragostea nu are varsta...desi am putea interpreta ca nu conteaza varsta,poti iubi oricand,dar si ca diferenta de varste intre ce doi nu are importanta.Acest al doilea aspect m-ar interesa.Desi exista acest proverb,aceasta intelepciune mai mult sau mai putin populara,ma gandesc ca totusi ce-i prea mult,e prea mult.


Asadar,imi permit sa adresez urmatoarea intrebare:cand diferenta dintre cei doi parteneri poate pune probleme de genul...dragostea ARE varsta?Nu-mi doresc sa aflu statistici,nu doresc rapoarte sau alte chestii...pur si simplu parerea voastra,influentata mai mult sau mai putin din experienta personala de viata sau de eventuale cazuri (pro si contra) de perechi in care varsta a fost/nu a fot o problema.

amoodia
03-18-2007, 05:50 AM
eu din ce am vazut in jurul meu majoritatea cuplurilor in care e diferenta de cel putin 10 ani au probleme.sunt foarte reci unii cu altii, nu au aceleasi preocupari,sotia vrea sa fie alintata, iar sotul ii cere SA SE MATURIZEZE, sotia vrea cutare lucru, sotului ii se pare ca e timp pierdut ...etc. nu e o regula stiu, dar in general eu cred ca nu prea sunt pe aceeasi lungime de unda.parerea mea.


acum dupa ce am scris mesajul , ma gandeam ca stiu si cupluri cu diferenta de varsta intre parteneri in jur de 4-5 ani care au foarte multe probleme.

Saira
03-18-2007, 02:41 PM
al salamou alaykoum


Mersi,Amoodia,insha'Allah mai astept si alte pareri...chiar sunt curioasa la subievtul asta :D

HAYAH
03-19-2007, 01:03 PM
Experienta de viata este un factor important al mersului unei relatii, in sensul ca da acea intelepciune, maturitate, fara de care lucrurile nu merg bine. Insa, eu personal cu consider ca trebuie sa fii un om in varsta ca sa acumulezi o experienta de viata considerabila. Sunt persoane care la 40 de ani n-au habar pe ce lume traiesc, asa cum sunt oameni care la 25 de ani sunt trecuti prin multe si au invatat multe lectii de viata, si-au cladit acea intelepciune care le da "superioritatea" in fata altora. Eu - tot din proprie experienta- consider ca chiar si un barbat mai tanar decat sotia lui poate fi mult mai matur si mai superior in gandire decat ea, atunci cand are o experienta de viata suficienta. In plus, asa cum a spus sora Aisha, este si un om religios, diferenta de varsta chiar nu este de luat in calcul.
Invers, ca sotia sa fie mai tanara decat sotul,cu 5-10 ani, asa cum unii considera a fi ideal, si cum sunt cele mai multe cupluri formate, nu este o conditie a fericirii conjugale sau a potrivirii perfecte. Cand sotul este mult mai in varsta ca ea ( cand deja i-ar putea fi tata sau chiar bunic :D ), probabil cei doi stiu f. bine ce vor unul de la altul si se inteleg excelent. Eu, la musulmani nu am vazut astfel de cazuri, as fi curioasa daca sunt, si cum merg lucrurile? Insa, ceea ce vad in lumea mondena, la ne-musulmani, normal, ma lasa cu o stare de greata si dezgust, in cazul unor astfel de cupluri, pt. ca este evident ce vor unul de la celalalt....

UMM TAREK
03-20-2007, 02:17 AM
HAYAH...:give_rose: SUNT CAZURI SI LA MUSULMANI SI E FOARTE EVIDENT CE VOR UNUL DE LA CELALALT..."EU AM ANII...TU AI BANII":D

HAYAH
03-20-2007, 02:59 PM
HAYAH...:give_rose: SUNT CAZURI SI LA MUSULMANI SI E FOARTE EVIDENT CE VOR UNUL DE LA CELALALT..."EU AM ANII...TU AI BANII":D
da? :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

amoodia
03-20-2007, 06:11 PM
da? :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:


daaaaaaaaaaaaaaaaaa, si inca foarte multe cazuri.cand varul sotului meu isi cauta nevasta, el avand 30 de ani, a gasit si pustioaice de 13 ani. taica-su are 60 de ani si tot asa, nu stiu unde le gaseste dar numai cu tinerele se insoara.

elenap
03-21-2007, 10:33 AM
:mad: :mad: daaa din pacate si eu am vazut astfel de cazuriii...la musulmani si m-a uimit....dar din pacate doar modul in care actioneaza ii diferentiaza de nemusulmani.....adica nemusulmanii nu se casatoresc neaparat....din pacate...
parerea mea personala este ca dragostea adevarata nu are varsta...Allah , subhanallah iti poate darui cunosterea sentimentului de dragoste adevarat atunci cand vrea el...poti sa ai si 40....
adica am intalnit cazuri de nemusulmani...femeie care era casatorita , avea 2 copii, sotzul o batea o insela...pana cand s-a dezbarat de el...si si-a intalnit dragostea pe la 40 de ani....